DEFTIGE KIJKOP BRILLEN Lompe dat voor die prijs Lam Biologie - vraag was bedrieglijk Verlanglijst van T ransvaalbuurt Nu iedereen'n modieuze mantel of blouson uit de lage prijzen kollektie. Promoties in Leiden EXAMEN KOORTS ROOSEN OPTIEK Terug van gewonnen reis INEDV SPACE CENTER-) A Een van de zeer vele: blouson, tricot- boord, raglan mouw met kontrastbiezen, zomerse kleuren. Mt.34t/m 42. En dat voor maar En zo zijn er nog veel meer: chintz mantel, katoen, klein kraagje, raglan mouw, zonnige kleuren. Mt. 38 t/m 46. En dat voor maar Bij schriftelijke eindexamens: LEIDEN - Het stellen van een duidelijke vraag is voor de makers van eindexamens kennelijk nog wel eens een probleem. Terecht worden eindexamenkandidaten die toch al genoeg sores aan hun kop hebben - kwaad wanneer er te weinig moeite is gedaan om de vraag helder neer te zet ten. En dat gebeurde gisteren bij de eindexamens atheneum en gymnasium, op de derde dag van het landelijk schriftelijk. De heren vraagbedenkers hadden het nodig gevonden om de leerlingen het bos in te sturen met een biologie-vraag die leerlingen ronduit "be drieglijk" vonden. Hij ging over de zuurstof die planten produceren en was geïllu streerd met een grafiek. En juist die grafiek zorgde voor onnodige verwarring, want voor het beantwoorden van de vraag had je hem eigenlijk niet nodig. Ja, bij zo'n vraag mag je rustig even hikken. Op havo en mavo wordt dan ook verondersteld dat je weet wat hikken eigen lijk is: een beweging omlaag van het middenrif, terwijl lucht de longen binnen stroomt. Alstublieft. Een ander voorbeeld van de duistere wegen waarop vra genstellers zich kunnen bege ven. Wie op de mavo nooit met scheïkunde-for mules heeft gewerkt staat wel even raar te kijken als hij zoals gisteren plotseling eentje moet ontcij feren. Toch was er nog wel uit te komen na bestudering, vonden gisteren leerlingen die het examen moesten maken. Het mavo-biologie-examen was gisteren trouwens nogal eenzijdig samengesteld, von den leerlingen van de Prins Willem-Alexandermavo in Leiden Zuid-West. Waar ha vo-leerlingen ook veel v ragen over spijsvertering, bloed en voortplanting mochten beantwoorden lag bij het ma vo de nadruk vooral op de meestal als "saaier" ervaren plantkunde. Bovendien noemde een leraar van deze school de biologie-opgaven gedeeltelijk "kinderachtig" Te moeilijk waren de mavo-op gaven voor biologie dus niet. Dat werd ook bevestigd op de Oranje Nassaumavo (Asser straat) waar de moeilijk heidsgraad gisteren "rede lijk" werd genoemd. Nederlands Een deel van de mavo-leerlin gen van de Louise de Coligny- scholengemeenschap vond de tekst die gisteren uit de Haag se Post van vorig jaar maart was geplukt zo moeilijkdat ze overwogen om zich op hoog niveau te gaan beklagen. De tekst "Wie is er bang voor een halve baan"? leverde voor hen te grote problemen op. Het ha vo moest een opstel maken naar aanleiding van keuze- onderwerpen als "Lees wat je lekker vindt" en "Angst". Her en der werd door onder wijskrachten over deze "aan gevers" wel een beetje gemop perd. Onderwerpen als deze horen, zo vinden zij niet thuis op "havo-niveau"Er waren overigens andere, meer aan sprekende onderwerpen voorhanden. "Het Levenstes tament" en Argentinië '78 - Moskou '80" lagen wat dat be treft goed in de markt. Havo-leerlingen hadden trou wens de kexis: of een met cita ten onderbouwde opdracht over het onderwerp emanci patie uitwerken of een keus maken uit de rij opstelonder- werpen. Maar ook bij Nederlands over heerste gisteren bij leerlingen en leraren de mening dat het allemaal niet ondoenlijk was. LEIDEN - De familie Ruy suit Leiden kwaï zeer voldaan terug van een negendaagse Dochter Louise had die reis gewonnen in een kant. De familie Ruys bezocht in Amerika bij t ïorige week vermoeid maar s naar Florida. Amerika, edstrijd van een zeepfabri- graden onder i zagen ze shows met Tenslotte maakten Fort Lauderdale. Disneyworld en Cape Canaveral. Op Miami Beach 's. dolfijnen en zeeleeuwen, tocht per Mississippi-boot door de kanalen van LEIDEN - Er moet veel verbeteren in de Transvaalbuurt. Dat vindt de wijkvereniging Transvaal die een hele lijst met punten heeft opgesteld waarvan men vindt dat er iets aan gedaan moet worden. De Transvaalbuurt ligt ingeklemd tussen de Rijn en de spoorlijn Amsterdam/Den Haag. De Morsweg is de belangrijkste ver keersader door deze buurt met links en rechts smalle straten waaraan kleine huizen staan. Het is een buurt met weinig groen en veel verkeer en met veel gepar keerde auto's (van personeel en bezoekers van het belastingkan toor. Toch willen de mensen graag in hun buurt blijven wonen en hun woonomgeving leefbaarder ma ken. De gemeente wil daarom een verbeteringsplan voor Transvaal opstellen. Zo'n plan, en de uit- LEIDEN - Aan de Leidse c teit vinden deze maand zestien promoties plaats, te weten één in de faculteit der rechtsgeleerd heid, acht in de faculteit der ge neeskunde, zes in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen en één in de faculteit der sociale wetenschappen. g promoveren W. J. Looijes- tijn (29 uit Leiden, J.H. Kraal (38) uit Bilthoven en W. de Jong (52) uit Abcoude resp. tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen,en in de geneeskunde. Volgende week woensdag pro moveren R. Willemze (3*5 uit Uit hoorn tot doctor in de genees kunde, P.J.H. van Leynseele (45) uit Leiderdorp in de sociale we tenschappen en H.J. van der Rhee (32) uit Katwijk in de ge neeskunde. Woensdag 16 mei promoveren L.C. Paul (33) uit Oegstgeest, J.B.M.Z. Trimbos 29) uit Noordwijker- hout en G. A. van der Hooft (40 uit Amersfoort gedrieën tot doctor in de geneeskunde. Een week later, op 23 mei, promoveert J.F.M. de Rooy (30 uit Leiden tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Die zelfde dag promo veert A.C.B. Peters (39 uit Leiden in de geneeskunde. Woensdag 30 mei promoveren A.S.H. Breure (29 uit Lèiden, J.J. Smit (20 uit Leiden en mevrouw C.A.H.M. Speekenbrink (30 uit Brussell resp. is de wiskunde en natuurwetenschappen en me vrouw Speekenbrink in de rechtsgeleerdheid. Tenslotte promoveren donderdag 31 mei C. Bierman (39 uit Leiden en H. Okkesen (30 uit Den Haag in de wiskunde en natuurweten schappen. voering ervan, kost veel geld. De gemeente Leiden heeft dat geld niet zelf. Het verbeteringsplan moet daarom op 16 mei klaar zijn omdat de gemeente dan een sub sidie van het rijk in de wacht kan slepen. Er is een projectgroep samengesteld, bestaande uit ambtenaren, buurtbewoners, een buurtadviseur en iemand van de Welzijnsraad, die samen het ver beteringsplan zullen maken. De gemeente heeft al een kwali- teitskaart gemaakt waarin men kan aflezen in welke staat de wo ningen in Transvaal verkeren. Hieruit blijkt dat veel woningen voor verbetering vatbaar zijn. De gemeente heeft ook al een ver keerscirculatieplan gemaakt voor de hele stad. Hierin staat aangegeven dat het het deel van de Morsweg tussen het belas tingkantoor en de spoorweg overgang ook in de toekomst veel verkeer zal moeten blijven ver werken. Het deel Morsweg van de spoorwegovergang tot aan het eerste' viaduct zal 'verkeersluw' worden gemaakt, terwijl het laat ste deel Morsweg (tot aan het tweede viaducO weer veel ver keer zal moeten verwerken als straks de Churchillbrug er is. De gemeente wil verder het riole- ringsnet in de Transvaalbuurt gaan vernieuwen. Vanavond is er in de gymzaal van de pr. Beatrixschool een bewo nersvergadering waarin de be woners zich kunnen uitspreken over het verbeteringsplan. Volgens de wijkvereniging zijn er plannen van de spoorwegen om uit te breiden in de Transvaal buurt. De wijkvereniging is er bang voor dat er woningen ge sloopt moeten worden om die uitbreiding mogelijk te maken. Op de bewonersvergadering zal tenslotte gesproken worden over de bedrijven in Transvaal waar van gebleken is dat bewoners daar overlast van ondervinden. De wijkvereniging vraagt zich af of die bedrijven gehandhaafd of verplaatst moeten worden. "Behoorlijk denkwerk", een "goede tekst", "actueel en in structief', dat waren wel de meest gehoorde opmerkingen na afloop van de gisteren ge houden examens. Het was al- VRIJ DAG luidt het programma: Economie en Duits (voor atheneum, gymnasium en ha vo), Handelskennis en Duits (mavo en leao), Duits (Ihno), Natuurkunde en Duits (llo), Warenkennis en Duits/Frans (Imo) en Natuurkunde en Duits (Ito). weer de derde dag van de schriftelijke eindexamens die vorige week donderdag zijn begonnen. Morgen kr< gen gymnasium- en atheneumklanten opgaven scheikunde en Frans te ver werken, voorzover ze die vak ken natuurlijk in het vakken pakket hebben. Scheikunde en Engels is het lot van havo leerlingen, het mavo idem di to. Het lager beroepsonder wijs (leao, Ihno, llo, Imo en Ito) doet examens Nederlands en Engels. Kort Galgewater 1 (hoek Morsstr.) Leiden - tel. 071 -120375

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19