znnra Drie jaar geeist voor vervalsen cheque Uitsluiting Israël fel door Kamer veroordeeld Zeeroverij in haven van Rotterdam Een Spaarpandbiljet groeit van f645,- naar f1.000,- Recht voor vijftienjarige adoptie tegen te houden WK TAFELTENNIS r f v "v .-v> •- NEDERLANDER VALT DOOD BIJ ONTSNAPPINGSPOGING {fch Westland/Utrecht Mzr Hypotheekbank WOENSDAG 25 APRIL 1979 Huisbewaarder „kreeg" één miljoen gulden van verdwenen miljonair Van der Marei ROTTERDAM (ANP) - Drie jaar gevangenisstraf heeft de Rotterdamse officier van jus titie, mr. D. Hart, gisteren geëist tegen de 40-jarige ex- zanger R. D. W. Deze wordt ervan beschuldigd in februari vorig jaar een cheque van 420.000 Amerikaanse dollars (toen ongeveer één miljoen gulden) vervalst te hebben en het bedrag op zijn bankreke- ning te hebben laten bij schrijven. De cheque was on dertekend door de Wasse- naarse miljonair J. van der Marei. R. was bij Van der Ma- rel in dienst als huisbewaar der op diens landgoed op de Bahama-eilanden. Een paar uur nadat de cheque bij een bank op de Bahama's door R. werd aangeboden om het be drag op zijn rekening te laten bijschrijven, verdween de za kenman. Sindsdien is Van der Marei spoorloos. R. verklaarde gisteren voor de rechtbank, dat Van der Marei de cheque aan hem uitge schreven had om een bunga- low-projekt op de Bahama's te financieren. De officier meende echter, dat R. de che que had vervalst. "Een mod derpoel van leugens en be drog", zo omschreef de offi cier de verklaringen van de verdachte, die bleef ontken nen met de cheque te hebben geknoeid. Op 9 februari vorig jaar zou de „transactie" tussen R. en Van der Marei zijn afgesloten. R. schreef de cheque uit en Van der Marei ondertekende die. Een contract, dat Van der Ma- rel zou hebben opgesteld, is nooit gevonden. "Dat heeft hij in zijn polstasje gestopt. Niemand mocht iets van onze plannen afweten" zo ver klaarde R. In de buurt van Van der Marel's landgoed „New Moon", moest R. bungalows laten bouwen om die later weer te verhuren. „Het geld bleef van Van der Marei. De opbrengst van de huur zouden we delen. Het was een eerlijke zaak", aldus R. De volgende dag (10 februari '78) ging R. naar de bank om het geld op zijn re kening te laten bijschrijven. Volgens de bankemployé, die door een politiecommissaris op de Bahama's was ver hoord, voegde R. toen een nul toe aan het bedrag in cijfers. Het bedrag in letters ver meldde wel 420.000 dollar. De „vergissing" zou pas op het laatste moment zijn ontdekt. Overigens was Van der Marei met R. meegegaan naar de bank. Hij wachtte op een bankje op enkele meters af stand van de balie. Volgens de verdediger, mr. O. Meijer, was het zeer merk waardig, dat als de bankem ployé, achterdocht had ge koesterd zij Van der Marei er niet bij geroepen had. Uit een onderzoek van het gerechte lijk laboratorium is gebleken, dat de cheque met vier ver schillende soorten inkt was ingevuld. Pas toen de verzil verde cheque door de bank was teruggestuurd, heeft R. op de cheque geschreven dat het geld bestemd was voor de financiering van de bunga lows. Toen van Van der Marei niets meer werd vernomen, stopte R. de cheque met an dere papieren in zijn bank kluis. Met de bewindvoer ders, die over de zaken van de verdwenen miljonair werden aangesteld, repte R. niet over zijn „zaken" met Van der Ma- rel. „Ik zat met het geld in m'n maag toen Van der Marei weg was. Die projecten moesten doorgaan. Het is misschien dom geweest dat ik niet naar de bewindvoerders ben ge gaan", zo verklaarde R. voor de rechtbank. Inmiddels had R. in negen da gen tijd 600.000 gulden op zijn privérekening bij de Rabo bank in Rotterdam-Zuid over laten maken. Eenmaal in Ne derland verdeelde hij dit geld over een aantal kennissen om voor hem te bewaren, als ap peltje voor de dorst en om eventueel een advocaat van te kunnen betalen. Officier van Justitie, mr. Hart, noemde Van der Marei een "scherpe zakenman met een miljoenen imperium, die zelfs aan zijn beste vrienden niet leende zonder een schriftelij ke overeenkomst". "Het is dan ook belachelijk te veron derstellen, dat Van der Marei behoefte had aan geheimzin nigheid, een soort geheim verbond". "Een groezelige af faire", zo vond mr. Hart, die R. er ook van beschuldigde ge probeerd te hebben een aan tal getuigen om te kopen. Mr. Hart achtte de valsheid in ge schrifte bewezen. "Dit bewijs wordt ondersteund door de verklaring van de bankem ployé. Of hij de cheque ook heeft gestolen is moeilijk uit te zoeken. Alles vond plaats aan het andere eind van we reld", aldus de officier. De raadsman van R. meende, dat zijn cliënt op geen enkel punt uit de dagvaarding ver oordeeld kon worden. "Deze zaak bestaat louter uit insi nuaties en vooroordelen", al dus mr. Meijer. "Het Open baar Ministerie zal moeten bewijzen, dat mijn cliënt de cheque heeft vervalst en dat kan het niet. De officier kan niet aantonen, dat het geld te gen de wil van Van der Marei in mijn cliënt's bezit is geko men. De enige die dat kan ver tellen is Van der Marei zelf en hij is verdwenen", aldus de raadsman. Uitspraak 8 mei. DEN HAAG (ANP, GPD, Reuter) - De uitsluiting door Noord-Korea van het Israëlisch tafeltennis- team aan het wereldkampioen schap tafeltennis in dat land wordt door de Tweede Kamer fel veroordeeld. Dat bleek gistermiddag bij een in terpellatiedebat, aangevraagd door het CDA-Kamerlid Faber Staatssecretaris Wallis de Vries1 (sportzaken) zal de Nederlandse groep die zich op dit ogenblik in Noord-Korea op het kampioen schap voorbereidt, vragen dui delijk te protesteren tegen de uit sluiting van de Israëliërs en hen adviseren zich eventueel terug te trekken als de uitsluiting een feit wordt en desondanks aan het toernooi de officiële status van wereldkampioenschap verbon den blijft. Van de Nederlandse ploeg maken o.a. Bettine Vriese- koop, Sandra de Kruijff en Brigit te Kooter deel uit. Dit drietal is afkomstig uit Leiden en omge ving. Ook zegde de staatssecretaris de verontwaardigde Kamer toe dat hij met minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wil over leggen om te komen tot een ge meenschappelijke richtlijn voor de Nederlandse sportorganisa ties bij gevallen van uitsluiting. Hij verenigde zich met een mo- tie-Faber, waarin de regering wordt gevraagd zo spoedig mo gelijk de Nederlandse sportorga nisaties helderheid te geven over de te volgen gedragslijn bij een boycot van Israëlische sportor ganisaties in officiële internatio nale wedstrijden. Staatssecretaris Wallis de Vries noemde de uitsluiting van Israël in strijd met de statuten van de internationale tafeltennisbond. Hij herinnerde eraan, dat de Ne derlandse tafeltennisbond de kwestie bij de Europese tafelten- nisunie en bij de internationale federatie ter sprake heeft ge bracht. NTTB-voorzitter Poulis- sen verklaarde gisteren dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat Nederland zich alsnog terugtrekt. Voorbode Tijdens het Kamerdebat wees Fa ber erop, dat het niet verbinden van gevolgen aan een uitsluiting van Israël mogelijke gevolgen zou kunnen hebben voor de gang van zaken bij de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Hij zei de uitsluiting te zien als een mogelijke voorbode van hetgeen ons misschien te wachten staat bij de Olympische Spelen in Rusland. Staatssecretaris Wallis de Vries keerde zich tegen die opvatting en zei aan te nemen, dat de Sowjet-Unie de aangegane verplichtingen onverkort zal na komen. De internationale tafeltennisfede- ratie (ITTF) heeft gisteren in Pyongyang officieel haar goed keuring gehecht aan de Noord- koreaanse bepaling, dat Israël en Zuid Korea niet mogen deelne men aan het toernooi om het we reldkampioenschap. De drei gende taal van ITTF voorzitter Evans, die in eerdere verklarin gen sprak over een afgelasting van het evenement indien Noord Korea vasthield aan zijn stand punt, bleek niet meer dan een storm in een glas water te zijn geweest Correct Gisteren gaf het bestuur van de ITTF een officiële verklaring uit, waarin gezegd werd dat de uit sluiting van Israël en Zuid Korea reglementair correct was. Israël werd als deelnemer geschrapt, omdat de Noordkoreaanse rege ring de veiligheid van de Israëli sche deelnemers niet kon garan deren. De Zuidkoreanen wörden slechts toegelaten als zij bereid zijn deel uit te maken van één Ko reaanse ploeg, waarin Noord- en Zuidkoreanen zijn opgenomen. Een voorwaarde, die eerder door Zuid Korea werd verworpen als zijnde een propagandastunt. Ook de boycot van het toernooi door de Amerikaanse ploeg is van de baan. Voorzitter Sol Schiff zei, dat de Amerikanen onder alle omstandigheden zullen spelen. 'Elk lid van ons team heeft zijn eigen ticket betaald. Daar heeft een ieder hard voor gewerkt. Ik zou het incorrect vinden, als ik hen zou verbieden hier te spe len". Het toernooi wordt op 26 april offi cieel geopend. AMSTERDAM - Een verkeersrava- ge ontstond er gisteren op de Am sterdamse Overtoom toen twee politieauto's, die op weg waren naar het Osdorperplein waar een bankoverval was gepleegd, in botsing kwamen met enkele per sonenauto's. De eerste politiewagen, die zich via de vrije trambaan naar de plaats van de overval spoedde, raakte een linksaf slaande wagen (don kere auto rechts op de foto). Door zijn snelheid vervolgde de poli tiewagen slingerend zijn weg (witte stippellijn) en raakte ver volgens een tweede auto (de witte wagen tweede van links) die op zijn beurt achteruit schoot en te gen een andere auto botste (de meest linkse witte wagen). Een tweede gealarmeerde politie auto (witte auto rechts onder) schoot te hulp maar kwam hierbij in botsing met weer een andere auto (witte wagen in het midden van de foto). Een ambulance (derde van links) moest er aan te pas komen om een gewond ge raakte agent weg te voeren. De overvallers van de ABN-bank op het Osdorperplein, drie met pi stolen gewapende mannen, kon den ontkomen. Zij hebben waar schijnlijk een bedrag van onge veer f20.000 buit gemaakt FNV naar Chili UTRECHT (ANP) - Een delegatie van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) zal onder leiding van vice-voorzitter Wim Spit op 1 mei in de Chileense hoofdstad Santiago de demon stratie bijwonen die ter gelegen heid van die dag wordt georgani seerd door onder meer de verbo den Chileense vakcentrale CUT. De 1 mei-demonstratie in Chili wordt volgens de FNV een uiting van protest tegen de militaire dic- tactuur in dat land en een plei dooi voor het herstel van de vak bondsrechten. DEN HAAG (GPD) - Een 15-jarige krijgt het recht zijn adoptie door een ouder en een stiefouder tegen te houden. De rechter zal in de toekomst 12-jarigen al om hun mening moeten vragen voor zo'n adoptie. Minister De Ruiter (jus titie) ging gisteravond akkoord met voorstellen die hiertoe ge daan waren door het D'66-ka- merlid Wessel-Tuinstra. De Kamer debatteerde gisteren over een wetswijziging die het mogelijk moet maken dat een kind door een (eigen) ouder en een stiefouder geadopteerd kan worden. Dat kan bijvoorbeeld gewenst zijn nadat een moeder gescheiden en opnieuw ge trouwd is. Het kind kan dan de naam van de nieuwe vader krij gen. Minister De Ruiter stemde er in toe dat een 15-jarige in zo'n ge val zijn eigen adoptie kan tegen houden als hij er bezwaren tegen heeft. De minister ziet dit besluit als een onderdeel van een ont wikkeling waarbij aan jeugdigen naarmate zij ouder worden steeds voormalige huwelijkspartner een adoptie voor altijd zou tegenhou den. Minister De Ruiter vond echter dat de ex-ouder dit recht om adoptie te voorkomen moest kunnen houden. Daardoor kunnen vol gens hem problemen bij de scheiding voorkomen worden omdat de ouder aan wie het kind niet toegewezen is altijd weet dat hij (of zij) in ieder geval een adop tie kan voorkomen. Mevrouw Haas-Berger (PvdA) was het met de minister eens. Voor haar telde ook mee dat de ex-ouder na de scheiding en de adoptie het kind kan blijven zien (vanwege een omgangsregeling). Minister de Ruiter aanvaardde namelijk wel een voorstel van Nijpels waar door de rechter kan bepalen dat de regeling die bij een echtschei ding getroffen wordt over de om gang met kinderen na een adop tie van kracht kan blijven. Tot nu toe worden bij een adoptie alle banden met de vorige ouder ver broken. ren. Nijpels (WD) vindt dat in zo'n geval de rechter moet beslis sen wie van de nog levende fami lieleden van het kind zijn oordeel over de adoptie moet uitspreken. De minister ging schoorvoetend ermee akkoord dat de rechter in zo'n geval eerst de grootouders moet vragen. Hij verzet zich ech ter tegen een voorstel van Korte- Van Hemel dat aan die grootou ders ook de mogelijkheid zou ge ven om in beroep te gaan tegen een uitgesproken adoptie. Vol gens de minister zou in zo'n be roepsprocedure niet meer het belang van het kind voorop staan maar de wens van de grootouders om het kind in de familie te hou den. ROTTERDAM (GPD) - In Rotter dam is deze week een tot dusver vrij unieke bende opgerold, waarvan de nu opgepakte negen leden ditmaal geen auto's, con tainers of vliegtuigen kaapten, maar er met complete binnen- vaarttankers vandoor gingen. Drie keer sloegen de heren met wisselend succes toe, waarbij vooral de Prins Hendrikkade het moest ontgelden. Bij de daar gevestigde bunkerbe drijven werd tweemaal een com plete binnenvaarttanker wegge varen. Zo kon het gebeuren dat twee Portugese matrozen begin februari radeloos over de kade zwierven en naar hun schip zoch ten dat tot voor kort nog aan de kade lag. Een telefoontje naar de Rivierpolitie leverde het advies op om het Gemeentelijk Haven bedrijf maar eens te proberen, waar men echter ook nog nooit van het betreffende schip had gehoord. Toen ook hun schipper op de nog steeds lege kade arriveerde, bleek alras dat de „Talim" door onbekenden was gekidnapt, wat ook in Rotterdam als wereldha ven nummer 1 een niet alledaagse zaak is. De dieven kwamen echter niet ver met hun buit van ruim 100.000 li ter gasolie, in de zenuwen waren deze toch maritiem geschoolde figuren vergeten dat scheepsmo toren nu eenmaal ook koelwater- pompen hebben en dat de zaak in de soep loopt als dat technische aspect over het hoofd wordt ge zien. Vandaar dat de Rivierpolitie de ronddobberende boot al snel opspoorde, maar wie waren nu toch de dieven? Al eerder dit jaar had zich in het Rotterdamse havengebied een dergelijk incident voorgedaan, toen op zaterdag 6 januari de „Calendula 5" met haar lading van 214.000 liter gasolie spoor loos uit de Prinses Christinaha- ven verdween. Later bleek dat de daders al na 10 kilometeiwaren de moed in de schoenen was ge zonken, waarna zij de „Calendula 5" ijlings hadden verlaten. Naar het aloude gezegde „Drie maal recht is scheepsrecht" lukte het de kapers nog eenmaal om een tanker te kidnappen. Blijk baar was de lokatie aan de Prins Hendrikkade goed bevallen, want ook de derde tanker die verdween, de „Junior" met 380.000 liter gasolie, lag in de nacht van 4 op 5 februari met haar lading aan de Prins Hendrikkade afgemeerd. Dit keer slaagden de bendeleden erin om 225.000 liter met een waarde van anderhalve (on over te pompen en daarna de vlucht te nemen. In feite is die diefstal de noodlottig geworden, want in middels was de Rotterdamse binnenvaartwereld alert op der gelijke praktijken. Bij de Rivier politie werd het door tips duide lijk dat een oud tankertje in Krimpen aan de IJssel een deel van de buit in voorraad hield. De eigenaar werd gearresteerd en via hem de rest van de bende; van de overige buit denkt men niet zo veel meer terug te kunnen vin den, want die is inmiddels naar andere oliehandelaren verkocht. Deze handelaren hebben het spul weer op de markt gebracht, zodat de politie niet denkt dat er nog veel te achterhalen valt. rechten toegekend zullen De minister ging voorts akkoord worden. WD-woordvoerder Ed Nijpels had een wijziging van het wetsont werp voorgesteld waardoor de ex-ouder van het kind een adop tie slechts twee jaar zou kunnen tegenhouden en daarna de rech ter over het al of niet doorgaan van de adoptie zou beslissen. Nijpels is bang dat een ex-ouder uit wraakgevoelens jegens de met een voorstel van mevrouw Korte-Van Hemel (CDA) om bij adoptie door een eigen ouder en een stiefouder vooral de groot ouders van een kind om hun me ning te vragen wanneer de andere eigen ouder overleden is. Dit kan nodig zijn wanneer bijvoorbeeld een weduwe opnieuw trouwt en het nieuwe echtpaar de kinderen uit een vorig huwelijk wil adopte- GRAZ (Reuter) -De 32-jarige Nederlander J.D. B. uit Doorn is gisteren om het leven gekomen bij een poging tot ontsnapping uit de gevangenis in de Oostenrijkse stad Graz. B. was erin geslaagd de tralies van zijn cel te verwijderen en kon zo op het dak van de gevangenis komen. Vandaar wilde hij met behulp van bed- delakens buiten de gevangenis naar de begane grond ontkomen. De lakens scheurden echter en B..viel te pletter van een hoogte van 15 meter, aldus de politie. Hij was in februari tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van een grote hoeveelheid hasjiesj over de Joegoslavisch- Oostenrijkse grens. ADVERTENTIE Wie-spaart met Spaarpandbiljetten aan toonder van Westland/Utrecht Hypotheekbank, ontvangt na vijf jaar f 1.000,of f 5.000,-. Hoeveel spaart u met zo'n biljet? Dat is afhankelijk van de rentestand. De huidige rentevoet is 9%. Hetgeen inhoudt, dat'n biljet van f 1.000,- slechts f 645,- kost. U spaart f355,-. Voor'n biljet van f 5.000,- betaalt u f 3.225,-.U spaart f 1.775,-. (Door afronding op f 5,- of f 25,- naar beneden wordt het effectief rendement 9,17%). Wilt u meer weten over deze profijtelijke spaarvorm? Uw financieel adviseur kan u er volledig over informeren. Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071-132645 Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7