„Angst voor borstkanker vaak erg groot BLIKSEM TREFT STOPLICHT SYSTEEM IN ALPHEN Horen we n u? Jiyi.ljWiU.lML ONDERZOEK GEVAAR VAN HUIZEN BOUW IN BUURT VAN LEIDS LAB RIJNSBURG WIL VIA RECHTSZAAK BAKKER KWIJT VAN BOUWTERREIN Aanleg van Rijndijk- stoplichten begonnen Leidenaar (19) mishandeld na aanrijding „Bedelbrief uit Boskoop om geld voor ivegen-herstel Afscheid mr. Gallas van Alphen op 12 mei )ONDERDAG 26 APRIL 1979 i Leiden werd in 1975 een bevolkingsonderzoek naar borstkanker gehouden onder vrouwen van 35 jaar en ouder. De hulp van speciaal voor het onderzoek opgeleide vrouwen stond centraal. Er werden 23.079 vrouwen opgeroepen. Zeventig procent van hen kwam voor onderzoek. Vijfenzeventig procent van de opgekomen vrouwen werd door de onder zoeksters niet doorverwezen naar de betrokken artsen. /an de 3945 vrouwen die naar één van de artsen wer den doorverwezen, werden er 2446 doorgelicht. Er werd bij 42 vrouwen borstkanker ontdekt. Buiten het bevolkingsonderzoek om werden in dat jaar nog veertig gevallen van borstkanker ontdekt in Leiden. Eén van de stellingen van De Jong: "De vrijwillig sters die het bevolkingsonderzoek op borstkanker in Leiden in 1975 opzetten en uitvoerden, bewezen dat de gezondheidszorg hen als leken inderdaad een grote zorg was". LEIDEN - Artsen moeten méér routine-onder zoeken naar borstkanker verrichten. Verder zijn er veel mensen met een haast onoverkomelijk grote angst voor kanker. Dit zijn conclusies uit twee rapporten over een Leids bevolkingsonderzoek op borstkanker, dat 4 jaar geleden werd gehouden. Bij de controle op borst kanker, is een actief be leid van de huisarts nood zakelijk, zo meent chirurg W. de Jong uit Abcoude, die woensdag 2 mei pro moveert op zijn studie "Bevolkingsonderzoek op borstkanker in Leiden 1975". ALPHEN AAN DEN RIJN - Blikseminslag ia de gemeen telijke verkeerslichtenrege ling heeft - gisteren de gehele dag gezorgd voor een gebrek kig functionerend stoplich tensysteem in Alphen aan den Rijn. Op een aantal plaatsen func tioneerden de lichten in het geheel niet meer. Dat betrof de kruisingen van de Prins Bemhardlaan met de Irene- laan en de Tolstraat, het kruispunt Lijsterlaan- Wil lem de Zwijgerlaan. het ge hele centrumgebied rond winkelcentrum de Aarhof en tenslotte de aansluiting van de Ambonstraat op de Willem de Zwijgerlaanbij welke in stallatie de blikseminslag plaatsvond. Noodprogramma De overige verkeerslichlenin- stallalies gingen na de inslag direct over op een ''noodpro gramma", door het uitvallen van de centrale computer die normaal de stoptijden regelt aan de hand van het ver keersaanbod. De nog wel wer kende lichten reageerden daardoor de gehele dag niet meer op de intensiteit van het verkeer, maar deden hun werk volgens een normale re gelmaat. De Alpheuse gemeentepolitie, die onmiddellijk maatregelen kon nemen doordat de storin gen gesignaleerd werden door een op het politiebureau ge plaatst controlebord. is na de inslag ('s ochtends kort na achtenbijgesprongen in het regelen van het verkeer. Er hebben zich volgens een woordvoerder van de politie geen noemenswaardige ver keersproblemen voorgedaan Schade Intussen heeft de dienst openba re werken zich gisteren met man en macht beziggehouden met de reparatie van de ver keerslichtenregelaar. Pas vanmorgen functioneerde alles weer normaal. De schade bedraagt volgens een eerste schatting enkele duizenden guldens. Overigens zijn twee verkeers lichtinstallaties in Alphen buiten schot gebleven bij de blikseminslag Dat betreft twee provinciale installaties in de Herenweg/Oranje Na- ssausingel (de installatie die het dichtst bij Leimuiden ligt) en die bij de brug over het Aarkanaal. groep sociale geneeskunde en de vakgroep psychiatrie van de Lcidse universiteit. Dit onder zoek houdt zich bezig met de ach tergronden en motieven van vrouwen die niét aan het borst kankeronderzoek in Leiden heb ben meegewerkt. Opkomst De onderzoekers menen uit de on derzoeksresultaten te mogen af leiden dat een belangrijke verho ging van de opkomst in de toe komst niet te verwachten is. Dat komt onder meer door het grote percentage reeds gecontroleerde vrouwen en de moeilijke beïn vloeding van oudere De medewerkers van de vakgroe pen stellen dat "ondanks de vele voorlichting de medische kennis bij leken nog vaak tekort schiet" en dat "vijftien procent van de ondervraagde vrouwen zei dat zij niet naar televisieprogramma's over ernstige ziekten willen kij ken, noch erover willen lezen. Bijna een derde wil er eigenlijk nooit over praten: "want dan roep je het als het ware op". De kwart van de "niet-reeds-gecon- troleerde niet-komers" had vol gens de onderzoekers praktische problemen en maakte géén ge bruik van de mogelijkheid om een individuele afspraak te ma ken. Niet-komers zijn overigens mensen uit alle lagen van de be volking. Zij houden er allerlei medische opvattingen en andere redenen op na om niet te gaan. Uit het onderzoek blijkt verder dat de helft tot driekwart van de vrouwen al had besloten om wel of niet naar het bevolkingsonder zoek te gaan toen zij erover lazen in de krant. De oproepkaart maakte bij meer dan 10 procent van de vrouwen gevoelens los van onbehagen, zenuwachtig heid of angst. Zekerheid Van alle opgeroepen Leidse vrou wen gaf 7 procent aan dat hun borsten reeds onderzocht waren. Dat percentage vormt ruim een kwart van alle niet-komers. De twee belangrijkste redenen om niet te gaan waren bij de overige niet-komers: een praktisch probleem en angstgevoelens. De ze twee redenen werden elk door een kwart van de overige niet- komers aangegeven. Voor de wel-komers waren de be langrijkste redenen om te gaan: het feit dat bevolkingsonderzoek en controle gewoon goed werden gevonden (32 procent) en het feit datje zekerheid kreeg datje geen borstkanker had (ook 32 pro cent). Over het algemeen waren de Leidse wei-gekomen vrouwen tevreden over de uitvoering van het onder zoek. Alleen dè wachttijd die ver streek tussen het maken van een foto en het krijgen van de uitslag is naar de beleving van een aantal vrouwen te groot en zenuwslo pend geweest. Gevoeligheid In het opkomstonderzoek is ook gezocht naar overeenkomsten en verschillen tussen wel- en niet- komers. Er bleken geen ver schillen te bestaan in de per soonlijke gevoeligheid voor angst, zenuwachtigheid of ge spannenheid. Dit werd gevonden met twee kleine psychologische tests die bij de geïnterviewde vrouwen waren achtergelaten, zodat zij ze zelf rustig konden in vullen. Tot nu toe werd volgens de onder zoekers zelden onderzocht of zulke verschillen te maken heb ben met opkomst-gedrag. In ver gelijking met onderzoek in het buitenland is het, zo menen de onderzoekers, opmerkelijk dat in Leiden geen verschil gevonden werd naar sociale laag of beroep. Toch waren er opmerkelijke ver schillen in de opkomst per wijk (vijftig tot negentig procent). "Hiervoor zijn slechts gedeelte lijke verklaringen gevonden". Ouderen Onder de niet-komers waren meer ouders (65 jaar en ouder) en meer alleen-staande vrouwen. Niet- komers bleken ook minder met anderen te overleggen over het onderzoek en gaven vaker aan dat zij steun van hun omgeving hadden gemist toen zij hun be slissing moesten nemen. Niet- komers die wél met anderen overlegden deden dit naar ver houding vaker alleen met fami lieleden. Bij niet-komers werden ook vaker opvattingen over kanker gevon den die afwijken van de opvat tingen van de geneeskunde. De wel-komers hebben globaal meer kennis van de verschijnselen van borstkanker dan de niet-komers. Er waren meer niet-komers die de genezingskansen voor borst kanker zeer laag aansloegen, die niet geloven in het nut van een operatie en die bekenden hadden die aan borstkanker waren ge storven. Hierbij was het volgens de onderzoekers, opmerkelijk dat zij vaak wél wisten dat de gangbare opvatting hierover niet gelijk was aan de hunne. Ook bleken onder hen meer mensen te zijn die vaak slaappillen of kalmerende middelen gebrui ken. r Wethouder Goedhart (financien) neemt de 343 handtekeningen in ontvangstwaarmee jonge Alphe- aren op het raadhuis kwamen pleiten voor een eigen skateboard-baan in de gemeente. Pakket van 343 handtekeningen voor skateboard-baan in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een pakket van 343 handtekeningen. Dat was de oogst aan handte keningen, die Ivo Saarloos en Rodion Kooien, vergezeld van hun kameraadjes, gistermiddag aanboden aan loco-burgemeester J.J. Goedhart. Handtekeningen die nog eens moesten onderstre pen, hoezeer Alphen toe is aan een skate-baan. Want daar ging het allemaal om gisteren. De Al- phense skateboarders willen in Ridderveld II een eigen plekje voor hun skatebaan, waar ze zonder anderen lastig te hoeven vallen ongestoord hun hobby kunnen beoefenen. Daarom verzamelden bezitters van een schaatsplank uit heel Alphen zich gistermiddag om gezamenlijk bij wethouder Goedhart (die de afwezige burgemeester verving) te pleiten voor een skatebaan). "Als het kan een lange", antwoordde woordvoerder Ivo Saarloos de wethouder desgevraagd. Die liet de kinderen weten het met hen eens te zijn datje andere men sen niet met zijn hobby lastig kunt vallen. Hij beloofde de kinderen, dat de gemeente zal bekij ken wat de mogelijkheden zijn. Zij zullen dan ook op de hoogte worden gebracht van één en ander, zegde wethouder Goedhart toe. Dat in antwoord op de wat ongeruste vraag van Ivo Saarloos; "Horen wij dan nog van U...?" LEIDEN - Een onafhanke lijk extern bureau moet gaan onderzoeken of het verantwoord is huizen te bouwen in de buurt van het Sylvius-laboratorium aan de Wassenaarseweg (Leeuwenhoek). In een verklaring schrijft het Colle ge van Bestuur van de Leidse universiteit dat samen met de gemeente Leiden een opdracht zal worden gegeven tot dit onder zoek. Het College van Bestuur kwam gis teren met deze verklaring naar aanleiding van uitlatingen van Gorlaeus-directeur dr. S. J. Roorda dat het Sylvius misschien gevaar kan opleveren door de uit stoot van radio-actieve stof tri tium en dat woningbouw daar door in de onmiddellijke omge ving van het laboratorium niet mogelijk is. Directeur Roorda heeft er, volgens het College van Bestuur op gewe zen dat zijn uitlatingen dat men sen invalide of ziek zijn geworden door het werk op het laborato rium, betrekking heeft op een pe riode na de oorlog, toen de aan dacht voor veiligheidsaspecten veel minder ontwikkeld was dan thans het geval is. "Overigens be schikt de universiteit niet over nauwkeurige gegevens over oor zaken van invaliditeit of overlij den van medewerkers gedurende de periode 1940 tot 1950". Het college van de universiteit be sluit zijn verklaring dat "er thans geen aanleiding is tot enige be zorgdheid over de veiligheidsas pecten, gelet op bestaande maat regelen en de daarop door de ver antwoordelijke instanties uit geoefende controles". LEIDEN- Een inwoner van We nen heeft gisteren in Leiden aan gifte gedaan van diefstal van zijn koffer. De koffer moet volgens de Oostenrijker, tijdens een trein reis van Rotterdam naar Amster dam zijn ontvreemd. Koffer met inhoud vertegenwoordigen vol gens de man een waarde van rond de 6000 gulden. In een schoenenzaak aan de Don- kersteeg in Leiden is gistermid dag rond vier uur een 41-jarige inwoonster van Alphen aan den Rijn beroofd van haar lederen handtas. In de handtas zaten de nodige papieren, cheques en kleingeld. Tas met inhoud zou meer dan 2300 gulden waard zijn. LEIDEN - Dezer dagen is een begin gemaakt met de aanleg van ver keerslichtinstallaties op de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Lei- derdorpse brug. Verontruste Rijndijk-bewoners, LEIDEN- Een 19-jarige Leidenaar heeft gisteravond bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling en vernieling van zijn auto door een viertal onbe kend gebleven mannen. Het slachtoffer zou na een ver- keerskwestie belaagd zijn door de vier mannen die zijn auto flink beschadigden. Ook liep de 19-jarige automobilist enkele klappen in het gezicht op die hun schoolgaande kinderen dagelijks deze drukke verkeers ader zien oversteken, hebben de afgelopen jaren al talloze keren bij de gemeente Leiden aange drongen op het treffen van vei ligheidsmaatregelen. Van de kant van de gemeente Leiden en ook van de gemeente Leiderdorp zijn in het verleden al verschil lende plannen in deze richting ontworpen, zoals een voetgan gers- en rijwieltunnel onder de Hoge Rijndijk. Plannen die nog niet geheel van de baan zijn maar dreigen stuk te lopen op het ver strekken van overheidssubsidie. De gemeente Leiden heeft nu in elk geval de financiële middelen ge vonden voor de aanleg van ver keerslichten. In totaal zullen op deze T-kruising 6 palen met ver keerslichten verschijnen, waar van er twee boven het wegdek zullen komen te hangen. De kos ten bedragen ruim een ton. Geschat wordt dat de werkzaam heden, die door de Haarlemse firma Nederland BV worden uit gevoerd, ruim twee weken in be slag zullen nemen. RIJNSBURG - Rijnsburg wil een kort geding aanspannen tegen bakker Van Doorn. De gemeente wil kunnen beschikken over het pand waarin Van Doorn zijn be drijf uitoefent. Op deze plek moet een aantal bejaardenwoningen worden gebouwd. De gemeenteraad heeft het laatste woord in deze zaak. Hij zal van avond een besluit moeten nemen of wél of niét een rechtzaak tegen de bakker zal worden begonnen. Volgens de gemeente Rijnsburg is het noodzakelijk dat het terrein op korte termijn vrijkomt. Het pand moet worden afgebroken, omdat het bestemmingsplan 'Centrum 1' onlangs keurd. Dit betekent dat óók de geplande bejaardenhuisjes er mogen komen. Jaren „Al enkele jaren hebben we met de bakker overleg gepleegd om het bedrijf vrijwillig te ontruimen. Die onderhandelingen", zo schrijven burgemeester en wet houders aan de gemeenteraad, Bromfietser botst op auto LEIDEN- Een 20-jarige in woonster van Oude Wetering is gisteravond bij een aanrijding op de kruising Kettingstraat- Utrechtse Jaagpad licht ge wond geraakt. Zij reed op een bromfiets over het Utrechtse Jaagpad en zou ter hoogte van de Kettingstraat geen voorrang hebben verleend aan een auto die werd bestuurd door een 45-jarige Leidenaar. Bij de aanrijding die volgde liep de bromfielsbestuurster diver se schaaf- en snijwonden en vermoedelijk een hersen schudding op. Zij is voor be handeling overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. "hebben tot nog toe geen enkel resultaat gehad. Van Doorn wil zijn bedrijf blijven voortzetten. Aangeboden schadevergoedin gen en vervangende woonruim ten heeft hij tot op dit moment geweigerd." Twee jaar geleden heeft de gemeen te Rijnsburg de juridisch advi seur om raad gevraagd om tot een mogelijke ontruiming te komen. Dit advies luidde toen dat de ge meente een vordering tot huu- rontbinding kan instellen bij het kantongerecht in Leiden. Hierbij kan aan Van Doorn een schade vergoeding worden toegekend. goldge" Niet gewenst Tot nu toe hebben wij een dergelij ke ontruiming niet willen vorde ren", schrijft het gemeentebe stuur in zijn voorstel aan de raad, "zonder nogmaals op minnelijke wijze te proberen tot overeen stemming met Van Doorn te ko men. Dit behoort, zo is gebleken, op geen enkele wijze tot de mo gelijkheden. Omdat binnenkort eén begin kan worden gemaakt met de bouw van de bejaarden woningen willen we de rechter een bevel tot ontruiming vra gen", aldus het voorstel van B en W. Bakker Van Doorn zelf (hij woont aan de Smidstraat 29) hult zich in stilzwijgen. Volgens hem heeft z'n advocaat gezegd vooralsnog niet teveel ruchtbaarheid aan de zaak te geven maar eerst even af te wachten wat de uitspraak van de gemeenteraad zal zijn. Wanneer de gemeenteraad zou be sluiten tot het voeren van een rechtzaak weet Van Doorn nog niet precies wat hij zal gaan doen. Er zijn, naar zijn zeggen, wel al ternatieven geweest maar die zou de gemeente zelf hebben ver worpen. Zelf spreekt de bakker over een 'moeilijke zaak'. Plan nen heeft hij wel, maar onthullen doet hij ze (nog) niet. "Ik zal er eerst nog maar eens rustig een nachtje over slapen", is het enige dat hij over deze affaire kwijt wil. BOSKOOP - De gemeente Boskoop heeft minister Wiegel van binnenlandse zaken verzocht om een extra uitkering voor het herstellen van in de afgelopen winter door vorst beschadigde wegen. Via een "bedelbrief' hoopt de gemeente op begrip voor de weinig hoopvolle positie van Boskoop, dat niet nog verder in financiële moeilijkheden wil geraken dan al het geval is. Dit jaar kan de gemeente de touwtjes al niet aan elkaar knopen, terwijl het herstel van de beschadigde wegen nog eens 100.000 gulden extra uit de Boskoopse kas opeist. Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor dat bedrag in elk geval maar uit te trekken, want het alternatief (de wegen niet herstellen en voorlopig in de slechte staat handhaven) trekt nog minder aan. Volgens B en W kan het zo laten liggen van de slechte wegen ertoe leiden dat de verkeersveiligheid op het spel wordt gezet, terwijl bovendien wordt gevreesd dat het her stel uiteindelijk alleen maar duurder zal uitvallen. Daarom willen B en W die benodigde 100.000 gulden nu maar vast uit de gemeen telijke spaarpotjes halen, zonder dat er enige zekerheid bestaal over een extra-rijksuitkering. De gemeenteraad moet vanavond een besluit nemen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op zaterdag 12 mei neemt het echtpaar Gallas afscheid van Alphen aan den Rijn en haar bevolking. Een afscheid, in verband met het vertrek van het burgemeestersechtpaar naar Delft per 16 mei, dat over de hele dag is uitgesmeerd. 's Morgens van half tien tot half elf is erop het Raadhuisplein een feestelijk gebeuren, waarin Alphense verenigingen acte de precense zullen geven. Een groot aantal verenigingen is al gevraagd voor deze feestelijke mani festatie. Om elf uur 's morgens volgt dan een bijzondere raadsvergadering, die tot ongeveer half één zal duren, 's Middags van vier tot zes is er in het raadhuis een receptie waar eenieder afscheid kan nemen van het echt paar Gallas. Een comité van bekende Alphenaren is intussen in het geweer gekomen om gelden in te zamelen voor een afscheidsgeschenk. Daartoe zal dezer dagen huis-aan-huiseen pamflet worden bezorgd een aantal rekeningnummers staat vermeld. Gedacht wordt a persoonlijk geschenk dat het burgemeestersechtpaar in hun woning in Delft aan Alphen aan den Rijn zal herinneren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23