Domineesvak heel zwaar Garantie tot 1992 jM Meubelfabriek i Oisterwijk Verkeerd adres Ook in homoseksuele relaties gaat het om de Jndonesië krijgt te maken met onrust in GEIEISBE3 .Ï.TDAG 27 APRIL 1979 Ju ook doopsgezinde voorgangers via Hoger Beroepsonderwijs en seminarie i)ominee-zijn is een ontstellend zwaar beroep. Er wordt kortdurend en van alle kanten een beroep op je gedaan, tiet is een vak dat een mens tot in merg en nieren aan grijpt". at is de ervaring van de doopsgezinde predikant mevrouw J. Woudstra - Gorter (Terhorne. Friesland). In het Alge- ineen Doopsgezind Weekblad schreef' zij onlangs een jioofdartikel waarin zij kritiek uitte op het feit dat steeds meer doopsgezinde gemeenten, mede ten gevolge van het predikantentekort, een niet-gestudeerde voorganger aantrekken in plaats van een aan universiteit en seminarie opgeleide theoloog. laar opmerkingen hadden het ef fect van de knuppel in het hoen derhok. De reacties waren talrijk en vaak nogal emotioneel. Bij de doopsgezinden kan namelijk in principe iedereen als dominee optreden, en de lekevoorgangers die er zijn en wier aantal de laat ste jaren niet onbelangrijk is toe genomen doen hun werk, naar het oordeel van de aan hun zorg toevertrouwde leden, heel goed. Daarom wensen velen aan de mogelijkheid tot aanstelling van een niet academisch gevormde voorganger niet te tornen, u aan de stroom van ingezonden stukken in het doopsgezinde weekblad een eind is gekomen, voelt mevrouw Woudstra zich j verplicht met een tweede artikel de discussie af te ronden. Sagage Jet spijt haar dat een aantal men- j sen in haar gcdachtengang - die j alleen maar de bedoeling had een gesprek op gang te brengen - een aanval op de zondagse lekepre- kers heeft gezien Dit ervaring weet mevrouw Woud- stra zij is nu secretaris van de Friese Doopsgezinde Sociëteiten I hoofdredacteur van het Alge- meen Doopsgezind Weekblad dat je door de theologische studie een hoeveelheid bagage mee krijgt waar je voorlopig mee uit de voeten kunt Maar je zult na verloop van tijd - om niet hele maal leeg te raken - die koffer moeten aanvullen. )e jaren op het doopsgezind semi narie hebben haar ook de gele genheid gegeven "te rijpen in het geloof'. "Vele studenten maken een periode door waarin zij ern stig twijfelen aan de waarde van hun studie, de zin van hun be staan en aan God. Velen gaan tot aan de rand van de vertwijfeling. Dan zijn daar in je seminarietijd de anderen, je jaargenoten en collega's, die je vasthouden, om dat ook zij de twijfel gekend heb ben Zo'n periode draagt bij tot verdieping en verrijking van je geloof en wordt niet nog moeilij ker doordat men krampachtig te genover een verbaasd toekijken de gemeente zijn geloof moet staande houden" Romantiek Aangezien de niet aan rie opgeleide voorgangers meest al op een dorp terechtkomen waarschuwt mevrouw Woudstra ervoor zich toch vooral niet te vergapen aan een romantisch wonen in een dorpspastorie evenmin aan de eer om met "do minee" te worden aangesproken "Het is een vak waarbij alles in een mensenleven in het geding komt. Een leven onder voortdu rende kritiek en. als het goed is met twijfel aan eigen bekwaam heid en met besef van grote on toereikendheid" Dat klemt temeer nu er een over gang is te bespeuren van domi nees naar vrijwilligersgemeen- te. In een domineesgemeente be paalt de voorganger het gezicht. De gemeente huurt als het ware een vrijgestelde in om het werk te doen. Tegenwoordig groeit ech ter het besef dat de gemeente zelf verantwoordelijk is voor de ver- Mevrouw ds.J. Woudstra-Gorter "tot in merg en nieren" kondiging van het evangelie in woord en daad. "Eigenlijk is er geen onderdeel van de taak van de gemeente dat niet door de le den zelf kan worden uitgevoerd. Alleen, soms is er hulp nodig van een meer deskundige. Hem (haar) wordt gevraagd inzicht te geven in problemen, te wijzen op bijbel se richtlijnen, te inspireren en ook te fungeren als persoon bij wie men kan uilhuilen om op nieuw te beginnen" Roeping dominee een andere plaats daar in. zo meent mevrouw Woudstra. "Hij (zij) wordt er dan verant woordelijk voor dat de gemeente haar taak in de wereld zo goed mogelijk doet. Maar dan moet hij (zij) wel geoefend zijn in kritisch denken en pastoraal handelen breed georienteerd zijn en een groot geloof hebben om anderen handreikingen te kunnen doen" Overigens vraagt mevrouw Woud stra zich af of er niet al te gemak kelijk wordt gepraat over "roe ping tot domineeschap" "Is men mislukt als men arts had willen worden maar verpleegster werd9 Is men zijn roeping ontrouw als men niet voorganger van een ge meente woidt maar zakenman? Men kan van God getuigen als prediker maar bijvoorbeeld ook als lerares/leraar of als vader moeder". Tot zover ds. Woudstra in haar standpuntverklaring. Opleiding na HBO Het doopsgezinde seminarie heeft inmiddels de begeleiding van pastorale medewerkers als nieu we taak op zich genomen. Dat is mogelijk geworden door een be sluit van de op 7 april in Leeu warden gehouden Broeder schapsvergadering. Naast de weg langs universiteit en seminarie is er nu een officiële mogelijkheid om via het Hoger Beroepsonder wijs en het seminarie doopsge zind predikant te worden. Het is een regeling die afwijkt van het beleid van andere kerken in ons land, met uitzondering van de baptisten. "De nood van de gemeenten is het geweest die ons gebracht heeft tot deze taakuit breiding van het seminarie, dat vanouds alleen de zorg had voor diegenen die aan een universiteit studeerden", aldus de voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, ds. C. F. Brusewitz. Met ouderen, die een lange staat van dienst in een gemeente hebben, die de Broederschap op ver schillende plaatsen hebben ge diend en die op latere leeftijd nog een aantal jaren als voorganger in een gemeente willen werken had de Broederschapsvergadering geen moeite. Het ging haar met name om die jongeren die zonder voldoende vooropleiding het domineeschap begeren De staf van het seminarie wordt nu met een docent in volledige en twee in gedeeltelijke dienst uit gebreid. Voorlopig zal professor dr. H. B. Kossen (55), sinds 1968 aan het seminarie verbonden, als docent fungeren S. J. de Groot Vrijzinnige protestanten worden nog steeds door jan en alleman ter verantwoording geroepen als de VPRO een radio- of tv-pro- gramma heeft uitgezonden dat velen als "onvrijzinnig" of "bene den een bepaalde maat" betitelen. Daarom doet het bestuur van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Noord-Holland opnieuw een poging - de zoveelste- dit hardnekkige misver stand eindelijk eens uit de wereld te helpen. In een verklaring zeggen voorzitter L. M. Klinkenbergen secretaris T. Bruinsma - Baars van het provinciale bestuur nog eens na drukkelijk, dat de Nederlandse vrijzinnigheid, zoals die zich on der meer openbaart in het verband van de vrijzinnige hervorm den, geen enkele bemoeienis heeft met of verantwoordelijkheid draagt voor de VPRO en zijn programma's. Hoewel sommige vrijzinnigen zich nog met deze omroep verbonden weten, zijn er, aldus de verklaring, ook velen die zich van de huidige VPRO hebben gedistantieerd, de meesten al bij de statutenwijziging in 1968. Het Noordhollandse bestuur hoopt met deze korte uiteenzetting te bereiken dat protestantse vrijzinnigen niet meer op kritische toon over VPRO-programma's worden aangesproken. Zij heb ben er part noch deel aan. Bisschop Simonis van Rotter dam zal een opvolger moeten vinden voor zijn vicaris dr. W. van Paassen die per 1 juli het bisdom gaat verlaten nu hij is gekozen tot overste van de Nederlandse pro vincie van de Priesters van het Heilige Hart. De dekens van het Rotterdamse bisdom denken dat het heel moeilijk zal zijn een opvolger voor vicaris Van Paassen te vin den, vooral omdat de bisschop mogelijk een ander profiel van deze man voor ogen heeft dan de meerderheid van de dekens. De bisschop zou volgens vele dekens en priesters een vicaris zoeken die duidelijker zijn kleur ver toont, met name wat betreft de ambtsopleiding, de oecumene en andere zaken die binnen het epi scopaat in de verhouding met "Rome" gevoelig liggen. Overleden. Oud vicaris generaal A.C. Schaaper van het rk bisdom Rotterdam is op 75-jarige leeftijd in huize Liduina te Hillegersberg overleden. Hij was al geruime tijd ziek.. Dinsdagmorgen wordt hij in Rotterdam begraven. I Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oosterbeek E. Verwaal Zeist, te Rhoon J.H. van Hunnik Bergentheim. Gerefor meerde Kerken: beroepen te IJ- muiden B. de Boer Workum. I Afscheid. In de regio Ter Aar van de Hervormde Kerk nemen de komende weken drie predikan ten afscheid: ds. Wolthuis te Aarlanderveen (hij gaat naar Zoe- terwoude), ds. De Vree te Lei muiden (met emeritaat) er Lindenburg neemt zondag af scheid, ds. De Vree op 6 mei en ds. Wolthaus op 13 mei. Ds. Lin denburg verhuist naar het Gro ningse Dorkwerd, waar hij pasto rale hulp gaat verlenen. I Encycliek. Het speciale nummer van "Archief van de Kerken" (uitgave "De Horstink" Amers foort) met de Nederlandse verta ling van de pauselijke encycliek "Redemptor Hominis" is deze week verschenen. Er is bijzonder grote belangstelling voor. en voorzichtige erkenning van homo seksuele relaties is een van de aanbe velingen voor de conferentie van Brit se methodisten eind juni van dit jaar. Een werkgroep binnen deze kerk maakte een rapport waarin een christelijke visie wordt gegeven op de seksualiteit in het algemeen, het hu welijk en de homoseksualiteit, lensen. zo zegt het rapport, kunnen in het algemeen hun seksuele geaardheid niet veranderen. Daarom moeten op vattingen die aan homoseksuelen hun menselijke waardigheid en de rechten van de mens ontzeggen, worden ver worpen. Homoseksualiteit is. volgens het rapport, op zichzelf moreel niet verwerpelijk, sommige homoseksuele activiteiten echter wel. maar dat geldt ook voor he teroseksuele gedragingen. Homosek suele relaties moeten aan dezelfde cri teria worden gemeten als heterosek suele. Het gaat om de kwaliteit van dc (duurzame) relatie, niet om de licha melijke uitdrukking daarvan Naar het zich laat aanzien, zal in het na jaar ook van Brits-rooms-katholiekc en van anglicaanse kant een rapporl over dit onderwerp verschijnen. Bluyssen In zijn bisdomblad van deze week schrijft mgr. J. Bluyssen. bisschop van Den Bosch, dat homofiele aanleg in het algemeen gesproken geen vrij c^kozen aanleg is en dat daarom woorden als "zondig" en "schuldig" daarop niet van toepassing zijn Homofielen dienen te worden beoor deeld als alle mensen. "Het behoort tot de pastorale opdracht van de kerk. aan allen de evangelische waarden voor te houden die voor allen gelden en men sen die het extra moeilijk hebben te bevrijden van onnodige angsten en kwellingen" Soms worden erotische gedragingen binnen een homofiele vriendschap met hetzelfde gemak veroordeeld als waarmee men beweert dat binnen een huwelijk alles mag. In dat laatste ge looft mgr. Bluyssen niet. want dan worden belangrijke menselijke waar den ondergeschikt gemaakt aan de seksualiteit. Daarom zet hij ook vraag tekens bij een loutere veroordeling van erotische homofiele relaties, die im mers volledig voorbijgaat aan mense lijke en christelijke waarden als trouw, respect voor de ander, liefde en on baatzuchtigheid. Anderzijds verbaast bisschop Bluyssen zich over het gemak waarmee tegen woordig alle homoseksueel gedrag als vanzelfsprekend, goed en fijn wordt bepleit. De ongenuanceerde wijze waarop dit pleegt te gebeuren lijkt sek sualiteit tot een consumptie-artikel te degraderen. Soortgelijke verschijnse len constateert Bluyssen overigens ook ten aanzien van de heteroseksuali teit. (Van onze correspondent) j JAKARTA - Indonesië wacht een moei lijke tijd. Het krijgt te maken met een zekere onrust in de samenleving. Dat verklaarde gisteren het hoofd van de staatsveiligheidsdienst Bakin, gene raal Yoga Soegama, na afloop van de kabinetszitting die werd voorgezeten door president Soeharto. Generaal Soegama gaf op dc kabinets vergadering zijn taxatie op de vooruit zichten van de Indonesië ontwikkelin gen voor de komende vijfjaar. Volgens de Bakin-chef dient de regering alles in I het werk te stellen om de gevoelens van frustratie weg te nemen. Ze moe ten worden opgespoord en voor alles dient te worden voorkomen dat deze gevoelens zich ontwikkelen tot alge mene ontevredenheid of tot een revo lutie. Soegama gaf toe dat er onrust heerst in ernstige en in minder ernstige mate. "Maar wij moeten voorkomen dat dit gevoel van frustratie wordt uit gebuit door mensen met bepaalde verlangens en idealen", aldus generaal Soegama. Een manier om de frustratiegevoelens weg te nemen is volgens de generaal het volk uit te leggen waarom bijvoor beeld de prijzen omhoog zijn gegaan. De prijsverhogingen, als gevolg van monetaire maatregelen die vorig jaar november zijn genomen, heeft onrust veroorzaakt onder de Indonesiërs. Het is zeer de vraag of dit wordt veroor zaakt door het regeringsbeleid of dat het een gevolg is van een bepaalde si tuatie. "Het probleem is dat wij niet alleen op de wereld wonen". De so ciaal-economische politiek in Indone sië wordt volgens hem ook beïnvloed door de internationale monetaire poli tiek. Laat de regering dit de mensen uitleggen en als zij er zich van bewust worden zou dit volgens de Bakin-chef niet hoeven te leiden tot opstandige gevoelens. Veel hangt naar zijn mening ook af van de bekwaamheid van de nieuwe gene ratie die straks de fakkel moet over nemen van de huidige leiders. Zij moe ten goed beslagen ten ijs komen, moe ten een goede opleiding hebben geno ten om problemen zoals de rijstvoorra- deneerlijke verdeling van de welvaart, de olievoorraden en andere monetaire problemen het hoofd te kunnen bie den. Dat zijn volgens de generaal es sentiële problemen waarmee Indone sië de komende jaren te maken krijgt. Het volk meet deze generatie voorbe reiden op zijn taak. De Bakin-chef gaf op de kabinetsverga dering ook zijn visie op de algemene verkiezingen in 1982. Volgens Soega ma hangt het helemaal van het volk af of die verkiezingen soepel zullen ver lopen. Nadere details gaf hij niet omdat het een vertrouwelijke zaak is. Intussen heeft de regering woensdag 154 communistische gevangenen vrijgela ten die 14 jaar geleden zonder vorm van proces waren opgepakt omdat zij be trokken zouden zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van oktober 1965 die door president Soeharto werd on derdrukt. De vrijgelaten gevangenen die in zogenaamde rehabilitatiekam pen op Midden-Java hebben gezeten behoorden tot de categorie D. Tot deze groep behoren die gevangenen van wie de regering zeker weet dat zij tot de communistische kern behoren, maar die echter niet met bewijzen kan wor den hard gemaakt. De militaire bevel hebber van Midden-Java, generaal Soekotjo, verklaarde dat de vrijlating onderdeel is van het regeringsplan om de leden van de verboden communis- tikche partij in de maatschappij te la ten terugkeren. Dit plan moet volgend jaar zijn voltooid, aldus generaal Soe kotjo. Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie geloogd massief Europees eiken voorzien van eigen brandmerk ongekende service

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15