Ian Peters (25): Ik ben een laatbloeier, maar ik bloei lang Hockeyteam mist spelverdeler ^eyenoord-spits vol ambitie Nederland in 1980 met vier ploegen in UEFA-toernooi Alfons de Wolf ontsnapt aan valpartij en wint Poolse ijshockeyers roemloos ten onder PAGINA 19 UTRECHT (GPD) - Nog vóór de fi nales van de drie Europese cup toernooien zijn gespeeld, staat nu al vast hoeveel clubs de 32 landen in het seizoen 1980-1981 op grond van de nieuwe regels naar het UEFA-Cuptoemooi mogen stu ren. Nederland krijgt het recht, samen met West-Duitsland en tOTTERDAM- Een gebrek aan zelfvertrouwen valt Feye- noords laatbloeier Jan Peters bepaald niette verwijten. Al in zijn periode bij de Gorkumse amateurclub Unitas, liet de nu 25-jarige spits zich door tegenslagen nauwelijks uit het veld slaan. Integendeel, hij werd er juist door geïnspi reerd. Twee keer kreeg hij als „liefhebber" nul op het request na testwedstrijden bij betaalde clubs (Cercle Brugge en FC Utrecht), die hem letterlijk en figuurlijk te licht bevonden. Niettemin bleef hij ervan overtuigd dat hij ooit door zou dringen tot de rijen van de topvoetbal- Iers. ,Ik gooide er daarna gewoon een schepje bovenop, want ik voelde me prima, ik groeide in mijn spel en ik wist zeker dat ik de kwalitei ten had. Ik wilde persé doordrin gen. Eens zou het dus toch ge beuren". En nu die rotsvaste OveFStclg overtuiging, geschraagd door het geloof in eigen kunnen hem bij j Feyenoord heeft gebracht, kan hij triomferen over de verenigin gen die hem destijds afwe zen. moeten, welke club had dan nog belangstelling voor me ge had?". Ifooral omdat Peters („Nu kunnen ze zien wat ze missen; dat is mijn revanche") zich in korte tijd ont- wikkelde tot een van de meest besproken spelers van de Rotter damse club, die mede dankzij zijn inbreng zo opmerkelijk is ge klommen. 'eyenoord-Ajax, de altijd met zo veel sentimenten omspoelde „oude" competitietopper, is er weer belangrijk door geworden. Voor het eerst sinds november 1976 (ook bij een Rotterdams- Amsterdams treffen, dat toen in 1-1 eindigde) is de Kuip weer eens uitverkocht; het is nog lan ger geleden dal alle 63.000 kaar ten in één dag van de hand gin gen. Oude tijden lijken dus weer gekeerd in Rotterdam, waar al leen trainer Jezek met uitspraken als „zover zijn we nog niet" en „de jongens hebben niet zulke hoge ambities" - en de spelers zelf, niet over een titel willen praten. Wat laten zien Jan Peters vormt geen uitzonde ring. „Toch moeten we zondag wel winnen", stelt hij, „want in de spelersgroep spreken we niet over een kampioenschap, maar wel over het Europees voetbal. Later ging de Rotterdamse leiding volledig overstag. Op aandrang van Jezek werd de statisch geachte Peter Houtman omge ruild voor Jan Peters. Het bleek een goede greep. Eenmaal uit de betrekkelijke anonimiteit van de eerste divisie, ontwikkelde Pe ters („Ze zijn zelf teruggekomen, dat was een grote voldoening voor me") zich pijlsnel. „Omdat ik nu full-prof ben, geen andere zaken aan mijn hoofd heb en met betere voetballers speel", stelt de spits, die zijn droom ver wezenlijkte na een lts-opleiding en baantjes als meubelmaker in een fabriek, jachtenbetimmeraar, onderhoudsman bij een woning bouwvereniging en ten slotte verkoper in een doe-het-zelf- zaak. Jan Peters is ook op het veld een typische doe-het-zelver. Geen meevoetballer in die zin dat hij ballen op gaat halen, wél een speler die voorin heen en weer blijft jagen om zo gaten te trek ken. Openingen waar hij dan het liefst vanaf de linkerflank, zelf in stormt. Met zijn agressiviteit, zijn beweeglijkheid en zijn opmerke lijke sprongkracht, die hij met zijn 1.80 meter zelfs boven Ernie Brandts uittilt, blijkt hij ook in de ere-divisie maar moeilijk te be teugelen in de scoringsdrang die hem volledig beheerst. Jan Peters demonsteert zijn sprongkracht ("dat zit in me, daar heb ik nooit speciaal op getraind) in een duel met Gerrit Vooys In de punt Daarbij kunnen we juist nu een volle Kuip aan ons bipden. Het is dus zaak dat we wat laten Hij kan er zelf mede toe bijdragen dat er aan klantenbinding wordt gedaan bij de club, die overigens ook pas laat zijn specifieke talen ten onderkende. In eerste instan tie immers, schatten ook de Rot terdammers de kwaliteiten van Peters maar laag in, toen hij in 1976 door de toenmalige Unitas- trainer Popovics werd „aange boden". Alleen- bij Feyenoords tweede trainer Ab Zonderland, die destijds naar FC Den Bosch vertrok, bleef zijn naam hangen, met als gevolg dat Peters door die eerste divisieclub werd inge lijfd. Met respectievelijk 18 en 19 sei zoentreffers trok hij daar zo de aandacht dat Feyenoord snel op de eerdere afwijzing terug kwam. Peters: „Ze wilden me voor het seizoen hebben voor 11 duels, maar die tijd vond ik te kort. Nico Jansen en Willy Kreuz waren er toen nog, dus ik dacht dat ik maar weinig kans zou krijgen om me waar te maken. En als me dat niet was gelukt en ik had terug ge- „Het doel is mijn enige doel", zo typeert hij zijn spel plastisch. „Ballen ophalen doe ik niet. Dat hoort een echte spits ook niet te doen, dan is hij niet gevaarlijk. Hij moet in de punt blijven, zich vrijmaken en scoren. Dat is de ouderwetse spits en dat probeer ik te zijn". Dat hij vaak in dat streven slaagt, wordt wel bewezen door de ver gelijking die nu al wordt getrok ken. Jan Peters, een tweede Ove Kindvall? Hij vindt het leuk dat zoiets over hem wordt gezegd, hoopt alleen maar dat hij „er niet zoveel in kan schoppen", maar beseft dat er van enige overdrij ving sprake is. Wel kan hij inmid dels al wijzen op zeven goals in de negen competitieduels die hij tot nu toe afwerkte voor Feyenoord, maar hij stond ook bijna even zo vele keren in een positie van waaruit hij had kunnen doelpun ten. Hij was woest als hij dan niet scoorde („Dat is de agressiviteit die ik bij me heb"), maar juist het missen van die kansen hield het besef levend dat hij er nog niet is. „Want op zulke momenten voel je toch dat je nog tekort komt. Ui teraard kun je niet iedere kans benutten, anders zou je een we- reldspits zijn, maar ik weet wel dat ik soms wat minder agressief op de goal af moet stormen. Maar dat zit nou eenmaal in me, die drang om me waar te maken. Ik wil uil elke wedstrijd slepen, wat eruit te slepen is. Zondag geldt dat helemaal, want tegen Ajax moet het gebeuren". Vooruit spelen Peters heeft zich volledig op die wedstrijd ingesteld, nu speciaal voor hem 300 fans uit zijn woon plaats Schelluinen en het aanpa lende Gorkum in een georgani seerde vorm naar de Kuip ko men. „Ik denk er elke avond aan, praat er elke dag over. Met ieder een, want ik heb geen kapsones gekregen. Ik wil blijven wie ik ben, dus geef ik iedereen ant woord. En dat verveelt me niet ook, want ik ben er zelf heel erg mee bezig. Vrijdagavond en za terdagavond zal ik die wedstrijd al vooruit spelen in mijn gedach ten. Dan stel ik me ook in op een tegenstander, op incasseren, want elke voorstopper wil zich in de eerste tien minuten laten zien. Ik krijg dan ook een hoop tik ken". Toch is Jan Peters (vanaf zijn twaalfde jaar al spits) maar wei nig geblesseerd. Het is, zegt hij zelf, te danken aan zijn instelling dat zijn blessures „sneller lijken te genezen". Hij wil „gewoon" el ke competitiewedstrijd mee doen. voortgedreven door de drang zich waar te maken. Tot in Oranje toe. Peters (nu nog gese lecteerd voor Jong Oranje) geeft nogmaals blijk van zijn zelfver trouwen. „Ik ben één keer bij de A-selectie geweest voor het duel met Zwit serland. Om de sfeer te proeven. Dat was de eerste stap, de tweede komt ook wel. Daar ben ik niet bang voor, want ik weet welke kwaliteiten ik heb. Ik ben een laatbloeier, maar ik bloei lang". PAUL DE TOMBE PERTH (ANP) - "Wat wij missen is een spelverde ler". Het was niet de eerste keer dat Wouter Leefers deze mening liet horen. Ook na de energiek ge speelde wedstrijd tegen Australië, die voor het Ne derlandse hockeyteam met 3-4 verloren ging, leg de Leefers de vinger op de zwakke plek. Bij Australië is Trevor Smith precies de juiste man voor dit werk. Wij hebben momenteel niemand die dat kan. In de eerste helft van dit met span ning overgoten duel, dat het publiek na afloop tot een minu tenlange ovatie bracht, gaf Ne derland de Australiërs nog het beste partij. Net als in de tweede periode van de wedstrijd tegen Canada van dinsdag stond Hans Kruize als linkervleugelverdedi ger geposteerd. De wat logge Ha genaar, die echter zeer goed een bal bij zich kan houden, had tot taak de snelle Greg Browning af te stoppen en Timmie Steens kreeg aan de andere kant de even rappe Terry Walsh te bestrijden. Vooral dank zij Leefers, die van tijd tot tijd Charlesworth in de scha duw stelde, drong Nederland en kele malen gevaarlijk tot vlak voor het doel van Wayne Green door. Na een kwartier leverde het Nederlandse aandringen een treffer op. Green keerde een strafcorner van Litjens, de bal Wouter Leefers kwam op rechts bij Doyer te recht, die met een klein tikje Ron Steens in staat stelde in te schie ten (1-0). Net als het weer leek de wedstrijd voor Nederland uitermate zonnig te gaan verlopen toen Paul Litjens drie minuten na rust Green uit een strafcorner pas seerde en Nederland op 2-0 bracht. Al te lang kon oranje zich evenwel niet koesteren in de weelde van die voorsprong. De Australiërs kozen het enige wa pen, dat hen nog overbleef en waarin zij ook zijn gespeciali seerd: de aanval. De ene na de andere hoekslag werd op Maarten Sikking afgevuurd en twee keer achter elkaar moest hij zwichten. De eerste maal was de bal onhoudbaar, het tweede schot was een zachte inzet, die Van der Staak zóveel problemen bezorgde dat er toch een treffer uit voortkwam. In de 49ste minuut stopte Sikking op haast miraculeuze wijze een schot van de dichtbij staande Steve Smith. Vier minuten later verwierf Australië zich de fel be geerde voorsprong. Irvine maak te zijn derde doelpunt uit de tien de lange corner (2-3). Timmie België vier clubs (het maximum) aan dat toernooi te laten deelne men. Na de resultaten van de halve fina les van woensdag zijn de punten nu zodanig verdeeld dat de finale resultaten geen verandering in de volgorde van de landenranglijst meer kunnen brengen. De nieuwe regels, opgesteld omdat de oude verdeling van het aantal clubs geen rekening hield met bereikte resultaten (waardoor landen als Frankrijk, dat nog nooit een Europese cup won, meer teams kon afvaardigen dan bijvoorbeeld Nederland) luiden als volgt: per land worden de punten die alle deelnemende ploegen aan Europese toernooien in een seizoen hebben behaald bij elkaar opgeteld. (Twee punten voor een overwinning, één voor een gelijkspel en nul voor een ne derlaag), vermeerderd met een bonuspunt voor elke club die de kwartfinales bereikt, nog een punt voor het halen van de halve finales en een derde extra punt voor het bereiken van de eind strijd. Het totale aantal punten wordt dan gedeeld door het aantal deelne mende clubs per land. Ten slotte worden zo de eindresultaten per land over de afgelopen vijfjaar bij elkaar geteld. De drie landen die dan de meeste punten hebben mogen met het maximum van vier clubs deelnemen (voor het eerst in 1980), de volgende vijf landen met elk drie teams, dan dertien landen met twee en de overige elf met elk één. Voor de deelname in het daaropvolgende seizoen trekt men van het pun tentotaal per land het eerste van de vijf seizoenen af en telt er het laatste weer bij, zodat altijd de re sultaten gelden van de laatste vijf jaren. De definitieve indeling voor het seizoen 1980-1981 luidt nu: Vier clubs: West-Duitsland, Ne derland en België. Drie clubs: Engeland, Spanje, Joe goslavië, Sowjet-Unie en de DDR. Twee clubs: Italië (dat land had er tot nu toe altijd vier), Frankrijk, Hongarije, Tsjechoslo wakije, Polen, Portugal, Oostenrijk, Zwitserland, Schotland, Grie kenland, Zweden, Bulgarije en Roemenië. Eén club: Turkije, Denemarken, Ierland, Noorwegen, Finland, Noord-Ierland, Cyprus, Malta, IJsland, Albjanië en Luxemburg. (Wales vaardigt geen eigen teams af naar het Europa Cup Illtoer- nooi). Steens ging daarna naar voren en versierde na lange tijd weer eens een lange strafcorner voor Ne derland. Er volgde nog twee lan ge corners en wederom een straf corner na een fraaie actie van Leefers. Deze laatste scorings kans liet Litjens niet voorbij gaan (3-3). Direct hierna zette Van Heumen de fitte Tjeerd Borstlap in voor Gunning en met nog zes minuten te spelen maakte Cees-Jan Diep- eveen zijn opwachting om de sto- ringstaak van Bouwman in de spits over te nemen. Al die maatregelen sorteerden uit eindelijk weinig effect, want twee minuten voor tijd vond spelver deler Trevor Smith met een splij tende pass Steve Smith, die koelbloedig de allesbeslissende 4-3 aantekende. CORDOBA (AFP/ANP) - Een grote valpartij op enige hon derden meters voor de finish, waarbij dertig renners be trokken waren, is van grote invloed geweest op de eind uitslag van de tweede etappe van de Ronde van Spanje. De Belg Alfons de Wolf en de Italiaan Danielle Tinchella lagen op kop. Een verkeerde manoeuvre van de Italiaan was er de oorzaak van dat hij in botsing kwam met een po litieagent. Tinchella kwam vlak voor de rest van het veld ten val, waarop zo'n dertig coureurs ook tegen de straat smakten-. De Wolf ontsnapte aan deze valpartij en kon de rit als winnaar afsluiten. Hij ver sloeg in de eindsprint zijn landgenoten Etienne van Derhelst en Noël de Jonck- heere, die respectievelijk tweede en derde werden. Joop Zoetemelk, die als ne gende werd geklasseerd, be houdt de leiding ADVERTENTIE Finale Zilverenmolen toernooi maandag 30 april 15.30 uur U.V.S.- Rijnsburgse Boys Terrein Boshuizerkade Voorverkoop zaterdag 15.00-16.30 uur. Kassa: UVS terrein en kassa: Rijnsburgse Boys. MOSKOU (ANP) - Polen is het enige land dat in het toernooi om het wereldkampioenschap zonder een overwinning is gebleven. In de laat ste wedstrijd verloor Polen opnieuw met 2-4 van Finland (1-2,1-1, 0-1). De Finnen eindigden hierdoor definitief als vijfde. Polen was reeds achtste en degradeert dus na een jaar in de A-groep weer naar de B-pou le. De plaats van Polen wordt in 1981 ingenomen door Nederland. West-Duitsland zette zijn laatste wedstrijd tegen de Verenigde Staten in winst om (5-2) en is hierdoor als zesde geëindigd. Na deze wedstrijd staan ook de beide poules vast voor het Olympisch ijshocke.ytoernooi 1980 in Lake Placid. In groep 1 komen uit: Sowjet- Unie, Canada, Finland, Polen, Nederland en Noorwegen. In groep twee: Tsjechoslo wakije, Zweden, Verenigde Staten, West-Duitsland, Roeme nië en Japan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19