Noordwijkers uit huis gezet om geld toeristen" ALPHENS FOTOBEDRIJF LEUNT OP NAAM PTT "Ood-Alphen" treffend opgedist in boekwerkje vol kroidige anekdotes DONDERDAG 3 MEI 1979 H^UdWrUelML Kritiek vanuit Tweede Kamer op contract met postorder-firma 99 99 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Tweede-Kamerleden van het CDA en de PvdA (met een meerderheid in de kamer) zijn weinig gelukkig met de samenwerking tussen de PTT en het Alphense bedrijf Beo Post b.v. Suggestie De kamerleden vinden het onge wenst dat de (goede) naam van de PTT wordt gebruikt door parti culiere adverteerders, die door te wijzen op de dienstverlening van de PIT verwarring zouden stich ten bij de consument. Beo Post is een postorderbedrijf, dat speciaal gericht is op het ontwikkelen van foto's. De samenwerking met de PTT bestaat hieruit dat op de postkantoren speciale envelop Het Tweede-Kamerlid Salomons diende gisteren een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen dat de PTT het contract met Beo Post niet verlengd vóórdat er nadere richtlijnen zijn opgesteld voor dienstverlening door de PTT Deze motie werd mede-onderte kend door het CDA-kamerlid Van Muiden. pen van het bedrijf verkrijgbaar zijn. In advertenties van het Al phense bedrijf wordt de PIT ge noemd. Van Muiden noemde Beo Post een bedrijf "dat bewust mikt op lage prijzen en matige kwaliteit en massale verwerking. Het is mo gelijk dat vereenzelviging met de PTT, al is het onbewust, de naam van de PIT schaadt en ook leidt tot misleiding". Hij vond dat Beo Post door de wijze waarop het bedrijf adverteert "aanleunt te gen de goede naam van de PTT. Het wekt in optreden en reclame de suggestie dat het hier gaat om een zeer bonafide bedrijf, dat immers via de PTT werkt" De staatssecretaris voor verkeer en waterstaat, mevrouw Smit- Kroes, onder wie de PTT resor- teert, vond de motie van me vrouw Salomons overbodig. Zij beloofde de Tweede Kamer dat binnen anderhalve maand een nota zal presenteren waarin na dere richtlijnen voor de dienst verlening door de PTT zullen worden aangegeven. Het huidige, éénjarige contract tussen het staatsbedrijf en Beo Post loopt nog tot en met 31 december van dit jaar Engeland Een ander punt van kritiek van zowel Salomons als Van Muiden was het feit dat de PTT samen werkt met een bedrijf waarvoor het werk voornamelijk in Enge land wordt verricht. De foto's van Beo Post worden namelijk da&r, en niet in Nederland ont wikkelt. "De PTT werkt zo mee aan het verdwijnen van ar beidsplaatsen uit Nederland", aldus Salomons. Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken wees erop dat Engeland tot de EG behoort "en dan staat het vrije econo misch verkeer voorop". Staatsse cretaris Smit-Kroes vond het ar gument dat Beo Post wil profite ren van de lage lonen in Engeland "vergezocht" en niet iets, waar de PTT aan zou moeten storen. "De PTT verleent een dienst; wat er mee gedaan wordt is aan degene die de dienst ontvangt". Evenmin vond de staatssecretaris dat de PIT zich zou moeten ver diepen in de vraag of Beo Post wel voldoet aan zijn fiscale en so ciale verplichtingen, waar CDA- kamerlid Van Muiden op aan drong. "Dat doet de PIT ook niet bij iemand die een postzegel koopt. Dat is misschien een goedkoop voorbeeld, maar het geldt ook voor de telefoondienst, waar vele bedrijven gebruik van maken". .Concurrentie menwerking tussen de PTT en Beo Post concurrentie-verval- sing zou betekenen ten opzichte van andere fotobedrijven, van de hand. "Elk bedrijf kan gebruik maken van deze dienstverlening door de PIT. Als het maar niet gaat om concurrenten die tegelij kertijd met enveloppen of folders in de bakjes op het postkantoor willen liggen. Maar als het con tract met Beo Post is afgelopen, kunnen ook andere fotobedrij- ven in aanmerking komen", al dus Smit-Kroes. Volgende week wordt over de mo tie gestemd. De WD liet bij monde van kamerlid Van Erp al weten de motie niet te zullen steunen. Enthousiasme en al f 5000 voor kinderkliniek LEIDEN-Aan het begrip "enthou siasme" wordt een geheel nieuwe dimensie toegevoegd, wanneer men getuige is van de inzet, waarmee de "Terre des Hommes- werkgroep in Leiden" gisteren voor een prachtige theateravond zorgde. Alle optredende arties ten, musici en balletdansers en danseressen traden geheel be langeloos voor het goede doel op. Onder het motto 'Kind in Leiden/ Kind in Lijden' had de werk groep een culturele avond geor ganiseerd, waarvan de baten voor vijftig procent ten goede zullen komen aan een polikliniek in het daklozencentrum Tongi, even buiten Dacca, de hoofdstad van Bangladesj. De andere helft zal honderd ldnderen een half jaar van voedsel voorzien. Totaal werd gisteravond in een goed be zette schouwburg meer dan 5.000 gulden opgehaald. Bezoekers zagen Julian Coco op gi taar en Magdalena Kuhn (fluit). Hun optreden werd gevolgd door het Leids Zigeunerorkest Csar- das, dat voornamelijk muziek uit Roemenië, Rusland en Hongarije speelt. Ook had het zigeuneror kest zich beschikbaar gesteld voor de (professionele begelei ding van hét folkloristisch dan sensemble "Achalag' Na de pauze traden de groepen nogmaals op. De tot bijna twaalf uur durende avond werd op een te waarderen wijze onderbroken door het balletdemonstratieteam van Marjolein Briër. De groep in troduceerde gisteravond een ge heel nieuw ballet 'Touch', dat na drukkelijk nog niet zo 'zat' als bijvoorbeeld de gospel 'Lord Remember Me' BERT KOEKEBAKKER NOORDWIJK - Twee inwoners van Noordwijk zijn op bruuske wijze uit hun woning aan de Julianastraat gezet. Omdat zij weigerden hun kamer te verlaten besloot de huiseigenaar de spulletjes van dit tweetal eenvoudig op straat te zetten. Volgens de uit huis gezette Noord wijkers Vivian Sap en Ko Win ters, beiden werkzaam bij het psychiatrisch centrum Sancta Maria blijkt hiermee opnieuw dat "het grote geld" van de toeristen voor de huiseigenaren zo aan trekkelijk is dat huurders van kamers of zomerhuisjes geen en kele zekerheid hebben. "Machtsmisbruik Ko Winters: "Eigenlijk kan het mij zelf niet eens zoveel schelen dat we op straat zijn komen te staan. We konden direct bij vrienden intrekken. Ik vind het veel erger dat, nu het zomer wordt, de huurder moet wijken voor de toerist. Eerst worden wij door de huiseigenaren gewoon uit gemolken en daarna nog eens op straat gezet. De huiseigenaren zijn gewoon puur zakelijk inge steld. Voor de rottigste kamer tjes kunnen zij onnoemlijke be dragen vragen. De huisbazen maken machtsmisbruik. Ko Winters en Vivian Sap kregen vijf dagen geleden van hun huis baas te horen dat zij het pand moesten verlaten. Zij bewoonden sedert december van het vorig jaör een ruimte in de woning aan de Julianastraat 54 met een op pervlakte van 35 vierkante meter, waarvoor zij 550 gulden in de maand betaalden. Het tweetal meent wederom te ma ken te hebben met een "typisch symptoom van de woningnood" in Noordwijk. "Voor de toerist wordt alles gedaan. De duurste appartementen worden uit de grond gestampt, maar voor de Noordwijkers is er geen plaats. Zeker niet tijdens de zomer" Politie Winters en Sap zeggen bij de uit huiszetting om hulp van de poli tie gevraagd te hebben, maar de ze weigerde volgens hen te ko men omdat het een "civiel rech terlijke zaak" betrof. Een woord voerder van de politie van Noordwijk bevestigt dat de poli- tié in dit soort gevallen niet op treedt. "Het is een interne kwes tie tussen de huurder en de ver huurder over de kamerhuur en daar kunnen wij niets aan doen," aldus de woordvoerder van poli tie. Een medewerker van de Leidse wetswinkel ontkent desgevraagd dat de politie in dit geval geen enkele bevoegdheid zou hebben Het huis aan de Julianastraat 45 in Noordwijk, waarin Vivian Sap en Ko Winters een kamer hadden gehuurd voor f 550 per maand. De huisbaas erkent dat hij de huisraad van het tweetal op straat heeft gezet,omdat hij aan de zomer-toeristen meer kan verdienen Hij zegt: "Als huurder mag je nooit zomaar uit je woning wor den gezet. Gebeurt dit wel, dan moet dit via de rechter lopen. Worden mensen uit huis gezet dan is dit een verstoring van het recht. Anders gezegd: het recht wordt in eigen hand genomen "De politie had in dit geval langs moeten gaan. Huurders kunnen alléén uit hun woning worden ge zet als daarvoor door de verhuur der een ontruimingsvonnis is aangevraagd. Is dit niet het geval, dan kunnen de huurders via een kort geding in het gelijk worden gesteld," aldus de medewerker van de rechtswinkel. In bijna alle gevallen stuurt de wetswinkel uit huis gezette huurders door naar een advoca- tencollectief om de zaak te behar tigen. Zomerhuisjes Ook de wetswinkel stelt niet onbe kend te zijn met het verschijnsel dat gedurende deze tijd veel el lende ontstaat rond de verhuur van de zomerhuisjes. Ko Winters en Vivan Sap verwijten de ge meente Noordwijk dat nog steeds niets aan dit probleem wordt ge daan. "De gemeente laat alles maar op zijn beloop," zo zeggen zij. "Is het gek dat er dus zoveel woningen worden gekraakt." Vivian Sap: "Toen wij de gemeente vroegen om woningruimte, werd ons gezegd dat we maar in de per- soneelsflat van Sancta Maria moesten gaan wonen maar dat willen wij nu juist niet. Je kan niet de hele dag op zo'n centrum zitten." Ko Winters: "Wij zijn dus overgele verd aan de huisbazen, die 's zo mers veel geld verdienen aan de Huisbaas Huisbaas J. P. Barnhoorn van Vivian Sap en Ko Winters, ge vraagd om een reactie, geeft toe dat hij spullen van het tweetal buiten de deur heeft gezet. "Ik heb ze een maand geleden al la ten weten dat ik de huur per 1 mei zou opzeggen. Ik ben een za kenman, inderdaad, de toeristen leveren mij veel meer geld op, ik kan dan veel meer vragen." "Dat zij proberen te blijven is hun goed recht maar ik ben de baas in mijn eigen huis. Zelfs heb ik ze nog een andere ruimte aangebo den, maar daar wilden ze geen gebruik van maken. Dan houdt het voor mij verder ook op," al dus het commentaar van Barn hoorn. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wat was Alphen toch lelijk. Ik denk zo, dat vrienden en maagden elders in het land bij de ontvangst van een der gelijk "ansiggie met groeten uit Alfen, Oudshoorn of Aar- landerveen" meewarig het hoofd hebben geschud en in tens zullen hebben meegeleefd met degene, die vanuit het hart van Zuid-Holland z'n geïllustreerde groeten zond. De zielwat doet-ie daar nouIs die even opgelaten! Wanneer we die monsterachtige briefkaarten van rond 1900 vergelijken met de aardige prenten van enige eeuwen te rug, toen er nog stijl zat in het oude dorp, waar de Rijn do mineerde en smaakvolle ge veltjes, molens en buiten verblijven zijn oevers sierden, dan kunnen we slechts de ver zuchting slaken: Wat hebben onze grootouders dat alles grandioos bedorven!" "Wandeling" Bovenstaand citaat is afkom stig uit het onlangs versche nen boek "Van Romein tot Al- phenaar" van de hand van de Alphense rijksambtenaar H. F. van Zeijl. Het citaat is weer ontleend aan een recensie van Rein van Alphen over een ten toonstelling van ansichtkaar ten en prenten. Het boek van Van Zeijl (een ei gen uitgave) heeft als onderti tel meegekregen: "Een lange weg voor u gewandeld". Aan de hand van een inderdaad zeer lange "wandeling" van Zwammerdam tot aan de Hoorn en vandaar naar de overkant van Oudshoorn naar Aarlanderveen is een ui terst lezenswaardig stukje historie over Alphen ont staan. Het boek, dat inclusief een dertigtal tekeningen van de Alphenaar J. W. Luijnen- .burg, zo'n 180 pagina's om vat, geeft een prima doorsnee van Alphen en zijn bevolking door de loop der e Illustratief Alphens historie, die in de eerste eeuw na Christus begint, wordt door Van Zeijl opge diend in handzame brokjes. Overzichtelijk en gekruid met aardige anecdotes. Hij verhaalt niet alleen van de kerken, raadhuizen, lustho ven, het verkeer, maar meldt ook wetenswaardigheden over het kermisvermaak, de ijspret, de sport, de komst van de eerste fiets, de strijkroverij etc. Brug Vermakelijk is ook het reken werk van de al eerder geci teerde Reinier van Alphen over de Alphense brug dat Van Zeijl in zijn boek opvoert. Het door hem gesignaleerde probleem is trouwens nog steeds actueel. Reinier van Alphen heeft eens uitgere kend, wat het de Alphenaar kostte om steeds te moeten wachten voor de Alphense brug. "We mogen wel aannemen, dat gemiddeld twintig minuten per uur de brug voor het ver keer te land is gesloten en dat gedurende die tijd - eveneens gemiddeld - honderd volwas senen tot volslagen nietsdoen zijn gedoemd. Bij tien uur per dag en een uurloon vanfl,- betekent dit, dat we per jaar f 100.000 verknoeien met wachten. En dan houden we niet eens rekening met het benzineverbruik van door draaiende motoren van au to's en plof fietsen, slijtage aan de kleding (bij slecht weer en vooral bij kinderen, die over de afsluitbomen hangen) als mede met gemiste treinen en Het vroegere "Huis der Gemeente" (raadhuis) van Alphen, dat op de hoek van de Julianastraat stond. Het is één van de illustraties uit een aardig boekje over het dorp in vroeger tijden. Hobby "Bello" En over treinen gesproken, Van Zeijl maakt uiteraard ook melding van de Haarlemmer- spoorweg, de spoorlijn die Amsterdam met Alphen aan den Rijn verbond. De "Bello", ook wel "poldertrein" ge noemd was een knus ver voermiddel dat de reizigers puffend en wel in één uur en veertig minuten tijds van Al phen naar Amsterdam bracht. In de dertiger jaren werd de concurrentie van NS. en busmaatschappijen echter zo groot dat de lijn Alphen-Uit hoorn tot verdwijnen ge doemd was. Vooral tot ver driet van de Aarlanderve- ners, die dan ook driftig pro testeerden tegen de opheffing. De protesten mochten echter niet baten en op oudejaars avond 1935 vertrok de trein voor de laatste maal vanuit Alphen, via Aarlanderveen, Bendeleider Kleurrijke figuren heeft Alphen in de loop der eeuwen uiter aard ook geherbergd. Veearts en bendeleider Jan van He- mélgarde was vermoedelijk één van de meest beruchte rovers. Als hij werd geroepen bij ziek vee, hadden vooral de meer welgestelde boeren zijn warme belangstellingEn tien tegen één, dat er enkele dagen later bij hen ingebroken werd. Aanvankelijk koesterden de slachtoffers geen enkele ver denking, want zelf zocht Jan van Hemelgarde het hardst van allemaal mee naar de dader. Hij en zijn bende wer den uiteindelijk toch gesnapt en dat liep niet best af voor Van Hemelgarde. Hij en en kele van zijn trawanten ein digden hun leven aan de galg "Van Romein tot Alphenaar" is een boek, waar ook de niet in Alphen geboren en getogen inwoners mee uit de voeten kunnen. Daarom is het des te spïjtiger dat er niet meer dan 250 exemplaren van het boek zijn verschenen en schrijver Van Zeijl ook geen plannen heeft om exemplaren bij te maken. De schrijver, die door ziekte een jaar lang aan huis gekluis terd was heeft de 250 exem plaren, die in een mum van tijd aan de man waren ge bracht, zelf gestencild en van een omslag voorzien. On danks de belangstelling is hij zeer beslist in zijn uitspraak dat er niet méér boeken ko men. 't Is allemaal maar een hobby". CHRISTA VAN HEES "Biologische" kwekerij ook in Hoogmade HOOGMADE - De teelt van onbe spoten groente en fruit zal bin nenkort ook in Hoogmade zijn in trede doen. In de Vlietpolder, na bij Ofwegen aan de Groenwegh, heeft Arie van der Salm van zijn broer 3 hectare grond van zijn va der overgenomen voor het kwe ken van groente en kleine fruit- soorten (aardbeien, bessen) op biologisch-dynamische wijze. Een vergunning van de gemeente is inmiddels binnen. Met hun bedrijfje zullen de gebroe ders van der Salm zich aansluiten bij "Proserpina", een in Nieuwe Wetering gevestigde in- en ver koop vereniging van biologisch- dynamische bedrijven. In Nieu we Wetering zijn trouwens ver schillende van dergelijke bedrij ven, waaronder "De Vier Jaarge tijden", waar Arie van der Salm momentaal nog werkt. Proserpina is bevoorrader van een paar honderd winkels en daar mee de grootste groothandel in Nederland. Deze coöperatieve vereniging zorgt tevens voor de verwerking van de producten die de aangesloten bedrijven leve ren, voor uitwisseling van pro ducten met andere groothandels in het noorden, oosten en zuiden van hét land en voor im- en ex port. Via Proserpina zorgen de bedrijven er verder voor dat er geen grote tekorten of overschot ten ontstaan als gevolg van een zijdige, onevenwichtige produk- tie. Jaarlijks wordt de vraag voor de nieuwe jaar geraamd op grond van de omzetten in het afgelopen jaar. Op die papieren vraag Arie van der Salm: "De BD groeit nog gestaag, al is het in Zuid- Holland niet zo eenvoudig aan grond te komen. De prijzen zijn erg hoog. In de Vlietpolder is de grond in elk geval erg geschikt voor de groenteteelt. Met 3 hecta re zijn we ongeveer een midden bedrijf, dat werk zal bieden aan 3 a 4 man naast extra mensen in de seizoenpieken." Noordwijk zeer in trek bij toeristen NOORDWIJK - Ondanks het grure weer is Noordwijk het afgelopen (lange) weekeinde overspoeld met toeristen. De beschikbare bedden in de badplaats waren al snel vol geboekt. In vele gevallen moest voor de toeristen el ders naar onderdak worden gezocht. De VW-Noordwijk moest enkele gasten zelfs doorsturen naar het Zeeuw se Renesse. Het personeel van de WV-Noordwijk was zaterdag twaalf uur achter een in touw om de bezoekers aan een bed te kunnen hel pen. GEWONDEN IN VERKEER LEIDEN - Een 31-jarige bromfiet ster uit Leiden raakte jgistermid- dag gewond toen zij in botsing kwam met een auto. De auto reed op de Plesmanlaan, de bromfiet ster op de Haagse Schouwweg. Bij de kruising is de vrouw ken nelijk door rood licht gereden, aldus de Leidse politie, en door de auto geschept. Ze kwam en kele meters verder op de weg te recht en liep hoofd- en schaaf wonden op. De bromfiets werd totaal vernield. Op het fietspad van de Willem de Zwijgerlaan kwam een 13-jarige fietser gistermiddag in botsing met een 16-jarige bromfietser. De fietser, die tegen het verkeer in reed, heeft vermoedelijk een her senschudding en wat schaaf wonden. De bromfietser was juist een andere fietser aan het inha len, in een bocht van de weg, en merkte de onverwachte tegenlig ger te laat op om een aanrijding te kunnen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13