AMRO verhuist deze maand naarnieuwbouw Tekstfragmenten niet altijd duidelijk Pand aan Stationsplein kost 8 miljoen nieuw rabo-filiaal in merenwijk Geslaagde uitvoering muziekschoolleraren Vijf aanhoudingen na mishandeling feestelijke verhuizing "de horst" VRIJDAG 4 MEI 1979 Pagina n LEIDEN - Op een nogal technische manier wordt tijdens eindexa mens geprobeerd om "inzicht" in een voorliggende tekst te "testen". Leerlingen krijgen een vier- of vijftal teksten voorgeschoteld, waar binnen tweeënhalf uur meestal vijftig vragen over moe ten worden beantwoord. Die teksten worden uit boeken en tijdschriften geplukt en zelfs wanneer de leerling wél begrijpt wat er staat blijft vaak onduide lijk waar het eigenlijk over gaat. Dat werkt onzekerheid in de hand. Wanneer het tekstfragment ook nog eens onduidelijk in elkaar zit (zoals gisteren volgens veel leer lingen bij een Engelse tekst voor mavo-4 uit "Gejaagd door de wind" van Margaret Mitchell het geval was) wordt het lustig gok ken wel in de hand gewerkt. Verdient het geen aanbeveling om afgeronde stukken tekst te geven, desnoods speciaal voor de exa mens geschreven? Mevrouw Brugman, lerares Engels op de Louise de Coligny-schólenge- meenschap: "Dan worden het na tuurlijk weer Nederlanders die die teksten schrijven. Een voor deel van deze methode is dat je verschillende kansen hebt. Deze klacht hoor je trouwens al heel lang over de tekstverklaringen op het examen". Waar voor Louise-leerlingen Nico- lette Paddenburg (16) en Nanda de Romijn (16) is het toch wel een duidelijke zaak: ze plukken die teksten gewoon uit een boek en dat werkt sterk verwarrend. Ni- colette: "Er is geen verband in de tekst, dat is soms heel vreemd". Nanda: "Van een van die teksten weet ik nog steeds niet waar hij nou eigenlijk over gaat - zo is het beantwoorden vaak een volko- Het mavo had kennelijk weinig geluk met de eindexamens, want gisteren was het bij scheikunde ook al niet zo best. Het geluid viel te beluisteren dat het hoog tijd wordt dat het mavo over de hele linie een eindexamen scheikunde krijgt gebaseerd op het nieuwe leerprogramma. Weinig origi neel, zelfs "oubollig" vond schei- kunde-leraar Verhoog van de Louise de Coligny gisteren van de opgaven die zijn "mavisten" gis teren moesten verwerken. Een voorbeeld: wat ontstaat bij het ontleden van water, en wat bij het koken? Havo-Engels was zeker niet buiten sporig moeilijk al was met name tekst twee (over adoptie) aan de lange kant waardoor extra tijd verloren ging. Overigens hoort men al geluiden waaruit kan worden opgemaakt dat het exa men over de gehele linie zeker niet lastiger is dan voorgaande jaren. Scheikunde voor Havo (open vra gen en meerkeuze) was vrij con ventioneel. Behalve dan som 4 waar thermochemie gevraagd werd; een onderwerp dat welis waar tot de verplichte leerstof be hoort, maar dat er altijd een beetje bij hangt. Bijster gelukkig was men in het vwo donderdag niet met de examen opgaven scheikunde van dit jaar. Een uitschieter, moeilijk, zo kwa lificeerde een docent met name een bijzonder lange opgave die betrekking had op evenwichtsbe- paling. Het onderwerp was de leerlingen wel bekend, niet de manier waarop het in de opgave van dit jaar was uitgewerkt. Vooral de formulering van de di verse vragen bij deze opgave vond men een probleem voor de leerlingen. Het gevaar was le vensgroot dat m antwoorden miste omdat, zo is wel gebleken uit een steekproef, er meer achter wordt gezocht dan nodig is. Over de andere opgaven van scheikunde was men niet on tevreden. Nauwelijks uitgerust van het mor genexamen konden leerlingen, die ook Frans in hun pakket heb ben in de middaguren alweer aan de slag. Docenten en leerlingen waren in het algemeen van me ning dat de vijf stukken die ze voorgeschoteld kregen dit jaar niet al te moeilijk waren. De on derwerpen waren gevarieerd. Een van de docenten sprak van een doorsnee-examen met als enig probleem dat over een gemakke lijk stuk soms moeilijke vragen werden gesteld en over een moei lijk stuk gemakkelijke, hetgeem dan weer gemakkelijk tot moei lijkheden kan leiden. En dan is sinds gisteren ook het ge hele lager beroepsonderwijs be vangen door de examenkoorts. Voor 80.000 kandidaten ver meldde het rooster donderdag Nederlands en Engels. De moe dertaal werd gunstig beoordeeld. Maar schijn kan bedriegen. De tekst had betrekking op de vraag of de vos wel zo schadelijk is. Vraag zes en zeven konden ver warring oproepen. Geef drie ar gumenten waarom de jacht op vossen moet worden stopgezet (vraag zes) en noem voorbeelden van de nuttige functie die de vos kan hebben (vraag zeven). Een verschil dus tussen argumenten en voorbeeld. Bij het Engels voor het lbo (vier tek sten, 50 meerkeuzevragen) werd het verhaaltje van Roald Dahl als lastig gekwalificeerd. ,J£r ge beurde zo weinig in", aldus een leerling. Bij vraag 18 lag een gro te kans op fouten. Wat wordt be doeld met „Turning place". Het antwoord moest zijn: c - de plek waar die chauffeur van de hoofdweg af moest. Veel leerlin gen dachten dat het de plaats was waar hij wilde omdraaien. Een kwestie van goed, geconcenteerd lezen. Volgens een leraar waren verige drie teksten „op goed Mavo-4 en lbo hadden bij het Engels dezelfde begintekst over het ver schijnsel dat zo weinig mensen bereid zijn tussenbeide te komen als anderen in moeilijkheden verkeren. LEZERS SCHRIJ VEN pend" per met de trein van Lei den Centraal naar Leiden Lam menschans. Vandaar trok men begeleid door een draaiorgel naar de nieuwe school. "De Horst" geeft onderwijs aan zeer moeilijk opvoedbare kinderen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit slaagden voor het doctoraal examen: P.N.M. Kerklaan en C.M. Deijl (scheikunde, M. Steenmeijer (Spaans), C.R. Ver- heijen (Engels, cum laude), mevr. D.M.A. van der Lee (geschiede- LEI DEN - Een aantal leraren van de Streekmuziekschool hield in de Zuiderkerk een openbare onder-ons. Een concert zonder uitgedok terd programma, verwend keurend publiek, dito kritiek. Deze krant, gisteren verschafte een leerzaam interview met de organist Talsma. Deze heeft als uitvoerend vakman (orgel, cimbaal, clavi- cord) de onbevangen huiselijkheid leren behouden. Daar ligt juist de taak van de Muziekschool. Wat er meer in een leerling zit, spint hij uit zichzelf, maar toezicht, voorbeeld, raad, correctie blijven aldoor iets goeds. De fraaiste situatie is daar, waar ervaren leraren zeggen kunnen, nog steeds van hun leerlingen te leren. Wel, Talsma wil geen technisch vernuft als doel, beweging-ritme- melodie als een eenheid. Elke noot speel- en hoorbaar met bewijs van haar functie noodzaak. Wat in die twee zinnen staat hoorde in het sprekendst van Peter en Lena Bik (fluit, hobo), samen met Hans Stoop (klarinet) in een Trio van Zagwijn, een Nocturne van Flot- huis en een Rondo des Lutins van Christian Kruemer. Noot voor noot zag je daar dansend aantreden. Eigen land en eigen tijd zwe ren zij trouw. Veel van het hier aangevoerde geldt voor het Trio Piet Kunst (hoog, midden, laag blokfluit). Nora Gortzak (blokfluit), Ciska Mertens (luit en antiek trombone), maar in een andere wereld, in drie groe pen van anoniem 1260 tot Matthew Locke midden 17de eeuw. Het onvergetelijkst daarbij vond ik de chansons van Claude de Sermi- sy- Talsma zal ook geen kritiek hebben over de pian ist David Poliakine in een Sonatine van Orthel en een Ricordanza van Czernyopmer kelijk helder geëgaliseerd. Bert Maas als gitarist overtuige nog maals in Preludes van Badines. Blijven over de violiste Henny Ravestein en haar inspirerende pia nobegeleider Henk Briër. Bij Kreisler (Menuet), Lalo (Variations), Bartok (Roemeense Dansen) falen richtlijnen van Talsma, vastge beten in zijn clavicord. De tempi waren rustig, maar tempo heeft iets uit te staan met temperament en dat heeft Henny overvloedig Dat regelt de voordracht. Haar ruimheid van toon en trefzekerheid groeien nog steeds. Het 145-jarig bestaan van de muziekschool is herdacht met een feestrede van wethouder P. H. Schoute. KEES VERHOEF LEIDEN - De AMRO-bank zal deze maand het nieuwe Leidse districtskantoor aan de Stationsweg officieel in gebruik nemen. Het pand, dat de afgelopen twee jaar werd gebouwd en rond acht miljoen gulden kostte, geeft onderdak aan een kleine 140 man personeel. LEIDEN - Twee mannen die gis teravond tegen half tien afzon derlijk van elkaar op de Haar lemmerstraat liepen zijn lastig gevallen en gemolesteerd door een groep van ongeveer vijftien jonge mannen. Eén van hen, een 35-jarige Ierse arts liep een blauw oog op, de ander, een 21- In het gebouw worden de functies van "-kantorencentrale" en "moederkantoor" voor 22 filialen in de Leidse regio geconcen treerd. Tot dusver zijn deze ge huisvest aan het Rapenburg en op de hoek Haarlemmerweg-Ma- resingel. De vestiging aan het Rapenburg zal na de opening blijven functione ren als binnenstadsfiliaal, terwijl de huurpanden aan de Haarlem merweg worden ontruimd. Te zijner tijd zal ook het filiaal aan het Rapenburg verdwijnen om dat aan de Breestraat een nieuw bijkantoor wordt geopend. De AMRO-bank heeft daarvoor in middels het pand Breestraat 8 aangekocht. Verdere uitbreidingsplannen van het bankconcern zijn er onder meer in Oegstgeest en Leider dorp. In Oegstgeest komt een vestiging op de hoek van de Kempenaerstraat en de Gevers- straat. In Leiderdorp wordt een filiaal geopend in het nieuwe winkelcentrum. Ook staan er nieuwe kantoren op stapel in Noordwijkerhout en Hazers- woude. In Leiden heeft men in middels een zestal bijkantoren verspreid over de stad. De nieuwbouw van de AMRO aan de Stationsweg is door zekere toevalligheden tot stand geko men. De vroegere panden van Sikkens (verf) en Van Hese (cafe taria) werden in 1975 aangekocht door het Voorschotense bouw bedrijf Niersman BV. Met de be doeling op die plaats een kanto rencomplex van zes verdiepin gen neer te zetten en vervolgens te verkopen. Op dat ogenblik zocht de AMRO- bank al geruime tijd naar een nieuwe hoofdvestiging in Lei den. Het pand aan het Rapenburg werd te klein en bovendien was het moeilijk bereikbaar voor au toverkeer. Besprekingen tussen de bank en het bouwbedrijf leid den er toe dat Niersman het pand bouwde en dat het na voltooiing geheel beschikbaar kwam ,voor de bank. Wel werd het ontwerp door de Leidse architect Kroneman aan gepast aan de eisen van de bank. Bovendien werd het aantal ver diepingen teruggebracht van zes naar vijf. Van de gemeente Lei den wordt een terrein aan de Schuttersveldzijde gepacht voor het maken van parkeervoorzie ningen, De publieksruimte heeft twee in gangen, ligt gelijkvloers en kent geen drempels. Bij de entree aan de Stationsweg staan de kasba lies voor geldtransacties. Alles wordt per buizenpost afgehan deld, op de begane grond is geen geld aanwezig. Voor zaken die meer tijd vergen zijn zitbalies en spreekkamers aanwezig. Zowel voor de beveiliging van het geldtransport als voor de klant zijn tal van moderne voorzienin gen getroffen. Een "nieuwtje" voor Leiden is het autoloket. De automobilist kan daar - terwijl hij achter het stuur van zijn auto blijft zitten - snel eenvoudïge geldzaken afhandelen. De dagelijkse geldtransacties voor de Leidse regio worden op een hoger gelegen verdieping met behulp van 24 beeldschermen vastgelegd en doorgeven- per computer - aan de centrale vesti ging in Amstelveen. Het nieuwe bankgebouw zal op vrijdag 18 mei door de Leidse wethouder mevr. Fase officieel geopend worden. De volgende dag is er "open huis" voor het publiek. Om de openingsfestiviteiten te vieren wordt op het parkeerterrein een grote tent neergezet. Beslissing over Raadsherenbuurt LEIDEN - De kans bestaat dat de Leidse gemeenteraad komende maandag voor de Raadsheren- buurt (wijk tussen Rijnsburger- weg en Oegstgeesterweg) een voorbereidingsbesluit neemt. Via een dergelijke beslissing kan de gemeente ongewenste bouw- ontwikkelingen in dit gebied voorlopig tegenhouden. D'66-raadslid Hoekema deed gis teravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening een voorstel in deze richting. Een deel van de raadsleden toonde zich voor stander van deze beslissing. De commissie zal maandagavond een standpunt innemen waarna de gemeenteraad zal beslissen over het instellen van een voor bereidingsbesluit. Hoekema deed zijn voorstel om uitbreidingsplannen van het au tomobielbedrijf L.A.G. aan de Oldenbarneveldtstraat tegen te houden. Het betrokkenen gara gebedrijf wil uitbreiden terwijl de bestaande vestiging door overlast al op toenemende be zwaren van buurtbewqoners stuit. Vanuit de vereniging Raadsherenbuurt is bij de ge meenteraad aangedrongen om de overlast en de uitbreidingsplan nen van het garagebedrijf tegen te houden. Biïinenbrand korlsluitng LEIDEN - In een woning aan de Sparrenrode ontstond gisteren brand, vermoedelijk nadat een leeslamp waarvan het snoer te gen de muur gespijkerd was kortsluiting maakte. De bewoner ontdekte de brand zelf vanuit de douchecel. De brandweer had vijftien minuten nodig om het vuur te blussen. De kamer op de eerste verdieping waar de brand ontstond brandde praktisch he lemaal uit, de rest van de eenge zinswoning liep veel rookschade op. De bewoner was verzekerd voor 10.000, maar de schade is aanmerkelijk groter. De woning is eigendom van Woningbouw vereniging "Ons Doel". jarige man uit Roelofarends- veen, een opgezwollen gezicht. De politie was snel ter plaatse en hield op de Haarlemmerstraat en in enkele zijstraten vijf man nen aan. Het zijn allen Leidena- ren, vier van zestien jaar en één van twintig. Op de Vismarkt is 0 avond een 20-jarige man uit Oegstgeest in elkaar geslagen en getrapt door een groepje van vijf of zes mannen. Het slachtoffer kreeg letsel aan zijn oog, ribben en vermoedelijk ook aan zijn nieren. De daders verdwenen in de nacht. LEIDEN - De leerlingen van de school "De Horst" in het Mors- kwartier hebben gisteren met de nodige festiviteiten hun intrek genomen in hun nieuwe onder komen aan de Franchimontlaan Zoals bekend werd de school enkele maanden geleden getroffen door een grote brand. Daarbij werd het gebouw onherstelbaar be schadigd. De leerlingen gingen gisteren met soandoeken en vlaggen "gewa- LEIDEN - Naast het hoofdkantoor aan de Stationsweg heeft de Ra- bo-bank vier filialen in Leiden. Gistermiddag werd in de Pa piermolen nabij het winkelcen trum 'De Kopermolen' in de Me renwijk, door de voorzitter van het bestuur van de Rabobank, de heer Th. C. Deckers, nog een nieuw filiaal geopend. Het nieuwe, luxueuze kantoor, met drie loketten, een kasbox, een rei- zenhoek en een nachtkluis met te ruggeef automaat, dient ter ver vanging van de tijdelijke versti- ging in een stacaravan. De heer Deckers wees er tijdens zijn openingsrede op dat de Rabo bank al vanaf 1968 in de weer is geweest om zich in de Merenwijk, die inmiddels zo'n 16.000 inwo ners telt, te kunnen vestigen. Nadat mevrouw G.DM. van Aalst- de Winter, die in het nieuwe bankgebouw de scepter zal gaan zwaaien, de traditionele ope ningshandeling had verricht bood de heer Deckers de bewoners van de Merenwijk namens de Ra- bo-bank nog een tweetal geschen ken aan. Zo mocht pastoor Van Well van de samenwerkende ker ken in de Merenwijk, evenals de heren Hariot en De Caluwe van de 'Openbare Bibliotheek Lei den', een cheque van 2000 gulden incasseren. Majoretten (2) Naar aanleiding van het ingezon den stuk door majorettengroep De Toekomst in uw rubriek "Le zers schrijven" van 2 mei j.l., de len wij het volgende mede. Normaliter plaatsen wij elk jaar met het concours tafels en stoe len voor gebruik door de jury vóór de caravan, die als centraal- post wordt gebruikt. Juist door de ongemeen sterke wind leek deze gang van zaken dit keer niet haalbaar (wegwaaien papieren van de juryleden e.d.). Al in de ochtenduren werd derhal ve besloten - zulks in overleg met de voorzitter van de jury - dat de jury in de caravan zou plaatsne men. Daartoe is door ons de cara van een halve slag gedraaid, op dat de jury vanuit het grote raam haar waarnemingen zou kunnen verrichten. Tegelijkertijd besloot de jury dat steeds 2 van hen om de beurt bui ten de caravan de verrichtingen van de M^jorettengroepen zou den volgen. Zulks is ook ge- Op het moment dat De Toekomst aan haar show bezig was, waren 3 leden van de jury buiten - vóór - de caravan (het zonnetje brak door), terwijl alleen de secretaris van de jury in de caravan bleef Op dat moment meenden wij dat het misschien nuttig leek alsnog 3 stoelen en 2 tafels te plaatsen. Deze vraag werd bevestigend beantwoord door de leden van de jury. Zulks heeft dan ook maar enkele seconden in beslag geno- De opmerking in het ingezonden stuk over "gerommel" dat ten nadele van genoemde groep zou hebben gewerkt, wijzen-wij dan ook af. De leden van de jury zijn absoluut niet afgeleid door het plaatsen van 2 tafeltjes en 3 stoel tjes. Dat deze groep op deze laat ste plaats is geëindigd kunnen wij ook niet helpen. van Wijkvereniging Aktief. p/a Van 's Gravensandestraat 19 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11