Overheid wil lege schoollokalen gaan vorderen Geen hartchirurgie in Zonnestraal „Er zijn verbeteringen in de economie Kerncentrale in Borssele stilgezet 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: ramen open? kachel uit. Enkele bezetters St. Jan ziek Politie onderschept grote partij heroine ENFB tegen verdere maatregelen voor auto in binnenstad VRIJDAG 20 APRIL 1979 PAGINA 7 Van Agt: 99 GRONINGEN (ANP) - "Er zijn in de Nederlandse economie verbe teringen te zien. Zo is de stijging van de loonkosten per eenheid produkt in Nederland zowel in 1978 als in 1979 achtergebleven bij de stijging in het buitenland. En de inflatie bedroeg in Neder land sedert oktober slechts de helft van die in Duitsland. Ik noem dat een nogal spectaculair resultaat dat weinigen voor mo gelijk hebben gehouden". Dit zei gisteravond in Groningen minister-president Van Agt, die ter afsluiting van een tweedaags werkbezoek aan Groningen, Friesland en Drente sprak op een bijeenkomst van de Commer ciële Club in Groningen. Van Agt wees ook op de verwach ting van het Centraal Planbureau dat de goederenuitvoer in 1979 evenveel zal toenemen als de we reldhandel, wat dan voor het eerst sinds 1973 zou zijn. Volgens de minister-president bestaat er in 1979 ook uitzicht op een einde van de daling van de werkgele genheid, wat hij "een bemoedi gend" teken vond. De minister-president wilde aan deze constateringen niet de conclusie verbinden dat door het verdwijnen van het kabinet-Den Uyl het economisch getij plotse ling ten goede is gekeerd. Hij verbond er wel de conclusie aan "dat het aarzelend begin dat het kabinet-Den Uyl heeft gemaakt met het afremmen van de groei van de collectieve uitgaven door het huidige kabinet versterkt is doorgezet en - daar komt het vooral op aan - ook is ingevuld fen concreet gemaakt". De minister-president prees in Groningen ook de vakbeweging "die er de afgelopen jaren meer en meer van doordrongen is ge raakt dat ons kostenpeil vergele ken met het buitenland zeer hoog is geworden en dat bijsturen on ontkoombaar is. Dat besef voor de realiteit ligt in kringen van de vakbeweging in West-Europa niet overal voor het oprapen". Van Agt noemde de "bemoedi gende ontwikkelingen" overi gens niet meer dan "enkele op gloeiende lichtpuntjes". Hij riep de ondernemers op on danks de problemen nieuwe din gen aan te pakken en alle moge lijkheden van de beschikbare kennis uit te buiten. Hij zei te willen waarschuwen tegen een apathische houding en wees er op dat het "om processen gaat die jarenlang in een gevaarlijke rich ting zijn gegaan en die je niet in een handomdraai weer om buigt". Hij stelde dat beheersing van het kostenpeil en van de druk van de collectieve lasten en van de groei van collectieve uitgaven "Neer- lands perspectief zijn voor de ja ren '80, wie er ook in het Catshuis zal zitten". Hij wekte de ondernemers ook op de werknemers mee te laten pra ten over de gang van zaken in het bedrijf: "U zult zelfs zover moe ten komen dat u het een gemis zou vinden wanneer die mensen daarover niet zouden willen meepraten". Volgens de heer Van Agt "zal de ondernemer ook meer oog moeten hebben voor het feit dat inkomensbeleid en arbeids marktbeleid ook binnen de on derneming meer tot hun recht moeten komen". BORSSELE (GPD) - De Pro vinciaalse Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft de kerncentrale in Borssele gisteren voor een periode van mogelijk tien dagen buiten werking gesteld. Dat is ge beurd, aldus een verklaring van het Zeeuwse energiebe drijf, in verband met een de fect in de stoomleiding in de turbine. DEN HAAG (GPD) - Leeg staande lokalen in kleu ter- en lagere scholen kunnen in de nabije toe komst door de rijksover heid worden gevorderd en toegewezen aan on derwijsinstellingen die met ruimtegebrek kam pen. Binnenkort dient staatssecretaris Hermes (basisonderwijs) een noodwet hiervoor bij de Tweede Kamer in. De wet, die van kracht blijft totdat de wet op het nieuwe basison derwijs is gerealiseerd (naar ver wachting in 1983), is ook bedoeld om de bezuinigingen op de scholenbouw te verwezenlijken. Volgens Bestek '81 moeten kleu ter- en lager onderwijs 140 mil joen gulden bezuinigen op scho lenbouw. Kleuter- en lagere scholen zullen in de toekomst niet meer aan de gemeente, maar aan het ministe rie van onderwijs en weten schappen toestemming moeten vragen voor nieuwbouw, uitbrei ding en renovatie. Het departe ment beslist hoeveel lokalen een school krijgt en of de bouw per- Investeerders vragen meer grond voor sport- voorzieningen DEN HAAG (ANP) - De besturen van Zuidhollandse gemeenten worden in toenemende mate be naderd door projectontwikke laars en andere particuliere in vesteerders met het verzoek door middel van gronduitgifte mede werking te verlenen aan plannen voor de bouw en exploitatie van sporthallen, zwembaden en ten- nisaccommodaties. Dat heeft het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks bestuur van de provincie) geantwoord op schrif telijke vragen van twee leden der Provinciale Staten, de heren E.P. van Heemst en P.A. van Agteren (beiden PvdA). Dezen waren van mening dat ge meenten die lichtvaardig tot gronduitgiften overgaan, het risi co lopen dat zij te zijner tijd min of meer noodgedwongen de ex ploitatie van verliesgevende sportvoorzieningen moeten overnemen. Volgens het college kan er geen sprake zijn van ge dwongen overneming als ge meenten niet financieel deelne men in bedoelde projecten. GS tekenen daarbij aan dat een der gelijke financiële gemeentelijke deelname praktisch niet voor komt, afgezien van de al van oudsher bestaande samenwer king met de NV Sportfondsen- baden. Bij GS zijn er geen gevallen bekend van de door de vragenstellers ge noemde ontwikkeling. De ge meenten bedingen bovendien bij gronduitgifte in het algemeen voldoende waarborgen ten aan zien van onder meer de kwaliteit van de te stichten voorzieningen, alflus GS. Zou een gemeente het echter op prijs stellen een verliesgevende sportvoorziening te behouden, aldus GS, dan is de beslissing tot overneming onderworpen aan het "normale toezicht" van Ge deputeerde Staten. manent of tijdelijk zal zijn. Er zal, meer dan nu het geval is, gebruik worden gemaakt van noodbouw en van bestaande lokalen die niet gebruikt worden. Om de nieuwbouw van lokalen streng op noodzakelijkheid te kunnen beoordelen wordt een ontkoppeling voorgesteld van stichting en huisvesting van een school. In de huidige situatie geeft de gemeenteraad groen licht voor de stichting van scho len. Op grond van die beslissing is de gemeente verplicht te hel pen zoeken naar een onderdak voor de nieuwe school. De beslis sing over de stichting van de school blijft voorbehouden aan de gemeente, maar de zorg voor het onderdak verhuist naar de rijksoverheid (onderwijsinspec tie en ambtenaren op het ministe rie). Deze ontkoppeling betekent dat besturen van scholen voor bij zonder onderwijs die nieuwbouw willen plegen, niet langer een waarborgsom voor de bouw hoe ven te betalen aan de gemeente. In de huidige situatie verleent een gemeente alleen hulp aan een school voor bijzonder onderwijs als het bestuur van die school een bepaald percentage van het bouwbedrag als waarborg stort. Veel scholen kunnen dat geld vaak maar met de grootste moeite opbrengen. Dat bedrag wordt la ter weliswaar teruggestort, maar is aan inflatie onderhevig en bo vendien moet er rente over wor den betaald door de school. Met zijn voorstellen sluit staatsse cretaris Hermes aan bij het giste ren gepubliceerde interimrap port van een interdepartementale werkgroep die zich buigt over de leegstand van schoollokalen. Als er op bestuurlijk niveau niets ge beurt, zo wordt gewaarschuwd, bestaat er in 1983 een forse leeg stand bij kleuter- en lager onder wijs. De werkgroep heeft becijferd dat in dat jaar zeker 14.000 tot 16.000 lo kalen niet meer worden bevolkt en dat gaat gepaard met een aan zienlijk kapitaalsverlies. In het buitengewoon onderwijs is de si tuatie rooskleuriger. Daar bestaat geen leegstand. In het voortgezet onderwijs zal eerder een tekort dan een overschot ontstaan, al dus het rapport. De leegstand kan onder meer wor den bestreden door ook derden de gelegenheid te geven de open staande ruimte te gebruiken. De lege klaslokalen zijn een gevolg van de teruggang in het aantal kinderen. Ook de verhuizing van de bevolking van oude naar nieuwe wijken speelt een rol. In nieuwe stadswijken moeten er lokalen bijkomen. Het resultaat is dat in de reeds bestaande scholen het aantal leegstaande lokalen toeneemt. Op grond van het huidige vergoe dingssysteem komt de werk groep tot de conclusie dat ge meenten met relatief veel leeg stand verliezen lijden, terwijl gemeenten met relatief weinig leegstand te veel geld vangen. Door het vergoedingssysteem te wijzigen - Hermes voelt daar wel voor - kan medegebruik worden bevorderd, aldus de werkgroep. Voor klaslokalen die in gebruik zijn zouden stichtings- en exploi tatiekosten kunnen worden ver goed. Dat geldt ook voor een ge normeerd aantal vaklokalen. Voor leegstaande lokalen worden stichtingskosten plus de helft van de exploitatiekosten ver goed. Er wordt geen vergoeding toege kend wanneer lokalen door der den worden gebruikt. In het hui dige systeem is het voor een schoolbestuur vaak goedkoper om een lokaal leeg te laten staan dan om het te verhuren aan der den. De leegstandsvergoeding door de rijksoverheid is namelijk hoger dan de vergoeding die het rijk verstrekt als er wordt ver huurd. Staatssecretaris beslist: HILVERSUM (GPD) - Het algemeen ziekenhuis Zonnestraal in Hilversum krijgt geen afdeling voor open hartchirurgie. Staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) heeft dit gistermiddag aan het bestuur van Zonne straal meegedeeld tijdens Nederlanders omgekomen bij botsing in Italië OUD-GASTEL (GPD) - Bij een botsing in Italië tussen een Ne derlandse en een Italiaanse vrachtwagen zijn gisteren twee chauffeurs van het Oud-Gastelse bedrijf Intramast omgekomen. De derde chauffeur werd ernstig gewond. De doden zijn de 31-ja- nge P. Hoezen uit Bosschen- hoofd en de 30-jarige J. Looy uit Willemstad. In een ziekenhuis in Turijn is de 29-jarige chauffeur M.P. Deijkers uit Oud-Gastel zwaar gewond opgenomen. Op een kruispunt te Michelino, waar 's nachts de verkeerslichten uitgeschakeld zijn, gaf een Ita liaanse vrachtwagen geen voor rang en botste frontaal op de Ne derlanders. Uit het wrak kon al leen Deijkers levend worden ge borgen en naar een ziekenhuis vervoerd. een gesprek op het minis terie. De staatssecretaris draait daarmee een beslis sing van haar voorganger, Hendriks, terug. Veder gelooft, nadat zij eerder al een aantal negatieve adviezen van diverse instanties over deze kwestie kreeg, niet in het succes van een hartchirurgische kliniek in Hilversum. Er bleven bij haar te veel vraagtekens rond de reali sering van een optimale perso neelsbezetting. Verder is Zonne straal vanuit een oogpunt van spreiding van operatiemogelijk heden over het land volgens de staatssecretaris niet gunstig gesi tueerd. Er bestaan al mogelijkheden voor hartoperaties in de academische ziekenhuizen van Amsterdam, Utrecht en Leiden, terwijl er in het oosten van het land totaal geen operatiecapaciteit is. De kans is nu groot dat de samen werkende Zwolse ziekenhuizen De Weezenlanden en Sofia ge vraagd zullen worden een hartkliniek te bouwen. Sinds de komst van het nieuwe ka binet werd de kritiek op het Zon nestraalplan steeds sterker. Vol gens het door Hendriks goedge keurde plan zouden er vanaf 1980 in Hilversum 1000 open hartope raties per jaar plaatsvinden. Het plan v/as afkomstig van de hoog leraren Brom, Meijler en Durrer, die verbonden zijn aan academi sche ziekenhuizen in Leiden, Amsterdam en Utrecht. De drie professoren zouden daadwerke lijk aan de realisering van de Hil- versumse kliniek gaan meewer ken, maar namen die toezegging begin deze maand terug, vanwe ge het lange uitblijven van een beslissing van de nieuwe staats secretaris over Zonnestraal. Het bestuur van het algemene zie- - kenhuis Zonnestraal is woedend over de afwijzing van staatssecre taris Veder-Smit van het plan voor de bouw van een centrum voor open hartchirurgie in Hil versum. „Hartpatiënten wordt hiermee een uiterst slechte dienst bewezen", aldus bestuursvoor zitter dr. P.G. van de Vliet. „Zij zullen nu nog vele jaren door middel van luchtbruggen hun heil in het buitenland moeten zoeken". Van de Vliet is ook zeer gebeld over de manier waarop de staatssecre taris het nieuws heeft overge bracht aan het bestuur van het ziekenhuis: „Een dergelijke lompheid had ik van een staats secretaris niet verwacht. Zij had toch zeker niet te maken met een stel kwajongens?", reageerde Van de Vliet donderdagavond. ADVERTENTIE DEVENTER (ANP) - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag in het Epserbos in Gorssel (bij Deventer) een partij heroïne van zes kilo onderschept. Vier handelaren konden worden gegrepen, maar volgens een woordvoerder kon de hoofdver dachte ontsnappen. De waarde van de heroïne wordt geschat op anderhalf miljoen gulden. De geslaagde nachtelijke actie was het resultaat van ruim drie maanden speurwerk van een speciaal team, dat was samenge steld uit mensen van de gemeen tepolitie en de rijkspolitie Apel doorn. Het team bestaat sinds begin dit jaar. Tot begin van deze week had men in totaal 43 personen aangehou den, ongeveer de helft gebrui kers, de rest kleine handelaren. Reparatie kan, naar een schat ting van de PZEM, tussen de vijf en tien dagen duren. Bij de PZEM benadrukt men dat de turbine zich in het conven tionele, niet-nucleaire gedeel te van de centrale bevindt. „Het defect heeft dan ook niets te maken met de wer king van de kernreactor, die zich in een geheel ander ge bouw bevindt", aldus het be drijf. Zolang de kerncentrale stilstaat nemen de andere PZEM-cen- trales in Zeeland de elektrici- teitsproduktie over. Tevens wordt, indien nodig, de elek trische energie via het lande lijk koppelnet ingekocht. Volgens de directie van de PZEM is het defect in de stoomleiding van de turbine rond twee uur in de nacht van woensdag op donderdag op getreden. Het deed zich voor in het stoomleidingssysteem van de turbine. Een woordvoerder van het be drijf verduidelijkte dat de stoombalg, een scharnieren de metalen buis, tussen de hogedruk- en de midden- druksectie van de turbine, is gaan lekken. De functie van die turbine bestaat uit het aandrijven van de dynamo waarmee elektriciteit voor het openbare net wordt op gewekt. Bij het defect ont snapte niet-radioactieve stoom. Nadat het defect was gesignaleerd werd de kern centrale afgeregeld en buiten gebruik gesteld. DEN BOSCH (ANP) - Er zijn enige ziektegevallen geconstateerd in de Bossche kathedraal St. Jan, waar sinds vorige week vrijdag 200 Syrisch-orthodoxe christe nen uit Turkije hun toevlucht hebben gezocht. Twee mensen zijn tot op heden naar het zieken huis overgebracht. De klachten betreffen voornamelijk maag stoornissen en vermoeidheids verschijnselen, die mede kunnen worden toegeschreven aan het verblijf in de kille St. Jan. het Diocesaan Pastoraal Cen trum van het bisdom Den Bosch en twee vertegenwoordigers van de bezetters van de St. Jan heb ben gistermiddag met elkaar ge sproken over de situatie van de "Darken in Oost-Turkije, de oor zaak van het vertrek van de chris tenen. Dit gesprek vond plaats op verzoek van het Diocesaan Pas toraal Centrum. Er werd ook bekeken in hoeverre men de Turken tegemoet kan komen, nu een collectieve ver blijfsvergunning niet haalbaar is gebleken. Bisschop Bluyssen van Den Bosch zal morgen een gesprek hebben met de vicaris van de patriarch van Antiochië, Isa Cicek uit Hen gelo. In de bezette St.Jans kathedraal in Den Bosch gaat voor de Turkse christenen hun dagelijks leven inmiddels gewoon verder. Op de foto hangen twee Turkse meisjes de was te drogen over het koorhek. Een politiefunctionaris toont de partij heroine van zes kilo die bij Gorssel werd gevonden. DEN HAAG (GPD) - De (plaatse lijke) overheden moeten niet nog meer maatregelen nemen om de stadscentra beter bereikbaar te maken voor de auto, zeker niet wanneer zulke maatregelen zijn bedoeld om het winkelen per au to te vergemakkelijken. Dat vindt de in Echte Nederlandse Fiet sersbond (ENFB) omgedoopte ENWB, op grond van de overwe ging dat de bereikbaarheid van winkels niet doorslaggevend is voor het aantal klanten dat er komt. De opvatting is neergelegd in de brochure Boodschappen doen, die donderdag in de openbaar heid is gebracht en voor f 4,50 kan worden besteld bij de ENFB in Amersfoort. De brochure is sa mengesteld om de opvatting te doorbreken dat het voortbestaan van winkelstraten in de stadscen tra staat of valt met de bereik baarheid per auto. Ruimtelijke en economische pro cessen zoals leegloop van bin nensteden, vertrek naar buiten wijken en omliggende dorpen, de invloed van grootwinkelbedrij ven, hogere bedrijfskosten en de stichting van „weidewinkels" spelen in deze hele ontwikkeling een veel grotere rol dan alleen de bereikbaarheid per auto van de centra zelf, aldus de ENFB. De bond keert zich intussen ook te gen een fietsroute zoals aange legd in Den Haag. Deze zes kilo meter lange route verbindt bui tenwijken, parallel aan verkeers aders voor het gemotoriseerde verkeer, met het centrum van de stad, maar loopt voor een belang rijk deel door enkele winkelstra ten. Winkeliers hebben zich van meet af krachtig tegen deze on derneming verzet, en hun protes ten worden nog steeds volgehou den. De ENFB vindt dat fietsroutes we gens de hoge herprofileringskos- ten van de straten de route tot een „nodeloos dure" onderneming hebben gemaakt, terwijl het beoogde effect, fietsers via een omweg naar de fietsroute te dwingen, grotendeels is mis lukt. Verder is de bereikbaarheid van de winkels afgenomen doordat voor de auto's slechts een rijbaan be schikbaar is. Samen met de ont volking van de betrokken buurt en de opening van een grootwin kelbedrijf, heeft dit volgens de ENFB geleid tot meer faillisse menten dan wanneer er geen speciale fietsroute was ge creëerd. „Het is in dit geval een verkeerd besluit geweest dat de winkeliers de dupe zijn gewor den van de onbereikbaarheid per auto", aldus de-ENFB.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7