fed ÉTÉ Conservatieven nu in het voordeel GORLEBEN IS VOORLOPIG VAN DE BAAN Regering Z-Afrika komt met wets voorstellen Einde Portugese regering nabij Iran rouwt na moord op Motahari Winterse lente teistert Europa Rus wilde terug Verkiezingen in Groot-Brittannië Begin: "Israël zal Golan nooit opgeven DONDERDAG 3 MEI 1979 De vermoorde ajatollah Motaha- TEHERAN (AFP) - De Iraanse regering heeft vandaag uitgeroepen tot PARIJS (DPA/Reuter) - Storm en sneeuw hebben in Westeuropese landen gezorgd voor het koudste begin van de maand mei sedert jaren. In West-Duitsland en Bel gië maakten de autoriteiten de balans op van de zware materiële schade die de storm aanrichtte. In België vielen gewonden toen mensen als gevolg van felle windstoten hun auto niet meer onder controle hadden en onge lukken maakten. In de haven van Antwerpen zonken drie binnen schepen. In Noordrijn-Westfalen ontwortel de de storm met windstoten van 140 km per uur bomen, werden vensters vernield en kwam het beroepsvervoer voor een groot deel tot stilstand. In Sauerland bleven veel auto's in de sneeuw steken of konden zij voor de gladheid op de autobaan Dort- mund-Giessen niet verder. Op campings in Wesermarsch (Ne- dersaksen) werd door hoogwater voor anderhalf miljoen mark (ruim anderhalf miljoen gulden) schade aangericht. Vakantiegan gers moesten met helikopters van het dak van hun caravans ge haald worden. In bijna geheel Frankrijk, met in begrip van Parijs, vielen sneeuwbuien. Alleen de gebie den aan de Middellandse Zee ontsnapten aan het ongewone winterse weer. In sommige delen van Noord-En- geland viel vijf centimeter sneeuw. In en rond Londen vie len hagel- en sneeuwbuien. Se dert 1931 hebben de Britten niet meer meegemaakt dat de maand mei zo koud begon. Ook in Zwitserland is de winter te ruggekeerd. Alle grote bergpas sen moesten door zware sneeuw val en temperaturen rond het vriespunt worden gesloten. Alles in Zwitserland boven de 1.000 meter is ondergesneeuwd. De passen die zijn gesloten zijn de veertien belangrijkste noord- zuid- en oost-westverbindingen. Op zeehoogte was het in Zwitser land zeven graden celsius, maar in de bergen kwam de tempera tuur niet boven het nulpunt. De ski-oorden die normaal de lift- diensten na Pasen stopzetten, hebben besloten ze tot 15 mei gaande te houden. LONDEN (Reutei) - Een Sow- jet-journalist aan wie in En geland asiel was verleend na dat hij vorige maand zijn kan toor in Londen had verlaten, is gisteren uit vrije wil naar de Sowjet-Unie teruggekeerd, zo heeft het ministerie van binnenlandse zaken meege deeld. Volgens het ministerie was aan de journalist, de 31- jarige Alexander Istomin, een verblijfsvergunning voor 12 maanden verstrekt. Istomin, die als leerling-ver slaggever aan het Londense kantoor van het persbureau Novosti was verbonden, ver dween 13 april. Het is niet duidelijk wat Isto min heeft bewogen naar de Sowjet-Unie terug te keren. "Wij hebben geen bijzonder heden", aldus het ministerie van binnenlandse zaken. Een andere Sowjet-burger, mevrouw Galina Orionova, heeft een voorlopige ver blijfsvergunning in Engeland gekregen. Zij was als tolk verbonden aan een dans groep maar liet de groep in de steek toen deze op doortocht naar de Sowjet-Unie vanuit Dublin op de Londense luchthaven was. •k CARDIFF - De verkiezingscampagne in Grool-Drittannië was gisteren nog in volle gang. Premier Callaghan bezocht gisteren met zijn vrouw een school in Cardiff, waar de leerlingen zich voor die gelegenheid in folkloristi sche kostuums hadden gestoken LONDEN (UPD - Vier opi niepeilingen, die vanoch tend in vier Engelse dagbladen verschenen, geven de conservatieve partij een voorsprong op de labourpartij. In de "Daily Mail" hebben de Conservatieven een voor sprong van 7 procent, in de Gallup-peiling in de "Daily Telegraph" 2 pro cent, in de "Sun" 6 procent en in de "Daily Express" 5.6 procent. De Liberalen zouden rond de 13 procent scoren. De Londense bookmakers houden het op de Conservatieven voor de verkiezingen. Gistermiddag bij de sluiting van de bureaus stegen de kansen bij winst van de Con servatieven van 2 tegen 7 naar 2 tegen 8. De kansen voor Labour daalden van 12 tegen 4 naar 11 tegen 4. De Britten stemmen vandaag in al gemene verkiezingen die volgens de laatste opiniepeilingen hun land voor het eerst in zijn ge schiedenis een vrouwelijke pre mier zullen bezorgen. Verwacht wordt dat de Conservatieve Partij van mevrouw Margaret Thatcher een meerderheid van tien tot der tig zetels in het Lagerhuis krijgt. ADVERTENTIE De stemlokalen gingen open om 7 uur plaatselijke tijd, dat is acht uur onze tijd en sluiten om 10 uur vanavond, elf uur onze tijd. De eerste uitslagen worden om streeks half een (onze tijd) ver wacht. De weerkundigen voorspellen voor de verkiezingsdag sneeuw, hagel, regen en een harde wind bij tem peraturen tussen nul en tien gra den. Slecht weer en een lage op komst zijn altijd in het voordeel van de Conservatieven gebleken De partij die 318 of meer zetels ver overt heeft de volstrekte meer derheid. Het Lagerhuis telt 635 zetels. Zou het een nek-aan-nek race worden dan kan het wel morgenmiddag worden voordat de einduitslag bekend is. De leider van de liberale partij, Da vid Steel, ziet in de resultaten van de opiniepeilingen een mogelijk heid dat zijn hartewens in ver vulling gaat, voldoende zetels te krijgen om een stevige vinger in de pap van het Lagerhuis te krij gen als het krachtsverschil tus sen de twee grote rivalen erg klein zou zijn. Ongeveer 41,5 miljoen Britten van achttien jaar en ouder gaan stemmen. Zij dienen daarbij hun keus te maken tussen Callaghans perspectieven van nogeens vijf jaar staatssocialisme en meer so ciale voorzieningen en het lokaas van belastingverlaging en grotere persoonlijke vrijheid dat hun door mevrouw Thatcher wordt voorgehouden. Hoewel haar partij bij praktisch alle opiniepeilingen voorop lag is de persoonlijke populariteit van de 'ijzeren dame' ver achtergeble ven bij die van Callaghan. Bij een van die onderzoeken gaf 47 pro cent de voorkeur aan de laatste als premier tegen 35 voor Marga ret Thatcher. Bij de mannelijke ondervraagden lag die verhou ding zelfs 53 tegen 29 procent. Zelfs haar seksegenoten zijn niet allen verrukt van deze mogelijke vrouwelijke premier. Op een ver kiezingsbijeenkomst werd zij ge confronteerd met de leuze: 'vrouwenrechten ja, rechtse vrouwen neen" Vier doden bij schietpartij BRUSSEL (ANP) - Bij een schiet partij in Brussel zijn gisteren vier mensen gedood. De slachtoffers vielen in een appartement in de Gierstraat in Brussel, waar de politie, met behulp van traangas, een man naar buiten dreef en ar resteerde. Die man wierp, bui tengekomen, een mes weg. In het appartement zijn de ontziel de lichamen aangetroffen van drie mannen en een vrouw. De vier mensen zouden gedood zijn met geweerschoten. Een ruzie blijkt de oorzaak van de viervoudige moord te zijn ge weest. KAAPSTAD AP) - De Zuid- afrikaanse regering heeft gis teren bekend gemaakt dat zij volgende week met wets voorstellen zal komen die beogen de discriminerende arbeidswetten te ontmante len die verbonden zijn aan het officiële apartheidsbeleid dat betrekking heeft op alle as pecten van het leven in Zuid- Afrika. De Zuidafrikaanse minister van arbeid Fanie Botha deelde op een persconferentie in Kaap stad mee dat de blanke min derheidsregering de aanbe velingen van een speciale commissie, waarbij zwarte vakbonden in de formele loononderhandelingen wor den erkend de zwarten de gelegenheid wordt gegeven zich aan te sluiten bij de reeds erkende blanke bonden, heeft overgenomen. De minister van arbeid ver klaarde dat de regering "in principe" de omstreden aan bevelingen heeft overgeno men, met name die betreffen de de leertijd voor zwarten en de mogelijkheid van geïnte greerde voorzieningen op het werk, maar dat deze zaken in de toekomst in eerste instan tie moeten worden beslist door de directie en de bonden en pas daarna door de wetge- Het voornaamste argument voor het opnemen van zwar ten in het blanke systeem is geweest dat de zwarte bonden onder controle gebracht moe ten worden, opdat ze niet kunnen worden gebruikt om de opvattingen van de 19 miljoen zwarten in Zuid- Afrika naar buiten te bren gen. Botha verklaarde dat de wetten die de huidige geregistreerde bonden verbieden politiek actief te zijn, tevens zullen gelden voor de zwarte bon den. Hij voegde hieraan toe dat de werknemers die geen vaste woonplaats bij hun werk hebben (naar schatting twee miljoen) zich niet bij een bond kunnen aansluiten, tenzij zij een permanent adres en een vaste arbeidsplaats bezitten. Het rapport van de 14 leden tel lende commissie onder lei ding van professor Nic Wie- hahn heeft voornamelijk be trekking op de zwarte werk nemer die woont in een stad en niet op de mijnwerker, de ze laatste valt onder een af zonderlijke arbeidswetge ving. Botha kondigde aan dat de commissie-Wiehahn in de komende jaren nog zes rap porten zal afleveren die alle betrekking zullen hebben op de arbeidswetgeving. Waarnemers speculeerden dat de regering te maken zal krij gen met krachtige weerstand vanuit de rechtervleugel van de Nationale Partij en van de conservatieve blanke vak bonden. Aangenomen werd evenwel dat deze tegenstand zal worden gesust door ver zekeringen dat blanke werk nemers geen banen kwijt zullen raken. Onderhoudswerkzaamheden aan de kernenergiecentrale in het Cali- fornische Sacramento. Zestien kerncentrales in de Verenigde Staten heb ben op het ogenblik te kampen met corrossieproblemen BONN (GPD/UPI)-De Westduitse deelstaat Nedersaksen wil voor lopig geen toestemming geven voor de bouw van een opwer kingsfabriek voor nucleair afval in Gorleben. Naar in Bonn ver luidt zijn minister-president Ernst Albrecht van Nedersaksen en Bondskanselier Schmidt het erover eens dat de bouw van een dergelijke installatie, waardoor uranium en plutonium uit atoomafval kunnen worden vrij gemaakt, op dit moment "poli tiek niet te verkopen is". De be slissing over de opwerkingsfa briek zou dus worden uitgesteld, teneinde meer zekerheid te krij gen over de risico's van de om streden opwerkingstechniek. Wel wordt verwacht dat Nedersak sen toestemming geeft in Gorle ben om met diepteboringen te beginnen. Die zijn nodig om vast te stellen of de zoutlagen daar ge schikt zijn om atoomafval op te slaan. Als dit juist is, zijn er ook geen bezwaren meer om een voorlopig opslagcentrum voor nucleair afval in Ahaus bij de Ne derlandse grens te bouwen. Vori ge week had de deelstaatregering van Noordrijn-Westfalen de bouw van Ahaus afhankelijk ge steld van het feit of er in Gorleben inderdaad een afvalcentrum zou kpmen. Dicht De twee kerncentrales van de "Consumer power maatschap pij"- in de Amerikaanse staat Mi chigan zijn gesloten. Gisteren sloot de maatschappij de centrale bij South Haven wegens moei lijkheden met het veiligheidssy- teem. De kerncentrale bij Charlevoix werd op twee februari gesloten om hem weer van brandstof te voorzien. Hij had op twintig april weer in werking gesteld moeten worden, maar er werd een lek van radioactief water ondekt. Een gevaarlijke dosis radioactieve straling bestaat niet. Dit is de conclusie van een onderzoek van de Amerikaanse academie van wetenschappen, neergelegd in een gisteren verschenen rapport. De meerderheid van de commissie is van mening dat radioactieve straling altijd gevaarlijk blijft. Zij is tot deze slotsom gekomen op grond van een methode, die 'li neaire hypothese' wordt ge noemd, het verzamelen van ge gevens over kankerveroorzaken- de gevolgen van hevige straling en daaruit berekenen wat zou ge beuren met een geringe dosis. Zestien kerncentrales in de Ver enigde Staten kampen acuut met corrosieproblemen. Dit heeft een van de leden van de Amerikaanse federale nucleaire reglemente ringscommissie (NRC), Daniel Eisenhut, gisteren verklaard. Volgens hem zijn deze problemen het dringendst bij twee reactoren van de centrale van Surry, in Vir ginia, bij twee van Turkeypoint in Florida.en bij die van de centrale van San Onofre in Californië. De ze corrosie veroorzaakt het lek ken van radioactief koelwater. Volgens Eisenhut is dat niet alarmerend en blijft het binnen de officieel toegestane limieten. TEL AVIV (Reutei) - Premier Be gin van Israël heeft gisteren ver- ldaard dat Israël zich nooit zal te rugtrekken van de Hoogvlakte van Golan, zelfs niet op basis van een vredesverdrag met Syrië, dat de Golan in de zesdaagse oorlog er alle bekende merken kompleet met fraaie kussens en parasols. Wacht niet tot de laatste zaterdag voor moederdag. Als u Iets wilt geven, er Is nu volop keuze. U bent van harte wel kom bij: Tuinbouw en Hobby-arUkelen JAN v.d. MEER B.V. Woordeinde 45 - Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen vrijdag koopavond van 7-9 uur correspondent) LISSABON - Francisco sa Car- neiro, voorzitter van de sociaal democratische partij, heeft het kabin< :t-Mota Pinto gisteren uit genodigd het vertrouwen van het parlement te vragen. Daarmee luidt de PSD het begin van het einde van deze regering in. Wanneer de regering zelf niet binnen acht dagen een motie van vertrouwen zal aankondigen, zal de PSD zich beraden over een motie van wantrouwen. Het lijkt echter vrijwel zeker dat er een parlementaire meerderheid bij welke motie dan ook tegen de re gering zal stemmen. Zowel so cialisten als communisten heb ben al eerder gezegd een motie van wantrouwen ter gelegener tijd te zullen indienen. De socia listen hebben echter nog steeds geen definitief standpunt inge- De christen-democraten blijken met hun anti-socialistisch ver kiezingsfront weinig succes te boeken. Zij hebben zeer ge mengde gevoelens overgehou den aan de weigering van presi dent Eanes vorige week, tussen tijdse verkiezingen uit te schrij ven. Eanes zei dat bij zijn her- denkingstoesrpaak van de revo lutie. Algemeen werd deze toe spraak uitgelegd als een stap naar de oprichting van een presiden tiële partij. Premier Mota Pinto zou daarin een belangrijke sleutelfiguur kunnen zijn. De zittende partijen zijn met deze politieke kleurbe- kenning van Eanes echter aller minst ingenomen. Eanes en zijn aanhangers beroepen zich op het onvermogen van de bestaande politieke partijen een einde te maken aan de politieke crisis. Sa Carneiro lijkt nu de koe bij de hoorns te willen vatten. Maar de val van Mota Pinto kan in deze omstandigheden nog een lange lijdensweg worden. van 1967 aan Israël verloor. Ook benadrukte de premier in een ra dio-interview op de onafhanke lijkheidsdag van Israël nog eens dat Israël niet bereid is zich terug te trekken van de westelijke Jor- daanoever. "We zullen de Golan nooit opge ven", aldus Begin. "Je kan vei ligheid niet opgeven in ruil voor vrede. Er is geen vredè zonder veiligheid en er is geen veiligheid zonder de Golan". In het interview ging Begin ook in op de autonomie voor de Arabi sche bewoners van de Gaza en op de westelijke Jordaanoever. Het Israëlische voorstel daartoe voorziet in volledig administra tief zelfbestuur, maar niet in wet gevende bevoegdheid voor de Arabische bewoners van die ge bieden. Op die manier blijft de Is raëlische veiligheid bewaard en houden de joden het recht zich op de westelijke oever te vestigen. De voorstellen inzake autonomie zullen vandaag worden voorge legd aan de ministeriële commis sie voor autonomie, aldus de premier. dag van nationale rouw wegens de begrafenis van de in Teheran vermoorde ajatollah Motahari. In een communiqué drukte de re gering diepe droefheid uit over de moord en veroordeelde tege lijk de terreur, de aanslagen en de contra-revolutionairen. Deze moord, aldus de radio, zal voor het volk aanleiding zijn de rijen opnieuw te sluiten en met nieuwe kracht de islamitische republiek te verdedigen. Alle bedrijven en instellingen zouden vandaag ter nagedachtenis aan de vermoorde geestelijke leider de deuren slui ten. De radio riep het volk op zich vandaag voor de moskee bij de bazaar in Teheran tè verzamelen om het stoffelijk overschot van Motahari op de schouders te dra gen. Morteza Motahari, die professor aan de universiteit van Teheran was, stond bekend als een theore ticus. Hij was tegenstander van elke invloed van marxistische of westerse ideeën op de islamiti sche leer. Motahari stond vanaf het eerste moment aan het hoofd van de islamitische beweging, die de sjah van Iran omver zou stor ten. Duizend demonstranten versche nen op de straten van Teheran na de bekendmaking van het nieuws van de aanslag. Scholen en winkels werden gesloten en arbeiders legden het werk neer. In een toespraak via de radio ver klaarde Chomeini dat de Iraanse islamitische republiek niet zal buigen voor terreur van imperia listen, uitbuiters, kolonialisten en agenten van het oude regime. "Motahari, aldus de ajatollah, is tot een van de vele martelaren geworden die de islam kent". De Forghanbeweging, die al eerder de verantwoording voor de moord op de generaal Gharani op zich nam, heeft verklaard ook de moord op de geestelijke leider Motahari te hebben gepleegd. De Forghangroepering is een kleine islamitische terreurorganisatie die een anti-kerkelijk karakter heeft. Ze bestaat voor het groot ste deel uit Soenieten en sji'iti- sche moslims en wil "de dicta tuurvan de 'sji'itische mullahs en ajotollahs" bestrijden". 'Forghan' is de Arabische uitdruk king voor het verschil tussen leu gen en waarheid. De groep werd pas bekend na de moord op de chef-staf van het Iraanse leger, Gharani. Deze werd op 23 april op klaarlichte dag in de tuin van zijn huis vermoord.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9