Zeejachthaven toch weer in Katwijk discussie Schippers hebben tijd hard nodig Kano varen in Aiphen voor gehandicapten en scholieren Burgemeester Bos: „Volgend jaar geen eieren van kievit meer" Noordwijk gaat vaker strandrommel ruimen WOENSDAG 25 APRIL 1979 Binnenvaart-congres in Alphen aan den Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN - Oud-beurtschipper Cees van der Bijl uit Alphen heeft nog steeds zijn hart verpand aan de binnenvaart. De laatste tijd is hij druk doende geweest met de voorbereiding van het 130ste congres van de ko ninklijke schippersvereniging "Schuttevaer". Die bij eenkomst wordt deze week gehouden in Avifauna te Al phen, omdat de Rijnstreek-afdeling (Leiden, Alphen en omgeving) van "Schuttevaer" thans 75 jaar bestaat ?5> Cees van der Bijl is "al heel wat jaartjes" secretaris van de afde ling, die in 1904 werd opgericht. Begonnen werd toen met 26 le den, in 1907 waren dat er al over de honderd. Centrum Het gebied dat de afdeling Rijns treek van "Schuttevaer" bestrijkt loopt van Katwijk tot Amsterdam en tot Gouda, Alphen ligt in dat werkterrein uiteraard centraal en vormt tevens de plek waar vier druk-bevaren vaarwegen elkaar kruisen: de Gouwe, de Oude Rijn het Aarkanaal en de Heimanswe tering. Ondanks die voorname ligging heeft Alphen aan den Rijn nooit een vooraanstaande rol in de binnenvaart gespeeld. Pas na de tweede wereldoorlog werd Alphen ontdekt als het cen trum tussen de grote steden. Toen pas werd men ook bewust dat voor bepaalde opslag- en in dustriële doeleinden Alphen van grote betekenis kon zijn. Wel had de plaats intussen de aandacht op zich gevestigd gekregen van ne- venbedrijven voor de scheep vaart. zoals scheepsbouw en mo- torenfabriek. Bedrijven, die in middels zo goed als allemaal zijn opgedoekt Funest Problemen zijn er binnen de Rijns treekafdeling van de Schuttevaer nog heel wat. Schippers hebben in deze omgeving niet die moge lijkheden als bijv. hun collega's uit Rotterdam en Amsterdam. De schippers daar kunnen in feite dag en nacht weg over de grote rivieren. Hier worden de schip pers gehinderd door (te) beperkte openingstijden van de bruggen. Cees van der Bijl: "Schippers zijn een nijver volk. Zij moeten hard werken voor hun brood. Als ge volg van de hoge lasten kunnen zij dikwijls niet eens een knecht in dienst nemen. Zij hebben hun tijd dan ook hard nodig. En wat krijg je dan? In Bodegraven blijft de Rijnbrug in de ochtendspits een halfuur langer gesloten zodat voetgangers de trein niet hoeven te missen omdat de brug open stond. Ik vind het ook beroerd als ik de trein mis doordat ik voor de brug moest slaan wachten, maar dit soort regelingen zijn voor de bin nenvaart funest! En iemand die met de auto voor dè brug staat kan in plaats van te gaan wachten de route over de burgemeester Crolesbrug rijden. Als een schip stil moet gaan liggen, dan kost het veel te veel tijd om door de brug te komen en dat kost de schipper veel geld". "En de mensen zouden meer begrip moeten hebben voor de openin gen van de Alphense brug. Als een schip stil moet gaan liggen missen bij een latere opening nog veel meer mensen bijvoorbeeld de trein want het duurt vier keer zolang dat een schip weer los is van de wal en vaart heeft", brengt Van der Bijl over. vaarlijk waardoor de Schuttevaer heeft gepleit voor het rechttrek ken van de vaarweg. Zij kregen nul op rekest. "Ze zouden de Gouwe liever dempen dan er wat aan te doen", klinkt het veront waardigd. Strop De strop wordt steeds r de nek van de schippers gehaald, stelt men bij "Schuttevaer" Bruggen gaan op verschillende tijden dicht, wegverkeer krijgt voorrang boven waterverkeer. Oplossingen? De belangrijke vaarwegen zouden door het rijk in handen genomen moeten wor den, de mensen moeten er maar mee leren leven voor een brug te wachten of er moeten meer aauaducten gebouwd worden. Als dat geld kost moet het maar, zeggen de schippers nuchter. Onderzocht zou kunnen worden dat de bruggen op stille vaarwe gen door de schippers zelf be diend kunnen worden, net als in Amerika het geval is. Op het Schuttevaer-congres in Al phen, a.s. donderdag en vrijdag, zullen opnieuw vele misstanden op het water aan de orde zijn. Wat daar ter sprake komt wordt door de schippers, mensen die het in de praktijk allemaal ervaren, zelf naar voren gebracht. Getracht wordt dan naar een oplossing te zoeken, in samenwerking met de betrokken instanties. Elfstedentocht Pessimisme zal er zeker niet heer sen tijdens deze algemene leden vergadering. "Rijnstreek bestaat 75 jaar en gaat op volle kracht vooruit, ondanks teleurstelling en onbegrip. Als het zover moet komen is het niet uitgesloten dat we opnieuw actie zullen gaan voeren, zoals we bij de oprichting begonnen zijn". v'Het grenst toch aan het misdadi ge dat de vaarwegen in Fries land worden gesloten in ver band met de organisatie van een Elfstedentocht? Als een boer in de winter schade lijdt kan hij bij de regering aankloppen. Over een schipper wordt niet eens ge praat", aldus Cees van der Bijl. SCHIETEN - De Russin Natalia Boetoezova heeft het wereldre cord schieten op 30 meter verbe terd en gebracht op een totaal van 350 punten. Zij deed dat bij wed strijden in Tiflis. Het oude record stond met 349 punten op naam van de Poolse Jadwiga Vileito. VOETBAL - Bert Theunissen (40) heeft zijn contract als trainer bij de Zwitserse voetbalclub Wintcr- thur verlengd. Theunissen. die een contract van een jaar had, heeft nog twee seizoenen bijge tekend. SCHAKEN - De Russische Groot meester Alexander Beljavski heeft het vierde internationale schaaktoernooi van Bogota ge wonnen, dit ondanks het feit dat er nog een ronde moet worden gespeeld. Beljavski kwam in de voorlaatste ronde via winst op de Colombiaan Juan Minaya op een totaal van 11.5 punten en is daar door niet meer in te halen. "Belachelijk" "Ronduit belachelijk" heet de si tuatie in de Rijn aan weerszij den van de hefbrug in Boskoop. "De Kronkels van Boskoop", noemt Van der Bijl het. aan de Alphenst kant staat daar op een uitstulping in de vaarweg een boom waardoor de schepen moeten draaien als zij de boom passeren. Vooral bij tegemoet komend verkeer levert het ma noeuvreren veel problemen op waardoor de kans op een aanva ring tussen twee tankers niet uitgesloten is. Dc afdeling Rijnstreek van de Schuttevaer heeft al jaren gele den ("Hoeveel precies weet ik niet, maar ik dacht een jaar of acht", aldus Van der Bijl) ver zocht die uitstulping te verwijde ren. De provincie Zuid-Holland reageerde positief op dat verzoek, maar de gemeente Boskoop wei gert vanuit welstandsoverwcgin- gen een rooivergunning af te ge- "Ze beseffen niet hoe gevaarlijk dat is. Stel je voor dat er twee tan kers botsen. Ik kan je zeggen dat een lege tanker minstens zo gevaar lijk is want die zijn geladen met gas. Als er een ongeluk gebeurt dan heeft de gemeente Boskoop daar de verantwoording voor. En dan kunnen ze zeggen: maar de schipper dit of dat.Maar wat is menselijk falen?" Aan de kant van Gouda ligt een an- dere kronkel, minstens zo ge- Vuil op hel Noordwijk KATWIJK - Burgemeester Bos van Katwijk zal in het ver volg geen aangeboden kievit seieren meer accepterenDit jaar heeft hij dat nog wél ge daan. "Omdat", zo zegt de burgemeester, "ze toch al wa ren geraapt." Hij heeft de aanbieder laten weten dal dit de laatste keer was dat hij de Burgemeester Bos heeft dit geantwoord op vragen die het raadslid Haasnoot hierover heeft gesteldHet initiatief om géén kievitseieren meer te ac cepteren is uitgegaan van de Vereniging tot Bescherming van vogels. Zij heeft alle bur gemeesters in Nederland een brief geschreven met het ver zoek geen geraapte eieren De "kronkel van Boskoop". Bovenin de foto de uitstulping met de boom die niet gerooid mag worden. Schepen moeten hier manoeuvreren icaardoor er gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. "Als hier een ongeluk gebeurt heeft de gemeente Boskoop er de verantwoording vooroordeelt Rijnstreek-secreta ris Van der Bijl. ALPHEN AAN DEN RIJN - In Al phen begint volgende week woensdag (2 mei) een cursus "kano varen", die is bedoeld voor zowel leerlingen van de zesde klas van de lagere school als voor gehandicapten. Dit is een idee van de plaatselijke sportstichting in Alphen en de stichting RESA (recreatieve en sportieve activiteiten voor ge handicapten). Voor de cursus zijn er 8 kano's beschikbaar. Vorig seizoen heeft een kleine groep gehandicapten al regelma tig geoefend met de kano's in het buitenbad De Hoorn. Dat nu ook de schooljeugd bij dat kanovaren wordt betrokken heeft te maken met het feit dat er in Alphen op kanogebied nog nauwelijks iets gebeurt. De ka no's, veelal cadeau gedaan ten behoeve van de gehandicapten sport, worden nu beter benut en de jeugd kan op deze manier kennis maken met een in Alphen nog vrij onbekende tak van sport. Het ministerie van CRM bleek bovendien bereid er een beschei den startsubsidie in te stoppen, waarvan inmiddels nog enkele kano's zijn aangeschaft. KATWIJK - De komst van een zeejachthaven, waarover in Katwijk al enkele jaren wordt ge praat, maar die vanwege de miljoenen-kosten nu definitief van de baan leek, wordt toch weer opnieuw onderwerp van gesprek. Hel gemeentebestuur van Katwijk heeft het hoogheemraadschap van Rijnland gevraagd of de zee jachthaven gelijk zou kunnen worden aangelegd met de bouw van een nieuwe uitwatering. De zeilvereniging Skuytevaert heeft gezegd ook belangstelling voor de haven te hebben. Het hoogheemraadschap heeft de gemeente Katwijk laten weten dat beide objecten best tegelijk zouden kunnen worden uitge voerd. De essentie van de uitwa tering mag dan echter niet wor den aangetast en de extra kosten zouden niet voor rekening van Rijnland moeten komen. Ook de provincie Zuid-Holland hëeft in het streekplan te kennen gegeven een haven voor zeewaardige jachten eventueel gelijk uit te voeren met de nieuwe uitwateringssluizen. In het streekplan wordt onder meer ge steld dat een dergelijke haven met de voorzieningen die daarbij horen goed aansluit bij de traditie van Katwijk als vissersplaats. Buiten pier Toen vorig jaar over deze situalie met liet hoogheemraadschap werd gepraat, werd gesteld dal de haven wél buiten de pieren van de uitwatering moet komen. "Het plan", zo schrijven burgemeester en wethouders aan de gemeente raad (hij vergadert donderdag), "komt dan ook helemaal op zich zelf te staan. Dat wordt c Een eenvoudige oplossing als het aanbrengen van enkele ligplaat sen in de uilwatering staat het hoogheemraadschap niet toe. Het lozen van water mag op ge enkele wijze door liggende rende schepe breekt doende orden gehinderd Daarnaast ont- die uitwatering vol- ligplaatsen aan te brengen. Zelfs een trailerhelling wordt problematisch. Bij het lozen van boezemwater wordt dc stroom snelheid zo groot, dat schepen niet eens binnen kunnen varen. De verwachting is dat de plannen van het hoogheemraadschap binnen afzienbare tijd zullen worden uitgevoerd. Omdat Rijnland beide objecten tegelijk wil laten uitvoeren is er nauwe lijks tijd meer over om de vraag te beantwoorden of een zeejachtha ven mogelijk', gewenst of haal baar is. Onderzoeken Zowel dc gemeente als de Stichting Jachthaven Katwijk was van mening dat hierop pas antwoord kan worden gegeven als de finan ciële en technische aspecten zijn onderzocht. Een bedrijf uit Slic- drecht heeft een voorstudie ge maakt. Een rapport dat in het kort als volgt kan worden samengevat: een jachthaven voor de kust is moeten komen, dis ze komt. technisch mogelijk. Hieraan valt echter ongeveer driehonderd me ter recreatiestrand ten offer. Voorts moeten de plannen van Rijnland drastisch worden aan gepast. De vraag rijst of het hoogheemraadschap hiertoe wel bereid is. De kosten van dit plan bedragen f, 28 miljoen; I een haven tussen gemaal en bui- tensluis, waarvoor een zeesluis moet worden gebouwd, biedt re latief zo weinig ligplaatsen dat men dit niet heeft uitgewerkt. De z strand. De gemeente gaat nu ook builen "het i i" het strand schoon maken NOORDWIJK - Noordwijk krijgt ook buiten het badseizoen een schoner strand. De situatie zal echter wel incidenteel worden bekeken. Alleen als het de spuigaten uitloopt komt dc gemeente in actie. Burgemeester Bonnike hield dc gemeenteraad gisteravond voor dat het strand "op dit moment behoorlijk schoon is. "De zee geeft en de zee neemt", merkte hij lyrisch op. "Er zijn zelfs mensen die dal aangespoel de goedje mooi vinden." Waarop Admiraal reageerde: "Die kunnen dan verderop terecht." Hij hield het gemeentebestuur de belabberde toe stand van het strand van het afgelopen jaar voor. Dat het strand nu ook buiten het seizoen van tijd tot tijd zal worden schoongemaakt is het resultaat van een gezamenlijke actie van de VVD en Gemeentebelangen. Vorig jaar november, bij de discussie over de gemeenteplannen voor 1979, besteedden beide partijen veel aandacht aan het vuile strand dal zij soms ergerlijk noemden. Wandelaars uitten klachten, hetgeen voor de politieke partijen aanleiding was om erop aan te dringen het strand ook buiten het seizoen schoon te houden. In eerste instantie lieten burgemeester en wethouders weten hier niets voor te voelen. De kosten, 1'. 16.000, vonden zij te hoog. Admiraal, die beide gecombineerde partijen vertegenwoordigt, noemde dit overdre ven. B en W hadden een berekening gemaakt voor het schoonhouden van heel het strand. En dat was niet de bedoeling van de VVD en Gemeentebelangen. Alleen voorde boulevards vónden zij voldoende. B en W en de politieke partijen vonden elkaar uiteindelijk in het compro- kosten bedragen f. 16 miljoen, de derde mogelijkheid, met twee sluizen bij het gemaal en de bui- tensluis, opent perspectieven. Een verbinding van zee met bin nenwateren betekent dat voor veel schepen een weg naar zee mogelijk wordt. De kosten van dit project zijn moeilijk te bena deren, maar zullen meer dan f. 30 miljoen gaan kosten. Burgemeester en wethouders heb ben de conclusie getrokken dat de investeringen en de jaarlijkse tekorten de mogelijkheden van de gemeente Katwijk te boven gaan. "Toch vinden wij het minder juist het rapport zonder meer opzij te leggen", schrijft het gemeentebe stuur aan de raad. B en W worden in deze mening gesterkt doordat vooral de laatste tijd blijkt dat de overheid de behoefte aan ac commodaties voor zeegaande jachten onderkent. Het gemeentebestuur heeft beslo ten om zowel Gedeputeerde Sta ten als het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk van deze studie op de hoog te te brengen en de mogelijkhe den voor subsidie af te tasten. Het vervaardigen van het rapport kost ongeveer achtduizend gul den. ZAALVOETBAL - Vanavond, morgen en vrijdag organiseert LFC in de Ton Mcnken-hal een groots opgezet zaalvoetbaltoer nooi dat vier dagen in beslag zal nemen. Definalcs worden op dinsdag 1 mei gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21