Nil eerst toneel ruimte vinden B Feestelijke start Koninginnedag J eidsA agenda SYNTAGMA MUSICUM: ENSEMBLE B MET VEEL ERVARING Bibliotheek krijgt er 9000 boeken bij STAD EN RAND MAANDAG 30 APRIL 19',MA/ - De oranje-festiviteiten i: l met een ballonóplating c OEGSTGEEST-Een ringrijderij met paarden en rijtuigen stond ook dit jaar weer op het programma van de Oranje-vereniging in Oegstgeest. -fr WARMOND - Een beeld van de kinderoptocht in Warmond i T.V.-figuren moesten uitbeelden. basisscholen bekende LEIDEN - ln de Professoren-. Burgemeesters- en Rijndijkwijk werd vanochtend e De deelnemerijes vertrokken vanaf het feestterrein bij de Vredeskerk. i kinderoptocht gehouden. Dialoog" in Wassenaar WASSENAAR - "We moeten eerst maar ons toneelzaal probleem zien op te lossen. We zijn nu bezig met het opstellen van twee verlanglijst jes. Dat heeft de gemeen te ons gevraagd. We moeten één noodoplossing geven, en een definitieve oplossing voor een blijvende ruimte. Waarschijnlijk zit de oplossing van het laatste in de enorme leegloop van scholen, waardoor er veel lokalen leeg komen te staan! Dit zegt de 46-jarige Arie Hilger- man, spreekbuis van de Wasse- naarse tonegombinatie "Dia loog" die in september vorig jaar werd opgericht. Deze combinatie kwam tot stand door een fusie tussen twee kleine toneelvere- ningingen uit Wassenaar "In cognito" en het "CJV" (Christe lijk Jongeren Verbond) "Doordat deze twee groepjes geen grote achterban hadden waren ze niet opgewassen tegen de drie andere toneelgezelschappen die Wassenaar rijk is. Zo kwam het nog wel eens voor dat er binnen een week een paar toneeluitvoe ringen tegelijk werden gegeven. Op zo'n manier rijd je elkaar in de wielen en pik je eikaars klanten af, althans daar leek het soms wel eens op. Dan moet je de koppen bij elkaar steken. Dat resulteerde in het samengaan van "Incogni to" en "CJV". De eerste gezamelijke uitvoering was een probeersel, maar dat verliep zo leuk dat we het maar zo hielden zegt Arie, die zelf, on danks zijn functie als voorzitter, actief meespeelt. "Eigenlijk was dat niet volgens afspraak, maar toen ik eenmaal op het toneel stond (doordat een speler op het laatste moment van een voorstel ling ziek werd) kreeg ik het weer helemaal te pakken. Vanaf m'n veertiende heb ik namelijk op de planken gestaan. Jaren daarna koos ik voor muziek door in or kesten met mijn klarinet te gaan spelen. Uiteindelijk ben ik toch weer in de toneelwereld terecht gekomen, eigenlijk doordat dié speler ziek werd" De nog jonge Wassenaarse toneel combinatie zal echter nog wel wat problemen moeten overwin nen. Zo heeft het bestuuur een brief gestuurd naar het Wasse naarse gemeentebestuur waarin wordt gevraagd om een perma nent onderkomen. "Want dat hebben we niet" licht Arie toe. ondermeer de Wassenaarse jeugdsoos om twee maal per week onze toneelvormingslessen en repetities te houden. Door de verschillende ruimten, verspreid in het dorp, is er geen goede band meer tussen de leden mogelijk". "In een eerste antwoord op onze brief schreven burgemeester en wethouders dat we voorlopig een zolderruimte in de van Heecke- renstraat konden krijgen. Dat "voorlopig" geldt tot september en deze ruimte is niet geschikt voor meer aktiviteiten", aldus Arie Hilgerman die daarbij doelt op de toneelvormingslessen. "Want die horen bij het toneelspe len. We hebben dertig leden en je moet ze allemaal bezig houden. Aangezien een toneelstuk door gaans niet meer dan zeven tot acht spelers heeft, moet je wel wat meer voor de andere leden organiseren. Het geven van vor- mingslessen is nuttig en houdt iedereen bezig. Je leert er bij voorbeeld mimiek en bewegen. Het wordt door één van onze be roepsregisseurs gegeven. De les sen kunnen overigens ook door niet-leden worden bezocht". "Sinds kort hanteren we regels bij de behandeling van een nieuwe aanmelding. Eerst moet het aspi rant lid acht lessen gedaan heb ben waana een beoordeling ge geven wordt of deze al dan niet kan worden toegelaten. Dat voorkomt desillusies bij mensen die echt niet kunnen spelen". Arie geeft toe dat het huidige aan tal leden, 30 in totaal tot nu toe niet zo selectief bij de club zijn toegelaten. "Ja, wat wil je als toneelvereniging die net begint, je wil lekker groot worden, ieder lid is welkom. Daar komen we nu op terug. Niet ie dereen kan nou eenmaal toneel spelen. Het is alleen moeilijk om dat tegen iemand te zeggen die graag wel wil spelen. Lukt het spelen niet, dan hebben we altijd nog mensen nodig die het decor, het geluid, of de techniek verzor gen. Waar we echter wel een chronisch tekort aan hebben zijn mannen. Die laten zich blijkbaar moeilijker overhalen om hun vrije tijd aan het toneel te beste den", vermoedt de voorzitter van "Dialoog". "Wanneer een toneelstuk tot in de kleinste details goed wordt ge speeld, kan je pas spreken van een goede voorstelling van een toneel-amateurvereniging. Ge lukkig werken er bij ons twee be roeps regiseurs die de mise-en- BURGERLIJKE STAND LEIDEN/WARMOND - Geboren; Apo- lonia Agatha dv A. van Veen en A.A. Mojel; Benjamin zv J.Wansink en M.G. Leget; Hélène Cornélie dv H. van Biezen en H.G.R. Spierings; Marloes Sytske Jantien dv A.J. Hendriksen en A.W. Couperus; Ingrid Susanne dv R.G. Mal- jevs en ,R. Hofman; Jaap zv W.M. van Dorp en A.C. van Diggele; Nicolaas zv H. Mast en J. de Water; Ronnie zv J.F. Eijck en W.S. Schaap; Femke Maaike Petro- nella dv F.G. Zitman en H.M.W. Oonk; Marieke Susanne dv C.Ö.P. Smit, en A. J. Dijkstra; Abdellouahid zv R. Allouche en F. Yassine; Saskia Maria dv J.J.N. Duijnhoven en M.A. Koek; Chantal Ma- schinka dv A.C. Koot en M.C.C. van Kes- teren (Warmond). Overleden: E. Hartevelt (1911) ev C. van Rijn; J.F. de Groot (1920) M.P. Bergers (1899); T.J. Vogels (1896); D. Van dei Wilden (1946); E.J.M. van der Veei (1979); W.J. van Liere (1924); L. Kou- wenhoven (1896) ev P.J.W. Bosman (Warmond) J.G. Keijzer (1904) ev A. Sik- king Warmond; C. Menze 1900 (War mond) J. Kooij gehuwd geweest met H. Verbeek (Warmond); W. Van Noort (1894) ev A.A.M. Schouten (Warmond). Gehuwd: Jacques Slats en Maria Helena Diemei (Warmond); Joannes Martinus van der Lans en Maria Anna Francisca (Warmond). Ondertrouw: H.L.M. Huigsloot (Alke made) en P.A.M. van der Geest (War mond). LEIDEN - De voetbalvereniging DOCOS organiseerde dit week einde een internationaal A-junio- rentoernooi. Aan het toernooi dat zeer geslaagd was te noemen werd door drie Duitse clubs deel genomen. Winnaar werd SJC dat in de finale met 2-1 won van Gü- tersloh. DOCOS behaalde de derde plaats door Opladen terug te wijzen. scène (de kunstige regeling en schikking van het stuk) heel be langrijk vinden. Dat hebben we voor op de andere verenigingen in Wassenaar", zo besluit Arie Hilgerman. ROEL ZAADNOORDIJK IN LEIDERDORP OEGSTGEEST - In het alombeken- de "Heer Jezus heeft een Hofke" staat: klaretten en trompetten en die vèelkens alzowel. Daar wor den middeleeuwse instrumenten genoemd, blazers en strijkers. Als levensbegeleiders. Wat in deze ons naïef aandoende poëzie woordklank is, vond zoals alles in toonklank z'n weerga. Door kopieën van instrumenten vooral uit musea), door bewaard notenschrift (vaak uit familie-ar chieven), door kroniekbeschrij vingen (PraetoTius bijv.) lijkt haast zeker dat we het historisch gewezene levend hebben terugge grepen. In ons land is de verdie ping daarin vooral door het en semble Syntagma Museum aan gegrepen. Ken O bracht het inde bijna volle Groene Kerk. "We gebruiken op dit moment De bezetting was ditmaal (vocaal:) verschillende lokaliteiten Rita Dams en Marius van Altena, alt en tenor, en (instrumentaal:) Walter van Hauwe, Kees Otten, Kees Boeke - alle drie blokfluiten en andere blaasinstrumenten - Boeke buitendien gamba. Hun werkterrein omvat drie eeuwen vóór 1500. Een echt programma was er niet. wel een inlichtingenblad met af beelding van een "familie" blokfluiten, idem kromhoorns (enkele met afgezet kapsel, waar door het riet zichtbaar stond), idem rechte zinken (cometto's). Bij elkaar zijn minstens twee do zijn stuks in het geding geweest, rijk scala van tim- breringen, nuanceringen, reliëfs en expressies. Syntagma ziet te rug op een enorme ervaring. De stemmen van alt en tenor (in principe vervangbaar door in strumenten) zijn nu volledig in strumentaal ingekleurd. Geen gedachte aan foliëren". Juist die mens-stemmen weren de schijn van "antiek". Men ver baast zich over de macht van zo weinig noten. Persoonlijk stel ik mij voor, dat in een tijd van over vloedige beschikbaarheid van ezelsvel meer slagwerk erbij ge bruikt zal zijn. KEES VERHOEF Maandag Der( Verbum Dei, Plantage 16, Roi ee melmarkt, 9.30 uur. al Apotheken De avond-, nacht en zondagsdienst d 1 apotheken in de regio Leiden won waargenomen van: 27 apr. - 4 mei, doe Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leide tel. 124807; Apotheek Voorschoter Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 252 5 Indien het na 11 uur 's avonds niet mei mogelijk is met het openbaar vervoi naar de apotheek te komen, kan men ui sluitend voor spoedrecepten van ee taxi, tel. 122444, gebruik maken. 1 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoo 071-125202. Voor allen die in moeilijkb den verkeren. Dag en nacht bereikbaa Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 14311 (kantooruren). Spreekuren ma., di. e wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uut Rechtswinkel op Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 (voormalig marinecomplex), tel. 13077J SS Voor advies op gebied van wonen, wei ken, uitkeringen en belastingen. Ge opend: maandag en woensdag va "i 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag va I 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voo, hulpverleningen aan verongelukte kal ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nach J bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken er - gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oud< Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.0( uur. donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon LI 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.01 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36 ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan E tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. LEIDEN- Uit een onderzoek dat is ingesteld naar de doodsoorzaak van de twee honden die vorige week zondag levenloos werden aangetroffen in de Meerhof en de Gernt Kasteinstraat is komen vast te staan dat beide honden zijn vergiftigd. De politie stelt een nader onderzoek in. LEIDEN- Bij een bedrijfsongeval op het Stationsplein in Leiden is afgelopen vrijdag een inwoner van Utrecht gewond geraakt. De man stortte met een kruiwagen, die met puin was gevuld, van een bouwlift. Het slachtoffer maak ten een val van ongeveer zeven meter en moest met onder meer enkele wonden in het gelaat voor behandeling worden overge bracht naar het AZL. De 84-jarige inwoonster van Lei den, die vorige week zaterdag bij het oversteken van de Hoge Rijndijk door een bestelauto werd aangereden, is vrijdag in het AZL aan haar verwondingen overleden. Veemarkt Leiden, 30 april, totale aan voer 1176 dieren w.o. 990 slachtrunderen en 186 schapen/lammeren. Prijsnoterin gen slachtvee: stieren 1ste kwal. 7.40-/ 8.10 per kg. gesl. gew. stieren 2de kwal. 7.05-ƒ 7.30, vaarzen 1ste kwal. 7.40-/ 8.-. vaarzen 2de kwal. 6,- 6.65, koeien le kwal. 6.80-/ 8,-, koeien 2e kwal. 6.20 - 6.60, koeien 3de kwal. 5.85. 6.10, worstkoeien 4.80 - 6,-, extra kwal. en dikbillen 9,- - 14.50. Ge- bruiksvee: schapen 190,- - 240- lammeren 200,- - 300,-, zuiglamme^ ren 175,- - 200,-. Toelichtingen (aan voer handel prijzen): Slachtrunderen: redelijk - goed - stabiel, schapen en lammeren: matig - goed - stabiel. De plaatselijke commissie voor culturele zaken wilde nog niet zo ver gaan het boekenbestand op te trekken tot 44.000 (waarop de gemeente vol gens een voorlopige norm van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk recht zou hebben. De commissie wil in afwach ting van een definitieve uitspraak van het ministerie, niet verder gaan dan 35.000 boeken. In het nieuwe bibliotheekgebouw zal trouwens ook een fotokopieer-appa- raat komen. In het huidige gebouwtje is daar geen ruimte voor. De in verval rakende panden Hoofdstraat 24/Bruggestraat 1 zullen in beperkte mate worden gerestaureerd. Van het rijk is er bij gebrek aan geld geen bijdrage te venvachten in de kosten. Omdat de gemeente de restauratiekosten van 1 miljoen gulden niet kan betalen is voorlopig tot deze oplossing besloten. De kosten hiervan bedragen ongeveer 300.000 gulden. De commissie voelt erop dit moment weinig voor het gebouw te verkopen, waardoor men dan wel van de financiële zorgen af zou zijn. LEIDSCH DAGBLAD V DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Een scène uit het toneelstuk "Op blote voeten in het park''. Dit stuk werd het afgelopen weekende gespeeld door de Wassenaarse toneelcombinatie "Dialoog".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2