'Zonder boulevard promotie kansloos EXTRA PAGINA 23 Klimaat Het klimaat voor de verkoop van twee en driekamer appar tementen aan de Noordwijk- se boulevard is op dit moment verre van gunstig. Van de in totaal 258 die door DURA zijn gebouwd zijn de 140 die op zee uitkijken wel iswaar vlot van de hand ge gaan maar die aan de Parel- lelboulevard zijn erg moeilijk te slijten. Toen twee jaar gele den de mogelijkheid werd geopend om aan de Koningin Wilhelminaboulevard een appartement te kopen, stond er de eerste verkoopdag een lange rij gegadigden op de stoep van Bouwsolid BV in Amstelveen, die zelf de ap partement in de verkoop heeft genomen. Maar wat ve len toen hoopten (nu een ap partement kopen en twee jaar later bij de oplevering met een vette winst weer verko-. pen) is niet uitgekomen. In tegendeel. Menig koper blijkt zich met zijn specu latieobject in de vingers te hebben gesneden. Bouwsolid BV is zelfs zo ver moeten gaan appartementen weer terug te nemen van speculanten die in geldnood zijn geraakt. Diver se speculanten hebben hun appartement in handen gege ven van een plaatselijke ma kelaar, hoewel volgens het voorlopig koopcontract doorverkoop voor het tijdstip van oplevering, niet is toege staan. Beter Huis ter Duin. i.e. Duin Hol dings BV, blijkt bij de ver koop beter te boeren. Voor de eerste 45 opgeleverde appar tementen was al snel een ko per en van de nu gereedko mende noordvleugel (77) is ook al 90 procent verkocht. Gewerkt wordt momenteel aan de hoteluitbreiding, een beddenstand van 350. Dat aantal moet enigszins goed maken het enorme verlies aan bedden in Noordwijk over de afgelopen vijf jaar. VW-di- recteur Rover heeft berekend dat er sedert 1974 bijna 1000 bedden (hotel en pension) in de badplaats verloren zijn ge gaan. Of die 350 van Huis ter Duin zonder meer als een goedma- kertje kunnen worden be schouwd is nog maar de vraag. Want mocht het nieu we HTD-hotel niet zo floreren als gedacht dan kunnen er met betrekkelijk eenvoudige bouwtechnische ingrepen verkoopappartementen van worden gemaakt. Wethouder Van Duyn sluit zo'n ontwik keling niet uit. "Maar doe er dan maar eens wat tegen", zegt hij, "de bouwvergunning biedt ons wat dat betreft niet erg veel houvast om Huis ter Duin zoiets te verbieden" De honderden appartementen die Noordwijk er bij krijgt zullen in veel gevallen als tweede woning worden ge bruikt. De vrees voor leeg stand, een groot gedeelte van het jaar, is gerechtvaardigd. En of er in die periode veel huurders op af komen is zeer de vraag gezien de erg pittige huurprijzen (van 600 tot 1500 gulden per week). "Die leeg staande boulevardapparte menten zijn mijn schrikbeeld voor de toekomst", zegt bad plaatspromotor Rovers, die ook dit jaar weer ten strijde is getrokken met een toeristi sche folder over Noordwijk waarin de Koningin Wilhel minaboulevard nog paradij selijke trekken vertoont. Nergens "Als badplaats kunnen we niet buiten een boulevard die de mensen aanspreekt. Is die er niet dan blijf je nergens nietje promotie. Ik wil niet zeggen dat ik blij ben met die blok- kedozen die er worden neer gezet maar het is ook naief om te veronderstellen dat we op de oude voet hadden kunnen doorgaan. Maar ik zal wel de dag prijzen als het zover is dat Noordwijk zich kan presente ren zonder schuttingen en bouwkranen". "Overigens voorzie ik door deze ontwikkeling wel dat in de toekomst hier in het hoogsei zoen een flink tekort zal ont staan in de sector gemeubi leerde verhuur. En dat bete kent dat we meer dan in het verleden een beroep zullen moeten gaan doen op de Noordwijkse huiseigenaren", aldus Rovers, die in het druk ke paasweekeinde al mensen heeft moeten doorverwijzen naar Den Bosch. De onderste etage van het DU- RA-project heeft de bestem ming horeca. Wat daar in gaat komen is nog onbekend. Net zo goed als de gemeente nog geen vastomlijnd plan heeft voor de toekomstige aankle ding van de Koning Wilhel minaboulevard. ZATERDAG 29 APRIL 1979 De brede promenade, lange tijd 'de parel van Noordwijk' genoemd, is zacht gezegd, dof geslagen en velen hebben er een hard hoofd in of 'ie ooit nog opgepoetst zal kunnen worden. Sinds project ontwikkelaars, bouwmaatschappijen, financiers en makelaars zich als aasgieren op Noordwijks visitekaartje hebben gestort, is veler vrees dat het toch al niet florerende toerisme in de badplaats nog verder bergafwaarts zal gaan, al was het alleen maar omdat de boulevard nog een onbekend aantal jaren bouwellende te wachten staat. De optimisten echter, hun aantal neemt snel af, oordelen dat Noordwijk aan het begin staat van een nieuw en vooral eigentijds badplaatsgebeuren en dat de erg ingrijpende face-lift aan de boulevard een kwestie is van even door de zure appel heen bijten Badplaatsvernieuwing, een noodzaak dus, net zoals toen in Scheveningen en Zandvoort. Voor Noordwijk is de man met de hamer alleen wat later gekomen. De Kóningin Wilhelmina Boulevard. De bebouwing eivan, voor namelijk familiehotels, dateert uit de eerste twintig jaar van deze eeuw. De zeer uiteenlopende bouwsels, kleinschalig uitgevoerd en hagelwit getint, verwierven in de volksmond destijds al snel de verzamelnaam Klein Zwitserland, mede vanwege het nogal goed bij kas zittende publiek dat er in het seizoen zijn intrek in nam. Noordwijk heette in die dagen erg exclusief te zijn, met als exponent het statige en eveneens over zee uitkijkende Huis ter Duin waar het crème de la crème kind aan huis was Een eerste duidelijke indicatie dat het glamour-tijdperk in Noord wijk op zijn retour was en plaats moest maken voor het fenomeen massatourisme, kwam zo'n twintig jaar geleden. De gemoedelij ke badplaats werd toen overdonderd met de tijding dat Huis ter Duin, het als onneembaar geachte bolwerk van exclusiviteit, de poort moest sluiten. De familie Tappenbeck, generatie op gene ratie eigenaar, zag verdere exploitatie niet zitten. Het bunkerach tige gebouw kwam eerst in handen van Zwolsman EMS. daarna van Pakhoed, die er korte metten mee wilde maken maar op de valreep toch verkocht aan Duin Holdings BV. Huis ter Duin was hoognodig toe aan een nieuwe coupe en kreeg die ook Zo'n ontwikkeling kon ook moeilijk uitblijven voor de Koningin Wilhelminaboulevard, waar in de na-oorlogse jaren al snel dui delijk werd dat de familie-hotels oude stijl nauwelijks berekend waren op het toerisme nieuwe stijl. Links en rechts werd er nog wel wat geld tegen aan gegooid maar vaak lang niet voldoende om in de hotels met name het gebrek aan comfort weg te werken Het verval van Noordwijks oude glorie begon zich eind jaren zestig duidelijk af te tekenen. Groot onderhoud werd hier en daar achterwege gelaten, de eerste rotte plekken werden zichtbaar En dat is ook doorgaans het tijdstip waaron oroieoton- wikkelaars op het toneel ver schijnen. De tijd was er rijp vo.or. De Haagse projectont wikkelaar Bouwsolid BV deed hier en daar een bod en er waren wel oTren naar. Hotel Hollander, Seinpost-Parasol en hotel Hoek werden als eer ste uit de boom geschud. Ho ge personeelskosten, een te ruglopende omzet, zware jaarlijkse lasten, een prima basis om snel ja te zeggen op een lucratief aanbod. 'Het ka pitaal' had een eerste flinke portie van Klein Zwitserland te pakken. En direct ook werden op de Noordwijkse secretarie de eerste bouwplannen afgele verd, die korte metten maak ten met het vertrouwde klein schalige boulevard-karakter. De wensen van Bouwsolid BV hakten er flink in. De fa miliehotels tegen de vlakte en daarvoor in de plaats een paar honderd appartementen, ge deeltelijk opgetrokken in acht verdiepingen met de on derste laag als horecabè- stemming. Noordwijk schrikt zich een hoedje en beijvert zich in het vinden van argu menten tegen, vooral als in een later stadium bekend wordt dat de appartementen niet voor de verhuur zijn maar voor de verkoop. Dwars De raad gaat dwars liggen en ook de burgerij roert zich. Zo wordt de Stichting tot, be houd eigen gezicht Noord wijk in het leven geroepen, door burgemeester Bonnike (een warm voorstander van grootschalige bebouwing van de boulevard) al eens sma lend aangeduid als "twee le den en een briefhoofd". Ook bewoners van het Dobbel- manduin verheffen hun stem. Door die hoogbouw kunnen zij vanuit hun villa niet meer op zee kijken, maar dat is, zeggen ze, niet hun belang rijkste argument. Het gaat om de gevolgde procedure, die klopt niet. Want hoe haalt een gemeentebestuur het in zijn hoofd om de plannen ter visie te leggen midden in het bad- n, als de Noord wij kers wel andere dingen aan hun hoofd hebben. Het ritselt van de bezwaar schriften tegen het door Bouwsolid BV ingediende en door aannemer DURA uit te voeren boulevardproject Zestig in totaal. De inspraak geeft overwerk. DURA wordt ongeduldig en dwingt het gemeentebestuur tot een snelle beslissing. Als de goedkeuring er niet komt zal Noordwijk moeten opdraaien voor de ongeveer zeven ton kosten die de bouwmaat schappij tot dan heeft ge maakt. De goedkeuring komt niet lang daarna. Rotte kiezen De Koningin Wilhelminabou levard is intussen het aankij ken nauwelijks meer waard. Met. name door Bouwsolid BV aangekochte hotels zijn als rotte kiezen in een toch al rammelend gebit. De steen en been klagende VVV-direc- teur Wim Rovers krijgt na lang soebatten zijn zin; een lange houten en kleurig ge schilderde schutting die hoog genoeg is om het langs wan- delende publiek in het onge wisse te laten over dit stukje stuiptrekkend Noordwijk. Aannemer DURA is momenteel aan de afronding van het bouwproject bezig. Eind au gustus worden de eerste van de in totaal 258 verkoopap partementen opgeleverd. De bouwellende aan de Konin gin Wilhelminaboulevard heeft dan ruim twee jaar ge duurd. Maar daar houdt het niet mee op. Er is nog veel meer afbraak en nieuwbouw op komst. Want naast Bouw solid BV hebben zich met name de laatste tijd nog een stuk of wat projectontwik kelaars op het restant van de boulevard geworpen en niet zonder succes. Een alleszeggende foto Zonnen met de bouwkeet in je rug Volgens de meest recente stand van zaken (bijgewerkt tot gis teren) overleven van de oude boulevard alleen Boule 7 (maar ook dat kan elk mo ment veranderen) en het fa miliehotel Van Schie de slag Gaan weeven het rijtje af Het Palace-hotel, dat is bekend, gaat tegen de vlakte. Dezer dagen heeft eigenaar Van He se bij het gemeentebestuur het verzoek ingediend om de dancing onder zijn in brand gevlogen gedurende dit bad seizoen open te mogen stel len, om zodoende toch nog een béétje fleur te brengen in de als een verzopen kat ogen de badplaats. Opvallend daarbij is dat zijn verzoek is ondersteund door de Noordwijkse horeca, die zich altijd fel heeft gekant te gen het feit dat Van Hese's dancing als enige tot vier uur open mocht blijven. Maar dat twistpunt is makkelijk aan de kant gezet nu mede door het slechte weer opnieuw in Noordwijk een badseizoen verloren dreigt te gaan. Vier uur Toch krijgt Van Hese zijn zin niet. Wethouder Cees van Duyn: "Hij wil zijn dancing weer tot vier uur open hou den. Voor de brand was dat weliswaar ook zo maar toen was de dancing gekoppeld aan de hotelaccommodatie. En aangezien die is wegge vallen moeten wij zijn ver zoek net zo beoordelen als de aanvraag van elke andere dancing. Zij mogen niet tot vier uur. Van Hese dus ook niet. We passen voor het ge ven van privileges". Wat verdwijnt er nog meer aan de Koningin Wilhelmina boulevard? Hotel-restaurant Beach Club (staat leeg), het naastgelegen hotel Neerlan- dia (staat leeg) en nu zo goed als zeker ook het daarop aan sluitende hotel Bruinvis dat nog wel in bedrijf is maar waarschijnlijk voor het laat ste seizoen. Eigenaar Wes terman (na jaren van touw trekken kreeg hij dezer dagen van het gemeentebestuur toestemming om zijn zaak uit te breiden) ziet het niet meer zitten. "Ik heb mij altijd voorgenomen de projectontwikkelaars bui ten de deur te houden", zegt hij, "maar de laatste twee jaar is het toerisme in Noordwijk zo achteruit gehold dat ik nu niets anders meer kan dan mijn spulletjes ook maar aan ze te verkopen. Een hotel als dat van ons moet het voor een goed deel hebben van de re serveringen voor het hoofd seizoen. Maar er is dit jaar bij mij nul komma niks gereser veerd en om nu alleen de zaak draaiende te houden voor de dagjesmensen, daar bedank ik voor". Jammer "Het is hartstikke jammer dat het zo moet gaan. Iedereen zegt dat dit lot van de Konin gin Wilhelminaboulevard on afwendbaar was. Maar ik ben er van overtuigd dat wij er als gezamenlijke horeca nog best wat moois van hadden kun nen maken. "Maar dc eensgezindheid heeft ontbroken. Een jaar of zes geleden hebben we ze alle maal eens bij elkaar geroepen om over dit probleem van ge dachten te verwisselen. Er kwamen er acht. Dat zegt vol doende" Hotel Zeeleeuw (deze week nog waren er schilders druk bezig de buitenkant een verfje te geven) gaat ook tegen de vlak te. Opgekocht door project ontwikkelaar Van der Linden uit Amstelveen, die er onge veer veertig verkoopappar tementen wil laten neerzet ten.. Hotel Noordzee, pas ge heel gemoderniseerd blijft staan maar gaat per 1 mei wel in andere (Engelse) handen over. Noordzee heeft deze week plannen bekend ge maakt om aan de achterzijde, aan de Parallelboulevard dus, 34 appartementen te bouwen. Pension Hoogduyn is al een tijdje dicht. Komen ook ap partementen voor in de plaats. Plukje Naast het door DURA gebouw de complex staat nog een plukje woningen, dat ook zijn langste tijd heeft gehad: Is in han d en gevallen van weer een andere projectontwikkelaar. Rest nog het naast de vuurto ren gelegen hotel Zinger. Het personeel heeft van de direc- 1 ie te horen gekregen dat er na dit badseizoen (per 1 oktober) vermoedelijk ontslagen val len i.v.m. de plannen het hui dige hotel gedeeltelijk om te bouwen tot, ook al, verkoop appartementen. Hoewel de projectontwikke laars de Koningin Wilhelmi naboulevard nu zo goed als in handen hebben is nog niet precies duidelijk was in de plaats gaat komen voor de familiehotels die er nu nog staan. Volgens wethouder Van Duyn zijn er een paar aanvragen ingediend voor de bouw van geringe hoeveelhe den verkoopappartementen ("bij elkaar minder dan nu in het DURA-plan zijn verwe- zelijkt") maar goedkeuring van die plannen heeft niet per se in te houden dat er ook di rect gebouwd gaat worden. Immers, ingediende bouw plannen zijn vaak proefballo- netjes om het standpunt van de gemeente te toetsen. Het is heel goed mogelijk dat som mige al verkochte familieho tels nog een of meerdere ke ren van projecktontwikkelaar zullen wisselen. Bovendien moet voor een belangx-ijk ge deelte van de boulevard nog een nieuw bestemmingsplan van kracht worden, dat mo gelijk beperkingen zal opleg gen aan de ongebrijdelde ap- partementenbouw. NOORDWIJK - Wie aan het einde van de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard, ter hoogte van de vuur toren, postvat en een blik werpt in de auto's en bussen die in traag tempo over de boule vard aan komen rijden, krijgt een aardige in druk van hoe veel Noordwijk-bezoekers reageren op wat zojuist aan hun oog voorbij is getrokken. Je hoeft geen geoefend liplezer te zijn om uit het ge babbel aan de andere kant van de ruit onder meer de woorden "puinhoop" en "onge zellig" te kunnen dis tilleren. De gezichten spreken boekdelen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23