Blik in de weekbladen 'Verkiezing voorzitter PvdA een zaak van nationaal belang deTijd PRESIDENT ZIA IN NEDERLAND EISEVIERS DONDERDAG 26 APRIL 167!) SCHIPHOL - Met het gebruikelijke eerbetoon werd begin deze week op Schiphol Zia Ur Rachman ontvangen, president van Bangladesj Te midden van alle plichtplegingen en het tradi tionele bezoek aan Madurodam, heeft de Ben gaalse president ook tijd ingeruimd voor zijn speciale interesses: de waterbouwkundige wer ken in de Flevopolders en de telecommunica- tievestiging van Philips in Hilversum. vr .«Ut! K/tM MS HWKt V/Ut- en miTit'KF. Q£YM (LEKEN fasckt'I^ '4^, r Tijdens het bezoek dag. hield een groep president. Toepasbare westerse techniek, want achter het grimmige kos tuum van generaal Zia gaat een straatarme bevolking van 80 miljoen Bengalen schuil. Bang ladesj is nog altijd een synoniem voor armoede, overstromingen, overbevolking, corruptie en staatsgrepen. En dat daar op kor te termijn enige verandering in zal komen - hoeveel ontwikke lingsgeld we er ook inpompen-is erg onwaarschijnlijk. Met name in de Verenigde Staten komen steeds meer geleerden aandragen met de zgn. „redding boottheorie". Deze theorie houdt in dat de geleerden kunnen be palen welke overbevolkte en on dervoede landen hulp moeten (blijven) krijgen en in welke lan den de mensen maar moeten sterven: waarvoor de hulp dus wordt stopgezet. Dit laatste zou gelden voor Bangladesj. Een reddingboot kan immer redden, maar als iedereei klimt, verdrinken ze allen. Hopeloos De belangrijkste hulpverleners, de VS. West-Europa, Japan en sinds kort ook China, hebben zich neergelegd bij de - op het oog - hopeloze situatie in Bangladesj Hoewel er de afgelopen drie jaar redelijke oogsten zijn binnenge haald, ontvangt het land ook in het lopende jaar 1.3 miljoen ton aan buitenlandse granen. En dat komt niet of nauwelijks terecht bij de arme landarbeiders, maar wordt gedistribueerd in steden, met name de hoofdstad Dacca, met de bedoeling de ontevrede nen geen gewelddadige houding te laten aannemen De overheid in Dacca onderneemt natuurlijk wel enkele initiatieven om de voedselnood te lenigen. In plaats van het „werken om te kunnen eten", heeft ze een pro gramma gestart; „eten om te kunnen werken", waarbij enke len van de miljoenen werklozen aan het graven van kanalen en het opwerpen van dammen en dijken worden gezet. Maar omdat het bevloeide land voor het grootste deel eigendom is van groot grondbezitters (zo'n 50 procent van de landarbeiders heeft in het geheel geen eigen land) bevor dert dit programma voorname lijk de grote ongelijkheid in het Ook wordt de emigratie - als gast arbeider - naar de staten rond de Perzische Golf sterk aangemoe digd. Maar mét de ongeschoolde arbeiders vertrekken nu ook de technici en medici waar het land om zit te springen. Afhankelijk Verder dan het bestrijden van symptomen is men in Bangladesj nog niet gevorderd. In zijn studie over de situatie in dft land. komt de Franse landbouw-econoom René Dumont o.m. tot de conclu sie dat ..technisch gezien de landbouwmogelijkheden in Bangladesj per vierkante kilome ter betrouwbaar land veel groter zijn dan in China. India of Japan. Als in de zomer alle mogelijkhe den van de gebieden die niet overstromen, en in de winter alle mogelijkheden van de irrigatie gebruikt worden, kan de agrari sche produktie van Bangladesj tenminste verdubbeld worden... Maar deze zaken zijn moeilijk te verwezenlijken in de huidige so- President Zia van Bangladesj ciaal-economische struc tuur". De „groene revolutie" in Bangla desj is te veel afhankelijk van de buitenlandse importen en de ontwikkelingshulp De pompen, motoren en brandstof, de insecti ciden en de kunstmest zouden vervangen kunnen worden door het potentieel aan mankracht, zoals de Chinezen hebben laten zien. Maar in de praktijk heeft president Zia de buitenlandse steun tot een van de steunpilaren van zijn regime gemaakt. In de zeven jaren sinds de afschei dingsoorlog met Pakistan, zijn de overheids uitgaven voor drie kwart met buitenlandse hulp ge financierd. En de directeur van het planbureau voor de buiten landse hulp, A M. Muhit, ziet daarin geen enkel probleem. Door Marien van den Bos „Hoe meer hulp, hoe meer investe ringen, hoe eerder we onszelf kunnen bedruipen", zei Muhit onlangs tegen een Franse jour nalist. Andere woordvoerders van de regering geven zelfs openlijk toe dat het land geen le vensvatbaarheid heeft zonder de buitenlandse hulp. Spanningen het Het belangrijkste motief bezoek van president Zia is daarmee gegeven: het veiligstel len van Bangladesj als een van de vier concentratielanden in de Nederlandse ontwikkelingshulp. Sinds de presidentsverkiezingen van afgelopen zomer, waarbij Zia een eclatante overwinning be haalde, en de parlementsverkie zingen van twee maanden gele den. spreekt de president met dubbel grote autoriteit als verte genwoordiger van zijn volk. Na het vermoorden van zijn voor ganger. Mujibur Rachman. en het vervangen van zijn politieke par tij. de Awami-Liga, met een eigen brouwsel van nationalistische politici, was het imago van het nieuwe regime tot een schaduw van het oude vervaagd. Maar Zia's Nationale Partij van Bang ladesj (BNP) heeft de test uitste kend doorstaan. De totaal ver splinterde oppositie heeft haar beschuldigingen van stembus fraude nooit hard kunnen maken, al moest de jonge BNP van het regeringsapparaat gebruik ma ken om dit succes te kunnen vie- Er is wel wat water in de wijn ge daan. De politieke partijen traden weer in het daglicht, na de uit zonderingstoestand tijdens het militaire regime. De verkiezingen zijn zelfs een maand uitgesteld om de oppositiepartijen gelegen heid te geven voor hun campag nes. Maar Zia was op dat moment blijkbaar de enige „nationale fi guur". Ter linker zijde van het politieke spectrum werden de verkiezin gen ten dele geboycot en de rechtse Moslim-Liga eiste de in voering van de islamitische re publiek, maar Zia heeft een soort nationaal leiderschap verwor- De sociale en politieke spanningen liggen in Bangladesj echter hoog opgetast en kunnen zich elk mo ment ontladen. De benoeming teit in het noorden van het land zorgde vorige week nog voor ern stige incidenten tussen studen ten en veiligheidstroepen, waar bij een aantal slachtoffers is ge vallen. Er volgden meer demon straties en meer schietpartijen, en de situatie is nog steeds ge spannen. Leiders van de BNP hebben al gezinspeeld op kwaadwillige elementen, die po litieke munt willen slaan uit de onvrede van de studenten. Maar na de aankondiging van een prijsverhoging voor levensmid delen kan de situatie elk moment verder uit de hand lopen. Het nieuwe, op „produktie" gerich te beleid van Zia en zijn partij, kan daarmee opnieuw een dood geboren kindje blijken. Het be zoek aan Nederland draagt echter een nieuw steentje bij aan de legi timiteit van het regime van Zia Ur Rachman, terwijl de problemen voorlopig blijven liggen. Niet eerder is binnen de Partij van de Arbeid een zó verbeten strijd gevoerd om het voorzit terschap van de partij. Niet eerder is ook zó lang ondui delijk gebleven welke nu de relevante verschillen zijn tus sen de belangrijkste kandida ten. Die kanshebbers zijn: Max van den Berg, oud-wet houder van Groningen, en Wim Meijer, nu lid van de Tweede Kamer. Uit hun geschriften zijn weinig echte politieke verschillen af te leiden. Vaak is meer sprake van een verschil in stijl dan dat op enig punt fundamen tele politieke verschillen blij ken. Voor zover daarvan aan vankelijk sprake was, name lijk op het punt van de partij politieke samenwerking en strategie, is een wijziging in het standpunt van Van den Berg opgetreden, zodat nu ook op dit punt geen echt on derscheid meer is te ma ken. Emoties Toch lopen de emoties hoog op en trad de laatste dagen voor het congres een zekere ver harding op, hetgeen móét wijzen op zeer uitgesproken voorkeuren dan wel bezwa ren en dat kan niet zonder dat daarin een politieke beoorde ling besloten ligt. Mijn eigen voorkeuren oordeel is uitslui tend van politieke aard, mag tot de zeer stellige opvattin gen worden gerekend en heeft alles te maken met de centrale vraag hoe iemand omgaat met politieke macht. En dat in de dubbele beteke nis die dit in het voorzitter schap van de Partij van de Arbeid inhoudt. Binnen de PvdA is de voorzitter gesalarieerd en alleen al om die reden wordt aan hem een specifieke verantwoordelijk heid gedelegeerd. De „aan trekkelijkheid" van deze poli tiek zware functie zit niet in de laatste plaats in de moge lijkheid die de functie geeft om invloed uit te oefenen op het beleid van de partij. Naar binnen toe is het van het grootste belang te weten hoe kandidaat-voorzitters func tioneren, hoe democratisch zij zijn als hen veel wordt toe vertrouwd, hoe zij omgaan met meerderheids- en min derheidsstandpunten, of kans wordt gezien verschil lende meningen te verzoenen zonder dat het persoonlijke standpunt behoeft te win- Individuen Het is niet onaanvaardbaar in dividuen een zekere macht te geven, als maar voldoende zeker is dat het persoonlijk karakter van die individuen het hebben van macht ver antwoord maakt, als maar ze ker is dat controle mogelijk is en effect heeft. Ten aanzien van dit eerste aspect van de „macht" van de partijvoorzit ter is het voordeel van Wim Meijer dat zoveel mensen binnen en buiten de partij met hem hebben gewerkt, hebben kunnen oordelen over zijn functioneren en daarover positief rapporte ren. Niet alleen in het verder liggende verleden, toen hij werkzaam was met werkende jongeren en een belangrijke rol speelde in de vernieu wingsbeweging binnen de partij in de jaren zestig, maar ook daarna, toen hij achter eenvolgens lid was van het partijbestuur, lid van de Door Jaap 'van der Doef, lid Tweede Kamer voor de PvdA Tweede Kamer, staatssecre taris in het kabinet-Den Uyl en daarna weer lid werd van de Tweede-Kamerfractie. De rapportages uit stad en ge west Groningen wijzen erop dat het functioneren van Max van den Berg het ri sico van slachtoffers en van verdeeldheid door zijn optre den inhoudt, hetgeen niet als een goed voorteken kan wor den beschouwd. Het feit dat Max van den Berg in zijn campagne nogal slordig met de feiten omging en teveel verwachtingen en illusies wekte, heb ik eerder aan de kaak gesteld, omdat ik het een aanwijzing vond voor de gezindheid die er makkelijk toe kan leiden veel onderge schikt en dienstbaar te maken aan persoonlijk politiek stre- Het tweede aspect van het om gaan met macht dat van be lang is, betreft de macht die door de partij aan de kiezers wordt ontleend. Uiteindelijk het meest belangrijke waar mee een politieke partij heeft te maken. De enigszins uit eenlopende uitspraken die Van den Berg daarover het laatste jaar vooral heeft ge daan, hebben hier en daar tot de conclusie geleid dat de tot standkoming van een tweede kabinet-Den Uyl bemoeilijkt zal worden door zijn verkie zing. Te ver Die conclusie gaat mij wat te ver. Wel deel ik de twijfel die leeft, juist bij hen in de partij die het mogelijk maken van deelname van de Partij van de Arbeid aan de volgende rege ring als doel zien en die me nen dat verwarring en onze kerheid op dat punt slecht is voor het vertrouwen van kie zers in de partij en die Max van den Berg wat dat betreft een risico-factor vinden. Het kan geen verwondering wekken dat zoveel mensen uit dat zogenaamde „Haagse circuit", namelijk zij die het vertrouwen van de partij hebben gekregen in de lan delijke politiek verantwoor delijkheid te dragen, extra zorgen hebben en daaraan uitdrukking willen geven. Juist bij de mensen die geko zen zijn in landelijke functies zal de zorg moeten leven voor hetgeen de partij zal doen met de uitspraak van de kiezers en zij moeten inschatten welke extra invloed daarop een par tijvoorzitter heeft. De voorkeur die Den Uyl heeft voor Wim Meijer heeft niets met Haagse vriendjespolitiek van doen, maar alles met het inzicht dat de politiek leider van de PvdA, en dat is Den Uyl, heeft in de mogelijke ge volgen die verkiezing van de een boven de ander heeft voor de realisering van hetgeen de kiezers van de partij verwach ten. Deze partijgenoten zijn niet verdacht omdat zij een mening hebben en evenmin omdat ze daaraan uitdruk king geven. Ze zouden niet verantwoordelijk zijn als ze zouden verzuimen te zeggen wat zij menen te moeten zeg gen. Want ook voor hen geldt dat de discussie over het voorzitterschap loopt tot aan het congres en geen dag lan ger. Besluiten Daarna wordt onder leiding van de gekozen voorzitter ge werkt aan de uitvoering van congresuitspraken en wor den nieuwe besluiten voorbe reid. Het volgende belangrij ke moment is voor de Partij van de Arbeid het verkie zingscongres. En op de voor bereiding daarvan kan een nieuwe voorzitter een belang rijk stempel drukken. De hele partij moet ook naar dat mo ment kijken en zich realiseren wat de betekenis van de voor zitterskeuze voor de besluit vorming op dat congres zal kunnen zijn. De partij moet zich ook realiseren dat van buiten de lijnen wordt toege zien op het interne proces en dat de conclusies die buiten de partij worden getrokken en aan de kiezers worden overgebracht niet zonder be tekenis zijn voor de uiteinde lijke mogelijkheden die de PvdA zal krijgen om haar programma in de komende jaren werkelijk uit te voe- Dat maakt de verkiezing van de voorzitter van de PvdA tot een nationaal politiek belang en legt een extra zware ver antwoordelijkheid op de af gevaardigden naar het con- MAGAZINE Veel aandacht in EM voor koningin Juliana die maandag haar 70ste verjaardag viert. Bekende Ne derlanders die de koningin van nabij hebben meegemaakt spre ken vriendelijke woorden over de vorstin. Volgens oud-prerhier Drees heeft de koningin door haar wijze van optreden en haar contacten met het volk de positie van het vorstenhuis versterkt; mr. Luns roemt de vitaliteit van de koningin en Toon Hermans zegt "Als ik vanuit mijn kleine raam de wereld zie denk ik: we hebben een lieve koningin". Verslaggever Michel van der Plas volgde in Engeland Margaret Thatcher op haar verkiezings- toernee. Hij is nogal onder de in druk gekomen van de capacitei ten van de leidster der Conserva tieven die mogelijk de eerste vrouwelijke premier van Enge land wordt. "Wie haar van nabij opneemt wordt getroffen door de verstandigheid van haar conver satie, de omvang van haar kennis, het ijzeren gehalte van haar ge heugen, haar intelligentie, de snelheid van haar opmerkings gave, haar gevatheid". Nijenrode, het instituut voor be drijfskunde dat gehuisvest is in het voormalige slot van Breuke- len, wil af van het bla-bla-image. Volgens Jan Meertens, kandidaat voor het bestuur van de verplich te studentenvereniging 'Nieuwe Compagnie van Verre', ergert het iedere Nijenrodiaan dat hij wordt beschouwd als het rijkeluiszoon tje dat te dom is om verder te le ren maar wel een goeie babbel in huis heeft. Verder in EM een nabeschouwing van het onlangs gehouden WD- congres waarbij de liberalen worden geprezen om hun 'huis stijl' (Geen ordinair geravot zoals zich dat in de PvdA afspeelt) en aandacht voor het boek van dr. Ben Sijes over de vervolging van de Nederlandse zigeuners tussen 1940 en 1945. hervormd nederland Evenals Elseviers Magazine heeft ook HN een portret van koningin Juliana op de omslag geplaatst. Dr. Terborgh-Dupuis die ethiek doceert aan de medische faculteit in Leiden doet een poging de le vensbeschouwing van de konin gin te doorgronden. Zij doet dat aan de hand van kersttoespraken van de vorstin. "De koningin heeft als antwoord op alle kwaad en ellende haar diepe vertrouwen in God en zijn bedoelingen met de wereld. Een groots antwoord voor wie het deelt, maar wat moe ten zij die dat antwoord niet kun nen geven?" Bas de Gaay Fortman haalt uit naar minister De Koning van ontwik kelingssamenwerking die zich nogal kritisch heeft getoond ten aanzien van de verdrijving van de Oegandese dictator Amin door Tanzania. Volgens De Gaay Fortman blijkt de minister niet op de hoogte van het volkenrech telijk leerstuk van humanitaire interventie. "De opmerkingen van de minister zijn in feite type rend voor een nogal dubieus denken over recht en geweld in de verhouding tussen staten. In tern, binnen de staat, telt niet het beginsel doch de tijdelijke macht. Wie het staatsapparaat feitelijk beheerst wordt erkend als regeerder. Maar extern, bij geweld van buiten telt een begin sel en wel dat van de absolute non-interventie. Met het dogma van de non-interventie worden niet de onderdrukten maar de ti rannen beschermd". Cabaretière Natascha Emanuels mag in HN haar verbazing venti leren over hoe mensen met elkaar omgaan en pr-man Fred Bakker van de TROS mag vertellen waarom zijn omroep zo nodig Holocaust moet uitzenden. "Ik ben een uiterst zachtmoedig, door en door sympathiek mens". Dat zegt minister Pais van on derwas over zichzelf in een uit gebreid maar uiterst moeizaam interview dat twee redacteuren van De Tijd met hem hadden. Het is zijn antwoord op de vraag waarom hij toch zo kil en arro gant overkomt. In hun zoeken naar de mens achter de minister vangen de interviewers duidelijk bot. Pais: "Als het enig nuttig doel dient wil ik U wel mijn maat schoenen vertellen en de kleur van de pyama die ik draag. Maar ik vraag me af of je in een publie ke functie als deze geen recht hebt op een zekere privacy. Ik geloof dat mensen zich slechts tot de grens van het strikt noodzake lijke met elkaar moeten be ziet staan, kaarsrecht en keurig, zal niet gauw de vergelijking trekken met de massieve Franz Josef Strauss. En toch doen sommige van haar uitlatingen sterk denken aan de ultra rechtse volksmenner uit Beie- De Tijd stuurde ook een verslagge ver achter Margaret Thatcher aan die de Britse kiezers ervan pro beert te doordringen dat alleen zij nog redding kan brengen voor Groot Brittannie. Ton Crijnen is heel wat minder enthousiast over Maggie dan zijn collega Michel van der Plas van Elseviers Maga zine. "Het keurige Oxford-En- gels tempert de grofheid van haar reactionaire wartaal. Wie haar zo Wat houdt het katholieke geloof nog in? Op die vraag probeerde verslaggeefster Emma Brunt een antwoord te krijgen middels ge sprekken met de katholieke ge meenschap in het plaatsje Cu- lemborg. Erg vleiend of hoopge vend voor het katholicisme zijn haar conclusies niet in het artikel dat als kop meekreeg 'Het lege geloof. Een wat verbitterde me vrouw zegt: "Wij zijn vroeger ge woon voor de gek gehouden. En dat is voor een groot deel de schuld van de geestelijkheid. Als je zag hoe die leefde en je bedacht dat je daar een voorbeeld aan moest nemen dan hoefde het voor mij niet meer. Daar kon ik op een gegeven ogenblik geen eerbied meer voor opbrengen". Een uitgebreide terugblik op een aantal gebeurtenissen uit de tweede wereld-oorlog deze week in de HP. H. J. Hofland bespreekt het boek Kanttekeningen bij Hitler door Sebastian Haffner het Duitse M^jdanek-proces met de vrijspraak van oorlogsmisda digers komt aan bod terwijl een voorpublicatie uit het boek Ne gentien treinen naar Sobibor van dr. E. A. Cohen een aantal ko lommen vult. Ook in dit weekblad aandacht voor de Britse verkiezingsstrijd al'is hier de schijnwerper gericht op Labour-leider Jim Callaghan. Zijn campagne wordt waardig maar daardoor ook wat slaap verwekkend genoemd. Sinoloog Simon Leys zegt in een interview dat Deng met zijn nieuwe koers het hele maoïsti sche systeem op de tocht heeft gezet. "Ik heb veel hoop maar ben wel bang", bekent hij. In een spe ciale bijlage worden de strategen van de PvdA onder de loep genomen. Bibeb is weer eens geweldig op dreef in VN. Marcel van Dam, de vroegere ombudsman, de oud- staatssecretaris en thans kamer lid voor de PvdA, vertelt haar dat er in de huidige fractie van zijn partij een waanzinnige concur rentieslag aan de gang is. "Alle maal ijveren ze voor het eigen winkeltje. En de organisatie is zo slecht. Het Kamerwerk bestaat voor een deel uit uren hangen, niks doen, ouwehoeren. Werk dat er op aankomt doe ik thuis". Over het vandaag in Amsterdam gestarte PvdA-congres zegt hij: "Op het congres zou een grote kassa moeten zijn die telkens als er een besluit valt begint te rin kelen zodat je kan zien wat het kost. Nu roept er iemand bij voorbeeld vijfdaagse werkweek. Iedereen is ervoor. Discussie al van de baan". Redacteur Martin van Amerongen doet verslag van zijn ervaringen in Oostenrijk waar hij voor de rechtbank was gedaagd omdat hij de Oostenrijkse premier Kreisky zou hebben beledigd. Kreisky, de "paradejood", die volgens Van Amerongen nazi- speurder Simon Wiesenthal pro beert te breken, krijgt er stevig van langs. Het openingsverhaal van VN han delt over emigratie. Gemiddeld bijna één op de drie Nederlandse emigranten heeft zijn of haar po ging in een vreemd land voet aan de grond te krijgen moeten opge ven. In totaal ruim 140.000, aldus VN dat de emigratiepropaganda van minister Albeda hekelt. VN heeft deze week een zeer dikke boekenbijlage van 112 pagina's. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11