Callaghan over Rhodesië wil conferentie Saoedi-Arabië verbreekt betrekkingen iet Egypte NAAST HET NIEUWS Verkiezingen Thailand onbeslist geëindigd Dode bij demonstratie DDR-ambassadeur in Oeganda vermist Olieberichten in Zuid-Afrika verboden Amerikanen protesteren Sithole: „Onderzoek naar onregelmatigheden" DINSDAG 24 APRIL 1979 -IHDdMI.UI.M PAGINA Het is gisteren tot een fikse confron tatie gekomen tussen politie en dui zenden demonstranten die met straatstenen en flessen gewapend op de been u aren omdat het neo-na- zistische Nationale Front een bij eenkomst wilde houden in Southall. Daarbij is één dode gevallen, de le raar Robert Peach. Deze man werd aan het hoofd getroffen door een van de vele projectielen waarmee de politie werd bestookt. Na een her senoperatie overleed hij vanmor gen in het ziekenhuis. Peach was lid van de anti-naziliga in Groot-Brit- tannië. Verder werden meer dan 250 de monstranten aangehouden en min stens tien politiemensen raakten ernstig gewond, al voordat de bij eenkomst was begonnen Volgens de politie wierpen 200 men sen van Aziatische afoomst die een spoorbrug "bezet" hielden, stenen naar de politie en gooiden proteste rende groepen op een andere plaats winkelruiten in. Bereden politu orkwam dat de i massaal naar van Southall aan eigendom- Het Nationale Front is tegenstan der van immigratie van alle niet- blanken en bepleit gedwongen emi gratie van mensen van niet-Britse origine. Steeds als het Front in de afgelopen jaren actief was, kwam het tot bloedige schermutselingen tussen zijn leden en tegenstanders van zijn politiek. Deze verkiezingen zouden vervol gens gehouden moeten worden onder toezicht van een interna tionaal lichaam (waarschijnlijk heeft de premier hierbij een VN- commissie in gedachten), en het belangrijkste doel van de confe rentie zou moeten zijn het berei ken van een staakt-het-vuren- overeenkomst tussen de zwart- blanke regering in Salisbury en de guerrillagroepen die zich voornamelijk in Zambia ophou den. De leiders van het Patriottisch Front. Nkomo en Moegabe, heb ben Engeland al gewaarschuwd geen stappen naar herstel van de betrekkingen met het Smith-re gime te ondernemen. Washington Opportunist Callaghan stelde voor dat de confe rentie onder zijn voorzitterschap zou plaatsvinden, waaruit afgele zen mag worden dat de bijeen komst niet in Rhodesië zelf ge houden zou worden, maar ver moedelijk opnieuw in Genève, waar een eerdere samenspraak mislukte. Gezien het verkie zingsklimaat in Engeland, werd Callaghan vrijwel onmiddellijk na de aankondiging van zijn plannen door de conservatieven uitgemaakt voor een opportunist die de gelegenheid aangreep om zich op te stellen als een „interna tionale staatsman", zij het op een zinkend schip. Het voorstel van de premier komt op een tijdstip dat in Rhodesië al algemene verkiezingen zijn ge houden en men nog bezig is met het tellen van uitgebrachte stemmen, die, naar schatting, een overwinning zullen opleveren voor de zwarte bisschop Abel Muzorewa, die dan premier zou worden. Het is daarom te betwij felen of Callaghans voorstel veel gewicht in de schaal zou leggen. Daarentegen heeft Washington ook hernieuwde belangstelling ge toond voor het Rhodesische probleem, met een oproep om de niet erg effectieve economische boycot tegen dat land op te hef fen. Het ziet er naar uit dat Cal laghans voorstel niet los te zien is van de verkiezingssfeer in Enge land, te meer omdat de conserva tieven een erkenning van het door de Rhodesische verkiezin gen ondersteunde bewind voor staan. Gezien de huidige opinie peiling heeft Callaghans voorstel alle kenmerken van een acade mische oppositie. Dominee Ndabaningi Sithole, een van de drie zwarte nationalisti sche leiders in Rhodesië, die met de naar alle waarschijnlijkheid winnende bisschop Muzorewa en Rhodesische verkiezingen in ging, heeft gisteren, terwijl de telling nog aan de gang was, de instelling van een commissie van onderzoek naar de „schandalige onregelmatigheden" bij de ver kiezingen geëist. Hij ging blijkens de berichten niet nader in op deze door hem gecon stateerde onregelmatigheden, maar eerder waren in twee dis tricten opkomstpercentages van boven de honderd geconstateerd. Sithole waarschuwde, dat tot een commissie van onderzoek is sa mengesteld zijn partij en hijzelf ervan zullen uitgaan, dat „de ver kiezingsuitslag de uitspraak van het volk niet weergeeft en bijge volg het probleem niet zal oplos sen. dat de verkiezingen geacht worden te zullen oplossen". Gisteren zag het er na het tellen van een deel van de stemmen overi gens al naar uit dat de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (KANC) van bisschop Abel Mu- duidelijk had gewonnen. BERLIJN (DPA/UPI) - De ambas sadeur van de DDR in Oeganda, Gottfried Lessing, en de tweede secretaris van deze ambassade in Kampala, Lothar Hentschel, worden vermist. Een ambassadeur-mct-bijzondere- opdracht van de DDR, Hans-Jür- gen Weitz, heeft 'in de afgelopen dagen' in Kampala geprobeerd het lot van de twee vermiste di plomaten op te helderen. Het is hem tot dusver nog niet gelukt. Lessing en Hentschel en hun echt genotes bevonden zich tijdens de inneming van Kampala door Tanzaniaanse soldaten en Oe- gandese ballingensoldaten in de hoofdstad. In hoge diplomatieke kringen in de Oegandese hoofdstad is gisteren gezegd dat het verdreven staats hoofd Idi Amin in Irak is aange komen in een wanhopige poging hulp te krijgen. Volgens genoemde kringen is Amin twee dagen geleden uit Li bië in Bagdad aangekomen en wil hij militaire steun en wapens om de strijd tegen de voorlopige re gering van Jusufu Luie voort te zetten. Het Iraakse antwoord is niet bekend, maar de val van Jinja - de op één na grootste stad in Oeganda - schijnt de kansen van Amin hebben teniet gedaan. Amin liet twee maanden geleden zijn gezin al naar Irak vertrekken. Inmiddels arriveerde gisteren een uit vijf leden bestaande Ameri kaanse delegatie op de luchtha ven van Entebbe om over nor- i de betrekkingen gancties Aanval Israël op kamp van Palestijnen BEIROET (AFP) - Israëlische vaar tuigen hebben gistermiddag het Palestijnse vluchtelingenkamp Al Bass, vlak bij de Zuidlibanese kustplaats Tirus gebombardeerd. Zo hebben verslaggevers uit dat gebied meegedeeld. Een groot aantal burgers is getroffen, aldus de correspondenten. Voorts is melding gemaakt van de aanwe zigheid van Israëlische vaartui gen ter hoogte van de belangrijk ste stad in Zuid-Libanon, Saida, die veertig kilometer ten zuiden van Beiroet ligt. De stemmen in Rhodesië wo heeft weten te krijgen Ds. Sithole wil een onderzoek den geteld. Hel lijkt erop dat bisschop Moezorewa de meeste kiezers op zijn hatid laar 'onregelmatigheden' bij de verkiezingen Drie Amerikaanse senatoren heb ben bij president Carter aange drongen op opheffing van de economische sancties tegen Rhodesië. Dit zou moeten gebeu ren binnen tien dagen na de in stallatie van een zwarte meerder heidsregering. Volgens de drie had de overgangsregering van premier Smith en de drie zwarte nationalistische leiders voldaan aan alle voorwaarden die het congres vorig jaar had gesteld voor opheffing van het handels embargo. Deze voorwaarden wa ren vrije verkiezingen en ak koordverklaringen met een con ferentie van alle partijen in de Rhodesische kwestie. Smith verklaarde gisteren interna tionale erkenning te verwachten „binnen een paar maanden" en van Amerikaanse zijde mogelijk opheffing van de economische sancties, maar met onthouding van diplomatieke erkenning. JAKARTA-BANGKOK - De verkiezingen voor een nieuw parlement in Thai land zijn onbeslist geëin digd. Geen enkele partij heeft kans gezien een werkbare meerderheid te behalen in het nieuwe parlement dat 301 zetels telt. Verwacht wordt dat er een coalitieregering zal worden gevormd door ten minste drie belangrijke partijen, onder leiding van premier Kriangsak Chomanan, die in 1977 via een onbloedige staats greep aan de macht is ge komen. Dat Kriangsak zou aanblijven als Thailands „eerste man" stond al bij voorbaat vast. De premier wordt gekozen door de 225 leden van de Senaat en de 301 parle mentariërs. Kriangsak zelf heeft de Senaat samengesteld, die overheerst wordt door militairen en bankiers. Van die 225 stem men is hij al zeker. Om aan een parlementaire meerderheid te komen heeft hij nog maar 39 stemmen nodig in het Lagerhuis. Daarmee zal Kriangsak ongetwij feld geen problemen hebben, want zes politieke partijen die op hun lijstje de generaal als premier hebben staan, hebben in het par lement 32 zetels gewonnen. Daarbij komt nog de steun voor Kriangsak van de 63 onafhanke lijke kandidaten die de verkie zingen de eerste tweeëneenhalf jaar glansrijk hebben afgeslo ten. Kriangsak hoefde zich tijdens de verkiezingen niet kandidaat te stellen aangezien de Grondwet die zijn regering heeft opgesteld, toelaat dat er een ongekozen premier is die bovendien het recht heeft om de 225 senatoren te benoemen. De verkiezingen verliepen zonder enige noemenswaardige inciden ten. Wel hebben guerrilla's in het noordwesten van Thailand func tionarissen die stembureaus KAAPSTAD (Reuter) - De Zuid afrikaanse regering heeft giste ren een wetsontwerp ingediend dat een gevangenisstraf van ten hoogste zeven jaar en een boete van ten hoogste 7.000 rand (onge veer 17.000 gulden) stelt oo be richtgeving over de olievoorzie ning van Zuid-Afrika. Zowel publikaüe binnen als buiten Zuid-Afrika is strafbaar. Sinds de oliestroom uit Iran - dat naar schatting 90 procent van het Zuidafnkaanse olieverbruik le verde - begint op te drogen, is de Zuidafrikaanse regering nog be hoedzamer dan vroeger met in formatie over de olievoorziening. Vijanden van Zuid-Afrika zou den met deze inforrhatie hun voordeel kunnen doen, zo meent de regering. moesten opzetten het werk lastig gemaakt. Intussen heerst er aan Thais-Kam- pucheaanse grens nog altijd een crisissfeer. Thailand wordt over stroomd door vluchtelingen uit het buurland: In het afgelopen weekeinde zijn 20.000 Khmer soldaten en gezinnen naar Thai land uitgeweken om de opruk kende Vietnamese troepen te ontvluchten. De situatie wordt door diplomatieke waarnemers chaotisch genoemd. De 20.000 vluchtelingen weigeren ondanks aandringen van Thaise militairen naar het front terug te keren. Zij hebben hun kampen opgeslagen op 40 km ten zuiden van de Thai se grensplaats Aranijapratet. Volgens militaire waarnemers in Bangkok hebben 60.000 Khmer soldaten die in Kampuchea zijn achtergebleven zich ingegraven in posities op enkele kilometers voor de Thaise grens in een laat ste wanhopige poging om het Bomaanslagen in Spanje MADRID (UPI) - In Barcelona is gisteren een spoorwegstation door een bomontploffing be schadigd. In Catalonië veroor zaakte een bomontploffing brand op het terrein voor de aanleg van een aardgasleiding. De ontploffing op het station "Sants" leidde tot onderbreking van het treinverkeer, onder meer naar het vliegveld van Barcelona. De andere ontploffing had plaats in Vandelloshij Tarragona. Ze ver oorzaakte kortsluiting in een hoogspanningskabel en brand die 2 hectare grond vernielde van boeren die tegen de aanleg van de buisleiding zijn. KINDERPARLEMENT Kinderen uit verscheidene westelijke en socialistische landen en uit de Derde Wereld hebben gisteren op uitnodiging van de Turk se overheid in Ankara het eerste internationale 'kinderparle- ment' opgericht en in een gemeenschappelijke verklaring opge roepen tot vrede en eenheid in de wereld. Het was het hoogtepunt van de feestelijkheden van de Turkse 'nationale dag van de onafhankelijkheid van het kind'. RIJWIEL VAN DE TOEKOMST Het rijwiel van de toekomst is tot een grootte van 43 cm inklapbaar en laat zich als een aktetas meedragen. In een hoes van plastic verpakt kan men het als handbagege meenemen naar zijn plaats op kantoor of in fabriek. De uitvinder van het rijwiel-van-de-toekomst, de 30-jarige bouw kundige Juan Szumowski, kreeg gisteren in Londen de eerste prijs in de wedstrijd "het rijwiel van de toekomst". Szumowski zegt dat zijn fiets wanneer hij massaal in produktie wordt genomen, goedkoper kan zijn dan de huidige. De tweede prijs is gegaan naar een ontwerper in Londen met een rijwiel van hard plastic dat in plaats van een ketting een gummi band heeft waaraan geen olie en onderhoud te pas hoeven ko- THUIS' Niemand nodigde haar ertoe uit, maar zij thuis was. De politie van Hollywood ontving een telefoontje van een dame die zei dat iemand in haar huis het bad liet vollopen. De agenten die kwamen kijken troffen in de badkamer een vrouw aan die een bad genomen had en daarna de badjas van de be woonster had omgeslagen. Behalve de badjas en de liters badwater vermiste de bewoonster van het huis niets. De indringster weigerde zich bekend te maken en werd door de politie afgeleverd bij een instituut waar men zich om mensen met geheugenstoornis bekon MOSKOU - De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft officieel geprotesteerd tégen de behandeling van een Ame rikaanse journalist in de Cen- traal-Aziatische stad Tash kent. Het protest betreft de gebeurtenissen rondom de journalist Robin Knight, die volgens zijn eigen zeggen tij denseen „verjaardagsfeestje" door Sowjet-functionarissen zou zijn bedwelmd. Knight is daarna meer dan 12 uur bui ten bewustzijn geweest, ter wijl z'n vrouw in deze uren door dezelfde Sowjet-func tionarissen zou zijn gemoles teerd. Tijdens een werkbezoek aan Tashkent werden Knight en zijn vrouw uitgenodigd door een gids van de officiële reis organisatie Intourist. Tijdens de bijeenkpmst in een bui tenhuisje aan de rand van de stad is Knight volgens zijn verklaringen bedwelmd door een glas wodka met inhoud. Enkele minuten na het nutti gen daarvan was hij buiten kennis. Toen zijn vrouw daarop weigerde eenzelfde glas wodka te drinken, werd zij door drie van de gastheren meegenomen en bedreigd met fysiek geweld. Na bijna drie kwartier zijn de Knights toen per bus terug gebracht naar hun hotel, waar men de Amerikaan „wegens dronkenschap" dreigde te ar resteren. Nadat mevrouw Knight tegenover vijf poli tiemannen had geweigerd een schriftelijke schuldbe kentenis voor Knight te on dertekenen, werd haar aan vankelijk geweigerd om de Amerikaanse ambassade in Moskou te bellen. Robin Knight is pas de volgende ochtend weer bij bewustzijn gekomen en daarna met zijn vrouw naar Moskou terugge keerd. Knight is in de Sowjet-pers di verse malen gekritiseerd vanwege zijn berichtgeving over de Sowjet-Unie, die de goedkeuring van de Kremlin- machthebbers kennelijk niet kan wegdragen. Hij zei nooit eerder onderwerp van een of andere vorm van lichamelijk geweld te zijn geweest. De onverkwikkelijke gebeurte nissen rondom het echtpaar Knight vormen het tweede geVal binnen enkele maanden waarbij een westerse corres pondent klaagt overeen vorm van bedwelming. Tijdens de terugkeer van een bezoek aan de Baltische sta ten werd kort geleden de Westduitse journalist Drewer onwel. Volgens zijn eigen op vatting was zijn eten „be werkt". Collega's die hetzelf de maal hadden gebruikt, kregen daarvan geen enkele last. Kort na terugkeer in Moskou werden aantekenin gen en een geluidsband uit zijn auto gestolen. Enkele da gen later werd zijn vrouw tij dens inkopen in de stad be dreigd door enkele Sowjet- burgers. RIAD (AFP) - Saoedi-Arabië heeft besloten de diplomatieke en politieke banden mét Egypte te verbreken, zo heeft het Saoedi- sche persbureau gisteren bekendge maakt. Het besluit hiertoe is genomen op een bijeenkomst van de ministerraad gis teravond, aldus het persbureau. De minis terraad stond onder voorzitterschap van prins Abdallah Ben Abdel Aziz, de tweede vice-premier van het land en hoofd van de Nationale Garde. Minister van voorlichting Mohammed Ab- doe Jamani zei na de bijeenkomst dat de verbreking was ingegeven door het feit dat Egypte „op het punt staat diplomatie ke betrekkingen aan te knopen met de zionistische vijand (Israël) en is begonnen met het onderhouden van normale be trekkingen". Zodoende, vervolgde minister Jamani, ziet Egypte af van het nastreven van de mini male doelstellingen van Arabië met het oog op de vestiging van een rechtvaardige en algemene vrede. Saoedi-Arabië blijft intussen hopen, be sloot hij, dat de redenen die tot zijn maat regel geleid hebben, zullen worden weg genomen en de betrekkingen gemaakt kunnen worden tot wat zij in het verleden Egypte heeft eveneens besloten zijn diplo matieke betrekkingen te verbreken met Saoedi-Arabië en Koeweit, als antwoord op het besluit van deze twee hun banden met Cairo door te snijden. Volgens een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken, verspreid door de Egyptische televisie in een extra uit zending, ging de verbreking onmiddellijk De economische banden van Saoedi-Arabië met Egypte worden niet getroffen. Wat betekent dat Egypte een van de grootste ontvangers van Saoedi-Arabische eco nomische bijstand blijft. Koeweit verbrak niet alleen de diplomatie ke en politieke maar ook de economische betrekkingen met Cairo. LONDEN - Een Aziatische de monstrant wordt door politie-agen- ten in de Londense voorstad Sou thall weggevoerd. LONDEN-SALISBURY-WASHINGTON (GPD/UPI/AFP) - Premier James Callaghan heeft het voornemen om, indien hij op 3 mei wordt herkozen, een conferentie te beleggen met alle partijen die betrokken zijn bij het conflict rond Rhodesië. Callaghan zei op een verkie zingspersconferentie dat hij streefde naar nieuwe al gemene verkiezingen waaraan ook de verzetsgroepen buiten Rhodesië zouden moeten deelnemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9