Meningsverschillen tussen regerings partijen Reis van Van Lent vol hindernissen Kappeyne van de Coppello stelt beslissing uit Ir. Mamma roept op tot realisme bij viering RIS Uit in de Randstad Protestactie vrouwen bij SGP-bijeenkomst DONDERDAG 26 APRIL 1979 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De VVD-Tweede- Kamerfractie en fractievoorzitter Riet kerk zullen mevrouw Kappeyne van de Coppello niet meer verhinderen haar denkbeelden over de toekomstige sa menwerking tussen PvdA en WD naar voren te brengen. Dit heeft de fractie gis teravond tijdens een ruim vijf uur du rende speciale vergadering besloten. Van haar kant stemde mevrouw Kap peyne in met het voorstel nu nog geen definitieve beslissing te nemen over voortzetting van haar kamerlidmaat schap na de verkiezingen van 1981. Zij zegde toe dit besluit uit te zullen stellen tot de aanvang van de kandidaatstelling eind volgend jaar. Het Tweede-Kamerlid, dat wordt geacht de progressieve stroming binnen de VVD te vertegenwoordigen, kwam en kele weken geleden in opspraak door de publikatie over haar aanstaand vertrek uit de Tweede Kamer. Oorzaak hiervan zouden de scherpe verschillen van me ning met fractieleider Rietkerk zijn over de wijze waarop zij streeft naar een coali tie met de PvdA. Op het afgelopen par tijcongres in Breda ontkende mevrouw Kappeyne dat haar vertrek aanstaande is, zij gaf echter toe dat zij het voornemen had in 1981 haar kamerlidmaatschap op te geven. Zij kreeg echter tevens de dui delijke steun van veel partijleden, die lieten blijken haar niet te willen laten gaan. Op grond hiervan zegde Rietkerk toe alles in het werk te stellen om mevrouw Kap peyne te behouden voor de Tweede Ka mer. Tijdens de bijeenkomst van gister avond passeerden de verschillende as pecten in deze zaak de rol. Ook legde mevrouw Kappeyne de drie argumenten aan de fractie voor, op grond waarvan zij overwoog het kamerlidmaatschap in 1981 op te geven. Naast de „persoonlijke indruk" dat zij niet vrij was haar mening over samenwerking met de PvdA te ge ven op spreekbeurten en in interviews, berustte haar voornemen op twee per soonlijk genoemde redenen: de behoefte aan meer vrije tijd en het gevoel dat het kamerwerk haar nog maar weinig nieuws had te bieden. Mevrouw Kappeyne verklaarde na afloop van de bespreking dat het zakelijke ar gument was komen te vervallen op grond van de toezegging van de fractie, en de besluiten van het WD-congres. Daarmee blijven voor haar echter de persoonlijke argumenten bestaan. Deze wegen kennelijk niet zo zwaar, dat zij aan haar voornemen op dit moment vast wenst te houden. Wel is bekend dat me vrouw Kappeyne al enige tijd van plan is een nieuwe studie (zij is meester in de rechten) te beginnen. De politieke consequenties van de nu ge nomen beslissing kunnen vèrdragend zijn. Net als het congres van de partij lijkt ook de fractie zich hiermee open te stellen voor een intensieve discussie over het toekomstige beleid en dan met name de samenwerking met andere par tijen. Hiermee wordt tevens aangegeven dat het de fractie ernst is de besluiten van de bezinningsbijeenkomsten van afgelopen augustus en februari uit te voeren. Bij deze gelegenheden werd vastgesteld dat de VVD een meer sociaal gerichte koers zou moeten varen. De na druk moest komen te liggen op immate riële zaken, en niet meer zozeer op het economisch beleid. Opvallend was dat naast vrijwel alle frac tieleden (enkelen zijn in het buitenland) ook VVD-voorzitter Korthals Altes het beraad bijwoonde. Het was voor het eerst tijdens het fractieleiderschap van Rietkerk dat dit gebeurde. De nu geno men beslissing wordt in Den Haag als een nieuwe nederlaag van de fractie voorzitter beschouwd, die juist altijd heeft aangedrongen op het „sluiten van de rijen". Over belastingverhogingen en aftopping prijscompensatie Opslag gas in Westland zorgwekkend DEN HAAG (GPD)-De situatie met betrekking tot de opslag, het vervoer en het gebruik van giftig ontsmettingsgas (methylbromide) in het Westland baart zorgen. Op een aantal plaatsen is sprake van een onveilige toestand. Bij ongevallen kunnen giftige gaswolken vrijkomen. Dit blijkt uit een onderzoek van TNO, verricht in opdracht van het Samenwerkingsor gaan Westland, waaraan ze ven gemeenten in deze regio deelnemen. TNO heeft aan bevelingen ter verbetering gedaan, er zal veiliger moeten worden gewerkt. Methylbromide is een gas dat in kassen als grondontsmet- tingsmiddel wordt gebruikt. Het is een reukloos gas dat naast het centrale zenuwstel sel meerdere organen kan aantasten, zoals longen, nie ren en lever. De gevolgen van een ongeluk met het middel kunnen zeer ernstig zijn. De gascontainers liggen in de open lucht en veelal in de be bouwde kom of daar vlakbij opgeslagen. In vele gevallen laat de bescherming tegen in vloeden van buitenaf - zoals spelende kinderen, brand in de omgeving e.d. - te wensen over. Hierdoor wordt de kans op ernstige ongelukken ver groot, aldus het rapport. Per jaar wordt in Nederland, voornamelijk in het Westland 2000 ton methylbromide ver werkt. De inhoud van de con tainers varieert van 30 tot 800 kilogram. Bij een ongeval kan een giftige gaswolk vrijko men. In het ernstigste geval - als een container met 800 kg methylbromide openscheurt - ontstaat een gaswolk die tot op ruim anderhalve kilometer nog een gevaarlijke tratie kan hebben. DEN HAAG (GPD) - Het debat over de voortgangsnota van Bestek '81 heeft forse meningsverschillen tussen de beide regeringspartijen CDA en VVD op sociaal-econo misch terrein aan het licht gebracht. Zo blijken de beide coalitiepartners het volkomen oneens te zijn over een voorstel de prijscompensatie voor alle inkomens vanaf 50.000 af te toppen. Daarnaast staan de beide fracties tegenover elkaar bij het plan om te komen tot be lastingverhoging. Beide maatre gelen worden door de VVD afge wezen, maar kunnen rekenen op een meerderheid in de Kamer door de steun van PvdA en CDA. De verplichte aftopping van alle inkomens wordt door het CDA gepropageerd als middel om te komen tot extra matiging van de hoogste inkomens. Ook de aller hoogste sociale uitkeringen zou den hiermee te maken krijgen, aldus CDA-fractievoorzitter Lubbers. Tevens kan een derge lijke wettelijke maatregel het gemakkelijker maken de zoge naamde trendvolgers (dat is het AMSTERDAM Concertgebouw: 28 apr.. 20.15 uur, Kvung Wha Chung, viool, Myung Wha Chung, violoncel, Whun Chung, piano: 29 apr.. 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernhard Haitink; 29 apr.. 20.15 uur. I Musici. Kleine zaal: 27 apr., 20.15 uur. Shell Singers o.l.v. Bert Kransberg; 28 apr., 20.15 uur. gitaar duo Konrad Ragossnig en Walter Feybli; 29 apr., 15.00 uur, Dick Bor. viool en Gérard van Blerk, piano: 30 apr.. 20.15 uur, Quartetto Esterhazy. Stadsschouwburg: 27 en 28 apr., 20.15 uur. Publiekstheater met "Koning Oidipous/Oidipous in Kolonos" van Sophokles; 29 apr., 14.00 uur. Ned. Opera Stichting met "Orfeo ed Euridice" van Von Gluck; 30 apr.. 20.15 uur. Scapino Ballet. Carré: 29 apr.. 20.15 uur. optreden Kate Busch. De Brakke Grond: 27 en 28 apr., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De heiligen met de krakeling": 30 apr.. 1,2 en 3 mei, 20.30 uur, Theaterunie met "Nachtrit" van Bernlcf. De Kleine Komedie: 27.28en 29 apr.. 20.15 uur, PleuniTouw, Hugo Metsers e.a. in "Lipstick" van Dimitri Frenkel Frank. Nieuwe de la Mar: 27.28 en 29 apr., 20.15 uur. Rijk de Gooyere.a. in "Hou me vast, laat me los", komedie van Schisgal. Van de theatervoorstellingen in de maand mei ontvingen wij nog geen opgaven. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 27, 28 en 30 apr., 20.15 uur, Haagse Co- medie met "Het wederzijds huwelijksbedrog" van P. Langen- dijk. Congresgebouw: 29 apr.. 20.15 uur, Ballet Ensemble der Rumani- schen Staatsoper Bukarest en het Philharmonicer Orchester Chopiniana met Die Hochzeit in den Karpaten" en "Carmen", 2 mei. 20.15 uur. Tsjechoslowakische National Ballet Sluk. Circustheater 27 en 28 apr.. 20.15 uur. Henk Elsink; 3 mei 20.00 uur. Haagse Volksopera met "Lucia di Lammermoor" van Doni zetti. HOT-Theater: 27 en 29 apr.. 20.30 uur. Haagse Comedie met "Wimbledon" van R. Geel: 28 apr.. 20.30 uur, improvisatievoor stellingen door kursisten van de Haagse Comedie; 30 apr., 20.30 uur. toneelgroep Baal met "Kaspar" van Handke: 3 mie, 20.30 uur. Arca-Theater Gent met "Kaspar" van Handke. Diligentia: 28 apr., 20.15 uur. Laurens van Rooyen, piano Jan Ak kerman. gitaar e.a. "Kaleidoskoop": 29 apr., 14.30 uur. Abbie de Quant, fluit, Edward Witsenburg. harp en Gerrit Oldeman, alt viool: 3 mei. 20.15 uur. Vermeer Kwartet. Theater aan de Haven: 27 en 28 apr.. 20.30 uur, Teactraction met "Shakespeares dood": 28 apr.. 20.30 uur. toneelgroep Sater met "Het verhoor". 29 apr.. 20.00 uur. Tail Toddle. Theater in de Steeg: 27 en 28 apr., 20.30 uur. Cabaret Langtong. Theater de Tobbe, Voorburg: 27 apr.. 20.30 uur. toneelgroep Ban- zaal met "In het Tweestromenhuis" van K. de Kramer; 28 apr.. 20.30 uur. Theatergroep Nijinski "Ik sterk, ik liep te zoeken wat ik nooit vinden zou": 29 apr., 11.30 uur, Residentie-Orkest kamer muziek. LEIDEN Leidse Schouwburg: 27 apr.. 20.15 uur. Frits Lambrechts e.a. "Ie der voor zich": 28 apr.. 20.15 uur, Tahiti Nui: 2 mei, 20.15 uur, "Kind in lijden". LA K-theater: 24 apr.. 20.30 uur, Onafhankelijk Toneel met "De sloppengarga" van Biecht; 29 apr.. 15.00 uur. kindervoorstelling door NV Drama; 3 mei. 21.00 uur, Mickery-circuit: "Het gesprek". Groene Kerkje, Oegstgeest: 29 apr., 14.00 uur, Syntagma Musicum o.l.v. Kees Otten. Hartebrugkerk: 29 apr., 15.00 uur, Koninklijke Zangver. Rotte's Mannenkoor. personeel van gesubsidieerde in stellingen) aan te pakken. Al op voorhand verklaarde PvdA-lei- der Den Uyl het met een dergelij ke maatregel eens te zijn, mits de opbrengst wordt gebruikt om nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. PvdA en CDA denken voorts aan belastingverhoging om de slech te financiële positie van de schat kist te verlichten. VVD-fracticleider Rietkerk wees belastingverhoging als middel tot vermindering van het begro tingstekort van de hand. Een dergelijke maatregel zou „on vermijdelijk" door de werkne mers worden afgewenteld op het bedrijfsleven. Dit zou leiden tot een verdere verslechtering van de concurrentiepositie, het zou het betalingsbalanstekort ver groten, waardoor de werkgele genheid opnieuw achteruit zou gaan. Ook minister Andriessen (financiën) heeft zich altijd tegen belastingverhogingen verzet. Hij geeft de voorkeur aan extra om buigingen. Op een interruptie van de socialist Dolman wees Rietkerk een wet telijke regeling tot aftopping van de prijscompensatie eveneens van de hand. Later liet de VVD weten dat hun voornaamste be zwaar tegen deze maatregel neerkomt op de vermindering van de inkomsten van de over heid die hiervan het gevolg zou zijn. Dit komt weer voort uit de progressie in ons belastingsys teem. In Haagse kringen valt ech ter te beluisteren dat de VVD- ministers deze maatregel eventu eel wel willen ondersteunen. Lubbers (CDA) verklaarde zich ak koord met de versnelde inning van belastingen die minister An driessen wil gaan toepassen om een dreigend financieringstekort van meer dan 6 procent te be strijden. Hij hield een pleidooi voor inkomensmatiging en hij voorspelde dat het kabinet dooi de tegenvallende economische toestand wel gedwongen zal zijn het beleid op dit punt aan te vul len. Hierbij dacht hij aan het op stellen van een inkomensbe leid. - VVD-fractieleider Rietkerk wil dat minister Andriessen niet langer wacht met het inwerkingstellen van de noodrem. Volgens hem is er geen enkele indicatie dat het financieringstekort onder de grens van 6 procent zal blijven, en wijst alles op een verdere toena me van dit tekort. Engwirda (D'66) vindt dat ons land tot nu toe schromelijk tekort is geschoten zich aan te passen aan de realiteit van de nieuwe eco nomische situatie, zoals die na de energiecrisis is ontstaan. Voor een deel legt hij de schuld hier voor bij het kabinet dat geen rich ting geeft aan de maatschappelijk gewenste ontwikkeling. ..Dit ka binet is het kabinet van vrijwil ligheid en vrijblijvendheid", al dus Engwirda. Naar de mening van de democraat kan nu al geconcludeerd worden dat Bestek '81 gedoemd is te mislukken. Zelfs haar eigen doel stellingen kan het ombuigings programma niet waarmaken, verklaarde de D'66'er. De maat regelen die het kabinet heeft voorbereid om tegemoet te ko men aan de verslechterde eco nomische situatie worden door Engwirda als onvoldoende van de hand gewezen. Een aantal van deze voorstellen wil hij proberen via kameruitspraken later in het debat wat aan te scherpen. Premier Van Agten minister Andriessen van financiën wapperen met stukken naar hun beleidsambten de ambtenarenloge tijdens het Kamer-debat over de Voortgangsnota. Ook minister Van Aardenne sche zaken rechtshoudt cle blikken op de ambtenarenloge gericht. BEIROET (GPD) - Het be zoek dat staatssecretaris Van Lent van defensie vandaag aan de Neder landse VN-soldaten in Zuid-Libanon zou bren gen, heeft opnieuw problemen opgeleverd. Werd een eerder bezoek al voor en kele dagen uitgesteld, gisteren kon het vliegtuig wuk de be windsman naar Libanon vloog niet op het vliegveld van Beiroet landen, omdat de gezagvoerder de situatie op het vliegveld van Beiroet te gevaarlijk vond. Even tevoren was rond het vliegveld hevig geschoten. Ook eerder op de dag gebeurde dat, toen Israëli sche straaljagers laag over Bei roet vlogen. De staatssecretaris kon daardoor niet zoals gepland, gisteravond al in Beiroet aankomen. Omdat zich aan boord van het vliegtuig en kele passagiers bevonden die ab soluut niet in de Syrische hoofd stad Damascus mochten komen, vloog het toestel terug naar Athene, waar deze mensen uit het vliegtuig werden gelaten. Daarop keerde het Swissair-toestel met staatssecretaris Van Lent naar Damascus terug. De staats secretaris bracht daar ook de nacht door. Hij zou nu vanmor gen om even na achten vanuit Damascus in Beiroet arriveren. Het gevolg is dat Van Lents pro gramma enigszins is gewijzigd. Hij zou vandaag eerst per VN-he- likopter vanuit Beiroet naar het hoofdkwartier van de VN-strijd- krachten in Zuid-Libanon, in Naqoura vliegen. Vanmiddag zou hij vanuit Naqoura doorgaan naar de Zuidlibanese plaats Haris, waar de comman dopost van het Nederlandse VN- detachement is gevestigd. Daar na zal hij een tocht langs een aan tal posten van Nederlandse sol daten maken. Van Lent zal de nacht doorbrengen in het hoofd kwartier, waar hij de gast is van commandant overste F. Lensink. Morgen zal staatssecretaris Van Lent - als er geen problemen in Zuid-Libanon ontstaan - per he likopter vanuit het VN-gebied naar Israël vliegenDaar staat een gesprek op het programma met de opperbevelhebber van alle VN-troepen in het Midden-Oos ten, de Finse generaal Siilasvuo. In diplomatieke kringen in Beiroet wordt verwacht dat Van Lent bij zijn besprekingen ook een even tuele taakverandering van de Unifil-troepen zal aansnijden. De VN overwegen om van de Unifil een minder passieve eenheid te maken. Dit als gevolg van de he vige beschietingen die de chris ten-milities vorige week op het VN-hoofdkwartier in Naqoura en andere VN-posities hebben uit gevoerd. In VN-kringen leeft de wens om in een volgend geval krachtdadiger op te treden tegen de milities van de door Israël gesteunde mgjoor Sa'ad Haddad. Dat zou kunnen betekenen dat Haddad uit een deel van zijn gebied verdreven wordt, zodat Naqoura weer on gehinderd kan worden bereikt. De commandant van het Neder landse bataljon, overste Lensink, heeft dinsdagavond een gesprek gehad met majoor Haddad, maar over de resultaten werd gisteren niets vernomen. Men doet daar in Beiroet erg geheimzinning over. Een ambassadefunctionaris zei alleen dat de overste een "geruste indruk" maakte. AMSTERDAM (ANP) - In het water achter het voormalige Haarlemmermeerstation in Am sterdam-Zuid is gisteren om streeks half twaalf het onthoofde lijk gevonden van een man. Het lichaam kan een paar dagen in het water hebben gelegen. De politie denkt voorshands nog aan een ongeluk. De man kan te water zijn geraakt en door de schroef van een schip zijn onthoofd, al dus de politie. Vandaag zou sectie worden verricht. Prins Willem-Alexander, de oud ste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, viert morgen zijn t waalfde verjaardag PUTTEN (GPD) - Meer dan honderd vrouwen hebben een SGP-vergade- ring in Putten over de Europese verkiezingen danig in de war gestuurd. De groep vrouwen protesteerde tegen het feit dat alleen mannen voorde vergadering waren uitgenodigd. Zij bezetten de vergaderzaal en weiger den te vertrekken toen het bestuur van de SGP daarom vroeg. Daarop vluchtte het bestuur naar een andere zaal en besloot de openbare verga dering af te gelasten en in besloten vergadering verder te gaan. Maar ook toen gaven de vrouwen geen gehoor aan het verzoek van het bestuur te verdwijnen. Een van de demonstranten, mevrouw G. Schui- tema-Burger, las een petitie voor waarin onder meer werd gesteld: „Als u zo de verbroedering van de mensheid wilt bereiken kunt u de bijeen komst beter afgelasten". Nadat men op de bestuurstafel pamfletten had achtergelaten met teksten als „Sexislische gedeformeerde partij", „On derdrukking van vrouwen met de handen gevouwen", verlieten de vrouwen onder protest de vergadering die vervolgens in de beslotenheid werd voortgezet. SGP-welhouder C. van Wijncoop noemde hel handelen van de demon stranten „ondemocratisch en ver beneden peil", maar het SGP-raadslid C. Bloed vond de stelling van zijn partij niet juist DEN HAAG (GPD) - De presi dent van de Zuidmolukse re publiek, ir. J. A. Manusama, heeft de Zuidmolukkers op geroepen zich niet blind te staren op het ideaal van een onafhankelijke re publiek. Dat deed hij gisteren in de Haagse Houtrusthallen, bij de 29ste herdenking van het uit roepen van de Republiek der Zuid-Molukken (RMS). Op deze bijeenkomst waren 4000 Molukkers aanwezig. In zijn rede, die hij tevoren als één van „diepe betekenis" aangekondigde, riep Manu sama op tot realisme. „Het kan niet ontkend worden dat er zaken zijn die aanvaard moeten worden omdat zij niet te veranderen zijn", aldus de Molukse leider. Letterlijk zei hij onder meen „Wie zich alleen maar inzet voor het politieke onafhan- kelijkheidsideaal en de daadwerkelijke bevrijding van de Zuidmolukse archipel van Indonesische overheer sing, loopt groot gevaar - bij constant uitblijven van suc ces, gefrustreerd te raken en het geloof te verliezen in de zin van het leven". ,Wie zijn taak ten opzichte van zijn land en volk wat ruimer ziet, zal begrijpen dat er nog een hele hoop andere dingen te doen vallen. Hij zal inzien dat naast het trouw blijven aan het politieke ideaal, hij zich ook nog zal hebben te ontwikkelen tot een bruik baar en beter mens", zo zei Manusama. De eerste reacties uit de zaal waren niet erg enthousiast. Hier en daar werd gemord om deze belangrijke standpunt wijziging. „Als hij zo door gaat, kondigt hij volgend jaar de capitulatie af', aldus een kritische beschouwer. Serieuzer waarnemers zien in de milde speech van Manu sama - tot dusver was het vechten voor een onafhanke lijke republiek nooit door hem ter discussie gesteld een voorzetje in de richting van de nieuwe ambassadeur van Indonesië in West- Duitsland, Muskita. Generaal Joost Muskita, oorsprong Molukker, liet e ge tijd geleden weten „te allen tijde en waar dan ook maar" te willen praten met Manu- De Zuidmolukse leider leverde in zijn rede kritiek op de Ne derlandse regering. Deze zou beloften niet nakomen en er op uit zijn de RMS teniet te doen. Dr. F. Tutuhatunewa, lid het RMS-kabinet, richtte zich in zijn rede speciaal tot de jongeren in de Molukse ge meenschap. „Wij hebben niets aan gewelddadigheden. We zien jullie liever minder dapper, maar levend in midden", zo zéi hij. Veel radicale jongeren wa bij deze herdenking niet wezig. Zij hebben geprobeerd in Assen een alternatieve ring van de proclamatie van de grond te krijgen, maar is mislukt. De viering in de Houtrusthallen kan voor enkele Molukkers nog een vervolgje krijgen, wel voor de leden van de c dedienst, die in uniform w ren. De Haagse politie zal overleg plegen met de officier van justitie, om na te gaan of deze geüniformeerden de Wet op de Weerkorpsen hebben overtreden. Eerder geüniformeerd optre den van Zuidmolukse orde diensten heeft tot rechtsza ken geleid. De straffen zijn daarbij beperkt gebleven tot boetes.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7