Yan den Berg gekozen tot voorzitter van PvdA gp} „Voorlopig oog geen belastin gverhoging" PvdA moet eigen abortuswet indienen CDA en YYD in adoptieconflict -HBSI MET VERRASSEND GROTE MEERDERHEID Minister Andriessen: sfeervol diner dansant lil In Rotterdam wonen nu meer ratten dan mensen Yier jaar cel VRIJDAG 27 APRIL 1979 AMSTERDAM (GPD, ANP) - Het PvdA-congres in Amsterdam heeft gisteravond uitgesproken dat Tweede-Kamerfractie van de partij een eigen abortuswetsont werp moet indienen. Een voor stel van het partijbestuur om dat pas te doen als het juiste ogenblik is aangebroken, werd verworpen. Het congres debatteerde maar kort over abortus. Fractieleider Den Uyl zei het abortuswetsontwerp van het kabinet-Van Agt knoei werk te vinden en voor de PvdA onaanvaardbaar. De PvdA kan alleen meewerken aan een abor tusregeling, die in overeenstem ming is met het verkiezingspro gramma van de PvdA. De abor tusbepalingen moeten dan uit het Wetboek van Strafrecht verdwij nen, abortus moet voor zieken fondsleden door het ziekenfonds worden betaald en de vrouw moet zelf uitmaken of zij geabor teerd wordt. Volgens Den U.vl moet het ontwerp dat de ministers Ginjaar en De Ruiter hebben ingediend ver worpen worden. Den Uyl maakte hiermee een einde aan specula ties dat de PvdA bereid zou zijn het wetsontwerp van het kabinet, na grondige wijzigingen, eventu eel te steunen. Maar een wetsontwerp dat volledig recht doet aan het PvdA-verkie- zingsprogram is een parlemen taire meerderheid nodig, zei Den Uyl er echter bij. Het behoort tot de plicht van de fractie er alles aan te doen een dergelijke meer derheid tot stand te brengen. Het tijdstip van indiening van een ini tiatief-wetsontwerp zal daarbij van grote betekenis zijn. Het is erg gemakkelijk volgens Den Uyl een zevende ontwerp aan de lan ge rij abortus-ontwerpen toe te voegen dat dan kansloos in de prullenmand verdwijnt. Vandaar dat het geëigende tijdstip van in diening door de fractie moet worden beoordeeld. Het PvdA-congres verenigde zich gisteren met het beleidspro gramma van het bestuur over de maatschappelijke strategie. De onderwerpen wonen, werken en onderwijs werden gehandhaafd als actiepunten voor de komende bestuursperiode. Afdelingsvoor- stellen om deze prioriteiten uit te breiden met werktijdverkorting, kernontwapening en internatio nale solidariteit werden verwor pen. Wel werden aan de drie ac tieprioriteiten de onderwerpen toegevoegd: milieu, energie en kernenergie. Vastgelegd werd ook dat bij deze actiepunten bij zondere aandacht moet worden gegeven aan het emancipatiebe leid. Het congres sprak zich uit vooi uitbouw van de activiteiten de jonge socialisten en van de AMSTERDAM (GPD) - Het PvdA-congres heeft gister avond met een verrassend grote meerderheid Max van den Berg gekozen tot nieuwe partijvoorzitter. Hij kreeg bijna tweederde van het aantal stemmen (9459), zijn opponent Wim Meijer 5507. Met de verkiezing van Max van den Berg is een eind gekomen aan de Afluisteren telefoons advocaten is niet toelaatbaar DEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad vindt het afluisteren door de jus titie van de telefoons van advoca ten ontoelaatbaar en in strijd met de rechten van de mens. Met deze gisteren bekendgeworden uit spraak vernietigt de Hoge Raad de beschikking van de Amster damse rechter-commissaris uit november 1976, waarbij op vor dering van de officier van justitie werd bepaald dat de kantoor- en privénummers van een Amster damse advocaat door de rijkspo litie mochten worden afgeluis terd. Volgens de Hoge Raad blijkt uit de wetsgeschiedenis dat de wetge ver geen justitële dwangmaatre gelen heeft gewild waarbij het beroepsgeheim in het gedrang zou komen. Daarom vindt de Ho ge Raad dat advocaten nooit zon der toestemming mogen worden afgeluisterd. Voorts acht het rechtscollege het afluisteren in strijd met het ver drag tot bescherming van de rechten van de mens. De Nederlandse orde van advoca ten is bijzonder verheugd met de uitspraak van de Hoge Raad. Eén van de belangrijkste beginselen van onze rechtsstaat, namelijk dat wie zich tot een advocaat wendt de zekerheid moet hebben dat wat hij zijn raadsman toever trouwt niet bij buitenstaanders, waaronder politie, Openbaar Mi nisterie en rechter terecht kan komen, is door de hoogste rech ter duidelijk onderstreept", aldus een woordvoerder. maandenlange campagne voor het voorzitterschap van de PvdA. In zijn dankwoord voor het con gres zei Max van den Berg gister avond dat de persoonlijke ver houdingen in de lange campagne ongeschonden zijn gebleven. Hij kondigde wel aan dat h\j binnen kort een openhartig gesprek wil voeren met een aantal partijle den, die zeer kritische opmerkin gen over zijn campagne en zijn persoon hebben gemaakt. Hij verklaarde dat het nodig is om open tegenover elkaar te zijn om de eenheid in de partij te bewa- Van den Berg zei dat Wim Meijer en hij in de campagne gedreven werden door dezelfde onvrede en door dezelfde idealen. Hij prees de aftredende voorzitter Ien van den Heuvel om wat hij noemde de onvervalste linkse koers die zij de afgelopen jaren als partijvoor zitter heeft gevolgd". De verslagen tegenstander van Van den Berg, Wim Meijer, noemde de uitslag van de stemming bui tengewoon duidelijk. „Hoewel het natuurlijk niet leuk is om te verliezen, stel ik vast dat de cam pagne tot op het laatste moment fair en zakelijk is geweest", aldus Meijer. „De campagne is geslo ten, de partij gaat weer aan het werk", zo zei hij. De nieuwe voorzitter van de PvdA werd op 22 maart 1946 geboren in het Zuidhollandse Ammerstol. Hij studeerde sociologie aan de .Rijksuniversiteit in Groningen waar hij in 1969 na zijn doctoraal examen wetenschappelijk me dewerker werd. Al na een jaar trok hij zich uit die functie terug om wethouder van de stad Gro ningen te worden. Hij was toen de jongste wethouder van Neder land. Basis Aan de verkiezing op het partijcon gres in Amsterdam was een korte gedachtenwisseling voorafge gaan, waarin een rij sprekers na mens hun afdeling met tal van ar gumenten afwisselend voor het zij Wim Meijer, hetzij Max van den Berg pleitten. Als positieve punten voor de verkiezing van Max van den Berg werden ge noemd zijn goede contact met de basis in de partij, zijn zelfver trouwen, bezieling en zijn „be reidheid vraagtekens te zetten bij de 20e-eeuwse consumptiemaat schappij". Voorstanders van Van den Berg waren onder meer een groot gedeelte van de afdelingen Rotterdam, Den Haag, Friesland, Groningen, Amsterdam, Noord- Holland en Limburg, alsmede de Jonge Socialisten in de partij. De voorstanders van Wim Meijer wezen op zyn vermogen als teamleider op te treden en zijn ervaring in talrijke functies op lokaal niveau, in het welzijns werk, in de Tweede Kamer en als staatssecretaris. Meijer is, zo stelde een afgevaardigde, goed ingespeeld in de landelijke poli tiek, hoeft zich niet in te werken en kan vanaf morgen de partij al Joop den Uyl feliciteert de van de Tweede-Kamerfractie viel af als kandidaat omdat het con gres een voorstel aanvaardde waarbij het kamerlidmaatschap onverenigbaar werd verklaard met de fulltime-post van buiten land-secretaris. Het partijbestuur had bij monde van Ien van den Heuvel een voorkeur uitgespro ken voor Ter Beek, gezien de problemen die er het laatste jaar i de PvdAMax i rond het buitenland-secretariaat van de PvdA zijn ontstaan. Mevrouw Van den Heuvel vond dat de PvdA daarom geen risico's meer moest nemen en van de er varing van Ter Beek moest profi teren. Het congres besliste echter anders. Ter Beek merkte op niet rauwig te zijn om deze beslissing, maar hij drukte het congres op hei hart een zodanige buitenland secretaris te kiezen (hij doelde op Maarten van Traa) waardoor het in de toekomst niet nog eens no dig is dat er op hem als buiten- land-secretaris een beroep wordt gedaan. Tot partijsecretaris werd gekozen Wim van Velzen, die zijn oppo nent Anneke Reuvenkamp ver sloeg. Onverenigbaar Tot nieuwe secretaris-buitenland werd met ruime meerderheid Maarten van Traa gekozen. Hij kreeg rond tweederde van de stemmen. Zijn tegenstander, Sonja van der Gaast vergaarde niet meer dan een derde. Relus ter Beek, de buitenlandspecialist DEN HAAG (GPD) - Verhoging van de belastingdruk is gisteren door minister Andriessen (finan ciën) tijdens het Kamerdebat over de zg. Voortgangsnota van de hand gewezen. Hij wil hier al leen toe overgaan, indien andere mogelijkheden tot matiging of ombuigingen onhaalbaar blijken te zijn. Wel is hij bereid verschui vingen binnen het systeem van indirecte belastingen aan te brengen, waardoor ingespeeld zou kunnen worden op ontwik kelingen in de maatschappij. Hiermee maakte hij de weg vrij voor invoering van een „Super- BTW" op benzine, zoals minister president Van Agt onlangs voor stelde. Volgens de premier bestaat er nu een reëel vooruitzicht op stabili satie van de werkgelegenheid in de industrie na een aantal jaren van achteruitgang. Als positief noemde hij ook het vooruitzicht, dat de export in de pas gaat lopen met die van het buitenland, ter wijl ook het kostenpeil op gelijk niveau lijkt te komen met dat van onze naaste concurrenten. „Wij zijn op de goede weg", aldus Van Agt. Veel minder optimistisch toonde zich minister Andriessen. Hij wees op de verslechtering in de economie, die heeft plaatsgevon den sinds het opstellen van Be stek '81. Vooral het achterblijven van de export bij de groei van de ADVERTENTIE op Koninginnedag, maandag 30 april a.s. Tafelreservering: 071-153188 Restaurant DE BEUKENHOF, Terweeweg 2-4, Oegstgeest', dikker thi|3 groep wereldhandel sinds 1973 is hier een oorzaak van. Uit nieuwe prognoses maakt hij op, dat extra matiging nodig zal zijn naast de structuurverbeterende maatre gelen van Bestek '81. De noodrem zal hij echter nog niet in werking stellen, ondanks een verzoek hiertoe van WD-leider Rietkerk. Op dit moment vindt hij het hiertoe nog te vroeg, hoe wel de bewindsman wel ver wacht de rem in werking te moe ten stellen. Andriessen liet verder weten dat de maatregelen tot versnelde inning van de belastingen al voorbereid worden. Hierbij gaat het om stappen om de inkomstenbelas ting 1979 sneller te innen en een verhoging van de voorlopige aan slagen van de vennootschapsbe lasting van 80 naar 85 procent. „De versnelde belastinginning gaat door, tenzij op een later mo ment wordt besloten ervan af te zien", zei de minister. Uitkeringen Minister Albeda kondigde aan bin nenkort een nieuwe wettelijke maatregel voor te zullen stellen voor de matiging van de sociale uitkeringen in de tweede helft AMSTERDAM (ANP) - Het lijk dat woensdag in het water achter het voormalige Haarlemmer meerstation in Amsterdam werd gevonden, blijkt de 34-jarige H.W. uit Utrecht te zijn. Sectie op het lichaam heeft gisteren uitge wezen dat de man door verdrin king om het leven is gekomen. De verwondingen aan het lichaam - de man was onthoofd - zijn in het water ontstaan. Vermoedelijk door de schroef van een schip. ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam wonen meer ratten dan men sen. Het inwonertal van de Maasstad zit momenteel op 583.000, terwijl het aantal ratten geschat wordt op 600.000. Tedere Rotter dammer heeft zijn eigen rat', concludeert de gemeentelijke 'Stadskrant'. Het blad spreekt van 'Ratterdam'. De reinigingsdienst van de gemeente is een actie begonnen tegen de Ratterdammers. Acht man zijn in volledige dienst bezig mei de bestrijding, terwijl inwoners van de stad gratis rattengif kun nen krijgen. De actie gaat gepaard met oproepen om geen etens resten op straat te gooien. DEN HAAG (GPD) - De menings verschillen over immateriële za ken, die van oudsher bestaan tus sen CDA en WD, zijn in de af gelopen dagen opnieuw bena drukt door een hooglopend conflict over adoptie. Het ziet er naar uit dat als een gevolg hier van het CDA volgende week te gen een vrij onschuldige WD- motie op dit gebied zal stemmen. CDA-woord voerder mevrouw Cornelisse verhult niet dat in haar ogen de motie alleen maar negatieve gevolgen heeft. Het gaat hierbij om een voorstel van de WD'er Nijpels, die van de regering een nota vraagt „over de praktische gang van zaken rond adoptie en adoptievoorberei- ding". Daarnaast wil hij weten welk beleid het kabinet in deze wil gaan voeren. Zijn voorstel zelf met de nodige vragen voor mevrouw Haars komen. Nijpels kijkt er-niet onverwachts - geheel anders tegenaan. Volgens hem blijkt uit de beantwoording van de vragen dat er niet vol doende feiten op tafel zijn gelegd. Daarnaast bestaat er volgens hem veel ontevredenheid in het land over de gang van zaken rond het adoptiebeleid en het functione ren van de Raad voor de Kinder bescherming hierin. Ook is on duidelijk volgens hem welke maatregelen getroffen zijn om aan de bestaande wensen op dit gebied op een bevredigende wij ze tegemoet te komen. wii yaau voeren. lOijn vuuisiei -* -■ -» heeft hij ingediend bij het deze VOOV fI OOCl ft I PI O* week gehouden debat over een V UUi wijziging van de adoptiebepalin- BREDA (ANP) - De rechtbank i gen in het Burgerlijk Wetboek. De motie is een uitvloeisel van zijn onvrede met de wijze waarop staatssecretaris mevrouw Haars begin maart een aantal kamer vragen over deze materie beant woordde. De vragen, die overigens waren ge steld door zijn tegenspeelster mevrouw Cornelisse, bevatten in zijn ogen te weinig informatie over de maatregelen, die het ka binet denkt te nemen Breda heeft gisteren de 22-jarige G.B. uit Zevenbergen wegens doodslag, op 16 oktober vorig jaar gepleegd op zijn meisje B. van der Puijl, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tijdens een onbenul lige ruzie na een avondje uit heeft de jongen zijn meisje volgens zijn eigen bekentenis - zoals de recht bank in het vonnis uitdrukkelijk benadrukte - enkele minuten de keel dicht geknepen en daardoor gedood. wachtlijst van 4500 aanvragen De officier van justitie, mr. P. van adoptiekind weg te Benthem, eiste op 12 april i werken. Ook over de financiële gevolgen liet mevrouw Haars zich te weinig uit, vond hij. van dit jaar. Dit is nodig gewor den nu de Sociaal-Economische Raad niet op tijd het advies voor een algemene regeling tot mati ging van de uitkeringen heeft in gediend. Eind vorig jaar stemde de Kamer slechts met grote aarzeling in met het voorstel de uikeringen te ma tigen. Dit gebeurde met percen tages tussen 0,2 en 0,7 procent. Een dergelijke differentiatie werd ook voor de tweede helft van dit jaar door Lubbers voorge steld. Minister Albeda stond hier niet onwelwillend tegenover. Ook de trendvolgers zullen moeten matigen, aldus de minister. Hij streeft ernaar een matiging door te voeren, die overeenkomt met die van de ambtenarensalarissen. Hiertoe heeft hij inmiddels werkgevers en werknemers uit genodigd voor een gesprek. Naast inkomstenmatiging moet hier ook de werkgelegenheid in deze sectoren aan de orde komen. Onder trendvolgers wordt alge meen verstaan die groepen werknemers, die werken bij ge subsidieerde instellingen, zonder dat zij de rechtspositie van amb tenaren bezitten. gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Na een psychiatrisch on derzoek in het Pieter Baan-cen- trum in Utecht. is de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar bevonden door neurotische stoornissen als mogelijk gevolg van in het ouderlijk gezin be staande spanningen, dez'e zaakllvlaar del het ?_pport van bet „Mevrouw Cornelisse vond de antwoorden blijkbaar ook onvol doende, want zij kondigde daar op in een krante-interview aan de staatssecretaris te willen inter pelleren ze interpellatie is tot nu toe niet gehouden. „Omdat ik al lange tijd kritiek heb op het adoptiebeleid, heb ik een ontwerp-motie opge steld", aldus de verklaring van Nijpels. De motie werd onderte kend door PvdA, D'66 en PPR. Het CDA weigerde echter een handtekening te plaatsen. Volgens mevr. Cornelisse is dit ge beurd omdat de kameruitspraak „volkomen overbodig is, buiten de orde werd ingediend, vertra gend zal werken en aan de orde kwam zonder dat de bewinds vrouwe aanwezig was". De han delswijze van Nijpels vindt zij niet bepaald toe te juichen: „Ik had al aangekondigd zelf stappen te willen ondernemen en de staatssecretaris kan nauwelijks meer feiten op tafel leggen dan ze al gedaan heeft". Op een openba re vergadering van de betrokken kamercommissie over kinderbe scherming, later in het jaar, denkt zij op deze zaak uitvoerig terug te komen. Bij die gelegenheid zal zij Pieter Baan-centrum hierover niet. Lijnrecht daar tegenover stelde de verdachte voor de rechtbank dat dit onzin was. Hij bestreed de opvattingen van de psychiatrische deskundige van het centrum en was het daarmee totaal niet eens. Hij stelde zich op het standpunt: "Ik alleen ben verantwoordelijk voor wat ik heb gedaan en daarvoor wens ik de straf te krijgen die ik verdien". Rechtbank-president mr. L.C. van der Plas zei in de motivering van het vonnis dat de rechtbank in het rapport van het Pieter Baan- centrum geen overtuigende aan wijzingen heeft gevonden voor een verminderde toerekenings vatbaarheid van de verdachte. De rechtbank achtte de verdachte dan ook gezien diens eigen opvat ting ten volle toerekeningsvat baar. debetrokken Reken'ng h°"dend met de ADVERTENTIE Noordelnde 157a Den Haag, tel. 070-658472 VOÖRJAARS-EXPOSITIE schilderijen van meesters uit de Romantische en Haagsche School. GALERIE GABRIELS 27 april tot 11 mei dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur zondag van 12.00 tot 16.00 uur. i de verstoring van de maat schappelijke orde door dit mis drijf, en doodslag bewezen ach tend omdat de verdachte heeft moeten beseffen wat de gevolgen konden zijn van het dichtknijpen van de keel van zijn meisje gedu rende enkele minuten, werd de straf een jaar hoger bepaald dan de eis was geweest. Tijdbom bij politie NIJMEGEN (ANP) - Een 21-jarige inwoner van Nijmegen heeft gis termiddag een tas met daarin een brandbom plus tijdontstekings- mechanisme geplaatst op een tentoonstelling van de Nijmeegse politie. De jongeman is aange houden. De bom is onschadelijk gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7