Yeel arrestaties m lurkije bij 1 mei-betogingen Hij geeft de bandplooi de ruimte. De zachtstéVieux werd gestookt ineengelukkighuwelijk. m 1 1 NIEUWE PARTIJ IN WEST-DUITSLAND Plantiac. Fries en zacht. Cotelé bandplooi Van 70/30 diolen/linnen. In beige, camel, groen en wit. Merk: He-Man Zomertweed bandplooi Van polyester/zijde. In verschil lende tinten beige. Merk: He-Man Cotton bandplooi Van 60/40 linnen/polyester. In licht en midden beige, grijs en raf-blauw. Merk: Career club 60- 70,- 80,- opmerkelijke mode - opmerkelijke prijzen Klaas Plantinga, erkend de beste slijter van Bolsward, wist rond 1900 al een vieux te stoken, die zachter smaakte dan alle andere. Dat hoorde z'n vrouw vaak over de toonbank. Zó vaak dat Klaas't stoken soms niet meer kon bijsloffen. Toch liet-ie z'n Plantiac liever langer rusten, dan dat-ie 'm half gerijpt verkocht. En daar was iedereen gelukkig mee. Z'n klanten. Z'n vrouw in de winkel. En zoon Herman, die nog steeds even veel hart heeft voor de vieux als z'n vader. De vieux waarvan u nog H steeds kunt genieten: zachte, belegen vieux. ANKARA/MOSKOU/ LONDEN (Reuter/AFP dpa) - Miljoenen arbeiders in de hele wereld hebben gisteren met demonstra ties en manifestaties de in ternationale dag van de arbeid gevierd. In Turkije ging dat gepaard met ern stige onlusten waarbij ruim duizend mensen werden opgepakt. In de rest van de wereld verlie pen de demonstraties vry 'rustig. In de Turkse stad Istanbul werden gisteren meer dan duizend men sen gearresteerd toen zij pro beerden te demonstreren ter ge legenheid van 1 mei. De autoritei ten hadden echter een uitgaans verbod afgekondigd vanwege de politieke onrust die al maanden in Turkije heerst. In Istanbul werden de voorzitter van de Turkse arbeiderspartij en 300 van haar medestanders op gepakt toenzij probeerden een demonstratie te houden. In ande re delen van de stad werden zeker 700 arbeiders en linkse studenten aangehouden omdat ook zij zich niet hielden aan het uitgaansver bod van 29 uur. In de stad Izmir mocht er wel een manifestatie worden gehouden waar tiendui zenden mensen aan deelnamen. Hier werden zeker 100 mensen gearresteerd omdat zij zich pro vocerend gedragen zouden heb ben en wapens bij zich hadden. In Moskou werd voor het eerst in elf jaar weer een militaire parade ter ere van de internationale dag van de arbeid gehouden. In Iran hebben duizenden mensen gedemonstreerd tijdens de eerste 1-mei-viering sinds het vertrek van de sjah. Hier en daar kwam het tot botsingen tussen aanhan gers van de ^jatollah Chomeini en leden van de communistische partij "Tudeh". Ernstige inciden ten deden zich echter niet voor. In de Pakistaanse stad Rawalpindi werden arbeiders tijdens een demonstratie aangevallen door extreem-rechtse mililtanten. Hierbij vielen minstens 24 ge wonden. Zes personen werden gearresteerd. In Parijs kwam het gistermiddag tot incidenten op 'Ta Place de la République". Betogers gooiden met allerlei projectielen op orde troepen die daarop verscheidene charges uitvoerden. In veel landen kwamen miljoenen mensen bijeen om te luisteren naar toespraken van vakbonds- i JNi Tegenstelling in 1 mei-viering. In Rome trokken jongeren, met rode vlag gen langs het Colosseum (foto onder). In Istanbul daarentegen was het erg rustig vanwege een uitgaansverbod. Toch werden in deze Turkse stad zo'n duizend mensen, die probeerden toch een optocht te houden, gearresteerd. leiders die zich vooral afzetten tegen de heersende werkloos heid. Dit was ondermeer het ge val in Italië, Japan, Griekenland en Spanje. De regering van Chili heeft be kendgemaakt dat gisteren 348 personen zijn gearresteerd toen zij ter gelegenheid van de dag van de arbeid tegen haar politiek wil den demonstreren. Volgens een officiële woordvoerder waren daar veertig minderjarigen bij, die door hun ouders bij de politie konden worden opgehaald. De overigen, onder wie 61 vrouwen, zullen worden vervolgd op be schuldiging de binnenlandse veiligheid in gevaar te hebben gebracht. Lidmaatschap CPN. De com missie van beroep voor het rooms-katholieke kleuter- en ba sisonderwijs in Zuid-Nederland heeft het lidmaatschap van de Communistische Partij onver enigbaar verklaard met een func tie in dit onderwijs. Deze uit spraak is gedaan in de zaak van B. Hartstra tegen een rk schoolbe stuur in Tilburg. Dat had Hartstra ontslagen omdat hij vorig jaar lijsttrekker van den CPN in Til burg was geweest. Van bisschoppelijke kant werd in deze zaak te berde gebracht dat instemming met de principes van het gangbare marxisme-leninis- me, met name betreffende het geloof in God, niet kan samen gaan met de onderwijzersfunctie aan een rk school, die immers as pecten van katholieke opvoeding inhoudt. Discriminatie. De Amsterdamse politie is niet bereid gebleken een klacht wegens openlijke discri minatie van Surinamers in be handeling te nemen. Zij waren in gezelschap van drie vertegen woordigers van de Raad van Kerken in Nederland, twee do minees en een priester, toen agenten van het bureau Lijn baansgracht hen hardhandig bui ten de deur zetten. Op verzoek van een aantal Surina mers hadden drie leden van de werkgroep "Samenleving met Surinamers" hen vergezeld naar een aantal dancings en discobars in de omgeving van het Leidse- plein. Daar worden, zo was hun herhaalde ervaring, Surinamers niet binnengelaten en blanken wel. De leden van de werkgroep hadden dezelfde ervaring. Zon der enig bezwaar konden zij naar binnen, terwijl de Surinamers buiten moesten blijven. Nadat de politie eerst het indienen van een klacht had ontraden, weigerde zij op een onheuse wijze deze in behandeling te nemen. Vervolgens werden zowel de Su rinamers als leden van de werk groep onzachtzinnig het bureau uitgewerkt. De Raad van Kerken heeft hierte gen bij de burgemeester van Am sterdam en bij de Amsterdamse officier van justitie protest aange tekend. De burgemeester wordt gevraagd discriminatie voortaan doeltreffend te bestrijden, en de raad verzoekt de officier van jus titie alsnog proces verbaal op te maken en tot rechtsvervolging over te gaan. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Rotterdam- Zuid L. de Wit Renesse; aange nomen naar Katwijk aan den Rijn M. J. Aartens Den Helder, naar Apeldoorn (buitengewone wijkgemeent^ C. Hovius Kat wijk aan Zee; bedankt voor Ba- rendrecht (buitengewone wijk- gemeent^ P. Koeman Oene, voor Wassenaar N. van Egmond Utrecht, voor Driebergen T. Poot Nieuw-Loosdrecht, voor Goes G. van de Graaf Zuidland, voor Rid derkerk K. Schipper Dordrecht, voor Leeuwarden B. C. Jukema Amersfoort. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Hillegom D. Biesma Veenendaal; bedankt voor Amsterdam en voor Oud- Beijerland A. W. Drechsler Haarlem. (Van onze correspondent) BONN - West-Duitsland heeft een nieuwe politieke partij: de Bur gerpartei, partij van belastingbe talers. De eerste voorzitter heet Hermann Fredesdorff. Hij is 55 jaar oud, was precies 26 jaar, 1 maand en 8 dagen lid van de SPD en is 22 jaar voorzitter van de cir ca 71 .000 leden tellende bond van Belastingbetalers geweest. De Burgerpartei, die „heel bewust" op de eerste mei( de dag van de arbeid) is opgericht, wil „de vrij heidsruimte" van de burgers, die door de staat steeds meer wordt „beperkt", weer groter maken en veilig stellen. Het belastingsys teem dient vereenvoudigd te worden en de bureaucratisering moet „zoveel mogelijk" worden afgeschaft. Fredesdorff gaat er van uit dat zijn partij bij de Bondsdagverkiezingen van 1980 ongeveer twee miljoen stemmen krijgt, wat zo'n 30 zetels in het parlement zou betekenen. De voorzitter is er nu al zeker van dat daardoor de liberale FDP de kiesdrempel van vijf procent niet meer behaalt en dus niet meer in de Bondsdag vertegenwoordigd zal zijn. Fredesdorff en zijn „vrije burgers" zullen dan in de positie komen dat zij kunnen bepalen welke regering de Bondsre publiek krijgt. De Burgerpartei wordt in elk geval geen rege ringspartij, zegt Fredesdorff, want dan zou „baantjesjagerij" het uiteindelijke doel verdoeze len. Kortom, Hermann Fredes dorff wordt geen minister, maar hij „maakt ministers". De nieuwe partij, die „noch rechts, noch links" is, is volgens de op richters noodzakelijk omdat de bestaande politieke groeperin gen „verroest en corrupt" zijn. Daarom zijn 2e ook niet in staat de Duitse burger weer d e vrij heid te geven, die volgens de Burgerpartei „broodnodig"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11