Willems wint "Henninger Turin" Zwartkruis: "Ik neem Neeskens niets kwalijl WWM! Verlies voor Jong Oranje tegen Polen Johan verdient begrip DAMESTENNISTEAM BEHOUDT KANS OP FEDERATION CUP Luvendljk derde 'Neeskens niet ziele WOENSDAG 2 MEI 1979 ZWOLLE (ANR - Jong Oranje heeft nog slechts een theoreti sche mogelijkheid om door te dringen tot de kwartfinales van het toernooi om het Europese kampioenschap voor landen teams van spelers onder de 21 jaar. De Nederlandse jeugd ver loor gisteravond op het terrein van PEC Zwolle ook de tweede wedstrijd in de voorronden. Te gen Jong Polen werd een neder laag van 2-3 geleden. Bij rust leidden de gasten met 2-1. Gezegd dient te worden dat de Po len de omstandigheden mee hadden, al was hun zege stellig verdiend. Zij kregen de steun van een even vroege als verrassende treffer. Toen na de eerste en naar later zou blijken enige Poolse hoekschop van de eerste helft het gevaar geweken scheen, kreeg Adam Walczik in de hoek van het strafschopgebied de bal onver wacht voor de voeten. De opge komen verdediger van Zawasza haalde meteen uit en verraste doelman Joop Hiele met een laag schot in de hoek. Nog nadrukkelijker dan tevoren koos aanvoerder Michel van de Korput, die later wegens aan merkingen op de leiding een gele kaart zou krijgen, hierna voor de aanval. De Feyenoorder had, na 22 minuten, succes.Na diens uit stekende vrije trap scoorde club genoot Jan Peters met een simpel tikje. Open De strijd was weer open. Doch dat duurde maar even. In de volgen de minuut tikte Okonski de bal Daniël Willems FRANKFORT (ANP) - Hoewel Henk Lubberding momen teel in grote vorm steekt, lijkt het wel of de kracht hem op het beslissende moment ontbreekt om een grote wed strijd te winnen. Ook giste ren in de Westduitse semi- klassieker "Rondom de Henninger Turm" was hij wel attent bij de beslissende ontsnapping, maar kon hij met de eindstreep in zicht de zo fel begeerde zege niet pakken. Die was uiteindelijk wegge legd voor het jonge Belgi sche talent Daniël Willems, de ploeggenoot van Didi Thurau. De Westduitser, die last had van een oogontste king, kon in zijn geboorte streek niet tot grote daden komen. Thurau reed in dienst van Willems, omdat deze het Westduitse feno meen in Luik-Bastenaken- Luik aan de overwinning had geholpen. Imposant was zijn optreden voor duizen den fans niet. Hij eindigde als achttiende, even voor Hennie Kuiper. De achttiende editie van "Rondom de Henninger Turm" was door de slechte weersomstandigheden bij zonder zwaar. Weliswaar scheen zowel bij de start als bij de finish de zon, maar tij dens het traject door het Taunusgebergte viel er zelfs bij tijd en wijle sneeuw. Reeds na 21 kilometer ont stond er een kopgroep van zeven renners, onder wie Piet van Katwijk, die later zou uitvallen. Daarvoor ech ter, op vijftig kilometer van de eindstreep, ondernam Van Katwijk een solo. Hij bereikte een maximale voor sprong van 1.10 minuten, maar werd in de straten van Frankfort door het peloton overvleugeld. Vlak voor de finish demar reerden Willems, Lubber ding en Braun. Van dit drie tal toonde Willems zich in de eindsprint de snelste. Na de Ronde van België betekende dit voor hem zijn tweede grote seizoenoverwinning. Super Prestige Door zijn vierde plaats in de wedstrijd "Rondom de Hen ninger Toren" is Roger de Vlaeminck in het klassement om de Super Prestige, de tro fee voor de regelmatigste renner, op gelijke hoogte ge komen met Jan Raas. Beiden hebben nu 140 punten. Da niel Willems, de winnaar, maakte een forse sprong in het klassement en staat nu derde met 132 punten. De uitslag: 1. Daniel Willems (Bel) 224 km in 5 uur 56 min 18 sec, 2. Henk Lub berding (Ned) z.t., 3. Gregor Braun (Wdl) z.t., 4. Roger de Vlaeminck (Bel) op 9 sec, 5. Klaus-Peter Thaler (Wdl), 6. Wal ter Godefroot (Bel), 7. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel), 8. Benny Schepmans (Bel). 9. Juan Fer nandez (Spa), 10. Guido van Cal- ster (Bel). Ronde van Spanje De Belg Alfons de Wolf heeft in de zevende etappe zijn twee de ritzege in de Ronde van Spanje behaald. De Wolf was de snelste van een vijf man sterke kopgroep, die 35 se conden voorsprong had op het peloton. Frits Pirard, die namens zijn kopman Joop Zoetemelk en zijn ploeggenoot Levavas- seur de leider in het klasse ment de ontsnapping contro leerde, eindigde op de twee de plaats. Adri van Houwe- lingen, ploeggenoot van De Wolf, maakte ook deel uit van de kopgroep. Hij eindig de als vijfde. Geen wijzigingen Het algemeen klassement on derging aan de kop geen wij zigingen. De Wolf kwam door zijn 35 seconden winst iets naar voren. De Fransman Christian Levavasseur be hield de leiding in het alge meen klassement met een voorsprong van 50 seconden op zijn kopman Joop Zoete melk. Het algemeen klassement: 1. Christian Levavasseur (Fra) 35 uur 16 min 23 sec., 2. Joop Zoete melk (Ned) op 50 sec, 3. Felipe Yanez (Spa) op 1.29, 4. Manuel Esparza (Spa) op 2.00, 5. Francis co Galdos (Spa) op 2.17,6. Miguel Maria Lasa (Spa) op 2.20, 7. Al fons de Wolf (Bel) op 2.27,8. Pedro Torres (Spa) op 2.29, 9. Raymond Martin (Fra) op 2.33, 10. Julian Andiano (Spa) op 2.45. 99 Ger Blok trachtte kort na rust door de Volendammer Keje Molenaar de plaats van Leo Degens te laten innemen de aanvalskracht van zijn ploeg te versterken. Later liet hij de teleurstellende Ron Jans van PEC Zwolle als linksbuiten plaats maken voor de Spartaan KATOWICE (GPD) - Het drama Johan Neeskens heeft Jan Zwartkruis tot in het diepst van zijn ziel aangegrepen. Nooit behoorde de Nederlandse bondscoach tot het type van voetbaltrainers die zich uitsluitend bekommeren om het resultaat en die niet of nauwelijks oog hebben voor de Wouter Holverda. Geladen en aanmerkelijk feller spelend begon Oranje aan de tweede helft. De tegenstander werd onder druk gezet. Dat resul teerde na een kwartier in een tweede schitterende treffer van Jan Peters. De Feyenoorder wrong zich langs Budka en schoot vervolgens hard in (2-3. Oranje bleef sterker doch zou erva ren dat de counters van de Polen bijzonder gevaarlijk waren. Ne gen minuten voor tijd lanceerde Ciotek de zeer snel opkomende rechtervleugelverdediger Moty- ka, die 2-3 scoorde. menselijke problemen van hun spelers. Om de keiharde mentaliteit die in het profvoetbal noodzakelijk is aan te geven heeft Rinus Michels ooit gezegd: „Voetballers zijn voor mij nummers". Zo'n uit spraak staat in lijnrechte tegen- spraak tot de menselijke opvat tingen van Jan Zwartkruis die gistermiddag tijdens de perscon ferentie in Katowice zichtbaar leed onder het trieste i Johan Neeskens. Eerder al had elftalbegeleider Jack van Zanten laten weten dat ette lijke pogingen om via telefoon en telex contact te krijgen met Neeskens mislukt waren. „We hebben nu wel vernomen dat Jo han een zware zenuwcrisis doormaakt, is ingestort en daar bij ook nog ernstige maagklach ten heeft. De situatie van de af gelopen weken moet hem zwaar der hebben aangegrepen dan ie mand kon vermoeden", aldus Jack van Zanten, die daarmee doelde op de huwelijksproble men van de Barcelona-spe- ler. Begrip MADRID (ANP) - Het Nederlandse damestennisteam heeft de tweede ronde bereikt van het toernooi om de Federation cup in Madrid. Gister avond om kwart voor negen, toen Betty Stöve op de baan stapte, werd het dubbel weliswaar wegens de invallende duisternis gestaakt, maar de uitslag daarvan kan aan de Nederlandse zege niets meer afdoen. De beide enkelspelen waren doorslaggevend gebleken. In de eerste drukte Elly Vessies met 6-3, 7-5 tegen Emilse Raponi haar technisch overwicht slechts in gematigde cijfers uit. In het tweede deed Betty Stöve precies genoeg om Ivanne Madruga niet gevaarlijk te laten worden: 6-4, 6-4. "Bedankt Elly. Jouw overwinning maakte het mij een stuk eenvoudiger", was het eerste dat Betty Stöve na afloop zei. De onverwachte voorsprong gaf haar de ruggesteun, die ze best kon gebruiken. Madruga oogde als het jongere zusje van Guillermo Vilas. Dezelfde haar dracht en dezelfde dribbelpasjes bij het opvangen van de service. Als ze de forehand sloeg werd de gelijkenis helemaal frappant: een van topspin duizelende bal. Stöve begon na de voorbereidende schermutselingen op kloeke manier aan het karwei en onder haar krachtige klappen bleek al spoedig dat er aan Argentijnse zijde geen sprake van een gedaantenverwisseling was, maar hoogstens van een poging tot imitatie, zij het dan wel een uiterst krappe. De effectvolle forehand bleef Stöve tot menige misser verleiden. Het effect was er de oorzaak van, dat Betty na 5-2 eerst nog haar opslag uit handen moest geven, alvorens de eerste set te pakken. In de tweede leidde dat tot luidkeels citeren van de aanwijzingen, die de winkeliersdochter uit Spijkenisse zelf kreeg toen ze een jaar of vijftien was: "kijken naar de bal en uitzwaaien Dat klonk de enkele honderden Spaanse toeschouwers wat ongewoon in de oren, maar het hielp. In de tweede set had de Nederlandse slechts één doorbraak nodig (in de vijfde game) voor de definitieve winst. Jan Zwartkruis, duidelijk vervuld van medelijden, kon er zelfs be grip voor opbrengen dat Johan Neeskens niet eens iets van zich heeft laten horen, geen enkel tele foontje pleegde met wie dan ook van de KNVB en het Nederlands elftal derhalve op een verbijste rende manier in de kou liet staan. Zwartkruis moest toegeven: „Ik ben inderdaad ontzettend verrast en aangegrepen dat een man met het karakter van Neeskens ons niet eens iets heeft laten weten. Maar toch heb ik er begrip voor. Ik ben zelf nooit in een dergelijke situatie geweest, maar ik kan me voorstellen dat een mens in zo'n crisissituatie kan komen dat hij niet meer verantwoordelijk is voor zijn eigen daden". Zwartkruis, ook doelend op de hu welijksmoeilijkheden van Nees- MAGNY-COURS (ANP) - Arie Luyendijk is gisteren in Magny- Cours in een Argo J13 als derde geëindigd in de vijfde race van het Europese kampioenschap formule III. Winnaar werd de Fransman Alain Prost in een Re nault. Michael Bleekemolen eindigde in een ralt op de zesde plaats. In de algemene rangschikking neemt Prost de eerste en Luyendijk de tweede plaats in. kens, voegde er nog aan toe: „Dat Johan het de laatste weken erg moeilijk had heb ik me wel ge realiseerd. Maar dat het zo diep zat en hem mentaal zo sloopte heb ik ook niet kunnen bevroe den. Voor mij is het een duidelijk voorbeeld van de man met een ruwe bolster, maar met een kwetsbare pit. Ik vind het ver schrikkelijk voor Neeskens dat hij op zo'n manier moet laten af weten. Ik neem hem niets kwa lijk. Ik heb alleen maar be grip". Natuurlijk betreurt Jan Zwartkruis het ook dat hij juist in de meest zware wedstrijd van dit hele kwalificatietoernooi „breker" Johan Neeskens op het midden veld moet missen: „Zowel defen sief als offensief boeten we aan kracht in door de afwezigheid van Johan. Maar daar til ik min der zwaar aan dan aan zijn per soonlijke problemen. Het zou toch ook mogelijk geweest zijn dat een wel aanwezige Neeskens na tien minuten zo geblesseerd raakt dat we hem ook moeten De één mei-viering bestond voor een groot deel van de bevolking van het Poolse Katowice voornamelijk uit Nederlandertje-kijkenDe Nederlandse selectie (voorgrond Johnny Metgod) betreedt het trainingsveld, terwijl ze bewonderend door de autochtonen worden nagestaard. missen. Dat moeten we kunnen opvangen". Vanzelfsprekend bleef de aanvan kelijk onverklaarbare afwezig heid van Johan Neeskens giste ren in de selectie van het Neder lands elftal en bij de begeleiders het gesprek van de dag. Jan Huij- bregts, de secretaris van de sectie betaald voetbal, moest toegeven dat de KNVB-delegatie in Polen aangewezen was op het nieuws dat de NOS uit Nederland ver strekte. En Jack van Zanten voegde er nog aan toe: „Voor mij is het als een donderslag bij hel dere hemel gekomen". "Ontspannen" Van Zanten herinnerde er nog eens aan: „Vorige week woensdag maakte Johan Neeskens een vol komen ontspannen indruk toen hij na de wedstrijd Beveren-Bar- celona door de Belgische televi sie geïnterviewd werd. Ik was daarbij. Onmiddellijk daarna heb ik zeker tien minuten in een vol komen ontspannen sfeer met hem gesproken. Daarbij heb ik hem de tickets gegeven voor de vlucht van Madrid naar Amster dam omdat Neeskens het afgelo pen weekeinde bij Barcelona naar Atletico Madrid moest. Niets, maar dan ook niets wees erop dat Neeskens in een crisis sfeer was geraakt". Jack van Zanten heeft Neeskens de afgelopen weken verschillende malen langdurig gesproken. Zo was hij precies een week voor het Europa-Cupduel Beveren-Bar- celona ook nog met Johan Nees kens in Valencia en samen met de middenvelder van de Spaanse club vloog Van Zanten toen naar Barcelona: „Ik kreeg toen de in druk dat Neeskens zijn persoon lijke problemen wel de baas kon". Op de vraag of Neeskens - zoals Johan Cruijff- worstelt met financiële problemen antwoord de Jack van Zanten met grote be slistheid: „Nee. Johan Neeskens is beslist niet geruïneerd. Dat probleem speelt bij hem bepaald niet". "Diep dal" Jan Zwartkruis wilde wel beken nen dat het trieste nieuws over Johan Neeskens „in de ploeg vrij hard is aangekomen" en de bondscoach stelde: „Ook de an dere spelers kennen het karakter van Neeskens en beseffen dus dat hij in een diep dal zit. Ook zij zijn met zijn lot begaan. Brard en Hiele tekenen bij BARCELONA (GPD) - Johan Neeskens is niet ziek en maakt zeker geen zenuwcrisis door. Hij heeft slechts last van een oude beenbles- sure. Dat beweert het bestuur van FC Barce lona in een reactie op de mededeling vanuit Polen, dat Neeskens door huwelijks problemen niet naar Katow,ice is vertrok ken om met het Neder lands elftal tegen Po len te spelen. Volgens het bestuur van FC Barcelona is Neeskens afge lopen zondag in het duel te gen Atletico Madrid aan het been geblesseerd geraakt. Het zou om een al tijden sle pende blessure gaan. Nees kens is thans opgenomen in Johan Neeskens een verpleegtehuis van FC Barcelona in de Catalaanse hoofdstad, zo liet het bestuur weten. Neeskens wordt behandeld door de twee clubartsen van Barcelona, de heren Bestit en Gonzales Adrio. Deze in tensieve behandeling is noodzakelijk, omdat Barce lona de Nederlander komen de zondag niet kan missen in het duel tegen stadgenoot Espanol. ROTTERDAM (ANP) - Vlak voor het vertrek van Feyenoord naar Portugal hebben doelman Joop Hiele en verdediger Stanley Brard hun contracten met Feye noord verlengd. Hiele tekende een contract voor twee jaar en Brard heeft zijn handtekening onder een verbintenis van drie jaar geplaatst. Brard heeft daarbij van Feyenoord alle medewerking verkregen om zijn studie (academie lichamelij ke opvoeding in Den Haag) af te maken. Geheel volgens de lijn der ver wachting heeft Tsjechoslowakije zich aan de kop van groep 5 van de voorronden in de strijd om de Europese voetbaltitel genesteld door gisteren Luxemburg met 3-0 te verslaan. Bij rust leidden de Tsjechen met 1-0 door een doelpunt van Mast- ny in de 22ste minuut. Na de her vatting maakte de Europese kampioen het karwei in twee mi nuten af. Eerst scoorde in de 67ste minuut G^jdoesek de tweede treffer, en een minuut volgdë Stambachr zijn veroor deeld en bracht de eindstand op het scorebord. Basketbaldames na nederlaag tegen Korea uitgeschakeld SEOEL (ANP) - Ofschoon het Nederlandse damesbasketbalteam tegen Korea goed voor de dag kwam, moest het tegen de vertegenwoordigsters van dat gastland het onderspit delven: 63-78. Die nederlaag van de Nederlandse dames tegen Korea betekent feitelijk eliminatie voor de finalegroep van het WK-toernooi. Zelfs een overwin ning op Canada in de wedstrijd van vandaag zal nauwelijks kunnen helpen. Nederland namelijk zou dan met tenminste veertien punten verschil moeten winnen en dat kan niemand verwachten. Zelf niet van een zeer goed spelende Nederlandse ploeg, zoals tegen Korea. Verlies tegen de Koreaanse dames moet van te voren worden ingecalcu leerd, niet alleen vanwege het thuisvoordeel, maar zeker ook door de zeer professionele aanpak van het dames-basketbal in Korea. Bij rust had Korea al een voorsprong van twaalf punten, 42-30. Voor Nederland scoorden Ria van der Meijs (4). Lia van Reemst (2), Carla de Liefde (18), Irene Maarschalkerweerd (10), Margreet van Putten (3), Dol- cien Seca (15) en Anita Blange (11).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15