flooglopend conflict ANIB "[Souwbedrijf zet gemeente onder druk S( Van Zijp: hoofdbestuur en afdeling Leiden maken elkaar verdacht Leerlingen Louise maandag op tv in Unie van Utrecht XI ,Chantagebrieven" Beijen: „Sfeer van omkoperij" DEN - "Chantagebrieven". Zo betitelde het CDA-raads- Van Zijp gisteren in de gemeentelijke commissie voor n woiimtelijke ordening de brieven die door het bouw- en 10 uUnnemingsbedrijf Bakker uit Nieuw Vennep aan Burge- len dieester en Wethouders zijn gestuurd. •sweg)ie brieven stelt de projectontwikkelaar een aantal harde ordeitsen voor de bebouwing van het vroegere complex van de ers, Qepfabriek Sanders aan het Levendaal. Het raadslid Beij- 'ijklll (PPR) vond de brieven een "sfeer van omkoperij" ade- lant, ien. III (Mwmaatschappij Bakker kocht het Sanders-complex in jk en)77 voor een bedrag van anderhalf miljoen gulden voor de ;terwpus van de gemeente weg. Om op die plaats appartemen- (Zuidn te bouwen in de premiekoopsfeer. De gemeenteraad :aterdokkeerde die plannen door de plaats in het bestem- 3s, Zoingsplan aan te wijzen als een plek vooreen parkeergara- lag 8 Nadat de besprekingen met de gemeente waren vast- tuin ?lopen diende Bakker een bezwaarschrift in tegen het jan. J. veeris de bouwmaatschappij is een parkeergarage zoals de 1539 gemeente die wil niet rendabel. In de brief plaatste zij de gemeente voor de keuze: 10 jaar beroepsprocedures bij de Kroon en onteigeningsprocedures of een snellere oplos sing. In dat laatste geval moet de gemeente een aantal eisen van Bakker inwilligen. De projectontwikkelaar eist van de gemeente onder meer dat er een grondruil tot stand komt. Bakker moet dan grond op zeer goede stand krijgen waar 82 appartementen kunnen worden gebouwd. Kan de bouwvergunning niet meer in 1979 worden verleend dan wordt het aantal jaarlijks ver hoogd met 7 appartementen. Verder eist men op het Sandersterrein in opdracht van de gemeente een parkeergrage te mogen bouwen met een winstpercentage van zes. Bovendien vraagt Bakker van de gemeente dat er een bouwvergunning wordt verleend voor de bouw van tachtig appartementen, bijna geheel in de premiekoopsfeer, op een terrein aan de Morsweg (de plek van de voormalige Vleesfabriek Van der Berg die ook ei gendom is van Bakker). De bouwmaatschappij wil geen openbaar speelterrein op de ze grond en vindt dat de gemeente moet afzien van be roepsprocedures, die de zaak kunnen vertragen. Tenslotte eist het bouw- en aannemingsbedrijf een vergroting van de te bebouwen strook aan het Levendaal en een bouwver gunning voor 50 koopappartementen. Men voegt er nog aan toe dat op geen enkele plaats exploitatiebijdragen zul len worden betaald omdat er sprake is van bouwrijp ter rein. Het PPR-raadslid Beijen vroeg zich gisteravond af of in de voorstellen geen sprake is van strafbare feiten. Van Zijp (CDA) vroeg zich af of de firma Bakker ooit op het idee is gekomen om op een ander manier zaken te doen met de gemeente. Ook raadsleden van PvdA, D'66, WD, PSP en CPN reageer den verbijsterd op de brief aan B en W. Adjunct-directeur Van Haaften van het bouw- en aannemingsbedrijf Bakker, die in de vergadering aanwezig was, zei geen commentaar te hebben op de reacties van de commissieleden. Wethouder Waal reageerde zeer terughoudend op de uitla tingen van de commissie. m 12. Lie el. 30-13. aterd rgeni Tli f.fjïDEN - Het gist flink in e gelederen van de Al- ïmene Nederlandse In- aliden Bond (ANIB). Een ',ensbnflict tussen de Leidse ^"i^deling en het hoofdbe- Letuur, dat in Haarlem ze- rschtlt, is inmiddels zo hoog 'nfet jpgelopen dat personen 'verver en weer verdacht i merirorden gemaakt. plaatselijke afdeling 'erwijt het hoofdbestuur indemocratisch hande en. Daartegenover stelt iet hoofdbestuur dat in i,tei.iet afdelingsbestuur per- 'en ionen zitten die er niet in ,ezohuis horen. {^^verschillen van mening hebben rtoe geleid dat het hoofdbestuur 7 girorekening van de Leidse tdeling heeft geblokkeerd. Tot ntrupoot ongenoegen van het plaat- Blij ke bestuur dat de leden in- raat Riddels een enquête-formulier eeft gestuurd om te peilen of de ïden er niets voor voelen zich an te sluiten bij een nieuwe on- fhankelijke organisatie, verwachting is dat het begin nei tot een climax zal komen. W0Toor donderdag 3 mei heeft de Haifdeling Leiden van de ANIB 890ïen vergadering uitgeschreven, indorjaar zal ook een vertegenwoor diging van het hoofdbestuur üe4anwezig zijn. Idien tot gevolg gehad. Wij hebben de mensen die hun lidmaatschap hadden opgezegd benaderd en gevraagd donateur van de afde ling te worden. Die gelden heb ben we voorlopig op een aparte rekening geboekt. 'Haarlem" wil dat onze penning meester zijn machtiging over draagt aan de bondspenning- meester. Het gaat het hoofdbe stuur om het geld. Van Dijk (me de-bestuurslid van ANIB-Lei- den) heeft de bewijzen daarvan zwart-op-wit. Het hoofdbestuur wilde de contributie eerst verho gen tot 54.-. Dat hebben we met veel pijn en moeite kunnen te rugdraaien tot 46.-. De begroting van dit jaar vertoonde een tekort van 50.000.-. Door de afdelingen per lid een gulden minder te geven is dat terugge schroefd tot 25.000." ANIB-directeur Van Deelen: 'We hebben de afdeling Leiden ver schillende malen gevraagd om te komen praten. Voor 8 mei heb ben we een afspraak dat we de zaken op een rijtje zouden zetten. Maar de afgelopen dagen hebben ons leden opgebeld, die vertellen dat ze er tussendoor zitten te rommelen. We weten dat er op 3 mei een vergadering is belegd. Daar zullen de bondssecretaris de heer Treffers en ik ook aanwe zig zijn. We hopen voor de afdeling dat in die vergadering een paar goede bestuurders kunnen worden be noemd. En mochten er mensen zijn die zo nodig een eigen bondje willen oprichten dan moeten ze dat maar doen" Dat er door het hoofdbestuur op onverantwoorde wijze met con- tributiegelden wordt omge sprongen ontkent directeur Van Deelen. "De ANIB heeft in het Nijging een brief aan de leden heeft het l<eidse afdelingsbestuur laten jiveten vooral verbolgen te zijn .over de contributiestijging. Voor 1979 werd deze weer ver- Jhoogd tot 46-, waarvan 13- ^an de afdeling toekomt" Het beidse bestuur meldt dat men sinds maart 1978 van het hoofd ei bestuur geen cent meer ontvan gen heeft. "Het tegoed was in sep- .Jember 1978 al opgelopen tot Siim 7000 gulden" en volgens se cretaris de heer Kriek heeft het bedrag de tien mille inmiddels Overschreden. "Mgens het afdelingsbestuur die nen de stijgende contributies om j begrotingen op te vullen, waar in P?r5teeds weer tekorten ontstaan. Die tekorten zouden veroorzaakt worden door de aanstelling van os?iieuwe arbeidskrachten door het r' ^hoofdbestuur. In de brief wordt er meldingen van gemaakt dat de arMstijgende contributie al tot flink ...wat bedankjes heeft geleid y^i"Juist de mensen met de kleinste inkomens - de meest kwetsbare groep - haken steeds meer af' ÏZ11fdelingssecretaris Kriek: "De af- deling Leiden en omstreken telt 2ru^op het ogenblik rond 800 leden. Het afgelopen jaar hebben er ze- £'ker zo'n 100 mensen bedankt" 19-lewust "Dat we de girorekening van de 'afdeling Leiden hebben geblok- ïru^keerd klopt. Dat hebben we be wust gedaan. Het was zo dat de heer Kriek bondsgelden op een particuliere rekening van zijn dochter liet zetten. Dat kunnen we natuurlijk niet tolereren. Vandaar die maatregel", ecretaris Kriek geconfronteerd met deze beschuldiging: "Ja lie gen kunnen ze daar goed in Haarlem. Waar het om gaat is dat het hoofdbestuur met de ANIB een richting uit wil die de leden niet wensen. Een soort vakbond worden. Dat heeft vele bedankjes "jBI hele land 28.000 leden. Die zijn in districten ondergebracht. Elk district heeft zijn afgevaardigde naar de ledenraad. Het aantal stemmen dat zo iemand mag uit brengen hangt af van het ledental dat hij vertegenwoordigt. Op die ledenraad wordt op demo cratische manier beslist over de hoogte van de contributie en de verdeelsleutels. De hele boek houding wordt gecontroleerd door registratieaccountants. Dat moet wel want in de bond gaat veel geld om, zo'n miljoen per jaar. Omdat de invaliden het niet breed hebben zijn we zuinig op de centjes. En wat de afdeling Leiden betreft. Als men geld nodig heeft kan men een voorschot krijgen. Maar dan moeten ze wel zeggen hoe veel geld er nodig is en waarvoor. Boycotten doen we de afdeling niet. Onlangs hebben we nog een bijeenkomst gehad met het dis trict Zuid-Holland. En wie schit terde daar door afwezigheid? Ja, juist Leiden" Ander verhaal Afdelingssecretaris Kriek heeft een heel ander verhaal. "In Haarlem zijn ze bezig hun eigen graf te graven. De staf wordt maar uitgebreid, familieleden van mensen in het bondsbureau heb ben betaalde baantjes bij de bond. Maar als er iets voor een lid gedaan moet worden, dan moet de afdeling op de bres springen. Het wordt steeds gekker. Tegen een lid dat het bondsbureau bel de werd gezegd dat er in Leiden geen bestuur meer is. De afdeling Den Haag is er onlangs ook al uitgestapt. Tweederde van de leden is meegegaan. Dat zoiets gebeurt is zonde. Versnippering is nooit goed" aldus secretaris Kriek. Bondsdirecteur Van Deelen: 'Het bewijst dat de heer Kriek de sta tuten van de ANIB niet eens kent. Je kunt niet als afdeling uittre den. Alleen als lid. Dat heeft het bestuur van de afdeling Den Haag ook gedaan. Daarna heeft men de leden opgeroepen ook te bedanken. Een weinig gebruike lijke manier van optreden. Maar je hebt er weinig verweer tegen. Achteraf waren we blij dat ze wa ren vertrokken, want inmiddels hebben we een nieuw bestuur" En over de uitbreiding van de staf en de betaalde baantjes: "Het jaarverslag over 1978 is net klaar Daarin staat alles te lezen. We hebben voor nfemand geheimen. Die beweringen zijn onzin, klets koek" Het Leidse bestuur heeft er alle maal weinig vertrouwen in, ge tuige de volgende passage in de brief aan de leden: "Uw afdeling kan zó niet meer werken" BRAM VAN LEEUWEN Siebold Eringa: "Het meest waardevolle van de hele do- cumantaire is dat op deze ma nier blijkt dat gebeurtenissen uit het verleden nog altijd heel actueel kunnen zijn". 21 Leerlingen van de vierde klas mavo van de Louise de Colig- ny scholengemeenschap zul len maandagavond rond de klok van zeven uur, wanneer de AVRO-televisie een ge dramatiseerde documentaire van regisseur Joop Scheltens uitzendt over de Unie van Utrecht, enigszins gespannen voor de beeldbuis plaatsne men. De ducumentaire is namelijk voor een deel opgenomen in deze Leidse scholengemeen schap, en wel in de klas van geschiedenisleraar Siebold Eringa. De beelden tonen de alledaagse gang van zaken tijdens een geschiedenisles. Siebold over hoort zijn pupillen over de Unie van Utrecht, die in 1579 in de Domkerk werd onderte kend en waarmee door de ze ven noordelijke gewesten de grondslag werd gelegd voor de Nederlandse staat. Alles lijkt normaal totdat op eens Willem van Oranje, ge speeld door Cor van der Brink, in z'n zestiende eeuwse kostuum de klas komt binnen stappen en de rol van leraar overneemt. Vervolgens wordt er overgeschakeld naar de AVRO-studio waar Jaap van Meekeren de hertog van Par ma (Dick Scheffer) interviewt en Cees van Drongelen een Amsterdamse regent (Jerom Reehuis). In de volgende scène zien we Jaap van Meekeren als oor logscorrespondent in gesprek met Willem van Oranje en diens broer graaf Jan van Nassau (gespeeld door Tim Beekman). Tussen de bedrij ven door brengt een koor van het Sweelinck conservato rium uit Amsterdam nog een heus geuzenlied ten gehore. Het geheel wordt uiteindelijk afgesloten met een stichtelijk woord van de huidige burge meester van de Domstad, drs HJ. Vonhoff. Siebold Eringa: "De verschil lende scènes, die allemaal speels van opzet zijn. zitten boordevol informatie over de Unie. Het aardige is dat in de ze documentaire de verschil lende tijden door elkaar heen lopen. Voor Nederland is het de eerste keer dat er met een dergelijke formule wordt ge werkt. Duidelijk blijkt op deze manier dat gebeurtenissen uit het verleden nog altijd heel actueel kunnen zijn. Voor mij is dat trouwens het meest waardevolle van de hele do cumentaire". Over de manier waarop het ini tiatiefvoor de verfilming van de Unie van Utrecht tot stand is gekomen zegt de in Amster dam woonachtige geschiede nisleraar: "De vereniging ter herdenking van de Unie van Utrecht heeft indertijd, met Vonhoff voorop, de AVRO be naderd en daar zag men wel wat in een verfilming. Maar regisseur Joop Scheltens wist nauwelijks iets over de histo rische feiten vandaar dat hij mij heeft benaderd. Min of meer samen hebben we de boel toen opgezet". Siebold Veringa is vol lof over de manier waarop de AVRO zich tegenover de makers van de documentaire heeft opge steld. "We hebben werkelijk alle vrijheid gekregen om on ze ideeën uit te voeren. Er is geen moment sprake geweest van ook maar enige vorm van betutteling. Alles verliep dan ook even vlot. Iedereen, de filmploeg, de leerlingen en het koor, werkte enthousiast en gemotiveerd mee". fs Veringa ook tevreden over het produkt dat uiteindelijk tot stand is gekomen? "Jazeker, naast veel zinvolle historische informatie zit er een aantal zeer aardige plaatjes tussen. Bijvoorbeeld van het kasteel Ammerzooijen in Gelderland en het Prinsen hof in Delft en ik moet zeggen dat Willem van Oranje in zijn fleurige zestiende eeuwse pakje heel aardig afsteekt te gen het schoolbord. Persoon lijk ben ik echt zeer tevreden" Deze tevredenheid heerst ken nelijk alom bij de AVRO want nu reeds bestaan er plannen om in de nabije toekomst meer van dergelijke gedramati seerde historische documen taires op de buis de brengen. Tot slot nog het volgende. Aan de uitzending van aanstaan de maandag is een interes sante prijsvraag verbonden. De aandachtige kijker die er in slaagt de zeven vragen die op het scherm zullen verschij nen op te lossen kan daarvoor een fraaie beloning in de wacht slepen. Wijzerplaat terug op de Zijlpoort LEIDEN - Een meer dan mans hoge wijzerplaat werd vanoch tend met behulp van een enorme kraan naar het bovenste deel van de Zijlpoort gehesen. De te rugkeer van het uurwerk vormt een onderdeel van een ingrij pende vernieuwing die deze Leidse poort op het ogenblik on dergaat. Het monument kan worden geres taureerd door de belangstelling die de Sokol-directeur Melkert voor de poort toonde. In ruil voor het in erfpacht krijgen van de poort verplichtte hij zich de restauratie te bekostigen. ADVERTENTIE t/e Me:Ue atelieU die ntofcen het, de diebt-ffefdeden (/lagen /tel. KLAA8SENS 0O<>:d-,/{(<> n 'A-tyieaï: BBEESTBAAT 111 a-b LEIDEN Moderne kunst Drs. L. Couprie, kunsthistori cus. zal vanavond een lezing houden in de expositieruimte van het Leidse schilder- en te kengenootschap Ars Aemula Naturae. Onderwerp is: "Mo derne kunst en techniek. Kan hedendaagse beeldende kunst profiteren van ontwikkelin gen in de technologie?". Er zullen bovendien dia's wor den vertoond. Hoewel de le zing in eerste instantie is be doeld voor leden en cursisten van Ars zijn alle geïnteres seerden welkom. Aanvang 20 Vrijwilligers (1) De werkgroep buitenlandse ar beiders organiseert gratis les sen Nederlands voor buiten landers. Dat gebeurt elke za terdagmiddag van 2 tot 4 uur in een schoolgebouw aan het Levendaal 54. Om deze lessen te kunnen voortzetten is er be hoefte aan vrijwilligers. Meer informatie daarover bij Els Teerlink, Houtstraat 3, tel 071-140851en Maarten Mous Lammermarkt 65 tel 071-141128. Vrijwilligers (2) ln september begint er een cur sus Nederlands voor buiten landse jongeren op een door deweekse avond. De cursus wordt gegeven in clubhuis ln de Vrolijcke Arke in de Pie- terskerkchoorsteegOok daarvoor zijn vrijwilligers nodig. Nadere inlichtingen daarover bij Wilfred v.d. Wal. Doezastraat 34, tel. 071-126474 (donderdag 2 tot 5 uur). Er wordt bovendien op maandag- en donderdag avond in Troef, Noordeinde 2a les gegeven aan buiten landse vrouwen. Bingo-dansavond De jubileumcommissie Jong K en G organiseert vandaag-een bingo-, rad- en dansavond. De bijeenkomst wordt gehouden op de zolder van het K en O- gebouw aan de Munniken- straat. De deuren gaan om half acht open. De toegang is gratis. Alleen wordt de deel nemers verzocht een klein prijsje mee te nemen. P PR-v erg ader ing De afdeling Leiden van de PPR houdt vanavond een leden vergadering in het gebouw van de Studentenekklesia. De agenda vermeldt het verslag van het congres en het verslag van de fractie in de gemeente raad. De vergadering begint om acht uur Gezelligheidsavond Vanavond wordt er een gezel ligheidsbijeenkomst gehou den in het dienstencentrum "Morschwijk" aan de Top aaslaan. Medewerking ver leent het "King's Combo". Te vens zullen enkele films wor den vertoond onder andere over Oud Leiden. Aanvang half acht en toegangsprijs f 1.75 tweemaal koffie inbegre pen. Rommelmarkt Voor de tweede maal organi seert het scholenkoppel "De Margriet" en de "Drie Okto- berschool" aan de Drie Okto- berstraat 27 een grote rom melmarkt. Van de opbrengst zal een stencilmachine wor den gekocht terwijl het schoolplein zal worden opge knapt. Behalve de rommel markt is er ook een grote lote rij. De rommelmarkt wordt vanavond gehouden Josti-band In de Stadsgehoorzaal wordt vanavond een concert gege ven door de Josti-band uit Zwammerdam. De Josti-band is een orkest van ruim 110 geestelijke gehandicapten die wonen in "De Hooge Burch" in Zwammerdam. De avond wordt georganiseerd door de projectgroep van het Inter kerkelijke Petra-jeugdkoor uit Leiden, dat zelf ook zal op treden. Het orkest treedt slechts tienmaal per jaar in het openbaar op. Het concert beguit om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt f 6.50. Fietstocht Morgen wordt er in Midden- Delfland een recreatieve fiets tocht gehouden in het kader van een manifestatie tegen de gevaren die het gebied be dreigen. Ook vanuit Leiden kan worden meegedaan Deelnemers vertrekken om 11.30 uur vanaf molen De Valk. De route loopt langs de Vliet. De deelneming kost één gulden. Diegenen, die de tocht volbrengen krijgen een herin neringsposter. Ruilbeurs De Nederlandse vereniging "De Verzamelaar" organiseert morgen een ruilbeurs voor alle verzamelobjecten in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Men kan er te recht vanaf 10 uur 's ochtends tot 4 uur 's middags. De toe gangsprijs bedraagt f 2.50 Kinderen tot en met 12 jaar betalen f 0.50. Augustinus Augustinus gaat morgenavond het verschijnsel disco van alle kanten belichten. Tussen de disco-muziek door zullen Fe lix Meurders en Vincent van Engelen hun visie geven, wor den er filmpjes vertoond en wordt een disco-dans uitge voerd door de top vijftig- groep. Verder zijn er diverse fanclubs aanwezig en heeft een werkgroep een rapport opgesteld over discriminatie in discotheken. De avond be gint om 9 uur. De natuur in De ACJN Leiden organiseert morgen een treinexcursie naar de Kennemerduinen met 's avonds aansluitend een le zing. Deelnemers van 12 tot 25 jaar moeten zich morgenoch tend om 11 uur verzamelen voor het Leidse station. Inlich tingen: Else Breekveldt 071-763310.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3