Van Ardenne zet mes in k Noord vest haastwerk" „Plan teveel Kim ien: Wet Beste Kans terugkeer Kruisinga klein VAN DER WIEL pbouwwerk in Merenwijk kan blijven draaien Hommes IVIUI Hof voor mensen rechten veroordeelt Britse regering poggenpohl DKSXLB* ZEILLES Keukens van klasse. Afscheid prof. Van den Handel Avond van Terre des 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: ontdooi de koelkast elke week. LEIDEN - De afdeling Leiden van de werkgroep Terre des Hommes organiseert op woensdag 2 mei een gevarieerde avond in de Leidse Schouwburg. De op brengst van deze avond komt ten goede aan de inrichting van een polikliniek in het Tongikamp in Dacca, Bangladesj. Het kamp wordt in stand gehouden met geld dat door Nederlandse Terre des Hommes-groepen wordt bijeengebracht. Er wonen 25.000 tot 30.000 mensen, die door armoede en honger zijn wegge trokken van het platteland. Ze huizen met 6 tot 8 personen in bamboehuisjes van 3 bij 3 meter. Voor de werklozen - eri dat is bijna iedereen - worden door Terre des Hommes vakopleidingen opge zet. In het centrum van dit kamp staat een kleine polikliniek waar dagelijks zo'n 250 patiënten ko men voor onderzoek, medisch advies en medicijnen. Er is op dit ogenblik geen wacht ruimte en de praktijk- en onder zoekruimte is veel te klein. De werkgroep Leiden en omgeving van Terre de Hommes heeft op zich genomen een bedrag van 5000 bijeen te brengen voor de uitbreiding en verbeterde inrich ting van het gebouwtje. Verder wil men het instrumentarium wat aanvullen. Om dat geld bijeen te brengen wordt de culturele avond in Lei den georganiseerd. In de Schouwburg zullen de volgende artiesten optreden: het folkloris tisch dansensemble Achaly, het Leids zigeunerorkest Csardas, gi tarist Julien Coco, fluitiste Mag- dalena Kuhn, het balletdemon stratieteam van Marjolein Briër en het Zuidamerikaans ensemble Conjunto Jaravi. Kaarten a negen gulden zijn verkrijgbaar bij het VW-kantoor in Leiden. En vanaf 28 april nog uitsluitend bij K&O aan de Oude Vest, naast de Schouwburg. Rectificatie In het bericht van woensdag onder de kop: "Onderzoek invloed tv- geweld op kinderen", staat dat drs Tom H.A. van der Voort de leiding heeft van de Vakgroep Wijsgerige en Emperische Peda gogiek. Dit is niet juist. Er moet staan dat drs Van der Voort mee werkt aan het onderzoek. LEIDEN- Up de kruising Europawegafslag rijksweg 4 is een perso nenauto gistermiddag om kwart over een in botsing gekomen met een vrachtauto. De personenauto werd totaal vernield (zie foto), de 31-jange bestuurster uil Leidschendam is met een gebroken knie in het Academisch Ziekenhuis opgenomen Het ongeluk ontstond doordat de vrouw geen voorrang verleende aan de vrachtauto, die bestuurd werd door een 23-jarige Leidenaar. ADVERTENTIE incon nn Immer? dornniooivlo me gcuU|iiccni6 nu illüwll U|J VUIIIIali Even fascinerend als griezelig zijn s wetenschappelijke experimenten met erfelijke eigenschappen. U kunt er alles over lezen in één van de 28 artikelen in Hpt Rp^fp van MEI Nu overal verkrijgbaar X X uu Reader's Digest STRAATSBURG (Reuter/DPA) - Het Europese Hof voor Mensen rechten in Straatsburg heeft gis teren de Britse regering veroor deeld wegens een inbreuk op de persvrijheid door het verbieden van een artikel over het Thalido- mide-drama dat in de Londense Sunday Times zou verschijnen. Met elf tegen negen stemmen was het hof van oordeel dat het wet telijke verbod op de publikatie van het betrokken artikel in strijd was met de conventie voor de mensenrechten. Het artikel han delde er over hoe het kwam dat het medicament thalidomide als kalmeringsmiddel voor zwange re vrouwen werd voorgeschreven waardoor honderden baby's mis vormd ter wereld kwamen. Het artikel, dat in de herfst van 1972 in de Sunday Times zou verschij nen, werd verboden door het Ho gerhuis - dat optreedt als het Britse Hooggerechtshof - omdat het een belediging van het ge rechtshof zou zijn geweest. Het Europese Hof, waarvan de uit spraken bindend zijn, preciseer de dat het beschermen van een onafhankelijke en eerlijke justi tie tegen inmengingen van de pers en "pseudo-processen" in de massamedia een wettig doel van staatshandelen is. Maar de beperkingen van de menings- en persvrijheid mogen niet het noodzakelijke te boven gaan. Daarom was het publikatiever- bod niet nodig geweest. Over eventuele eisen tot schade vergoeding van de Sunday Times zal afzonderlijk worden beslist. Het hof vroeg partijen te trachten binnen drie maanden een min nelijke schikking te treffen over de kwestie van de kosten. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr Rolffs Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 „Kleuterschool niet handhaven" LEIDEN - De Haanstra-kleu terschool aan het Rapenburg kan niet worden gehandhaafd en wordt samengevoegd met een openbare lagere school in het gebouw van de opleiding voor kleuterleidsters (metho de Haanstra) aan de Vliet. Wethouder Tesselaar vindt dat er een zo centraal moge lijke locatie moet worden ge zocht, samen met het protes tants-christelijk onderwijs. Bovendien, zo verklaarde hij gisteravond tijdens de raads commissie voor onderwijs, heeft hij er geen behoefte aan om zo dicht bij de Tuinstad- wijk een openbare school te vestiging om op die manier een stuk "zuiging" uit te oe fenen. Dat zei hij op vragen van het D'66-raadslid J. Hoekema, die van mening is dat de ge meente de Haanstra-school aan de Vliet behulpzaam moet zijn bij het zoeken van een nieuw gebouw. Het D'66- raadslid denkt bijvoorbeeld aan de (dependances van) de Rembrandt-scholengemeen- schap totdat de opleidings school in een nieuw gebouw onderdak krijgt. DEN HAAG (GPD) - De terug keer van ex-minister van de fensie dr. Roelof Kruisinga als CDA-kamerlid in de Tweede Kamer is zeer on waarschijnlijk. Het kabinet- Van Agt overweegt Kruisinga kandidaat te stellen voor een zetel in het uitvoerend bestuur van de Wereldgezondheidsor- r ganisatie, en Kruisinga zal zo'n kandidatuur zeker aan vaarden. Die functie is bijna niet te combineren met het kamerlidmaatschap. Ook om politieke redenen is de terugkeer van de oud-be windsman vrijwel uitgeslo ten. Hij zou in de krappe rege ringsmeerderheid van twee zetels in de Tweede Kamer een zeer onzekere steun voor het kabinet zijn. Kruisinga stap te begin maart van het vorig jaar uit het kabinet omdat hij zich niet met het beleid ten aanzien van de neutronen bom kon verenigen. De terugkeer van Kmisinga is aan de orde omdat CDA-ka- merlid Tolman in juni lid zal worden van het Europees parlement. Kruisinga, die net als Tolman afkomstig is uit de CHU, staat op de lijst om de vacature in de CDA-fractie op te vullen. CHU-voorzitter Van Leeuwen benadrukt dat een besluit om terug te komen in de Kamer de persoonlijke verantwoordelijkheid van Kruisinga is. Het CHU-be- stuur heeft echter met Krui singa afgesproken dat het overleg met hem wil over zijn eventuele terugkeer. Volgens voorzitter Van Leeu wen staat de CHU niet eens gezind te trappelen van onge duld om Kruisinga in de Ka mer te zien. Hij herinnert,er aan dat Kruisinga formeel recht heeft op de zetel en dat hij bij de verkiezingen van 1977 de eerste man van de CHU was. Tijdens de kabi netsformatie heeft Kruisinga echter veel steun bij zijn frac tiegenoten verspeeld door tel kens opnieuw moeilijke eisen te stellen over een ministersze tel of over de vraag wie staatssecretaris moest wor den op het ministerie van de fensie. Ook zijn conflict bin nen het kabinet met premier Van Agt en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft hem bij de regeringspar tijen niet erg geliefd gemaakt. Kruisinga heeft nog geen defi nitief besluit genomen of hij wel of niet in de Kamer zal terugkeren. Dat zal pas ge beuren als in juni de vacature in de CDA-fractie ontstaan is. CHU-voorzitter Van Leeu wen benadrukt echter dat het bij de plaats die het kabinet wellicht aan Kruisinga bij de Wereldgezondheidsorganisa tie kan aanbieden om een "zeer eervolle functie" gaat en dat Kruisinga alle kwalitei ten heeft om een bestuursfunc tie bij deze organisatie goed te vervullen. Momenteel werkt Kruisinga ook bij de Wereld- gezondhei dsor ganisatie maar die baan eindigt in sep tember. LEIDEN - Prof. dr. J. van den Han del, sinds 1 oktober 1959 buiten gewoon hoogleraar in de ther modynamica en de leer van het magnetisme aan de Leidse uni versiteit. heeft onlangs deze uni versiteit met emeritaat verlaten. Tijdens zijn afscheidscollege van middag in het collegezakencom- plex van de Gorlaeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg gaf de scheidende prof. een terugblik op de periode van op enkele maan den na een halve eeuw, die hij bij het Kamerlingh Onneslaborato- rium heeft doorgebracht. DICHT BIJ HUIS KRALINGSE ZEILSCHOOL ROTTERDAM/REEUWUK Lestijden overdag/avond; week/weekend. Aanv. dagelijks. Tel. inf./inschr. (event, via antw.app.) bij HENK V. GENT 010-121090 Of 01829-4214 DEN HAAG (ANP) - De aangekondigde beper king van de volgens de regering te sterke groei van het consumptief kre diet gaat op 1 mei in. Minister Van Aardenne van eco nomische zaken heeft gisteren medegedeeld, dat hij in overleg met zijn mede betrokken ambt genoten een beschikking heeft afgekondigd. In het algemeen mag volgens de beschikking het uitstaand bedrag aan consump- ADVERTENTIE tief krediet (afbetalingskrediet en kredietverlening, die valt onder de wet op het consumptief geld- krediet) van een kredietverle- nende instelling in de periode van 31 maart 1979 tot 31 maart 1980 met niet meer dan vijftien procent groeien. Het uitstaand bedrag aan con sumptief krediet is gestegen van 2,3 miljard gulden in 1970 tot 11,4 miljard gulden in 1978. Tot de afkondiging van een con junctuurbeschikking is overge gaan, aldus minister Van Aar denne, omdat de groei van de consumptieve bestedingen, die mede wordt gedragen door de zeer sterke toeneming van het consumptief krediet, een aantal effecten met zich mee brengt die minder wenselijk worden geacht. Zo is een voortzetting van de hui dige krachtige groei van het con sumptief krediet in strijd met het streven naar een meer evenwich tige economische ontwikkeling, waarop het in Bestek '81 uitgezet te beleid is gericht. Het tempo waarin deze groei zich voltrekt heeft in zoverre nadelige gevolgen voor een evenwichtig bestedingspatroon binnen de particuliere sector, dat daardoor particuliere besparingen in on voldoende mate dan wel tegen een relatief hoge rentefactor be schikbaar zijn voor investerin gen. Bovendien wordt de invoer van consumptieve goederen en diensten er in onevenredige mate door gestimuleerd. De vergrote invoer van ondermeer duurzame consumptiegoederen van de af gelopen jaren is mogelijk mede een gevolg hiervan geweest. Bei de ontwikkelingen leiden tot vergroting van het tekort op de lopende rekening van de beta lingsbalans, de laatste reeds op korte termijn en de eerste op wat langere termijn. Kritiek PPR-raadslid Beijen: Els Brouwers, Havo scholiere, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel 071-124108 Tuinmeubelen kiezen op onze perma nente show Da s nu al van de zomer genieten U vindt er alle bekende mer ken Maar ook het komplete toebeho ren Zoals fraaie kussens, parasols, tuintafelkleden Eigenlijk alles voor uv tuinkomfort U bent van harte welkom LEIDEN - Het opbouwwerk in de Merenwijk kan voorlopig blijven draaien. Aan het einde van dit jaar zal opbouwwerksten Anke Keur opnieuw met een rapporta ge bij de gemeente komen van haar werkzaamheden en de in- houd die het werk krijgt. Dan wordt beslist of het opbouw werk, dat ruim anderhalf jaar ge leden als proef van start ging voor een periode van drie jaar, moet worden gecontinueerd of dat aan de 'afbouw' wordt begonnen. Hoewel Anke Keur gisteravond tij dens de vergadering van dé commissie Samenlevingsop-1 bouw zei dat het werk goed ver liep vindt ze het voor één persoon ondoenlijk. "Je kunt het werk in zo'n grote wijk, waar nog een aan tal voorzieningen ontbreken, niet in je eentje doen. "Zo dacht Anke Keur dat met name een leid(st)er er voor het Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk dringend nodig is. Anke Keur kwam destijds in dienst bij buurtvereninging Slaagwijk. Ze was o.m. betrokken bij de op zet van bewonerscommissies, een nieuwe peuterspeelzaal, een buurtorganisatie, bij het gastou derproject en het vrouwenwerk. Omdat bleek dat de voorzienin gen voor ouderen onder de maat waren gebleven ("het lijkt wel of mensen hier niet ouder dan 40 worden") werd ook begonnen met de opzet van een raad voor ouderen. De opbouwwerkster neemt ook deel aan het Slaagh- buurt-overleg, een platform van diverse, in de Slaaghbuurt actie ve groepen. Wethouder Tesselaar zei gister avond de eerste proefperiode als LEIDEN - Een korte aarzeling werd de Leidse schouwburgdi recteur Hans van Dam gisteren in zijn eigen cultuurtempel fataal. Tijdens zijn toespraak na het voorlopig laatste optreden van Wim Kan in Leiden was voor hem de taak weggelegd om namens het gemeentebestuur een door prof. Wenckebach vervaardigd beeldje van het beroemde Leidse weesjongetje Cornelis Joppensz te overhandigen. Een moment zoeken naar woorden ontlokte Kan onmiddellijk de opmerking: "Je motje tekst op je pakkie schrijven" (daarmee refe rerend aan de verpakking van het beeldje). Bureau voorlichting van het Leidse stadhuis heeft het beeldje inmid dels de naam "Oscar van Leiden" meegegeven. Men wil er in elk geval mee aangeven, dat de on derscheiding van de stad Leiden bedoeld is voor degenen, die zich voor de stad verdienstelijk heb ben gemaakt. Gisteravond viel die eer aan de cabaretier ten deel. Overigens is het een onderschei ding die ook buiten de culturele sfeer zal worden uitgereikt. Wim Kan volstond gisteravond met het accepteren van het geschenk. Hij wijdde er geen dankwoord aan en was ook achteraf niet be reid tot het geven van een reactie. LEIDEN - Het PPR-raads- lid Beijen heeft gister avond, in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, kritiek geuit op de wijze waarop het bestemmings plan voor Noordvest tot stand is gekomen. Zoals bekend heeft het buurtcomi- té Noordvest zich vorige maand terug getrokken uit het overleg met de gemeente over het be stemmingsplan. Het comité vindt dat er veel te snel gewerkt moest worden en dat men niet toe kwam aan fatsoenlijke inspraak. Volgens Beijen heeft de gemeente onjuist gehandeld door te sugge reren dat het bestemmingsplan snel tot stand moest komen om dat het voorbereidingsbesluit voor dit deel van de binnenstad op 7 mei afloopt. Beijen wees erop dat alleen een voorbereidingsbesluit is geno men voor het gebied waarin het Mijnders-complex ligt, in ver band met de mogelijke vestiging van een Digros-koopcentrum hetgeen ongewenst wordt geacht. Beijen meent dat de gemeente het bestemmingsplan moet splitsen en alleen het deel voor het Mijn- dersgebied voor 7 mei ter inzage moet leggen. Voor het overige deel van het bestemmingsplan is dan meer tijd voor inspraak uit de buurt. Het PvdA-raadslid Bordewijk stel de zich hier tegen teweer. Bor dewijk wees er op dat de raad een besluit heeft genomen om een bestemmingsplan te maken voor heel Noordvest en dat destijds niemand heeft voorgesteld het bestemmingsplan te splitsen. Het PvdA-raadslid vindt het onjuist om in het huidige stadium het roer nog om te gooien. Wethouder Waal wees er op dat ambtenaren hard hebben ge werkt om het bestemmingsplan op tijd klaar te krijgen. Hij was van mening dat het college het oorspronkelijke raadsbesluit moet uitvoeren. Volgens de wet- "positief' te beoordelen. Hij wist echter niet of er in de toekomst financiële mogelijkheden waren om het opbouwwerk voort te kunnen zetten, Sinds de invoe ring van de zg. rijksbijdragerege ling beschikt de gemeente name-' lijk over één put waar het wel zijnswerk uit betaald moet wor-| den. houder is het onmogelijk en on juist het bestemmingsplan nu nog te splitsen en slechts een en kel deel ter inzage te leggen. Tuinbouw ®n Hobtoy-«rtik«lon JAN v.d. MEER B.V. Noordolndo 45 - Jml 01713-9003 RooJofarendtveen vrijdag koopavond van 7-9 uur .yA v -';#

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27