Opzienb arende voorstellen arbeidswetten Spanje erkent recht op zelfbestemming van Sahara Britse politici vechten nu zonder handschoenen In Zuid-Afrika Krijgsgevangenen van Tanzanianen Sadat: "PLO heeft geen recht op westelijk Jordanië" HET BOEK VAN DE MAAND IS DIT KEER EEN BOEK VOOR DE JEUGD. I 'J WOENSDAG 2 MEI 1979 (Van onze correspondent) MADRID - Spanje erkent het recht op zelfbestemming van de inwoners van de voormalige Spaanse woestijnkolonie Sahara. Zo heeft de Spaanse premier Suarez gisteren in Algiers gezegd. De bewindsman onthulde dat hij in het verleden meermalen met vertegen woordigen van het Frente Polisario had gesproken over de rol die Spanje zou kunnen spelen ip het zoeken naar een oplossing in het conflict over de Sahara. De Spaanse premier noemde de dekolo nisatie van de Sahara die eind 1975, on verwacht en tegen de afspraken met Al gerije en de autochtone bevolking in, aan Marokko en Mauretanië werd over gedragen, niet beëindigd. Tijdens zijn tweedaagse bezoek aan Alge rije heeft premier Suarez een onderhoud gehad met Mohammed Abdelaziz, de se cretaris-generaal van het Frente Polisa rio. Met het oog op mogelijke vijandige reacties van Marokko, die voor Spanje nadelige gevolgen kunnen hebben, ver klaarde Suarez dat dit onderhoud zich had afgespeeld in een particuliere sfeer. "Spanje zal actief meewerken aan de oplossing voor de Sahara, een oplossing die snel en rechtvaardig tot stand moet komen", aldus de Spaanse premier. Suarez meent dat het niet onmogelijk is dat Spanje binnenkort met Algerije, Ma rokko en Mauretanië aan tafel gaat zitten om de diverse mogelijkheden te bespre ken. In dit licht zal Suarez zo spoedig mogelijk contact opnemen met zijn Franse ambtgenoot Raymond Barre. Waarnemers menen dat Spanje een we zenlijke rol kan spelen in 'de vestiging van een onafhankeljke staat onder lei ding van het Frente Polisario. Frankrijk heeft op papier een oplossing gereed lig gen. Mauretanië zou daarin zijn in 1975 verworven gebied in het noorden af staan en Marokko het gedeelte ten zui den van Bu Craa overdragen. De Saha- ranen zouden onder leiding van het Poli sario genoegen moeten nemen met de streek, die voor een groot gedeelte iets zuidelijker ligt dan hun oorspronkelijke woongebied ten tijde van de Spaanse kolonie Sahara. Marokko is een felle tegenstander van het overdragen van enig grondgebied aan het Frete Polisario. De Marokkaanse vorst Hassan II beschouwt de drie-par tijenovereenkomst van eind 1975 - Spanje-Marokko-Mauretanië, waarbij de Spaanse kolonie in handen kwam van beide Afrikaanse landen en Spanje in ruil daarvoor zijn aandelen in de fos- faatmijnen mocht behouden en vissers faciliteiten kreeg - als rechtsgeldig. On langs gaf Mauretanië onder druk van Li bië te kennen dat men bereid was zijn aa,ndeel in het grondgebied van de voormalige Spaanse kolonie aan de Sa- haranen over de dragen. Dit bericht is gisteravond door vertegenwoordigers van het Polisario in Algiers bevestigd, maar welingelichte bronnen in Noak- chot, de hoofdstad van Mauretanië, heb ben verklaard dat dit gerucht ongegrond Zowel Algerije als Marokko beschikt over sterke wapens om de buitenlandse poli tiek van Spanje ten opzichte van Nocrdwest-Afrika onder druk te zetten. De Algerijnen steunen nog steeds stil zwijgend de onafhankelijkheidsbewe ging voor de Canarische Eilanden, de MPAIAC, die zijn hoofdkantoor in Al giers heeft. Bovendien heeft Algerije een plan achter de hand om de Canarische Eilanden volgens het internationaal zee recht als Afrikaans gebied op te eisen. Marokko, aartsvijand van Algerije en van het Frente Polisario, kan Spanje chanteren met het innemen van de twee Spaanse enclaves aan de Marokkaanse Middellandse Zeekust, de havensteden Ceuta en Melilla. Algerije steunt in prin cipe het streven van Marokka om deze twee Spaanse steden op te eisen. Leider van Braziliaans doodseskader verongelukt SAO PAULO (UPI/ANP) - De vermoedelijke chef van het beruchte Braziliaanse 'eska der des doods', commissaris van politie Sergio Paranhos Fleury, is gisteren bij een val van zijn jacht om het leven gekomen. Een politiewoord- voerder'zei'dat Fleury, hoofd van de afdeling criminele za ken van politie van Sao Paulo, met familie en collega's op een jachtclub aan de Atlanti sche kust bij Sao Paulo was toen het ongeluk gebeurde. Toen hij aan boord van zijn jacht wilde gaan gleed Fleury uit en viel. Hij sloeg met zijn hoofd tegen het dek en liep daarbij dodelijk schedelletsel op. Commissaris Fleury werd door bewonderaars geprezen om dat hij er tien jaar geleden in was geslaagd de stadsguer- rillastrijders in Brazili'e uit te schakelen. Hij stond bekend als een zeer harde figuur, die zich herhaaldelijk schuldig maakte aan folteringen, hoe wel men dat nooit officieel heeft kunnen bewijzen. 'Ook voor de bewering dat hij het beruchte 'eskader des doods' heeft opgericht zijn nooit af doende bewijzen geleverd. In verband met deze illegale groepering werd hij driemaal gearresteerd, maar steeds vrijgesproken. Hij wees elk verband met het eskader af en zei dan: „Ik zou nooit bij zo'n organisatie, als die al bestaat, kunnen horen gezien mijn morele, godsdienstige, pro fessionele en politieke ach tergrond". Het 'eskader des doods' zou en kele duizenden 'misdadigers' op wrede wijze hebben ver moord. Het eskader wordt er echter ook van verdacht on der het mom van een jacht op misdadigers vele politieke te genstanders van de regering uit de weg te hebben ge ruimd. 1 (Van c correspondent) JOHANNESBURG- Een door de Zuidafrikaanse regering ingestelde commissie heeft voorstellen gedaan die moe ten leiden tot opheffing van discriminatie in de arbeids situatie. De opzienbarende conclusies van de commissie zullen waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd door de Zuidafrikaanse regering worden overgenomen. spraak ter gelegenheid van 1 mei verklaard dat "de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO niet kan beweren een recht te hebben op westelijk Jordanië en Gaza". Hij ontkende de PLO dat recht omdat "die organisatie be staat uit een twintigtal orga nisaties die elkaar beschuldi gen van verraad". "Ik heb geen enkel recht te spreken over de Golan die aan Syrië toebehoort, maar over westelijk Jordanië en Gaza, die niemand toebehoren, mag ik wel spreken". De Egyptische president haalde fel uit naar Saoedi-Arabië. Hij zei dat dat land invloed en geld had gebruikt om een collectieve verbreking van de diplomatieke betrekkingen van Arabische landen met Egypte te organiseren. „De huidige leiders van Saoedi- Arabië werden gemotiveerd door een verlangen het lei derschap over de Arabische wereld op zich te nemen". Dp Iraanse minister van bui tenlandse zaken heeft gister middag officieel bekendge maakt dat Iran en Egypte hun diplomatieke betrekkingen hebben verbroken. Deze be vestiging komt 24 uur na de aankondiging van het „bevel" tot verbreken van de relaties, dat de ajatollah Chomeini had uitgevaardigd. Sanjay Gandhi opnieuw gearresteerd NIEUW DELHI (Reutei) - Sanjay Gandhi, zoon van oud-premier Indira Gandhi van India, is giste ren tezamen met 390 volgelingen gearresteerd na felle schermut selingen met de politie waarbij hij en verscheidene andere men sen verwondingen opliepen. De politie van Nieuw Delhi had traangas gebruikt tegen een me nigte van 2.000 betogers die de monstreerde tegen regerings plannen om speciale rechtban ken in het leven te roepen om mevrouw Gandhi en anderen te berechten voor vermeende mis drijven die zij in 1976 zouden hebben bedreven toen zij regeer de bij noodwet. Sanjay Gandhi werd vorige week ook gearresteerd maar daarna vrijgelaten. die met de naar Zuidafrikaanse begrippen sensa tionele aanbevelingen is geko men, staat onder leiding van pro fessor Nic Wiehahn. Maanden lang heeft deze commissie de ar beidssituatie in Zuid-Afrika gea nalyseerd. Thans nog schrijven de arbeidswet ten in Zuid-Afrika aparte voor zieningen op het werk voor voor blanken en niet-blanken, wordt geschoold werk voor blanken ge reserveerd, krijgen blanken ho ger loon en zijn vakbonden voor zwarten niet geaccepteerd. De commissie-Wiehahn wil dat al deze discriminerende maatrege len overboord worden gezet Zij pleit voor erkenning van de be staande 27 zwarte vakbonden, en het recht om meer vakbonden op te richten zonder onderscheid in huidskleur, ras of geslacht Het rapport van samengesteld in opdracht van minister Fanie Botha (arbeid), die grote invloed heeft binnen de re- gering-Botha. De commissie is voorstander van een arbeidsraad, waarin werknemers, werkgevers en de staat kunnen praten over zich voordoende problemen in de arbeidssituatie Informatieschandaal De Erasmuscommissie, die sinds enkele maanden bezig is met een onderzoek naar het schandaal binnen het Zuidafrikaanse mi nisterie van inlichtingen heeft de procureur-generaal van Trans vaal gevraagd om de vroegere minister van inlichtingen, dr Connie Mulder, voor het gerecht te dagen. Mulder werd vorig jaar na talrijke onthullingen over cor ruptie en het misbruik van belas tinggelden in zijn ministerie ge dwongen om te bedanken. Hij moest bovendien als leider van de Transvaalse vleugel van de Nationale Partij aftreden. De vroeger minister weigerde vorige week om als getuige voor de Er asmuscommissie te verschijnen. Volgens hem zou het verhoor „niet fair zijn". In plaats daarvan overhandigde Mulder documen ten met zijn eigen versie van het informatieschandaal aan de pers. Bovendien maakte hij zondag in een Afrikaans weekblad bekend dat het nieuwsmagazine To the point door zijn ministerie was be taald en door dr. Eschel Rhoodie in samenwerking met de Neder landse uitgever Hubert G. Jussen was opgericht. De Zuidafrikaan se zogenaamde „comissions act" stelt dat iemand die weigert als getuige voor een commissie te verschijnen met zes maanden ge vangenis kan worden ge straft. Intussen probeert de Zuidafri kaanse regering vertwijfeld van het informatieschandaal, dat nu al meer dan een jaar de gemoede ren bezighoudt, af te komen. Zij deed maandag de eerste stap om thans zoveel mogelijk open kaart te spelen. Pik Botha, de minister van buitenlandse zaken, maakte bekend dat het weekblad To the Point met 14 miljoen rand (28 miljoen gulden) werd gefinan cierd. Thans wordt overwogen om het nieuwsmagazine aan een privè-maatschappij te verkopen. Tevens werd bekendgemaakt dat de regering bereid is alle nog ge heime projecten van het vroegere departement van inlichting aan de Volksraad - het Zuidafrikaan se parlement - voor te leggen Geheime projecten, die in het belang van Zuid-Afrika niet be kendgemaakt kunnen worden, zullen in elk geval ook aan de op positiepartijen worden voorge- OEGANDA - Tanzaniaanse soldaten vernederen soldaten van Amin door ze op en neer te laten springen. De Tanzania nen namen de Oegandese solda ten gevangen in Busia. China heeft imniddels de nieu we Oegandese regering van president Jussuf Luie erkend. Dit is door radio-Kampala be kendgemaakt. De commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Se naat heeft gisteren een wets voorstel aangenomen waarin opheffing ibordt bepleit van het embargo op de invoer van koffie uit Oeganda. Dit is het voor naamste exportartikel van het land. Het embargo werd vorig jaar door de Amerikaanse regering ingesteld. De commissie wil verder herstel van de humani taire hulp aan Oeganda, die verscheidene jaren geleden werd gestaakt met het doel het bewind van Amin te isoleren (Van correspondent) LONDEN - Nu ongeveer 30 miljoen Britse kiezers morgen naar de stembus gaan, gaat het in de campagne hard toe. De politici hebben de handschoenen uitge trokken. Daarbij komt dat de laatste opiniepeilingen Labour een voorsprong geven van welis waar maar 0,7 procent, maar niettemin een voorsprong nadat zij ruim 15 punten op de Conser vatieven hadden achtergele gen. De afkalving van de positie van To ries is voor het leeuwedeel het ADVERTENTIE Een jeugdboek voor kinderen van 10-16 jaar. 100 jaar geleden heet het en het speelt rond 1860. De hoofdpersoon is Claartje Haas. Een meisje dat van een klein dorpje in Friesland via een aantal omzwervingen in de grote stad Amsterdam terechtkomt. Jeugdboeken romantiseren vaak historische feiten en vergeten veelal de vervelende kanten van het leven in die tijd. In dit boek maakt de jonge lezer kennis met de werkelijk heid van toen. Het doen en laten van gewone mensen. En dat „gewone" betekende honderd jaar geleden meestal: gewoon arm 100 Jaar geleden is ge schreven door het schrijverscollectief: I lans Dorrestein, Karei Eykman, Kies Moonen, Fetze Pijlman, Arié Rampen.. Jan Riem en W illem Wilmink. Het bevat vijftig schit terendetekeningen in kleur van Fiel van dei- Veen en veertig [ycyéM, MnVf fki van mr mn too jaar historische foto's en documenten. Kortom, 10(1 jaar geleden is een leerzaam en tegelijkertijd een lekker spannend lecs-on kijkboek. jggi „100 jaar geleden" in speciale Boek van de Maand oplage f 19,50. Na 2 juni f34,50. 2 juni. Echter zolang de v werk van premier James Callag- han zelf die in de afgelopen tien dagen onophoudelijk heeft uit gelegd dat het verkiezingspro gramma van de Conservatieven de inflatie in de hand zal werken, de werkloosheid zal doen toene men en prijzen zal doen stijgen. Callaghan staat wat dat betreft sterk, want waar Labours verkie zingsprogramma in elk geval een minimum aan cijfers geeft, wei geren de Tories getallen te noe men zodat hun beloften weinig vastheid bieden. Vreemd genoeg was het niet Mar- gareth Thatcher die het eerst tot een aanval op Callaghan over ging, maar haar voorganger Ed ward Heath. Callaghan had ech ter zijn antwoord klaar „Heath kan het niet over zijn hart krijgen iets goeds over Thatcher te zeg gen, daarom valt hij mij aan". En het is inderdaad opvallend dat Heath, die nog steeds over een niet te verwaarlozen aanhang on der de Conservatieven parlemen tariërs beschikt, in deze campag ne zo goed als zijn eigen weg is gegaan en bijna geen woord heeft vuil gemaakt aan zijn partijleid ster. En al wordt dan ook gezegd dat hij kans maakt om in een Tory-kabi- net minister van buitenlandse zaken te worden, het is niet waar schijnlijk dat Margareth That cher zonder pressie van anderen snel tot die benoeming zal over gaan. Want Heath beschouwt zichzelf, ondanks de machts greep die Thatcher aan de top bracht, nog steeds eigenlijk als de rechtmatige, tijdelijk op een zij spoor gerangeerde Tory-lei- der. Zelfs in de Verenigde Staten wor den in een verkiezingscampagne niet zoveel opiniepeilingen ge houden als in het Verenigd Ko ninkrijk. De Britse campagne heeft dagelijkse peilingen, niet alleen landelijk, maar ook regio nale, locale en zelfs in kiesdistric ten die als barometers worden beschouwd voor het hele land. Maar behalve deze zijn er ook peilingen over de populariteit van de belangrijkste politici en zelfs een over de toespraken van Margareth Thatcher. In deze laatste peiling werden bij voorbeeld vragen gesteld over de inhoud van wat zij te vertellen had, de stijl waarmee ze dat doet, haar oprechtheid, en de waarde ervan voor de kiezers. Op een ranglijst van tien naar beneden haalde ze niet meer dan een zes als hoogste score. Het weekblad The Economist kwam met een uitslag waaruit bleek dat 52 pro cent van de ondervraagden de voorkeur gaf aan een man als eer ste minister, tegen 16 voor een vrouw. En dat gold voor zowel mannen als vrouwen die werden ondervraagd. De lachende derde in deze verkie zingen zouden wel eens David Steel en zijn liberalen kunnen worden. Steel heeft in de afgelo pen weken 9000 kilometer afge legd en er steeds weer de nadruk op gelegd dat de liberalen in het komende parlement de doorslag kunnen gaan geven wanneer er geen duidelijke meerderheid is voor Labour of de Conservatie- De liberalen die in het opgedoekte parlement 13 zetels hadden, ho pen er nu 20 te krijgen maar waarschijnlijker is dat het er niet meer dan 6 of 7 zullen worden. Niettemin heeft Steel zich nu al ingesteld op een rol als assisten tregeringsleider. Bij zijn terug keer deze week in Schotland, waar hij vandaan komt, zei hij dat hij al bezig was aan voorstellen om met een van de grote partijen in zee te gaan en tot een coalitie te komen. Het is de elfde keer dat de Britten sinds 1945 algemene verkiezin gen houden. Wanneer Labour het haalt, zal het de eerste keer zijn dat de partij drie verkiezingen achter elkaar wint. En als de voortekenen niet bedriegen zal het de tweede keer sinds 1929 zijn, dat geen van de twee grote partijen een duidelijke meerder heid in het parlement behaalt. Is dat een aanwijzing dat ook En geland rijp wordt voor een meer- partijenstelsel, waarvoor dan eerst het districtenstelsel plaats zal moeten maken voor het prin cipe van evenredige vertegen woordiging? Behalve de liberalen kunnen de re gionale partijen niet worden verwaarloosd. Na de verkiezin gen in 1974 hadden zij samen 19 zetels in het parlement de Ulster Loyalists (Noord-Ierland) hadden er 11, de Schotse nationale partij 7, en Plaid Cymru (Wale^ 2. Volgens de laatste peilingen zullen de Schotse nationalisten het waarschijnlijk afleggen tegen Labour en daarmee zal ook de kwestie van een mate van zelfbe stuur (devolutie) voor Schotland vermoedelijk voorlopig van de baan zijn. Een van de vragen die de Tories aan de orde hebben gesteld als af schrikmiddel is of premier Cal laghan de volledige parlementai re termijn van vijf jaar zal uitzit ten, mocht hij gekozen worden, of dat hij net zoals zijn voorgan ger Harold Wilson, er plotseling uit zal stappen. In dat geval, we ten de Tories te melden, zullen de extreem linksen in Labour zoals de minister van energie Tony Benn of de leider van Labour in Westminster, Michael Foot, de macht overnemen en kan het Verenigd Koninkrijk zich voor bereiden op een marxistisch be wind. Callaghan heeft zelf nadrukkelijk gezegd bij herverkiezing de vol ledige termijn te zullen afmaken en hij verzekerde de Tories, dat Labour nooit onder de invloed van de trotzkisten zou ko-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9