LEIDSCH DAGBLAD "Aan verdere bezuinigingen is niet te ontkomen" Dag van de arbeid in vele landen gevierd PrijsTïp vandaag ente w mode Carter voorziet deze zomer al benzinetekort Zijlstra in jaarverslag van Nederlandsche Bank HET BLIJFT BAR .NELDHOVEN MSHIONS Callaghan ligt nu aan kop DINSDAG 1 MEI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35846 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van r verslaggevers) LEIDEN - Minister dr. A. Pais (on derwijs en wetenschappen) zal op 16 mei het startsein geven voor de nieuwbouw van de Leidse uni versiteit aan de Witte Singel. Over de bouw van het Witte-Sin- gelproject is afgelopen vrijdag overeenstemming bereikt tussen de universiteit, de rijksgebou wendienst en de bouwer, het Westduitse consortium Strabag Bau-AG. De nieuwbouw is aan de Duitse bouwonderneming gegund voor een bedrag van 55 miljoen gul den. Strabag was twee maanden geleden de laagste inschrijver voor het project. De afgelopen weken is onderhandeld over de uiteindelijke toewijzing van de bouw en1 zijn enkele bezuinigin gen aangebracht. Strabag zat als laagste inschrijver nog boven de begroting van de universiteit. De nieuwbouw van de universiteit aan de Witte Singel zal ruim drie jaar duren. Het Witte-Singelplan moet straks huisvesting bieden aan de universiteitsbibliotheek, de centrale interfaculteit, de fa culteit Godgeleerdheid, groot deel van de faculteit der Letteren, het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten en het Nederlands Lexicografisch Instituut. Hond rent door ronde (Van één 01 NOORD WIJK - Een Noordwij- ker die met z'n hondje een strandwandeling wilde gaan maken, is ternauwernood aan een pak slaag ontsnapt. Het beest "rook" op een ge geven ogenblik het strand en ontsnapte aan de aandacht van zijn baas. De hond rende de weg op waar juist een groepje wielrenners pas seerde, dat meedeed aan de ronde van de badplaats. Eén van hen, Theo Duijvenvoor- de uit Noordwijkerhout, kon het dier niet meer ontwijken, viel en brak een sleutelbeen. Omstanders maakten zich daarop zo kwaad op de hon denbezitter dat ze hem te lijf wilden gaan. De Noordwij- ker had "geluk" dat in de di recte omgeving enige agen ten een oogje in het zeil hiel den. Zij konden voorkomen dat er klappen vielen en de man in veiliger haven lood- Wel zal hij de rekening gepre senteerd krijgen. Niet alleen van het ziekenhuis, maar ook die van de ziekenverzeke- ring. Want, zo verzekerde de politie, de renner kan zeker zeven weken niet werken. Bovendien zal de Noordwij- ker moeten opdraaien voor de schade aan de fiets en de kleding v« De dag van de arbeid is op vele plaatsen in de wereld vandaag gevierd. Ook in Iran, waar ^jatollah Cho- meini vandaag arbeiders en boe ren van Iran heeft opgeroepen "gewetensvol te werken" en "het voorbeeld van God te volgen, die de wereld door zijn arbeid heeft geschapen". Overigens zijn vanochtend in Gor- gan, ten noordwesten van Tehe ran, drie gewezen politiemannen terechtgesteld. De islamitische revolutionaire rechtbank van Gorgan heeft te vens vier politiemannen veroor deeld tot gevangenisstraffen, va riërend van twee maanden tot vijf jaar. In Chili zijn twee van de belangrijk ste vakbondsleiders gearresteerd in verband met hun aandeel in de AMSTERDAM (GPD/ANP) - Verdere bezuinigingen van de overheidsuitgaven zijn - of men het wil of niet - onontkoombaar. Dit schrijft de president van de Nederlandsche Bank, dr. Jelle Zijlstra, in het vandaag verschenen jaarverslag. Hij kenschetst de situatie welis waar als somber, maar niet ho peloos. Volgens Zijlstra staat de Nederlandse economie aan het begin van een moeilijk jaar. De "internationale hemel" die ein delijk scheen te zullen opklaren, lijkt weer te versomberen, zo staat te lezen in het jaarverslag. Zijlstra betreurt het dat de natio nale economie nog steeds niet weerbaar genoeg is om een storm van buiten te weerstaan. De top man van de Nederlandsche Bank constateert verder dat het kos- tenpeil in ons land nog steeds te hbog is en de bereidheid gering is Noord wij kse ROTTERDAM - Nadat de burgemeester van RotterdamAndré van der Louw, een krans heeft gelegd bij het monument van HSpiekmanéén van de oprichters van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij de voorgan ger van de PvdA), zingt hij uit volle borst de Internationale. Dat gebeurde vanmorgen in Rotterdam in het kader van de viering van 1 mei, de dag van de arbeid. vrouw gestoken organisatie van een - verboden -1 mei-demonstratie. Dit heeft een uit vier man bestaan de FNV-delegatie, die op het ogenblik een bezoek aan Chili brengt, meegedeeld. Volgens de FNV'ers is de situatie op het ogenblik in Chili uiterst gespan- De 1 mei-viering in Moskou is be gonnen met de traditionele para de van schoolkinderen, atleten en arbeiders op het Rode Plein. Ook was er een kleine militaire de monstratie te zien. De parade werd afgenomen door president Brezjnjev en de verdere Kremlin- top. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een Noordwijkse moeder van drie kinderen is dit weekeinde in een ziekenhuis in Leiden opgenomen, nadat haar man haar met een mes drie diepe steekwondep had toegebracht. Een arts in de badplaats verleen de eerste hulp. De steekpartij ontstond toen de man met zijn vrouw voor de zo veelste keer in een heftige ruzie was gewikkeld. De politie heeft de Noordwijker ingesloten. Zij had hem vanmorgen nog niet verhoord. Matlak regenmantel met vaste capuchon. Zeer aktueel zijn de rechte belijning en de smalle chetten. In alle modische kleuren. Maten 34 t/m 46. MS maakt mode betaalbaar it Het weer blijft zich spectaculair ontwikkelen voor de tijd van het jaar. Vanmorgen viel er op diver se plaatsen in ons land sneeuw, terwijl andere stations flinke ha gelbuien meldden. De temperatu ren lagen op dat moment nog maar net boven het vriespunt. Ook voor morgen is nog geen be hoorlijke stijging van tempera tuur te voorzien. Een volgende depressie kwam vanochtend na melijk bij Zuid-Ierland aan. Deze Koud en buiig Vannacht regen en mogelijk natte sneeuw en minimum temperaturen on geveer drie graden. Overdag af en toe zon maar ook regen of hagelbuien. Middagtemperaturen omstreeks acht graden. Tot krachtig en aan de kust tot stormachtig toenemende en naar noordwest draaiende wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 MEI depressie trekt via Zuid-Enge- land en Zuid-Nederland naar Duitsland. De neerslagzone ervan zal ons land vanavond en vannacht voorbij trekken. Het is heel goed mogelijk dat er opnieu w sneeuw zal vallen, bij temperaturen die even boven het nulpunt liggen.In de kustpro vincies zal de neerslag wel hoofd zakelijk in de vorm van regen vallen Morgen zal ons land in een noorde lijke stroming komen. Er worden buien verwacht, soms met hag el of onweer. Al met al nog geen enkel teken, dat wijst op een naderende weersverbetering Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221, Wrakkenfeest (Van verslaggevers) ZWAMMERDAM - Voor zes automobilisten is het "spuit- bal" in Zwammerdam giste ren niet zo aardig afgelopen. Dit oranjefeest in het Alphen- se dorp leidde tot een ware wrakkenpartij. De spuitbalwedstrijden (tussen teams van vier brandweer korpsen) werd gehouden langs de rijksweg Leiden-Al- phen-Bodegraven. De be stuurder van een passerende "mini" raakte zo gefascineerd door dit volksvermaak, dat hij er nogal abrupt voor afremde. Dat leidde tot een kettingbot sing, waarbij in totaal zes au tomobilisten betrokken raak ten (uit Schoonhoven, Al phen' Bodegraven, Leiden, Heerlen en Maastricht). Drie auto's werden zelfs zo zwaar beschadigd, dat ze door de wrakkendienst moesten worden weggesleept. De het "aanstichter" vai kwaad, de bestuurder mini, die geen schade opliep, was al snel verdwenen. WASHINGTON - Wellicht zal er deze zomer al een te kort aan benzine zijn in de Verenigde Staten, zo heeft de Amerikaanse president Carter, tijdens een pers conferentie in Washington verklaard. De rantsoeneringsplannen hoeven volgens Carter nog niet ten uit voer te worden gebracht: ze zijn echter wel belangrijk met het oog op de toekomst, zo zei hij. "We moeten ons op het ergste STYLEMASTER heeft de meeste stijl Bekijk eens die vlotte pakken en pérfekte broeken uit de befaamde STYLEMASTER-range Plezierige mode Voortreffelijk gemaakt Heel apart Vooral met zo'n STYLEMASTER-shirt er bij of een pullover van dit modehuis bent u meesterlijk in stijl! Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 om investeringen te doen, die lei den tot meer arbeidsplaatsen. De werkloosheid neemt dan ook niet af. Zijlstra noemt de toestand van de overheidsfinanciën bonder meer zorgelijk. Zo zijn de uitgaven van de overheid de laatste vijf jaai met gemiddeld 15 procent geste gen. Voor dit jaar wordt name van tien procent "De belangstelling voor hoging van de uitgaven is groter dan voor het binnen de perken houden van het begrotingste kort", zo schrijft Zijlstra in het jaarverslag. "Keerpunt" In de huidige omstandigheden acht Zijlstra een financieringstekort (het tekort om alle uitgaven van de overheid te kunnen dekken) van 6 procent als bovengrens aanvaardbaar. "Deze zes procent dient echter niet als een rustpunt maar als een keerpunt te worden beschouwd", aldus Zijlstra. Het overschrijden van de 6 procent zoals dreigt, noemt hij een ver ontrustende zaak. De noodrem- procedure die de regering over weegt om dit tegen te gaan en waarover vorige week in de Tweede Kamer ook uitvoerig is gepraat, lijkt volgens de presi dent van de Nederlandsche Bank intussen welhaast onontkoom- De noodremprocedure die de rege ring voor ogen staat, bestaat uit het versneld innen van belastin gen ter hoogte van een half mil- t half miljard bezuinigingen. Zijlstra zegt dat de noodremproce dure nog geen wezenlijke oplos sing biedt. Bij een noodrem voor dit jaar behoren nieuwe ombui gingen voor 1980. Grondig mis voorbereiden zei Carter. Er kunnen zes of zeven maanden voorbij gaan voordat we een op lossing vooreen eventueel tekort hebben gevonden, als de bezui- nigings- en rantsoeneringsplan nen niet worden uitgevoerd. LONDEN (Reuter) - Voor het eerst heeft premier Callaghan de lei ding overgenomen in de reeks- opiniepeilingen over het te ver wachten stemgedrag bij de ver kiezingen van aanstaande don- Zijlstra merkt verder nog op dat de gang van zaken met onze beta lingsbalans (die de verhouding tussen in- en uitvoer weergeeft) opnieuw en thans overtuigend het bewijs levert dat er iets gron dig mis is. Een positief saldo op de zogenaamde lopende reke ning van 7,5 miljard in 1976 ver anderde in een tekort van 2,25 miljard in 1978. De president van de Nederland sche Bank waarschuwt voor het invoeren in een beperkt aantal ja ren van de 35-urige werkweek. Zonder loonsverlaging zou dit een ramp voor de werkgelegen heid betekenen in ernst verge- lij kbaar met de oliecrisis van 1973 aldus Zijlstra. Voldoende inleve ring van loon is nauwelijks te verwachten en de overheid kan geen wezenlijke bijdrage leveren, want de schatkist is leeg. (ZIE OOK PAGINA 19) 22 PAGINA'S Neeskens met griep in bed Johan Neeskens zal morgen in Katowice niet van de par tij zijn tegen Polen. De "Spaanse" Nederlander ligt met een stevige griep in bed en moet van de clubarts van Barcelona zeker een dag of drie onder de wol blijven. Daarmee is het raadsel opge lost dat ontstond toen Nees kens gisteren niet op Schip hol kwam opdagen. Nie mand wist toen van zijn ziekte en de KNVB-bestuur- ders konden geen contact met hem krijgen. Neeskens heeft namelijk in Barcelona kortgeleden een nieuw huis betrokken en daar heeft hij geen telefoon. PAGINA 13 Chemische industrie op de korrel in tv-fïlm. PAGINA 5 Grote twijfel aan juistheid uitslag Rhodesische verkie zingen. PAGINA 9 UVS winnaar Zilveren Mo len-toernooi. PAGINA 15 Hongarije verrast op wk-ta- feltennis. PAGINA 17 Europese vakbeweging wil korter werken. PAGINA 19 SL& 4 weken lang LEIDSCH - DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eprst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken Een voor de Daily Mail gehouden onderzoek geeft Labour een voorsprong van 0,7 procent op de Conservatieven. Dit betekent dat geen van de twee grote partijen een volstrekte meerderheid zou krijgen. Volgens de peiling, waarvan de uit slag vandaag werd gepubliceerd, zou Labour 43,1 procent krijgen, tegen de Conservatieven 42,4 procent en de liberalen 12,2 pro cent. Adres: Woonplaats: Gironr.:

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1