"Oeverloze discussies" en weinig problemen opgelost" Commissie Oude Dorp heeft taak volbracht" Directeur Mulder weg bij LOI i Le/cfee agenda WOENSDAG 2 MEI 1979 LEIDERDORP - Binnenkort ver schijnt het eindrapport over de oude kern van de gemeente Lei derdorp. Voor de commissie "Oude Dorp" die deze rapportage heeft voorbereid, betekent dit in feite het einde van de rit, omdat haar taak Volbracht is met het uitbrengen van het rapport" zoals wethouder Bezemer het laatst nog verwoordde. Wethouder Bezemer had (toen hij nog raadslid was) al bij de offi ciële installatie van de commissie op 3 november 1977 gezegd dat er niets meer in het oude dorp mocht veranderen "zonder dat de commissie daar weet van heeft". De echo van Bezemers woorden was nog niet vervaagd of het Lei- derdorpse college van burge meester en wethouders kwam met uitgewerkte schetsen voor het oude raadhuis. Het antwoord van Bezemer daarop was kort en fel: "De commissie accepteert geen enkel huiswerk, dat bepaalt ze zelf wel". Toch volgden er nog enkele, noem het "schoonheidsfoutjes", rond het werk van de commissie. Zo was de datum van de hoorzitting over het nieuw in te richten kerk- LEIDERDORP - "De commissie "Oude Dorp" wordt veel te vlug opgeheven. Net nu we eindelijk een plan voor de raadhuisbuurt afhebben gekregen, worden we weer on ze eigen wijk ingestuurd. Nadat het raadhuisplan min of meer uitgewerkt was, dacht ik, nu zullen de problemen in de an dere wijken van het oude gedeel te van Leiderdorp aan de beurt komen. Maar nee, dat moeten we blijkbaar zelf maar weer uitzoe ken en bij de gemeente aankaar ten" .Willy Reyerse, burgerlid van de commissie geeft aan wat de commissie het afgelopen ander half jaar welen niet gedaan heeft. Zij voelt zich na die tijd vergaderen in deze commissie teleurgesteld en, zoals zijzelf zegt "gedesillus- sioneerd". Na haar sollicitatie voor de commissie werd zij als enig "vrouwelijk element" toe gelaten in een vergaderwereld van mannen die het oude gedeel te van Leiderdorp zouden aan pakken. Zonder resultaat Nu staat die commissie op het punt te verdwijnen omdat het tot haar taak behoorde met een rapport over de oude kern van Leider dorp te komen. Het rapport ligt nu op de persen en na voltooiing is de taak van de commissie vol bracht "Toen ik eenmaal in de commissie zat, hoopte ik dat de problemen in mijn wijk, het Doeskwartier, behandeld gingen worden. Ja renlang hebben we als buurt ge probeerd onze problemen aan de gemeente voor te leggen, zonder resultaat. Het enige wat in de commissie naar voren is geko men, is de doortrekking van de Mauritssingel geweest. Nou, we hebben in het Doeskwartier echt wel meer problemen dan alleen het drukke verkeer". "Ik hoef alleen maar de woningen aan de Doeslaan te noemen" zo voegt Willy Reyerse eraan toe. Zij wijst op de kraakactie van vorig jaar waarbij twee woningen wer den gekraakt. De krakers werden er weer snel uitgezet. "De veront ruste bewoners willen nu nog steeds weten wat er met hun straat gaat gebeuren. Bijna een jaar later staat alles er precies hetzelfde bij, inclusief de dicht gespijkerde woningen", zo ver volgt het vrouwelijke burgerlid van de commissie. Oeverloze discussies Volgens haar werd er binnen de commissie "oeverloos gediscus sieerd" met als gevolg dat na kor te tijd geen belangstell .ende oude-dorp bewoners meei op de vergadering verschenen. Een van de commissieleden vertrok om dezelfde reden. "Toen we na een tijdje leerden met elkaar te vergaderen kwam de heer Wagenaar die alles eens pre cies op een rijtje wilde zetten", vertelt Willy. "Integrale beleids planning heette dat. Hij zei ons burgerleden in ieder geval wei nig, de raadsleden hadden door hun deskundigheid van zaken daarom het meest te vertellen". Willy vindt het nu weer tijd worden dat haar buurt zich maar eens gaat verenigen in de vorm van een wijkorgaan, immers: "Nu de commissie "Oude Dorp" weinig voor onze wijk heeft betekend, zullen we zelf maar weer de ge meente voor onze problemen moeten interesseren". Er is ech ter een moeilijkheid aan verbon den. "De buurtbewoners hebben al zo vaak de kous op de kop ge kregen. Dan is het logisch dat ac tiegroepen een kort leven zyn be schoren". Harde kritiek Voor de meeste burgerleden was, plein, waarvoor het plan van de gemeente de boventoon voerde, geheel onbekend aan de commis sie. Bezemer vond dit "niet erg netjes". En het ging nog verder. In juli '78 kwam de Bruggestraat in het nieuws. Tot ieders verba zing was het aanzicht van het monumentale straatje plotseling veranderd in iets dat lijkt op de deltawerken. Grote basaltkeien hadden het straatje een volledige verandering doen ondergaan. Opnieuw een reactie, ditmaal van het WD-raadslid mevrouw Gehner (nu wethouder): "Dat zoiets buiten alle commissies om doorgedrukt kan worden, moet ten allen tijde worden voorko men". Het werd gezegd, maar opnieuw was de commissie ge passeerd. Sinds er na de verkiezingen een nieuw college in Leiderdorp kwam zijn er in ieder geval wei nig schokkende dingen meer in het oude dorp gebeurd, zonder dat de begeleidingscommissie daar weet van had. Na anderhalfjaar is de kritiek ech ter gebleven, al heeft die zich dan uitgebreid tot het werk van de commissie. Ook gaan stemmen op dat de commissie veel te vroeg wordt opgeheven. Roel Zaad- noordijk is er eens ingedoken en komt naast een terugblik, met Reacties van mensen, die gedu rende anderhalfjaar aan de bron zaten. Het parkeerterrein achter het Van Leeuwenpark in Leiderdorp ligt nog altijd vol rommel. "In de raadhuis- buurt zijn ondanks het vele gepraat ook niet alle problemen opgelost", aldus winkelier De Lange. zoals Willy het schilderde, de 'commissie een teleurstelling. Voor anderen daarentegen heeft het vergaderen wel degelijk re sultaat opgeleverd, niet in de laatste plaats omdat er kortgele den een "top-tien" van belang rijke projecten in Leiderdorp is samengesteld. Hoog op die lijst staat het doortrekken van de Mauritssingel, de reconstructie van het dorpsplein en het planten van nieuwe bomen langs de Achthovenerweg. Voor het PPR-raadslid Gordijn is deze lijst het resultaat van ander half jaar vergaderen binnen de commissie Oude Dorp. Maar eerst nog even dit. De commissie kreeg harde kritiek te verduren van het toenmalige raadslid Ver- dier, die liet weten dat een tus senrapport uitgegeven in mei vo rig jaar, volstond met flauwe kul. Tussen de regels door had Ver- dier al de tweedracht die binnen de commissie bestond, opge merkt. Ook de opsomming van zes knelpunten in het oude dorp was aanleiding de prestatie van de commissie te laken, aangezien deze punten allang bekend wa- Geschrokken, maar niet ontmoe digd door deze felle kritiek gin gen de "oude dorpers" verder en de nestor van de club Chris Kei- ser kreeg applaus van zijn dorps genoten toen hij liet weten dat het "helemaal geen flauwe kul was". Licht ontvlambaar De komst van de heer Wagenaar, die door de gemeente was uitge nodigd om de beleidsplannen van de hele gemeente in te passen in de werkwijze van de commis sie betekende een hindernis, dat niet door alle leden voor lief ge nomen werd. Ondanks de vele meningsverschillen die Wage naar tijdens de vergaderingen moest slikken, is het hem toch gelukt om een voorlopig eind rapport uit het licht ontvlambare meningenveld van de Leider- dorpse burgers, die even spon taan ergens voor als ook tegen waren, te destilleren. Uiteindelijk zette zich een groep van vijf commissieleden af tegen het voorlopige eindrapport. Zij waren voor het behoud van het oude raadhuis, dat in de huidige staat, economisch gezien een knelpunt is. In Wagenaars rap port kon dit knelpunt met kaal slag worden bestreden. Op verzoek van Wagenaar zelf "Tjj kwam er van de "vijf' een ant woord. De twee groepen die bin nen de commissie ontstaan wa ren verschilden voornamelijk van mening doordat ze beiden een andere link legden met de leefbaarheid die in het oude dorp gehandhaafd moest blijven. De middenstanders en economisch georlenteerden vonden dat er geen leefbaarheid mogelijk was, wanneer er te weinig winkels in het oude dorp overbleven. Het oude raadhuis moest plaats ma ken voor een modern opgezette winkelconcentratie die het tegen het nieuwe Winkelhof kon op nemen. Dit alles moest worden uitgevoerd in naam van de eco nomische leefbaarheid en haal baarheid. Een lijdensweg een verband tussen de leefbaar heid en het sociaal-culturele ge beuren in het oude dorp. De eigen identiteit en de herkenbaarheid zou door de sloop van de gebou wen verloren gaan, vooral wan neer de raadhuisgebouwen in handen van een projectontwik kelaar kwamen. Zij meenden dat de gebouwen uitstekend ge schikt waren voor sociaal cultu rele doelen. "Tja, en nu het plan van de midden standers uiteindelijk niet aan de verwachtingen van de gemeente voldoet wordt ons minderheids standpunt waarschijnlijk alsnog bekeken. Misschien in de ko mende laatste vergadering van de commissie", zegt Gordijn, één van de "vijf'. Gordijn vertelt eveneens dat de beleidsplanning het geheel te ste riel en te klinisch heeft gemaakt. "Toch is er wel een aardig rapport op tafel gekomen. Maar het heeft veel te lang geduurd. De waarop werd gewerkt sprak nie mand eigenlijk aan". Winkelier De Lange, die van het begin af aan elke vergadering heeft meegemaakt is ook niet te spreken over de commissie: "Ie dereen sprak in zyn eigen straatje. Dat maakte van het ge heel een lijdensweg. Wat de één aanbracht brak de ander weer af'. Ook de Lange is, evenals Willy Reijerse, van mening dat de commissie veel te vroeg opgehe ven wordt. "Want ook in de raad huisbuurt zijn ondanks het vele gepraat ook niet alle problemen opgelost hoor. Denk maar aan het kerkplein of aan het parkeerter rein achter het Van Leeuwen park. Het wordt hoog tijd dat het DOK, De Oude Kern, als actie groep weer actief wordt", aldus De Lange. ROEL ZAADNOORDIJK Commissie ja tegen f 53.000 ten behoeve sportlokalen VOORSCHOTEN - Voor het ach terstallig onderhoud aan sport en gymnastieklokalen in Voor schoten wordt 53.000 gulden beschikbaar gesteld. Tenminste als de raad, net als de commissie financiën gisteravond, akkoord kan gaan met dit bedrag. Wel werd duidelijk dat de commissie wil weten waar de verantwoor delijkheid ligt van het onderhoud van de binnensportaccommoda ties. commodaties overgedragen aan de commissie voor sport en re creatie. Juristen mogen uitzoe ken of onder dat beheer ook on derhoud moet worden gerekend. Zo waren zowel Visser (PvdA) en Meershoek (CDA) zeer ongerust over het totale toezicht op ge meentelijke eigendommen. Bij controle van een gymnastieklo kaal bleek bijvoorbeeld van een stel ringen diverse bevesti gingsklinknagels te ontbreken. Met de toezegging van wethou der Van Dalen (WD) dat spoedig de hele zaak van controle en ver antwoordelijkheid wordt uitge zocht, ging de commissie uitein delijk akkoord. B en W overwegen om bij de pro vincie een verzoek in te dienen voor verkeerslichten op de drie sprong Leidseweg-Voorscho- terweg bij de Zilverfabriek. De Keuning (WD) zette echter eni ge vraagtekens bjj het nut van dergelijke lichten zolang de an dere verkeerslichteninstallaties nog niet zijn aangepast. Van Leeuwen (PvdA) daarentegen pleitte voor een snelle realisering omdat juist tijdens de spitsuren fietsers moeilijk de kans krijgen de weg over te steken. Wethouder Van Dalen tenslotte meende dat er een redelijke kans is om die installatie door de pro vincie té laten betalen, maar er zal nog wel een jaartje over heen gaan. Uit het overzicht van de politie blij kt dat vorig jaar de snelheids overtredingen in Voorschoten sterk zijn afgenomen. De com missie zette daar grote vraagte kens bij en veronderstelde dat de politie de controle op die over treding drastisch beperkt heeft. Omdat dit een zaak is welke al leen in de commissie algemene zaken kan worden behandeld, werd het totale rapport van de politie terug verwezen naar die De ambtenaren op het gemeente huis krijgen glijdende werktij den. Omdat controle door middel van klokken noodzakelijk is, is de commissie financiën bereid om voorlopig twee klokken te huren. Kopen is er echter niet bij. LEIDERDORP - Directeur G. Mulder van de Leidse Onder wijsinstellingen heeft om ge zondheidsredenen na 40 jaar af scheid genomen van deze instel ling. Onder het directeurschap van de heer Mulder, die bij zijn afscheid benoemd is tot Ridder in Antiekdiefstal in Voorschoten VOORSCHOTEN - Uit een woning aan de Rouboslaan in Voorscho ten is vannacht voor 35.000 gul den aan antiek en sieraden ge stolen. De dieven hadden mid dels het boren van een gaatje in de voorruit zich toegang tot het huis verschaft. De bewoners hoorden omstreeks 4.00 uur wel gestommel maar gingen pas een half uur later kij ken of er iets aan de hand was. De Voorschotense politie is nog geen verdachten op het spoor. de Orde van Oranje Nassau, is een brede reeks opleidingen op ver schillende niveaus tot stand ge komen. Naast de voor de economische en administratieve sector "gewone" cursussen als boekhouden, be drijfsadministratie en dergelijke heeft hij zich beijverd voor oplei dingen in de sfeer van handels- en exportbevordering, marketing, informatica en van de academi sche opleiding rechten. In de privésfeer genoot Mulder be kendheid als bestuurslid van de Leidse Streekmuziekschool, als bestuurslid van het Rijnlands In stituut voor Ondernemerson derwijs en als functionaris in en kele politieke- kerkelijke en so ciale instellingen. Mulder begon zijn loopbaan in 1939 bij het LOI. Eerst als medewerker op de afdeling Organisatie, latei als chef van de afdeling Han delswetenschappen. Zijn oplei ding en ervaring als leraar MO Economie kwamen hem van pas bij de latere uitbouw van de sec tor economische en administra tieve opleidingen. In 1962 were hij benoemd tot directeur van dc LOI. OEGSTGEEST - Voor de bewoners en verplegenden van het verpleeg huis "Wijckerslooth" en het bejaardencentrum "Rustenborch" in Oegst- geest, is gisteren eenfeestweek begonnen in verband met de opening van deze gebouwen. Vrijdag werden beide instellingen officieel in gebruik genomen. van beide huizen bezochten gistermiddag de Oegstgeester ar zij door de marktkooplieden bloemen en een kleine attentie .ngeboden. Daarmee werd de start gegeven aan een feestweek met vrijdag gehouden wordt in "Wijckerslooth" en "Rusten- markt w kregenc die tot e borch". Wl MrfTiiïW Open huis Leegstand in de Doeslaan. "De verontruste bewoners willen nu nog steeds weten wat er met hun straat gaat gebeurenzegt commissielid Willy Reiierse. Evenals voorgaande jaren organi seert de Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Oegstgeest weer een open huis. Hierin wil het S J JO de mogelijkheid geven aan ouders, deelnemers en belangstellenden om op de hoogte te komen van de activiteiten van de stichting. Vandaag en morgen tussen 19.00-21.00 uur wordt er in Ta- berna, Julianalaan 1 te Oegst geest, van alles tentoongesteld en gedemonstreerd, want het activi teiten-pakket groeit nog steeds. DEN HAAG - Mr. R. A. A. Koger, kandidaat-notaris in Leiderdorp, is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, met als standplaats de gemeente Bever wijk. Hij komt in de plaats van A. D. T. H. Bruijning, die eervol ont slagen is. Radio Leythenrode Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Interne Radio Omroep Leythenrode verzorgt de in Utrecht gevestigde organi satie "Artiestenpalet" onder leiding van Victor Conselman deze week een programma. Dit gaat gebeuren morgenavond om 19.45 uur in verpleegtehuis Ley thenrode aan de Hoogmadese- weg in Leiderdorp. Tentoonstelling Over de probleem van kleine ge meenten wordt in Benthuizen een tentoonstelling gehouden. De opening van deze tentoon stelling is donderdag a.s. om 16.30 door N. Ruijsert, Gedepu teerde van Zuid-Holland. De ex positie is ingericht in het ge meentehuis, Secr. Runsinkbrink 1 te Benthuizen. Expositie Woensdag Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 Troef, Meidengroep, 20-22 uur; sport. 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, tekenen en schilderen, saxofoon, gitaar, jazz- ballet, etsen, zelf kleren maken, aardewerken, volksdansen, 20 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. Breehuys, scholierensportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Leidse Schouwburg, "Kind in lij den", 20.15 uur. Clubhuis Op eigen Wieken, bijeen komst bewoners Leedewijk, 20 uur. Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 A, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, Go-club, aardewerken, 20 uur. Volkshuis, Femke, ontmoetingscen trum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur. Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International 20 uur. Vrijetijdscentrum, informatiebijeen komst tuiniersproject, 14 uur. Stadhuis, cie. volkshuisvesting en ruim telijke ordening, 20 uur. De Eendenkooi, Zoeterwoude, forum avond over Europse Verkiezingen, 20 Apotheken De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van: 27 apr. - 4 mei, door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koorn brugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Voor advies op gebied van wonen, wer- .ken, uitkeringen en belastingen. Ge opend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig 2ieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten: telefoon 142154/761557. Forumavond In De Eendenkooi in Zoeterwou- de-Rijndijk wordt morgen een forumavond gehouden in het kader van de Europese verkie zingen. Deze avond is georgani seerd door de Zoeterwoudse af delingen vaa CDA, D'66, PvdA en WD en de aanvang is om 20.00 uur. Het forum zal onder leiding staan van de heer Aant jes, burgemees ter van Bussum, tevens be stuurslid van de Raad van Eu ropese Gemeenten. Van alle vier partijen zal een afgevaardigde aanwezig zijn met een belang rijke functie inzake de Europese verkiezingen. In galerie de Pomp aan de Dorps straat in Warmond exposeren deze maand drie jonge mensen. Liesbeth Ydi (poppen), Greetje Noordman (wandkleden) en Jan v.d. Ploeg (experimentele teke ningen). De openingstijden zijn als volgt: alle dagen van 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Woensdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur met koffie. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN E ft OMGEVING Uitgave Leidsch Dagblad B.V. hoofdredacteur Han Mulder, hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, Gal gewater 2, Leiden, tel. 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen 01715-1021. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post60,90 Jaarabonnement160,70 Jaarabonnement per post232,10 Losse nummers0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2