Nederlandse VN-soldaten schoten niet terug NAAST HET NIEUWS Kreisky: Sjah welkom in Oostenrijk Gesprek Sadat en Weizman iscard 'Estaing in Moskou AMIN ONTLUISTERD PARADE LEIDSCH DAGBLAD TAFELTENNISGALA woensdag 23 mei Aanvang 20.00 uu^ Vijf Meihal - Leiden Jacques Secretin Vincent Purkart ftIJDAG 27 APRIL 1979 PAGINA 9 (Van onze correspondent) VENEN - De verdreven sjah van Perzië kan in het uiterste geval als politiek vluchteling in Oos tenrijk komen wonen, zo heeft bondskanselier dr. Bruno Kreis ky verklaard. De Oostenrijkse minister-president heeft daaraan echter de voorwaarde verbonden dat sjah Reza Paclevi alleen poli tiek asiel krijgt als hij in Oosten rijk geen politiek bedrijft. Bo vendien zal de sjah, als hij naar Oostenrijk zou komen, niet als staatshoofd worden behandeld, maar als politiek vluchteling zo als alle andere politieke vluchte lingen die Oostenrijk jaarlijks voor kortere of langere tijd op neemt uit Oost-Europa. Zuid- Amerika en vele Afrikaanse lan den. Kreisky, die al vele jaren be vriend is met de sjah, zei verder dat deze dezelfde rechten en plichten zou hebben als alle an dere politieke vluchtelingen. Oostenrijk is traditioneel een land dat asiel verleent, aldus Kreisky. De sjah is volgens de bondskan selier een politieke vluchteling in de juiste zin van het woord, onaf hankelijk van eventuele sympa thieën voor hem Door het vroegere Perzische staatshoofd asiel aan te bieden heeft Kreisky zich veel kritiek op de hals gehaald, niet in het minst van buitenlandse zijde, met name van de nieuwe machthebbers in Iran. Het is niet voorspelbaar in hoeverre de uitspraken van Kreisky invloed hebben op de economische betrekkingen, die tot voor de val van de sjah sterk Of de sjah ook werkelijk r r Oos tenrijk komt en zich daar als poli tiek vluchteling vestigt, is een heel andere zaak. Oostenrijk zou volgens Kreisky niet bij machte zijn de sjah en zijn omvangrijke hofhouding te beschermen. Op de vraag of ook Idi Amin als politiek vluchteling welkom is, antwoordde Kreisky dat de Oos tenrijkse grenzen niet open staan voor massamoordenaars. (Vanc correspondent) J MOSKOU - Sowjet-partijleider en -president Leonid Brejznjev heeft gisteren persoonlijk de Franse president Giscard d'Es- taing verwelkomd. Giscards be zoek, dat drie dagen duurt, was al voor maart gepland, maar werd toen uitgesteld op verzoek van de Russen in verband met de slechte gezondheidstoestand van de Sowjet-leider. Brejznjev maakte een tamelijk energieke indruk, toen hij zijn Franse collega ver welkomde. Giscards bezoek vormt de tiende topontmoeting tussen Franse en Russische leiders, sinds wijlen president Charles de Gaulle in 1966 voorstelde om regelmatig dergelijke ontmoetingen te orga niseren in het kader van de "bij zondere betrekkingen", dié er tussen beide staten zouden be staan. Eén van de belangrijkste gespreksonderwerpen wordt ditmaal de langduriger planning van de Russisch-Franse handel en de groei daarvan, nadat de Fransen de laatste tijd hun onge noegen hadden laten blijken over stagnaties op dit gebied. Verder zullen de ontspanningspoli- tiek en internationale problemen door Giscard en zijn Sowjet-, gastheren worden besproken. Hierbij zullen de Russen zeker meer willen weten van de ge plande Franse wapenverkopen aan de Chinese Volksrepubliek. Tijdens een diner ter ere van de Franse president, kritiseerde Brejznjev de Chinese inval in Vietnam, waaruit de Sowjeis vol gens hem "belangrijke conclu sies" hadden getrokken. Hij zei te hopen, dat andere staten dit "eveneens willen overwegen". Het is nog niet bekend of het Franse staatshoofd het onderwerp van de ideologische ontspanning ter sprake zal brengen. Toen Giscard dit deed tijdens zijn laatste be zoek aan Moskou in 1975, zegde Brejzjnev uit ergernis hierover de volgende gespreksbijeenkomst met de Franse president af. Tij dens Brejzjnevs bezoek aan Pa rijs in 1977 bracht Giscard het onderwerp niettemin weer ter sprake, zonder dat de Russen hierop overigens verder wensten in te gaan. De Kremlin-machthebbers menen, dat de ontspanningspolitiek heel goed kan samengaan met een fervente ideologische scheid- campagne tegen het Westen. Men noemt dit eufemistisch "ideolo gische strijd". Reacties hierop uit de westerse wereld worden on veranderlijk omschreven als "psychologische oorlogvoering". De Franse president meent, dat de toenadering en het daarvoor vereiste vertrouwen in Europa bevorderd zouden worden wan neer de Sowjets hun anti-Wester se campagne tenminste enigszins matigen. Fransen en Russen verschillen ook van mening over de deelname aan de volgende ronde van stra- tegische (SALT-) onderhande lingen, nadat het nieuwe (tweede) SALT-akkoord binnenkort afge rond zal zijn door de Russische en Amerikaanse onderhandelaars. Het Kremlim meent, dat alle gro te kernmachten aan de volgende ronde van het SALT-overleg moeten deelnemen. Giscard wil Frankrijks onafhankelijke posi tie op dit gebied echter niet opge ven. De Fransen doen sinds kort wel mee aan het ontwapenings- overleg in Genève dat door De Gaulle indertijd werd geboycot. m Weinig bleef er over van het borstbeeld van Idi Amin. De torso is door juichende Tanzaniaanse troepen met kogels doorzeefd. Op die manier werd de voormalige president van Oeganda - zij het symbolisch - ontluis terd. ISMAILIA (Reuter/UPI) - De Is raëlische minister van defensie, Ezer Weizman heeft gisteren met president Sadat van Egypte ge sproken over de overdracht van de hoofdstad van de Sinal, El- Arish, aan Egypte door Israël. Na zijn onderhoud verklaarde Weizman dat er naast deze over dracht, die op 27 mei moet plaatsvinden, ook gesproken was over de volgende stappen tot de normalisering van de betrekkin gen tussen Egypte en Israël. De Palestijnse kwestie is niet aan de orde geweest, aldus de Israëli sche minister. Uit protest tegen het vredesverdrag tussen Egypte en Israël hebben gisteren ook Bahrein en Libanon de betrekkingen met Egypte ver broken. Andere gematigde Ara bische landen waren hun hierin al voorgegaan (Saoedi-Arabië, Koeweit. Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Jorda nië). Syrië, Irak, Libië Algerije en Zuid-Jemen hadden de banden met Egypte al verbroken na het bezoek van president Sadat aan Jeruzalem in november 1977. Egyptische functionarissen ver klaarden gisteren dat Egypte door zou gaan met het vervullen van de bepalingen in het vredes verdrag. Egypte hoopt dat de Arabische landen hun houding zullen wijzigen, Het nieuwe vredesakkoord tussen Israël en Egypte heeft gisteren tot een staking in.de joodse staat ge leid. Israëlische regeringsfunc tionarissen zijn bang dat er nog meer stakingen zullen volgen. Het vliegend en onderhouds-per- soneel van Arkia, Israëls lucht vaartmaatschappij die de bin nenlandse diensten verzorgt, legde gisteren het werk neer uit protest tegen het advies van de regering de straalvliegtuigen van de maatschappij maar te verko pen omdat de lange-af- standsvliegtuigen niet meer no dig zullen zijn door de teruggave aan Egypte van de hele Sinai bin nen een periode van driejaar. De ze toestellen werden gebruikt voor vluchten naar Sjarm el Sjeikh in het uiterste zuiden van de Sinaï. Het Europees Parlement heeft gis teren in Straatsburg het zojuist van kracht geworden vredesver drag tussen Israël en Egypte in een resolutie toegejuicht. Het parlement vroeg de raad en de commissie alles te doen om de bestaande betrekkingen tussen de Europese gemeenschap en Egypte en Israël te verstevigen en deze landen te helpen bij hun streven naar een algehele vrede in het Midden-Oosten. ADVERTENTIE immr Een vader, woonachtig in Made, Maakte onlangs een escapade! In een wuft Frans milieu, Zei men teder: 'Mon Vieux...!' En toen pakte Pa een Parade. (de zachtere vieux (Van c correspondent) BEIROET-HARIS - Bij de beschieting van het hoofdkwar tier van de VN-vredesmacht in Libanon door de rechtse christenmilities, vorige week, is door VN-soldaten abso luut niet met lichte raketten op het dorp Naqoura, waar de beschieting vandaan kwam, teruggeschoten. Berichten uit Israël dat de VN-troepen in het dorp ernstige schade hebben aangericht, zijn niet juist. Dat zei de Nederlandse kolonel J. Tjassens, chef-operatiën van de VN-vredesmacht gisteren in Ha- ris, waar de commandopost van het Nederlandse VN-bataljon is gevestigd. De beschuldiging dat met name de Nederlandse VN- soldaten in Naqoura met lichte "Carl Gustav"-raketten op Na qoura hebben geschoten, is vol gens Tjassens bewijsbaar onjuist. "Ik kan aantonen dat wij nog steeds evenveel van die raketten hebben als voor de aanval op Na qoura". Tjassens zei er niet omheen te zul len draaien als de VN-troepen inderdaadop Naqoura met raket ten hadden teruggeschoten. On der de omstandigheid van een hevige beschieting zou zo'n be sluit te rechtvaardigen zijn ge- weest."Maar zover is het perti nent niet gekomen". Zware druk vanuit onder meer Ne derland op Israël heeft er volgens Tjassens toe geleid dat de be schieting van het VN-hoofd- kwartier. een enclave in het christelijke gebied even buiten het dorp Naqoura, niet verder uit de hand is gelopen. Ook de be schietingen op andere posities van de VN-troepen in Zuid-Li- banon hebben niet voortge duurd. Druk De Nederlandse regering heeft zich rechtstreeks tot Israël, dat de christenmilities militair steunt, gewend. Ook staatssecretaris Van Lent van defensie, die op het ogenblik een werkbezoek aan het Nederlandse VN-bataljon brengt, zei gisteren dat druk op Israël nodig is om ervoor te kun nen zorgen dat "de Verenigde Naties de doelstellingen die zij zich ten aanzien van Libanon hebben gesteld, ook daadwerke lijk uitvoeren". Nederland zal volgens Van Lent het uiterste proberen om de situatie in Zuid-Libanon te stabiliseren. Eventuele druk op partijen dient volgens hem echter in eerste in stantie via de Verenigde Naties te lopen. "Onze taak hier is immers een eerste verantwoordelijkheid voor de Verenigde Naties", zei hij in Beiroet. Van Lent zei gisteren overigens dat de incidenten van vorige week niet mogen leiden tot het afbre ken van de bijdrage die de VN- troepen leveren aan de gezond making van de situatie in een deel van Libanon. Het oogmerk van de VN moet blijven het terugge ven van de autonomie in het hele land aan de Libanese regering, aldus Van Lent. Gistermiddag bracht de staatsse cretaris een bezoek aan Naqoura, waar hij sprak met de comman dant van de VN-troepen, de Cha- nese generaal-m^joor Erskine. Deze liet zich zeer positief uit over het Nederlandse VN-deta- chement als geheel en de Neder landse soldaat als individu. De soldaten hebben volgens Erskine een goede inzet en motivatie. Van Lent beaamde dat na een be- SAHARA - Het Libische persbu reau meldt dat Mauretanië ermee heeft ingestemd zijn deel van de vroegere Spaanse Sahara over te dragen aan het door Algerije ge steunde Front voor de bevrijding van de westelijke Sahara (Polisa- rio). Vertegenwoordigers van Maureta nië en het Polisario zullen 26 mei in Libië bijeenkomen voor de ondertekening van een vredes verdrag waarmee een eind komt aan drie jaar guerrillastrijd. zoek van enkele onderdelen te velde. "Het moreel is hoog en er wordt hard gewerkt", zei hij. "Ook aan de versterkingen die voor de veiligheid nodig zijn". Van Lent zei de indruk te hebben dat de soldaten zich hier aardig thuis zijn gaan voelen. De Noorse brigade-generaal Vad- set, vervanger van Erskine, roemde de houding van de Ne derlandse soldaten, die vorige week in Naqoura waren tijdens de hevige beschieting. Ook na dien, omdat zij veel werk hebben overgenomen dat eerst door bur gerpersoneel werd gedaan, dat na de beschietingen niet is terugge komen. Van Lent zei ook de in druk te hebben gekregen dat de VN goede contacten heeft met de PLO en de milities. "Het motto is: beter praten dan schieten. En dat werkt". LANGZAAM VERKEER Begeleid door een agent maakt een kudde olifanten een tochtje door het Zwitserse Zurich. Dit in het kader van een reclamecam pagne van het Zwitserse circus Knie. LATE ONDERSCHEIDING De 81-jarige Amerikaanse oudstrijder Isaac H. Messer heeft ten slotte toch nog een "zilveren ster" ontvangen voor het feit, dat hij bijna 61 jaar geleden tijdens de Eerste Wereldoorlog in België onder vijandelijk vuur een gewonde Britse militair uit het nie mandsland tussen de geallieerde en de Duitse stellingen had weten te halen. Op de been gehouden met een hartstimulator was Messer met enige familieleden uit Plains in Kansas naar Washington gekomen. Daar reikte hem een echte generaal, de commandant van het militaire district Washington, de onderscheiding uit. Voor zijn optreden ontving Messer destijds de militaire medaille van het Britse leger, terwijl zijn daad ook werd vermeld in een verslag van de Amerikaanse expeditionaire macht. De "zilveren ster" die had moeten volgen, bleef echter achterwege. Een fami lielid van Messer spande onlangs de vertegenwoordiger van zijn district in het Congres voor de zaak, met het gevolg dat nu einde lijk de kwestie tot genoegen van de bejaarde oorlogsheld is afge daan. RECORD VOOR KALF Een Holstein-kalf heeft in Salt Lake City een wereldrecord verbe terd door meer dan 210 dagen in leven te blijven met een kunst- hart. Het vorige record had een ander kalf in november jl. geves tigd. De nieuwe recordhouder, de 180 kilo wegende 'Fumi Joe", oefent regelmatig in een tredmolen. Het uit polyurethan vervaardigde kunsthart wordt met lucht aangedreven. Het instrument past ook in het menselijk lichaam. De proeven worden uitgevoerd door deskundigen van de afdeling kunstorganen van de medische faculteit van de universiteit van Utah. ADVERTENTIE i.s.m. Club Mediterranee en Cor du Buy Met medewerking van de Franse internationals Het onmogelijke halen deze topspelers uit. Zo zullen er afstanden van zo'n 25 meter overbrugd worden en op een tafeltje van één vierkante meter kunnen zij nog redelijk uit de voeten. Kaarten GRATIS af te halen: Kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Telefonische informatie: 071-144941 tst. 134, 135.,

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9