Vrede Egypte - Israël thans officieel bezegeld NAAST HET NIEUWS Controle op naleving SALT-akkoorden Portugal: Geen ontslag kabinet Israëlische vliegtuigen boven Beiroet Buitenlandse week-editie van de Times Straffer optreden nodig tegen Z-Afrika DONDERDAG 20 APRIL 1979 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON HOMESTEAD (Florida) (GPD/DPA) - De Ver enigde Staten gaan enkele mil joenen dollars ten koste leggen aan verbetering van hun midde len om na te gaan of de Russen zich aan de afspraken van een nieuw SALT-akkoord zullen houden. De Amerikaanse presi dent Carter heeft gisteren in New York gezegd ervan overtuigd te zijn dat de Verenigde Staten in staat zijn de naleving van de overeenkomst toereikend te veri fiëren, ook nu de Verenigde Sta ten het moeten stellen zonder de luisterposten die voorheen in Iran op relatief korte afstand van Ruslands belangrijkste raket centra waren geposteerd. De Amerikaanse regering is, met het nieuwe SALT-akkoord nu binnen handbereik, volop in het offensief gegaan om via de open bare mening de Amerikaanse Senaat tot ratificatie te bewegen. „Verwerping van het verdrag", zei Carter in zijn toespraak te New York tot Amerikaanse dagbladuitgevers, „brengt de we reld in gevaar". De Russen zou den - zonder verdrag - in de toe komst strategisch voordeel kun nen krijgen en een ongeremde bewapeningswedloop zou de we reld terugleiden naar de koude oorlog. Inmiddels is juist het punt van de verificatie inzet van nieuwe moeilijkheden die zich in de on derhandelingen op het laatste ogenblik blijken voor te doen. De Russen zeggen dat de Verenigde Staten het eerste SALT-verdrag vijf jaar lang hebben geschonden, zo meldde een persbureau, maar het is niet duidelijk geworden op welke manier dit zou zijn ge schied. Inmiddels wordt met het verstrij ken van de tijd de kans kleiner dat het SALT-debat zal zijn beëindigd voordat de verkie zingsstrijd van 1980 een aanvang neemt. Dit is de regering-Carter onwelkom. Niettemin is het nauwelijks aannemelijk dat het hinderlijk opduiken van de veri ficatie-kwestie als een laatste hinderpaal voor het sluiten van het SALT-verdrag, toevallig is. Zeker na de tegenstrijdige ver klaringen van CIA-directeur Standsfield Turner, minister van defensie Brown en het Witte Huis over de schade die het verlies van de posten in Iran teweeg heeft gebracht, moet Carter duidelijk maken dat het hem eertijds ernst is geweest met zijn verklaring geen verdrag te zullen tekenen dat niet kan worden geverifieerd op zijn naleving. Eerst afgelopen maandag zou zijn besloten de verificatiemogelijk heden op korte termijn uit te breiden, met meer spiona- gevluchten van vliegtuigen, nieuwe satellieten en extra luis- ter-apparatuur. Desondanks blijken tellingen in de Senaat nog steeds te wijzen op een groot te kort aan stemmen voor ratifica tie. Niet minder dan 50 senatoren zeggen nog geen standpunt te hebben. De Verenigde Staten zouden intussen met een reeks landen onderhandelingen heb ben aangeknoopt over vrije doorvlucht voor spionagevlieg- tuigen. Het blijft echter merkwaardig dat het Witte Huis al ruimschoots voor het besluit de controlemid delen ten aanzien van de Russi sche bezigheden te verruimen, verzekerde dat verificatie was gegarandeerd. Dit wil zeggen: het Witte Huis had toen ongelijk óf er worden nu vele miljoenen ge spendeerd aan in wezen niet noodzakelijke gebarentaal op het gebied van de technisch zeer ge compliceerde spionage, terwille van de senatoren die nog in onze kerheid verkeren. Voor ratificatie zijn 67 Senaatsstemmen no dig. Carter gaat na zijn toespraak in New York op weg naar New Hampshire, waar volgend jaar de eerste voorverkiezingen plaats hebben. Zijn politieke adviseurs hebben hem duidelijk gemaakt dat hij zich van het begin af aan in de strijd moet mengen om een kans te hebben op herverkiezing. Carter dus op reis, hoewel hij of ficieel zijn kandidatuur voor een nieuwe termijn in het Witte Huis nog niet heeft gesteld. De nucleaire planninggroep van de acht NAVO-landen is gisteren overeengekomen, dat nieuwe Amerikaanse raketten in West- Europa onder zo groot mogelijke deelneming door andere landen moeten worden ingevoerd, ook door Nederland. Bonn wees af, dat nieuwe raketten alleen op Westduits grondgebied zouden worden geïnstalleerd. Gisteren sloot de planninggroep het overleg op de Amerikaanse luchtmachtbasis Homestead in Florida af over een modernise ring van het Westeuropese poten tieel op het gebied van raketten voor de middellange afstand als antwoord op een toenemende bedreiging van de aangesloten landen door Sowjet-raketten. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Na een vertraging van meer dan twee uur zijn gisteren de vredesdocumenten ter ratificering van het vredesverdrag tussen Israël en Egypte uitgewisseld. Met de uitwisseling van de documenten is officieel een eind gekomen aan de staat van oorlog tussen Egypte en Israël en worden alle in het vredesverdrag overeenge komen regelingen van kracht. t^KÊÊÊÊA Israël en Egypte hebben gisteren officieel een eind gemaakt aan de staat van oorlog tussen beide landen. Dat gebeurde door uitwisseling van de documenten van het op 26 maart getekende vredesverdrag. De uitwisseling vond plaats in een Amerikaanse waarnemingspost in de Sinaï. Op de foto overhandigt Saad Afra (midden links), namens Egypte de documenten aan Eliahu Beil-Elissar, ei medewerker van premier Begin van Israël. Links en rechts op de foto twee ambassadeurs van de Verenigde Staten die goedkeurend applaudisseren. BEIROET (AP) - Israëlische gevechtsvliegtuigen zijn gis teren langs de kust van Liba non laag over vluchtelingen kampen gevlogen. Palesfijnen en Syrische solda ten van de Arabische vre desmacht reageerden hierop door hun anti-luchtdoel ge schut in werking te stellen en op de vliegtuigen te vuren. Het opperbevel van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie van Jasser Arafat verklaarde ook dal er langs de Israëlisch- Libanese grens van beide zij den hevig was geschoten toen de straaljagers overvlogen. Het kon niet onmiddellijk be vestigd worden of Jasser Ara fat op het tijdstip dat de vlieg tuigen over Beiroet vlogen op zijn commandopost aanwezig Witte rookkolommen van het ontploffende anti-luchtdoel geschut verduisterden de heldere hemel toen de guer rillastrijders uit de kampen Chatilla en Bouij el Barajneh evenals vanaf de stad Sa bra het vuur openden op de vlieg tuigen. Een wagen met luidsprekers reed door het gebied dat het belangrijkste bolwerk van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie is. De mensen kregen de opdracht dekking te zoeken en alle scholen moesten worden ge sloten. Bij herdenking Anjerrevolutie LISSABON (GPD, UPI, AFP) - Bij de herdenking van de Anjerre volutie heeft de Portugese presi dent gezegd geen reden te zien voor het ontslag van zijn kabinet of het uitroepen van tussentijdse verkiezingen. Het lot van de rege- ring-Mota Pinto wordt aldus aan het parlement overgelaten. Het buitenparlementaire kabinet van Mota Pinto beschikt slechts over een minderheidssteun. So cialisten, sociaal-democraten ap communisten voeren oppositie tegen het regeringsbeleid. Zowel socialisten als communisten staan op het punt een motie van wantrouwen tegen de regering in te dienen. De uitlatingen van Eanes zijn voor de oppositiepartijen ronduit te leurstellend. Nadat een maand geleden de regeringsbegroting door het parlement werd ver worpen, werdén van Eanes be paalde maatregelen verwacht. De Portugese president weigerde echter het ontslag van zijn eerste minister, die een tweede begro ting niet veel verschillend van de eerste in zal dienen. De moeilijk heden over de begroting leidden tot een scheuring in de tweede grootste partij, de PSD. De helft van de sociaal-Democratische Partij liep over naar het kamp van de regering. Mota Pinto beschikt nu over een meerderheid in het parlement, slechts op voorwaar de dat de twee grootste partijen - socialisten en sociaal-democra ten - het kabinet blijven gedogen. President Eanes noemde de poli tieke situatie in Portugal verwar rend en ontstellend. Maar daarte genover staan volgens hem een groot aantal positieve punten, zo als het behouden van de demo cratie, goede buitenlandse be trekkingen en een hoopvolle aanpak van de economische cri sis. Wat ontbreekt is volgens Ea nes een "politieke doelmatig heid". Het volk wordt in de war gebracht door partijpolitieke manoeuvres die met verborgen bedoelingen worden gehouden, aldus Eanes. De Portugese president ontkende dat hij op meer persoonlijke macht of een militarisering van het regime uit zou zijn. Dat werd hem met name door de leider van de PSD, Sa Carneiro, verweten. Het onvermogen van de politieke partijen het met elkaar eens te worden heeft echter, volgens ge neraal Eanes, een actiever ingrij pen van de president noodzake lijk gemaakt. "Het volk is het wachten moe", zei Eanes. "Ik kan niet toestaan dat de rechtvaardi ge verwachtingen van het Portu gese volk nog langer worden te leurgesteld". Portugal kent vele problemen. Sinds de revolutie bedraagt de inflatie twintig procent per jaar. De Escudo, de munteenheid van Portugal, is na devaluatie nog maar de helft waard en het land heeft 500.000 werklozen. Ook moet er nog een oplossing ge vonden worden voor het tekort op de betalingsbalans van een miljard dollar. De president verdedigde de mo dernisering van de economie van Portugal met het oog op zijn eventuele lidmaatschap van de EG en de versterking van de ban den met de voormalige kolonies in Afrika, met Brazilië en met landen waar Portugese immi granten A Aan de uitwisseling van de docu menten ging een ernstig me ningsverschil vooraf over de be geleidende brieven met betrek king tot de autonomie. Toen de Israëlische delegatie een uur voor de aanvang van de plechtigheid de ratificatiebrieven doornam, bleek dat de Egyptische tekst van de Israëlische tekst afweek. Bij de zin die stelde dat autonomie aan de bewoners van de Westoe ver en de Gazastrook gegeven zal worden, hadden de Egyptenaren het woord „bewoners" weggela ten, zodat de Egyptische versie het had over autonomie voor de Westoever en de Gazastrook, daarmee geen onderscheid ma kend tussen gebied en bewo- Israël maakt een principieel onder scheid, omdat het de gebieden als een onafscheidelijk deel van Is raël beschouwt, terwijl het de Arabische inwoners die in deze gebieden wonen een zekere mate van zelfbestuur wil geven zonder daarbij van de gebieden afstand te doen. Brieven Daarnaast ontstond er ook onenig heid over de behandeling van de begeleidende brieven. Egypte wenst de brieven als een onaf scheidelijk deel van het vredes verdrag te beschouwen en heeft dit in haar ralificatiebrief uit drukkelijk vermeld, om duidelijk te stellen dat het Egypte niet al leen om een afzonderlijk vredes verdrag met Israël te doen is, maar dat het naar een alomvat tende vrede streeeft. Israël maakt geen melding van de begeleidende brieven in haar ra- tificatiebrief en verzet zich tegen de gelijkwaardige behandeling van het verdrag en de brieven. Indertijd werd in Camp David besloten enkele van de vraag stukken waar geen overeen stemming over bereikt was. in begeleidende brieven te behan delen. Een zo'n nog open vraag stuk betrof de toekomst van de Palestijnen en de autonomie. Vanuit de observatiepost in Oem- chashiba in de Sinaï-woestijn, waar de uitwisseling van de do cumenten plaats vond, werd ij lings overleg gepleegd met Cairo en Jeruzalem om alsnog overeen stemming te bereiken. Uiteinde lijk werd besloten de ratificatie- LONDEN (AP) - Louis Heren, ad junct-hoofdredacteur van de Ti mes, heeft gisteren gezegd dat hij verwacht dat de buitenlandse weekeditie van de Times maan dag voor het eerst zal verschijnen en dat het blad al wordt gezet bij een kleine drukkerij in de Wesl- duitse stad Darmstadt. De Times hield op 30 november van het vorig jaar op te verschijnen omdat de directie met de druk kersbonden geen overeenstem ming kon bereiken over nieuwe technieken, waardoor arbeids plaatsen verloren zouden gaan. Toen hernieuwde besprekingen met de bonden vorge week mis lukten kondigde de Times aan dat een weekeditie verzorgd zou worden voor de buitenlandse le- Times zal gedrukt wor den bij een andere drukkerij, die Heren uit vrees voor tegenmaat regelen van de bonden niet wen ste te noemen, maar hij zei dat hij vandaag naar Wesl-Duitsland ging om de laatste fasen van de produktie bij te wonen. De drukkerij in Darmstadt heeft maar 20 mensen in dienst, en ge bruikt door een computer ge stuurde fotozetapparatuur - een systeem dat ongeveer hetzelfde is als de Times zelf wil invoeren. "Volgens onze produktieafdeling gaat het nieuwe blad de helft kos ten van wat het in Engeland zou hebben gekost", aldus Heren. De journalisten van de Times heb ben aanwijzingen van hun vak bond om niet voor de buitenland se editie te werken naast zich neergelegd, en helpen mee bij de produktie van het nieuwe blad. De uitgever van "Tercuman". een krant voor Turkse gastarbeiders in West-Duitsland, heeft meege deeld dat de Times op de drukke rij van zijn krant in Zeppelin- heim, even ten zuiden van Frank fort. gedrukt zal worden, nadat het blad in de drukkerij in Darm stadt is gezet. brieven uit te wisselen zonder daarin veranderingen aan te brengen, terwijl Egypte en Israël vandaag opnieuw brieven zullen uitwisselen waarin ze bevestigen dat alle in Camp David bereikte overeenkomsten in de verdere onderhandelingen bepalend zullen zijn voor de interpretatie van het vredesverdrag. Door deze compromisoplossing kon de plechtigheid alsnog door gaan. In een korte toespraak na de uit wisseling van de documenten, legde de Egyptische onderminis ter van buitenlandse zaken, Saad Afra, de nadruk op het belang van het streven naar een alomvatten de vrede, waarbij het Palestijnse vraagstuk in alle opzichten op gelost moet worden. De Israëli sche directeur van het ministerie van premier Begin, Ben Elissar, noemde de uitwisseling een eer ste stap op weg naar een alomvat tende vrede. Bij de plechtigheid voerden de in Israël en Egypte ze telende ambassadeurs van de Verenigde Staten het woord. Eerder waren ze als bemiddelaars opgetreden tussen Israël en Egypte. PLO De Israëlische minister van defen sie Weizman, die gisteren voor besprekingen met zijn Egypti sche collega in Caïro arriveerde, riep de PLO op de weg van Egyp te te volgen en „met praten te be ginnen en met schieten op te houden". Weizman, die in Egypte besprekingen voert over de ont ruiming van de Sinaï, toonde be reidheid de Israëlische acties in Zuid-Libanon ter discussie te stellen, maar woordvoerders in Jeruzalem verklaarden dat Weizmans uitlatingen geen er kenning van de PLO of uitnodi ging om als onderhandelings partner op te treden beteken den. Weizman omschreef de Israëlische vergeldingsacties (voor de derde achtereenvolgende dag werden Palestijnse kampen door lucht macht en artillerie bestookt) als „een methode om onnodige mili taire actie tegen ons" te voorko- rpen. Zijn Egyptische collega van defensie zei te hopen dat Israël geen nieuwe nederzettingen zal stichten op de bezette westelijke Jordaanoever en in de Gaza strook. „Het zal erg moeilijk zijn door te gaan met de stichting van nederzettingen op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza strook terwijl wij bezig zijn met onderhandelingen over het Pale stijnse vraagstuk", aldus Saad Afra. Weizman bracht naar voren dat de Israëlische regering heeft verbo den dat pnvé-grondbezil van Arabieren wordt onteigend ten behoeve van nieuwe nederzet tingen. Hij voegde hieraan toe dat de regeringsbeslissing van vorige week, om toestemming te geven voor twee nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, geen schending van het recht op eigen grond inhield. Hij weigerde in te gaan op de kwestie van een algeheel verbod op nieuwe ne derzettingen in de bezette gebie den. Lauren Bemis en Michael McGinley uit Lovgmont in de Verenig de Staten zijn on langs in het huwelijk getreden .Zij deden dat op een vrij ongebruikelijke manier, namelijk in een luchtballon die boven hun woonplaats hing. Tederheid in Frankrijk In Frankrijk maakt 25 procent van de mannen geregeld het ontbijt klaar om hun vrouw te plezieren. Zestig procent doet het onre gelmatig. Achtenzeventig procent der echtparen valt elkaar in de armen met geen ander motief dan tederheid. De percentages zijn ontleend aan een enquête over tederheid en haar uitdrukkingsvormen in het gezin, uitgevoerd door het insti tuut IFOP voor het meinummer van „Clair Foyer Familie Maga- Van de ondervraagde echtparen vindt 27 procent tederheid een belangrijk element van samengaan. Slechts 5 procent noemt in dit verband de fysieke harmonie belangrijk. Volgens IFOP zijn de echtparen in Frankrijk in 1979 tederder voor elkaar dan de voorgaande generatie: 67 procent van de mannen zegt een goede relatie met hun vrouw te hebben, en 64 procent van de vrouwen heeft het met hun man. Wat betreft de verhou ding tot de kinderen, die is bijna idyllisch, als men tenminste de ouders mag geloven, van wie 94 procent zegt dat zij goed is. Men houdt van elkaar in Frankrijk en men laat het elkaar weten: zo wandelt men graag hand in hand samen. Dat doet tenminste meer dan één echtpaar op de twee dikwijls of van tijd tot tijd. Het wil ook zeggen dat bijna één echtpaar op de twee het nooit doet Seksueel verkeer op jeugdige leeftijd Naar een onderzoek door het Congres heeft uitgewezen heeft een- vijfde van de jongens en meisjes van 13 en 14 jaar in de Verenigde Staten reeds seksueel verkeer. Nog geen derde der seksueel ac tieve tieners in de Verenigde Staten neemt daarbij met enige regelmaat voorbehoedende maatregelen. De afgevaardigde Anthony Beilenson uit Californië noemt het in een commentaar op het onderzoekschokkend', dat het bij meer dan de helft van alle buitenechtelijke geboorten in Amerika gaat cm moeders van tienerleeftijd. Het wijst er volgens hem op dat de overheid op het gebied van de voorlichting en gezinsplanning tot nu toe weinig heeft gedaan. Pseudo-bom zorgt voor opwinding In een postkantoor in de buitenwijken van de Franse havenstad Le Havre is gisteren grote opwinding ontstaan toen in een stapel postpakketten een ongebruikelijk geluid werd gehoord. Het kleine pakje dat het geluid voortbracht werd meteen apart gelegd, er werd een specialist van de explosievendienst bij ge haald en een politicagent werd er op uitgestuurd om de buurtbe woonster aan wie het pakje was geadresseerd te ondervragen. Toen haar vragen werden gesteld over de inhoud van het pakje onthulde de vrouw met een rood hoofd dat het geen bom was, maar een op batterijen werkend erotisch stimulatieapparaat dat zij had besteld bij een postorderbedrijf in Marseille, dat zijn klan ten uiterste discretie beloofde. „Geadresseerde onbekend" Op 11 juni 1958 zond de administratie van de sociale diensten te Erice, bij Trapani, een brief aan mevrouw Giacomö Causa te Trapani waarin haar het heugelijke nieuws werd meegedeeld dat haar verzoek om staatspensioen was ingewilligd. Het zal wel voor elkaar zij n gekomen met de centjes want er is nooit een woord van protest gekomen van mevrouw Causa. Ook al had zij die brief nooit ontvangen. Want die werd gisteren op het kantoor van de sociale dienst te Erice afgeleverd door de post met er op het stempel: geadresseerde onbekend. STRAATSBURG (ANP) - Het Ne derlandse socialistische raadlid van het Europees Parlement, de heer S. Patijn. is van mening dat de gedragscode ten aanzien van Zuid-Afrika volstrekt ontoerei kend is. Hij stelde in- het Parle ment straffere maatregelen voor tegen de apartheidspolitiek van dit land. De code, die in september 1977 door de Raad van Ministers van buitenlandse zaken van de Ge meenschap werd aangenomen, is voor de Europese bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika vol gens hem te vrij blijvend. De heer Patijn vindt dat de code verplicht moet worden gesteld. Daarbij zijn sancties absoluut noodzake lijk en moet een economische boycot zeker niet uitgesloten worden geacht. Tenslotte stelde het socialistische raadslid voor de vakbeweging te betrekken bij een actief beleid van het Euro pees parlement Zuid-Afrika te dwingen zijn apartheidspolitiek te wijzigen. De gedragscode, die een vrijwillig karakter heeft, vraagt bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika jaarlijks een verslag uit te bren gen over hetgeen zij eraan doen zwarte werknemers dezelfde rechten en behandeling te geven en gelijke kansen toe te kennen op scholing, werk en promotie als de blanke collega's. Vanwege de vrijwillige basis, waarop dit ge schiedt, meent de heer Patijn dat de code niet werkt. Hij moet daarom verplichtend worden op gelegd. Voor wat Nederland betreft heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken er bij het be drijfsleven op aangedrongen de gedragscode volledig te passen. Het VNO en NCW liet de be windsman onlangs weten dat het merendeel van de bedrijven met een vestiging in Zuid-Afrika be reid is de bewindsman over de uitvoering van de code in te lich ten. De Nederlandse regering is voornemens over de ontvangen resultaten over de eerste verslag periode van 1 januari t/m 31 de cember 1978 een verslag op te stellen en deze aan de Kamer over te leggen. Het christen-democratisch raadslid W. Vergeer stelde gisteren dat elk 'bedrijf, dat via zijn vestiging in Zuid-Afrika investeert, mee werkt aan een in alle opzichten verwerpelijk systeem.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9