'Britse koningin leeft bij gratie van de IRA' Gesprek meteen IRA- man ZATERDAG 30 APRIL 1Ü79 EXTRA PAGINA 31 Door Frits Beutick BELFAST/Armagh - Voor af waren er duidelijke af spraken gemaakt. Geen namen en vooral ook geen foto's. De tekst van het in terview wilden ze vooraf inzien, hoewel ze geen let ter Nederlands konden le zen. Een andere afspraak was. dat het gesprek niet door zou gaan als er iets ongewoons aan de hand zou zijn. Zouden er op loopjes in de straat zijn. of mocht het Britse leger zich manifesteren, dan was gewoon en onopval lend doorlopen het pa rool. We zullen hem voor dit ver haal John noemen. Vier jaar geleden tijdens een bezoek aan Belfast had ik hem leren kennen in een pub op de Falls Road. Het was juli en geheel Noord- lerland stond in het teken van de feesten en de para des die de protestanten in die maand aanrichten. Het geschiedkundig feit is overbekend: in juli 1690 versloeg de protestantse Willem de derde de katho lieke Jacobus de tweede aan de rivier de Boyne en dat is nog steeds de reden voor uitbundig feestvie- Vanwege één en ander wa ren veel katholieken tij delijk naar de Ierse Re publiek uitgeweken, maar John verklaarde luidruchtig nimmer voor de protestanten te zullen wijken. "Zelfs al was ik de laatste katholiek in Bel fast, dan nog bleef ik hier rustig wonen. Dit is net zo goed mijn stad als van de protestanten", had hij uitgeroepen. En toen we later in een serieuzer ge sprek verzeild raakten bleek waar te zijn wat ik al vermoedde: hij was praktizerend lid van het Strijdvaardige gezichten in een van de befaamde protestan ten- ofwel oranjemanen in Bel fast. Ierse Republikeinse Le ger (IRA), deed mee aan bepaalde acties van deze organisatie en was bo vendien heilig en on wrikbaar overtuigd van zijn gelijk. Een gelijk dat gesprekken geuite kritiek kon doorstaan en dat hij met een soms angstaanja gende felheid verdedigde. Na het eerste gesprek in Kelly's bar hielden we re gelmatig contact. Tot hij opeens taal noch te ken meer gaf en ik ver moedde dat hij ofwel ge dood. ofwel geïnterneerd was. Via een vrij inge wikkelde samenloop van omstandigheden vernam ik dat hij twee jaar gele den met zijn auto van de Ml Motorway was afge rold en dat hij daaraan blijvende invaliditeit had overgehouden. Met als gevolg dat hiiw aardeloos voor de IRA was gewor den. Na grote aarzelingen 9B met RMT veel nslrn- ties bleek hij bereid te zijn om over zijn periode bij het republikeinse le ger te praten. Uitdrukke lijk had hij vooraf gesteld zich nog steeds uitermate nauw bijderepublikeinse zaak betrokken te voelen en dat hij het heel erg be treurde voorlopig niet meer voor de IRA actief te kunnen zijn. De afspraak vond tenslotte plaats in Armagh. Een overwegend katholieke provinciestad in het zui den van Noord-Ierland. Het interview verliep verder zonder storingen. Zij het. dat gedurende ons hele gesprek een zw ijgen- de man naast John zat, die zich niet voorstelde, en die duidelijk een rem mende werking had op de vrijheid waarmee hij antwoorden gaf. ARMAGH - Als binnenkomer had ik een pamflet meege nomen van de Noord-Ierse politie, de Royal Ulster Con stabularies, waarop de gevol: gen beschreven stonden van de bomaanslag op een hotel in Castlereagh. In dit hotel was juist een gezelschap aanwezig dat had meegedaan aan een autorally toen de brandbom ontplofte. Twaalf werden door de j H dood en dertig gewond. On der hen een aantal kinderen. Het pamflet laat een foto van een totaal verbrand lijk zien, en roept enkele malen uit: "Murder, murder, murder." Zorgvuldig legde ik het stuk papier voor hem neer en vroeg hoe hij zich met hart en ziel kan verbinden aan een organisatie die dit soort gru weldaden pleegt. "Het is een slecht voorbeeld wat je hebt meegebracht. Ik be doel dit soort gevolgen zijn niet tekenend voor de acties van de IRA. Het is wel zo, dat wanneer zaken als dit gebeu ren hierin meteen een aanlei ding bestaat voor de Britse publiciteitsmedia en groepen als de RUC. om de IRA zo zwart mogelijk af te schilde ren. Ik hoef, dacht ik, niet meer te vertellen dat de IRA vóór het plegen van een bom aanslag altijd waarschuwt. Bekend is ook, dat we altijd een speciaal wachtwoord ge bruiken om de talloze valse meldingen te ontzenuwen. Ook in het geval van dit hotel lag het in de bedoeling te waarschuwen. Door fouten die wij volledig erkend heb ben, is die waarschuwing niet afdoende geweest. De men sen hadden te weinig tijd om te vluchten. Dat is iets wat ons erg spijt, maar ik zie niet in hoe deze gebeurtenis kan dienen als basis voor een in terview over de IRA. Het be trof hier een uit de hand gelo pen zaak die verder niets te maken heeft met datgene wat door de republikeinen wordt beoogd. Het is slechts een ex ces dat door de Royal Ulster Constabularies en de Britten wordt uitgebuit. Feit is: het is hier oorlog. En in oorlogen vallen nu eenmaal, zonder dat de partijen dit willen, on schuldige slachtoffers. Wij sturen echter niet aan op het maken van onschuldige slachtoffers. Hoewel dat vaak zo wordt gesteld. Je moet het zo zien: je kunt een verhaal over verkeersveiligheid ook niet ophangen aan één groot verkeersongeluk waarbij zo veel doden zijn gevallen". Burgerdoelen - Het maken van onschuldige slachtoffers mag dan het we zen ran de IRA niet zijnjeit is wel dat dezelfde IRA met de regelmaat van de klok aan slagen pleegt op burgerdoe len. Aanslagen derhalve, waarbij bewust het risico wordt gelopen dat er onschul dige slachtoffers vallen. "Maar dat is een tactiek die het hele wezen van deze oorlog bepaalt! Je moet donders goed beseffen waar het ei genlijk om gaat. Het is een onafhankelijkheidsstrijd van de Ieren, verenigd in de IRA. tegen de Engelsen. De Engel- sen hebben Noord-Ierland bezet en wij voeren actie te gen de bezetter. Dat brengt me er trouwens meteen toe om het fabeltje uit de wereld te helpen dat wij tegen de pro testanten vechten. Dat ver haal is door de Engelsen ge lanceerd om de aandacht van de werkelijke problemen af te leiden. Wij vechten tegen de Engelse bezettingsmacht. En uiteraard tegen de pro-Britse elementen in de Ierse sa menleving. De collabora teurs. Het zal ons echter een zorg zijn of die protestants of katholiek zijn. Misschien worden katholieken zelfs nog wel harder aangepakt... dat zou best kunnen, ja. Maar goed, over die burger doelen. Wij vechten tegen de Engelsen en dat houdt in dat alle voorzieningen en instel lingen waaruit de Engelsen profijt kunnen trekken moe ten worden vernietigd. On dernemingen met Brits kapi taal, de spoorlijnen die door het leger worden gebruikt, benzinepompen waar de Brit ten hun brandstof betrekken, pubs waar pro-Britse ele menten hun plannen gereed maken, dit alles moet worden vernietigd. Het is de taktiek van de IRA om het leven voor de Engelse bezettingsmacht zo moeilijk mogelijk te ma ken. Alle zaken waaruit de Engelsen profijt kunnen trekken moeten verdwijnen. En daarbij streven we ernaar, door het geven van waar schuwingen, dat er zo min mogelijk slachtoffers vallen. Dit is een tactiek die niét a'oor onze republikeinen is uitge vonden, maar die in alle lan den waar verzet tegen de be zetter bestaat, wordt uitge voerd. Ik meen dat dat ook in Nederland zo is geweest tij dens de tweede wereldoorlog. Ook toen werd er gesaboteerd en toen ook werden er over vallen gepleegd. Maar ik heb, over een volk dat door een ander volk dreigt te worden overheerst nog een veel beter voorbeeld voor je. Pamfletten Welnu, in de tweede wereld oorlog toen de Britten ver wachtten dat de Duitsers ie der ogenblik voor hun deur zouden staan, werden er door de Engelse regering diverse boekjes en pamfletten uitge geven waarin 'stond beschre ven hoe de Engelsen de Duit sers welkom zouden moeten heten. De methoden die daarin staan, zijn geweldda diger dan welke methode ook die ooit door de IRA is ge bruikt. Let wel, deze boekjes waren niet voor de grootmoe der en de kantoorklerk. Deze gewond (Archieffo en bom tot ontploffing kwam.Bij deze explosie i boekjes werden door de En gelse regering voor dezelfde situatie in omloop gebracht als waar Noord-Ierland zich nu in bevindt: het land bezet door een buitenlandse bezet tingsmacht. Ik heb zo'n boekje meege bracht. Een pocketboekje: Mr Bert Leavy's Guerilla Welfare, waaruit ik je enkele teksten wil voorlezen. Luister maar. "De vijand zal de mees te personenwagens die niet zijn vernietigd voor zijn eigen doeleinden willen gebruiken. En soms zal hij een Brits staatsburger gebruiken om hem in zo'n auto te vervoeren. In Brussel dwongen de Duit sers Belgische vrouwen om de auto's van de officieren te besturen. Als je achter een muur of achter een boom staat en je hebt een granaat of een bom bij je, en er komt zo'n auto met officieren aan, zorg dan dat die auto wordt op geblazen. Zelfs al wordt hij bestuurd door je beste vriend. Je vriend had niet anders ge wild dan dat je die auto had opgeblazen. Booby-traps. Ik kan je nog andere delen uit dit boekje voorlezen. Over het maken van booby-traps, een IRA tactiek die nu door de Engelsen heel vaak is veroor deeld, over hoe je krijgsge vangenen na ze uitgehoord te hebben, onopvallend kunt la ten verdwijnen - hetgeen in strijd is met de bepalingen van de Geneefse conferentie - en er staan aanslagen op fa brieken in beschreven waar bij in het geheel geen reke ning wordt gehouden met de levens van de in die fabrieken werkende arbeiders. Wat ik alleen maar wil zeggen, is dat de Britten in de tweedi wereldoorlog het belang van aanslagen op bepaalde bur gerdoelen door een bezet volk. wel degelijk onderken den. Ze zouden hierbij min der rekening hebben gehou den met het leveo van on schuldige slachtoffers, dan de IRA dat nu doet. Voor hun verontwaardiging hebben we binnen de ERA daarom maar éen woord: schijnheiligheid Toch ligt, mijns inziens, het ple gen van aanslagen op treinen en fabrieken en officiersauto's anders dan het opblazen van bioscopen, pubs en dancings. Dat is een nuanceverschil. Het gaat er gewoon om waar je de grens legt Bij ons ligt die grens duidelijk bij de vernie tiging van alles wat de vijand tot voordeel kan strekken. En als je een leuk primeurtje wilt hebben dan kan ik je meede len dat daar heel expliciet het accent op zal liggen bij het voorjaarsoffensief van de IRA. Je hoeft daar verder niets over te vragen, omdat ik er verder toch niets over zeg. Wij gaan echter aanmerkelijk zorgvuldiger met de levens van onschuldigon om dan de Engelsen dat van plan waren in de tweede wereldoorlog." -Is de term oorlog voor datgene wat jullie doen niet een beetje opgeblazen. Je hebt me net proberen te overtuigen dat een guerrilla-oorlog noor de IRA gunstiger is dan een di recte copfrontatie met het En gelse leger. Maar het opblazen van die paar pubs en winkels kun je toch moeilijk een echte oorlog noemen. Mensen die naar jullie eigen zeggen jullie grootste vijanden zijn lopen gewoon vrij door Belfast en hebben niets te duchten. Een man als Paisley heeft de zaak van de IRA misschien meer kwaad gedaan dan een heel Engels leger en toch geniet hij een ongestoorde rust. Toen de Engelse koningin naar Noord-Ierland kwam blies de IRA hoog van de toren, maar er ge beu rde mets. Het lijkt wel of jullie bang zijn voor iets meer dan kwajongensstreken Onzin "Dat is onzin! Om met koningin Elizabeth te beginnen: ik dacht dat de IRA onmogelijk duidelijker kon laten merken hoe machtig hij is, dan juist tijdens het bezoek van Eliza beth. Je hebt er geen flauw idee van hoeveel veilig heidsmaatregelen er waren genomen toen de Britse ko ningin naar Noord-Ierland kwam. Het krioelde van vei ligheidsmensen, scherp schutters, soldaten en andere figuren. Desondanks is de IRA er in geslaagd een bom tot ontploffing te brengen in de universiteit van Coleraine, precies twee uur voordat ze daar aankwam Ik bedoel, het was een heel koud kunstje geweest om die bom twee uur later te laten ontploffen en dan was de koningin ook op geblazen. Juist door die ex plosie. juist door het feit dat een dergelijke actie mogelijk is terwijl er vreselijk veel mensen op de been zijn om een dergelijke actie te voor komen. toont de kracht van de IRA. Dat de Engelse ko ningin nog leeft is bij de gratie van de IRA. En dan wat Paisley betreft: we bedenken ons echt wel twee keer voordat we hoge ver antwoordelijken gaan doden. Ik wil voorop stellen: als de noodzaak zich voordoet zul len we beslist niet schromen om bepaalde elementen te li quideren. We zouden Paisley kunnen doden, maar het is voor de IRA helemaal niet aantrekkelijk om zulks te doen. Het doden van zo'n man kweekt ongelooflik veel agressie; het is waarschijnlijk dat in zo'n geval een nog radi caler element dan Paisley zyn plaats inneemt Nuttiger is het om de aanhanger^ van Paisley bij hem weg te lokken en in dit opzicht worden geen slechte resultaten bereikt De grote staking die Paisley vo rig jaar wilde organiseren mislukte falikant - Stel de IRA teint de strijd. De Engelsen zijn i>erdwencn uit Noord-Ierland en Ierland is één geheel. Hoe ziet Ierland er dan uit'' "Ierland zal er dan eindelijk uit zien, zoals het er uit hoort te zien. We hebben dan een Ierse republiek met tweeëndertig graafschappen die in belang rijke mate gedecentraliseerd zal zijn. Ierland is het land met het minste aantal plaat selijke bestuurders in West Europa. Om meer voeling met het volk te hebben zal een Ier se republiek zoals die door het republikeinse leger voor wordt gestaan zeer sterk ge decentraliseerd moeten zijn. Verder zullen buitenlandse on dernemingen met buiten lands kapitaal het land moe ten verlaten. Want wat de economie betreft vertoont Ierland het beeld van veel ontwikkelingslanden: On dernemingen die hier veel geld verdienen en elders in vesteren. Op zo'n manier vindt een enorme stroom van kapitaal uit Ierland plaats. De ondernemingen en de grond moeten Iers zijn. Dat mag je een nationalistische gedach- tengang vinden, maar zulks is in feite de enige mogelijkheid om een socialistische Ierse republiek op te bouwen. Een republiek dus, waarby de belangen van het volk voorop staan. Te lang heeft dit land moeten lyden onder de nuk ken van buitenlandse landhe ren en ondernemers. De grote hongersnood, de werkloos heid in Belfast, de verpaupe ring van de bevolking, het zijn allemaal zaken die zeer direct te maken hebben met de acti viteiten van buitenlandse profiteurs. We zyn nu zover dat we vinden dat ondanks de moeilijkheden die dit mis schien zal opleveren Ierland door Ieren bestuurd moet worden, niet alleen in poli tiek. maar ook in economisch opzicht. De IRA ziet Ierland als een ont wikkelingsland en niet als één van de rijke Westeurope- se landen. We zyn er dan ook tegen dat de Ierse republiek lid is geworden van de club van de EG-landen. - Een laatste vraag: je noemde net het feit dat de grond in Ier se handen moest komen. Doel je daarmee ook op de grond die op het ogenblik in handen i buil ntan Met name hebben veel Neder landse toeristen grond ge kocht in west Cork en Kerry. "Misschien bedoel ik juist die grond wel. Natuurlijk is het goed dat er tounsten naar Ierland komen Maar we vin den het oryuist dat deze bui tenlanders Ierse grond in be zit nemen. In de door jou ge noemde gebieden ryst de grondverkoop helemaal de pan uit. Vooral sinds jullie koningin daar een buiten heeft gekocht. Door sommi gen wordt gezegd dat het noord-oosten van Ierland is bezet door de Engelsen en dat het zuid-westen is bezet door Hollanders. Duitsers en Fran sen. Daar zit wel iets in En ik geloof dan ook zeker dat er grote mocilykheden zullen gaan ontstaan als veel bui tenlanders zich in deze van oudsher agrarische gebieden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31