"Als burgemeester graag een D'66-er" [Le/cfee agenda Wens progressieven in Oegstgeest: Antiekdag Leiderdorp: Een goede beurs" „Nederlandse olieboycot actie mist zijn doel" Onderhandelingen Rotterdam en Fennis muurvast STAD EN RAND MAANDAG 23 APRIL 19 Oegstgeester PvdA-fractieleider Anton Kohlbeck: "Het liefst een D'66-burgemeester in Oegstgeest omdat de hele Leidse regio nog geen progressieve burgemeester heeft" Weer expositie in de Pomp WARMOND - In galerie de Pomp aan de Dorpsstraat in Warmond wordt weer een expositie gehou den. Tot en met aanstaande zon dag kan men werk bezichtigen van Inez Odyk, Hans Plug en Hendrikjan Brakels. Van alle drie worden schilderijen en tekenin gen geëxposeerd. De openingstijden van de Pomp zijn: alle dagen van 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur, woens dagmorgen vain 10.00 tot 12.00 uur met koffie. Vrouwencafé Voorschoten één jaar VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense Vrouwencafé be staat morgen één jaar. Ter ere van dit feit is mevrouw Hedy D'Ancona, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA en re dactrice van het maandblad "Opzij" uitgenodigd. Zij zal spreken over "Feminisme en emancipatie". Na afloop is er gelegenheid tot discussie. Het Vrouwencafé is gevestigd,aan de Leidseweg 33 (zij-ingang). Aanvang 20.15 uur. LEIDEN - Twee Leidenaars, 33 en 35 jaar oud, zijn de afgelopen nacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een kantoorma chines'en meubelhandel aan de Overrijn in Leiden. Enkele surveillerende agenten za gen het tweetal om drie uur 's nachts met schrijfmachines het pand uitkomen. Bij nader onder zoek werden er in een voor het pand geparkeerd staande perso nenauto een dertigtal schrijfma chines en de nodige rekenmachi nes aangetroffen. OEGSTGEEST - "De Oegstgeester PvdA-frac- tie vindt de profielschets van de gemeenteraad voor een nieuwe burgemeester eigenlijk kiezen voor een schaap met vijf poten. Maar aan de poot van de gewenste burgemeester mag niet worden gerommeld. "Omdat", aldus de Oegstgeester socialistische frac tieleider Anton Kohlbeck, "de leeftijdscategorie waarin de toe komstige burgemeester zich moet bevinden namelijk tussen 35 en 50 jaar, juist zo'n uitgespro ken wens van de bevolking is. Maar hoe dan ook," zo gaat hij verder, "we willen hier beslist geen carrièremaker of iemand die, bijna op zijn pensioengerech tigde leeftijd aangeland, hier zijn laatste werkzame jaren komt doorbrengen" De drie progressieve partijen, die in de Oegstgeester gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, PvdA, D'66 en PPR, hebben zich voor deze gelegenheid verenigd in een gezamenlijke voorkeur voor een nieuwe burgemeester uit de kring van D'66. "Ten eerste", zegt Kohlbeck, "omdat deze partij wat betreft de landelijke burgemees tersplaatsen erg ondergewaar deerd is. In de tweede plaats is de aanhang van deze partij in Oegst geest verhoudingsgewijs groot met twee van de zeventien raads- zetels en in de derde plaats is er nog geen enkele progressieve burgemeester in de hele Leidse regio". De motivatie van het PPR-raadslid Karei Beckers om die gezamenlijke voorkeur te steunen ligt anders: "Ik kan als eenmansfractie moeilijk een PPR-burgemeester eisen" zo vindt hij Keuze partijen De CD A-fractie binnen de Oegst geester gemeenteraad ziet geen aanleiding om van de traditionele burgemeestersplaats voor deze partij af te stappen. Maar ook de WD, met vijf van de zeventien raadszetels, vindt dat zij voor de toekomstige burgemeestersvaca ture in aanmerking moet komen In elk geval wensen de liberalen een snelle vervulling van de open plaats als huidig burgemeester Van Eijsinga in september met pensioen gaat. Ook ziet de WD graag een vrouw als toekomstige voorzitter van de gemeenteraad Alcoholcontrole LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag op verschillende plaatsen in de binnenstad alco holcontrole gehouden. In totaal werden er een kleine 400 auto's aangehouden. In 84 geval len moest er door de automobilis ten een blaastest worden afge legd. In 16 gevallen leverde dat een tijdelijk rijverbod op en tegen 4 autommbilisten is proces-ver baal opgemaakt wegens rijden onder invloed. en het college van B en W. Als het echter geen WD-burgemeester wordt dan is de tweede keus van deze partij een eerste burger of burgeres uit CDA-kring. Evenzo is de tweede keus van het CDA iemand uit WD-kring. De PvdA, na haar eerste gemeen schappelijke voorkeur al voor een D'66--er te hebben uitgespro ken, meent als dit niet mogelijk blijkt, dat dan een lid van de PvdA het vrijkomende burge meestersambt moet gaan ver vullen. En zo denkt ook D'66 er over. De PPR wenst in dat geval niet meer of minder dan een goe de burgemeester. Alle partijen geven in hun voorkeur wel te kennen dat hoewel uit de bevolkingsenquête de wens naar bekendheid van de nieuwe bur gemeester met regionale mproblemen spreekt, hieraan niet per SE hoeft worden vastge houden. Als de nieuwe man of vrouw zich maar wel snel in de problematiek wil inwerken. Ook behoeft de burgemeesterskandi daat niet absoluut lid te zijn van een Christelijke kerk, ook een humanistische of andere levens beschouwing is voor de gemeen teraad aanvaardbaar. Oordeel Commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. Vrolijk, die vo rige week deze aanvullingen op de aan hem aangeboden profiel schets voor een nieuwe eerste burger van Oegstgeest aanhoor de, zei in het algemeen in zijn voordracht aan de minister graag te luisteren naar het oordeel van de gemeenteraden. Tot op dit moment hebben eenen twintig sollicitanten naar de ko mende open plaats voor het Oegstgeester burgemeester sambt gesolliciteerd. Op voorstel van het CDA en de WD, waarin ook de progressieve drie, PvdA. D'66 en PPR meegingen, kunnen die kandidaten als zij dat wensen vóór hun eventuele aanstelling met de fractieleiders een gesprek hebben. de meest aantrekkelijke bezienswaardigheden op de drukbezochte beurs. BURGERLIJKE STAND n LEIDERDORP - 'Een goede beurs" noemde een van de twee organisatoren de antiekdag die gisteren de gehele dag gehouden werd in het Leiderdorpse wijk centrum Zijlkwartier. Van ver buiten de regio reden de bezoe kers gisteren af en aan om de beurs te bezoeken. Elk plekje binnen het Zijlkwartier- gebouw was benut om plaats te bieden aan de negenentwintig standhouders. Doordat het be zoekersaantal groter was, dan was voorzien kon niet iedereen op zijn gemak langs alle uitge stalde spulletjes lopen. Voor de organisatoren een reden om uit te roepen dat "de mensen er een grote behoefte aan heb ben" "Het is alleen jammer dat slechts tweemaal per jaar zoiets op zondag mag plaatsvinden" al dus één van hen. Minister De Koning in Voorschoten LEIDERDORP - GEBOREN: Maria dv N. G. M. Zandvliet en Y. M. M. C. van Gent, Maria dv C. W. M. van Santen en C. Muit, Jojanneke dv H. den Boogert en J. W. P. Cats, Jochem zv P. Chrispijn en M. Pieëte, Jeroen zv J.A. M. Stolwijk en F. Koper, Michael zv J. J. G. Veldhuijzen en W. J. G. Rietveld, Mariska dv T. Berve- ling en J. M. Verstraaten, Andrea dv W. Hoogendijk en J. C van der Plas. Judith dv J. F. H. Janssen en C. H. C. H. Jans sen, Christopher zv R. M. van Poecke en L. M. Craig, Teunis zv T. Verschoor en S. Hemmes, Eelco zv W. Hogewoning en M. A. van Egmond, Lucas zv N. J. A. Huij- bers en J. M. J. Vinkestein, Alexander zv F. P. H. Hieronymus en D. C. M. de Rooij, Natascha dv G. J. Martin en H. van den Berg, Roelof zv A. P. Dozij en J. Rasser, Thomas zv A. G. Onderwater en J. A. M. Starrenburg, Bastian zv C. van der Lin den en M. T. Ter Meer, Ellen dv J. Marijt en H. M. Rietveld, Michel zv D. C. J. Pool W. Waardenburg, Nathalie dv J. W. C. M. Volwater en L. M. T. van Elsgeest. OVERLEDEN: L. Boom (80) gehuwd geweest met: A. Franse, E. de Werk (80) gehuwd geweest met P. Gorree, S. Flaman (86) gehuwd geweest met J. Branse, H. P. Didden (86) gehuwd met L. Morel. Slagwerk zonder sensatie LEIDEN - Hot House presen- teerde zaterdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum de Leidse Slagwerkgroep en het Martin van Duynhoven per cussie-ensemble. De Leidse Slagwerkgroep bestaat uit louter amateurs, die zich be dienen van een uitheems in strumentarium. Gongs, bon go's, een xylofoon, concert- trommel, raspen, kortom al les wat aanvaardbaar is om op te slaan werd ten tonele ge voerd teneinde een ritmische sensatie in tropische verpak king te presenteren. De tien of twaalf leden van de groep, maakten er een ware hekse- ketel van waarin de thema's met wat inspanning te her kennen waren. Dit was gro tendeels te danken aan Adèle van Exter, die kordaat de gro te trom geselde. Adèle en Sie- be Blonk, die de bellen en voetenwerk voor hun reke ning namen, zijn buiten dat zij lid zijn van dit workshop-or kest ook actieve leden van Hot House. Binnen dit kader moet het optreden van de Slag werkgroep dan ook ge zien worden. Enthousiaste amateurs, die zo ten zien veel plezier beleven aan hun mu- ziek-uiting. maar die een ni veau bereiken dat geen naam mag hebben. Anders lag dat met het Martin van Duyven- hoven Percussie Ensemble. Van Duynhoven, Piller; Bunjes en Berk, en ook Sean Bergin en Jo van Beusekom zijn zeker geen onbekenden. Helaas moet gezegd dat het allemaal weinig boeiend was. Geen hoogstandjes, geen driftaanvallen op het stel trommels, rustig beheerst bleef het, afwachtend. Niet erg enerverend dus, en om het maar helemaal duidelijk te maken: geen drummer die zich aan de monitor behoefde te leggen. Geconcludeerd kan worden dat deze percussie avond voor sommigen mis schien een aparte ervaring is 'geweest, en dat siert Hot House altijd, maar het was voor mij aanleiding om vroeg tijdig met de stille trom te ver trekken. LOUIS CORNELISSE In Voorschoten Verbetering uitrusting brandweer VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense raad wordt gevraagd 38.220 gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van 6 perslucht- toestellen, 15 draadloze alarm ontvangers en zonwering voor de kamer van de commandant van de brandweer. Gelet op de om vang van het korps is het noodza kelijk dat het aantal perslucht toestellen van 6 tot 12 wordt uit gebreid, zo stelt het college van burgemeester en wethouders. Deze uitbreiding kost 10.000 gul den. De nieuwe draadloze alarm- ontvangers die gevraagd worden moeten 26.500 gulden gaan kos ten. Verder is in de kamer van de commandant bij zonnig weer geen werkbaar klimaat meer. B en W vragen de raad nog 1700 gulden te geven voor een zonwe ring vóór deze kamer. Minister Jan de Koning (links) met PvdA-er Herman van Wijk (midden) en Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afrika zaterdagavond achter de tafel tijdens de discyssie-avond over de olie-boycot tegen Zuid-Afrika VOORSCHOTEN - Minister De Koning van ontwikkelingssa menwerking vindt dat de Ne derlandse olie-boycotactie tegen Zuid Afrika zijn doel mist. Hij zei dit afgelopen zaterdagavond in Voorschoten waar in de Linde hoeve een avond was georgani seerd in het teken van de boy cotactie tegen Zuid-Afrika. Het organiserende actiecomité is van mening dat Shell met de levering van olie aan dit land de apart- heidsterreur ondersteunt. 'De olieboycot moet tenminste in EG-verband uitgevoerd worden. Nu is Shell-Nederland eruit ge pikt omdat een oleiboycot het meest effectief is. Maar Neder land voert echter een te ver waarlozen hoeveelheid olie uit naar Zuid-Afrika. Shell-Enge- land neemt daarentegen 95% van de olie-uitvoer voor haar reke ning", aldus De Koning die sa men met het actiecomité van me ning was dat de apartheidspoli tiek binnen Zuid-Afrika tegen gegaan moet worden. "Je moet dat alleen zo effectief mo gelijk tot uiting zien te brengen. Deze actie op de binnenlandse tribune is een aardig gebaar, maar zal niets wezenlijks uitha len. Nee, alle olieproducerende landen zullen gezamenlijk tot een olieboycot over moeten gaan an ders helpt het allemaal niets. Want als ook maar een land toch olie voor het leger van Zuid-Afri ka levert, ben je nog even ver", zo zei De Koning voor de Voorscho- tense afdeling van het Komitee Olieboycot. Sietse Bosgra, lid van het landelijk comité Zuid-Afrika stelde dat Shell verantwoordelijk was voor de massamoorden die in Zuid- Afrika plaatsvonden. "Door het leger daar te voorzien van olie is de bevrijdingsstrijd in Zuid- Afrika met tientallen jaren ver lengd". LEIDEN - Dat 'Zuidelijk To neel Globe' een moeilijke tijd doormaakt is algemeen be kend. Niet alleen worden premières van nieuwe thea- terproduktiés door vele re censenten frequent van sterk relativerende kanttekiningen voorzien, tevens lijkt de to neelgroep de grootste moeite te hebben om de verschillen de theaters vol te krijgen. Daarvan werd zaterdagavond wederom een voorbeeld ge geven in de Leidse Schouw burg waar deze, uit Amster dam afkomstige groep (hoe wel de naam een ander domi cilie doet vermoeden), het to neelstuk 'Minna von Barn- helm' van G.E. Lessine on- VERDIENSTELIJK SPEL IN 9MINNA VON BARNHELM' voerde. De zaal was redelijk gevuld, maar eerste en twee de ring bleven vrijwel volko men leeg. Toch spelen acteurs als Theu Boermans (Von Tellheim, een ontslagen ma joor) en Michel van Rooy (Just, de oppasser van majoor Von Tellheim) een sterke pro- fielbepalende rol in dit eningszins gedateerde, to neelstuk. Dolf Verspoor, die voor de vertaling tekende, moet in de persoon van regis seur Ulrich Greiff een man ontdekt hebben, die de inten tie van zijn tekstbewerkingen haarzuiver heeft aangevoeld en verlengd. Wellicht is de haast gevoelsmatige beïn vloeding tussen vertaler en regisseur mede een gevolg van de dramaturgische kwali teiten en capaciteiten van Lo- thar Schwab. Hij lijkt de brug geslagen te hebben tussen het min of meer abstracte verta len van Lessing's tekst en de concrete interpretatie van het verbaal gegeven door acteurs en actrices. In deze constella tie vervullen Verspoor, Schwab en Greiff min of meer een trait d'union-fuctie tus sen auteur en acteurs. Het wederom Theu Boermans die mij door zijn impulsieve spel het meeste boeide. Een ver dienstelijke bijrol van Guusje van Tilborgh als Francisca, het kamermeisje van Minna von Bamhelm, welke rol door Liesbeth Coops werd ge speeld. Repertoirkeuze blijft bij 'Globe' een helaas voor velen zeer aanvechtbare zaak. Bert Koekebakker ROTTERDAM/WASSENAAR - De onderhandelingen tussen de ge meente Rotterdam en de curato ren van de failliete huisbaas H. J P. Fennis over de aankoop van zijn woningen zitten muurvast. Het Rotterdamse college van Burgemeester en Wethouders heeft vrijdag laten weten niet be reid te zijn om in te gaan op de voorwaarden die de curatoren hebben gesteld. Volgens de gemeente willen de cu ratoren van de failliete HIM BV, waarin de Wassenaarder Fennis zijn huizen heeft ondergebracht, 70 miljoen hebben. Bovendien hebben zij als voorwaarde ge steld, dat de gemeente de aan schrijvingen voor alle Fennis- woningen stopzet, alle lopende aanschrijvingsprocedures in trekt en de onderhandse verko pen ondertussen door kunnen -gaan. Deze voorwaarden, waar mee de gemeente op voorhand akkoord zou moeten gaan, zijn voor het college volstrekt onaan vaardbaar. De gemeente Rotterdam heeft een globale prijsindicatie genoemd van ongeveer 36 miljoen gulden, die gebaseerd is op de prijs, die eind vorig jaar werd vastgesteld in een voorlopige koopovereen komst tussen de gemeente en Fennis, die meer bekendheid ge niet als de "krottenkoning". De 70 miljoen die de curatoren vra gen is volgens het gemeentebe stuur "een speculatieprijs" waar van zij betwijfelt of zelfs specu lanten bereid zullen zijn die te be talen. De gemeente Rotterdam voelt er weinig voor de huizen door drie deskundigen te laten taxeren, zo als de curatoren verder hebben voorgesteld. Zij is van mening dat de gemeente zelf over vol doende deskundigheid beschikt om de waarde van de huizen te taxeren. Door de starre houding van de curatoren vreest het colle ge, dat door de financiers aange kondigde veilingen van de hui zen zullen doorgaan, waardoor de huizen alsnog in handen van spe culanten zullen vallen. Slavenburgs Bank heeft twee openbare verkopingen op 9 en 16 mei aangekondigd. Het gemeen tebestuur zegt de gang van zaken te betreuren en te blijven zoeken naar wegen om uit de impasse te geraken. De rechter-commissaris in het faillisement heeft in een gesprek met een van de curatoren en vertegenwoordiger van de gemeente een aantal suggesties gedaan, waarover de gemeente zich nog zal beraden. "We blijven naar een oplossing zoeken en blijven bereid te praten" aldus een woordvoerder van de ge meente. Maandag 9-11.30 Vrijetijdscentrum, yoga, gitaar, t'ai fotografie, Go, 20 uur. Breehuys, ma., di., do., en vr. overbl soos, 12-13.15 Bruggehoofd, Steenschuur 11, amatei fotografie, 20 Op Eigen Wieken, Valkenpad, schr avond Amnesty International, 20 i Gebouw Sociale Werkvoorziening, Waard, informatieavond over bc brug, 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Nieuwe Rijn 20A, Leidse Werkgri homofilie, 20 Kijkhuis, filmcyclus Werner Hertzog, en 22.15 Zaal Moeder Godskerk, Voorschot* gespreksavond CDA-jongeren, 20 ut Gemeentehuis Voorschoten, woningai viesdienst, 20 Gemeentehuis Leiderdorp, gemeenl raad, 20 U' Apotheken De avond-, nacht, en zondagdienst apotheken in de regio Leiden waargenomen van 20 tot 27 april, do* Doeza Apotheek, Doezastraat 31, den, tel. 071-121313; Apotheek v. Br* Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdor tel. 071-890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet mogelijk is met openbaar vervoer de apotheek te komen kan men uitsh tend voor spoed recepten v tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. t€j noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuj den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. Gezond heidsdentrum Leiderdorp Berkenkadt tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m dq van 14-15 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, te, 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum, v. 4 Waalslaan, tel. 4641. Warmond zr. T. Miedema, Kagerplei| 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoot 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2| (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Voor advies op gebied van wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. Gej opend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voot hulpverleningen aan verongelukte kat ten. vogels e.d. in de gemeenten Leiden. Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nachl bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk; Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19:30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2