TOENADERING AJATOLLAETS Kritiek op acties van Haddad Vrijspraak in nazi-proces NAAST HET NIEUWS Tito ziet Oost-West ontspanning verslechteren VAN DER WIEL Met baby naar de stembus Hongersnood dreigt nn in Kampuchea ZEILLES Nu rustig in Libanon President Ferrier van Suriname treedt af VRIJDAG 20 APRIL 19 DÜSSELDORF (DPA/Reulcr) - Vier beklaagden in het langste proces tegen vroegere nazi's in West-Duitsland zijn gisteren vrij gesproken van de beschuldiging van moord op joden. Er ontstond tumult in de zaal toen de rechter de vroegere SS-arts Hein rich Schmidt en drie vroege re concentratickampbewaak- sters vrijsprak wegens gebrek aan bewijs. Het hof verliet haastig de zaal. toen woedende groepen in het publiek op de grond begonnen te stam pen onder het schreeuwen van "nazi-moordenaars". Buiten het gebouw werd door 300 demon stranten geprotesteerd. Dat de vier zouden worden vrijge sproken stond al bij voorbaat vast toen het hof eerder besloot de zaak tegen de vier - Schmidt (66). Hermine Büttchcr (60). Rosa Süss (60) en Charlotte Meyer (61) - af zonderlijk voort te zetten. In het proces, dat ruim driejaar ge leden begon, stonden oorspron kelijk in totaal 13 mensen terecht op beschuldiging van moord en medeplichtigheid aan de moord op joden in het concentratie kamp Maidanek bij Lublin in Polen. Het proces tegen de negen anderen gaat door. In het vernietigingskamp Maida nek werden in de periode van 1942 tot 1944 zeker 250.000 meest Joodse geïnterneerden, maar ook Poolse krijgsgevangenen, in gas kamers om het leven gebracht, doodgeschoten, doodgemarteld, opgehangen, met spaden dood geslagen of met bajonetten doodgestoken. Zonder twijfel zijn alle beschuldig den onder wie vijf vrouwen be trokken geweest bij deze massa moord. maar 35 jaar na dato wordt het nog steeds moeilijker of zelfs de schuldigheid van een beklaagde aan een bepaalde moorddaad ook werkelijk te be wijzen. Zonder bewijs wanneer precies welke gevangene door welke dader met welke aanlei ding werd gedood kan in de rechtspraak in West-Duitsland echter niemand wegens moord worden veroordeeld. De wijze waarop het Maidanek- proccs is gevoerd heeft buiten West-Duitsland vooral felle kri tiek uitgelokt in Israel en Polen. Honderden getuigen zijn door de strafkamer van het gerechtshof in Düsseldorf vanaf het begin van het proces op 26 november 1975 gehoord. Doch geen kon met ze kerheid een moord door een van de vier vrijgesprokeneti aanto- Het Maidanek-proc'es is het vierde en laatste grote Westduitse pro ces om de vernietiging van mil joenen mensen in de in totaal ruim 1600 concentratiekampen en dependences ten tijde van de Hitler-dictatuur van het "derde rijk" van 1933-45. In 1964/65 wa ren de processen betreffende Auschwitz en Treblinka gevoerd en in 1965/66 dat om het concen tratie- en vernietigingskamp So- bidor. Gerechtelijk onderzoek in de Bondsrepubliek wegens nazi misdaden is tot dusverre uitge voerd in totaal 84.403 gevallen. Tot dusverre hebben 6.732 ver oordelingen plaatsgevonden. Demonstranten begonnen woedend, op de grond te stampen nadat vier oorlogsmisdadigers in West-Duitsland waren vrijgesproken. CH1RLONGA - Met hun ba by's op-de rug wachten Afri kaanse vrouwen in Chirlonga op hun beurt om te stemmen. Een soldaat in pantservoertuig houdt de wacht. De opkomst bij de verkiezingen heeft - met nog twee dagen voor de boeg - de 50 procent al be reikt. ARANYAPRATHET (THAI LAND) (Reuter) - Na de ver schrikkingen van de oorlog, die vrijwel alle sociale en economi sche structuren in Kampuchea heeft vernietigd, wordt het land thans bedreigd door een hon gersnood. De toestand is vooral ernstig voor de honderdduizen den mensen in het noordwesten, langs de grens met Thailand. Volgens vluchtelingen die arri veerden in Aranyaprathet, een stad in het oosten van Thailand, zal een hongersnood onvermij delijk zijn. Ook al zou het nieuwe, door Vietnam gesteunde bewind erin slagen een eind te maken aan het verzet van de Rode Khmers die trouw zijn gebleven aan de vroegere machthebber Pol Pot. Het noordoosten wordt beschouwd als de rijstschuur van Kampu chea. Normaal moet de rijst ge plant worden in mei, voor het be gin van het regenseizoen. Als de rijstoogst in dit gebied beneden de verwachtingen blijft zal in het hele land een ernstige voedsel schaarste optreden. Vietnam, dat zelf rijst tekort komt, zal hierin geen hulp kunnen bieden. Vluchtelingen in Taphraya, vijftig kilometer noordelijk van Ara nyaprathet, zeiden dat duizenden mensen uit hun dorpen waren weggevlucht toen de Rode Khmers terugtrokken voor het offensief van de troepen van het nieuwe bewind. Ze gingen naar de grote steden, die beschermd worden door Vietnamese troe pen, of ze probeerden terug te ke ren naar hun vroegere woon plaatsen die ze hadden moeten verlaten nadat de Rode Khmers in april 1975 aan de macht waren gekomen. Duizenden anderen zijn echter door de Rode Khmers gedwon gen met hen terug te trekken. Dat hebben soldaten van de Rode Khmer verteld die naar Thailand waren gevlucht. Het resultaat is dat er veel te weinig mensen zijn achtergebleven om de oogst bin nen tehalen van het droge sei zoen, die trouwens erg matig is, of om rijst te planten voor het re genseizoen. De vluchtelingen zeggen dat er nog slechts voor drie of vier maanden rijst in voorraad was toen het re gime van Pol Pot werd verdreven en die voorraden slinken nu ver der zouden de Rode Khmers gro te voorraden rijst hebben meege nomen. Gedeserteerde Khmers vertelden dat de militaire leiders rijst, munitie en geneesmiddelen naar schuilplaatsen in het oer woud hadden laten overbrengen met het oog op de guerrilla die zij van plan zijn te gaan voeren tegen bewind. ADVERTENTIE DICHT BIJ HUIS KRALINGSE ZEILSCHOOL ROTTERDAM/REEUWUK Lestijden: overdag/avond; week/weekend. Aanv. dagelijks. Tel. inf./inschr. (event, via antw.app.) bij HENK V. GENT 010-121098 Of 01829-4214 VERGETEN ARRESTANT Een achttienjarige jongen heeft achttien dagen in een cel van een politiebureau in Oostenrijk gezeten zonder iets te eten of te drin ken te hebben gehad. De politie was hem vergeten. De jonge Oostenrijker. Andreas Mihavecs, is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de artsen is het een wonder dat hij nog leeft. De jongeman werd op 1 april naar het politiebureau in Hoechst (bij de Zwitserse grens) gebracht om als ooggetuige een verklaring af te leggen over een verkeersongeval. Op het politiebureau werd hij verward met de -dronken- bestuurder van de auto die bij het ongeval betrokken was. Hij werd opgesloten in de cel die buiten het politiebureau ligt, en vergeten. Niemand hoorde hem roepen. Woensdag werd de jongeman volledig krachteloos in zijn cel aange troffen. Een politieman vond hem toen hij eens ging kijken in de cel omdat daar zo'n stank vandaan kwam. MISDADIGE STER De Indonesische politie is op zoek naar de hoofdrolspeler in een televisieserie voor misdaadbestrijding die de man achter de schermen zou zijn bij een reeks overvallen op juwelierswinkels in de afgelopen maanden. Volgens een woordvoerder heeft de politie deze week al 13 leden van de betrokken bende aangehouden, terwijl ook wapens en munitie die bij de overvallen zouden zijn gebruikt, in beslag werden genomen. De enige man die nog wordt gezocht is Johnny Indo. de ster in een televisieserie die op initiatief van de politie van Jakarta werd gemaakt. RAADSLEDEN IN DE RING Twee gemeenteraadsleden in Liverpool (Australië) die het op ver gaderingen van de raad zozeer met elkaar aan de stok hebben dat het bijna niet meer bij woorden blijft, hebben op de laatste verga dering besloten het uit te vechten in de boksring. De pot is 900 gulden. Tegen elkaar treden in het krijt de 51-jarige Bill Sadler van de Liberale (conservatieve) partij en Casey Conwav, 44. van Labour. Sadler weegt 156 pond, Conway 140 Beiden hebben in vroeger jaren voor de lol in de boksring geslaan. TEHERAN (Reuter/DPA) - De geestelijke leiders van Iran heb ben, volgens de invloedrijke aja- tollahTaleghani. geen principiële meningsverschillen. Er zijn al leen uiteenlopende meningen over ons optreden, zo zei Talcg- hani gisteren in een toespraak voor radio en televisie nadat hij in Qom besprekingen had gevoerd met de ajatollah Chomeini. Over Chomeini zei hi j. "Ik geloof in zijn zuiverheid, vastbeslotenheid en competentie. Ik heb altijd zijn strijd en zijn toespraken onder steund... ik heb zijn beslissend leiderschap aanvaard". Na de ontmoeting tussen de twee geestelijke leiders is bekendge maakt dat de revolutionaire co- mité's gezuiverd dienen te wor den In zijn toespraak prees de ajatollah van Teheran de comitë's en zei dat zijn korte afwezigheid tot ge volg had gehad dal de activiteiten van decomite's nu onder toezicht staan van 'verantwoordelijke Niettemin zijn gisteravond drie mensen geëxecuteerd, zo heeft de staatsradio bekendgemaakt. Een revolutionaire islamitische rechtbank veroordeelde generaal Fazlollah Djafari, oud onder-di recteur van rle politie, en Moha mad Takhi Djavani. voormalig chef van de Savak. tot de dood tijdens een zitting in Chiraz, 600 kilometer ten zuiden van Tehe ran. De mannen werden kort na de uitspraak doodgeschoten li de stad Kermanchah. 400 kilorf e- (Van onze correspondent) BEIROET - De twee Nederlandse kapiteins die woens dagnacht in Libanon gewond raakten bij de ernstigste beschieting die de VN-vredesmacht ooit in Libanon heeft doorgemaakt, zijn zover hersteld dat ze weer aan het werk mogen. Dc Nederlandse ambassadeur in Jeruzalem heeft inmiddels de Is raëlische regering gevraagd om de commandant van de christe lijke militia, majoor Haddad, er toe te bewegen zijn manschapen opdracht te geven de beschietin gen op de UNO-troepen stop te zetten. „Dat betekent overigens niet dat we Israël mede-verant woordelijk stellen voor de be schietingen", aldus minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken. Hij sprak ook berichten in Israëli sche kranten tegen dat de Ne derlandse regering zou overwe gen het Unifildetachement terug te trekken uit Zuid-Libanon. „Pas als het gezag van de Libane se regering hersteld is. kan de vredesmacht weg. Wij zullen on ze verplichtingen tegenover de Verenigde Naties loyaal nako men", aldus de bewindsman. Het is overigens sinds gistermid dag in het Unifilgebied weer rus tig na de hevige beschietingen van de nacht tevoren. Secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft gisteren de beschieting van hel hoofdkwartier van Unifil scherp veroordeeld Hij ontbood de voorzitter van de Veiligheids raad. de Noor Ole Algard, om het incident te bespreken. In een VN- verklaring wordt duidelijk gezin speeld op de Israëlische steun aan majoor Haddad. De Israëli sche premier Begin verwierp echter meteen de beschuldiging dat Israël majoor Haddad zou hebben gesteund. „Verrader" Het was echter vanuit Israël dat majoor Haddad woensdag de on afhankelijkheid uitriep van het door de christenen beheerste ge bied in Zuid-Libanon. Hij werd daarvoor door de Libanese rege ring gedoodverfd tot rebel en ver rader. „Zijn onafhankelijkheids verklaring is een daad van ver raad. die door elke Libanees ver oordeeld wordt", aldus premier Selim el Hoss Hij kondigde aan dat een militair hof majoor Had dad zal vervolgen wegens hoog verraad. ien westen van Teheran, werd een soldaat geëxecuteerd. Voor het eerst sinds de revolutie in Iran is ook een geestelijke te rechtgesteld. Het was Achmad Alemi Zadeh die in Hamaan. op 250 km ten westen van Teheran, gisterochtend vroeg werd dood geschoten. Volgens de Iraanse radio had het plaatselijke revolutionaire comi té hem schuldig bevonden aan samenwerking met de Savak. de geheime politie van de sjah, en de komst van ruim 500 geregelde Libanese militairen, die volgens door de VN opgestelde plannen Zuid-Libanon binnentrokken. Pelotonsgewijs werden de Liba- nezen toegevoegd aan de VN-de- tachementen in Zuid-Libanon. Volgens de VN-resolutie inzake Libanon zou het wettige gezag in Zuid-Libanon geleidelijk weer moeten worden overgenomen door de regering in Beiroet. Had dad en zijn christen-rechtse mili ties hebben zich, met steun van Israël (dat hem ook financieel op de been houdt) verzet tegen toela ting van de officiële Libanese re gering in Zuid-Libanon, omdat die te zeer onder invloed zou staan van Syrië. Een groep Nederlandse soldaten bevindt zich nog steeds in Na- qoura. Na verlof in Israël kunnen zij niet naar hun basis terugkeren omdat de milities alle wegen in het gebied hebben geblokkeerd. Het hoofdkwartier in Naqoura is daardoor volstrekt van de rest van de VN-troepen geïsoleerd. In Naqoura zouden 77 Nederlanders op vervoer naar hun basis zitten te wachten. De situatie heeft wel tot grote problemen geleid voor het VN- hoofdkwartier dat nu moeilijk te bevoorraden is. Ook de diverse VN-posten die vanuit Naqoura bevoorraad worden, blijven daarvan nu verstoken. De VN probeert nu vanuit Beiroet een geïmproviseerde bevoorrading op poten te zetten. Volgens welingelichte bronnen in Jeruzalem is het optreden van de christelijke milities niet in over eenstemming met de Israëlische lijn, omdat een verdere escalatie Israël wel eens tot direct ingrij pen kan dwingen. De „rode lijn" is voor Israel een schending van de christelijke enclave die tot nu toe als bufferzone fungeerde tus sen Israël en Syrische en Pale stijnse eenheden in Libanon. Tijdens de beschietingen in Zuid- Libanon werden ook raketten naar Israël afgeschoten, die en kele gebouwen ernstig bescha digden. Israël heeft het vuur beantwoord door de beschieting van het plaatsje Nabatija in Zuid Libanon vanaf Israëlisch gronogebied. BELGRADO (AFP/Reuter) - President Tito van Joegosla vië heeft gisteren in een rede nogmaals de nadruk gelegd op het recht van zijn land zijn eigen communistische weg te volgen, onafhankelijk van Moskou. Het 86-jarige staatshoofd, die sprak op een speciale bijeen komst van het centrale partij- comité ter gelegenheid van de 60-ste verjaardag van de op richting van de partij zei dat voorwaarden voor de ont spanning tussen Oost en West verslechteren en hij waar schuwde de grote mogend heden tegen inmenging in de aangelegenheden van niet- gebonden landen. Eén van de voornaamste on derwerpen in zijn lange toe spraak was de noodzaak voor Joegoslavië, communistisch maar sterk onafhankelijk van het Kremlin, om zijn eigen systeem van arbeiders zelfbe stuur te ontwikkelen en de beginselen van de niet-ge- bonden beweging te veilig te stellen. "Daarginds, vooral in het oos ten, worden onwaarheden verbreid, dat Joegoslavië een soort bondgenootschap met China heeft of (dat land) wa penmateriaal geeft", aldus Ti to, die vervolgde: "Anderen daarentegen, bijvoorbeeld kranten in het Westen, zeggen dat Joegoslavië met velen zowel in het Westen als in het Oosten in conflict is geraakt en daarom zeer verzwakt is". Het is ook niet waar dat Joego slavië heeft gezwegen bij de interventies in Zuidoost-Azie en Oeganda. In alle gevallen is opgeroepen tot terugtrekking van troepen en vreedzame oplossing van de geschillen. Met de voorgenomen topconfe rentie van niet-gebonden landen in Havanna in gedach ten, zei president Tito dat de ze beweging zich zou moeten verzetten tegen pogingen tot verdeling in zogenoemde progressieve en conservatie ve kampen. Het staatshoofd beschuldigde het imperialisme en kolonia lisme (codewoorden voor de grote mogendheden) van "aantasten van de onafhan kelijkheid van verschillende landen en bedreiging van de wereldvrede". Hij verwees nogmaals naar de Berlijnse conferentie van Eu ropese communistische par tijen in 1976 waarop het recht was bekrachtigd van elke communistische beweging zijn eigen weg te volgen. Tito beschuldigde het (even eens communistische) buur land Bulgarije ervan het be staan van Macedonië, één van de zes Joegoslavische re publieken, te ontkennen en territoriale aanspraken op het gebied te hebben. De Bul gaarse politiek wekt ernstige bezorgdheid over de toe komst van de betrekkingen met Sofia. De betrekkingen met de meeste buurlanden zijn echter goed en zij ont wikkelen zich met Albanië "tamelijk goed". PARAMARIBO (ANP) - President Ferrier van Suriname heeft in een toespraak voor radio en televisie gisteravond bekendgemaakt dat hij aftreedt. De bedoeling is dat in augustus van dit jaar de over dracht aan de nieuwe president zal plaatshebben. Op 1 september kan de nieuwe president dan in de vergadering van het parle ment het regeringsprogramma aankondigen. De verkiezing van president en vice-president zal voor augustus moeten plaats hebben. Op 8 april 1968 aanvaardde Ferrier het ambt van gouverneur van de Nederlandse kolonie Suriname. Hij is meer dan 3 jaar president geweest van de onafhankelijke republiek Suriname. ADVERTENTIE Hans de Groot, mode - inkoper, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel. :071 -124108 WEETALLES VAN BRILLEN EN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9