"HOEKSTRA KAN ZIJN GEL» ZO KOMEN HALEN Dokter mag geen apotheker zijn... Lezers scnriiven Oud-veerman in clinch met Alkemade over geld Dit j aar zeven miljoen voor fietspaden in Zuid-Holland VERWARRENDE SITUATIE IN ZWAMMERDAM Rond inkomsten tijdens rechtszaak WOENSDAG 2 MEI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 (Van één onzer verslaggever^ ZWAMMERDAM - De artsen L. R. Kooij en K. Gill uit Zwammerdam werken inten sief samen in het plaatselijke gezondheidscentrum, ze zijn met elkaar „geassocieerd" zoals dat officieel heet. Ze hebben een gezamenlijk pa tiëntenbestand, dat wil zeg gen dat patiënten de ene keer naar dokter Gill en de andere keer naar dokter Kooij kun nen gaan. Er is één belangrijk verschil tussen beide artsen: als dok ter Gill een recept maakt, mag - op grond van oude rechten - hij het geneesmid del in de apotheek van het gezondheidscentrum ver volgens bereiden en aan de patiënt verstrekken. Dokter Kooij, die zich later in Zwammerdam heeft eeves- tigd, mag dat niet. Hij is niet bevoegd tot de uitoefening van de „artsenijbereid- kunst", met andere woorden: hij mag geen apothekers- werk doen. Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft hem een vergunning geweigerd. Daartegen heeft Kooij be zwaar aangetekend; de Raad van State moet nu uitmaken of de staatssecretaris juist heeft gehandeld. Zij vindt dat er in de omgeving van Zwammerdam (waartoe ze Alphen aan den Rijn, Bode graven, maar ook Boskoop en Reeuwijk rekent) al genoeg apothekers zijn. Dokter Kooij bepleitte zijn zaak gisteren in Den Haag tijdens een zitting van de Raad van State, met dokter Gill als ge tuige. Hij wees op de proble men die met name in de avond- en nachturen, alsme de in de weekeinden ont staan, „wanneer de mensen echt om meer dan een aspi rientje komen". Heeft Kooij dan dienst, dan moeten pa tiënten uit Zwammerdam met hun recepten in veel ge vallen naar Alphen aan den Rijn, waar de dichtstbijzijnde apotheek nog altijd 5,8 kilo meter van het gezondheids centrum af ligt. Dokter Gill heeft namelijk in 1964 met de apotheker in Bo degraven afgesproken dat de gemeentegrens als afbake ning voor hun beider werk gebieden wordt beschouwd. Dus: de Bodegraafse apothe ker opereert niet in Zwam merdam, dat nu eenmaal tot Alphen aan den Rijn behoort. Nu heeft het duo Gill-Kooij ook patiënten in Bodegraven, ongeveer 350, nog geen 10 procent van het totale be stand. De apotheker in Bode graven werkt voor wat betreft de weekenddiensten samen met Goudse apothekers. Zo kan het in de praktijk voor komen dat een patiënt van dokter Kooij in het weekend met zijn recept van het Ge zondheidscentrum in Zwammerdam naar het 12 kilometer verder gelegen Gouda moet, om zo aan zijn geneesmiddel te komen. En dat alleen omdat dokter Kooij de apotheek in het Ge zondheidscentrum niet mag benutten... Dokter Gill mag dat voor wat betreft de Bodegraafse pa tiënten eigenlijk ook niet - op grond van de afspraak met de apotheker in Bodegraven - maar hij gaf toe daardoor wel eens in „gewetensnood" te komen. Nu werken de Zwammerdamse huisartsen voor wat betreft de weekenddiensten samen met de huisarts uit Aarlander- veen, die ook een apotheek aan huis heeft. Op de zitting van de Raad van State bleek gisteren dat dokter Kooij, wanneer hij de dienst van zijn Aarlanderveense collega waarneemt, weer wèl apothe- kerswerk mag verrichten, al thans voor diens patiën ten. „Als u waarneemt voor een an dere arts, treedt u in diens rechten", zei staatsraad Van Lier. In de dagelijkse praktijk hoeven er ook geen proble men te zijn: dan kan dokter Gill aan de patiënten die door zijn collega zijn behandeld uit de apotheek in het Gezond heidscentrum geneesmidde len verstrekken. „Een zeer verwarrende zaak", vond dokter Kooij. Op 12 juni doet de Raad van State uit spraak. Het gezondheidscentrum in het bij Alphen behoren.de dorp Zwammerdam. Heeft dokter Gill in het weekeinde dienst, dan kun nen de patiënten meteen de benodigde medicijnen meenemen uit de aanwezige "huis-apotheek"Is de weekeinde-beurt echter aan dok ter Kooijdan moeten de patiënten naar Alphen (6 km verder) of naar Gouda (12 km verder 11 Arie Verboom (2) Rode kaart (1) Naar aanleiding van het geschrijf de laatste tijd over wethouder Arie Verboom wil ik reageren. Wie is eigenlijk Arie Verboom? Wel, dat is een socialist van de oude stempel, emotioneel maar volstrekt eerlijk. Die zijn sporen heeft verdiend binnen de socia listische beweging en altijd op de bres heeft gestaan voor de arbei dersbeweging. Die zich op zijn post inzet voor de belangen van mensen, wier woningen nodig aan renovatie toe zijn. Die zich in zet voor al die woningzoekenden, die helemaal niet dan wel onvol doende zijn gehuisvest. Die er niet voor schroomt zelf beslissin gen uit Den Haag te halen. Dat is Arie Verboom ten voeten uit en hij is zeker niet alleen maar de man, die bij tijd en wijle bij zijn woordkeuze uit de slof schiet. Het is zijn gevoel voor rechtvaar digheid, dat hem daarbij parten speelt. Wat de affaire in Tuin- stadwijk betreft strekt het hem tot eer dat hij zelf op onderzoek is uitgegaan en het niet overliet aan de woningbouwvereniging of aan zijn ambtenaren. Zijn manier van werken heeft er in de afgelopen vier jaren toch maar toe geleid dat zeker op het gebied van de renovatie in verschillende delen van de stad veel verbeterd is, in het algemeen gezegd tot ve ler grote tevredenheid. Waarom dan zo op de man ge speeld? En dan nog onder een schuilnaam? Dit is toch een vorm van journalistiek die niet meer in deze tijd past? Meneer L. Glibber, ik vind dat u Arie Verboom onrecht doet hem zo eenzijdig te belichten als u ge daan hebt en dat u het niveau van uw blad eveneens onrecht heeft aangedaan. Een trouwe PvdA-stemmer, P. de Haas Lombokstraat 63 Leiden. Arie Verboom (3) Zonder te willen vervallen in een wekelijkse correspondentie van woord en wederwoord, voel ik mij toch genoodzaakt in te gaan op de onjuiste stellingname van Glibber in de krant van zaterdag 28 april 1979 in het artikel "Even bijpraten" waarin hij meent het CDA, partijpolitiek te moeten verwijten. Wanneer Glibber schrijft dat CDA- raadsleden zwijgen over de mis sers van Verboom, blijkt dat Glibber erg kort van memorie is! Is hij de begrotingsbehandeling nu al weer vergeten? Een ieder die de gemeentepolitiek een beetje volgt, zal genoegzaam bekend zijn, hoe de heer Ver boom, vorig jaar voor de verkie zingen op zijn functioneren als wethouder door het CDA is beoordeeld. Onze mening was en is nu nog, dat de heer Verboom, ondanks zijn ongetwijfeld grote inzet, zijn wethouderspost niet kon en kan waarmaken. Ondanks onze waarschuwingen hebben de PvdA en WD ge meend hem, opnieuw een wet houderszetel te moeten aanbie den. Door Glibber wordt gesuggereerd dat het CDA initiatieven zou moeten nemen om maatregelen te treffen tegen de heer Verboom. Het lijkt mij volkomen duidelijk dat, wanneer men tegen een zit tend wethouder maatregelen meent te moeten nemen, het ini tiatief hiervoor van de college partijen moet komen. Immers PvdA (14 zetels) en WD (7 zetelt hebben samen de meerderheid in de Leidse Raad. Zo'n initiatief zal in het algemeen gesteund wor den door de oppositie. Ten over vloede zij hierbij opgemerkt dat de heer Verboom op 5 september 1978 met maar 22 van de 39 stemmen tot wethouder werd gekozen. Onze opvatting over het dienen van het stadsbelang is niet die van het proberen te wippen van een wet houder maar het doen van con structieve voorstellen en het con structief meewerken om op deze manier ons eigen CDA-program gestalte te geven. Mary Kokxhoorn CD A-raadslid Naar aanleiding van het artikel ver schenen in deze krant van 26-4-1979 onder de kop: "Ener giebedrijf verstuurde 3300 rode kaarten aan wanbetalers" het volgende. Ook wij kregen zo'n rode kaart, maar dan op 26-4-1979. Overigens geheel ten onrechte, aangezien wij de elek triciteitsrekening al geruime tijd tevoren hadden voldaan. De eni ge vervaldatum genoemd op onze (acceptgirokaart) was ongeveer 10 april 1979. Onze "rode kaart" werd dus beslist geen twee maanden na de vervaldatum ver stuurd. Het Energiebedrijf Rijnland raad ik dan ook aan haar administratie beter te voeren. Op die manier is het aantal van 3300 snel bereikt. Het liefst zou ik dit stukje in het speciale roze tintje van het Ener giebedrijf gedrukt hebben willen zien. Misschien raakt de heer Heemskerk dan overtuigd van wat hij noemt "de ernst van de toestand". Kunnen wij nog rekenen op een verontschuldiging van het Ener giebedrijf voor de veroorzaakte overlast? M. Patijn-Heijnen Dorpsstraat 38 Oegstgeest Rode kaart (2) Naar aanleiding van het artikel van 26 april jl. "Energiebedrijf ver stuurt 3300 rode kaarten" mag ik het volgende onder uw aandacht brengen. Naar mijn mening zal het aantal rode kaarten aanzien lijk verminderen indien dit ener giebedrijf zijn vreemde manier van verrekening laat varen en er toe overgaat iedere gebruiker een vast bedrag per maand te laten betalen, terwijl eens per jaar een verrekening plaats vindt. In augustus 1978 ben ik hier komen wonen en betaalde eenmaal f 188 - en eenmaal f 266 - aan het energiebedrijf. Van de derde ac ceptgirokaart ben ik me rot ge schrokken namelijk f 1021- (dit waren de maanden januari en fe bruari). Over de hele periode van zeven maanden een totaal bedrag van nog geen f 1400 - Derhalve een vast bedrag van f 200 - (in mijn gevaD is dan wel zo prettig. Om misverstanden uit de weg te rui men, een rose of wat voor kleur kaart dan ook is gelukkig niet nodig. G.Kleinpaste, Bosrode 30, LEIDEN. Majoretten KAAG - Aad Hoekstra, oud-veerman van het Kaagpontje, is het lange wachten beu. Tweeëneenhalf jaar na de ge ruchtmakende fraudezaak heeft hij nog geen enkele cent van de gemeent Alkemade uitbetaald gekregen. Daarom is Hoekstra naar de ambtenarenrechter gelopen. Hij wil nu wel eens geld op tafel zien. Het "officiële" gezelschap midden provinciebestuurder Borgman, links burgemeester Gallas van Alphen, rechts burgemeester Verhoef van Ter Aar) op het nieuwe polder-fietspad tussen Alphen en Ter Aar. ALPHEN/TER AAR - De provincie Zuid-Holland zal dit jaar meer dan 7 miljoen steken in de aanleg van (vrij liggende) fietspaden. Het majorettenconcours van 30 april in Zuid-West is weer achter de rug. Ondanks kou en wind liet de zon niet verstek gaan. Toch willen we er even op terugkomen. Peloton De Toekomst moest het spits afbijten maar helaas had de jury nog geen plaats genomen. De heren waren wel aanwezig maar hadden nog geen tafel of stoel. Dit werd tijdens het brengen van de show even in orde gemaakt. Onze vraag nu: heeft de jury door dit gerommel wel goed kunnen jure ren? Dit is voor ons een raadsel omdat wij bij de prijsuitreiking de zevende plaats kregen, maar op de puntenlijst een derde prijs staat. Hoe kan dit? Voor ons is dit onmogelijk goed te keuren. De lust om naar zo'n concours te gaan wordt ons daardoor ontno- D.Fakkel, bestuur De Toekomst, Javastraat 32, LEIDEN. 9 KATWIJK - In het vormingscen trum "De Hoop" aan de provin ciale weg in Katwijk is de afgelo pen nacht een geldbedrag van 200 gulden gestolen. De daders zijn volgens de politie binnengeko men door vernieling van een ruitje. Er werden in het school gebouw geen vernielingen aan gericht. Dat zei provincie-bestuurder drs. J. Borgman gisteren bij de officiële opening van het polder-fietspad tussen Ter Aar en Alphen (uit komend bij de Zeewinde, in de wijk Ridderveld). Het fietspad is "Windepad" gedoopt. Bankjes Tussen de regen- en hagelbuien door fietsten de burgemeesters P. J. Verhof van Ter Aar en R. M. Gallas van Alphen aan den Rijn, samen met gedeputeerde Borg man, gevolgd door vertegen woordigers van beide gemeenten naar het gemeentehuis van Ter Aar. Onderweg was het Borgman opge vallen dat het nog ontbreekt aan wat bankjes met daarom heen wat groen, waar vooral fietsers die voor hun genoegen op pad zijn even kunnen uitrusten. "Misschien zit er in de pot van de provincie nog wel een paar dui zend gulden om óók dat nog te subsidiëren", liet Borgman we ten. De aanleg van het fietspad zelf heeft dik een miljoen opge slokt van de provinciale pot. Het Windepad is overigens al een half jaar klaar. De officiële ope ning werd door de gemeentebe sturen aangegrepen om de be volking nog eens attent te maken op het bestaan van het fietspad. Het nieuwe fietspad is alleen be stemd voor fietsers. Brommers zijn er niet welkom. Om dat nog eens te onderstrepen kregen de beide gemeenten (de directeuren openbare werken van Alphen en Ter Aar) gisteren van Alphens burgemeester Gallas bordjes met het opschrift "Fietspad. Dus niet brommen". Gedeputeerde Borgman, een grote supporter van het aanleggen van fietspaden en wel eens geksche rend "manneke fiets" genoemd, kreeg voor zijn rol van "geld schieter", van de gemeente Al phen een press-papier aangebo- Een geheugensteuntje. De acht veerlieden van het Kaagpontje werden eind 1977 allen gearres teerd en enkele dagen opgeslo ten. Het motief van deze politie actie: de pontjesbazen zouden geïnd veergeld in eigen zak heb ben gestoken. In de rechtzaak die daarop volgde werden 2 van hen vrijgesproken en 6 veroordeeld. Later, in hoger beroep, oordeelde de rechter dat 4 veermannen niet schuldig waren en 4 kregen een voorwaardelijke straf opgelegd. Uitbetalen Toen begon de strijd met de ge meente Alkemade, eigenaresse van het pontje, over het uitbeta len van de salarissen die tegelijk met de schorsing van de "acht" waren stopgezet. In de periode dat deze zaak "liep" had de ge meente er geen bezwaar tegen dat de pontjesbazen ergens anders wat geld verdienden. Enigen van hen deden dat ook. De ambtena renrechter besliste dat de salaris sen moesten worden uitbetaald, met terugwerkende kracht. Te gen de schorsing had hij geen be- De gemeente Alkemade ging tegen deze uitspraak in hoger beroep bij de centrale raad in Utrecht. Toen echter de strafrechter uit spraak had gedaan trok zij haar beroep in. De gemeente liet de veerlieden weten dat zij zou uit betalen, maar dat het geld dat ze bij een andere baas hadden ver diend hiervan wél zou worden af getrokken. Vier gingen hiermee niet akkoord. Hoekstra liep zelf naar het ambtenarengerecht, voor drie anderen deed de bond dat. "Ik wil hebben waar ik recht op hèb", vertelt Aad Hoekstra on omwonden. "Hoeveel ik van de gemeente krijg? Nou, laat ik het laag houden, maar toch zeker f 25.000. En dan tel ik de rente daar niet bij". Brief Omdat het gemeentebestuur hier voor niets voelt is hij naar de rechter gelopen. Maar eerst schreef hij een brief aan Burge meester en Wethouders met het verzoek het geld binnen drie we ken over te maken. Dat gebeurde niet. "Ik heb ook maar gelijk een claim om schadevergoeding in gediend", zegt Aad. "Nu wil ik wel eens weten of je iemand ten onrechte een paar dagen kan op sluiten. Bij de rechter eis ik m'n volledige salaris. Dat zijn ze me wel schuldig. Als je ziet hoeveel extra kosten ik in die tijd heb ge had, niet mooi meer. Man, ik heb leningen moeten sluiten om eten te kunnen kopen. Nee, ik wil al m'n geld hebben. Toen ik later een baantje in Wasse naar had gevonden verdiende ik nog minder dan het minimum loon. Ja, de rechter wist dat ik een werkgever had toen ik niet meer op de pont werkte. Hij heeft ge zegd dat alles moet worden uit gekeerd. En niks over aftrekken van wat ik bij een ander heb ver diend". Geen cent Vindt hij het zelf eigenlijk wel te recht dat hij bij de gemeente Al kemade alles claimt. Al was hij geschorst, zij was zijn baas en stond het toe dat er bij een ander geld mocht worden verdiend? "Ik vind dat alles mij toekomt", meent Aad. "In die tijd verdiende ik zo verschrikkelijk weinig dat het te weinig was om van te leven en net iets teveel om van dood te gaan. Dat kun je toch wel nagaan. Er moest duur geld worden ge leend om het salaris aan te vullen. Bij die baas in Wassenaar kreeg ik ook geen reisgeld. Dat kostte me wel elke week dik zestig gulden. Vakantie in die jaren? Vergeet het maar. Daar hadden we geen centen voor". De gemeente blijft er, aldus Aad, maar steeds op hameren dat zij eigenlijk schadevergoeding zou moeten hebben maar niet de veerlieden. "Zelf hadden de amb tenaren berekend dat er een te kort zou zijn van f 39.000. We hebben dat eens laten narekenen door een Leidse professor. Hij kwam er achter dat er helemaal geen verlies was geleden Méér afgedragen Wat was het geval? Aad Hoekstra" "Iedere veerman had meer geld ingeleverd dan de gemeente in haar opgave had vermeld. Hoe dat kan? Dat moetje mij niet vra gen. Wij hebben ons dat ook al zoveel keren afgevraagd en een raadsleden voorgelegd. Weet je wat die zeggen? Verleden tijd, moetje niet meer over praten. Je moet niet achterom kijken, maar. in de toekomst. Alleen Progres sief Alkemade wil nog wel eens aan de bel trekken. Maar de rest laat het afweten". Hoekstra kan zich erover opwin den: "Kijk", roept hij uit, "als ze van mij geld krijgen staat er bin nen tien dagen een deurwaarder voor m'n huis. Die haalt weg waarvan hij denkt dat het waar devol is. Maar ik als burger sta gewoon machteloos". Rehabilitatie Zijn de vrijgesproken veerlieden eigenlijk al gerehabiliteerd? Was dat maar waar", reageert Hoekstra. 't Is ons wél beloofd. Dat zou in een krant gebeuren. Later kwam de gemeente hierop terug. Ze zei dat de rechter ons had gerehabiliteerd. Nu wil ze geen publikatie meer doen". Terug naar de pont, zou hij dat willen? Resoluut: "Nu voor geen geld meer. Ja, ik weet het, in het begin dacht ik daar heel anders over, toen wilde ik wel terug. Maar nu heb ik een fijne baan bij de KLM. Nee, ik zou nu echt niet willen ruilen met het pontje". Hebben Hoekstra en zijn vrouw in die tweeëneenhalf jaar nog be geleiding gehad? Mevrouw Hoekstra" "Ja, van een dominee en een maatschappelijk werker. Die mensen zijn ook eens bij de gemeente gaan praten of we toch niet wat geld .konden krijgen. Met hun rug zijn ze tegen de muur gezet. Ze konden zich beter niet met ons bemoeien, kregen ze te horen. Anders zou het wel eens slecht voor ons kun nen aflopen. Ik heb me echt wel eens afgevraagd tot hoever die plaatselijke politiemensen wel kunnen gaan. Want dit was toch niet fijntjes meer Nooit meer Hoe reageert het dorp nu? Worden ze nagewezen of zo? "Welnee", zegt mevrouw Hoekstra. "Je hoort er praktisch niks meer over. Ja, alleen als er weer eens wat in de krant heeft gestaan dan willen ze nog wel eens vragen hoe het er nu mee is. Wij worden in elk geval niet nagewezen". De kinderen, een jongen van zes en een meisje dat op de kleuter school zit, zijn ingelicht voor zover ze het kunnen bevatten. "Ze hebben er ook wel eens over gevraagd. Dan doen we beslist niet geheimzinnig, 't Is toch een eerlijke zaak? Zelf heb ik nu wel voldoende afstand genomen. Het nare is dat ze toch nog wel eens proberen na te trappen. Daarom ben ik verschikkelijk blij dat ik niks meer met die pont te maken heb". JAN WESTERLAKEN ALKEMADE - "Hoekstra kan z'n geld zo komen halen", zegt ambtenaar Lempers van de gemeente Alkemade. "Alleen: hij zal bekend moeten maken wat hij bij die andere baas heeft verdiend. Dat trekken wij dan van z'n salaris af dat hij bij ons zou hebben gekre gen. Tenslotte was de gemeen te Alkemade nog altijd de baas toen ze bij een ander in dienst gingen." Een baas die geen salaris uit keert? Lempers zit er wat mee: "Tja, de gemeente heeft wel toestem ming gegeven dat de veerlie den ergens anders aan de slag konden gaan. Ik weet het, het is een rot situatie waarin die i hebben verkeerd." Lempers beweert dat er toe stemming is gegeven aan de geschorste veerlieden om bij een andere baas een boterham te gaan verdienen, op voor waarde dat dit inkomen van het gemeentelijk salaris zou worden afgetrokken. Volgens Lempers zouden de pontjes bazen anders een dubbel in komen hebben. Even later verklaart hij dat de ambtenarenrechter al eens eerder een uitspraak in een dergelijke zaak heeft gedaan. Rijksambtenaren die waren geschorst, met inhouden van salaris, die ook bij een ander mochten gaan werken. Deze verdiensten werden van het rijksinkomen afgetrokken. "Vier van de acht hebben hun verdienste opgegeven, één on der protest, dat wel. De ande re vier weigeren dit te doen", aldus Lempers. "Wat Hoek stra betreft: we zouden dat geld wel kunnen uitbetalen, maar stel je voor dat de rech ter zegt dat de nevenverdien sten inderdaad moeten wor den afgetrokken. We hebben dan helemaal geen grip op hem." Lempers zegt al eens over deze situatie met Hoekstra te heb ben gesproken. In dit gesprek zou hij hebben gezegd dat de oud-veerman zijn verdiensten onder protest kan inleveren. Dan krijgt hij binnen een week zijn geld. "En beslist de rechter in het voordeel van Hoekstra, dan krijgt hij het restant van ons alsnog uitbe taald. Helaas zitten we in een pat-stelling. Ik vind het be roerd dat het zo is gelopen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21