Van Leut toch naar Z-Libanon Grandioze slaapkamer show OLGA PERSOONLIJKE Schaaktalent Jeroen Piket als jongste kampioen gehuldigd en win een vaatwasmachine een Husqvarna ,899,- nu 749,- ■raspai Radio westrik LAATSTE WEEK Koop een Husqvarna naaimachine NAAIMACHINECENTRUM BENNING zig-zag naaimachines vanaf 299,- GEMEENTELIJKE KREDIETBANK De betere theedoek 2,75. SLEUTELTJES WOENSDAG 25 APRIL 1979 BEIROET/DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van Lent van defensie (personeelszaken) brengt vandaag een bezoek aan de Nederlandse VN-solda- ten in Zuid-Libanon. Aan vankelijk zou hij afgelo pen maandag al in Beiroet zijn aangekomen, maar omdat het VN-bataljon hem door de gespannen si tuatie - als gevolg van de beschietingen door de christen-rechtse milities - moeilijk kon ontvangen, werd dat bezoek toen uit gesteld. Als argument gold toen ook dat Van Lent - door de blokkade van de wegen van het VN-gebied naar Arie Verboom In het artikel van zaterdag 21 april jl. "Even bijpraten" schrijft L. Glibber, evenals bij de begro tingsbehandeling, dat het verba zingwekkend is, dat het CDA nog steeds de hand boven het politie ke hoofd van de heer Verboom houdt. Ik had van Glibber iets meer poli tieke visie verwacht. De heer Verboom verdedigt het PvdA- WD-beleid. Als dit collegebeleid niet of onvoldoende uit de verf komt, zou het natuurlijk al te dwaas zijn, als dan door het CDA. de kastanjes uit het vuur zouden worden gehaald voor de PvdA. Nee, de PvdA wist heel goed wie zij deze wethouderszetel toedeelde en zal zelf voor de gevolgen moe ten opdraaien. Mary Kokxhoorn, CD A-raadslid Akkerhoornbloem 16, LEIDEN bet hoofdkwartier van de vre desmacht in Naqoura - dat hoofdkwartier niet kon bereiken. Af en toe is de blokkade welis waar opgeheven, maar dat geldt niet voor burgers. Van Lent zal nu toch in staat zijn om de VN-vredesmacht te be zoeken, omdat het VN-hoofd- kwartier sinds dinsdag weer de beschikking heeft over een heli kopter. De drie andere Noorse VN-helikopters werden vorige week bij de beschietingen ver nield. Van Lent wordt nu, vol gens de VN-woordvoerder in Beiroet, per helikopter vanuit het Unifilgebied over zee naar de in christelijk gebied gelegen encla ve van Naqoura gevlogen, van waar hij weer naar Israël zal ver trekken voor gesprekken op het VN-hoofdkwartier voor het Mid den-Oosten. De woordvoerder van het minis terie van defensie verklaarde gis teravond aanvankelijk dat de staatssecretaris zijn bezoek in Is raël zou afsluiten en vanuit Tel Aviv naar Nederland zou terug keren. In Israël zou Van Lent dan alleen spreken met vertegen woordigers van de Nederlandse ambassade. Gevraagd naar de eventuele moeilijkheden die zo'n oversteekje naar Israël met de Palestijnen zou kunnen opleve ren, verklaarde de woordvoerder dat ter plaatse over het reissche ma zou worden beslist. „Zo'n be zoek is niet in het programma op genomen, er staat nog niets van vast" Over het vertrek van de staatsse cretaris was tot gisteravond offi cieel niets meegedeeld, omdat defensie er zeker van wilde zijn dat het bataljon in Libanon als eerste op de hoogte was van zijn komst. Van Lent, belast met per soneelszaken, zou in Zuid-Liba non alleen over de problemen van de Nederlandse militairen praten. De woordvoerder wilde niet zeg gen of de staatssecretaris met de militaire leiding van Unifil zou spreken over verandering van de richtlijnen. De VN-macht komt momenteel niet tussenbeide bij geveenten tussen Palestijnen en christenen en vuurt ook niet ge richt terug wanneer ze door een van de strijdende partijen wordt bestookt, zoals dat vorige week het geval was met het bombar dement van de christelijke militie op het VN-hoofdkwartier in Na qoura. Sinds vorige week heeft het Ne derlandse VN-bataljon in Zuid- Libanon „versterking" gekregen van een peloton soldaten van het geregelde Libanese leger. Offi cieel moeten zij de VN-troepen bijstaan om op den duur - al ge looft niemand daar in - de taak van de VN-troepen in Zuid-Liba non over te nemen. Stichting voor Natuur en Landschap (Van één r verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - In Zuid-Hol land is een Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land in oprichting. Deze stichting zal coördinerend en organiserend optreden op het gebied van na- tuur- en landschapsbeheer. De doelstelling van de stichting is het stimuleren van een duurzaam behoud van natuur en landschap door middel van beheer, restau ratie en vernieuwing van natuur- en landschapselementen. De stichting tracht dit te bereiken door - Belangengroepen als grondeige naars en -gebruikers, vrijwilli gers, overheids- en semi-over- hcidsinstcllingcn samen te bren gen; - faciliteiten te bieden aan grondei genaren en -gebruikers en vrij willigers in de vorm van gereed schap, begeleiding, verzekering en financiën; - voorlichting te geven, - landschapselementen en be heersplannen te inventariseren; - werkzoekenden in deze sector in te schakelen. LEIDERDORP - "Een natio nale kampioen van tien jaar is tegenwoordig niets bijzon der,. maar een Nederlandse schaakkampioen van tien jaar is dat wel, want in de meer van 100-jarige geschiedenis van de KNSB is dat nog nooit gebeurd. En bovendien heb jij de titel van je broer Marcel overgenomen. Kijk, om je te helpen volgend jaar weer de titel te veroveren, heb ik hier voor jou een aardig boek over gróotmeesters geschreven door Raymond Keene." Met deze woorden zette Piet Se- lier, de wedstrijdleider van de SV Leiderdorp, gisteren in het Dorpshuis de kersverse Nederlandse jeugdkampioen Jeroen Piket in het zonnetje Daarvoor had de Leiderdorpse loco-burgemeester Mevrouw Gehner. die even de raadszaal was ontvlucht. Jeroen al met een boekenbon verrast. Op haar voorstel een schaakhap pening te houden, waarin Je roen dat simultaan tegen een aantal leerlingen van het ba sisonderwijs zou spelen, rea geerde het Leiderdorpse schaakwonder lakoniek met "Oh, die versla ik toch alle maal, want zij kunnen niet schaken" Het veroveren van Neerlands Jeugdtitel in de categorie tot 13 jaar was bepaald geen peuleschilletje. Jeroen: "De opening, die Liafbern Rie- mersma mij in Nijmegen voorschotelde, kende ik niet, zodat ik meteen al in de eerste ronde uitgleed. Trouwens mijn voorbereiding was ook niet optimaal: een aantal vluggertjes met mijn broer Marcel, waarin ik steeds de mist inging. In de tweede ronde was Ronald Hoedt echter een makkie, hoewel tegen Derk Rietveld uit Wassenaar ging het eigen lijk nog vlotter. Kijk, dat ging zo: ik had wit. 1. d4, Pf6. 2. c4, g6. 3. Pc3, Lg7. 4. e4. d6. 5 Lg5, Pbd7. 6. f4, 0-0. 7. Pf3. c5 De nieuwe nationale jeugdschaakkampioen Jeroen Piket 10 jaar) uit Leiderdorp triomfantelijk achter het bordwaarop een stelling uit zijn partij tegen Derk Rietveld uit Wassenaar. 8. d5, Tb8. 9. Dd2, h6. 10. Lh4, a6. 11. Ld3, Pb6. 12. 0-0, Pa8. 13. h3, Pc7.14. Tael, b5.15. e5, de5:, 16. fe5, Pe8.17. d6, g5.18. Pg5:... Toen zijn jongste spruit niet het paard op c7 met pion d6 pak te, maar in plaats daarvan ging offeren, hield zelfs vader Joop zijn hart vast, maar zoonlief had het haarfijn be rekend, want er volgde: 18. hg5. 19. Lg5, Pd5. 20. ed6. Dd6. 21. Te7, Ld4. (anders dameverlies, maar in feite het schaak der wrake.) 22. Khl, Le6. 23. Pe4, Dc 6. 24. Lf6 en zwart loopt mat. In de vierde partij vloerde ik Bart Dijkstra met een doorlo pende vrijpion. "Na dit duel gaf Jeroen zijn vader te ken nen: "Vanavond 3 uit 4, mor gen 4 uit 5." Even voor de huldiging vertelde Jeroen ijskoud, dat "dit mij geluk had gebracht, want inderdaad won ik in een erg ingewikkel de partij van mijn grootste concurrent Joost van Dam door met zijn torens binhen te dringen. Ook in de voorlaat ste ronde tegen Henk Bruin kreeg ik een moeilijke stand, maar wat taktisch gegoochel met mijn beide paarden deed mij toch weer winnen. In de laatste ronde heb ik net zo lang gewacht, totdat mijn enig overgebleven rivaal Joost van Dam op verlies stond. Pas toen heb ik het dame-eindspel, tegen Pieter Bierkens remise gegeven. Of ik profschaker wil worden? Nee hoor, ik doe net als mijn vader schaken als hobby. Een meestertitel zoals John van der Wiel? Misschien wel, maar ik hoef die niet persé te halen. Als ik moet kiezen tus sen schaken en mijn andere hobby voetballen, dan ga ik liever een balletje trappen. Maar ik wil wel het record van Rob Nio Bertholée, die nu al drie nationale jeugdtitels, één in de groep tot 13 jaar en twee in die tot 16 jaar, heeft ver overd, verbeteren. Trouwens ik mag in de groep tot 13 jaar nog twee keer meedoen." Na afloop van de huldiging moest en zou Jeroen Piket, Nederlands kampioen op een leeftijd waarop John van der Wiel net schaken begon te le ren, nog een partijtje spelen. Tegenstander werd Piet Se- lier, uitkomend in het eerste seniorenteam van Leider dorp. Ondanks het late uur, na negenen, wist Jeroen van geen ophouden: "Remise wil ik niet." En hij kreeg gelijk, want met een fraai dameoffer won hij De strijd om de nationale jeugd titel heeft Jeroen overigens geen windeieren gelegd, want de zes hoogst geëindigden gaan onder leiding van mees ter Cor van Wijgerden trai nen. De vier besten zullen dan in het najaar proberen beslag te leggen op het Europese kampioenschap voor landen teams onder 13 jaar. m Baptisten. De Britse en Ierse Baptistenunie zal niet uit de We reldraad van Kerken treden. De jaarvergadering besloot dat gis teren met grote meerderheid van stemmen. Het lidmaatschap van de Wereldraad zal ook niet voor een half jaar worden opgeschort. Voorstellen tot uittreding en op schorting waren ingediend als protest tegen de steun van de We reldraad aan bevrijdingsbewe gingen. Wel zal de Wereldraad op de hoogte worden gesteld van het ongenoegen bij de baptisten over de giften van het anti-racisme- programma. Schotland. Een gisteren in Glas gow gepubliceerd onderzoek on der Schotse rooms-katholieken toont aan dat 77 procent tegen abortus is, terwijl 46 procent zich keert tegen anticonceptie. Vóór priesterwijding van volwassen gehuwde mannen is 44 procent, 41 procent tegen. Vór de vrouw in het ambt bleek 25 procént te zijn en 64 procent tegen. Van de 989 ondervraagde katholieken van 15 jaar en ouder had 40 procent veel sympathie voor priesters die het ambt verlaten om te huwen, 34 procent weinig, 6 procent heel weinig en 19 procent helemaal geen. Een stemadvies vanaf de kansel werd door 28 procent posi tief beoordeeld, door 60 procent negatief. Brazilië. Mgr. Ivo Lorscheider, tot voor kort voorzitter van de La- tijnsamerikaanse bisschoppen conferentie, zal de komende vier jaar de Braziliaanse bisschop penconferentie voorzitten. Lor scheider is 51 jaar en bischop van Santa Maria. De Columbiaanse aartsbisschop Alfonso Lopez Trujillo is hem opgevolgd als voorzitter van de Latijnsameri- kaanse bisschoppenconferentie. Willebrands. Opnieuw heeft kardinaal Willebrands een ge sprek met de paus gehad over de problemen in de Nederlandse kerkprovincie. Pas op 8 mei - op hun maandelijkse vergadering - zal hij zijn collega's verslag daar van doen. De kardinaal zal vóór die tijd over zijn gesprek met de paus niets meedelen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Den Haag W. Chr. Hovius Katwijk aan Zee, te Deventer Th. B. Hop Veenwou- den; aangenomen naar Ternaard (Fr.) G. Hoekstra Spijk (Gr.) maar Harich (Fr.). A. de Kleine Garijp, naar Hantum (Fr.) kandidaat H. G. Teeuwen Leiden. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Dieren C. van der Linden Leer dam; aangenomen naar Middel- harnis A. van der Waal Abben- broek, naar Leeuwarden-West P. Huisman Rijnsburg. Geref. Kerk Vrijgemaakt: beroepen te Vlaar- dingen J. M. Goedhart Zwolle. waarbij iedereen van harte welkom is. Een verrassend nieuwe kollektie slaapkamers staat klaar om zich aan u te presenteren. Welke voorkeur u ook heeft, modern of klassiek: u hebt keuze te over in de uitgebreide toonkamers van Olga. Niet alleen de overweldigende keuze zal u verrassen, de prijzen zullen u meevallen. Kom snel langs in de prachtige slaapkamerwercld van Olga. Openingstijden: maandag t/m zaterdag 9-17 uur, f donderdagavond tot 21 uur Matrassen L.M.F. Evertsenstraat 90 (zijstraat Zijlsingel), Leiden. (Levering via de erkende woninginrichting.) Geversstraat 39-41, oegstgeest, tel. 071-151608 Daarom deze laatste week een extra FEESTELIJKE AANBIEDING Zij wonnen een vaatwasmachine: Mevr. Blansjaar R. Holstraat Leiden Mevr. v. d. Linden, Molenstraat Zoetermeer. vrije arm zig-zag volautomaat natuurlijk bij Leidens grootste naaimachine speciaalzaak Steenstraat 12-12a Leiden, tel. 146380 Levering van Pfaff - Anker - Husqvarna - Singer - Bernina - Lewenstein - Elna Donderdag koopavond parkeren voor de deur of bij molen De Valk reparalie inruil financiering a maximaal 15.000,voor I I Brajjj 8 inwoners van Leiden, Rijnland of VI de Bollenstreek. Tegen kostprijs! Ja, en op aflossingsvoorwaarden, afgestemd op uw mogelijkheden. Bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden, een bank die geen winst hoeft te maken. De folder met alle bijzonderheden ligt voor u klaar. Kom even langs, bel of schrijf even 'n kaartje - dan wordt u een stuk wijzer. Stadhuis, postbus 160, 2300 AD LEIDEN, tel. 071-120270. Hoe meer "wit" er in een theedoek zit, hoe beter hij droogt. DILLE KAMILLE liet - deze overwegend witte doeken I ("speciaal maken. 100 00 katoen in wit/rood of wit/blauw, normaal 3,50 t/m 2 Vereniging interkruis Oegstgeest. Ledenvergaderingen 10 mei 1979 in het wijkgebouw. a. buitengewone ledenvergadering 19.30 uur Agenda: wijziging statuten i.v.m. nieuwe bepalingen Burgerlijk Wetboek, machtiging bestuur n.a.v. wijziging het nodi ge te verrichten. b. gewone ledenvergadering 20.00 uur. Agenda notu len. jaarverslag, rekening 1978, begroting 1979, be stuursverkiezing, contributieverhoging, rondvraag. Stukken liggen ter inzage in het wijkgebouw van maan dag t/m vrijdag tussen 13 en 14 uur, en op dinsdag en donderdag van 17.30-18 uur DILLE KAMILLE Rotterdam - Oude Dijk 207 Amersfoort - Krommestraat 36-40 Utrecht - O Gracht-Wandelwerf 150 k Nijmegen - Pnemstraat 13-Den Haag - Hoogstr 19 Arnhem - Bakkerstraat 60 Leiden - Papengracht 2 DOEN WONDEREN - -f. Bel 071-123256

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19