„Ik besef elke dag hoe fijn het 'zien' is" Van Costa del Sol naar „Costa del Sof DONDERDAG 26 APRIL 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Beppie van Wees (33) uit Amsterdam is de koning te rijk. Na bijna zes jaar van vrijwel volledige blindheid kan ze weer ziendankzij een nieuw hoornvlies van een donor. Van iemand dus. die in een zogenaamd codi cil verklaard had. geen bezwaar te hebben om na zijn dood weefsels of organen af te staan Elk jaar worden er in ons land ruim 500 hoornvlieslransplantaties ver richt. Maar het zouden er veel meer kunnen zijn als er meer donors waren. Oogweefsels lang bewaren heeft geen zinHet oog van een over ledene moet binnen twee uur verwijderd worden en de hoornvliezen moeten binnen 48 uur op het oog van de ontvangende persoon worden aangebracht om versterving van het weefsel te voorkomen In die tussen tijd moeten de donor-ogen getypeerd worden om na te gaan bij welke patiënt het weefsel past. Dit om het risico van afstoting zo veel mogelijk te beperken. Die typering geschiedt bij Eurotransplant in LeidenDeze stichting werkt ook voor een veertigtal Europese niertransplantatiecentra en beschikt over alle gegevens van de vele mensen die op een donornier wachten. Alleen al in ons land zijn dat er vele honderdenSinds 1954 ontvingen al meer dan 55.000 mensen een donornier. Maar nog alt ijd is er een gebrek aan donors. De wachtlijsten groeienook bijvoorbeeld voor kinderen die behandeld worden met groeihormoon vervaardigd uit het hersenaauhangsel, de hypofyse. Deze kinderen zou den zonder dit hormoon 30 tot 50 centimeter beneden de gemiddelde lengte blijven Elk jaar worden ook 4000 mensen met ernstige verbrandingen in het ziekenhuis opgenomen, onder wie 2500 kinderen. Vaak kan hun leven worden geredernstige verminking worden voorkomen en pijn vermin derd. dankzij donorhuid. We schrijven 1972. een koude oktoberdag, hartje Friesland. Beppie van Wees raakt be trokken bij een auto-ongeluk. Klapt met haai- hoofd door de voorruit (autogordels kwa men in die tijd sporadisch voor). Gevolg; Een kapot voorhoofd en twee ogen nauwelijks iets over was. „Ineens was het pikke donker", weet Beppie van Wees. Twee dagen later lag ze met verband om haar hoofd in het Utrechtse Ooglijders- gasthuis. Intussen was gebleken dat één oog verloren was en het ande re oog zwaar gewond. „Ze zouden-van dat oog redden wat er te redden viel, werd me verteld. Mijn gezichtsvermo gen was teruggelopen tot een half procent. Ik kon slechts licht van donker onderschei den. Gelukkig was mij gezegd dat als mijn hoofd eenmaal geheeld was, ik een hoornvliestransplantatie zou krijgen. Hoop heb ik dus al tijd gehad". „Toch heb ik die eerste tijd niet kunnen bevatten wat er nou met mij gebeurd was. Kwam door de kalmerende midde len. Drong wel tot me door, maar er over nadenken lukte niet. Pas veel later realiseerde ik me wat er ineens was ver anderd. Dat ik mijn studie Spaans, waarvoor ik mijn kandidaats al had gedaan, er aan moest geven. Dat ik niet meer zo maar de straat op kon. Dat ik in feite vastgena geld zat in mijn huis. Die on vrijheid, dat isolement was het ergste. Juist dan is het een geluk enkele vrienden te hebben die jou opzoeken". Geen braille Beppie herhaalt dat het een waanzinnige overgang was geheel onvoorbereid tc moe ten ervaren dat ze niet meer kon zien. Begeleiding was er volgens haar niet„Ook geen psychiater of zo. Dat was toch wel wenselijk geweest. Er was ook niemand die me kwam vertellen, welke voor zieningen er nou voor blinden zijn. Het is dat ik wist dat ik getransplanteerd zou wor den, anders zou ik direct braille hebben geleerd. Ik zat in een fase van moet ik me nou aanpassen of niet. Ik heb de tijd maar doorgebracht met fijne dingen; pianospelen en van die gesproken woord boeken lezen". Anderhalfjaar na het ongeluk kreeg Beppie in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden de eerste transplantatie. Met de wetenschap van weefsel- typeringen was men nog niet zover en vandaar dat Beppie het nu niet zo verwonderlijk vindt dat het hoornvlies na een half jaar afstootte. „Met de dag werd mijn zicht misti- ger. Een enorme teleurstel ling. Ik voelde me weer ge vangen. In dat halfjaar had ik mijn studie weer opgevat, moet je weten. En dan valt alles opnieuw in duigen". Zekere onzekerheid Drieëneenhalf jaar later, april '78, krijgt de Amsterdamse een oproep voor een tweede transplantatie. „Intussen was men veel meer te weten ge komen over weefscltyperin- gen. En nu slaagde het wel. Afstoting van dit oog kan an derzijds nog altijd plaatsvin den, de kans is echter zeer ni hil. Bevreesd ben ik er niet voor, anders zou je gek wor den. Ik zit wel met een zekere onzekerheid. Dat alleen al bewijst dat er zo ontzaglijk veel meer donors nódig zijn. Ik besef elke dag hoe fijn het is weer te kunnen zienGeniet telkens met volle teugen van de kleuren". Nu Beppie in het afgelopen jaar dat ze weer kan zien in record tempo haar studie heeft afge rond, heeft ze van menigeen veel respect afgedwongen. Voor de klas staan is evenwel niet voor haar weggelegd. Sporten, tillen en meer oefe ningen die te veel lichamelij ke kracht vergen, zijn even eens taboe. Voor een deel is Beppie dus nog gehandicapt. Lezen, bijvoorbeeld, kan ze alleen met behulp van een loep. Drempel Over begrip uit haar omgeving zegt ze: „Dat is heel wisse lend. Sommigen waren bang voor me geworden, dachten dat ik altijd zat te huilen. An deren beurden me op. Ik heb dan ook ontzettend veel ge praat over dat blind zijn. Die gesprekken hebben me enorm geholpen. Maar er zijn ook mensen die je te veel wil len helpen. Dan reageerde ik wel eens van: 'Aan mijn benen mankeert niets hoor'. Ik geef toe dat wanneer je hulp be hoeft, je toch wel over een drempel heen moet. Beetje bij beetje kon ik me er weer toe overhalen te gaan winkelen. Wanneer ik ergens eert pilsje dronk, heb ik toch wel eens rare reacties gehad. Dat een blinde in de kroeg zit, schijnt raar te wezen. Het blijkt dat gehandicapten te veel wor den buitengesloten". Het moment dat na de tweede transplantatie het verband van haar gezicht werd ge haald weet Beppie zich uiter aard nog kristalhelder voor de geest te halen. „Je wordt overweldigd door de veelheid van dingen en kleuren. Krijgt ook wel een beetje ruimte vrees. Maar wat er dan door je heen gaat is waanzinnig ge woon. Ik buit mijn gezichts vermogen dan ook zoveel mogelijk uit". Schitterend Beppie is zojuist teruggekeerd van vakantie op Kreta. „Ik heb zo ongelooflijk genoten. Alles in volle bloei. Op je buik in het gras liggen en allerlei miniatuur bloempjes ont dekken. Dat is schitterend". Behalve in de horeca worden toeristen in Sanje ook geconfronteerd met stakingen bij de busondernemingen lijk geen goed. Dat zal heus nog wel repercussies geven. Dat heb je in Griekenland ook wel gezien. De toerist wil rust. Die komt hier om z'n dagelijkse sores te verge ten. Die wil niet geconfronteerd worden met acties, met mensen die met spandoeken lopen, met stakers die werkwilligen bij de hotels en restaurants staan op te wachten om ze te bedreigen. Die willen niet geconfronteerd wor den met druk patrouillerende politiemannen". Zijn woorden worden nog diezelfde avond bevestigd wanneer ik te rugkeer in het vakantiecomplex. De buurman in de aangrenzende bungalow zegt: „Ik ben vanmid dag met m'n gezin nog even naar de boulevard van Fuengerola geweest. Maar toen ik al die poli tie zag voelde ik me toch niet zo happy meer. Ik ben 'm maar gauw gesmeerd". De Paasvakantietoeristen zijn niet alleen met hotel en restaurant stakingen geconfronteerd: ook het personeel van de busonder neming die de verbindingen aan de Costa del Sol verzorgt, legde het werk neer. Militairen namen het stuur over, maar de half-uur- diensten functioneerden ineens om de twee, soms drie uur. Als tegenprestatie mochten de pas sagiers gratis reizen, wat weer werd benut om eens een ver tripje te maken naar Aleeciras, vanwaar oversteken naai' het Noordafri- kaanse Tanger mogelijk zijn en ook een bootreisje is te maken naar de Spaanse vrijhaven Ceuta, waar de horloges, zonnebrillen en fototoestellen belachelijk laag geprijsd zijn. Nog tijdens deze Paasvakantie is gebleken wat voor gevolgen zul ke stakingen kunnen hebben voor het toeristisch verkeer. Reisorganisator Neckermann boog vluchten met de aanvanke lijke bestemming Malaga om naar Benidorm aan de Cost a Blanca. En vakantievierders die al aan de Costa del Sol zaten werd een gratis overbrenging naar een andere Spaanse stakingsvrije be stemming aangeboden. De grote stimulator van het toeris me in Spanje, Arturo Estrada Ruidavets, heeft inmiddels al een duidelijk waarschuwend woord laten horen: Spanje heeft niet het alleenrecht van de zon, het land schap en de vriendelijkheid. Er zijn meer kapers op de kust. En hij laat weten, dat men bijvoor beeld vanuit Scandinavië, van waar men tot op heden veelvul dig afreisde naar zonnige Spaan se oorden, nu voor dezelfde prijs naar Miami .kan. En voor de Spanjaarden is het - hoe para doxaal het ook moge klinken - goedkoper om naar Tunesië te gaan dan naai- de „eigen" Canari- sche Eilanden. Die Nederlandse mevrouw die met haar vriendin samen een appar tementje had afgehuurd, door zelf te koken geen last had van de restaurantstaking en door zelf een autootje te huren ook niet te lijden had van de ongemakken die voortvloeiden uit de staking van het buspersoneel doet zeer laconiek over de stakingsperi kelen wanneer zij zegt: „Nu heb ben we weer eens wat om over te praten. In Nederland praat je al tijd over het wisselvallige weer. YVat is het koud. En: wat regent het toch weer. Maar hier schijnt bijna altijd de zon en hoefje nooit zo over het weer te praten. Die stakingen vormen gewoon een aardig onderwerp van gesprek voor ons. Meer niet". De Belgische mevrouw uit de om geving van Brugge, die al twaalf jaar aan de Costa del Sol woont, kan het zich best voorstellen waarom die horecamensen sta ken. „Ze willen gewoon wat meer verdienen. Zij zien de goed ge vulde beurzen van de vakantie gangers. En ze zien de omstan digheden waarin zij zelf verke ren. Wanneer je als vader van vijf, zes kinderen zo'n 25.000 peseta's in de maand thuisbrengt - en dat is nog geen achthonderd gulden - dan is er wel sprake van een heel groot verschil. Dat verklaart ook, waarom er zoveel wordt gestolen van vakantiegangers". Gelukkig: achter de stakingen aan de Costa del Sol schijnt de zon zo overdadig dat je bij terugkeer in het onder een mistroostige re genhemel huiverende Nederland die weelde snel ernstig gaat mis sen. Maar aan de andere kant is het maar een klein stapje van de „Costa del Sol" naar de Costa del Sof"... Spaanse horecastakingen doen toerisme geen goed aan was begonnen, smaakt dan ineens een stuk minder lekker. En de lust om uit eten te gaan loopt nog sneller terug wanneer je dan de volgende dag verneemt dat stakende horecamensen in een restaurant aan de Hoofd straat een gerecht „serveren" dat in het geheel niet voorkomt op de menukaart: namelijk een molo- tovcoctail. Het moment waarop dat gebeurde was het betreffen de, door een Nederlander geëx ploiteerde, restaurant gesloten. Het betrof hier een vergeldings actie omdat het restaurant de vo rige dag toch was opengebleven. Tegen de wens van de stakers De uit Rotterdam afkomstige ex ploitant Jacob Stolk van de ui termate Nederlands georiënteer de cafetaria „Henkie's Hoekie" - men serveert er onder meer fri kadel, erwtensoep en broodje paling - is een van de weinige ho recamensen geweest die, toen de stakingsacties zich het felst ma nifesteerden. tot het laatst zijn klanten bleef bedienen. „Ik ben bij elkaar drie uur de klote geweest", legt hij in recht-voor- zijn raap-Nederlands uit. „Maar toen op een gegeven moment zo'n vijf honderd van die oproerkraaiers voor de deur stonden heb ik de tent veiligheidshalve toch maar dichtgegooid. Want ze zouden zo door de ruiten naar binnen zijn gestapt. Ik had wel een eindje hout klaar staan, maar tegen zo'n overmacht kun je met vier man weinig ondernemen". Volgens Stolk zijn de buitenlan ders onder de restaurantexploi tanten het langst open gebleven, soms met politiebewaking voor de deur. „De mensen hebben zich veel te veel laten intimideren", vertelt Jacob Stolk. „Ze hebben dat met mij ook geprobeerd. Maar ik laat me niet gek maken Ik heb diverse anonieme tele foontjes gehad zo in de geest van: „Ik weet waar je kind op school zit. En: we branden de boel bij je af". „Nu ik zo lang mogelijk ben blijven doordraaien ben ik er door die staking eigenlijk nog een stuk be ter van geworden", stelt de ex ploitant van Henkie's Hoekie. „Want de mensen kwamen alle maal bij mij eten. Maar dit soort dingen doet het toerisme natuur VLISSINGEN - Het staat allemaal keurig genoteerd in het boekje dat de vakantieganger die naar Spanje afreist moet helpen om zich verstaanbaar te maken. Mogelijke vragen die er tijdens dat verblijf in Spanje kunnen rijzen in het restaurant, de winkel of het hotel staan er netjes in voor gedrukt met de Spaanse tekst erachter, ook fonetisch. Brandt u bijvoorbeeld de vraag op de lippen „Kan ik hier tentharin gen kopen", dan levert het boekje „Spaans op reisje direct deze Spaanse „ondertiteling": Puedo comprar aqui estacas para la tiendra. En met vragen als „waar is het toilet, zijn er stopcontacten voor elektrisch scheren, of: par don hebt u er bezwaar tegen als ik rook" is het idem dito. Een kind kan de was doen. Steeds pijnlijker wordt echter in derge lijke boekjes het gemis aan actu eel geworden vragen als: „Heb- ben de vluchten geen vertraging vanwege de stakende verkeers leiders? Moeten we zelf ons bed opmaken omdat het hotelperso neel staakt? Zit er een kans in dat we vandaag warm eten kunnen krijgen? Rijden de bussen nog wel?".' Nederlanders die naar de Costa del Sol afreizen om daar onder de Spaanse zon de Paasvakantie te vieren en een voorproefje te ne men op de lente die in Nederland almaar niet wil komen, hebben aan den lijve kunnen ondervin den, dat dit soort vragen kan ont staan. Een geruststelling was het nog, dat de verkeersleiders het deze keer kennelijk niet nodig vonden op hun strepen te gaan staan, maar we weten nog van het topseizoen van 1978 dat ze er niet voor terugdeinzen om over de rug van de vakantieganger hun strijd om betere regelingen uit te vech ten. De paasvierders die vanuit Neder land een appartement of bunga low met zelfverzorging hadden laten reserveren, hadden nog het minst last van de stakingen van het hotel en restaurantpersoneel. Ze moesten misschien zelf tegen de afspraak in hun eigen bedden opmaken en wat langer op ver schoning van het linnengoed wachten, daar tegenover stond dat ze met een eigen keukenac commodatie niet afhankelijk wa ren van restaurants die moesten sluiten omdat het personeel niet kwam opdagen. Diverse restau rateurs probeerden zo goed en zo kwaad als het ging de zaken met hulp van familieleden en werk willigen onder het personeel lo pende te houden, maar de angst voor represaillemaatregelen van werknemers die wel het bijltje er bij neer hadden gegooid was hier en daar toch duidelijk voel baar. Maaltijdend op het terras van een tussen Fuengerola en Marbella gesitueerd restaurant werd ik zelfs een keer, samen met andere eters op een bepaald moment vriendelijk maar zeer nadrukke lijk verzocht mij naar binnen in het restaurant te begeven. Daar op werden de tafeltjes op het ter ras snel afgeruimd en binnen weer opnieuw gedekt. De terras deuren werden gesloten en de gordijnen gingen dicht. Informerend in het Engels - want mijn boekje „Spaans op reis" voorziet zoals in de aanhef van dit verhaal werd gemeld niet in vra gen over eventuele stakingen - naar het waarom van dit alles, sprak de chef alleen' veelbeteke nend over „action", waarna hij weer snel naar de terrasdeuren beende om daar bezorgd door een kier van een gordijn naar buiten te gaan gluren. De zo ronduit geprezen Spaanse lekkernij Paella waar je zojuist "De toerist wil niet geconfronteerd worden met acties, met mensen die met spandoeken lopen.'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4