CNV steunt aftoppingsplan van het kabinet 'Dit is voorlopig de laatste rechtse regering' Chirurg voerde onnodige operaties uit 'Machteloos gemor in onderwijs neemt toe Seksuele bevlieging drijfveer van moord op tante (Van één onzer verslaggever^ NOORDWIJKERHOUT - "De toe komst van het socialisme is naar mijn idee tamelijk florissant. Het huidige kabinet is voorlopig de laatste rechtse regering geweest. Volgende kabinetten zullen niet meer tot stand kunnen komen zonder toestemming van de PvdA." Aldus Marcel van Dam, Tweede-Kamerlid van de Partij van de Arbeid, gisteravond in Noordwijkerhout ter gelegen heid van de viering van de eerste mei door de afdeling Noordwij kerhout van de partij. Van Dam verwacht de komende ja ren een toenemend verzet van links tegen de door het huidige kabinet in gang gezette afrem ming van de noodzakelijke rechtvaardige verdeling van so ciale voorzieningen. "De PvdA en in feite de gehele politiek staat op het ogenblik op een kruispunt dat bepalend is voor de politieke verhoudingen in de jaren *80", al dus de voormalig staatssecreta ris, "In de jaren van grote econo mische groei was rechts wel be reid toe te geven aan de wensen van de werknemers, maar nu het economisch wat minder gaat zal men zich met alle macht verzet ten tegen ons streven naar een rechtvaardiger verdeling van in komens. Die verbeteringen nu zullen namelijk moeten worden gehaald bij de hogere inkomens groepen. Om te bereiken wat we willen zullen er harde gevechten nodig zijn. Van Dam, die en passant vraagte kens plaatste bij het streven van sommigen in de Partij van de Ar beid naar een linkse meerderheid ("Dat betekent in feite dat je je uitlevert aan kleine linkse partij en die op elk moment dat het hun goeddunkt een links kabinet ten val kunnen brengen') legde uit waarom het huidige kabinet Van Agt niets terecht brengt van haar Van Dam vroeg zich af of er geen gaven doet hij steeds alsof de overheid zo verspillend te werk gaat. Dat is niet zo. Veel van de overheidsuitgaven komen te recht bij de laagstbetaalden. De PvdA is dus niet tegen bezuini gen op zich, maar wel tegen be zuinigen ten koste van de porte monnee van de laagstbetaalden, en daar komen de plannen van dit kabinet op neer". bezuinigingsvoornemens: "Dit kabinet kan niet steunen op de groepen in de bevolking die no dig zijn om een bezuinigingsbe leid te kunnen voeren. Daarom komt er geen moer van terecht. Wanneer Wiegel het heeft over bezuinigen op de overheidsuit- betere manier was om de van de juistheid van het socialis me te overtuigen: "We zijn nu voornamelijk binnen de partij bezig met zaken als het bepalen van de strategie en dergelijke. Ik wil daarmee niet de interne par- tijdiscussue afremmen, maar ik wil een pleidooi houden voor het benadrukken van een aantal hoofdzaken en de mensen daar mee overtuigen. Bijvoorbeeld de huisvestingsproblemen. Tot nu toe hebben we op het gebied van het aanbod van huizen nog steeds een tekort gekend. Mensen die genoeg verdienen hoeven zich echter geen zorgen te maken over hoe zij wonen. De problemen lig gen weer bij de laagstbetaalden. Om te komen tot een rechtvaar diger verdeling van de beschik bare woonruimte zouden we daarom voorrang moeten geven aan de bouw van huizen voor die mensen en zij die nu goed wonen moeten dan maar even wachten voor ze nog beter kunnen gaan wonen." aldus Marcel van Dam. Marcel van Dam Controle op stilstaande voertuigen: 85.000 naheffingen DEN HAAG (AND - Bij de con trole op stilstaande motorrij tuigen hebben de politie korpsen van 140 gemeenten in 1978 bijna 650.000 contro- legegevens aan de belasting dienst toegespeeld. Dit leidde tot het opleggen van ongeveer 85.00) naheffingsaanslagen in de motorrijtuigenbelasting tot een bedrag van ongeveer 30 mij oen gulden. Minister Wiegel van binnen landse zaken heeft deze cij fers verstrekt in zijn ant woord aan het Kamerlid Wes- sel-Tuinstra (D'66> die schrif telijk had geïnformeerd op welke rechtsgrond en/of wetsatikel deze controles be rusten Volgens de minister zijn behalve ambtenaren van de rijksbelastingdienst ook politieambtenaren bevoegd controle uit te oefenen op de nalevirg van de bepalingen van de motorrijtuigenbelas tingwet en gerechtigd zono dig een onderzoek in te stel len. Mevr. Wtssel had met name gewezei op de gemeente Veenendaal, waar de laatste maandtn 's nachts auto nummers werden genoteerd van geparkeerde voertuigen, om deze vervolgens door te geven aan de dienst motorrij tuigenbelasting in Apel doorn. De burgemeester van Veenen daal het weten dat voor de nachtelijke controle geen ex tra personeel wordt ingezet. Ze wordt verricht tijdens de normale surveillance en dan nog alleen voor zover de uit voering van andere politieta ken het toelaat. Gelet op het achterhaalde be drag aai belasting meent mi nister Wiegel dat deze activi teiten dienen te worden voortgezet. UTRECHT (GPD) - In tegenstelling tot de FNV steunt de (kleinere) christelijke vakcentrale CNV het plan van het kabinet om de prijscompensatie van inkomens hoger dan 50.000 af te toppen. „Dat voornemen had van ons afkomstig kunnen zijn", zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren in Utrecht. Na afloop van het gebruikelijke overleg in de verbondsraad zei hij evenwel de voorkeur te geven aan een vrijwillig tussen vakbon den en werkgevers tot stand te brengen regeling boven het nu wettelijk bepaalde. De mogelijkheden om alsnog in cao-overleg tot resultaten te ko men zijn volgens hem gering om dat in de meeste bedrijfstakken cao's al tot stand zijn gekomen. De FNV had vorige week laten weten tegen de regeringsmaatre gel te zijn omdat hij die in deze fase van het cao-overleg als een inbreuk op de onderhandelings vrijheid ziet. Teruggave aow Het CNV wijst de plannen van staatssecretaris De Graaf om op te houden met het terugbetalen van een deel van de premie voor aow en aww aan gehuwde wer kende vrouwen vierkant van de hand. Van der Meulen zei het ge voel te hebben dat De Graaf één krent uit de aow-pap heeft ge licht. „Maar dan wel één die veel geld oplevert". De hele aow- problematiek is een complexe zaak waar niet zomaar één ele ment uitgewipt kan worden". Zijlstra Verzekeringen: extra premie voor jeugdige motorrijders GRONINGEN (GPD - Enkele ver zekeringsmaatschappijen in ons land weigeren nog langer moto ren van jeugdige personen te ver zekeren of eisen een extra pre mie. Het aantal ongevallen onder jeugdige motorrijders neemt vol gens een woordvoerder van de verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd in Groningen schrikba rend toe. „Het risico voor ons is veel te groot om onder normale voorwaarden jonge motorrijders te verzekeren. De rijervaring is meestal niet erg groot en men kruipt meteen op zware moto ren". De verzekeringsmaatschappij OWM en AGO in Groningen hebben voor motoren een verze keringsstop ingesteld. Daar maakt men uitzonderingen voor mensen die verscheidene verze keringen bij deze maatschappij en hebben. Bij Delta Lloyd kloppen mensen met een oefenvergunning voor een motor, tevergeefs aan. Bij Nationale Nederlanden kunnen mensen met een oefenvergun ning alleen terecht voor een wa- verzekering. „WA-extra is niet mogelijk, want de motoren wor den om de haverklap gestolen". Het CNV heeft gisteren ook com mentaar geleverd op het gisteren verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank. Volgens de christelijke vakcentrale heeft bankpresident dr. Zijlstra een te groot vertrouwen in het vermo gen van individuele onderne mingen en in het marktmecha nisme de economische en sociale problemen op een bevredigende wijze op te lossen. De krachten van de individuele ondererne- Fraudezaak in bouwkringen: tiende aanhouding HAARLEM (ANP) - In de fraude zaak in bouwkringen is gisteren de tiende aanhouding verricht. Het is de 64-jarige Haarlemmer W.B.K., directeur van een aan nemingsbedrijf. De man wordt verdacht van vervalsing van fac turen tot een bedrag van vier miljoen gulden. Begin maart werd de eerste ver dachte aangehouden in deze fraudezaak, waarbij het gaat om een totaalbedrag van vijftig mil joen gulden. Behalve in Haarlem speelt deze zaak in Hoofddorp, Beverwijk en Heemskerk. mingen worden overschat. Aan zichzelf overgelaten kunnen in dividuele ondernemingen bij voorbeeld het probleem van de overcapaciteit en de vele ar beidsmarktproblemen niet op lossen. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) heeft gezegd dat dr. Zijlstra te recht heeft gewezen op de wan verhouding tussen de marktsec tor en het overige deel van de economie dat uit de belastingen en premies wordt betaald. De verbondsraad van het CNV heeft gisteren unaniem besloten de kandidatuur van FNV-voorzit- ter Wim Kok voor het voorzitter schap van het Europees verbond van vakverenigingen (EW) te steunen. Andere kandidaten zijn er niet zodat het er in zit dat Kok voorzitter wordt van het EW waarbij 31 vakcentrales uit West- Europa zijn aangesloten met in totaal 40 miljoen leden. "Doe iets aan SS-reünies" DEN HAAG (AND - De PvdA-ka- merleden Van den Bergh en Voogd hebben minister Van der Klaauw gevraagd er bij de Duitse regering op aan te dringen te overwegen op welke wijze een einde gemaakt kan worden aan reünies van oud-SS'ers in de Bondsrepubliek. Volgens deze kamerleden lijkt het er op dat de neo nazi's in Duits land hun activiteiten uitbreiden en ook steeds openlijker en bele digender voor hun verwerpelijke sympathieën uitkomen. Er bestaat een gevaar, aldus v.d. Bergh en Voogd, dat deze activi teiten een uitstralingseffect naar het buitenland kunnen hebben, zoals onlangs bleek bij de be kladding van een joods monu ment en de winkel van een joodse Nederlander in Den Haag. "Kan de minister zich voorstellen dat bij ontelbaar veel mensen de koude rillingen over de rug lopen bij het zien van beelden en foto's van een reünie van de SS-divisie Totenkopf in de Bondsrepubliek en de wijze waarop deze lieden ongegeneerd met hun verleden te koop lopen en niet de indruk wekken van deze sympathieën genezen te zijn". De socialisten verlangen van de minister van buitenlandse zaken de toeneming van neo-nazi acti viteiten in Duitsland tot onder werp van gesprek te maken in de Raad van Europa. DEURNE - PvdA-leider Den Uyl en zijn echtgenote woonden gisteren in het Belgische Dëurne de 1 mei-viering bij die Belgi sche en Nederlandse socialisten daar gezamenlijk hielden. Ge heel links de ook aanwezige Kamer-voorzitter Vondeling terwijl links van Den Uyl één van de voormannen van de Bel gische socialistische partij BSP, Van Miert, zit. In Amsterdam hield de CPN een grote manifestatie. De leider van de communistenMarcus Bakker, zei dat de tijd rijp is voor een samenwerking tussen socialisten en communisten. Overigens haalde hij uit naar oppositieleider Den Uyl die hij verweet er schuld aan te hebben dat de vakbonden hun eisen met betrekking tot een 35-urige werkweek zo schielijk hebben laten varen. "Arie Groenevelt moest haastig op de loop omdat Den Uyl zo nodig weer met het CDA wil regeren", aldus Bak ker. In Utrecht hebben gisteren ge durende een half uur twee rode vlaggen vanaf het stadhuis ge wapperd. Twintig actievoer ders van een aantal linkse groe peringen hadden daarvoor ge zorgd. De actievoerders lieten bovendien grote hoeveelheden vals geld ronddwarrelen met daarop tegen het huidige kabi net gerichte teksten. Drie men sen kregen van de politie pro ces-verbaal. Schorsing van zes maanden AMSTERDAM (ANP) - De 64-jari- ge orthopedisch chirurg. J.E.E. is gisteren door het medisch tuchtcollege voor de duur van zes maanden geschorst in de uitoe fening van zijn beroep. Volgens het college heeft hij, door een pa tient tot twee maal toe aan een onnodige operatie te onderwer pen (waardoor diens toestand ook nog verslechterde) het ver trouwen in de medische stand ernstig ondermijnd. Het betrokken patiëntje, Eddy B. werd in 1975 door de betrokken chirurg behandeld. Vijf jaar tevo ren had hij zijn rechterarm ge broken, waarvoor hij in het Sint Lucasziekenhuis was behandeld. Aan die ingreep had hij een klei ne vergroeiing overgehouden, waarvan hij overigens geen last had. Op advies van E., die de ouders ver zekerde dat de ingreep noodza kelijk en spoedeisend was, werd het kind echter op 6 juni 1975 aan deze vergroeiing geopereerd. Na verwijdering van het gips bleek de arm in een abnormale stand te staan, een euvel dat, naar E. ver zekerd q, vanzelf weer zou ver dwijnen. Dat gebeurde echter niet, met als gevolg dat E. in maart 1976 een tweede operatie uitvoerde. Die leverde evenmin het gewenste resultaat op, de stand van de arm bleek ongewij zigd. De chirurg heeft de ingrepen ver richt zonder inlichtingen in te winnen bij het Sint Lucaszieken huis, waar de fractuur oorspron kelijk was behandeld. Ook heeft hij de aldaar gemaakte röntgen foto's niet opgevraagd. Het tuchtcollege komt tot de slotsom dat de operaties onnodig waren, dat ze ondeskundig zijn uitge voerd en dat de ouders van het kind onder valse voorwendselen lot toestemmen in de ingreep zijn bewogen. Het college heeft ver der ernstig overwogen E. voor goed uit zijn beroep te zetten, omdat in de afgelopen jaren her haaldelijk klachten over zijn op treden zijn gerezen, die in vele gevallen gegrond bleken te zijn. Gezien het feit dat E., die zich in middels in Frankrijk heeft geves tigd, zijn praktijk eraan heeft ge geven, is men daar echter niet toe overgegaan. ARNHEM - Een plotselinge bevlieging om zijn seksuele lusten te kunnen botvieren was de reden waarom de 19- jarige Hennie S. op 30 oktober vorig jaar een bezoek bracht aan zijn tante Anna Sip Goos- sens (53). Het zou een fataal familieonderonsje worden in de woning van de vrouw aan het Nijmeegse Nachtegaal plein. De tante ging niet in op de oneerbare voorstellen van Hennie en moest dat met de dood bekopen. Hennie sloeg en trapte de vrouw zodanig dat ze ter plekke over leed. Hennie stond gistermiddag voor de Arnhemse rechtbank terecht. Omdat verdachte op het moment van zijn ver schrikkelijke daad groten deels ontoerekeningsvatbaar moest worden geacht, eiste officier van justitie mr. H. R. Lauwaars een gevangenis straf van zes maanden en on voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering tegen Hennie. In zijn verklaringen bij de poli tie en de rechter-commissaris had de jonge Nijmegenaar ge zegd geslagen en getrapt te hebben omdat het slachtoffer gedreigd had de vader van de verdachte in te lichten over de niet alledaagse voorstellen van de zoon aan zijn tante. Het drama voltrok zich in de keuken van de woning. S. moest zich aan het aanrecht vasthouden om zijn tante let terlijk in elkaar te kunnen trappen. Toen het lichaam geen tekenen van leven meer vertoonde - de vrouw over leed aan inwendig letsel - kneep S. de keel van het slachtoffer enige tijd dicht om er zeker van te zijn dat ze dood was. Later op de avond keer de hij naar de woning van Anna Sip terug om zich nog maals van haar dood te over tuigen. De officier van justitie achtte doodslag bewezen. „Hij is verschrikkelijk tekeer ge gaan. Zijn enige doel was de vrouw te vertrappen". Mr. Lauwaars was van mening dat S. nauwelijks voor zijn daad aansprakelijk gesteld kan worden. „Hij wordt be heerst door zijn impulsen waaraan hij niet het hoofd kan bieden". De officier vond dat S. nog steeds erg gevaar lijk kan zijn voor zijn mede mens en achtte een zo spoedig mogelijke behande ling in een psychiatrische in richting noodzakelijk voor de verdachte. Raadsman mr. J. P. G. Poell was het hiermee eens. „Mijn cliënt kan op dat fatale moment niet beseft hebben wat hij deed". Hij pleitte ervoor in de zaak tegen Hennie het kinderstraf recht toe te passen vanwege zijn jeugdige leeftijd. „Bo vendien wordt hij in het psy chiatrisch rapport als vrij kinderlijk in vergelijking met zijn leeftijdgenoten beschre ven". De rechtbank doet op 15 mei uitspraak. Klacht tegen arts van Huis van bewaring AMSTERDAM (ANP) - De moeder van de vorig jaar oktober overle den Rotterdammer Frank N. (28) heeft bij het medisch tuchtcolle ge een klacht ingediend tegen de arts van het huis van bewaring in Amsterdam. N., die gedetineerd was, stierf destijds in een ambu lance, die hem van het huis van bewaring naar een ziekenhuis overbracht. Volgens N.'s moeder is de inrichtingsarts nalatig ge- weesten heeft hij het vertrouwen in de medische stand onder mijnd. ADVERTENTIE W Kabeljauw op z :'n Frans f£MT\ 800 9 '^■Ibieslc ^J/DSI.J r kabeljauw ngesmpperd ie. spijsolie, boter ot margarine aste schotel leggen Daarop de Schijfjes mc ;t olie bevochtigde citroen aan bi.doe an en 25 n Eend L Doei _s, omdat 't 20 lekker is. DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Eerste Kamer heeft gisteren scherpe kri tiek geuit op het beleid van onderwijsmi nister Pais. Volgens woordvoerder Kolt- hoff wekt deze de indruk dat hij zijn ge brek aan een eigen beleid wil maskeren door zich telkens af te zetten tegen zijn voorganger Van Kemenade. De discussies over het onderwijs zijn ver stomd, het machteloos gemor in het on derwijsveld neemt toe en men zoekt te vergeefs naar een visie die aangeeft wat de bewindslieden nu eigenlijk voor ogen staat. Er wordt volgens Kolthoff de indruk gewekt van een „afwachtend toe zien". Ook van CDA-woordvoerder Oudenhoven kreeg de minister te horen dat de discus sie over de relatie tussen onderwijs en sa menleving is stilgevallen. Oudenhoven noemde dat niet zo positief. Maar hij was wel tevreden met het feit dat de hevige discussies die de periode-Van Kemenade kenmerkten, en vaak polariserend werk ten, tot rust zijn gekomen. De VVD was daarentegen zeer tevreden met het beleid van minister Pais en de staats secretarissen Hermes en De Jong. „Wij zien de toekomst van het onderwijs in Ne derland nu met vertrouwen tegemoet". De PPR-senator Van Waterschoot zei dat „economische en bezuinigingsaspecten" de inhoudelijke discussie over het onder wijs op de achtergrond drukken. Kolthoff wenste dat de regering meer aan dacht schenkt aan de heel kleine scholen. Het teruglopende leerlingental mag geen aanleiding geven tot zonder meer ophef fen of samenvoegen van scholen, zei hij. Ook de nieuwe basisschool moet meer zijn dan een simpele samenvoeging van kleuter- en basisschool. Onderschat Hij vroeg bijzondere aandacht voor het on derwijs aan kinderen uit minderheids groepen, zoals buitenlanders. Deze problematiek is onderschat, zei hij. Het is voor de onderwijskrachten vrijwel onmo gelijk om deze kinderen onder de huidige omstandigheden volledig aan hun trek ken te laten komen. Ook Oudenhoven (CDA) vroeg om een ge coördineerd beleid ten aanzien van kinde ren van (buitenlandse) minderheden. Hij vroeg om een „Nationaal Urgentiepro gramma" voor het onderwijs aan minder heden. Zowel PvdA als WD uitten kritiek op het beleid rond het middelbaar onderwijs. Hierbij wees de liberaal Heijne Makkreel vooral op de slechte aansluiting, die de havo geeft op het hoger beroepsonder wijs. Volgens hem komt dit niet zozeer voort uit een ondeugdelijk programma, maar veel meer omdat de stof onvoldoen de bestudeerd wordt. WD-woordvoerder Zoutendijk uitte op vallende kritiek op minister Pais voor diens houding ten aanzien van het weten schappelijk onderwijs. Pais opereert te veel uit een isolement, is moeilijk bena derbaar en laadt soms de verdenking op zich niet voldoende naar redelijke tegen argumenten te willen luisteren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7