„Top-tien" belangrijke projecten Leiderdorp „(Jveri; ast Kuillüb beperk* en" Weidse agenda „Met feminisme wordt nu rekening gehouden' WOENSDAG 25 APRIL 1979 LEIDERDORP - "We moeten van avond proberen een soort top tien op te stellen van projecten, die de allergrootste belangstel ling hebben van de gemeente raad." Aldus wethouder J. Beze- mer (PvdA) van financiën, gister avond bij het begin van de extra raadsvergadering. Hoog op de lijst van projecten, waar het gemeentebestuur in de ko mende jaren aan wil werken, staan de doortrekking van de Mauritssingel, de reconstructie van het Dorpsplein, het planten volgend jaar van nieuwe bomen langs de Achthovenerweg, de plaatsing van geluid s we rende schermen langs de autosnelweg A4 en de bouw van een gecombi neerd gebouw in Buitenhof, waarin zullen worden gehuisvest de bibliotheek, de muziekschool en een wijkcentrum. Voor dit laatste project hoopt men de eer ste paal al in november van dit jaar in de grond te kunnen slaan. De doortrekking van de Maürits- singel heeft wel de hoogste ur gentie. Er moet nog één stuk grond in de polder worden aan gekocht. Verder moet hét ont- werp-bcstemmingsplan voor de Achthovenerpolder nog door de gemeenteraad en door de provin cie worden goedgekeurd. Maar men is optimistisch en hoopt binnen één jaar met doortrekking te kunnen beginnen. De plaatsing van geluidswerende schermen langs dat deel van de A4, dat de bebouwing van Lei derdorp doorsnijdt, is een moei lijke zaak. Enerzijds is er nog veel studie nodig (onder andere door TNO) om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken, anderzijds rijzen de kosten (1,5 miljoen gul den) de pan uit. Ook hoog scoor de de laatste fase in het bospark de Houtkamp: het graven van de waterpartijen. Men wil daar dit jaar nog mee beginnen. Verder wil de gemeenteraad een volks tuinencomplex laten aanleggen in het bestemmingsplan Dwars- weleringkade en twee sportvel den (voor RCL en Alecto) in de Bloemerd. Volgens wethouder Bezemer moet er bij al deze plannen niet alleen gekeken worden of er geld be schikbaar kan worden gesteld, maar ook of de jaarlijks terugko mende kosten in de begroting kunnen worden ingepast. Vooral dit laatste is in het licht van de huidige bezuinigingen een moei lijke zaak. Het financiële probleem speelt minder bij de laatste twee projecten uit de top tien: het opstellen van een nota openheid en openbaarheid van het gemeentebestuur, en het in stellen van een personeelsraad (een soort ondernemingsraad) voor de gemeenteambtenaren De Achthovenerpolder wc grond in de polder worden c kunnen beginnen Bewoners Laan van Ouderzorg niet blij met feest voor hun deur LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have van Leiderdorp gaat proberen of het geluidsni veau van de kermis die vanmid dag aan de Laan van Ouderzorg begonnen is, wat teruggebracht kan worden. Hij is tot deze stap gekomen, na een gesprek met bewoners van de flats aan de Roodborststraat en de Kool meesstraat. Zo'n honderd men sen uit beide flats hebben bezwa ren tegen de plaatsing van der kermis op enkele meters van hun woningen. Het terrein aan de Laan van Ouder zorg waar de kermis eigenlijk zou moeten staan en waar ze ook vo rig jaar gestaan heeft was te dras sig, waardoor het gebeuren ver plaatst moest worden naar de Laan van Ouderzorg zelf. Vanavond zal er in de flats nog een handtekeningenactie gehouden worden verricht tegen het ker- misgebeuren voor de deur. "Het moet een algemene klacht wor den van alle bewoners tegen wat er nu staat en om in het vervolg geen kermis meer hier te krijgen" aldus flatbewoner Verhaagen. De overgrote meerderheid van de bewoners van de flats vrezen een enorme geluidsoverlast van met name de botsautobaan die het dichtst tegen de flats aange bouwd is. Ook de generatorwa gen, die voor de stroom moet zor gen en op het grasterrein voor de flats is neergezet, is een doorn in het oog van vele flatbewoners. Een ander punt van bezwaar is de bereikbaarheid vra de flats. "De toegang tot de garages is geblok keerd. Mensen komen niet meer in of uit. Zelfs de brandweer of een ziekenauto komen hier niet meer in" aldus de oud-voorzitter van de inmiddels opgeheven flat commissie Bassa. Verhaagen wijst op de generator wagen op het grasveld staat en op jongeren die naar het opbouwen van de kermis komen kijken en met hun brommers over het grasveld "crossen". "Wij moeten als bewoners meebe talen aan dit groen voor onze wo ningen. Nu helpt de gemeente er tüi ttO-*THTr?.r*z&-rrrjtiumm^ ---^^s^nririTar -wrmiTwrnYJ Het terrein de Leiderdorpse kermis r l getiouaen Van der Have: -a S 7~ "1 O De Oranjevereniging is als organi sator van de festiviteiten aan sprakelijk voor de schade die wordt aangebracht, dus ook aan de groenvoorziening. Naast de poging om de geluid soverlast de komende dagen te beperken wordt door de gemeen te voor de toekomst uitgekeken naar een vaste plek voor het ker- misgebeuren. Waarschijnlijk zal er een definitieve plek gevonden worden aan de Van Diepenin- genlaan (bijna op de hoek met de Laan van Ouderzorg) waar dan nog meer openluchtmanifesta ties kunnen plaatsvinden. "Met de bereikbaarheid van het ter rein door de brandweer en zie kenauto valt het nogal mee. Juist daarom is de botsautobaan zo dicht tegen de flats aangebouwd, anders zou de hele straat volledig geblokkeerd zijn." aldus ge- meentevoorlichter Reijerse. Volgens beiden is er vorig jaar al kritiek geweest op de kermis op het terrein aan de Laan van Ou derzorg. Vroeger is de kermis al tijd op het Voordorpterrein te genover het huidige raadhuis geweest. "Vorig jaar hadden we al last van het gelu id maar waar ze nu is opgebouwd, wordt hele maal krankzinnig" meent Verha gen. Hij wil rechtskundig advies gaan inwinnen om in de toe komst de kermis helemaal weg te krijgen op het terrein voor de flats. Van gemeentezijde wordt meege deeld, dat het gaat om een nood maatregel voor de kermis. En dat er wel begrip bestaat van de be zwaren van de bewoners. Omdat het allemaal vrij snel ging en er toestemming moest worden ge geven voor het opbouwen in de straat, zijn de bewoners niet meer ingelicht. De Oegstgeester kunstschilder G. de Wit houdt van 23 april t/m 11 mei een tentoonstelling van zijn portretten in het bankge bouw aan de Geversstraat 43. De foto-film werkgroep Silhouet uit Wassenaar houdt vanavond een open avond. De avond staat in het teken van de komende vakantie. Iedereen is van harte welkom in het gebouw achter de Zijllaankerk, aanvang 20.00 uur. De heer J.J. Flamman, techni sche hoofdambtenaar bij het Wassenaarse politiekorps gaat 1 mei a.s. met eervol ontslag het korps verlaten. In verband daar mee wordt hem vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur een receptie aange boden in de kantine van het poli tiebureau aan de Hofcampweg in Wassenaar. Hedy d'Ancona: VOORSCHOTEN - "Als ik tien jaar feminisme overzie is er reden tot somberheid, want niet meer dan tien procent van de vrouwen is werkelijk in feminisme geïnteresseerd. Aan de andere kant was het feminisme tien jaar geleden voor geen politieke partij nog de moeite waard terwijl in de wetgeving sinds '74 er wel de gelijk rekening mee wordt gehouden" Dit zei gisteravond Hedy d' An- cona, eerste kamerlid voor de PvdA en redactrice van het feministische maandblad Opzij op een thema-avond van het Vrouwencafé in Voorschoten. Ze sprak er ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het vrouwencafé. Dat er in de politiek wel de gelijk rekening met het be grip emancipatie wordt ge houden staafde Hedy d' An- cona met voorbeelden als de Moedermavo, de VOS (vrou wen Orienteren zich op de Samenleving) cursussen, de Emancipatiecommissie. 'd Ancona: "Dat zo weinig vrouwen in zo'n betrekkelijk korte tijd dat allemaal wisten los te maken, daar wordt je toch weer optimistisch van" Volgens d' Ancona is de eman- cipatiegolf in drie fasen onder te verdelen. De eerste golf zou in het begin van deze eeuw zijn geweest toen er werd ge streden voor het vrouwen kiesrecht. Als tweede fase noemde de de oprichting in 1968 van clubs als Man Vrouw/Maatschappij en een jaar later. Dolle Mina. Clubs die vroegen om voorzienin gen die de emancipatie mo gelijk moesten maken. "Want het besef ging groeien dat vrouwen ondanks gelijke rechten een gigantische ach terstand hadden op het ge bied van onderwijs, werk en politiek. De mogelijkheden waren tien jaar geleden lang niet zo uitgebreid als nu, er waren haast geen part-time banen, en niet of nauwelijks bijscholingskansen" aldus d' Ancona, die het begrip eman cipatie omschreef als "de constatering van achterstan den die ongedaan gemaakt moeten worden vanuit een rechtvaardigheidsgevoel van de mensen. Dat was wat we tien jaar geleden deden: we vroegen niet om macht maar om baantjes buiten de deur" aldus d' Ancona. De derde fase is volgens Hedy Ancona de fenimisti- sche-socialistische fase. "Femsoc-vrouwen zijn niet aangesloten bij socialistische partijen ofzo, maar denken meer ideologisch: hoe het zou moeten. De kern is dat hoe nuttig emancipatie ook is, de werkelijke gelijkheid en her verdeling mag alleen plaats vinden in een samenleving die er heel anders uitziet dan de onze". Volgens Hedy d' Ancona past in het streven van femsoc-vrouwen geen kapitalisme "want dat plukt de vrouwen uit het huishou den als de economie ze nodig heeft, en stopt ze in hun hol terug als er werkloosheid is onder het mom van: een moeder moet de hele dag bij haar kinderen zijn. Terwijl arbeid van vrouwen geen doel is, arbeid is een middel om mensen onafhankelijk te ma ken". Het PvdA-kamerlid zei tenslot te zelf een oprecht feministe te zijn "omdat er in de sa menleving dingen moéten veranderen voor mannen en vrouwen, en dat heeft te ma ken met de denkwereld van r elkaar" Woningbouw in Ter Waddingerhoek II Modelvliegtuigshow OEGSTGEEST - De Oegstgeester Oranjevereniging begint morgen al met de festiviteiten van konin ginnedag met een kermis aan de Lijtweg. De Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest orga niseert een fotowedstrijd met het motto "Kinderlijk Plezier". Deze begint eveneens morgen in Oegstgeest. Zaterdag zijn er van 10.00 uur tot 12.00 uur waterspe ler georganiseerd door de zwem vereniging Vivax. De spelletjes waaraan iedereen kan meedoen vinden plaats in het nieuwe zwembad Poelmeer. Zaterdagavond is er feest in het gemeentecentrum aan de Lijt weg. Daar organiseert de SJJO een disco-avond. Van 21.00 uur tot 22.00 uur wordt er die avond verder nog een lampionnenop- tocht door de gemeente gehou den. Gestart wordt bij het Rosa rium aan de Louise de Coligny- laan. Op koninginnedag zijn er naast de gebruikelijke optochten, auba des en tekenwedstrijden nog en kele andere opvallende evene menten. Zo is er van 10.00 uur tot 12.00 uur ringrijderij met paarden en rijtuigen in de omgeving van de Prins Hendriklaan. Verder is er tegelijkertijd een tafeltenni- sinstuif in de gymzaal aan de Apollolaan. Om 10.30 uur is het "tonknuppelen" op het terrein aan de Hofdijk. Van 13.00 uur tot 17.00 uur zal de Model Vliegclub Utrecht met radiografisch be stuurbare modelvliegtuigen op het hockeyveld aan de Alkema- delaan demonstraties geven. Op de Hofbrouckerlaan is van 14.00 uur tot 16.30 uur een autobehen- digheidswedstrijd. Van 16.00 uur tot 17.00 uur is er nog ringsteken voor de jeugd op een vier-wielige tweepersoonsfiets. Oranjetentoonstelling Voorschoten - De jubilerende Voorschotense Oranjevereniging komt in het 75ste jaar van haar bestaan ook met een feestpro gramma dat morgen al van start gaat. Ook hier kermis, die mor genmiddag begint en wel op het parkeerterrein aan de Treub- straat. Donderdag is ook het snel schaakkampioenschap in "De Werf' naast de Gereformeerde Kerk. Aanvang 20.00 uur. Een van de meest aparte onderwer pen van het Voorschotense pro gramma is zeker de Oranjeten toonstelling die morgenavond om 20.00 uur wordt geopend in de Gevers Deynootschool aan de Schoolstraat. Vrijdagavond is er vanaf 20.00 uur een klaverjasavond in het clubs huis SVLV aan de Juliana van Stolberglaan. Diezelfde avond is ook nog een Oranjeconcert in de Moeder Godskerk. Zaterdag zijn in het Cultureel Centrum voor de jeugd filmvoorstellingen. Om 13.00 uur en om 13.30 uur begint in Voorschoten een Oranje wan deltocht en zwemwedstrijden. Op koninginnedag zelf wordt ook in Voorschoten massaal gete kend en gespeeld. Ook hier ring rijderij (15.00 uur bij de Raad huislaan) en verder nog volks spelen in de Voorstraat vanaf 13.45 uur, demonstraties in de sporthal vanaf 16.00 uur en tot slot van het hele gebeuren een waterfeest met vuurwerk. Bij de Vliet langs het Frans Hals plantsoen zullen verlichte vaar tuigen van de vikinggroep "Leif Erikson" en de roeivereniging Rijnland en de Watersportver eniging Voorschoten voor een feestelijke afsluiting van Konin ginnedag zorgen. Vandaaruit ook het vuurwerk. Oranjehuis waarin een expositie is opgenomen. Op het avondprogramma in Was senaar staat onder andere een stertocht naar de sporthal. Ver der vinden er ook in Wassenaar allerlei kinderspelen plaats. Oranjemars TV-figuren Wassenaar - In Wassenaar wordt zaterdag begonnen met feestvie ren. Om 10.30 uur is er carillon- muziek door beroepsbeiaardier Tom van Gogh. 's Avonds is er in de sporthal voor de jeugd Avro's Top Pop. Koninginnedag begint met een samenkomst voor alle burgers in de Dorpskerk om 9.30 uur. Om 10.15 uur wordt bij het Sophiekehuis een Oranjeboom geplant. Vanaf 7.00 uur 's och tends is de CJV Oranjemars over afstanden van 5 tot 40 kilometer. Van 16.00 uur tot 17.00 uur is er in de Dorpskerk verder een Open Warmond - In Warmond begint het feest op de verjaardag van de Ko ningin zelf. Een opvallend on derdeel van het hele programma is zeker de kinderoptocht in deze gemeente die ieder jaar een be paald onderwerp uitbeeldt. Dit jaar moetert dat bekende TV-fi- guren zijn. In Warmond is er naast het straattekenen, bingo, de rondgang, een kindervoorstel ling en sportwedstrijden 's avonds nog een lampionoptocht, die om 20.15 uur begint. Prestatieloop Leiderdorp - Leiderdorp r de doortrekking van de Mauritssingel gaat plaatsvindenEr moet nog één stuk ngekocht. Toch hoopt de gemeente Leiderdorp binnen één jaar met doortrekking te Woensdag Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 21-21 Troef, "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, tekenen en schilde ren, saxofoonkursus, gitaar, jazzballet, etsen, zelf kleren maken, aardewerken, volksdansen, 20 uur. Leidse Schouwburg, Wim Kan, 20.15 Stadhuis, vergadering Energiebedrijf Rijnland, 20 uur. Gesprekscentrum, lezing over het Chr. Opstandingsmysterie, 20 uur. Vrouwenhuis, Films, 20 uur, Nieuwe Rijn 20 A. Rode Kruisgebouw, Wassenaar, ge spreksgroep voor vrouwen, 14 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. financiën en economische aangelegenheden, 19.30 Donderdag Nieuwe Ryn 20A, werkgroep homofilie, J open-café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewcg 33, Voorschoten, telefoon 01717-3309, i spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. I i Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrü advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19. vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportckfé, Go aarde werken, 20 uur. Leidse Schouwburg, Wim Kan, 20.15 Volkshuis, "Femke", ontmoetingscen trum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur; open sociëteit, 19-21 uur. Stadhuis, cie. onderwijs en ruimtelijke ordening, 20 uur. Gesprekscentrum, avond over doelstel ling Greenpeace, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, gemeenteraad raad 20 u Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 19.30 uur. NPB-gebouw, Lange Kerkdam, Wasse naar, causerie over batikken, 10 uur. Gevers Deynootschool, Voorschoten tentoonstelling over koninginnedag, 20 Apotheken De avond-i nacht, en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 20 tot 27 april, door. Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 071-121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoed recepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. Gezond heidscentrum Leiderdorp Berkenkade, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum, v. d Waalslaan, tel. 4641. Warmond zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. VOORSCHOTEN - Ter Waddin- gerhoek II in de wijk Noord- Hofland biedt ruimte voor de bouw van 118 woningen, waar van 30 bejaarden woningen en het resterende aantal zal bestaan uit woningwet- of premiewoningen. Burgemeester en Wethouders willen de bouw zo spoedig moge lijk verwezenlijken omdat de woningwetwoningen bestemd zullen zijn voor politieambtena ren. onderwijzend personeel en ambtenaren van de gemeente-se cretarie. De bouw zaï niet gegund worden aan het bouwteam van Noord- Hofland (Reym-Rijnland) maar indien overeenstemming bereikt kan worden, aan de Humanisti sche bouwstichting Bejaarden tehuizen. Die stichting zal dan als een projectontwikkelingsbureau gaan fungeren. In Tor Waddingcrhoek staat het humanistisch bejaardenoord "Hoflandthuys". De bejaarden woningen kunnen voor. de cen trale voorzieningen gericht wor den op het bestaande bejaarden tehuis, dat thans ook al diensten verleent aan zelfstandig wonende bejaarden in de wijk Noord-Hof land. daag begonnen met het vieren van koninginnedag. Op het ter rein van de Laan van Ouderzorg is daar de kermis begonnen. Vrij dag is er een Oranje-bridgedrive in de sportzaal Op Dreef. Naast muzikale rondgangen, puzzel- tochten in de Houtkamp en be hendigheidsspelen is er nog een prestatieloop (de tiende al) over 5 kilometer, 's Avonds is er dan nog in het Dorpshuis een bingo avond. Vliegerwedstrijd Zoeterwoude - Ook in Zoeterwou- de, zoals bijna overal in het land is een muzikale rondgang, 's Och tends is er verder een volleybal toernooi om de Landzicht-wis selbeker georganiseerd door de KPJ. Om 10.00 uur begint een voetbaltoernooi, zowel voor jon gens als voor meisjes van de lage re scholen. In het sportpark Haasbroek begint om 12.00 uur de Klaverloop. Om 14.30 uur is een discobal in Don Bosco en om 16.30 uur is een vliegerwedstrijd op het sportpark Haasbroek. De organisatie van dit laatste eve nement is in handen van de drumband Vios. Tot afsluiting van de feestelijkheden is er in Don Bosco 's avonds nog- een Oranjebal. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. en vr 14-15 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-20 uur Tel. 126802. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246A, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 J aarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie^en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2