Toekomst PSY somber na mislukt bekeravontuur Fred André houdt Ajax Volendam tot eind spannend Zoetemelk zet zinnen op Ronde van Spanje Bertie Yogts helpt Borussia in finale UEFA-Cup Twente moeiteloos naar finale WOENSDAG 25 APRIL 1979 SPORT PAGINA 15 MÖNCHENGLADBACH (GPD) - Mede dankzij de aanwezigheid van Bertie Vogts heeft Borussia Mön- chengladbach de finaleplaats in het toernooi om de UEFA- Cup na een overtuigende 4-1 zege op MSV Duisburg be reikt. Tijdens de afscheidswedstrijd enige tijd geleden van de Li- verpoolspeler Emelyn Hug hes zag Borussia-trainer Lat- tek de voetballer Bertie Vogts die zijn moreel geknakte ploeg over het dieptepunt kon helpen. De van een gecompliceerde beenbreuk herstelde Vogts keerde terug binnen de lijnen na een periode van ramp spoed. Negen maanden duurde het ge nezingsproces. Vogts, allang afgeschreven, begon weer te trainen en toen kwam het duel van Liverpool-speler Hughes. Een rentree in de Bundesliga bleef evenwel uit omdat de blonde Duitser zich niet fit genoeg voor deze Duitse competitie voelde" Op 15 mei speel ik met Borus- sia tegen het nationale team en dan is het afgelopen", liet Vogts onlangs weten. De plannen werden gewijzigd. "Bertie, Bertie", klonk het gisteren van de tribune in Mönchengladbach. De kleine Duitser had zich aangemeld. "Als de club me nodig heeft" liet de 96-voudige internatio nal weten, "speel ik". En dat aanbod accepteerde Udo Lat- tek aan de vooravond van de tweede halve finale van de UEFA-Cup. Bertie moet Bo russia Mönchengladbach redden van degradatie naar de tweede liga en een plaats in de finale van de UEFA-Cup bezorgen. De eerste opdracht slaagde. Na het gelijke spel (2-2) in Duisburg werd het op eigen veld een 4-1-triomf. Borussia Mönchengladbach kreeg voor rust twee moge lijkheden via Allan Simon- son. De voor drie seizoenen door Barcelona gecontrac teerde Deen (transfersom 1,6 miljoen, jaarsalaris 400.000 gulden netto) gaf al vallend zijn inzet zoveel effect mee, dat de bal niet alleen naast MSV-doelman Heinze hup pelde, maar naast de paal. In de laatste minuut voor de pauze liet de kleine aanvaller zien waarom de Spaanse club bereid is veel geld neer te tel len. Van 16 meter afstand zond hij de bal naar de bo venhoek (1-0). Het Borussia-doelpunt deed de wedstrijd goed. Een kostelijk spektakel, die tweede helft. Aanvallend voetbal, in een hoog tempo uitgevoerd. MSV Duisburg moest risico's ne men en deed dat zo tactloos, dat Borussia zijn kwaliteiten als counterploeg ten volle kon demonstreren. Hoofdrol in dat geheel niet voor "Bertie de redder", maar voor "Allan de vertrekkende". Twee mi nuten na de hervatting bracht hij met een meesterlijk tikje Kulik alleen voor Heinze (2-0) en in de 54e minuut vergroot te hij zelf de voorsprong (3-0). Borussia was los, kon plotse ling alles dank zij de onmeet bare inbreng van Vogts en dank zij de zichtbare kwalitei ten van Simonson. Lienen bracht het aantal Borussia- goals op vier, Bussers redde de eer voor Duisburg. AMSTERDAM (GPD) - Door zich te revancheren voor zijn gedeeltelijk mislukte optreden een week eerder op eigen veld, heeft Volendams laatste man Fred André ervoor gezorgd dat Ajax zich pas na 180 minuten verzekerd wist van een plaats in de finale van de KNVB-bekerstrijd: 1-1. In de eerste halve-finalewedstrijd was de 37-jarige jongensachtige veteraan er de oorzaak van dat Ajax kon terugkomen in een race, die voor de Amsterdammers ei genlijk al verloren was. André veroorzaakte toen volledig onno dig een strafschop, waardoor Ajax een achterstand van 2-0 kon wegwerken en zich via een ge- lij kspel van 3-3 leek te verzekeren van een zorgeloze return. Zo ver kwam het echter niet. Pas 11 minuten voor tijd kon Ajax dank zij Lerby het imponerende ver schil in stand en kapitaal in de score tot uitdrukking brengen. Nauwelijk vijf minuten later stond Volendam naast Ajax, om dat Andre in een alles-of-niets- poging een solo ondernam, die ditmaal een penalty in zijn voor deel opleverde, omdat Krol hem onderuit haalde. Verdediger Keje Molenaar kon daardoor niet al- leen ichtzorgen, i EINDHOVEN (GPD) - Landskampioen PSV kan het zo langzamerhand - ruw weg een maand voor het einde van de competitie - allemaal wel vergeten. Niet alleen werd de Eindhovense formatie gisteravond voor eigen publiek door FC Twente in de halve finale van het KNVB-beker- toernooi uitgeschakeld, maar bovendien geeft het spel wat de PSV'ers op de grasmat deponeerden allerminst enig optimisme voor de zeer nabije toekomst, waarin een plaats in het UEFA-Cuptoernooi veilig gesteld dient te worden. Met uitzondering van het laatste kwartier van de eerste spee!helft heeft PSV geen moment FC Twente werkelijk echt onder druk kunnen zetten. De treffer die Van der Kuylen in de aller laatste minuut van de eerste helft uit een vrije trap scoorde, zou on der normale omstandigheden voor PSV het sein zijn geweest om de opponent in de tweede speelperiode op te rollen. PSV probeerde dat inderdaad, maar nadat VVill v van de Kerkhof tegen de lat had geschoten en Epi Drost een inzet van Renë van de Kerk hof van de doellijn had gewerkt was het - net als trouwens in het eerste half uur van de wedstrijd waarin enorm matig werd ge presteerd - afgelopen met de landskampioen, waar het overleg bij de opbouw van de offensieve acties volkomen ontbrak en FC Twente in feite nauwelijks echt in de problemen kwam om de win nende 1-0-nederlaag (vorige week werd in de eerste wedstrijd met 4-2 gewonnen) vast te hou den. De poging van FC Twente om alles op de beker te concentreren slaagde derhalve in Eindhoven volkomen. De Twentenaren, die uit de laatste drie competitie duels (tegen NAC en Go Ahead Eagles) in totaal vijf verliespun- ten hadden moeten incasseren voelden er weinig voor offensief voetbal in Eindhoven te laten zien. Rijvers: „Bovendien liep FC Twente in dat eerste half uur erg fris te voetballen. En dan is het nu eenmaal verdraaid moeilijk om Twente weg te tikken" Opdoffer Dat ene doelpunt van PSV. zo wilde FC Twente-trainer Spitz Kohn achteraf wel kwijt, had toch voor FC VVV dwingt AZ deling af VENLO (ANP) - FC ÏW heett de strijd tegen het degradatiespook nog lang niet opgegeven. Nadat de Noordlimburgers zondag Ro- da JC met 1-0 in de kou lieten staan, dwong de equipe van inte rim-trainer Sjef Vergoossen gis teravond AZ'67 een 1-1 gelijkspel af. In dit duel openden de Alkmaar- ders na rust via Jaan de Graaf de score. Die treffer zette de Venlo- naars ertoe aan om AZ'67 op ei gen helft op te sluiten. Door die offensieve tactiek kregen de Noordhollanders goede coun termogelijkheden, maar de ploeg van Georg Kessler liet die onbe nut. In de slotfase tekende invaller Willy Bothmer de luid bejubelde ge lijkmaker aan: 1-1. een geweldige opdoffer binnen de Twentse ploeg gezorgd. Kohn- ..Toen ik de kleedkamer binnen kwam schrok ik me haast dood Het leek wel of we op dat moment de finale al konden vergeten, zo teleurgesteld waren mijn spelers Uiteraard heb ik er een flinke toe spraak tegenaan gegooid, maar met erg veel vertrouwen ben ik nu ook weer niet aan de tweede helft begonnen, omdat ik ook wel wist dat PSV onmiddellijk na rust alle registers open zou trek ken" De Eindhovense registers werden inderdaad volledig opengetrok ken. PSV kon echter niet veel meer produceren dan werkvoet- bal en dat zette tegen het toch al tijd nog over enkele geroutineer de krachten beschikkende FC Twente weinig zoden aan de dijk Ook het feit dat Rijvers Ernie Brandts halverwege de eerste helft al naar voren stuurde, sor- teerde nauwelijks enig effect, omdat hij vrijwel aan banden werd gelegd door de even lange (en betere kopspecialist) Niels Overweg. Rijvers: „Ik wilde voorin wat meer lengte hebben, een man die met het doorkoppen van de ballen deTwente-defensie onder druk zou kunnen houden. In eerste instantie was het de be doeling dat Wildschut als opko mende man voor het gevaar zou moeten zorgen en Lubse en Deij- kers van munitie zou moeten voorzien. Datlukteniet helemaal, zodat ik tijdens de wédstrijd het strijdplan gedeeltelijk moest wij- In feite kreeg PSV in de eerste hele eerste helft slechts éen kans. toen Lubse bij onzorgvuldig uitver dedigen van FC Twente de bal voor de voeten kreeg. Lubse schoot echter precies in de han den van de uitstekend opgestelde ex-PSV-reservedoelman Van Gerven. In de 32sle minuut claimde PSV nog wel een straf schop, toen Drost een omhaal van Gerrie Deijkers met beide han den uit het doel sloeg, maar scheidsrechter Keizer had even tevoren een overtreding van één van de PSV'ers gezien en weiger- deondanks fel aandringen van de Brabanders een strafschop te ge- Spitz Kohn: „Dit duel wil ik rang schikken onder het typische be kervoetbal, hoewel er beslist niet hard werd gespeeld Het uitdelen van slechts één gele kaart, aan Kick van der Vall zegt in dit op zicht voldoende. Wel werd er conditioneel veel varj de spelers gevraagd. Dat is dan ook de reden dat ik in de tweede helft zowel Sanchez Torres als Pahlplatz uit moest wisselen voor Strijdveen en Smand". Overigens, wel twee verdedigers. Kohn: „Ja. natuur lijk, ik kan moeilijk het risico nemen dat vlak voor tijd PSV op nieuw net als in de eerste helft een doelpunt zou scoren en daarmee in de finale zou staan" Curieus fragment uit het. bekerduel PSV-FC Twente. Gerrie Deijkers (midden) passeert Twente-doelman André van Gerven. De inzet zou door Epi Drost (niet zichtbaar) met de hand uit het doel worden gewerkt. Terwijl PSV een penalty claimde, gaf arbiter Keizer Twente een vrije schop .omdat Deijkers Niels Overweg rechtszou hebben geduwd. JEREZ - Joop Zoetemelk heeft zijn zinnen gezet op de eind zege in de ronde van Spanje. Dat bleek zaterdag al toen zijn naam ontbrak op de deelnemerslijst van Luik- Bastenaken-Luik. De 32-ja- rige Nederlander liet de klassieker voor wat het was en vertrok het weekeinde al naar Jerez de la Frontera, een stadje in het zuidwesten van Spanje, waar gisteren de proloog plaats vond van de Vuelta. De grondige verkenning van het stratenparkoers leverde het optimale rendement op. Zoetemelk legde de 6300 me ter af in 8 minuten en 16 se conden, wat een gemiddelde snelheid van 45,8 kilometer i- Joop Zoetemelk per uur betekende. Zijn tijd, gerealiseerd met sterke te genwind, kon niemand van de negentig deelnemers be naderen. Ook Michel Pollen- tier en Lucien van Impe, Zoetemelks voornaamste tegenstrevers, niet. Zij moesten respectievelijk 17 en 18 kostbare seconden prijs geven. Naast de voortreffelijke start van Zoetemelk was ook het rijden van Jan en Adri van Houwelingen in de korte tijdrit hoopvol. Jan van 1 Houwelingen legde beslag kop de fraaie vierde plaats in dezelfde tijd als Lucien van V Impe. Adri klasseerde zich als elfde op 34 seconden van de winnaar. Frits Pirard, ploegmakker van Zoete melk, eindigde als 21ste en Cees Bal werd met zijn 30ste plaats de laatste Nederlan der. Dubbel De ploeg van trainer Cor Brom voelde zich in die slotfase zelfs geroepen om met zes a zeven man te verdedigen. Op die manier mag Ajax nu verder bekeren tegen FC Twente, eenvoudig omdat de eerder in de uitwedstrijd ge scoorde doelpunten dubbel tel len. Ondanks twee remises verspeelde eerste-divisiekandidaat V olen- dam daardoor zijn laatste kans om het volgend seizoen Europees voetbal te spelen. De professio nele amateurs, die dit seizoen in de competitie vrijwel uitsluitend voor teleurstellingen zorgden, maar in de bekerstrijd hebben gestunt tegen Fevenoord en Sparta, riepen gisteravond in De Meer herinneringen op aan de formatie die Ajax vorig seizoen met 2-1 klopte. Bij die gelegen heid was Trainer Jan Mak ge dwongen om een versterkt C- team in het veld te sturen In de tweede halve-finale was Vo lendam andermaal verre van compleet. Bij het groepje gebles seerden, (onder wie Kraal en Jonk) voegde zich vlak voor de wedstrijd voorstopper Kees Guyt. Tijdens de warming-up kreeg hij opnieuw last van zijn middenvoetsbeentje. ,.Ik had kunnen spelen, maar ik wilde geen enkel risico nemen voor de wedstrijd van zondag tegen VVV" Om dezelfde reden bleven aanvan kelijk ook Dick Bond en spits Jan Plat aan de kant. Zij draafden pas na rust op toen bleek dat hun teamgenoten de op papier onge lijke strijd bepaald nog niet had den opgegeven. Nog altijd zonder doelman Schrijvers (hij werd op nieuw vervangen door Storm) en Zwamborn, maar weer met Krol, slaagde Ajax er niet in om het eerder in Volendam afgeleverde werk af te maken. Vergeleken met het duel tegen NEC afgelo pen zaterdag voetbalde Ajax op een heel wat hoger niveau. Vooral in het centrum van de verdedi ging, waar de rust duidelijk bleek teruggekeerd. Schoenaker en Wijnberg werkten tegen NEC meer langs elkaar heen dan met elkaar. De tandem Krol-Wijnberg bleek echter ui terst solide. Krol beperkte zich weliswaar tot het hoogst noodza kelijke, bemoeide zich slechts bij yitzondering met de opbouw van de aanval, maar was met zijn overtuigende manier van ingrij pen en organiseren wel de rust gevende figuur naar wie is uitge keken sinds hij op 17. december van het vorig jaar tegen FC Twen te zijn laatste volledige Wedstrijd speelde. Voldoenden Ook in de overige linies werden voldoenden gescoord, maar de agressiviteit die het team ken merkte in wedstrijden tegen bij voorbeeld Honved en Bilbao ontbrak. Cor Brom: „Je kunt be ter met een 1-0 achterstand be ginnen. In dit geval wisten de spelers niet wat ze moesten doen. al moet ik daar wel bij zeggen dat we niet op nul-nul hebben ge speeld" Gevoegd bij het geluk dat Volen dam een week geleden miste, maar nu overvloedig ten deel viel (Braan moest eenmaal redden op de doellijn bij een inzet van Ler by, een handsbal van Visser in het strafschopgebied werd over het hoofd gezien en een kopbal van Clarke ging via de lat over het doel) leverde dat voor Volendam bij rust een „ideale" score van 0-0 op. Mak: „Die situatie was ons uitgangspunt. We zouden voor de rust op 0-0 gokken en eventueel via een counter proberen te sco ren. Als die opzet zou slagen zou den we in de tweede helft frank en vrij gaan spelen" Lef Volendam. dat voor de rust slechts een kleine mogelijkheid kreeg (Wim Kwakman trapte in goede positie over de bal), kon door meer lef in zijn spel te brengen in de tweede helft ook aantonen dat dit Ajax nog altijd niet toe is aan topvoetbal. De Amsterdammers, die zich in de eerste helft meestal geconfronteerd zagen met Volendamse dijk v moesten het initiatief geleidelijk aan delen met de tegenstander Dat leverde onder meer een rian te kans op voor Visser, die nadat Klaas Kwakman en Braan de verdediging van Ajax volledig hadden uitgespeeld, voor „open" doel miste. Desondanks wist Ajax zich van zijn opponent te distantiëren toen de voor Erkens ingevallen Tamaha- ta de bal uit een hoekschop op het hoofd van Lerby legde, die feil loos inkopte: 1-0. Dat Volendam mentaal sterk kan zijn bleek daarna, toen de ploeg evenals in 1958 (in de eindstrijd werd destijds met 4-3 van Sparta verloren) toch nog beslag leek te gaan leggen op een plaats in de finale. Nadat André en Molenaar voor 1-1 hadden gezorgd, zag André de bal echter uit een vrije trap van Visser juist naast het doel belanden. Mak: „In ieder ge val hebben we bewezen dat we nog voldoende veerkracht heb ben om ons in de slotfase van de competitie nog te redden"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15