Barcelona maakt eind aan illusies Beveren AMATEURS ZIEN KANS OP MOSKOU IN ROOK OPGAAN Nottingham in finale tegen Malmö Grijzenhont trainer bij Club Brugge Fortuna Düsseldorf ook in eindstrijd Holverda in selectie Nederlands jeugdteam Selectie van Leiden tegen Voorschoten )ONDERDAG 26 APRIL 1979 MOSKOU - De Sowjet-Unie is gisteren in Moskou voor de 18de maal wereldkampioen geworden. Canada werd in de beslissende ontmoeting met 9-2 (4-0, 3-2, 2-0) versla gen. De voorafgaande 17 we reldtitels veroverden de Russen in 1954, 1956, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1973, 1974, 1975 en 1978. Met nog één wedstrijd te spe len maakte de Sowjet-Unie zich reeds meester van de wereldtitel. Het was de der de keer dat de Sowjet-Unie zonder verliespunten we reldkampioen werd. De an dere keren was in 1973 en 1975. Sowjet Unie verovert wereldtitel Een uitverkocht Loesjnikista- dion - 14.000 toeschouwers - konden reeds na de eerste periode jubelen. Want de Russen leidden door treffers van Sjarlamov, Golikov, Makarov en Michailov toen reeds met 4-0 en Moskou kon zich gaan opmaken voor een uitbundig feest. De Sowjets hielden het daarna rustig en bepaalden zich ertoe geen overbodige en onnodige fou ten te maken. De Canadese tegendoelpunten konden weinig opwinding verwek ken. Het Russische collectief bleek veel te sterk voor de totaal ongeïnspireerde Ca nadezen. Door een overwinning met 6-3 op Zweden legde Tsjecho- slowakije later op de avond beslag op de zilveren medail le. De Tsjechen dankten de zege vooral aan Vladimir Martinec, die met drie tref fers zijn ploeg naar de over winning loodste. KEULEN - De hoon van het eigen publiek was voor FC Köln. Met gebogen hoofden verlieten de discipelen van trainer Weisweiler het veld. De 0-1 nederlaag tegen Nottingham Forest die automa tisch de uitschakeling in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioen betekende galmde na. En wat was FC Köln dichtbij die finaleplaats in München. Nog 25 minuten waren er te spelen en Köln had met zijn Engelse tegen stander niet of nauwelijks moei te. Echter toen sloeg het noodlot toe. Bowyer passeerde met een kopbal doelman Schumacher 0-1. Köln verslagen en dat na dat prachtige resultaat twee weken geleden in Nottingham toen Köln drie maal scoorde, evenveel als de Engelsen. Gedurende de eerste helft heeft Pe ter Shilton het erg moeilijk ge had. Dieter Mül Ier en de Belg Van Gooi waren de grote mannen in de aanval van Köln. Doch Shil ton, die nog steeds tot een van de beste keepers van Engeland be hoort hield stand. Gevolg: bij de rust waren zowel Köln als Not tingham nog in de race. In de rust had trainer Weissweiler een omzetting in zijn team aan gebracht. Schuster werd vrije verdediger en Cullmann schoof op naar het middenveld. Maatre gelen die uiteindelijk geen resul taat hadden omdat Nottingham na rust veel meer initiatief toon de. En uit één van die aanvallen de acties was het Bowyer die Schumacher met een kopbal pas seerde 0-1. De nervositeit op de bank bij FC Köln werd steeds groter. Her haaldelijk sprong Weisweiler op om zijn team aan te sporen. De Japanner Oogudera die Köln in Nottingham redde toen hij enige minuten voor tijd de gelijkmaker produceerde kwam weer in het veld. Maai' wat twee weken gele den in Engeland wel lukte slaag de nu niet. Köln bleef in.de meer derheid maar Nottingham stond pal. Met het Zweedse Malmö als tegen stander heeft de Engelse kam pioen een zeer grote kans om op 30 mei de Europa Cup in Mün chen te veroveren. Tenzij outsi der Malmö opnieuw voor een gro te verrassing, zorgt. Malmö Deze ploeg bereikte gisteren als eerste in de historie van het Zweedse voetbal de finale van het toernooi om de Europa Cup I. Na uit tegen Austria Wien een 0-0 gelijkspel te hebben bewerkstel ligd versloegen de Zweden de Oostenrijkse tegenstander op ei gen veld met 1-0. Austria Wien, dat na de eerste wed strijd weinig vertrouwen meer had in de goede afloop had on danks dat gedurende de hele wedstrijd een licht overwicht. De Zweden beperkten zich tot een defensieve houding en probeer den met snelle uitvallen een tref fer te scoren. In de tweede helft slaagde deze taktiek toen Hans- son scoorde. Austria Wien, de ploeg van international Herbert Prohaska, kon niet meer terug komen. Rode Ster De finale om de EUFA-Cup wordt geen Duitse aangelegenheid. Ro de Ster Belgrado gooide gisteren roet in het eten door in Berlijn de schade tegen Hertha BSC te be perken tot 2-1. Omdat de Joego- slaven thuis wonnen met 1-0 komt de ploeg op 23 mei in de finale uit tegen Borussia Mön- chen Gladbach. Scoreverloop: 2. Beer 1-0,18. Sidka 2-0, 74. Sestic 2-1. Scheidsrech ter Lattanzi. Toeschouwers 70.000. BEVEREN (ANP) - Barcelona heeft zich geplaatst voor de finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. In Beveren versloegen de Spanjaarden de Belgische vertegenwoordiger met 0-1. In Barcelona was het twee weken geleden ook 1-0 geworden voor Barcelona. In de finale komt Barcelona nu uit tegen Fortuna Düsseldorf. Deze ontmoeting wordt op 16 mei in Bazel gespeeld. <erdecliger Buyl voorkomt dat de LEIDEN - Wouter Holverda is door bondscoach Ger Blok uitgeno digd voor de selectie van het Ne derlands elftal onder de 21 jaar. De Leidse Spartaan behoort sa men met clubgenoot Michel Val- ke tot de zestien waaruit Blok voor het duel tegen Polen (1 mei op het veld van Zwolle) een keuze zal maken. Een kwart van de selectie bestaat uit Feyenoord-spelers, waarmee de Rotterdamse club de voor naamste leverancier voor het jeugdelftal is. De zestien spelers zijn: Hiele, Van der Korput, Brard en Peters (Feyenoord), Degens (Roda JC), Zondervan (FC Twente), Valke en Holverda (Sparta), Broeken (Willem II), Molenaar (Volen- dam), Woudsma (Go Ahead Eagles), De Koning en Ursem (AZ'67), Hofkens (Beveren Waas), Jans (PEC Zwolle) en Wijnberg (Ajax). Het duel staat onder leiding van de Oostenrijkse arbiter Brummeier, die geassisteerd wordt door zijn landgenoten Bind en Froidl. De wedstrijd in Beveren bereikte zeker geen hoog peil. Beide ploe gen slaagden er niet in tot goede acties te komen, uit angst blijk baar dat de tegenpartij zou scoren via een uitval. Beveren kreeg in de eerste helft nog de beste kan sen. Stevens kopte na een com binatie met Cluytens en Albert net naast en ook de Westduiter Albert stond eenmaal oog in oog met de Spaanse doelman Artola maar hij schoot recht in de han den van de Spanjaard. Barcelona daarentegen had slechts één reële scoringskans. Asensi brak door maar Pfaff redde bril jant. Vlak voor rust leek Beveren de strijd te gaan beslissen. Eerst was het Cluytens die een schier niet te missen kans kreeg, maar hij faalde en twee minuten later dacht Janssens te scoren, maar ditmaal stopte Artola bekwaam. Ook na rust had Beveren het beste vanhetspèlNogmaals verscheen Janssens voor Artola, maar dit maal redde de Spanjaard schitte rend. Neeskens, zeer sterk domi nerend in de defensie ging zich met de aanval bemoeien, maar zag zijn kogel op de vuisten van Pfaff uiteenspatten. Ook Krankl en Rexach probeerden met harde schuivers doelman Pfaff tot overgave te dwingen. Het duel leek naar een doelpunt loos einde toe te gaan, een score waaraan Barcelona voldoende had. Maar twee minuten voor het einde scoorden de Spanjaarden toch. Krankl was doorgebroken, maar werd in het strafschopge bied ten val gebracht. Scheids rechter Partridge kon niets an ders doen dan een strafschop toe te kennen. Rexach zou zich er mee belasten. Hij schoot feilloos raak, maar Partridge had een overtreding geconstateerd en liet de elfmetertrap overnemen. Ditmaal kwam Hans Krankl achter de bal te staan. Ook hij faalde niet 0-1. Precies een half uur heeft Fortuna, dat in de thuiswedstrijd twee we ken geleden door de gebroeders Allofs aan de ruime zege was ge komen, de stormlopen van Banik moeten doorstaan. Gesteund door een soms te chauvinistische publiek, (33.000 mensen waren aanwezig en dat bijna evenveel als in de vier vorige thuiswed strijden van Fortuna in Düssel dorf in dit toernooi om de Europa Cup) heeft Banik er alles aan ge daan om via een snelle treffer Fortuna uit zijn evenwicht te ha len. Dat lukte niet, maar de Bundesli- gaclub zag wel twee van zijn spe lers door grove charges uitvallen. Heiner Baltes en Rudi Bommer verdwenen met zware blessures van het veld. Kort nadat dit duo was vervangen sloeg Fortuna toe. Gerd Zewe die voor acht weken is geschorst, maar wel mag uitkomen in het toernooi om de Europa Cup ver raste doelman Michalik met een afstandschot: 0-1. In de tweede helft heeft Fortuna het spel beter kunnen beheersen dan in de eerste drie kwartier. Hoewel Banik in de 65ste minuut gelijk mocht maken door Licka kwam Fortuna niet meer echt in gevaar. Het tweede doelpunt, in de aller laatste minuut gescoord door Analik, betekende voor Banik slechts een troostprijs. Basketballers zonder sponsor AMSTERDAM (GPD) - Met ingang van het seizoen 1980-81 zal Delta Lloyd de basketbalclub Amster dam afstoten. Dat betekent dat het bedrijf dan alleen nog be trokken zal zijn bij het volleybal. De oorzaak is van puur commer ciële aard. Het verzekeringsbe drijf zegt uitsluitend naar de op brengst per uitgegeven gulden te kijken. Men is van mening dat het geld het beste aan volleyballers is be steed, omdat die bond veruit de grootste van de twee is. Tevens heeft meegespeeld dat men graag fmanciële steun wil geven aan Nederlandse sportlieden en het basketbal voor een belangrijk deel op Amerikanen draait. Ook de houding van de media speelt een belangrijke rol. Daarom is in het contract van AMVJ de clau sule ingebouwd dat de verbinte nis elk jaar kan worden afgebro ken wanneer de media het niet noemen van sponsornamen ver der gaat doorvoeren. SERAING (GPD) - Tegen een troosteloos decor van smog bra kende kolenmijnen is het Neder lands amateurelftal, zo het daarvan nog niet doordrongen mocht zijn, met de neus op het realistische feit gedrukt dat er geen plaats meer is weggelegd op de deelnemerslijst aan de Olympische Spelen, vol gend jaar in Moskou. Ook de twee de kwalificatiewedstrijd tegen België eindigde in een nederlaag, waarmee de nul in het pouleklas sement gehandhaafd bleef. De uit slag van 1-0 stond bovendien in geen enkele verhouding tot het ver toonde verschil in kwaliteit. Ze hebben als leeuwen gevochten. Er zat echt niet meer in, aldus een gelaten bonds coach Arie de Vroet, die op deze wijze de enorme inzet van zijn team verwoordde, maar er wat al te luchthartig aan voorbij ging dat zijn spelers de grens van het toe laatbare zo nu en dan flink overschreden. Drie gele kaarten, achtereenvolgens voor Peter van Blanken, Rob'Ouderland en Mat Hakkens, waren daar het gevolg van. Helemaal kwalijk kon het de spelers niet worden genomen dat ze risico's incalcu- leerden. Een tomeloze inzet was de enige mogelijkheid om de in alle opzichten betere Belgen in toom te houden. Ondanks het feit dat de discipelen van bondscoach Guy Thijs zich niet eens de moeite hadden getroost voor deze wedstrijd een zelfs maar beschei den centrale training vast te stellen - wat oorspronkelijk wel de bedoeling was - toonden zij zich wederom in uitstekende conditie. Hierdoor was het mogelijk de Ne derlandse amateurs een tempo op te drin gen dat boven hun krachten reikte. Boven dien bleken ook positiekiezen en balbehan deling zó veel beter, dat het de Belgen zwaar mag worden aangerekend dat ze hun over winning niet met wat meer doelpunten allu re gaven. Vooral in de tweede helft leek Nederland linea recta onder de voet te worden gelopen, omdat de tegenstander er terecht van uit ging dat tegen zo'n matig Nederlands elftal niet met de voor de rust bereikte score van 1-0 - een vrije trap van Hoste op links, ge volgd door een hard, doeltreffend schot van Jos Daerden - mocht worden volstaan. Maar wat voor hachelijke situaties zich ook in het Nederlandse doelgebied voordeden, op de meest zonderlinge manieren slaagden de Belgen erin hun tegenstanders te "sparen". Vraagtekens In die periode rezen er levensgrote vraagte kens, hoe het mogelijk is geweest dat dit team kort geleden de veel sterker geachte Spanjaarden kansloos had gelaten. Zelfs de kleine linkerspits Ivan Hoste - in alle voor gaande wedstrijden goed voor een of meer doelpunten - liet het ditmaal afweten, al had hij het bepaald niet gemakkelijk tegen de onverzettelijke rechtervleugelverdediger van FC Amsterdam, Rob Ouderland. Het is eens te meer duidelijk geworden: er blijken inderdaad té grote verschillen tus sen semi-profs en pure amateurs te bestaan. Vandaar dat Arie de Vroet, zijn beperktheid kennende, de spelers had voorgehouden zo behoudend mogelijk van start te gaan en geen onnodige risico's te nemen. Het gevolg hiervan was dat de Belgen volop in de gele genheid werden gesteld het spel te maken. En dat deden ze overtuigend, hoewel niet zo doordacht dat de verdedigende Nederland se speelwijze - onder aanvoering van de weer fitte aanvoerder Wim Wisse, wat een merkbare kwaliteitsverbetering in het hart van de defensie betekende - kon worden ondergaven. Maar zij bereikten wel dat hun tegenstanders nauwelijks een uitgespeelde scoringskans konden creëren. Uitzicht De enige keer dat Nederland uitzicht had op een voltreffer, was kort voor rust, aan het eind van een vloeiende combinatie die Henk van den Ent afrondde met een vliegend schot, waaruit de bal, buiten bereik van doelman Renaat de Zutter, rakelings over de kruising zoefde. Voor het overige waren i De Vroet gedwongen te vol staan met het optrekken van de muur die de Belgische stormlopen een tijdig halt moest toeroepen. Het enige dat de bondscoach in de tweede helft restte, was het uitwisselen van enige spelers. Hij begon met de vervanging van de falende, veel te licht gebouwde Henk ten Cate, voor wie Rini Verstraeten in het veld kwam. Een duidelijk merkbare verbetering. Maar aangezien deze Verstraeten té weinig in het spel werd betrokken, leverde zijn aanwezigheid onvoldoende rendement op. Ook Henk van den Ent werd naar de bank gedirigeerd, om plaats te maken voor de lichtvoetige Karei Bouwens. Maar ook deze speler kon, in het kwartier dat hem nog rest te, weinig meer uitrichten dan zijn voorgan ger. Gratis Het was ten slotte te danken aan "het alles of niets" van de Belgen in de slotfase van deze teleurstellende ontmoeting, bijgewoond door ongeveer 5000 toeschouwers, die gratis toegang hadden, dat Nederland zowaar nog driemaal uitzicht kreeg op het aantekenen van de gelijkmaker. Dat die achterwege bleef, was gerechtigheid. De stand in deze groep: 1. België 4 4 0 0 8 8-2 2. Spanje 2 10 12 4-3 3. Israël 1 0 0 1 0 0-2 4. Nederland 3 0 0 3 0 1-6 BRUSSEL (GPD) - Club Brug ge heeft bekend gemaakt dat zij de Nederlandse trainer Han Grijzenhout per 1 juli voor een periode van twee seizoenen heeft gecontrac teerd. Grijzenhout zal er wer ken onder de Hongaarse sportbestuurder (die destijds als makelaar werkzaam was in BelgiëAndras Beres. De beslissing Grijzenhout te contracteren, heeft veel be roering gewekt in zijn huidige club. Hij is namelijk werk zaam bij de andere Brugse club, Cerkel Brügge, die op het einde van dit seizoen bijna zeker terugkeert naar de eer ste afdeling. 1 LEIDEN - Op 30 april, Koningin nedag, wordt er om 5 uur op het Randstad Sport terrein in Voor schoten een wedstrijd tussen de selecties van Leiden en Voor schoten gespeeld. Het duel dient ter opluistering van het 75-jarig bestaan van de Voorschotense Oranjevereniging. De selectie van Leiden bestaat uit de volgende spelers: Rooden- burg: Aad de Groot, Wim Ligt- voet, Peter Ciere, John de Wete ring. Lugdunum: Wim Eradus, Rinus van Es en Frans Sjardijn. LFC: John Verschoor, Cock Weerlee, Aad Neuteboom, Bles Zuma en Henk Brand. LDWS: Wim Visser, Cees de Roode, George Moesman en Wally Gal- lert. I Vanavond spelen diverse zonda gamateurs wedstrijden voor de KNVB-beken Papendrecht-SC Lisse, Verburch-SJC, Teylingen- Emma en UVS-De Musschen. Alle wedstrijden vangen om 18.30 aan. Voor de competitie wordt vanavond de wedstrijd DHL- LDWS gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17