Cruijff wil niet als 'reclamepop' fungeren P/Leiden verdient lof en dank voor spektakel piïïIÜTFi Sowjet Unie haalt ook tegen Zweden uit: 11-3 Karpov nu op kop Vedette nog niet rond met Cosmos DINSDAG 24 APRIL 1979 Het was zaterdagavond weer great, hoor, in de Groenoord- hal. Negenduizend man (en vrouwop de tribunes bij de finale om het Nederlands kampioenschap basketbal tussen Parker Leiden en EBBC Den Bosch. En een spanning die je beroerde van hoofdhaar tot schoenpunten. Alles trilde, ook de handen van de spelers. Vandaar dat er zulke absurde fouten en missers te aanschouwen wa ren. Maar wie naar een der gelijke wedstrijd gaat om mooi basketbal te zien, be grijpt weinig van topsport. Er stond veel te veel op het spel om van de spelers een kristal helder hoofd en een oervaste hand te mogen verwachten. Daarom zijn bijv. Europa Cup finales in de voetballerij ook zelden of nooit fraaie wedstrijden. Als de kroon op het werk moet worden gezet, gieren de ze nuwen (te) hard door de keel. Wie zuiver voor het spel kwam, zal dus zeker zijn te leurgesteld. "Werkbasketbal was het", zoals de Noordwijk-voetballer Ruud Bröring ,die schuin ach ter mij zat, treffend opmerkte. Nogmaals: wat kun je in zo'n potje anders verwachten? Karakter Wat mij hogelijk interesseert in de sport is niet hoe een persoon of ploeg zich gedraagt die voorstaat, maar hoe men zich teweerstelt bij (grote) achter stand. Karakter is watje ben* in donker en in tijden van te genslag. Dan vallen de mas kers af, dan zie je wie de kan keraars zijn, de m.oedelozen, de moedigen, de doorbijters, de onverzettelijken. Welnu, P/Leiden leunde hal verwege de tweede helft tegen een schilderij van een inzin king aan en zag een kleine voorsprong veranderen in een enorme achterstand (12 pun ten). Met de wetenschap dat de eerste wedstrijd tegen Den Bosch al met 17 punten ver schil verloren was gegaan, zou Leidse moedeloosheid wel te begrijpen zijn geweest. Het was de grote verdienste van coach Blom en zijn mannen dat zij daar geen moment aan toegaven. Steunend en wor stelend hielden ze zich staan de. Zonder echt in vorm te ge raken, liepen zij de achter stand vrijwel geheel in. Het leidde tot een bijna wurgende spanning in de slotminuut, waarvan ik mijn kindskinde ren ongetwijfeld nog zal ver tellen. P/Leiden redde het ten slotte niet. Maar je had ondanks de koele cijfers 78-80 toch niet wezenlijk het gevoel dat PI Leiden verlóren had. Zondag heb ik nog even de tv- beelden van de wedstrijd be keken. Het resultaat viel me bitter tegen. Er was nogal slordig gesneden, waardoor de dramatiek van de tweede helft absoluut niet tot zijn recht kwam. De nogal vaak gehoorde stelling dat de tv dé werkelijkheid brengt, werd - wat mij betreft - voor de zoveelste keer onder graven. Tot slot nog dit: PILeiden ver dient lof en dank voor het enorme spektakel waarop het deze verder zo gezapige sport- stad de laatste weken heeft ge- tr acteer d. Hoe zit dit? Twee weken geleden heb ik via deze rubriek Groenoordhal- directeur André de Jong de vraag gesteld waarom na af loop van de halve finale PILeiden-Groningen het ach terhek niet was geopend. Alle automobilisten moesten toen terug de weg op via de hoofd ingang en dat duurde alles bijeen zo'n drie kwartier. Af gelopen zaterdagavond schoot André de Jong mij daarover aan. Hij was echt wel bereid het achterhek na afloop open te zetten, zo zei hij, maar de politie wilde er niet van weten. Daarom moest ook bij Leiden - Den Bosch de achter-uitgang van de Groenoordhal gesloten blijven. Nu had ik dat al ge vreesd, dus ik had de auto in een straat achter de hal ge parkeerd. Want dat soort din gen krijg je dan. Wie schetst echter mijn verba zing toen ik na afloop van Leiden - Den Bosch het ach terhek van de hal wagenwijd open vond...Vermoedelijk hebben maar weinig automo bilisten dat geweten, want er stonden er op dat moment nog heel wat in de rij voor het voorhek. Wie de logica van dit alles be seft, mag het zeggen. Ik niet. Kritisch Vrijdagavond was in de Alles- is-Anders tv-show van Aad v.d. Heuvel een debat tussen mr. Sandberg, hoofdredac teur van het Parool en Theo Koomen, alom bekend ver slaggever of schreeuwlélij kzo u wilt. Sandberg mocht een kleine re prise geven van een conferen ce die hij enkele weken terug had gehouden tijdens een door de AVRO georganiseerd symposium over "Sport en de massamedia". Sandbergs stelling is dat sportjournalis ten te weinig kritisch zijn, te weinig door geleuter van spelers en trainers prikken, de dingen te veel over zich heen laten komen enz. Er zit stellig wel wat waars in wat Sandberg beweert. Mijn bezwaar is alleen dat hij ge neraliseert en daardoor zwaar overdrijft. Kritisch schrijvende sportjournalisten zijn er wel degelijk. Altijd geweest trouwens (Meerum Terwogt, Geudeker). Waar sommige maar lang niet alle) sportjournalisten nog wel eens moeite mee hebben is de sport in een wat bredere bedding te zien: de maat schappelijke context. Zo vond ik het nogal teleurstellend lang duren voordat een aan tal sportjournalisten dóór had wat de echte bedoelingen waren van zeer veel sport- sponsors. En hoeveel sportjournalisten zitten er in de gemeenteraad op de perstribune als de sector "sport" aan de orde komt? Ik heb wel eens het gevoel dat een aantal van hen dat veel te ver van de comerpaal vindt af liggen. Er zijn andere voorbeelden. Het aandeel van sportjournalis ten in de discussie over wel of niet naar het WK-voetbal in Argentinië had best wat gro ter mogen zijn. Maar er zijn er ook heel wat die alle facetten in de gaten hou den en voortreffelijk werk doen. Daarom is het onjuist in algemene termen te spreken over "de" sportjournalistiek is niet voldoende zus of niet voldoende zo. Ik vind dat een onplezierige en gevaarlijke methode. Cruijff Wat ik zo langzamerhand een geval apart ga vinden, is de zaak-Cruijff. Uit persberichten en medede lingen van de heer Coster kun je opmaken dat Johan de Gro te zich voor enkele miljoenen heeft laten tillen door zijn za kelijke partner, ene meneer Basilevitch, die door hem "blindelings" zou zijn ver trouwd. Sommige berichten zeggen zelfs dat Cruijff geen cent meer heeft en "geruï neerd" is. Vandaar dat hij weer moet gaan voetballen. Dat Cruijff in zakelijke traiis- acties geld is kwijtgeraakt, zelfs behoorlijk wat duiten, wil ik best aannemen. Ma noeuvres in de zakenwereld zijn ten slotte wel even wat anders dan manoeuvres op het voetbalveld. Maar dat Cruijff zo oliedom zou zijn geweest om zijn gehele fortuin (ettelijke miljoenen) in han den van die meneer Basile vitch te stoppen, wil er bij mij maar moeilijk in. Te meer niet, omdat zijn Ne derlandse zakenpartner Jack van Zanten, enige tijd terug heeft beweerd dat Johan een Door Ruud Paauw "orthodoxe" zakenman is. Dus geen woest uitgeverig ty pe. Merkwaardig is verder dat Cosmos een jaar terug een for tuin heeft neergeteld alleen om een optie op hem te hebben, mocht Cruijff ooit nog eens gaan voetballen. Zouden die Amerikanen alleen maar hebben gedokt, zou daar van Cruijff geen enkele toezegging tegenover hebben gestaan? Wilde Johan misschien alleen maar een jaartje vrij hebben? Een soort sabbatical year? ongeloof- Dat is ook waardig, want ie dat dan op zo'n vreselijk ingewikkelde manier moeten doen? Of heeft hij na dat jaar heimwee naar de bal gekre gen en probeert hij op deze wijze zijn rentree aanvaarde baar te maken? U ziet het: ik ben op zoek naar de dubbele bodem in het geheel. Best mogelijk dat die er hele maal niet is. Maar ik ben nu eenmaal wantrouwig van aard. Enfin, hoe het ook zij, Cruijff gaat weer voetballen. Dat be tekent tjz.t. weer een af- scheidswedstrijd in het Olympisch Stadion. Liefst dan niet tegen Bayern München. MONTREAL (ANP) - Anatoli Kar pov heeft gisteren in het interna tionale schaaktoernooi in Mon treal de leiding overgenomen van de Hongaar Portisch. De wereld kampioen wikkelde twee afge broken partijen (tegen Ljuboje- vic-Kavalek) af naar overwinnin gen en bracht zijn totaal op 6Va punt uit negen ontmoetingen. Portisch volgt op een half punt. Jan Timman en Bent Larsen bra ken hun onderlinge confrontatie voor de tweede maal af. Timman neemt in de rangschikking de zesde plaats in met 3>/2 punt plus een hangpartij. Stand: 1. Karpov 6V2 punt, 2. Por tisch 6, 3. Ljubojevic 5V2, Tal 5 1 afgebr., 5. Hübner 5, 6. Tim man 3Va 1 afgebr., 7. Spassky 3 Va,-. Hort 3 1 afgebr., 9. Larsen 2'/a 2 afgebr., 10. Kavalek IV2 1 afgebr. Feyenoord overweegt schadeclaim ROTTERDAM (GPD) - Feye noord ziet definitief af van de voorgenomen trip naar Zuid-Amerika. Twee keer heeft directeur Peter Ste- phan het bestuur van River Plate de afgelopen maanden gevraagd om een wedstrijd schema, twee keer ook bleef het antwoord uit. Het Rot terdamse management overweegt nu een scha declaim in te dienen ter grootte van enkele honderd duizenden guldens. Stephan: „Dit is nog een gevolg van het feit dat River Plate vorig jaar niet kwam opda gen voor ons internationale voetbaltoernooi. Nadat we een schadeclaim indienden, bood River Plate ons toen als tegenvoorstel aan om in Ar gentinië te komen voetbal len. Afschriften van onze claim zullen we naar de FI FA sturen en naar de Argen tijnse voetbalbond". Of Feyenoord het geld ooit binnenkrijgt, is echter nog de vraag. River Plate be vindt zich namelijk in grote financiële moeilijkheden. Amateurteam gehandicapt ZEIST (ANP) - Bondscoach Arie de Vroet kan voor de wedstrijd van het Nederlands amateur elf tal tegen België, die morgen in Seraing wordt gespeeld voor de voorronden van het toernooi om het Olympisch voetbalkam pioenschap, niet beschikken over drie vaste spelers. Wegens blessures maken Giel van Dam (TOP), Frans Meyer (Xerxes) en Leo Steegs (EHC) geen deel uit van de ploeg waaruit het elftal zal worden samengesteld. Wim Wisse (RKC) die de wedstrijd van vorige maand in Almeria te gen Spanje moest missen wegens een lichte hersenschudding, keerde terug in de selectie. Daarin zijn nu voorts opgenomen Floor Klein (VUC) en Stennis Haan (Bennekom). In verband met de blessures zal De Vroet zijn elftal voor de ontmoe ting met België waarschijnlijk pas op de wedstrijddag zelf be kend maken. NEW YORK (GPD) - Tegen de zin van Johan Cruijff heb ben de onderhandelingen tussen hem en de eigenaren van de Amerikaanse voetbalclub New York Cosmos nog niet geleid tot een tweejarige verbintenis. Het knelpunt in de onderhandelingen is een aantal bijzondere voorwaarden, dat Cruijff in zijn contact opgenomen wil zien. Zo wil de voormalige speler van Ajax en Barcelona zich beslist niet laten gebruiken als reclamepop voor het concern Warner Brothers, de eigenaar van New York Cosmos. MOSKOU (SID) - De Sowjet-Unie heeft gisteren zijn aanspraken op de wereldtitel ijshockey bekrach tigd door Zweden met 11-3 te ver slaan. Na de indrukwekkende triomf (11,-1) op aartsrivaal Tsje choslowakije haalde de Sowjet- ploeg voor een uitverkocht sta dion (14.000 toeschouwers) tegen Zweden nog eens ongenadig uit. Binnen drie minuten was Zweden door twee Russische treffers al kansloos. Na een korte adempau ze gooiden de gastheren in de tweede periode alle remmen los. In een tijdsbestek van vier minu ten volgden evenzovele doelpun ten. Eerst nadat Kapoestin de stand naar 8-0 getild had, mocht Zwe den via Waltin tegenscoren. De Russische doelpuntenhonger was pas gestild na de elfde treffer. Zweden mocht zich gelukkig prijzen met drie tegentreffers. Tenslotte was Tsjechoslowakije twee dagen eerder op één blijven steken. De overwinning had voor de Sow jet-Unie de prettige consequentie dat het uit de resterende duels te gen Canada en Tsjechoslowakije slechts één punt behoeft te halen om zich te tooien met het 16e we reldkampioenschap sedert 1954. Het duel tussen de Russen en Zwe den moest in de 1 le minuut on derbroken worden voor een zeld zaam incident. De Poolse arbiter Zagorski werd door de puck in het gezicht getroffen en werd uit geteld. Hij moest worden ver vangen door zijn Amerikaanse collega Luther. Kans Tsjechoslowakije behield zijn kan sen op de zilveren medaille door Canada in een doelpuntrijke wedstrijd met 10-6 terug te wij zen. Het duel kreeg een zeer le vendig tintje door de opeensta peling van defensieve blunders van beide teams. De Tsjechen profiteerden het meest koelbloedig en scoorden tien keer. Canada bood alleen in de eerste twintig minuten goed tegenstand, maar kwam in de res terende speeltijd conditie tekort om het scoreverloop in even wicht te houden. Stand 1. Sowjet-Unie 4 4 0 0 8 36-9 2. Tsjechoslow. 4 2 1 1 5 18-21 3. Zweden 4 112 3 14-26 4. Canada 4 0 0 4 0 12-24 Het is in de Amerikaanse voetbal wereld gebruikelijk dat voetbal lers, naast het spelen van wed strijden, beschikbaar zijn voor allerlei reclameactiviteiten. Zo moest bijvoorbeeld Pelé bij nacht en ontij opdraven om op recep ties van het concern Warner Bro thers te verschijnen. Voor die eer bedankt Cruijff feestelijk. "Ik ben naar Amerika gekomen om te voetballen niet om als recla mepop te fungeren", zo liet hij weten. Voorts handhaven de eigenaren van Cosmos hun eis, dat Cruijff een contract voor drie jaar moet aangaan. De Nederlander voelt daar echter niet voor. Hij is bereid een eenjarige verbintenis te te kenen met een optie voor een tweedejaar. Een dergelijke over eenkomst zou Cruijff een bedrag van acht miljoen gulden opleve- Vrijdagmiddag onmiddellijk na aankomst in New York begonnen de onderhandelingen. Cruijff werd bijgestaan door zijn vrouw Danny en zijn schoonvader Cor Coster. In de loop van zaterdag werd de eerste gespreksronde zonder enig resultaat afgesloten. Gistermiddag werden de bespre kingen voortgezet in het kantoor van Inter Soccer, de dochteron dernemingvan het Amsterdamse bemiddelingsbureau Inter Foot ball. Cruijff was bij dat gesprek niet aanwezig. Hij bracht een be zoek aan de stad New York. Bij Cosmos heerste gisteren teleur stelling over het trage verloop van de onderhandelingen. Men betwijfelde ten zeerste of de mo gelijkheid nog bestond dat Cruijff bij Cosmos gaat voetbal len. Overigens is de leiding van de club nauwelijks betrokken bij de besprekingen. De onderhan delingen worden gevoerd door vice-president Rafael de La- Sier ra van het concern Warner Bro thers. Cruijff had gehoopt al tijdens het afgelopen weekeinde met Cos- mos rond tekomen om dan zo snel mogelijk naar Barcelona te rug te keren om een aantal lopen de zaken af te werken. Zo heeft Cruijff nog deze week een be spreking met een advocaat om na te gaan of er nog iets valt te on dernemen tegen de oplichtings praktijken van zijn voormalige compagnon Michel Georges Ba silevitch. Ook wil Cruijff, die woensdag 32 wordt, zijn verjaar dag bij zijn kinderen in Barcelona Mochten de onderhandelingen tus sen Cruijff en Cosmos niet tot een resultaat leiden, dan kan Cruijff alsnog met andere Amerikaanse verenigingen in zee gaan. Bij het bemiddelingsbureau Inter Soc cer zijn aanbiedingen gekomen van Los Angeles Aztecs, de club van Rinus Michels, Tampa Bay Rowdies en de Lauderdale Stri kers. Die clubs moeten dan wel bereid zijn het contract dat Cruijff vorig jaar met Cosmos af sloot, waardoor hij zich verplicht te bij een eventuele come back alleen voor die club uit te komen, af te kopen. Cor Coster bestudeert ondertussen de rechtsgeldigheid van dat con tract. Die overeenkomst is zowel in het Engels als in het Spaans opgesteld. De vraag is nu of op dat contract de Amerikaanse of de Spaanse wet van toepassing is. Coster "De Amerikanen maken ons met dat contract in handen duidelijk, dat we geen poot heb ben om op te staan. Ik wil dan weieens zien of dat werkelijk zo Als Cruijff met een van de andere Amerikaanse clubs in zee gaat, dan moet die vereniging, naast een vorstelijk salaris voor Cruijff, de kosten van het afkopen van het contract met Cosmos voor zijn rekening nemen. Volgens Coster kan die overeenkomst voor twee miljoen gulden worden afgekocht. BRUSSEL - Rob Rensenbrink en Arie Haan, Nederlaiidse voetballers van Anderlecht, zijn gisteravond onderscheiden voor hun prestaties. Ren senbrink (l.) werd door een Frans voetbalblad op de derde plaats gekozen- in het klassement van de beste voetballer van het jaar: Haan (r) werd benoemd tot de beste middenvelder van het jaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13