actief in I vrije tijd Nieuwbouw universiteit aan Witte Singel gaat beginnen 't Konijn viert het tienjarig bestaan ■■■bbh SESSSSs Minister Pais geeft deze maand startsein ze erdoor zijn Fancy Fair De Lucas van Leijdenschool aan de Aalmarkt organiseert vanavond een fancy fair op het plein van de school. De op brengst van de avonddie om zeven uur begintis bestemd vooreen creatieve middag. De afgelopen voeek hebben de leerlingen van de school spul len ingezameld Pyramide wordt morgenavond een le zing gegeven door de heer D. Agter over pyramidekracht Dat is de kracht die zou ont staan door de vorm van de pyramide waardoor zieken gezond zouden worden en le vensmiddelen geconserveerd zouden wordenOnlangs heeft daarover in deze krant een uitgebreid artikel gestaan. Aanvang 20 uur en toegangs prijs drie gulden. Schrijfavond Amnesty International organi seert morgen een schrijfavond in de Leidse Studenten Ekkle- sia aan het Rapenburg 100. Deelnemers kunnen die avond brieven schrijven aan gewe tensgevangenen in Zuid- Amerika. Bovendien kan men alle informatie krijgen over de verontrustende ontwikke lingen in dit werelddeel. De bijeenkomst begint om acht Tuinproject Enige tijd geleden nam het Leids Vrijetijdscentrum het initiatief voor een tuinpro ject. De bedoeling was om werklozen, minder validen en aow-ers in staat te stellen een stuk grond te bewerkenVoor het project hebben zich enige personen aangemeld maar er zijn nog plaatsen over. Om die op te vullen zal er morgen middag een informatiebij eenkomst worden gehouden in het LVC aan de Breestraat 66. Aanvang 2 uur. Fancy Fair (2) Hel is kennelijk een goed seizoen voor fancy fairs want hier komt er nog een. Georgani seerd door de oudercommissie van de Westerkwartiergirls. De fancy fair wordt op 4 en 5 mei gehouden in de zalen van de speeltuin Weslerkwartier aan de Ten Katestraat 10a. De opbrengst van beide dagen is bestemd om voor de majo- retten kleding en laarzen te kopen. Vrijdag is de fancy- fair geopend van 20.10 tot 24.10 uur en zaterdag van 10 tot 24 uur. Carlsberg In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt vrijdagavond de Arnster- damse groep Carlsberg op. De groep brengt pure rock and roll in een swingende shoiv. Zij hebben tot nu toe twee singles gemaakt en dezer da gen komt hun debuut-elpee uit. De groep bestaat uit Rob Kruismanfzangsaxofoon en gitaar). Bart Ter- laak(drums). Jaap Castri- cumfslide en sologitaar) en Gerard van Doom( basgi taar). Het concert begint om half tien maar de zaal is van af 9 uur open. Toegangsprijs: vijf gulden. Duivensport PV "De Sleutelstadhield een vlucht vanaf Strombeek. De uitslag icas: IJ5, A.v.d. Dop. 2.6,7.10. G.vJStein, 3 FJC.Kiel, 4.9. A.Pracht en Zn.. 8, Mevr. Koopman. Verder werd ook gevlogen vanaf St. Ghislain. De uilslag: 1.8,10 A.Pracht en Zn., 2J. F.XKiel, 4,5,6, A.v.d.Dop, 7, Montanus •k Oprichtster en voormalig voorzitster Malhilde Beyer-Boon en de huidige voorzitster Jolanda Rijntjes tussen enkele van de 40 "konijntjes". Oudste crèche stuurslid. In 1971 verhuisde het dagverblijf naar een pand aan de Langestraat, dat spe ciaal voor dit doel was geres taureerd. Langzaam is 'Het Konijn' uitgegroeid tot een volledig professioneel, flink gesubsidieerd dagverblijf met vier full-time kinderverzorg sters, een plaatsingsmoge lijkheid van veertig kinderen en een ellenlange wachtlijst (Over het tekort aan kinde- ropvangmogelijkheden in Leiden zie de Nieuwsspiegel van precieseen weekgeleden). Het pand aan de Langestraat is inmiddels veel te krap gewor den. Sinds enkele jaren heeft men onderdak gevonden in de Barbara-school aan het Le vendaal. waar men de be schikking heeft over twee gro te speelza leneen slaapzaa l en een tuin. Op dit moment is het evenwel onzeker of 'Het Ko nijn' daar nog lange tijd kan blijven omdat projectontwik kelaar Noorlander voor het gebied hoek St. Jorissleeg-Le- vendaal ambitieuze bouw plannen schijnt te hebben en al de nodige panden heeft aangekocht .Jolanda Rijntjes. de huidige voorzitster van de stichting kinderdagverblijf 'Het Konijnis hiervan op de hoogte maar volgens haar is er helemaal geen reden tot paniek. Zij zegt "In een ge sprek met wethouder Tesse- laar hebben we het laatst ook over die bouwplannen gehad. Uit zijn woorden hebben we toen begrepen dat er inder daad rekening moet worden gehouden met dergelijke plannen maar niet op korte termijn. We hebben tijd ge noeg om naar een andere ruimte uit te kijken". Meer zorgen maakt de voorzit ster zich om een van de bezui nigingsmaatregelen die de huidige regering heeft aange kondigd. Men wil namelijk de ouderbijdragen drastisch gaan verhogen. Op het ogenblik is het bi j 'Het Konijn' zo geregeld dat de ouders een bijdrage naar inkomen beta len die varieert van 35 cent per ochtend tot 6 gulden 30 per ochtend en het dubbele voor een hele dag. Door de aange kondigde bezuinigingsmaat regel kan dat evenwel dras tisch veranderen. Jolanda Rijntjes: "De laagbetaalden worden van deze maatregel natuurlijk de dupe en dat zijn meestal toch al mensen met een bepaalde drempelvrees voor een kinderdagverblijf' Voorlopig wil men bij 'Hel Ko nijn' echter niet al te uitge breid bij dergelijke zaken stil staan want eerst wordt aan staande zaterdag het tweede lustrum gevierd. In de Bara- bara-school zal voor de ou ders en de ongeveer 750 kinde ren die in de loop van de jaren 'Het Konijn' hebben bezocht een reünie worden gehouden. Verder zal er de hele dag een kinderkennis aanwezig zijn en een showprogramma wor den opgevoerd. Een artistieke impressie van de ingeklemd tussen faculteitsgebou- In een woonhuis aan de Heren gracht werd tien jaar geleden het eerste kinderdagverblijf in Leiden, 'Hel Konijn', opge richt. Een i particulier initia tief van Mevrouw M. Beyer- Boon, die als arts in de Ver- LEIDEN - Onder het motto 'Leiden voor werk' werd gisteren voor de eerste maal op de eerste mei de officiële vlag van de Koninklijke Neder landse Grofsmederij (KNG) gehesen op het voormalige terrein aan de Zijlsingel. Op de plaats waar eens honderden mensen hebben gewerkt, bij de fundamenten van de oude fabrieksschoorsteen haalden vak bondsbestuurder Dick ter Wisscha en ex-werknemers van de KNG, Mentzij en Bruren, het vaandel omhoog. De vlag werd vorig jaar door de bezetters van de Grofsmederij uit de mast gehaald en aan de vooravond van de eindigende bezetting werd het dundoek aangeboden aan de Leidse PvdA met het verzoek de vlag elk jaar op 1 mei, als symbool van 'de strijd om de arbeid' te hijsen op het oude terrein van de Grofsmederij. Dc dag van de arbeid zal zo elk jaar in het teken staan van de strijd voor behoud van werk. De eerste mei werd later op de avond op verscheidene plaatsen gevierd en stond verder vooral in het teken van de strijd tegen het kabinet Van Agt en tegen 'Bestek 81'. Op de 1 mei-viering van de Leidse PvdA waren het met name de Europese verkiezingen die de boventoon voerden. PvdA- Eerste-Kamerlid De Rijk, één van de sprekers op deze avond, noemde de Europese verkiezingen een verplicht nummer voor alle 1 mei rede- De Leidse CPN vierde de dag van de arbeid gisteravond in de Stadsge hoorzaal. In een overvol Antonius Clubhuis werd onder het motto1 mei samen' een gezamenlijke 1 mei bijeenkomst gevierd door de Leidse afdelingen van de PSP. PPR. 1KB en de Jonge Socialisten in de PvdA. Op deze vooral door jongeren bezochte bijeenkomst met sprekers, caba ret, muziek, zang en een infomarkt stond het thema 'Arbeid of werk loosheid' centraal. Op deze avond werd vooral opgeroepen de strijd van de arbeidersbeweging te richten op de strijd tegen de werkloosheid die volgens de verschillende partijen de komende jaren alleen maar zal toenemen. enigde Staten juist een studie had voltooid en hier in Leiden een baan kon krijgen "Ik was net bevallen van mijn tweede kind toen ik uit Ame rika terugkwam. Maar omdat ik graag wilde gaan werken zocht ik een opvangmogelijk- heid voor mijn kinderen. Die bleek hier niet te zijn daarom heb ik zelf maar het initiatief genomen om een dagverblijf van de grond te krijgen", al dus mevrouw Beyer-Boon. die verbonden is aan het Cylolo- gisch laboratorium in Leiden "In mijn eigen huis ben ik be gonnen, met een paar kinde ren en een beroepskracht die ik van mijn eigen centen be taalde. Mijn zoon, die op dat moment tweeëneenhalf was zei dat we het maar 'Het Ko nijn' moesten noemen, van daar die waanzinnige Aanvankelijk konden de ouders hun kinderen alleen 's och tends 'kwijt' in het opvang centrum maar dat verander de al snel in volledige werk dagen Mevrouw Beyer-Boon "Dat was min of meer mijn ideaal. Een gezinsvervan gend tehuis waar kinderen vanaf zes weken de hele dag ook in de vakanties, terecht kunnen tot het moment waar op ze naar de kleuterschool gaan". Wat ziet de oprichtster van 'Het Konijn' als de positieve aspec ten van een gezinsvervan gend tehuis? "Positief is na tuurlijk dat de moeders op de ze manier een volledige baan kunnen nemen. Voor de op voeding van de kinderen is het ook goed omdat ze nu sa men met de andere kinderen opgroeien. Bovendien worc't de band met de ouders veel losser, meer ontspannen". Eén jaar na oprichting werd 'Het Konijn' een stichting. Boon voorzitster werd. Dit bleef zij negen jaar. Sinds kort is zij woonachtig in Was senaar en niet langer be- Symbool van "de strijd om arbeid" gehesen op terrein van de Grof LEIDEN - De toekomstige bouwplaats ligt er nog vredig bij. Niets duidt op aanstaande ingrijpende veranderingen. Een ongecontroleerd groengebied en een keurig parkeer terrein zullen echter binnenkort definitief verdwijnen. Nog deze maand beginnen aan de Witte Singel de werk zaamheden voor de nieuwbouw van de universiteit, het zogenaamde "Witte Singelplan". Gisteren werd bekend dat universi teit en rijksgebouwendienst overeenstemming hebben be reikt met het Duitse bouwcon- sortium Strabag Bau-AG. Deze Duitse onderneming gaat voor 55 miljoen gulden (exclusief btw) in ruim 3 jaar een uitgebreid univer sitair complex neerzetten. Minis ter dr. A. Pais(onderwijs en we tenschappen) geeft op 16 mei het startsein voor de bouw. Het Witte Singelplan omvat nieuwbouw voor de universi teitsbibliotheek, de centrale in terfaculteit, de letterenfaculteit, de faculteit godgeleerdehid en enkele instituten (Lexicografisch Instituut, Instituut voor het Na bije Oosten). De bouwplannen voor Witte Singel en het aangrenzende Doelenter rein werden eind 1977 gepresen teerd en kwamen in de plaats voor de aanvankelijke ideeën van de universiteit om kolossale nieuwbouw aan de Witte Singel - met daarbij een faculteitstoren van 125 meter - neer te zetten. De ze plannen zijn door tegenstand en scherpe kritiek nooit doorge zet. De nu te realiseren nieuwbouw be staat uit vijf onderdelen (clus ters), waarin zelfstandige eenhe den worden gehuisvest. De nieuwbouw vermijdt daardoor een massaal karakter en sluit aan bij de kleinschaligheid van de omgeving. Een opengegraven Trekvliet moet het nieuwbouw- complex in een aantrekkelijke entourage plaatsen. De bouwplannen voor het Witte- Singelterrein worden met lichte vertraging uitgevoerd. Aanvan kelijk streefde de universiteit om in de tweede helft van 1978 te be ginnen. Deze termijn is door de uitgebreide voorbereiding voor de bouw niet gehaald. Bij de uni versiteit blijft men uitgaan dat de bouw in 1982 klaar zal zijn. Bij de voorbereiding voor de nieuwbouw zorgde de toewijzi ging van het project aan een Duitse bouwonderneming, de firma Strabag Bau-Ag, de afge lopen maanden voor discussie. Strabag schreef als laagste in en heeft het werk - na onderhande lingen oVer de precieze omvang en kosten van het werk - nu ook toegewezen gekregen. De vrees in Leiden dat de bouw van het universiteitscomplex door een Duitse firma voor veel bui tenlandse arbeidskrachten zal zorgen, wordt bij de universiteit en de rijksgebouwendienst niet gedeeld: „Het bedrijf zal zijn ui terste best doen om zoveel moge lijk Nederlands personeel in te schakelen. Alleen al vanwege de kosten aldus ir. Mooy, hoofd bouwbureau van de universiteit. Projectcoördinator Schoels van de rijksgebouwendienst verwacht dat het aantal Duitse krachten beperkt zal blijven tot een kleine groep stafmedewerkers. „Het zullen er echt niet veel zijn", voorspelt hij. Verhalen over hon derden Duitse arbeidskrachten noemt hij overtrokken en vooral onjuist. Overigens is projectcoördinator Schoels op dit moment nog niet op de hoogte welke onderaan nemers Strabag zal aantrekken. Hij schat echter dat dit meren deels Nederlandse bedrijven zullen zijn:. „Het is" - zegt hij - in wezen vreselijk eenvoudig. Wat zo'n bedrijf door Nederlan ders kan laten doen. zal het niet vanuit Duitsland laten overko- Met de bouwwerkzaamheden zul len in de eerste fase - grond- en heiwerk - zo'n 40 man gemoeid zijn. Dit werk is al toegewezen aan Nederlandse bedrijven. Voor de constructie van de gebouwen - het betonwerk - zijn zo'n 150 man nodig. De piek van het werk valt na ongeveer anderhalf jaar met de afbouw. Naar schatting zijn dan zo'n 200 man bij het project betrokken. De eerste fase van de werkzaamhe den zal de komende anderhalve maand bestaan uit het maken van een bouwput. Deze bouwput - met een omvang van 75 bij 200 meter - wordt volledig voorzien van een stalen damwand. Op deze wijze wil men voorkomen dat de grondwaterstand in de omgeving wordt aangetast en de aangren zende bebouwing gaat verzak ken. De bouwplaats van de universiteit, nu nog een keurig parkeerterrein en een ongecontroleerd groengebied. ADVERTENTIE Stuur bloemen als

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3