NIEMAND KAN TWEE HEREN DIENEN" Filmopnamen in Leiden zitten er bijna op Mallootjesdag: „Verkeerd beeld zwakzinnigen Oranjeloop met 300 deelnemers Scheidende directeur Sociale Werkvoorziening Smits: MAANDAG 23 APRIL 1979 LEIDEN - Het zit er bijna op. Nog even en Leiden is geen "film- stad" meer. De filmopnamen voor "Kort Amerikaans" zijn bijna gereed. Alleen dinsdagavond en -nacht wordt nog gefilmd op de Boerhaav- elaan. Deze wordt voor die gelegenheid voor alle verkeer afgeslo ten en auto's van bewoners mogen zolang op het parkeerterrein van de NZH staan. Aangezien de opnamen zich afspelen in de zogenaamde spertijd (verduistering) wordt de bewoners verzocht hun gordijnen dicht te houden. Wie geen gordijnen heeft zal rollen zwart papier ver strekt krijgen van de opnameleiding. Een en ander is vorige week al in een brief aan de bewoners meege deeld. De ploeg is trouwens goed op schema. De opnamen in Leiden zijn tot nu toe voorspoedig verlopen. Gisteren is een groep Leidse figuranten per bus naar Rotterdam gereisd om daar nog een aantal opnamen te maken voor de film. Daarbij werd onder meer gebruik gemaakt van een trammetje dat_yolgens de oorspronkelijke plannen een plaats zou krijgen in de Breestraat. door de Leidse Politie Sportver eniging op touw gezette Oranje loop ditmaal wat minder belang stelling dan in voorbije jaren. Maar er waren toch zeker zo'n dik ke driehonderd deelnemers za terdagmorgen op komen dagen, toen om elf uur precies het start schot voor deze prestatietocht viel. De lopers trokken tezamen een veelkleurig lint door en langs het nog prille groen van de door de lentezon beschenen Leidse Hout. Er was een route uitgezet, die resp. één, twee of vier keer afgelegd moest worden al naar gelang men voor een afstand van 2lh, ce of 10 kilometer had gekozen. Binnen een uur waren vrijwel alle deel nemers, onder wie vele van Joop Westbroeks zaterdagochtend- trimmers, de eindstreep gepas seerd. Allen gingen met een fraaie herinneringsmedaille naar huis. De organisatie van deze traditio nele Oranjeloop, waarvoor o.a. politiecommissaris Van Voorden belangstelling toonqle, verliep vlekkeloos. En daarvoor verdient de Leidse Politie Sportvereni ging alle lof. CDA-raadsleden: Extra geld benutten voor vrouwenelubs LEIDEN - De CDA-raadsleden Walenkamp. Ham en Vink over wegen om de gemeenteraad te stellen een vrij bedrag in de gemeente-begroting te benutten voor huisvesting van vrouwen organisaties in het pand Hooi gracht 79 (vroegere bureau huis vesting). Zoals bekend willen verschillende vrouweiiuigcuiisaties zich in het pand vestigingen. Aanvankelijk claimde het Vrouwenhuis het pand voor zich alleen. Later bleek ook van de zijde van de Vrouwen raad en de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen belang stelling. De CDA-raadsleden vragen B en W te onderzoeken of de organisaties zich er kunnen vestigen en hoe groot de financiële gevolgen zijn. Zij willen dan eventueel een be drag van 60.000 gulden dat ze eerder in de gemeentebegroting vonden, hiervoor besteden. Aan vankelijk wilden de CDA-raads leden dit bedrag bestemd zien voor het aantrekken van een op zichter bij de dienst bouw- en woningtoezicht. Twee gewonden LEIDEN - Een 57-jarige man en een 10-jarig meisje, beiden woon achtig in Leiden zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een aanrijding op de Lammermarkt in Leiden. Het tweetal reed op de fiets in de richting van de Tweede Binnen vestgracht en zou bij het afslaan naar de Beestenmarkt geen voor rang hebben verleend aan een personenauto die werd bestuurd door een 22-jarige Leidenaar. Beiden zijn voor behandeling over gebracht naar het AZL. LEIDEN - De heer Smits, directeur van de Dienst Sociale Werkvoorziening in Leiden, heeft de gemeenteraad zijn ontslag aangeboden. Na 12 jaar moet hij om gezondheids redenen per 1 juni 1979 de dienst verlaten. Hij is nog lang niet tevreden over de Dienst Sociale Werk voorziening (DSW). Een dienst die eigenlijk nog in de kinderschoenen staat en een grote financiële rib uit het lijf is van het ministerie van sociale zaken. Duivensport (1) PV "Het Oosten" hield de eerste vlucht van het seizoen vanuit Wuustwezel In concours wa ren 326 duiven. De uitslag was: 1. 6 T v. As. 2. 3. 8 B. Singeling. 4, 7 P. Juffermans. 5 W. Fokker. 9 C. Gijsman .10 G. Hendriksen. Duivensport (2) PV "De Blauwkrasvloog met 230 duiven vanaf Duffel. De uitslag was 1,2.4.5 F. v. d. Wetering,3 R. Verhoogt, 6. 7 b. Diersman. 8 mevr. Arnoldus. 9. P. de Mooy, 10. J. de Jonge Duivensport (3) PV "Leiderdorp" vloog even eens vanaf Duffel en wel met 231 duiven. De uitslag was: 1 2,3. 6. 8 J. Knijnenburg, 4. W. de Roode,5.M.Reijerse, 7.J.V. d. Blom, 9,10 th. Habraken. Duivensport (4) LPV "De Vriendenclub" vloog op Duffel met 726 duiven. De uitslag van het concours was: 1,2 J. Noordermeer,3.7 K. Le- febre, 4. P. de Jong, 5. R.Noor- dermeer, 6. Combinatie B en W. 8. A. Piket. 9. J. Gijsman 10. W. v. d. Kooij. Duivensport (5) zei. De uitslag was: 18 Geor. Bink. 2, 3, 10 M. de Lange en Zn.. 4,9 a. Compier. 5. P. v. d Tuin. 6. J. Degen en Zn., 7.1. Klinkhamer. Jubilarissen De afdeling van de Industrie bond NVV heeft twee jubila rissen gehuldigd in verband met hun langdurig lidmaat schap. De heerj. Schrijver (90 jaar) werd gehuldigd voor zijn 60-jarig lidmaatschap. Hij kreeg een bloemetje, een wandbord en de gebruikelijke enveloppe. Dezelfde geschen ken kreeg de heer W. Woltersin verband met zijn 50-jarig lidmaatschap. Holocaust Vanavond'beg int de TROS met de vertoning van de gerucht makende Amerikaanse tele visie-serie "Holocaust". De Leidse Studenten Ekklesia heeft de mogelijkheid geopend om de serie te bekijken in het trefcentrum van de Ekklesia aan het Rapenburg 100. De uitzendingen zijn op de vol gende tijdstippen: vanavond 20.30-23.10 uur, zaterdag 28 april: 21.50-23.25 uur. zondag 29 april: 20.20-21.50 uur. don derdag 3 mei: 19.50-21.40 uur. NIRIA-avond De afdeling Leiden van de Ne derlandse I ngen ieursveren i- ging (NIRIA) houdt van avond een bijeenkomst in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg. Onderwerp is: railkokersystemen. Aanva- naf 20.15 uur. Spiritisme Het Spiritistisch Genootschap Leiden houclt vanavond een bijeenkomst in de zaal aan de Middelweg 28. Spreker is de heer Don uit Vlaardingen. Aanvang 8 uur. Schrijfavond Amnesty International houdt vandaag een schrijfavond in het clubhuis "Op Eigen Wie ken" aan het Valkenpad 2 in de Merenwijk. De bijeenkomst begint om acht uur. Er zijn voorbeelbrieven aanwezig. De door het Rijk gesubsidieerde dienst in sinds 1972 in bedrijf. Het is vooral bedoeld om minder va liden, invaliden, zwakzinningen en geestelijk gehandicapten, die in het gewone bedrijfsleven geen werk kunnen vinden, onder aan- gepaste omstandigheden te laten werken. De arbeidsgeschiktheid van deze mensen moet behouden blijven of vergroot worden, zodat ze weer in het normale bedrijfsle ven kunnen worden opgenomen Zij vallen allen onder de Wet So ciale Werkvoorziening (WSW). Smits: "Directeur zijn van de DSW is. een moeilijke taak. Niemand kan twee heren dienen, ook een directeur van de DSW niet. Ik moet rekening houden met het Rijk én de gemeente. Toch heeft het Rijk ook een grote invloed, omdat de DSW afhankelijk is van haar subsidie. Er is dan ook een geregelde controle door de over heid. Smits: "Rijksambtenaren houden toezicht. Ik weet over de bestaande werkverbanden (fa briekswerk. administratief werk en plantsoenendienst) niet alles dat zeg ik direct. Maar die rijks ambtenaren, die een keertje ko men kijken, wél. En wat zij zien en rapporteren, daar wordt de subsidie op gebaseerd" Het ministerie van sociale zaken, dat de DSW de subsidie verleent, vraagt om een bepaalde uurop brengst. De WSW-ers vragen om werk, dat hun door de gemeente in de vorm van sociale werkvoor zieningen wordt verschaft. Maar kun je deze mensen keihard laten werken om een bepaalde uurop brengst te krijgen? Smits: "Het gaat bij alles om het evenwicht tussen sociale en economische factoren. Een directeur moet het evenwicht daartussen zo goed mogelijk weten te vinden. Je moet als directeur kei- en keihard zijn, maar tegelijkertijd sociaal voelend. Dat is de moeilijkheid" Smits is helemaal niet tevreden over de controle van het ministe- Adviesbureau "Voor de verbetering van de DSW komt er een mannetje van sociale zaken: Maar je kunt beter een ad viesbureau inschakelen. Die be schikt over deskundigen, die in verschillende bedrijven en secto ren komen. Aan het advies van zo'n bureau kun je meer waarde hechten. Het loopt door meer handen heen. Het gaat toch om het resultaat. We moeten tot ver beteringen komen. Bij het be drijfsleven moeten de kosten van een controle nut hebben, maar bij het Rijk blijkbaar niet". Het be drijfsleven maakt al veelvuldig gebruik van deze vorm van con trole om tot verbetering en be sparing te komen. De heer Smits komt zelf uit het bedrijfsleven en kent de adviesbureaus. De kneep van de zaak zit hem in de financiën. Op het ogenblik is het belangrijkste wat het allemaal gaat kosten. Daarom heeft het Rijk bepaald dat de WSW-ers in de zogenaamde buitendienst, moeten worden betaald. Smits: "Het Rijk weet niet hoe ze dit kunnen volhouden. De hele so ciale werkvoorziening is geldver slindend. Met deze regeling ko men ze er niet. want op deze ma nier gaat het geld van vest- naar broekzak" Achterstand De DSW in Leiden begon in 1972 Smits: "Je stond met een be hoorlijke achterstand vergeleken met het landelijk niveau. Ik be gon op een zolderkamertje er gens achterin het stadhuis. Dat wijst al duidelijk op welk niveau de gemeente de DSW plaatste. Ik heb deze (toen) jonge dienst op een hoger niveau welen te bren gen. maar de achterstand is er nog" "Voor de DSW zou alleen een re gionaal beleid van belang zijn. Dan kun je wat specialistischer werken. Dat is in het belang van de WSW'ers én "de centen". Je moet gemeenschappelijke rege lingen met andere gemeenten aangaan, maar wel sterk gebon den blijven aan de plaatselijke uitvoering" "Toen ik betere huisvesting kreeg droeg hij zeker bij tot orders vbor de DSW van het bedrijfsleven. Het heeft wel wat moeite gekost om organisaties over te halen het werk door WSW-ers te laten doen. Van die organisaties krijgen we nu wel jaarlijks terugkerende or ders". Erg belangrijk voor de DSW was dat zij vooruit ging in een tijdperk van achteruitgang in het be drijfsleven. Maar er wordt nog steeds minderwaardig gedacht over de Dienst Sociale Werk voorziening. Het is nog geen echt bedrijf' Gelijk Smits: "Ik wil de werkomstandig heden zó hebben dat ze gelijk zijn aan het bedrijfsleven. Er moet daardoor, waar mogelijk, een overgang naar het bedrijfsleven zijn. Ook voor de WSW-ers die blijvend ongeschikt zijn, is het prettiger werken in een normaal uitziend bedrijf'. "We kregen een aantal kleuterleid sters die we in WSW-verband hebben kunnen plaatsen. Waar komen ze anders terecht? Ze vallen buiten de regelingen, maar het gaat toch om de mensen. In ons land hebben we een doolhof van voorzieningen. Mensen ko men niet op de goede weg door al die regelingen. Daarom heb ik ze geholpen. Ze draaien weer mee. Ze voelen zich weer lid van de maatschappij. Het gaat er niet om of ze wel onder de goede regeling vallen. Belangrijker is dat ze weer aan de slag zijn". LEIDEN - In de Petruskerk is zaterdag tijdens de avondmis aan de Leidse mevrouw W. Th. A. Laken voor velen Mien Laken de pauselijke onderscheiding pro ecclesia et pontifice uitgereikt. Mevrouw Laken kreeg deze onderscheidingdie haar werd uitgereikt door pastor drsE.C Hoogervorst,voor haar vele kerkelijke en maatschappelijke activiteiten Mevrouw Laken was ongeveer tien jaar prefecte van de Mariacongregatie, was bestuurslid bij de katholieke padvinderij, bestuurslid bij het bui tengewoon onderwijs, actief in de kinderbescherming (Margaritha van CörtohastichtingVeren iging Meisjesbelangenen de reclasseringHaar vele activiteiten verrichtte mevrouw Laken stuk voor stuk gedurende een reeks van jaren LEIDEN - "De geruchten dat er plannen zijn om zwakzinnigen in onze wijk te vestigen blijken al in een vergevorderd stadium te zijn. Moeten wij toe staan dat deze onvolwaar- digen, die nu, mede op on ze kosten, goede behui zing en verzorging heb ben, zomaar tussen ons in zouden komen wonen. Wie kan ons garanderen dat onze kinderen nog veilig zullen zijn. Bovenstaande is een citaat uit een pamflet waarin duidelijk wordt gemaakt dat er een verkeerd beeld bestaat van de zwakzinni gen. "Het is een voorbeeld uit de praktijk", zegt Attie Brekkel, zelf werkzaam op de zwakzinnigen afdeling van een psychiatrisch ziekenhuis. De werkgroep - "Pet met de Z" (Z staat voor zwakzin nigenzorg) organiseerden zater dagmiddag in het Leidse Bree- huys een manifestatie waarin werd opgeroepen mee te strijden tegen deze mallotige toestand. "De mensen zijn bang voor zwak zinnigen omdat ze ze niet kennen. Daarom worden er etiketten op geplakt. Dat zwakzinnigen ag- gressief zijn of seksuele uitspat tingen hebben. Dat is bijna nooit zo. De mensen hebben een veel te negatief beeld van zwakzinnigen en daarom wil men ze wegstop pen. Veel zwakzinnigen moeten daarom in soms mensonterende omstandigheden in inrichtingen wonen terwijl ze best zelfstandig buiten de inrichting kunnen le ven. Zoiets gaat in fasen. Eerst zelfstandig binnen de inrichting en later ook daarbuiten. Op zoek naar zelfstandige woon ruimte buiten de inrichting stuit je echter op enorm veel verzet. Daarom is een lekkere mal lootjesdag georganiseerd. Voor de mallootjes die in de wijk wil len komen wonen, zodat iedereen ook de positieve dingen kan zien, en omdat iedereen moet kunnen wonen zoals hij wil en niet in gro te onpersoonlijke instituten hoeft te verkommeren", aldus Attie Brekkel. In het eerste gedeelte van de mid dag kon men kijken naar de to neelgroep Kwiebus met het stuk "Mensen van het slechte soort" Een cabaretachtig stuk waarin de gebrekkige organisatie, de falen de interne- communicatie en het gebrek van beleidsvisie binnen de psychiatrische inrichtingen naar voren werden gebracht. Wat vooral duidelijk werd gemaakt was dat de behandeling van psy chiatrische patiënten en met na me zwakzinnigen zeer veel te wensen overlaat. Daarna werd een spel gespeeld waarin een "mallootje" wel eens verder wilden wandelen dan over het terrein van de inrichting. Verder waren er nog standjes met informatie en een noodkamer voor wie behoefte had aan een gesprek over de situatie in zijn-of haar werk. Mieke Kerkhoff ook werkzaam in de zwakzinnigenzorg: "Het per soneel in de zwakzinnigenzorg heeft in de werksituatie weinig kans om dingen aan te kaarten. Je loopt bij zoveel instanties tegen een muur op en vaak krijg je ook onder het personeel maar weinig steun. Dat is zo raar niet want je hebt jaren nodig om het werk in een inrichting te leren kennen en er zit bovendien een pittige stu die aan vast. Toch is het nodig om aan de bewustwording van de werkers in de zwakzinnigenzorg te werken zodat ze dingen op kunnen zetten binnen hun eigen inrichting. Ook al is dat moeilijk en sta je vaak voor gek". JAN RIJSDAM

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3