Drie manieren om geldtelenen bij de NMB. ositie eist meer huizen in Roomburg Universiteit mag contact hebben met Zuid-Afrika Ter kennismaking SuperfotoQC x „Klachten kunt n boven kwijt" Papa wat is dat voor een ding? De NMB denkt met u mee. DINSDAG 24 APRIL 1979 Het is ongeveer twintig over tien als een man vanuit de over volle wachtkamer bij het kan tongerecht op de bode toestapt en enigszins bezorgd infor meert hoe lang het nog duurt voor hij aan de beurt is. Hij was om tien uur opgeroepen en de openbare zitting is nog niet eens begonnen, eerst wor den de zaken tegen minderja rigen achter gesloten deuren behandeld. De bode, gewend aan deze vraag, houdt zich op de vlak te: "Geen idee, het kan over een kwartier zijn, het kan om half twee zijn." Een beetje te gemoetkomender voegt hij er aan toe: "Nou, het valt wel mee,maar binnen het halfuur bent u hier niet weg." Dat neemt de man niet, hij maakt duidelijk dat hij niet volgens afspraak om tien uur is gekomen om tot half twaalf te moeten wachten. Een kwar tiertje kan het altijd uitlopen, maar geen uren. "Klachten kunt u boven kwijt, kamer vier. Ik ga met u geen enkele discussie aan", rea geert de bode: zijn arm en wijsvinger wijzen richting kamer vier. In diezelfde rich ting verdwijnt de man dan ook terstond om daar te horen dat hij na de minderjarigen waarschijnlijk het eerst aan de beurt is omdat hij voor een verzetszaak komt. En dat was ook zo, gelukkig voor die man. Velen zijn niet zo gelukkig, want het oproepsys teem van de kantonrechter is er in de eerste plaats op ge richt dat hij kan doorgaan met zijn werk. Omdat nooit tevoren is vast te stellen hoe veel verdachten zullen komen opdagen, worden er een hele boel op hetzelfde tijdstip op geroepen. Soms valt het mee en is men re delijk snel aan de beurt, meestal valt het tegen en moet men wachten, uren wachten soms. Het zal wel niet bedoeld zijn om de verdachte te ont moedigen maar af en toe wel zo werken denk ik. De volgende verdachte had zich allerminst laten ontmoedi gen, hoewel zijn vermeende overtreding nu al voor de derde keer werd behandeld. Rond de jaarwisseling zou hij vanuit een rijdende auto een rotje naar buiten hebben ge gooid. Op 29 januari stond hij voor de kantonrechter en ont kende, niet hij maar een an der die in de auto zat zou dat ding naar buiten hebben ge gooid. De zaak werd aangehouden om de twee verbalisanten te ho ren. Dat gebeurde op 26 fe bruari, de verdachte zelf kon toen niet verschijnen. Beide agenten verklaarden dat ze gezien hadden dat het rotje uit het linker achterportier raam werd gegooid, vanaf de plaats waar verdachte zat. Eén van de verbalisanten had zelfs gezien dat de arm die hei rotje gooide verpakt was in dezelfde mouw als die van verdachte. verdachte er in om twijfel te zaaien in wat voor rechter en officier al een uitgemaakte zaak leek. Hij bracht een ge tuige mee, de vriend die de au to had bestuurd. Die ver klaarde dat de verdachte al voor dat het rotje werd ge gooid met zijn arm uit het ge opende raampje hing en dat degene die rechts achterin zat hel rotje door het linker raampje had gegooid omdat het rechter raampje niet open kon. Toen hij ook nog de naam en het adres gaf van de jongen die het echt gedaan zou heb ben,konden officier en rechter niet meer om hun twijfels heen. Er volgde een vrij spraak. Maar officier Van der Ham wees er wel op dat het geen kwestie is van maar net zoveel getuigen meebrengen als er verklaringen zijn van agen ten, want hij is geneigd, en verplicht, zo zei hij, om in principe achter de politie te staan, en slechts bij twijfel dit in het voordeel van de ver dachte te laten spreken. Een wat oudere verdachte had in het donker met enkel stads lichten gereden inplaats van met dim- of groot licht. Bo vendien had hij zijn autopa pieren niet bij zich. Hij legde uit dat het door de zenuwen was gekomen omdat hij snel naar het ziekenhuis moest, maar erkende ook dat hij niet wist dat hij niet met stadslich ten mocht rijden. "Dan wordt het toch tijd dat u uw regels eens leert, want er zijn er een heleboel veranderd in de loop der tijd", waar schuwde rechter Van Dijke. Nu is het ook niet zo eenvoudig als het lijkt om tegenwoordig automobilist te willen zijn. Alleen die verlichting al: 's nacht dimlichten of groot licht, overdag bij schemering of slecht zicht dimlichten, s nachts bij dichte mist of sneeuwval dimlichten of mis- tlichten, overdag bij scheme ring dichte mist of sneeuwval dimlichten, groten lichten of mistlichten. En dat is nog maar kort samen gevat. Stadslichten in elk geval zijn niet om mee te rijden, alleen om mee stil te staan. De ver dachte van zonet kreeg daar om vijftig gidden boete (en voor het ontbreken van de pa pieren een tientje MARGA WUIS ADVERTENTIE Sopfua s d uoa juoxy ap ui ifliyj itaputa uauunq Svdm alfjisvj azap (fo p.ioofnjitv iaii azxvüoi sxapaom ua suapvn non poqnanniq papan pays ■QUOOMINV ADVERTENTIE Keuze voor bedrijfsterreinen afgewezen Universiteits raad stopt met roken LEIDEN - De universiteitsraad is gisteravond gestopt met roken. Aan het begin van de raadsvergadering besloot voorzitter J.C.P.A. van Esch van de universiteitsraad die avond het roken te verbieden. Hij deed dit naar aanleiding van twee ingezonden brieven. In één daarvan, die van het raadslid Freek Boon, werd voorgesteld om de universi teitsraadvergadering rook- loos te verklaren. Voorzitter Van Esch zegde toe op de volgende vergadering van de raad op het niet-roken terug te komen. Volgens de voorzitter moet het antirook plan eerst nog met de proce durecommissie worden be sproken. De raad rookt echtef al geruime tijd op halve kracht. Enige tijd terug werd al besproken dat voor de pauze niet mag worden gerookt. De tweede brievenschrijver, Michael van de Leur, deed een beroep op de vergadering niet te roken om gezondheidsredenen. Hij moet op advies van een lon garts rokers zoveel mogelijk mijden. LEIDEN - De Leidse uni versiteit mag contacten onderhouden met Zuid- Afrika. Dit besloot gister avond de universiteits raad. Deze contacten mo gen echter slechts worden onderhouden als zij een bijdrage kunnen leveren tot verbetering en herstel van de elementaire men senrechten in dat land. Ten tweede mag de samenwerking niet als een goedkeuring van de apartheidspolitiek van het huidi ge Zuidafrikaanse regime wor den uitgelegd, noch op enigerlei wijze steun aan de handhaving van de huidige situatie in dat land kunnen betekenen. De besturen van de vakgroepen, subfaculteiten en faculteiten zo luidt het besluit van de universi teitsraad, wordt verzocht concre te bestaande en voorgenomen contacten met Zuid-Afrika te ADVERTENTIE m (10x15cm.)||PiyPCt. voor de prijs van standaard formaat (9x13cm.) Foto - Film Geluid Electronica HAARLEMMERSTRAAT beoordelen en daarbij mede uit te gaan van de eerder genoemde cri teria. Om tot formele besluitvor ming te kunnen komen worden de besturen verzocht het college van bestuur en de universiteits raad van de besluitvorming mel ding te doen. Ten slotte wordt het college van be stuur verzocht het besluit van de raad aan de faculteiten, het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden en de Zuidafrikaanse ambassadeur ter kennis te brengen. In januari en februari heeft de uni versiteitsraad al uitvoerig aan dacht geschonken aan de contac ten van de Leidse universiteit met Zuid-Afrika. De beraadsla gingen eindigden met het aan vaarden van een tweetal moties door de raad. Niettemin heeft het college van bestuur het oordeel van de raad inzake contacten met Zuid-Afrika onlangs opnieuw onder de aandacht van de facul teiten gebracht. Bij het indienen van het besluit werd gemeend dat de universi teitsraad zich deze keer opnieuw en duidelijker dan voorheen over de betrekkingen met Zuid-Afrika moet uitspreken. Leiden helpt universiteiten in Zuid-Amerika LEIDEN - In het kader van het programma voor universitaire ontwikkelingssamenwerking gaat de Leidse universiteit sa menwerken met twee universi teiten in Peru. Dit besloot gister de universiteitsraad. De Pe ruaanse universiteiten zijn San Antonio Abad te Cuzco en Técni- ca del Altiplano te Puno. Buiten Leiden nemen aan dit samen werkingsverband deel de univer siteit van Amsterdam en de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg. De Universiteitsberaad heeft met het voorstel van de commissie buitenland ingestemd evenals met het voorgenomen Leidse aandeel daarin. Dat is het onder steunen van sociaal-weten schappelijk onderzoek en on derwijs aan de twee Peruaanse universiteiten. Ter voorbereiding van het samen werkingsverband is een viertal reizen naar Cusco en Puno ge maakt. LEIDEN - Dominee Van Achterberg gaan een reis naar Israel maken. Zij kregen die gisteravond aangeboden op een receptie in de Maranathakerk ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van de predikant. Ds. Van Achterberg werkt al 31 jaar in de Morswijk en hoopt volgend jaar met emeritaat pensioente gaan. De man die hem namens de wijk de reispapieren voor Israel gaf was de heer M. van Egmond (rechts). Honderden mensen, ook van buiten de wijk, kwamen ter receptie. In tal van toespraken - namens kerkelijke colleges en ook namens andere kerken - en per soonlijke gelukwensen klonk gro te waardering door voor persoon en werk van de predikantZelf zei ds. Van Achterberg dankbaar te zijn voor de geweldige respons" op zijn ambtswerk, "ook al moet je als predikant veel laten liggen en doe je meer niét dan wél". LEIDEN - De oppositie in de Leid se gemeenteraad wil dat in het gebied Roomburg (Leiden-Oost) meer ruimte wordt gegeven aan woningbouw dan het college van B en W wenselijk acht. De CDA-fractie alsmede PSP en CPN geven de voorkeur aan meer woningbouw boven be drijfsvestigingen. De fracties van D'66 en PPR willen de moge lijkheid voor meer woningbouw nog open laten. De fracties die samen het college vormen - WD en PvdA - willen de woningbouw in Roomburg beperkt houden. Beide college partijen steunen B en W in het beleid om in Roomburg in be langrijke mate bedrijven te vesti gen. De WD-fractie is daarbij nog teruggekomen op een eerder standpunt om volledig af te zien van woningbouw. Bij het debat over Leiden-Oost kwam CDA-woordvoerder Van Zijp met een motie om zowel het gebied tussen de spoorbaan Lei- den-Utrecht en de vuilstortplaats als het gebied tussen de stort plaats en het monument Matilone een woonbestemming te geven. Volgens Van Zijp geeft dat ruim te voor 1200 tot 1500 woningen Zijn motie wordt gesteund door PSP en CPN. PPR-raadslid Beijen kwam met een voorstel om de bestemming van het gebied tussen spoorlijn en stortplaats nog open te laten. Volgens hem is er geen reden om dit deel nu al aan te wijzen voor bedrijven. D'66-fractieleider Glaubitz drong aan op uitstel van de keuze voor dit deel zolang nog onzekerheden bestaan over de bestemming van de Leeuwen hoek. De oppositiepartijen steunen met hun keuze de wens van de wijk Meerburg om dit gebied uit te la ten groeien tot een volledige stadswijk. Het wijkcomité dringt hier al jaren op aan. Aanvankelijk gingen de ideeën van het ge meentebestuur ook uit naar wo ningbouw, maar begin dit jaar koos het nieuwe college voor een overwegende bedrijfsbestem- ming. Voor deze beleidswijziging kreeg het college de nodige kritiek van de oppositie. CDA-er Van Zijp was van mening dat de inspraak 'zeer ongeloofwaardig' zou wor den als de gemeente toch voor bedrijfsvestiging koos. Van Put ten (PSP) noemde de claims voor bedrijfsterrein 'natte vinger werk'. Van de zijde van de PvdA erkende woordvoerder Ranner dat de in spraak 'een beetje een vreemde zaak' was geworden. Hij verde digde echter de beleidswijziging van het college. Volgens hem was de voorkeur voor meer bedrijfs vestiging ingegeven door dé ge wijzigde inzichten over de stads vernieuwing. „Er is de noodzaak om op korte termijn ruimte voor bedrijven te hebben', zei hij. VVD-woordvoerder Van Duiin vroeg de wijk Meerburg 'begrip' te hebben voor de handelwijze van de gemeente. Volgens hem zullen de bezwaren en negatieve verwachtingen over de bedrijfs vestiging 'onterecht' blijken. Overigens gaf hij aan dat de WD-fractie 'na ampele overwe ging' instemt met beperkte wo ningbouw in Roomburg. Bij het debat diende Van Zijp nog een motie in om voor de ontslui ting van Roomburg een onder zoek te doen naar een oplossing voor één brug. In de plannen van B en W wordt gedacht aan twee verbindingen. Naast een grote hinder voor het scheepvaartver keer verwacht Van Zijp dat dit veel te duur is. Zijn voorstel wordt door bijna alle fracties in de raad gesteund. De CDA-woordvoerder diende daarnaast nog een motie in om een onderzoek te doen naar de af sluiting van de Kanaalweg. D° meeste fracties zijn voorlopig te gen afsluiting. Men vreest door deze maatregel veel sluipverkeer in de aangrenzende Professoren- en Burgemeesterswijk. B en W willen naar een gedeeltelijke af sluiting van de Kanaalweg als Roomburg met bruggen over het Rijn/Schiekanaal ontsloten wordt. De discussie over de toekomst van Leiden-Oost werd na de eerste ronde afgebroken. In de volgen de raadsvergadering komt het college met een antwoord. ADVERTENTIE Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: HET WONINGKREDIET Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaat het hier om grotere bedragen. Daarom ook kunt u wat langer doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. U krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen. Overzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte, op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privé rekening hebben. Iedereen die geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben, om uzelf wat extra finan-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17