LEIDSCH DAGBLAD RUIM TWEE JARIGE VORSTIN MILJOEN VOOR VVD-idee: schaf de wegenbelasting af vandaag „Voorzichtige raming van het nationale geschenk Goedhart Bouwhuis voor tegels en plavuizen DH2H KM MAANDAG 30 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35845 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HILVERSUM (ANP) - Voor het nationaal ge schenk aan koningin Juliana is tot vandaag ruim twee miljoen gulden binnengekomen. Dat is de "voorzichtige raming" van oud-premier P. J. S. de Jong, voorzitter van het nationaal comité koningin Julia na 70 jaar. De Jong deed zijn mededeling van daag in zijn radio- en t.v.-toe- spraak bij het aanbieden van het nationaal geschenk aan de jarige vorstin. De stroom overschrij vingen vloeit gelukkig nog steeds, aldus de oud-premier die zei de rekening nog niet te kun nen afsluiten. Ook het persoonlijk geschenk, schilderijen van de vier dochters van de koningin, is nog niet af. De Jong bood de koningin wel een map aan met een bloemlezing uit de goede wensen en gedachten die de mensen op hun overschrij vingen hebben geschreven. Koningin Juliana dankte tijdens de uitzending voor de "prachtige gaven". Ze zei erg ontroerd te zijn "door alles". Eigentijds Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Gouden rand Ook de gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen in ons land, Maduro. feliciteerde de vorstin. Hij schonk de koningin namens de Antillen een blocnote in mahoniehout met opschrift in goud. "Want u bent de gouden rand om de wolken die boven on ze eilanden zo nu en dan over waaien", aldus Maduro. De toespraken gingen vooraf aan het traditionele défilé dat onder gure weersomstandigheden in Soestdijk plaatshad. Oud-premier De Jong (links) tijdens zijn toespraak bij de aanbieding van het nationaal geschenk c rechts). Bij de aanbieding was de vrijwel voltallige koninklijke familie aanwezig. i koningin Juliana (derde i CONGRES Het PvdA-congres heeft zich drie dagen intensief en somtijds de werkelijkheidszin belagend ver gaderen ten spijttoch niet tot wilde besluiten laten verleiden. Misschien dat er wat kreten vie len toen het sociaal-economisch beleid in brede zin aan de orde wasmaar daar zal de vrijblij vendheid van de discussie wel mee te maken hebben gehad. Men kan immers gemakkelijk beslui ten dat de vijfurige dag er moet komen als er niet behoeft te wor den bij verteld wie de rekening gaat betalen. Overigens behoren dergelijke uitspraken tot de folk lore van PvdA-congressen en maken die tot de meest schilder achtige gebeurtenissen in het verder doorgaans nogal dorre Nederlandse politieke leven. De beslissing van het congres om achter voortzetting van het NA- VO-lidmaatschap te blijven slaan was uiteraard zeer ver standig, zowel gezien vanuit de perspectieven van vrede en vei ligheid (hetgeen moet prevaleren) als vanuit de binnenlandse poli tieke krachtsverhoudingen. Als men uit de NAVO had gewild zou men bij de PvdA voor lange tijd wel de mogelijkheid van regeren hebben kunnen vergeten. Het CDA zou niet thuis hebben gege ven. maar evenmin de Democra ten '66. De meerderheid die voor de voortzetting van het "kriti sche" lidmaatschap koos, was echter bescheiden en dat blijft zorgen baren. Dat leidt tot een ander punt: de PvdA legt maar moeilijk het kleed van actiepartij af. De al ternatieven die de grote progres sieve partij aandraagt, zijn in compleet en onvoldoende gestruc tureerd. Er zijn nu een paar men sen in het partijbestuur gekozen die daar bezorgd over zijn. Wel licht dat zij met verjongde schep pingsdrang alternatieven kun nen aandragen voor een meer complete socialistische maat schappijvisie die nu te vaak in de percenten van de sociale econo mie blijft steken. Minister-president Van Agt zei in zijn gelukwens dat koningin Juliana erin geslaagd is in het voetspoor van haar moeder, ko ningin Wilhelmina. aan de tradi tionele band tussen het volk van Nederland en het huis van Oranje een eigentijdse vorm te geven. Van Agt wees erop dat veel Ne derlanders maar een betrekkelijk inzicht hebben in de zwaarte van de taak van staatshoofd. "Dat komt mede doordat de koningin haar werk met evenveel beschei denheid als toewijding doet en ook doordat zij het grootste deel van haar werk in beslotenheid verricht. Staande boven de par tijen is de koningin een rustpunt Zes doden bij onlusten in Nicaragua MANGUA (AP) - Guerrillastrijders hebben in de Nicaraguaanse stad Leon twee leden van de Natio nale Garde gedood. De veilig heidstroepen reageerden hierop door huiszoekingen en een in spectie van het Rode Kruiszie- kenhuis. Dit hebben de militaire autoriteiten en functionarissen van het Rode Kruis bekend ge maakt. Een employee bij het stadhuis werd ernstig gewond in de hinderlaag die bestemd was voor de garde leden, aldus de woorvoerder van de Nationale Garde. Hij verklaarde dat bij het treffen in het weekeinde in de stad Leon in het totaal zes gardeleden waren gedood, vier gewond evenals een burger. Pedro Bustillo Lacayo, de voorzit ter van het Rode Kruis in Leon dat 90 kilometer ten noorden van de hoofdstad Managua ligt, heeft geprotesteerd tegen de doorzoe king van het ziekenhuis. DEN HAAG (GPD) - Het bestaande systeem van wegenbelasting moet worden afgeschaft en ver vangen worden door een extra heffing op de benzi neprijzen. Dit voorstel, zal de voorzitter van de libe rale Eerste-Kamerfractie, mevrouw Van Someren- Downer, in de komende week lanceren. Zij wil dit doen bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Senaat. Daar naast vormt het een onderdeel van de WD-campagne voor de Europese verkiezingen. De maatregel zou het liefst moeten worden ingevoerd in Europees verband, om daarmee concurren tievervalsing aan weerszijden van de grenzen te voorkomen. Vandaar dat ook Duitse en Belgi sche liberalen bij de presentatie van het plan morgen in Roer mond aanwezig zullen zijn. Volgens mevrouw Van Someren zullen de benzineprijzen slechts met enkele centen per liter hoe ven te stijgen om het verlies aan inkomsten voor het Rijk door af schaffing van de wegenbelasting tegen te gaan. Tevens zou het hierdoor gemakkelijker worden de door premier Van Agt voorge stelde „super-btw" op benzine, die de instemming van de Twee de Kamer lijkt te hebben, in te voeren, vinden de liberalen. Ver hoging van de benzineprijs zit namelijk toch al in het vat als on derdeel van de campagne tot energiebesparing. Zowel in Frankrijk als Italië wordt het systeem al met succes be proefd. Ook Groot-Brittannië heeft besloten hiertoe over te gaan. De WD gelooft dat het nieuwe systeem eerlijker is dan Mogelijk een bui Wisselend bewolkt en mogelijk een re gen of hagelbui. Minimum temperatu ren circa drie graden en middag-tem peraturen rond negen graden. Tot ma tig en aan de kust tot krachtig afne mende wind uit noordwest tot west. (Opgemaakt om 11.15 uur) PRINT WANDPLATEN in diverse houtsoorten 14,95 tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek j tot 5 uur geopend. Vee los in tuin van minister WASSENAAR - Een aantal landbouwers, dat ontevre den is over het landbouwbe leid in ons land, heeft zater dag een aantal koeien losge laten in de tuin van de wo ning van minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) in Wassenaar. De koeien graasden enige tijd in het gazon van de be windsman. Daarna keerden de boeren en het vee weer onverrichter zake terug naar huis, omdat de minister op het ogenblik van de actie niet thuis was. De Wassenaarse politie is niet opgetreden tegen de demon strerende landbouwers en de koeien. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. het bestaande, omdat dan ieder een gaat betalen volgens het ge bruik dat hij of zij van de auto maakt. Het huidige systeem noemt de VVD onrechtvaardig omdat dit relatief het zwaarst drukt op diegenen, die hun auto het minst gebruiken. Een heffing via de benzinepomp leidt volgens de liberalen ook tot een besparing voor de overheid. Zo kan het administratieve appa raat, dat zorgdraagt voor de in ning van de wegenbelasting op gedoekt worden. Ook het con troleapparaat tegen zwartrijders wordt overbodig. Naast het ele ment van rechtvaardigheid bete kent het nieuwe systeem ook, dat buitenlanders die van onze we gen gebruik maken, meebetalen aan het onderhoud ervan. Voor het beroepsgoederenvervoer voorziet het WD-voorstel in maatregelen, die moeten voor komen dat deze sector de dupe van de verandering wordt. Stap op weg naar herstel recht in Iran TEHERAN (UPI) - De procureur- generaal van Iran heeft het revo lutionairen vandaag verboden zich te bemoeien met de rechts spraak, waarmee hij poogt de rol van gewapende-militie-organisa ties verder te beperken. In een brief aan de comités en de officieren-van-justitie in het hele land, deelt de procureur-generaal mee dat rechters juridische on schendbaarheid genieten. Klach ten tegen hen kunnen alleen worden ingebracht bij de procu reur-generaal. De duizenden comités van gewa pende burgers, ogenschijnlijk trouw aan ajatolla Chomeini, die na de omwenteling van midden- februari opdoken, vormen een aanfluiting van leger en politie, gerechtshoven en andere rechtsinstanties, die voor de re volutie bestonden, aldus de pro cureur-generaal. In Teheran bestaan veertien van zulke comités die de goedkeuring genieten van Chomeini, maar volgens gerechtelijke kringen werken er in verschillende delen van de hoofdstad wel 1.500. 20 PAGINA'S Eén van de kansen van Feye- noord in beeld. Jan Peters ziet de bal nog van de lijn gehaald door Wim Meutstege, nadat hij Schrijvers op de grond) al heeft gepasseerd. Eén helft lang heeft Feye- noord gisteren de illusie kunnen koesteren dat het weer volledig zou gaan mee tellen in de strijd om de na tionale voelbaltitel. Tijdens de eerste vijfenveertig mi nuten van de weer in ere her stelde topper tegen Ajax, heersten de jonge Rotter dammers met jeugdig élan en vaak zeer goed spel. De ploeg van trainer Jezek slaagde er echter niet in de partij in die fase te beslissen, benutte via Jan Peters slechts één van de vele kan sen, en moest in de tweede rondgang de tol betalen voor de bijna traditionele ver slapping van de concentra tie. Ajax profiteerde, kwam dankzij een treffer van Schoenaker op 1-1 en contro leerde het duel daarna ge routineerd. "De competitie is beslist" meende Feyenoord-trainer Vaclav Jezek. "Ajax wordt zeker kampioen". Feyenoord moet nu verder vechten om tenminste plaats in de UEFA Cup-strijd veilig te stellen. Daarvoor zijn ook Roda JC, dat uit het diepe dal krabbelde 3-0 zege op Vitesse, en AZ '67 (1-2 winst bij FC Utrecht) nog kandidaat. Eén van de grote winnaars van het afgelopen voetbalweek- einde was overigens bonds coach Jan Zwartkruis. De geridderde "soldaat van Oranje" kon in de Feye- noord-Kuip constateren dat doelman Schrijvers en laat ste man Ruud Krol fit genoeg zijn om woensdag mee te doen in het EK-kwalificatie- duel tegen Polen. De medi sche staf van Ajax zette het licht voor beide spelers op groen. Op regionaal voetbalniveau sloop zaterdageersteklasser Quick Boys weer wat dichter naar de top. De Katwijkers versloegen Nunspeet in de uitwedstrijd met 0-1. Noordwijk kwam niet ver der dan een kleurloze 0-0 te gen SDCP en RCL boekte een belangrijke 2-3 zege bij Hui- Hoofdklasser UVS werkte zich in de laatste minuut nog net naast Blauw Wit, dat on danks de 2-2 in de Kikker polder toch de tweede perio de-titel voor zich opeiste. De Nederlandse tafeltennis sers misten in Noord-Korea de promotie naar de eerste divisie door verlies tegen Italië; de Oranje-dames kunnen zich van degradatie vrijwaren door de kruiswed- strijd tegen de Verenigde Staten te winnen. PAGINA'S 9-16 PvdA kritischer tegenover de NAVO PAGINA 5 Abel Herzbergs mening over "Holocaust" PAGINA 6 De ruil van spionnen tegen dissidenten PAGINA 7

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1