Het moet niet supermarkten Alphen beleeft weekeinde „op z'n Europe Protest jonge socialisten tegen „Enropa" Gendarmes en bobbiesop pad in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Al- phenaren moeten morgen niet vreemd opkijken, als ze worden aangehouden door een 'bobby' of een 'gendar- Ook al vanwege het "Europese weekeinde", komen buiten landse agenten morgen naar Alphen. Ze zullen van half elf 's morgens tot 's middags vijf uur dienst draaien, samen met collega's uit Alphen zelf. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met het hijsen van een Euro pese vlag heeft minister C. A. van der Klaauw van buiten landse zaken gistermiddag rond 4 uur het officiële start sein gegeven voor het door de "Juniorkamer" in Alphen aan den Rijn georganiseerde "Europese weekeinde" Daarmee wordt de aandacht geves tigd op de in juni te houden ver kiezingen van het Europees par lement. Het openingsgebeuren trok niet al te veel aandacht, hetgeen kan worden geweten aan de bijna ij zige koude, die zich gisteren niet liet verdrijven door een waterig de kop opstekend lentezonnetje. Niettemin zal de aandacht van talrijke Alphenaren gevestigd zijn op het tijdelijk Europese ka rakter van hun woonplaats. Daar was allereerst de blikvangen- de sprong vam een tweetal para chutisten uit een miniscuul en lang naar de juiste positie zoe kend vliegmachientje, dat te kampen had met een straf windje en een vrij laag wolkendek. Wie enig geduld had werd tenslotte beloond met redelijk geslaagde landingen op de Alphense hoc keyvelden. Vervolgens zal het winkelend publiek een kennismaking met "Europees Alphen" nauwelijks hebben kunnen ontlopen. Vele vlaggen van de diverse bij de EG behorende landen waren daar onder meer verantwoordelijk Ballonnen En tenslotte zal een groot aantal passanten niet voorbij zijn ge gaan aan de klanken die uit en kele bij de Aarhof-kantoorflat geplaatste luidsprekers gister middag het Aarplein opwaaiden Geluiden die behoorden tot de openingsceremonie en die af komstig waren van achtereen volgens burgemeester R. M. Gallas, minister Van der Klaauw en tenslotte Wim Koster, voorzit ter van de Alphense Juniorka- Twee voorname onderdelen van de Europese dagen in Alphen zijn het winkel-weekeinde met onder meer een ballonnenwedstrijd (waaraan de gehele georgani seerde Alphense middenstand deelneemt) en de tentoonstelling in de Aarhof-kan'oorflat, die spe ciaal ten behoeve van die exposi tie aan de "Juniorkamer" (een soort jeugd Kamer van Koop handel) ter beschikking is ge steld. Op die expositie is ook de Alphense politie, met onder meer een Eu ropese pettengalerij, duidelijk Alphen. Hij ontving van Wim Koster, zichtbaar aanwezig. De bedoe ling ligt echter vooral in het in formatieve karakter ten aanzien van de Europese Gemeenschap en de op handen zijnde verkie zingen. Daarnaast zijn er enkele cómmerciële stands van onder nemingen die aan het Europese gebeuren in Alphen een steentje bijdragen. Het zwaartepunt van de Europese dagen komt morgen, met een congres in het Ashram-college Onder leiding van hoofdredac teur Han Mulder van het Leidsch Alphens Dagblad zullen mr C Berkhouwer (voorstander van Europese eenwording) en diens tegenstander John Mills elkaar woordelijk bevechten aan de hand van door parlementaire journalisten gestelde vragen. Dat congres begint morgen om 13.45 Film Iedere belangstellende kan morgen verder gebruik maken van een Europese filmvoorstelling bij Eurocinema tussen 9.00 en 10.30 uur morgenochtend. In de Aar- hofkantoorflat, die tijdelijk is omgedoopt in "Euroflat" zal verderde tentoonstelling morgen vanaf 10.00 uur worden verle vendigd door lezingen van een aantal voorlichters. Om 11.00 uur is de ballonnenwedstrijd vanuit alle Alphense winkelcentra. De blikvangende opening van het Europees weekeinde in Alphen lukt uiteindelijk dan toch: ondanks de straffe wind en een laag wolkendak landden twee parachutisten op de sportvelden ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gisteren gestarte Europees weekeinde van de Juniorka mer Alphen aan den Rijn is direct bij de opening al ge- tracteerd op een tegenactie, afkomstig van de Alphense socialistische jongeren (een bundeling van jeugdige PSP- en PvdA-leden) Via een stencil confronteerden de jongens het publiek, dat zich rond gistermiddag 4 uur in en om de met een Europese tentoonstelling ingerichte Aarhof-kantoorflat had ver zameldmet informatie die 1 tégen de EG pleit. Volgens de socialistische jongeren speelt de EG het neo-imperialisme en het Euro-kapitalisme re gelrecht in de kaart. Zo heeft volgens de jongeren de EG geleid tot een gemeen schappelijke vrije markt waarvan met name de grote bedrijven hebben geprofi teerd ten koste van vele kleine bedrijven. Steeds minder (multinationale) bedrijven beheersen de markt, zonder dat er voldoende controle op hun handelen is, vinden de jonge socialisten, die verder wijzen op een ondemocratisch karakter van de EG, omdat het te kiezen Europees parle ment geen bevoegdheden krijgt, maar zich voorname lijk moet beperken tot het ge ven van adviezen aan de Eu ropese Commissie (het dage lij k EG-bestuur). Voorts noemen de jongeren de EG onder meer een "ramp" voor de derde wereld, verwij ten zij de EG een negatieve in- vlo.ed op de oost-west dialoog en een pro-kemwapenbeleid en is volgens hen de jeugd werkloosheid door het ontbre ken van een sociaal beleid schrikbarend gestegen. "Wij komen niet op voor gebie den. Niet voor Europa, maar ook niet voor Nederland, Ziiid-Holland of Alphen aan den Rijn. Wij kiezen voor of tegen bèpaalde groepen men sen en ideeën over de inrich ting van de samenlevingWij komen op voor een socialis tisch Nederland in een socia listisch Europa, in een socia listische wereld", aldus de jongeren in het gisteren ver spreide stencil. ALPHEN AAN DEN RIJN - De provincie Zuid- Holland zal ƒ315.000 meebetalen voor de aanleg van een fors recreatiegebied aan de noordkant van de zandwinplas in Alphen aan den Rijn. Dit hebben Provinciale Staten gisteren besloten, met alleen de stemmen van de SGP-fractie te gen. Een belangrijk besluit voor Al phen, omdat de aanleg van dit re creatie-gebied („Zegersloot" ge heten) in de wijk Ridderveld staat of valt met de bereidwilligheid van rijk en provincie om te subsi diëren. De bijdrage van de pro vincie komt neer op 15 procent van de kosten; eerder heeft het ministerie van CRM al toegezegd 75 procent voor zijn rekening te nemen. Het gaat hier om de eerste fase van het plan: het aanbrengen van groenvoorzieningen op de noor delijke oever langs de zand- windplaats (langs de Burg. Bruins Slotsingel), die ongeveer 12 hectare groot is met voorzie ningen als lig- en speelweiden, visgelegenheden, een wandel pad en twee parkeerterreinen. De werkzaamheden hiervoor zijn vorig jaar al begonnen. De CDA- en de VVD-fractie in Pro vinciale Staten bleken gisteren over hun aarzeling om geld te steken in het Alphense recreatie plan te zijn heengestapt. In de commissievergaderingen die eerder al aan het voorstel van GS waren gewijd, hadden vertegen woordigers van beide partijen hun stem voorbehouden, omdat zij er niet van overtuigd waren dat ook inwoners van omliggen de gemeenten van het Alphense recreatieproject gebruik zullen maken. Het CDA gelooft daar trouwens nog steeds niet in, en zeker niet op grond van de argumenten van Gedeputeerde Staten, zo liet sla tenlid Spaan gisteren weten. Niet de regionale opzet van het plan was voor het CDA reden om uit eindelijk toch voor subsidiëring te stemmen, maar de financiële positie van de gemeente Alphen aan den Rijn. Spaan sprak van Toch steun van provincie voor recreatieplan in Alphen „ter verzachting van ivonde in het Groene Hart een „ad-hoc beslissing in afwij king van de algemene regel dat de provincie alleen regionale projec ten steunt". Hij pleitte ervoor om het recreatiebeleid van de pro vincie opnieuw te bezien, zodat er duidelijke normen komen wan neer de Staten recreatieprojecten aan de rand van de stad (zoals Ze gersloot) zullen steunen en wan neer niet. „Enorme consequen ties" WD'er Jansen sprak van een „groot en ambitieus plan met enorme financiële consequen ties". De VVD-fractie is „na rijp beraad, studie en eigen waarne ming". toch akkoord gegaan met de subsidie. Volgens Jansen heeft de regionale functie van Al phen en toezeggingen die Gede puteerde Stalen in de jaren '60 en '70 zouden hebben gedaan, daar bij een belangrijke rol gespeeld. WD'er Jansen vroeg zich zelfs af of ook de tweede fase van het re creatieplan niet door de provin cie van subsidie zou moeten wor den voorzien. Omdat dit onder deel voornamelijk betrekking heeft op voorzieningen rond het sportveldencomplex De Bijlen en dus slechts van plaatselijk belang is, wilden GS daar niet aan. Volgens Jansen heeft de ge meente van de geplande veertien sportvelden er op verzoek van de provincie zes afgehaald, zodat nog negen hectare overschoot om iets in regionale Sfeer te doen. Jansen kreeg in de Staten voor zijn suggestie geen steun, ook niet van de PvdA. Vertegenwoordi gers van deze partij hadden in de provinciale recreatiecommissie al laten weten niet veel voor Sub sidiëring van ook de tweede fase te voelen. Nu zei statenlid Wolf: „Dit is duidelijk zo plaatselijk, dal we daar geen subsidie aan willen geven". Hij sprak overi gens zijn waardering uit voor de opzet van Zegersloot en bena drukte de regionale waarde van de zandwinningspias. „Alphen is een regionaal centrum. Het moet niet blijven bij medi sche centra of supermarkten. Er is in de regio een groot tekort aan recreatiemogelijkheden" Hij beschouwde het recreatie gebied ook als „een verzachting van de visuele wond die Alphen met ons medeweten in het groe ne hart heeft geslagen", daar- meè doelend op de vele nieuw bouw van de laatste jaren. SGP De D'66-fractie had geen proble men met het voorstel van Gede puteerde Staten, in tegenstelling tot de SGP: „We hebben bezwaar tegen de grote opzet van het plan", aldus statenlid Mulckhuij- se. die zich al evenmin enthou siast toonde over de sportvelden in het gebied. Bloemtapijten aan voet van de vuurtoren in Noordwijk NOORDWIJK - Het Bloemencomi- té van Noordwijk wil van deze gemeente in de week van 5 tot en met 12 mei één -„bloemenzee" maken. Zeven scholen hebben zich inmid dels bereid verklaard mee te doen aan deze mozaïekwedstrijd. Op het Vuurtorenplein komen acht bloementapijten te liggen, die 's avonds en 's nachts verlicht zul len worden. Een jury bestaande uit onder meer de vrouw van burgemeester Bonnike van Noordwijk zal de versieringen in de badplaats gaan beoordelen. Aan het eind van de week zullen de fraaiste composi ties met prijzen worden beloond. WOUBRUGGE - Het reeds twee jaar slepende geschil tussen de bewo ners van de Van Hemessenkade en de gemeente Woubrugge over de groenstrook langs de Woud wetering (foto boven) werd tijdens de gis teravond gehouden gemeenteraadsvergadering (waarschijnlijk) uit de wereld geholpen. Op aandrang vanuit de gemeenteraad wilden Burgemeester en Wethouders namelijk nu wel van hun tot dusver ingenomen standpunt afstappen. In het „bestemmingsplan Woudwetering" staat de strook grond langs de wetering ingetekend als "openbaar" groen, plantsoen of berm. Wet houder dr. J.N. Haasbroek stelde vast, dat de bezwaren van de kade bewoners zich vooral tegen het woord "openbaar" richten. Omdat de grond eigendom van die bewoners is, wilden ze het woord geschrapt zien en de benaming „voortuinen" zien opgenomen in het bestem mingsplan. Dat had de raadscommissie voor ruimtelijke ordening ook geadviseerd, maar B en W wilden daar niet aan, omdat dan op de betreffende grond allerlei bouwsels zouden kunnen verrijzen. In feite willen B en W én bewoners echter hetzelfde, namelijk handha ving van de bestaande situatie. De meerderheid van de gemeenteraad liet zich gisteravond niet op sleeptouw nemen door B en W. Mevrouw I.M. Harkema-Dun (Gemeentebelang) kwam met de reddende term. Naar haar mening zou voor de eigenaren het woord "groenvoor ziening" acceptabel zijn. B en W voelden er ook voor en zo zal die term dan ook in het bestemmingsplan terechtkomen. Tenzij er onverwach te juridische gevolgen zijn verbonden aan het gebruik van dat woord in het bestemmingsplan. PLAN VOOR JACHTHAVEN MERENWUK VALT NIET ONVERDEELD GUNSTIG LEIDEN - De raadscommissie voor o.a. recreatie steunt de plan nen van watersportvereniging "De Kooihaven" om in Leiden een jachthaven aan te leggen. Niet iedereen was het gister avond echter eens met de komst van de jachthaven op de hoek Zijl/Grote Sloot (Merenwijk). Met name raadslid Elzenga was bang dat dit stukje veel te klein zou zijn om in elk geval de boten van de ongeveer 100 leden van "De Kooihaven" te herbergen. Volgens wethouder Tesselaar zijn de stedebouwkundigen niet en thousiast over het plan vanwege het verkeer dat de jachthaven er zou aantrekken. Eventueel zijn er nog zes andere mogelijkheden voor een jachthaven-plaats. Inmiddels heeft de watersportver eniging contact opgenomen met de Grondmij. Er zijn al tekenin gen gemaakt voor het 2V2 hectare grote terrein "De Kooihaven ging vijfjaar geleden een vereni gingsverband aan, speciaal met het oog op de plannen voor een jachthaven. Aanrijding op zebrapad LEIDEN - Een 59-jarige voetgang ster is gisterochtend om half elf door een auto aangereden terwijl ze op een zebrapad liep. De vrouw liep hierdoor een ge scheurde knie op. Volgens de vrouw reed de auto haar aan toen ze al bijna aan het eind van het zebrapad over de Willem de Zwijgerlaan, dat ze bij de Kooilaan was begonnen over te steken, was. Volgens de automo biliste, een vrouw (23) uit Oegst- geest, had de vrouw echter geaar zeld op het laatste stuk zebra. Er zijn geen getuigen van het onge luk. Inbraak in vak-centrum: buit van f 150 LEIDEN - Vermoedelijk in de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in het centrum vakopleiding voor volwassenen aan de Rooseveltstraat. In de werkplaats, waarnaar men ken nelijk de weg goed kende, maak te men op vakkundige wijze een laskar gereed om er de brandkast mee open te snijden. Dat laatste gebeurde minder vakkundig. Het leverde bovendien weinig op in de brandkast lag naast een hoeveelheid niet geldswaardig papier "slechts" een geldbedrag van f 150,-. Dat geld is door de inbreker(s) meegenomen. Ziekenhuis personeel verbolgen over stoppen tandartshulp LEIDEN - Binnen de muren van het Leidse Academisch Zieken huis is verbolgenheid ontstaan onder het personeel na een be sluit van de ziekenhuisdirectie om het tandheelkundig centrum van het ziekenhuis per 1 mei te sluiten. Door dit besluit komt (volgens de personeelsraad) de tandheelkundige hulp van onge veer 1200 man ziekenhuis-perso neel op de tocht te staan. Omdat coördinator-tandarts Hoek stra van het bedrijfstandheel- kundig centrum heeft besloten per 1 mei een eigen praktijk in Oegstgeest te beginnen, heeft de directie zich beraden over de toe komst van het centrum. Uit een mededeling van algemeen-direc teur J. Verhey blijkt dat het niet mogelijk is een full-time tandarts aan te trekken of te behouden voor het centrum. "Het werken met part-time tandartsen is zowel voor het centrum als voor zijn pa tiënten in verband met ontbre ken van de noodzakelijke conti nuïteit, verre van optimaal." Om deze reden heeft de directie van het ziekenhuis besloten de deu ren van het centrum te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25