Energiebedrijf verstuurde 3300 „rode kaarten" actief in I vrije tijd Bomen op het Stadhuisplein AAN WANBETALERS In „De Bak worden 200.000 maaltijden per jaar geserveerd Kraakbond wil met Verboom praten Aannemer spant geding aan tegen L.D; over artikel Tuinstadwijk Twaalfhonderd gasten (en heus niet alleen studenten) krijgt "De Bak" dagelijks te verwerken Gasverbruik deze winter 25 pet. hoger LEIDEN - De afgelopen winter (vooral de maanden januari en februari) is er 25 procent meer gas verbruikt dan het jaar daarvoor. Deze cijfers maakte de directeur van het Energiebedrijf Rijnland, de heer Brooshooft, gister avond tijdens de vergade ring van de Algemene Raad bekend. Hij tekende daarbij aan dat de winter van vorig jaar een erg zachte is ge weest. Over heel 1978 is het gasver bruik met twaalf procent toegenomen. Deze stijging is volgens de directeur niet ab normaal. In voorafgaande jaren was de stijging groter. Het elektriciteitsverbruik nam in 1978 met 6,5 procent toe. De stijging is echter voor een deel veroorzaakt door dat er aansluitingen zijn bij gekomen. Enquête Het comité "Vrouw en Werk", een bundeling van progres sieve (partij)vrouwen, is on langs begonnen met een en quête onder de bezoekers van het Gewestelijk Arbeids Bu reau. Door middel van de en quête wil het comité nagaan hoe werkzoekenden door het GAB worden behandeld. Om een zo goed mogelijk beeld te krijgen worden degenen die als werkzoekenden bij het GAB zijn ingeschreven maar daar niet geregeld komen op geroepen om een enquêtefor mulier aan te vragen. Het co mité is bereikbaar van maandag tot en met vrijdag tussen vijf en zeven uur, via de telefoonnummers 125883 en 143184. Duivensport Postduivenvereniging "De Reisduif' hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Duf fel. De uitslag is als volgt: 1 en 6 W. Kop, 2. P. Mooten3. C. Strik,4. F.Bink,5 en 10 S.v.d. Hoven, 7. W. v.d. Hoogt8. K. v.d. Berg en 9. H. v.d. Dop en Congres De Leidse Studenten Bond or ganiseert vanavond een de- mocratiseringscongres waar in de opvattingen over de de mocratisering van de Wet Universitaire Bestuursher- vorming opnieuw worden ge formuleerd.. Tijdens het con gres, dat om acht uur begint in de filmzaal van het psy chologisch instituut aan de Hooigracht 15 treedt ook het cabaret "Geen Bezoek, Geen Bloemen" op. Film In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, wordt van avond de film 'Ceddo' van de Senegalese regisseur Sembene vertoond. "Ceddo" speelt zich af in West-Afrika toen het christendom en de Islam er voet aan de grond kregen. De film begint om negen uur, de toegangsprijs is vier gulden. Buurtavond Buurtvereniging Maredorp houdt morgen een klaverjas- en sjoelavond in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. De buurtbewo ners kunnen er vanaf acht uur terecht. Lezing De kunsthistoricus drs. L. Cou- prie houdt morgenavond een lezing over 'moderne kunst en techniek'. De lezing is bedoeld voor leden en cursisten van het Leids schilder- en téken genootschap Ars Aemula, maar ook andere geïnteres seerden zijn van harte wel kom in de expositieruimte van Ars aan de Pieterskerk gracht 9. subsidie per maaltijd. Daarna is met een overgangsperiode van een jaar een nieuwe subsi dieregeling, de zogenaamde re geling URV (Universitaire Res tauratieve Voorziening) tot stand gekomen. Deze regeling was bedoeld als een bezuini gingsmaatregel dus je kunt be grijpen dat we er na 1 januari '78 niet op vooruit zijn gegaan. Wat precies de effecten van die maatregel zijn is nog moeilijk vast te stellen omdat we net die overgangsperiode achter de rug hebben en eigenlijk pas sinds een paar maanden echt met de nieuwe regeling werken" Wat. in de loop der jaren zeer duidelijk is geworden is dat "De Bak" in een grote behoefte voor ziet. Afgelopen maandag werd de 1 miljoenste bezoeker, gere kend vanaf de opening van het nieuwe mensa-gebouw in '74, verwelkomd. Per jaar worden er dus meer dan 200.000 maal tijden geserveerd, per dag ge middeld 1200. Daarmee is "De Bak" de grootste universitaire eettafel van ons land. Een team rend van directieleden tot part time-opscheppers en afwassers, zorgen dat de klanten (voor 90 procent studenten), elke dag met een goed gevulde maag het im mense eetlokaal verlaten. Over het algemeen lukt dat vrij aardig. Bedrijfsleider Bonten, die vanaf '73 de scepter zwaait over de mensa en daarvoor als hotelier in Groningen werk zaam was: "We krijgen natuur lijk wel eens klachten maar dat zijn er niet zo gek veel. Degenen, die klagen zijn meestal mensen die verwachten dat ze voor vier gulden een toumedos of een biefstuk van de haas kunnen krijgen Ook komen er wel eens mensen klagen omdat ze een be paald gerecht niet lusten maar daar kunnen wij natuurlijk ook niets aan doen. Het spreek woord zegt niet voor niets: "Er is nog nooit een kok gevonden die kan koken naar alle monden". Nee, de kwaliteit van wat men hier voorgeschoteld krijgt is heel behoorlijk. Zelf eet ik hier drie avonden in de week en dat be valt me best". Een bezoekje gisteravond aan "De Bak" bevestigde deze woor den. 'De Kaiser-plus' bevatte een kalsfsbouillonsoep, entreco- te 'bordelaise'mexico-mix (gemengde groente dus), rauw kost, pommes frites en chocola devla met een zeer bescheiden hoeveelheid slagroom. Het ge heel ivas helaas niet al te warm meer (maar het liep al tegen sluitingstijd, en dan loopt de kwaliteit volgens de heer Bon- ten ietwat terug) maar het ivas beslist smakelijk en vulde de maag behoorlijk. Duidelijk werd dat 'De Bak' geen drie sterrenrestaurant is maar be slist ook geen universitaire gaarkeuken Man licht vrouwen op LEIDEN - Twee inwoonsters van Leiden, beiden van middelbare leeftijd, zijn vermoedelijk begin deze week voor enkele duizenden guldens opgelicht. Zij kregen aan huis bezoek van een man die vertelde relaties te heb ben met een zeer speciale bank waar men per duizend gulden 100 gulden rente per maand zou krij gen. Beide vrouwen geloofden dit verhaaltje en gaven de man 3000 gulden mee in de verwach ting na een jaar 120 procent rente te zullen vangen. De man is inmiddels samen met het geld spoorloos verdwenen. De Leidse politie is een uitgebreide speurtocht naar hem begonnen. PROVESTE MODE, HAARLEMMERSTRAAT 149, LEIDER REISBURO CEBUTO, DOEZASTRAAT, LEIDEN groentesoep, saucijzen, bloem kool en aardappelen stonden er in de zomer van 1955 op het al lereerste menu van de Leidse mensa 'De Bak'. Deze "warme hap" kostte de Leidse student, die niet over cle pecunia be schikte om elke avond te gaan dineren en tevens niet in staat was (of gewoon te gemakzuch tig) om zelf zijn of haar potje te koken, slechts het geringe be drag van één gulden en een kwartje. Nu, een kleine 25 jaar later is er ivel het nodige veranderd. "De Bak" bestaat nog steeds maar is sedert 17 september 197.4 geves tigd in een veel ruimer en tame lijk modern onderkomen aan de Kaiserstraat. De menu' s zijn nog altijd betrekkelijk eenvou dig (al is er wel een ruimere keus) en goedkoop. Vooreen be drag van vier gulden kan men dagelijks kiezen uit een tweetal menu's, compleet met soep en nagerecht. Voor degenen die zich dat kunnen veroorloven is er daarnaast op woensdag de zogenaamde 'Kaiser-plus' maaltijd. Iets duurder (zes gul den) maar iets uitgebreider. Ook zijn er op dinsdag en don derdag vegetarische maaltij den te krijgen. De doelstellingen van de uni versitaire eettafel ("Wij gebrui ken deze term liever dan 'mensa' want dat klinkt zo gaarkeuken achtig", aldus bedrijfsleider F.G. Bonten) zullen duidelijk zijn. Tegen een zo laag mogelij ke prijs een zo goed mogelijke maaltijd serveren voor studen ten, medewerkers van de uni versiteit, hbo-ers en werkende jongeren"Dat betekent dat we er wel geld op moeten toeleggen" zegt bedrijfsleider Bonten"Tot l januari 1978 kregen we 30 cent LEIDEN - Het Energiebe- drijf Rijnland heeft in de periode van december vo rig jaar tot en met maart j.l. 3300 "rode kaarten" ver zonden naar afnemers die hun gas en/of elektrici teitsrekening nog niet hadden voldaan. De "rode kaart" die in werkelijk heid roze is wordt verstuurd twee maanden na de eerste vervalda tum van de nota. Na ontvangst van de kaart moet de afnemer binnen 48 uur betalen. Doet hij dat niet, dan wordt hij afgesloten. Dat is in de afgelopen periode in 28 gevallen gebeurd. In totaal heeft het Energiebedrijf 80.000 afnemers. De heer Heemskerk van het college van beheer van het Energiebe drijf die het een en ander gister avond meedeelde tijdens de ver gadering van de Algemene Raad (hierin zitten vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen van de aangesloten gemeenten) zei dat er in de winterperiode "coulant" is opgetreden tegen wanbetalers. Zo heeft men zich vanwege de barre winter niet zo strikt gehouden aan de periode Overigens is niet iedereen finnen de Algemene Raad even gelukkig met de kleur van de herinne- ringskaart. De burgemeester van Alkemade, de heer Bolten vroeg zich af waarom er voor dit doel een roze kleurige kaart wordt ge bruikt. "Zo ziet iedereen, bij voorbeeld de PTT en de buren dat iemand een betalingsachter stand heeft. Het doet me denken aan de deurwaarder van vroeger met de rode pet op. Die is toch ook allang afgeschaft" aldus bur gemeester Bolten. De heer Heemskerk merkte op dat LEIDEN - De Leidse kraakbond wil op zo kort mogelijke termijn een gesprek met wethouder Ver boom (volkshuisvesting) over de gekraakte woningen in het He- rengracht/Zijlsingelgebied. Volgens de kraakbond zijn aan Leidse woningzoekenden wo ningen toegewezen terwijl men wist dat de desbetreffende pan den waren gekraakt. "De Leidse Woningstichting en Bureau Huisvesting wisten dat maar spelen woningzoekenden en krakers tegen elkaar uit", aldus de kraakbond die de wethouder van volkshuisvesting verant woordelijk zou stelt voor deze gang van zaken. In een brief doet de bond een drin gend beroep op wethouder Ver boom om tot een bevredigende oplossing te komen voor krakers en degenen die de woningen hebben toegewezen gekregen. De kraakbond wil dat aan de hui dige bewoners of aan de kandida ten van Bureau Huisvesting een gelijkwaardige woning wordt toegewezen. hem in de praktijk hierover geen klachten hebben bereikt. Vol gens hem moet de kaart een spe ciaal tintje hebben om de wanbe taler te wijzen op de ernst van de toestand. LEIDEN - Deze week is een begin gemaakt met de reconstructie van het Stadhuisplein. Vorige iveek zijn al drie vijftien a twintig jaar oude kastanjebomen geplant en dezer dagen zal de afdeling be stratingen van de dienst gemeentewerken beginnen met de herbe strating van het plein. Ondertussen naderen andere werkzaamheden aan de achterzijde van het stadhuis hun voltooiing. De markante Koornbrug is weer uit de steigers. Eén van Leidens meest karakteristieke monumen ten is daarbij bijna in oude glorie hersteld. Ook de herstelwerk zaamheden aan de riolering en aan de walmuren van de Vis markt naderen hun voltooiing. De bedoeling van de veranderingen aan het Stadhuisplein is om het plein wat gezelliger te maken. In de toekomst zal het verboden zijn om auto's op het plein te parkerenEr komt een sierbestrating van rode en gele klinkers, verder worden er banken en sierlantaarns geplaatst. De bomen zullen met een groeisnelheid van een halve meter per jaar over vijfentwintig jaar een maximale hoogte van zo'n twintig meter bereiken. De gemeente wil verder een nieuwe trap bouwen van het plein naar de stadhuisbalustrade. Dat zal een halfronde trap worden die meer uitnodigt om gebruik te maken van het Stadhuisplein. Het blijft wel mogelijk voor trouwstoeten, die hun passagiers aan de achterkant van het stadhuis afzetten.om een rondgang over het pleintje te maken. Hiervoor wordt een speciaal 'laantje' in de sierbestrating gecreëerd. Met de bouw van de nieuwe trap is een bedrag gemoeit van 205.000 gulden. De kwestie zal vanavond in een vergadering van commissie voor de ruimtelijke ordening aan de orde komen. ring van renovatiewerkzaamhe den in Tuinstadwijk niet nieuw zijn. Hij noemde de kritische uit latingen van het bestuur van de woningbouwvereniging tijdens de laatste jaarvergadering en het bewonersonderzoek van de Leidse Welzijnsraad waarin sprake is van ernstige kritiek op de renovatie. Verder bestreed hij dat de geplaat- se foto misleidend zou zijn omdat nergens in het bijschrift wordt gezegd dat het een gevolg van slechte renovatie door Dijk- xhoorn was. Met nadruk wees hoofdredacteur Mulder de vice-president van de rechtbank, mr. A. H. Lycklama op het feit dat de verslaggever de firma Dijkxhoorn enkele malen benaderd heeft met het verzoek om commentaar op de klachten, maar dat men dat steeds gewei gerd heeft. Auteur J. Rijsdam verklaarde driemaal een poging te hebben ondernomen, maar steeds bot te hebben gevangen. Tijdens de zitting werd de Wasse- naarse architect Th. Westgeest gehoord, die in het artikel kriti sche kanttekeningen had ge maakt bij de uitvoering van de renovatie. Volgens de dagvaar ding zou hij in het bewuste artikel onjuist geciteerd zijn. Op vragen van mr. Lycklama zei de architect meer in het algemeen over reno vatie te hebben gesproken. Al er kende hij het herstel van de ge noemde klachten te traag te vin den. Op een vraag van de auteur J. Rijsdam of het de architect duidelijk was dat het in het vraagstuk ging over klachten in Tuinstadwijk antwoordde hij be vestigend. De rechtbank doet op vrijdag 4 mei uitspraak. LEIDEN/DEN HAAG - In een kort geding voor de Haagse rechtbank heeft het bouw- en aannemings bedrijf L. Dijkxhoorn BV uit Den Haag gisteren het Leidsch Dagblad beschuldigd van onjuis te en onzorgvuldige berichtge ving. Daarbij doelt het bedrijf op een artikel dat eind maart in deze krant verscheen en waarin de problemen rond de renovatie in Tuinstadwijk aan de orde kwa men. Bewoners gaven in dat artikel ui- ting'aan de slechte wijze waarop de renovatie is uitgevoerd. Mr. E. J. Numann, pleiter voor het aan nemingsbedrijf noemde de klachten ongegrond en prema tuur. Ongegrond omdat een aan tal van de gesignaleerde gebre ken en tekortkomingen buiten het bestek vallen. En prematuur omdat de tweede oplevering nog niet had plaatsgehad. Verder constateerde mr. Numann dat in het artikel ten onrechte al leen de naam Dijkxhoorn wordt genoemd, terwijl ook het aanne mingsbedrijf Arbouw renova tiewerkzaamheden heeft verricht in deze wijk. De foto van een ge scheurde muur, die bij het artikel werd geplaatst noemde hij mis leidend, omdat die genomen was in een niet door Dijkxhoorn ge renoveerde woning. Overigens, zo voerde mr. Numann aan, is het een normaal verschijn sel dat er na renovatie klachten zijn. "Er is geen renovatieproject dat direct perfect is. Als er klach ten zijn moeten die natuurlijk verholpen worden". LD-hoofdredacteur H. Mulder wees er in zijn verweer op dat ernstige klachten over de uitvoe-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3