Willem Talsma werkt aan muzikale contra-revolutie Kip hoedt jonge eendjes in de prijzen Mozaïekenstrijd in Noordwijk Friese organist in Zuid-Spanje Komend weekeinde zijn in Noordwijk volop mozaïeken van bloe men te bewonderen. Particulieren, verenigingen, scholen en be drijven nemen dan deel aan een door het bloemencomité Noord wijk uitgeschreven wedstrijd in het maken van mozaïeken van bloemen. Daarbij zullen gevelversieringen een grote rol spelen. Het hoogtepunt van deze kleurrijke wedstrijd zal zich afspelen op het Vuurtorenplein. Daar zullen een kleine tien mozaïeken van vijftien vierkante meter worden gelegd en 's avonds worden ver licht. Afhankelijk van de weersomstandigheden zullen de bloe- menmozaïeken een week blijven liggen. DONDERDAG 3 MEI 1 DQND1 „De kip is radeloos. Je moet we ten dat die eendjes het water ,Myn leermeester heeft eens gezegd: 'Je hebt tien jaar nodig om het vak van edelsmid goed onder de knie te krijgen en nog eens tien jaar om beroemd te worden' En zo is het ook" Woorden van Leidse Peggy Mantel-van Pampus, die vol gend jaar aan de Haagse Vrije Academie haar meesterteken hoopt te halen. Wanneer ze dat diploma heeft, mag ze zich officieel edelsmid noemen. Een vak dat haar enerzijds niet vreemd is. Ze heeft immers twee juweliers in haar familie. Toch stonden haar gedachten bij dat gege ven niet stil toen ze voor de keus stond. Peggy: „Op de academie heb ik me eerst op alle richtingen georiënteerd. Het metaal lag me gewoon het beste. Als je nagaat dat ik ja renlang secretaresse ben ge weest, komt deze keuze wel licht überhaupt zonderling Over die vaak noodzakelijke beroemdheid gesproken: Bij Peggy gaat het al aardig in die richting. Behaalde ze vorig jaar nog slechts een tweede prijs in de nationale vrije tijdsbestedingwedstrijd van de huishoudbeurs, dit jaar kwam ze in de categonè me taal uit de honderden inzen dingen als eerste uit de bus De twee in de prijzen gevallen ringen zijn op de huishoud beurs in de Amsterdamse RAI te aanschouwen Droge boterham Met die prijs heeft ze 250 gulden in de wacht gesleept. En zo wel dat bedrag als het beetje roem dat die prijs oplevert zegt de 28-jarige Leidse huis vrouw best te kunnen ge bruiken „Het is onstellend moeilijk om als edelsmid een behoorlijk bestaan op te bouwen. Vaak kun je voor je zelf er geen droge boterham in verdienen. Behalve als je een winkeltje in de binnen stad hebt. Maar eer je je dat kunt veroorloven gaan er wel enkele jaren van driftig spa ren overheen" „Echt. Als nieuwkomer kom jé haast niet aan de slag", zegt ze in haar flat aan de Haviks- Peggy Mantel aan het werk horst. „Neem alleen het mate riaal waarmee je werkt. Goud of zilver. Dat is zo vreselijk duur. Nee, als je dit als lief hebberij zou willen doen, is dat veel te duur" Peggy is thans bezig een serie zilveren ringen te vervaardi gen. „Technisch gezien een erg moeilijk karwei. Ik wil er scharnieren in maken en dat betekent een hoop priegel- werk. Die ringen wil ik ten toonstellen in een galerie. Ik moet voor mijn meesterteken trouwens toch dergelijke rin gen maken" Meesterteken Dat meesterteken is volgens haar erg belangrijk. Als je dat briefje eenmaal hebt mag je tevens onbeperkt exposeren Maar eerst moet Peggv nog de nodige werkstukken maken Wil ze iets maken, dan tekent ze eerst een ontwerp en gaat dan met gereedschap aan de slag. Met gasbrander, zaag. 'tandartsboor' en wat dies meer zij. „Kort gezegd is het veel zagen en lassen Niet luk raak hoor, je moet, dacht ik toch wel enig artistiek ver mogen in je hebben. Het is je reinste precisiewerk. Oever loos vijlen", aldus Peggv die overigens evenmin uit de weg gaat voor het knopen van een kleed of het opknappen van haar flat Tegelaar vertelt dat de kip de drie eendjes (één van de vier jongen is gistermiddag ten prooi gevallen aan een toren valk) volledig geaccepteerd heeft en dat zij zo trots is als een pauw. „Zij was broeds maar er was geen haan in de buurt. Ze had dus onbevruch te eieren. Meestal loopt ze in huis rond maar een week of vier geleden ging ze telkens het bos in. Dat doet ze anders ..Een gekke zaak. nietwaar? Op een gegeven moment ben ik haar achterna gegaan want ik wilde graag weten wat ze daar nou zat uit te vreten. Het bleek dat ze een nest had ge maakt, waarin vijftien onbe vruchte eieren. En daar zat ze maar op. Zonder resultaat na tuurlijk. Ze had er wel tot Sint Juttemis op kunnen gaan zit ten"' Volgens de 36-jarige Warmon- der lag het dan ook voor de hand, toen hij het verlaten eendenest eenmaal had ont dekt, de kip daarop te zetten. En na drie weken van nijver broeden zijn de vier eieren uitgekomen. Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. HILVE levisi in de dach verki den "Ste waai op gaar land rope wor tot tiek lan| Eur mei lost De tb ma Pleegmoeder kip met haar kroost in willen. En die kip begrijpt dat niet. Maar je hoeft niet te proberen om die eendjes daarbij te helpen want dan gaat de kip meteen pikken" De kip kon in elk geval niet voorkomen dat een torenvalk het ene jong verorberde. Te gelaar:,. Daarom heb ik ze nu binnengehaald. Ik ben al be zig om hier buiten een ren voor hen te bouwen. Met flink wat gaas erom, zodat de to renvalken er niet bij kunnen komen". De broedse huiskip van Warmonder H. Tegelaar heeft in diens woning aan de Laan van Oos tergeest gisteren groot opzien gebaard. De kip, die Tegelaar vorig jaar als souvenir uit Joego slavië heeft meegeno men, heeft de wonder baarlijke prestatie ge leverd een nest met eendeëieren uit te broeden. Een nest van welk de moeder door een auto overreden r'* (Door Peter Hattmk) MARBELLA (GPD) - Vanuit het Andalusische Mar- bella gaat de Nederlandse musicus Willem Retze Talsma binnenkort een schop geven tegen de geves tigde manier van uitvoeren van de klassieke muziek Deze 52-jarige Fries, die vijfjaar geleden zijn schepen in Nederland achter zich verbrandde, staat op het punt een boek uit te geven waarin hij wijst op de algemene technische verdwazing in de interpretatie van de klassieke muziek In zijn boek, dal deze zomer in Oostenrijk en Zwitserland uitkomt, beschouwt hij een di rigent van een orkest als een vervelende politieagent, die beter weg kan blijven. Beet hoven, alsmede tal van ande re klassieke meesters, worden te snel of te langzaam ge speeld. Volgens Willem is het beluisteren van een concert een technische inspectie van gelijktijdig draaiende mu- ziekapparatendie onder lei ding van een oppasser om een of andere reden nog met de hand worden bediend. Nog even en de dirigent krijgt een scheidsrechtersfluit om het tempo van de klassieke wer ken nog meer op te voeren. Willem: „Met de komst van de industriële revolutie heeft de speelwijze van de muziek een ingrijpende verandering on dergaan. Aan de ene kant werden de muziekinstrumen ten sterker door het gebruik van betere materialen, aan de andere kant werd het techni sche vernuft in de muziek een doel op zich. Hoe sneller ie mand een ingewikkeld stuk kon spelen, hoe meer roem hij als virtuoos verzamelde. „De industriële revolutie bracht een scheiding tussen ver stand en gevoel. In de muziek kwam dit tot uiting door het opvoeren van het ritme tot een haast machinale dreun. Bij de werken die in een lang zaam tempo gespeeld moes ten worden, degenereerde sentiment tot sentimentalitit Gewone stukken werden dikwijls tweemaal zo vlug ge speeld als de bedoeling was terwijl de „langzaam ge schreven composities" tweemaal vertraagd werden uitgevoerd. Logisch dat er in de eerste helft van de 19e eeuw een dirigent aan te pas moest komen, die er als een politieagent voor moest wa ken dat alle leden van het or kest deze onnatuurlijke rit mes gelijktijdig konden bij houden. ..Alle klassieke werken die wij kennen, speelt -men nog steeds in dit kunstmatige tempo. Daardoor komt bij voorbeeld Beethoven vaak over als een korzelige boeman die, geplaad door een toene mende doofheid, agressieve en geniale composities maak te. Maar in werkelijkheid schreef hij heel lieflijke stuk ken, zoals het laatste gedeelte van de Sturmsonate" Willem gaat achter zijn vleugel zitten en speelt het stuk voor op de manier zoals iedereen dit kent. Met een beetje fanta sie zie je de karakteristieke Beethoven een grimmige len testorm uitbeelden. Een storm, waarin hij de wind steeds minder dreigt te horen. De tonen uit de vleugel rollen over alle instrumenten in de drukke, maar stoffige huis kamer. Twee tafelpiano's. twee clavecimbels en een cla- vigord, allemaal instrumen ten die gebouwd zijn in de 18e en 19e eeuw, inclusief de con certvleugel. „Kijk", onderbreekt Willem, „dit stuk wordt eigenlijk tweemaal te snel gespeeld. Je zou zeggen dat het een Presto is, maar Beethoven schreef Allegretto! Carl Czerny, de grote leerling van Beethoven, vertelde dat de componist dit thema heeft ontleend aan het geluid van een galopperend paard, dat langs het raam van de meester voorbij kwam. Dit soort alledaagse geluiden in spireerde Beethoven tot mu ziek. Dit gedeelte heeft vroe ger als volgt geklonken"- Uit de vleugel komt een lieflij ke, harmonisch en wat nostalgisch klinkende melo die. Het tempo is twee -keer vertraagd en het grimmige is weg uit de lentestorm. Zoon lief Antonio, 6 jaar, komt de huiskamer binnen en begint spontaan met het Andalusi sche stamp- en klapwerk. dat wonderlijk genoeg heel na tuurlijk overkomt. Vader en zoon Talsma gaan helemaal in hun muziek op. Door het stamp- en klapwerk van An tonio lijkt het paard aanzien lijk langzamer te galopperen, maar het kan ook zijn dat het paard nu grotere sprongen maakt". „Als ik dit aan Spanjaarden laat horen, zijn zij er meteen weg van. In deze vorm blijven be weging, ritme en melodie een eenheid. Deze eenheid vormt de basis van de volksmuziek, waarin vooral de zigeuners hel gevoel voor een zuivere vertolking hebben bewaard. Als je de muziek grafisch zou moetea uitbeelden, dan zou je een piramide kunnen teke nen. De brede basis is de volksmuziek en de top van de piramide stelt de klassieke kunstmuziek voor. Gekunsteld ...Jammer genoeg is in de wes ters klassieke cultuurbele ving deze muziekpiramide omgevallen, omdat de top het contact heeft verloren met de basis. De muziek is te gecom pliceerd, te gekunsteld en te onnatuurlijk om door de gro te bevolkingslagen begrepen te worden. In Spanje merk je dit heel duidelijk. De Span jaarden zijn geen liefhebbers van de klassieke muziek in de tempi waarin deze normaal gespeeld worden. Als ik de verbinding leg tussen de klassieke muziek en het na tuurlijke ritme, zoals bijvoor beeld het Andaludische tem po, dan gaat deze muziek voor hun leven. Het spreekt ze aan De muziek is dichterbij ge komen" Willem Retze Talsma heeft zijn boek: „Terug naar de natuur in de klassieke muziek" geba seerd op uitvoerige studies van metronoomgegevens uit de periode voor 1850. Hij heeft jarenlang onderzoek gepleegd in het conservato rium van Wenen, de bakermat van de Europese klassieke muziek. Waarom Wenen? „Och, dit kwam toevallig zo uit De archieven in Wenen zijn het best bewaard gebleven", aldus Willem, die op uitnodi ging van de Oostenrijkse ra dio ORF Tirol met Pinksteren een concert zal geven. Even als vorig jaar wordt het pink sterconcert van Willem Retze Talsrna aangekondigd met de term: „im klassischcn Tem po", hiermee bedoelt men het natuurlijke ritme van de Ne derlandse musicus. Dr O Costa. directeur van deze Oostenrijkse radiozender spreekt over „im modernen Tempo" als hij het ritme be doeld waarmee bijvoorbeeld Wilhelm Kempf Beethoven laat uitvoeren. De muziek van Willem Retze Talsma gooit in Spanje hoge ogen Enthousiast vertelt hij: „Ik leg de Spanjaarden in het begin uit dat ze moeten den ken aan dansen. Ineens zien zij dan de eenheid van bewe ging, ritme en melodie. Beet hoven heeft zijn muziek zo geschreven dat iedere -noot speel- en hoorbaar is, die elk zijn betekenis heeft. Met de natuurlijke tempi komt dit er helemaal uit! Het is niet lan ger een verzameling van vir tuoos technisch knap voort gebrachte geluiden. Speelser rest van Europa heeft men er moeite om mijn (hoo rn te accepteren. Eerst eten de mensen los komen i hun strakke denksehe- uziek terug brengen i ma's. Op een ontspannen ma nier moeten zij zich van hun krampen bevrijden; pas daarna kunnen zij gevoel voor beweging krijgen Zij moeten zich los kunnen maken van een maatschappij die meer in tellectualistisch dan intellec tueel is geworden. De Span jaarden zijn als mediterraans volk veel speelser; in Spanje bestaat gelukkig nog de vonk van de extroverte uitdruk king". Willem: „Ik dacht van niet. Ik breng de klassieke muziek alleen maar terug naar haar natuurlijke proporties. Vroe ger maakte men gezamenlijk muziek zonder dat vernuftige en ingewikkelde technische gedoe. Voor veel collega's is het natuurlijk wel een hard gelag dat zij nu een Beetho- vensonate veel langzamer kunnen en moeten spelen. Het is natuurlijk erg verve lend dat musici ontdekken dat achttien uur per dag stu deren overbodig is geworden. Vaklieden die hun leven lang geconcentreerd op techniek hebben gespeeld, krijgen vanzelfsprekend grote moeite om het natuurlijke karakter van de compositie weer terug te vinden. Het natuurlijke tempo van de klassieke mu ziek is eigenlijk een vergeten aspect in hun ziel gewor- dem". Andalusic blijft niet ongevoelig voor de muzikale contrare volutie van Willem Retze Talsma. Vorig jaar is een langspeelplaat gemaakt van zijn muzikale interpretaties op het orgel van de kathedraal van Malaga. De opbrengst van deze plaat was bestemd voor de restauratiewerk zaamheden aan het Mala- gueense orgel. Zonder enige publiciteit vlogen er in de eer ste drie weken na de opname alleen al 7f)0 langespeelplaten de winkels uit; een ongekend aantal in het klassieke muzie- kwereldje van Malaga. Deze zomer gaat Willem Retze Talsma tijdens de weekein den concerten op zijn eigen muziekinstrumenten geven in de romantische patio van het Bisschoppelijke Paleis te Malaga. Een plaats waar een toerist nauwelijks komt. Fee Als uitsmijter geeft Willem nog een voorbeeld. Het is een so nate in D-Groot van de Span jaard Antonio Soler, die leef de in de tweede helft van de 18e eeuw. In de normale uitvoering lijkt het alsof een vlinder in een overdadig trappenhuis op een zonnige avond fladderend zijn weg zoekt naar beneden. In de versie van Talsma is de fladderende vlinder veran derd in een elegante fee, die statig de trappen afdaalt en eenmaal beneden een menuet danst in het licht van de on dergaande zon. Een fee, waar je nostalgisch naar terug kunt verlangen. Bij de natuurlijke interpretaties van klassieke muziek doe je tenslotte nog een verlate ont dekking. De melodieën be staan uil bekende thema's, die je in een andere vorm als tophits van popmusici kent

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4