Muzorewa eerste zwarte van premier Rhodesië Binnenkort SALT-2 ,Zo vei el mogelij] k nederzetl tingen' Magere vanille vla halve liter tijdelijk Rassenrellen in Engeland uwjf Situatie in Turkije blijft gespannen Begin: UANC wint verkiezingen WOENSDAG 25 APRIL 1979 ATHENE - De staat van beleg die sinds eind december heerst in 13 Turkse provincies waar onlusten dreigden, zal waarschijnlijk tot nog zes provincies in het Oosten worden uitgebreid. Daartoe heeft gisteren de Nationale Veilig heidsraad geadviseerd, een li chaam waarin onder leiding van president Koruturk hoge militai ren en ministers samen komen. Het gaat nu om provincies met een overwegend Koerdische be volking: onder andere het oude Koerden-bolwerk Diyarbakir, Hakkari aan de grens van het Koerdische deel van Irak, Tun- celi dat vóór de Koerden-opstand van 1935 Dersin heette en Mar- din, waar ook de christenen van daan komen, die nu in de Sint Jansbasiliek in Den Bosch bi vakkeren. Senaat en Huis van Afgevaardig den in zitting moeten zich uiter lijk morgen over verlenging met twee maanden en over de voorge stelde uitbrèiding uitspreken. Verwacht wordt dat daarvoor wel weer een meerderheid zal wor den bereikt, al stemde twee maanden geleden de rechtse Ge- rechtigheidspartij tegen, uit on lust over de wijze waarop de staat van beleg functioneerde. De rechterzijde echter was juist toen al voor de nu ophanden zijnde uitbreiding. Daartegenover hebben drie af gevaardigden van Ecevits rege rende Republikeinse Volkspartij uit bovengenoemde provincies zich eergisteren d'aaruit afge scheiden en zich onafhankelijk verklaard, vermoedelijk mede om zich te distantiëren van de uitbreiding. Deze zal namelijk in hun contreien zeker niet populair zijn. De versterking van de be voegdheden van de gendarmerie leidt er, afgezien van het politieke aspect, toe dat ook de winstge vende smokkelhandel aan ban den zal worden gelegdniet alleen die van wapens, maar ook van vee, waarvan jaarlijks miljoenen stuks over de oostgrens verdwij- Het vertrek van de drie reduceert Ecevits meerderheid in het Huis van Afgevaardigden van 228 van de 450 tot 225, precies de helft dus. Oppositieleider Demirel hoonde, niet voor de eerste keer, dat de regering op haar sterfbed ligt. Ecevit bevindt zich, wat de Koer den betreft, dus tussen twee vu ren. Onlangs stelden zes van zijn ministers, onafhankelijken die waren overgelopen uit Demirels Gerechtigheidspartij, hem een ultimatum waarin zij naast libe ralere economische politiek ook een strengere aanpak eisten van separatistische (lees: Koerdi sche) bewegingen. Pas na een kabinetszitting van 17,5 uur werd overeenstemming bereikt over de verder te volgen gedragslijn Ecevit stelde bij deze gelegen heid ook diegenen gerust die hadden geklaagd dat op scholen en andere officiële instellingen in het oosten Koerdisch werd ge sproken: zulke functionarissen zouden uit de openbare diensten worden ontslagen. JERUZALEM, CAiRO, WAS HINGTON (UPI/AFP/Reuter) - Premier Menachem Begin van Israël heeft gisteren gezegd dat zijn kabinet voornemens is in de noordelijke helft van de bezette westelijke Jordaanoeve/* zoveel joodse nederzettingen te stichten als mogelijk is, aldus een bericht van de Israëlische radio. In een toepsraak op een besloten vergadering van de Knesseth- commissie voor buitenlandse za ken en defensie, zei Begin dat het kabinet daarbij geen grond in particuliere handen zal onteige nen maar zal kopen. De premier zelf heeft het radiover slag van de vergadering noch willen bevestigen noch ontken- De conventie van Den Haag ver biedt de onteigening of het con fisqueren van grond in bezette gebieden, maar staat wel aan koop of gedwongen pacht toe als daarmee militaire doeleinden worden gediend. Het Israëlische hooggerechtshof heeft onlangs Uitgesproken dat de vestiging van civiele joodse nederzettingen in bezet gebied, een gewettigde uitoefening van eerj militair voorrecht is. Volgens de Israëlische radio wil Begin zoveel mogelijk joden ves tigen in Samaria, de bijbelse naam voor het noordelijke deel V' s J; -y' y v' >y y -"'V van de westelijke Jordaanoever. In dit noordelijke deel bevinden zich talloze Arabische dorpen. Het Israëlische kabinet heeft zon dag zijn goedkeuring gehecht aan de vestiging van twee nieuwe ne derzettingen bij de stad Nabloes in het noordelijke deel van de westelijke Jordaanoever. Ten overstaan van dezelfde Knes- seth-commissie heeft Begin ge zegd dat Israël nooit zal toestaan dat wordt geraakt aan het bestaan van de christelijke gemeenschap niet alleen in het zuiden, maar ook in het noorden van Libanon. Radio Israël, die ook hiervan ge waagde, voegde eraan toe dat majoor Haddad de onafhanke lijkheid van het christelijk stuk Libanon tegen de Israëlische grens heeft afgekondigd, "zonder er Israël van in kennis te stellen en zonder er Israëls steun voor te hebben". Tenslotte heeft de Israëlische pre mier ten overstaan van de com missie voorgesteld dat een wets voorstel wordt ingediend dat de doodstraf mogelijk maakt voor Palestijnen extremisten die zich in Israël schuldig, hebben ge maakt aan bijzonder laakbare moorden. Egypte heeft gisteren het Israëli sche besluit nieuwe nederzettin gen te vestigen op de westelijke Jordaanoever en de Israëlische agressie tegen het zuiden van Li banon en de Libanese havens" veroordeeld. Volgens een communiqué van het ministerie van buitenlandse za ken in Cairo is het vestigen van nieuwe nederzettingen "strijdig met de internationale wetgeving en de geest van het vredesver drag". Dergelijke acties zullen van invloed zijn op "de Palestijn se deelneming aan komende on derhandelingen". Egypte zal met de Verenigde Staten spreken over maatregelen die een einde moeten maken aan Israëli sche pogingen de inspanningen te saboteren voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. In een ander communiqué wijst Egypte op "de noodzaak van met- inmenging door Israël in de bin nenlandse zaken van Libanon en een staking van de militaire ac ties tegen de Libanese en Pale stijnse volken". Ook hier wordt gezegd dat dergelijke zaken het vinden van een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk be moeilijken en dat zij een negatie ve invloed hebben op de Israëli- sche-Egyptische overeenkom sten. De Verenigde Staten hebben Israël gisteren dringend verzocht geen uitvoering te geven aan het be sluit twee nieuwe nederzettingen te stichten op de bezette westelij ke Jordaanoever, op grond van de overweging dat dat de ko mende besprekingen over de Palestijnse kwestie aanzienlijk bemoeilijkt. Woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat het desbetreffende besluit van het Israëlische kabi net op zondag te betreuren was, omdat het is genomen aan de vooravond van Israëlisch-Egyp- tische besprekingen over het vaststellen van de toekomstige relatie tussen Israël en de bezette westelijke Jordaan oever en Ga- 'besluiten als dat van zondag kun nen het resultaat van de bespre kingen in de waagschaal stellen terwijl ze nog niet eens begonnen zijn", zei Carter. Hij zei dat de. Amerikaanse regering alle betrokken partijen op het hart wilde binden geen stappen te ondernemen of besluiten te die de toekomstige on derhandelingen over de toe komst van het gebied zoveel moeilijker zouden kunnen ma ken en een positef resultaat in ge vaar brengen. President Carter heeft zijn topon derhandelaar Robert Strauss be reid gevonden te fungeren als rei zend ambassadeur en Ameri kaanse bemiddelaar in de vol gende fase van het vredesproces in het Middenoosten, de komen de Egyptische-Israëlische on derhandelingen over Palestijnse autonomie in de Gaza en op de Westoever. "Strauss zal mij en Vance veel tijd rovend werk uit handen kunnen nemen en grote persoonlijke in spanning in het vredesoverleg besparen", zo zei Carter. Miljonair Strauss (60) uit Texas is joods, maar meent dat zijn geloof nooit een hinderpaal voor iets is geweest. Hij keerde het afgelopen weekein de in de VS terug van bezoeken aan Israël en Egypte, tijdens wel ke hij kwesties met betrekking tot Amerikaanse economische steun na de ondertekening van het vredesakkoord had bespro ken. Strauss zal volgens Carter zijn nieuwe functie in de komen de zomer opvatten na volledige afronding van onlangs in Genève afgesloten internationale han delsbesprekingen. SALISBURY (Reuter/DPA/AFP/UPI) - De Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC) van bisschop Muzo rewa heeft de eerste algemene verkiezingen in Rhodesië gewonnen. Dit betekent dat Muzorewa Ian Smith als premier zal opvolgen en de eerste zwarte premier van het land wordt. Sluiting kerncentrales WASHINGTON - De nucleaire be heerscommissie (NRC) van de Verenigde Staten overweegt een voorstel tot tijdelijke sluiting van acht Amerikaanse kernenergie centrales die ongeveer volgens hetzelfde ontwerp zijn gebouwd als de kernreactor te Harrisburg. De voorzitter van NRC, Joseph Hendrie, verklaarde dat hij na verder overleg met functionaris sen uit het bedrijfsleven vandaag een beslissing verwachtte slechts vier van de acht betrok ken centrales zijn thans in be drijf. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produktcn. De partij van Muzorewa behaalde 51 van de 72 zwarte zetels in het nieuwe parlement van Zimbab we Rhodesië. Het parlement'telt in totaal 100 zetels, 72 zwarte en 28 blanke. Van de overige zwarte zetels gingen er 12 naar de Afri kaanse Nationale Unie van Zim babwe van dominee Sithole en negen naar de pas onlangs opge richte Verenigde Nationale Fede rale Partij van Kayisa Ndiweni. Jeremiah Chirau, evenals Muzore wa en Sithole lid van de over gangsregering die de verkiezin gen heeft uitgeschreven, behaal de met zijn Verenigde Volksor ganisatie van Zimbabwe geen ze tels Rhodesisch Front Van de 28 voor blanken bestemde zetels heeft het "Rhodesisch Front" van Ian Smith er al 20. De overige acht blanke afgevaardig den worden komende maand door de gekozen blanke en zwar te parlementsleden gekozen. Op grond van een speciale regeling is de blanke Rhodesiers gegaran deerd dat in de komende tien jaar 28 zetels in het parlement door blanken worden bezet. Sithole heeft verklaard dat er zich onregelmatigheden bij de verkie zingen hebben voorgedaan. Zwarte strijdkrachten hebben actief campagne gevoerd voor Muzorewa. terwijl zijn eigen "hulptroepen" opdracht hadden gekregen te strijden tegen de guerrillastrijders van het patriot tisch front, aldus Sithole. Hij heeft geëist dat een commissie van onderzoek het verloop van de verkiezingen zal nagaan. Han gende het onderzoek zal hij de re sultaten van de verkiezingen niet accepteren. Iedere partij die in het nieuwe par lement meer dan vijf zetels krijgt, heeft per vijf zetels recht op een plaats in het te vormen kabinet van nationale eenheid. De Ver enigde Afrikaanse Nationale Raad krijgt tien zetels in het ka binet, het Rhodesische Front vijf. de partij van Sithole twee en de Verenigde Nationale Federale Partij van Ndeweni één, Guerrilla Bisschop Abel Muzorewa heeft gis teravond verklaard dat hij als zijn voornaamste taak zag de al zes jaar durende guerrilla te beëindi gen, die reeds aan 16.000 r het leven heeft gekost. r Bisschop Muzorewa maakt hel overwinningsteken nadat de uitslagen au de verkiezingen in Rhodesië bekend zijn gemaaktDoordat zijn partij 1 van de 72 beschikbare zetels veroverde wordt Muzorewa de eerste zwarte renner van Rhodesië In communiqué van de Rhode sische legerleiding werd melding gemaakt van weer 24 slachtoffers van de strijd die al zes jaar in Rhodesië wordt gevoerd. Rege- ringstroepn doodden 14 guerril lastrijders en drie van hun aan hangers. aldus het communiqué. In Buwa.vo, de op een na grootste stad van Rhodesië. arresteerde de politie 58 aanhangers van guer rillaleider Nkomo, die slaags wa ren geraakt met aanhangers van een andere partij. Hierbij raakte een vrouw gewond. (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse verkiezings campagne is overschaduwd door de massale confrontatie tussen supporters van het fascistische Nationale Front en de anti-nazi- league en Aziatische immigran ten anderzijds, waarbij maandag één aanhanger van de league werd gedood, 345 demonstranten werden gearresteerd en ruim 40 anderen, onder wie 21 politiea genten met verwondingen in zie kenhuizen werd behandeld. De leiders van de grootste partijen, James Callaghan, Margaret That cher en David Steel, legden ver klaringen af waarin zij hun af schuw uitspraken over het ge weld en het racisme dat aan de straat-veldslag in Southall in Zuid-Londen ten grondslag lag. Bij tientallen winkels werden de etalageruiten vernield, waarna er werd geplunderd. Enkele dui zenden waren bij de confrontatie betrokken. De oorsprong van het conflict lag in de door het wijkbestuur gegeven toestemming aan de fascistische Nationale Frontpartij om een verkiezingsbijeenkomst te be leggen in een openbaar gebouw. Het bestuur beriep zich daarbij op een wet die oficiële politieke partijen het recht geeft om open bare bijeenkomsten te beleggen. En aangezien het Nationale Front in deze verkiezingen niet minder dan 301, voor het merendeel kansloze, kandidaten in het veld heeft gebracht, kon toestemming niet worden geweigerd. Het Nationale Front heeft echter in het verleden een voorkeur aan de dag gelegd om zulke bijeenkom sten in wijken te beleggen waar veel Aziatische immigranten zich hebben gevestigd, zodat een maximum aan provocatie ook een maximum aan publiciteit ga randeert. De partij staat dan ook een gedwongen emigratie van deze Aziaten voor, van wie velen afkomstig zijn uit voormalige Britse koloniën in Afrika, waar zij eveneens (zoals in Oeganda en Kenia) gedwongen werden het land te verlaten. De Aziatische jongeren hebben inmiddels hun eigen knokploe gen gevormd en worden ge steund door de anti-nazi-league, ook een organisatie van voorna melijk jongeren, die hebben be sloten iedere bijeenkomst van het Nationale Front tot een pro testdemonstratie te maken tegen de fascistische ideeën die het Front uitdraagt. Eind verleden jaar wist de anti-na- zi-league bij een demonstratieop tocht door Londen een kleine i 80.000 mensen op de been te brengen, en hoewel de league geen politieke kandidaten in de huidige verkiezingen op de been heeft gebracht, kan deze organi satie moeilijk over het hoofd worden gezien als een politieke factor. Er is dan ook al gezegd, ook nu weer, dat de anti-nazi-league ei genlijk het streven van het Na tionale Front in de hand werkt - namelijk het opkloppen van publiciteit. Maar de league stelt zich op het standpunt dat, wan neer niet iedereen in Duitsland zich al bij voorbaat had neerge legd bij de opkomst van Hitier, deze nooit zijn uiteindelijke ter reur had kunnen bedrijven. ROME - In Rome werden gisteren bomaanslagen ge pleegd op twee kantoren van de neo-fascistische partij. Later op de dag werden de 44- jarige journalist Franco Pici- nelli en een functionaris van de christen-democratische partij, de 51-jarige Giancarlo Dagn ino, door Rode Gardisten in de benen geschoten. Op de foto ruimen werklieden clc ravage op. die ontstond na de aanslag op een van de kan toren van de neo-fascistische partij. WASHINGTON - De VS en de Sowjet-Unie hopen de volgende week de onderhandelingen te kunnen afronden over een nieuw verdrag dat de bewapenings wedloop moet afremmen (Salt-2) en dan tevens bekend te maken dat er half mei een topconferentie tussen de presidenten Carter en Brezjnjev zal worden gehouden. Het nieuwe verdrag zal dan nog voor 1 juni ter ratificatie aan de Amerikaanse senaat worden voorgelegd. Al ruim een jaar lang zijn er tijd schema's voor dit proces opge steld die echter prompt weer werden genegeerd daar beide partijen telkens opnieuw nieuwe problemen opwierpen en van i ondergeschikte punten kwesties van belang maakten. Dit keer, al dus Amerikaanse topambtena ren, kan de bekendmaking van het nieuwe verdrag over de be perking van de stategische be wapening weliswaar weer wor den uitgesteld, maar dan slechts voor een paar dagen. Het is nu de beurt van Breqnjev om naar de V.S. te komen daar de twee laatste topconferenties res pectievelijk in Moskou en Wla- aiwostok zijn gehouden. Maar gezien Brezjnjevs zwakke ge zondheid verwacht men dat de Russen zullen verzoeken de con ferentie ergens in Europa te hou den. Dat zal vermoedelijk ook gebeuren. Brenzjnjev wil liever per spoor reizen. Dit maakt het waarschijnlijk dat de twee presi denten elkaar in een 'neutrale' hoofdstad, zoals Wenen, Helsinki of Genève, zullen ontmoeten. Van officiële zijde in Washington is meegedeeld dat de voorberei dingen zo grondig zijn geweest dat de top binnen drie weken na afsluiting van de onderhandelin gen kan worden gehouden. De laatste gespreksronde - zes zittin gen in drie weken - is op het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken gehouden tussen minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en de Russische ambassadeur in de V.S., Anatoly Dobrynin.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9