Herindeling van gemeenten: geen grote problemen Plannen voor vaste Huigbrug Comité tegen plan open Trekvliet Van Lent bouwt nog eens twee droomjachten Bezwaren tegen i nieuwe fiets- voetgan gersbrug SSB Onderzoek in o.a. Zwammerdam Keuze tussen drie mogelijkheden Geen Van bromfiets beroofd voor de veerlieden DEN HAAG - In Alphen aan den Rijn heeft de groei de afgelopen jaren zoveel aandacht opgeëist dat de kleine kernen (Zwammerdam, Aarlanderveen) onvoldoende aandacht krijgen. Zo althans wordt het door de bevolking gevoeld en ook door ambtenaren aangevoerd ter verkla ring van het gevoerde beleid. Dat is een van de bevindingen die onderzoekers van de vakgroep bestuurskunde aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam hebben opgedaan in een onderzoek naar de ervaringen met de gemeente lijke herindelingen in Zuid-Hol land. De resultaten van dit onder zoek zijn vanmiddag bekend ge maakt. Dat Zwammerdam en ook het al in 1918 (met Oudshoorn) bij Alphen gevoegde Aarlanderveen zich achtergesteld voelen is vol gens de onderzoekers meer het gevolg en een typisch probleem van het feit dat de gemeente uit verscheidene kernen bestaat, dan van het tijdstip van gemeentelij ke herindeling en de gang van za ken daarbij. De problemen zijn meer het gevolg van het over heidsbeleid ten opzichte van kleine kernen, bijvoorbeeld op het gebied van onderwijs. Het onderzoek van de vakgroep, dat in opdracht van het provin ciaal bestuur werd uitgevoerd, heeft zich voltrokken over de volgende gemeenten: Alphen aan den Rijn, Dirksland, Driebrug- gen, Hellevoetsluis, Middelhar- nis en Oostflakkee. Het ging hierbij om verschillende soorten herindeling; in het geval van Al phen om de toevoeging van een kleine kern (Zwammerdam) aan zoek de gevolgtrekking dat de herindeling van de gemeenten niet datgene heeft gebracht wat uitgesproken voorstanders ervan hadden venvacht, maar ook niet zo negatief is uitgepakt als tegen standers hadden gevreesd. "Sa menwerking binnen de nieuwe gemeente mag bij het voorberei den van gemeentelijke herinde ling niet veronachtzaamd wor den, maar het is een oplosbaar probleem dat de opstelling van herindelingsplannen niet moet overheersen", aldus de onder zoekers. Wel vinden ze dat de herindeling niet tot de kleine nieuwe gemeenten moet leiden, zoals bij de vorming van o.m. Driebruggen is gebeurd. Het herindelen van gemeenten kan volgens de onderzoekers niet meer zijn dan een beleid dat bete re voorwaarden schept, maar leidt niet automatisch tot veran deringen. "De impulsen voor verandering zullen van elders moeten komen". Gemeentelijke herindeling moet niet op zichzelf worden bekeken maar als onder deel van het totale beleid van provincie en rijk ten opzichte van de gemeente, aldus de onderzoe kers. een grotere gemeente. Bij de herindeling in 1964 van oostelijk Zuid-Holland werden de ge meenten Papekop, Hekendorp, Lange Ruige Weide en een groot deel van Waarder samengevoegd tot Driebruggen; de gemeente Zwammerdam werd opgeheven en de dorpskern daarvan bij Al phen aan den Rijn gevoegd On danks een actie die daartegen door (een deel van) de bevolking werd gevoerd. Onderzoek Na haar in 1978 uitgevoerd onder zoek is de vakgroep van de Vrije Universiteit tot de conclusie ge komen dat herindeling van ge meenten niet hoeft te leiden tot grote samenwerkingsproblemen tussen de samengevoegde kern en. Wél verandert in de nieuw ge vormde gemeenten de wijze Een karakteristiek stukje Zwamt waarop het gemeentebestuur contact onderhoud met de be volking, zonder dat sprake is van een verbetering of verslechte ring. Er hebben zich, zo blijkt uit het on derzoek, in de onderzochte ge meenten geen grote conflicten voorgedaan over het beleid ten opzichte van vroeger zelfstandige kernen. Op een enkele uitzonde ring na en die heeft zich in Zwammerdam afgespeeld rond het door de Zwammerdammers felbegeerde zwembad, waarvoor de vroegere gemeente grond had gereserveerd. Het zwembad is er niet gekomen; wel een nieuw sportvelden complex. Ook in an dere opzichten vormt Zwam merdam ten opzichte van ander samengevoegde gemeenten een uitzondering. Het is de enige kern waar na de herindeling een be langenvereniging is opgericht. Alleen in Zwammerdam heeft het vroegere gemeentebestuur er voor de herindeling nadrukkelijk naar gestreefd om met de ge meente Alphen aan den Rijn tot afspraken te komen ovèr de ont wikkeling van de kern. De onderzoekers van de Vrije Uni versiteit trekken uit hun onder LEIDEN - De stichting Breed Mo numentencomité heeft bij de Leidse gemeenteraad aange drongen het besluit om het zui delijke deel van de Trekvliet (tus sen Groenhoven straat en Woute- renbrug) open te graven, op te schorten. Het comité acht de ge meentelijke plannen onvoldoen de. De gemeente maakte vorige maand plannen bekend voor het open- graven van het zuidelijk deel van de Trekvliet. De gemeente is hiervoor overigens afhankelijk van rijkssubsidie. De gemeente raad moet de plannen daarnaast nog goedkeuren.Tot het open graven van het noordelijk deel (tussen Noordeinde en Groenho- venstraat) werd al eerder beslo ten. In een brief aan de gemeenteraad verwijt het Breed Monumenten comité de gemeente 'discrimina tie' in het verschil tussen de plannen voor het noordelijk en zuidelijk deel van de Trekvliet. Het eerste noemt het comité 'een royale waterpartij met vaarwater voor de universiteit.' Het tweede ziet men als 'een nogal armetieri ge sloot voor de rest van het ge bied.' Het comité vraagt de gemeente voor het opengraven van de Trekvliet tussen Groenhoven- straat en Wouterenbrug meer mogelijkheden uit te werken en vraagt daarnaast om een beter overleg met de buurtbewoners. Het wijkcomité Vreewijk heeft de gemeenteraad geadviseerd bij uitvoering van de plannen te kie zen vooreen oplossing waarbij de Wouterenbrug niet voor autover keer geschikt wordt gemaakt. Bij het opengraven van de Trekvliet wil de gemeente tegelijk een nieuwe brug aanleggen. De ge meente overweegt om deze brug ook geschikt te maken voor au toverkeer. LEIDEN - De schipbrug tussen de Maresingel en het Huigpark wordt ver vangen door een definitie ve verbinding. De ge meente heeft plannen ontwikkeld voor een vaste brug als vervanging van de bestaande schipbrug. De gemeenteraad moet nog een keuze doen wat voor soort verbinding er moet komen. Komende donderdag krijgt de raadscommissie ruimtelijke or dening drie mogelijkheden voor gelegd. Burgemeester en wet houders stellen de commissie voor te kiezen tussen een houten ophaalbrug, een vaste houten brug en een vaste brug met een passende vormgeving. Bij de aanleg van de nieuwe brug wordt de bestaande schipburg tijdelijk verplaatst naar een oversteek plaats ter hoogte van de Konings traat. De dienst gemeentewerken heeft eerder al voorkeur gegeven aan een houten ophaalbrug. Een der gelijke verbinding is volgens de dienst het meest passend in het stadsgezicht. Daarnaast lag er vroeger over de Maresingel ook een opklapbrug. Deze brug moest in 1964 vanwege de slechte staat worden afgebroken. De kosten van een nieuwe opklap brug met bijkomende voorzie ningen komen op ongeveer 400.000 gulden. Een vaste houten brug is aanzienlijk goedkoper. De kosten van een vaste brug zijn - zonder bijkomende voorzienin gen - door gemeentewerken op ruim 200.000 gulden becijferd. Burgemeester en wethouders heb ben de dienst naast deze twee mogelijkheden nog een derde al ternatief laten ontwikkelen In overleg met wethouder Waal (stadsontwikkeling) is een schets gemaakt van een karakteristieke houten brug, zoals het Paters- bruggetje over de Witte Singel. Van deze oplossing is nog geen kostenraming gemaakt. De bestaande schipbrug Wachtend bij stoplicht LEIDEN-Opeen vrij brutale manier werd een 17-jarige Leidenaar gister avond van zijn bromfiets beroofd. De jongen stond stil vooreen stoplicht bij het station toen hij door twee leeftijdgenoten werd beetgepakt. De een gooide hem op het fietspad, terwijl de ander zich over de bromfiets ontfermde en ermee vandoor ging. De eigenaar van de bromfiets bleef alleen achter, want de tweede van het stel ging zijn vriend op zijn eigen bromfiets achterna. Voor Arabische oliesjeiks KAAG-Jachtwerf Van Lent op het eiland Kaag heeft nog twee op drachten in de orderportefeuille voor het bouwen van miljoenen jachten: één van ruim vijftig me ter lang en eén met een lengte van veertig meter. De vaartuigen zijn bestemd voor oliesjeiks in het Midden-Oosten. De identiteit wilde men bij de jachtwerf niet prijsgeven. Met de bouw van het grootste jacht is inmiddels al een begin ge maakt. Aan het einde van dit jaar zal dit van stapel lopen. Het klei nere schip komt daarna aan de beurt. De laatste jaren heeft Van Lont en kele miljoenenorders binnenge sleept. Ruim een jaar geleden werd het ruim zestig meter lange jacht van koning Chaled van Sa- oedie-Arabie te water gelaten. Vorig week liep eenzelfde soort boot van stapel. Eigenaar is de Westduitse groot-industrieel Von Flick. Beide jachten, met gouden kranen, een platform waarop een helikopter kan lan den en de nieuwste navigatie middelen, kostten elk zo'n veer tig miljoen gulden. De schepen voor de oliesjeiks, die nu in aanbouw zijn, krijgen géén gouden kranen, verzekerde di recteur Van Gerver Bromfietser en duo-passagier raken gewond LEIDEN - Twee Leidse jon gens van achttien en zestien jaar zijn gistermiddag ge wond geraakt toen de brom fiets waarop zij samen zaten werd aangereden door een auto. De 21-jarige Haagse au tobestuurder verleende bij de kruising Hogewoerd - Rijns traat geen voorrang. Na de aanrijding reed hij door. maar twee uur later meldde hij zich bij het politiebureau. De 18- jarige bromfietser brak een arm en kneusde een schouder en een voet. Zijn passagier brak zijn bovenbeen en juk been. ALKEMADE - De gemeente raad van Alkemade wees gis teravond een eis tot schade vergoeding van de Kager veerpontlieden van de hand. De veerlieden hadden ge vraagd om een vergoeding van vijfduizend gulden voor de schade geleden tijdens hun schorsing. Alleen H. van Tol (Progressief Alkemade) liet ondubbelzin- nig weten de handelwijze van het gemeentebestuur inzake de kwestie rond de veerlieden af te keuren. Hij vond dat de kwestie voorgoed de wereld uitgewerkt moest worden en meende, dat de handelwijze van Burgemeester en Wet houders daaraan niet mee werkte. Hij vroeg een mense lijk optreden. Burgemeester drs. P. J. Bolten sprak tegen, dat er niet menselijk zou zijn opgetreden. "De veermannen zijn toch allemaal weer ip dienst genomen". Volgens hem had de gemeente al het mogelijke gedaan om zo men selijk mogelijk te handelen. Verdere discussie met Van Tol vond Bolten overbodig. "Wij weten uw standpunt, u het onze". Naar industrieterrein De Waard LEIDEN - Bewoners, eigenaren van bedrijven langs het Utrecht se Jaagpad en watersporters hebben een groot aantal bezwa ren tegen de aanleg van een brug over de Nieuwe Rijn tussen het Utrechtse Jaagpad en het ver lengde van de Admiraal Banc- kerlweg in het industrieterrein De Waard. De gemeente heeft plannen ont wikkeld om overde Rijn een brug aan te leggen voor voetgangers en fietsers. De brug zal een schakel vormen in de fietsroute vanuit de Burgcmeesterswijk via De Waard en de Sumatrastraat naar de Me ren wijk en terug. 'Er ontstaat zo een aantrekkelijke en veilige verbinding', aldus de gemeente. Voor de bouw van de brug is door Verkeer en Waterstaat al een sub sidie toegezegd. Door de afdeling bruggen van de dienst gemeentewerken is een dubbele ophaalbrug ontworpen die goed past in het stadsbeeld. Volgens de gemeente zal de be- drijfs- en pleziervaart op de Nieuwe Rijn bij het passeren geen belemmering ondervinden. Eigenaren van bedrijven langs de Nieuwe Rijn en beoefenaars van de pleziervaart lieten gister avond, op een door de gemeente georganiseerde hoorzitting, blij ken dat zij daar heel anders over denken. De heer P. Kruit betoogde namens 40 eigenaren van pleziervaartui gen, die aan het Utrechtse Jaag pad liggen, dat voor al deze boten de doorgangshoogte van de ont worpen brug te laag is. Hij verras te de aanwezige ambtenaren met een geheel nieuw ontwerp van een brug die wel voldeed aan hun eisen. Kruit stelde in het vooruit zicht dat wanneer de gemeente haar plannen wil doorzetten de watersporters in hoger beroep zullen gaan bij Gedeputeerde Staten. Verschillende bewoners uitten kri tiek op de inspraakprocedure en op het beleid van de verantwoor delijke wethouder Waal. Men noemde de brug een 'politieke brug' waar niemand om had ge vraagd. Andere bewoners maak ten duidelijk dat de laatste jaren is geijverd voor een verminde ring van het bestaande verkeer op het Utrechtse Jaagpad. Zij vrezen dat door de aanleg van de nieuwe brug met name het brom- fietsverkeer nog eens aanzienlijk zal toenemen. Dit zal, volgens hen, een groot gevaar opleveren voor spelende kinderen vooral voor het gedeelte van het Utrechtse Jaagpad waar niet eens een stoep ligt. De heer Du Prie, eigenaar van een aannemingsbedrijf op het indus trieterrein De Waard, wees er op dat veel meer behoefte is aan een brug voor autoverkeer naar het industrieterrein. Volgens Du Prie is al één bedrijf vertrokken en zullen vermoedelijk nog twee bedrijven vertrekken ondermeer omdat het industrieterrein zo moeilijk bereikbaar is. Ambtenaren van de gemeente we zen er met nadruk op dat het ge meentebestuur zich heeft uitge sproken voor een voetgangers- en fietsersbrug. Men zegde toe de alternatieven met het gemeente bestuur te zullen bespreken en te zullen zoeken naar oplossingen die de belangrijkste bezwaren weg zullen nemen. Er zal in elk geval nog een tweede avond wor den georganiseerd om de plan nen voor de brug met bewoners en andere betrokkenen te be spreken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19