Meeste ongelukken op Leidseweg „Goede leraar moet met mentaliteit leerling meegroeien -eidse agenda Kramer neemt na 46 jaar afscheid van het onderwijs: Actie van werkgroep VOOr kin- dertehuis Binnensport Voorschoten krijgt 55.000 gulden Prijzen voor mooie tuinen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De com missie Tuin&eoordeling in Zoeterwoude heeft haar beoordeling van de tuinen in de gemeente weer afgesloten met de prijsuitreiking voor de mooiste en best verzorgde groene plekken bij de huizen. Voor het eerst zijn ook dit jaar de bedrijfstuinen bekeken. Bij de tuinbeoordeling is ook gekeken naar een zo mooi mogelijke compositie van de verschillende planten. De prijzen werden als volgt verdeeld: Zoeterwoude Rijndijk le prijs C.J. de Vroomen Rhijnvreugd 8; 2e prijs H.C. Neijenhuis, Hoge Rijndijk 24; 3e prijs H.J. Le- lieveldt, Hoge Rijndijk 19; 4e prijs AF. Berk. Titus Brandsmastraat 7; 5e ppjs A.J. Klein v.d. Poel, Bonifa- tiusstraat 2. Dorp-Zuidbuurt: le prijs M.J.A. Versteegen-Kouwenhoven, Zuidbuurt 50a; 2e prijs C. de Vos, Burgemeester Van Gils- straat 7; 3e prijs H. de Vreede, Korte Miening 12; 4e prijs G.A.T. Bruinsma, J.A. de Gravenlaan 8; 5e prijs H.J. Drost, Burgemeester van Gilsstraat 12. Weipoort/Gelderswoude: le prijs P.Th. den Eisen Wei poort 85; 2e prijs: J.P.M. Turk Weipoort 29; 3e prijs H.J. Oostdam Weipoort 101; 4e prijs J.C. den Blanken. Uiter dijk 1: 5e prijs J. P. van Die- men, Weipoort 60a. De eerste prijs voor de mooiste bedrijfstuin ging naar Inger- soll Rand Benelux, aan de Produktieweg 10. Verder ontvingen nog 15 men sen een eervolle vermelding voor het uiterlijk vata hun tui- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave Leidsch Dagblad B V. hoofdredacteur Han Mulder, hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, Gal gewater 2, Leiden. tel. 071-146618 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar Piet Zonneveld 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen 01715-1021. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post60.90 Jaarabonnement160,70 Jaarabonnement per post232,10 Losse nummers0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars 20-21.30 uur, tel. 140666. Nieuwe Rijn 20A, werkgroep homofilie, open-café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, telefoon 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, Go aarde werken, 20 uur. Leidse Schouwburg, Wim Kan, 20.15 Volkshuis, "Femke", ontmoetingscen trum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur; open socièteit, 19-21 uur. Stadhuis, cie. onderwijs en ruimtelijke ordening, 20 uur. Gesprekscentrum, avond over doelstel ling Greenpeace, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, gemeenteraad Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 19.30 uur. NPB-gebouw, Lange Kerkdam, Wasse naar. causerie over batikken, 10 uur. Gevers Deynootschool, Voorschoten tentoonstelling over koninginnedag, 20 Gemeentehuis Voorschoten cie. open bare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht, en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 20 tot 27 april, door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 071-121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoed recepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. Gezond heidscentrum Leiderdorp Berkenkade, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaah, tel. 4641. Warmond zr. T. Mi edema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. SL Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. en vr. 14-15 20-21 uur. wo. 9-10, do 19-20 uur TeL 126802. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden. Lange- gracht 246A, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilyk zitten: telefoon 142154/761557. VOORSCHOTEN - De Leidseweg en de Veurseweg waren de twee wegen waar in 1978 in Voorscho ten verreweg de meeste ongeluk ken gebeurden. Op de Leidseweg 42 ongelukken, terwijl op de Veurseweg 31 maal een ongeval voorkwam. Dit is te lezen in een overzicht van politiezaken gedu rende de jaren 1973 tot en met 1978 in de gemeente Voorscho ten, dat werd uitgebracht door de rijkspolitie. Het rapport bevat tal van cijfers over de diverse ongelukken en overtredingen. Het aantal ver keersongevallen met materiële schade is in de afgelopen zes jaar gestadig gestegen. Vorig jaar be droeg dit aantal 252. Ongelukken met licht gewonden daarentegen gebeurden vorig jaar in Voor schoten 34 maal, wat vergeleken met de andere jaren een daling betekende. Er waren twee zwaar gewonden in 1978, terwijl er tweemaal een ongeval met dode lijke afloop plaatsvond. De aan giften van misdrijven vermin derden met honderd vergeleken met 1977. De verkeersovertre dingen geven echter een stijging te zien die steeds grotere vormen gaat aannemen. In 1978 werden er 2516 verkeersovertredingen gemaakt. In 1973 bedroeg dit aan tal 391. Er waren betrekkelijk weinig snelheidsovertredingen het afgelopen jaar. In totaal 296 gevallen wat in de laatste vijf jaai het minste aantal betekende. Bij het aantal behandelde verkeers ongevallen in 1978: 290,warende personenauto's in het meest be trokken, 429 auto's in totaal. De oorzaak van de ongevallen in 1978 lagen vooral in het geen voorrang verlenen en de zgn. Kop-staart botsingen respectie velijk 84 en 82 keer. Rommelmarkt In Voorschoten houdt de C.O.V. Exultate Deo, evenals vorig jaar een grote rommelmarkt op het kerkplein van de Geref. Kerk aan de Schoolstraat van 10.00 tot 15.00 uur. De markt vindt za terdag plaats. De opbrengst is bestemd voor de viering van het 100-jarig jubileum van het koor. Jazzavond Op de maandelijkse avond van de Wassenaarse jazzclub, zaterdag om 21.00 uur in het Deylercen- trum te Wassenaar, zal "The Crescent City Jazzband" optre den. De band werd in 1961 opge richt en kreeg grote bekendheid ook in Duitsland en België. CJV Wassenaar De CJV Wassenaar organiseert za terdag een open dag vanaf 11.00 uur 's ochtends. Plaats van han deling is het clubhuis "Shalom" aan de Duinrelhveg in Wasse naar. Men kan meedoen aan di verse spelen en attracties. De opbrengst van deze aktie is be stemd voor nieuwe vloerbedek king, stoelen en tafels in het clubhuis. Concert Aanstaande zondag om 19.00 uur zal in de Dorpskerk van Wasse naar een concert worden gege ven door de fluitist Hans Mac kenzie en de organist Rene Ra kier. Voor verbouwing van Overbos 70.000 extra WARMOND - Naar alle waar schijnlijkheid zal de gemeen te Warmond een extra bedrag van 70.000 gulden beschik baar stellen voor de kleedka meraccommodatie op het sportveldencomplex "Over bos". De commissie financiën en economische aangelegenhe den zei gisteravond ja tegen dit extra te verlenen bedrag. Toch was er nog wel wat kritiek op de kosten die de bouw van deze kleedkameraccommo datie met zich mee zouden brengen. Vooral vanwege het feit dat tij dens de kostenbegroting in mei 1978 een aantal posten zoals aanleg van de waterlei ding e.d. niet inbegrepen was bij de bouwprijs. Daarom is de huidige begroting veel ho ger uitgevallen en was de ex tra 70.000 gulden noodzake lijk. Men heeft desondanks besloten om een advies uit te brengen zoekt om de volgende fase van het programma te laten uitvoeren door een bedrijf dat is gespecialiseerd in de bouw van een kleedaccommodatie. Volgens de leden van de com missie zal dit zeker kostenbe sparend werken. Overigens moet de eerste fase van het programma op 1 september zijn uitgevoerd. VOORSCHOTEN - Het voorstel om 55.000 gulden beschikbaar te stellen voor de vervanging en aanvulling van de inventaris voor de binnensportaccommodaties in Voorschoten werd gisteravond door de commissie welzijn en onderwijs goedgekeurd. Na veel vuldige klachten van de gebrui kers is als algemeen beheerder aangesteld de heer Bink. Tijdens zijn inspektie van onder andere de gymnastieklokalen bleek veel achterstallig onderhoud. De fir ma, die via een abonnement voor dat onderhoud zou zorgen, was niet voor die taak berekend en na opzegging van het abonnement heeft de gemeente thans een be tere greep op zowel het materiaal als het gebruik van de lokalitei ten. De commissie wil eerst de accom modatienota afwachten voordat gesproken kan worden over een eventueel ombouwen van het oude instruktiebad tot een turn zaal. Het plan van de gymnas tiekvereniging "Avanti" is wel in dank aanvaard. Ook ten aanzien van het plan van de Stichting Jongerenhuisvesting neemt de commissie een afwachtende houding aan. Wel is inmiddels aan de dienst openbare werken gevraagd om de tekeningen over de omvorming van de voormalige boerderij "Corneliahoeve" tot huisvesting voor jongeren nader te bekijken en te beoordelen. Langdurig werd gesproken over de betrokkenheid van de woning bouwverenigingen bij de toewij zing door de Woningadviescom missie van huisvesting in wonin gen, die in beheer zijn bij de wo- ningbouwvereriigingen. Voorge steld werd om de proefperiode, waarbij de kandidaat-huurder ook eerst de goedkeuring nodig heeft van de woningbouwcom missie te verlengen. Daar ging niet de gehele commissie mee akkoord. Getracht zal worden om in overleg met de woningadvies commissie (deze wijs een woning toe) de zgn. ballotage van de ei genaren van de woningen vooraf te doen plaatsvinden, waardoor teleurstelling wordt voorkomen bij de aspirant-huurder, die wel van de adviescommissie een wo ning krijgt toegewezen, maar niet acceptabel is voor de eigenaar. In de volgende vergadering zal deze zaak nogmaals aan de orde ko- Kunstwerk voor school WASSENAAR - Het gemeentebe stuur van Wassenaar wil 7000 gulden besteden aan een "kunst zinnige verfraaiing" van de speelplaats bij de Van Wassenaer Obdamschool. Alle Wassenaarse beeldende kunstenaars hebben een uitnodiging gekregen om ideeën voor het kunstwerk in te dienen. Vanmiddag konden de kunstenaars op het terrein van de school bij de Van Bellelaan nade re informatie krijgen. De ideeën zullen worden beoor deeld door de gemeentelijke ad vies commissie, waarna een kun stenaar de opdracht krijgt een schetsontwerp te vervaardigen. Daarvoor is een bedrag van 1000 gulden als honorarium beschik baar. OEGSTGEEST - Oud-leden van de voetbalvereniging Oegstgeest die geen uitnodiging hebben gehad voor de receptie van zaterdag 12 mei kunnen zich in verbinding stellen met mevr Wormgoor tel 155294. De receptie vindt plaats in het ka der van festiviteiten rondom het 50-jarig bestaan van de vereni ging- ZOETERWOUDE - De werkgroep Casa Materna organiseert zater dag in samenwerking met de Zoeterwoudse KPJ een stroop wafelactie onder het motto "Neem er drie". Het geld dat wordt opgehaald komt ten goede aan het Napolitaanse kinderte huis Casa Materna. Vanaf half tien vertrekken op verschillende plaatsen in Zoeterwoude tracto ren met de deelnemers aan de ac tie, die het Dorp en de Hoge Rijn dijk zullen afgaan. LEIDEN/OEGSTGEEST- "Ik heb in al die jaren altijd vre selijk veel voldoening gehad van mijn werk, en als ik het over moest doen dan koos ik weer hetzelfde beroep". Deze woorden worden uitgesproken door drs. R.Kramer die, na 24 jaar leraar te zijn geweest aan de Pedagogische Academie in Leiden en Oegstgeestmorgen officieel af scheid neemt als docent pedagogie (opvoedkunde). De heer Kramer (65) is geboren op Urk. Hij verliet het voormalige eiland in 1926 om verder te stude ren in Den Haag waar hij in 32 slaagde voor het onderwijzersex amen. Hierna is Kramer werk zaam geweest bij negen scholen, waarvan 6 als onderwijzer en 3 als hoofd, voordat hij in 1955 bij de Oegstgeester kweekschool be landde die in die tijd nog in Lei den was gevestigd. In 1969 werd het nieuwe gebouw aan de Ha- zenboslaan in Oegstgeest offi cieel geopend. Waarom koos Kramer indertijd voor de opleiding pedagogiek en waarom bleef hij vanaf 55 altijd les geven op een pedagogische academie, zoals de kweekschool in de jaren zestig ging heten? Kramer zelf daarover; "Het leek mij gewoon erg interessant om te kijken welke moeilijkheden zich voordoen bij het opvoeden en onderwijzen van kinderen. De PA is een opleidingsschool voor onderwijzers. Het lijkt wel of er op de PA een betere en andere motivatie heerst. Mede daardoor is de discipline op onze school vaak beter dan op middelbare scholen. Of het door die zelfdis cipline komt weet ik niet maar ik kan zeggen dat ik in al die tijd dat ik nu les heb gegeven, zelden moeilijkheden heb gehad met een klas of bepaalde leerlingen. Natuurlijk is de mentaliteit van de leerlingen in de loop der jaren veranderd. Maar die verandering is te verklaren uit het feit dat de gehele maatschappij een ont wikkeling heeft doorgemaakt. Dat is gewoon een nuttige zaak en de goede leraren moeten hierin meegroeien". Manier lesgeven Kramer over zijn manier van lesge ven: "Mijn lessen zijn nooit een éénrichtingsverkeer geweest. Al tijd konden de leerlingen een ei gen inbreng verzorgen. Wel moesten de leerlingen die eigen inbreng kunnen verdedigen en volledig achter hun ideeën staan. Het belangrijkste aspect van het lesgeven vind ik overigens de verhouding tussen leraar en leer ling. Dit moet natuurlijk geen "halfzachte" verhouding zijn maar een vriendschappelijke verhouding waar het mogelijk moet zijn op eikaars fouten te wijzen, dat moet kunnen". Kra mer die in 57 zijn kandidaats en in 58 zijn doctoraal pedagogiek (beide cum laude) aan de VU in Amsterdam behaalde, vindt dat de leerlingen het vroeger zwaar der hadden dan tegenwoordig. "Om in het verleden een volledig bevoegd onderwijzer te zijn moest men heel wat in zijn mars hebben. Vaak moest men in de avonduren extra diploma's ha len. De vakkenpakketten zijn momenteel zo mager. En een on derwijzer op de lagere school moet eigenlijk in alle vakken ge traind zijn". Stroomversnelling Kramer gaat in zijn gesprek in op de stroomversnelling waarin het onderwijs sinds de Mammoetwet is geraakt. "Toen ik op de PA kwam hadden we ongeveer 6 le raren, na de invoering van de Mammoetwet werden dat er al spoedig 50. Ook onze school aan de Paulus Buysstraat werd te klein. De school groeide eenvou dig niet mee en voldeed niet meer aan de moderne eisen die het on derwijs ging stellen. Door de "Mammoet" kregen we er een zo genaamde havo-top bij. Klas 4 en 5 van de HAVO, waarna de leer lingen die dat wilden konden doorstromen naar de PA. Sinds die tijd kende ik alle leraren niet eens meer. De snelle vlucht die het onderwijs heeft gemaakt houdt in feite gelijke tred met de maatschappij die in de laatste ja ren toch ook een vreselijke snelle vooruitgang heeft doorgemaakt". Toch plaatst Kramer een kantteke ning bij de snelle verandering in het onderwijs. "We moeten op passen dat vernieuwing op ver nieuwing, steeds maar weer ver beteringen, het onderwijs ruste loos gaat maken. Als alles te snel achter elkaar gaat bevordert dat volgens mij het onderwijs niet zo. Er moeten namelijk tijden van bezinning zijn. En ik ben bang dat die veranderingen die nood zakelijke tijden van bezinning ernstig verstoren". Heimwee Heeft Kramer als geboren en geto gen Urker nooit heimwee gehad naar zijn geboorteplaats. "Vroe ger heb ik wel eens heimwee ge had, en had ik de gedachte eens terug te keren naar Urk. Ik ben me echter steeds beter thuis gaan voelen in Leiden, en ben me gaan hechten aan deze stad. Ik zeg maar zo, als ik nu nog uit Leiden zou weggaan kan het in Urk mis schien alleen maar tegenvallen. Ik zou dan net een oude boom zijn die wordt verplant. Dat Kramer, die morgen tussen 19.00 en 21.00 uur afscheid neemt in de aula van de Hazenboslaan, altijd genoegen heeft gehad in het lesgeven mag blijken uit de vol gende uitspraak. "Het klinkt misschien wat opschepperig maar ik was gewoon blij wanneer de vakantie om was en ik weer voor de klas kon staan DINK BINNENDIJK Kramer die ruim 46 jaar leraar is geweest, waarvan 23 jaar op de Pedagogische Academie in Leiden en Oegstgeest: "Ik was gewoon blij als de vakantie om was en ik weer voor de klas kon staan". 's Middags is er in Zoeterwoude in Ons Huis het kindercircus "Ca priolen" uit Hazerswoude. De voorstelling van dit circus, dat trouwens binnenkort in Brussel gaat optreden in verband met het duizendjarig bestaan van deze stad, begint om 14.00 uur. Na af loop is de prijsuitreiking van de tekenwedstrijd die deze week in Zoeterwoude wordt gehouden. Een overzicht van het zwembad in VoorschotenHet instruktiebad wordt eventueel omgebouwd tot een turn zaal. Een plan van gymnastiekvereniging "Avanti" werd door de commissie welzijn en onderunjs in dank aanvaard. De commissie wil wel eerst de accommodatienota afwachten alvorens tol een beslissing over te gaan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2