Raadslid wil afzien van woningen in Leeuwenhoek mrni, Museum Volkenkunde opent nieuwe Japanse afdeling Kledingverstrekking politie loopt nog niet op rolletjes Vrijdag 20 april 1979 doorq, igkwa ?rkwa J 10 ty Walenkamp (CDA) gealarmeerd over gevaar Sylvius-laboratorium Walenkamp komt tot deze stelling- name naar aanleiding van uit spraken van dr. S. J. Roorda, de directeur/beheerder van het Gorlaeus-laboratorium in de Leeuwenhoek. In het vandaag chen het l ■■■■■■HHHmhhHWÊÊÊÊÊKm Het Sylvius-laboralorium vanaf de Wassenaarseweg. Hot House De Leidse Slagwerkgroep onder leiding van Fred Cohen en het Martin van Duynhoven per cussie ensemble treden mor genavond op bij jazz-zolder Hot House. De Slagwerkgroep Leiden is een uit amateurs be staand orkest dat zich van Afrikaanse en Amerikaanse instrumenten (zoals gongs, xylofoons, bongo's) bedient. De percussiegroep startte des tijds als een workshop. De be zetting van de groep is afhan kelijk van de beschikbaarheid van de drummers. Het concert vindt plaats in het Leids Vrij etijdscentrum, Breestraat 66, en begint om negen uur. Bingo Speeltuinvereniging "Prinses Beatrix" organiseert mor genavond een bingo-dansant voor ouders, in het 'speelhuis' aan de Schubertlaan. Ook niet-leden zijn vanaf acht uur we,komexpositie In het kerkelijk centrum "De Regenboog'' in de Merenwijk wordt van 22 tot en met 29 april een expositie gehouden van wandkleden, keramiek en poppen (uit grootmoeders tijd). De tentoonstelling is ge opend op maandag tot en met zaterdag van twee tot drie uur en bovendien op dinsdag, woensdag en donderdag 's avonds van half acht tot tien uurJazz on Sunday In jazzcafé "Jazz on Sunday" treedt zondagmiddag het Kwartet van Han Ruigrok op. Dit uit Noordwijk afkomstige kwartet bestaat uit Walter Kopps (piano). Rob Schoen maker (bas). Martin Bonnet (drums)en Han Ruigrok (fluit en gitaar). Het concert dat in de bistro van de Groenoord- hallen plaatsvindt is het één- na laatste van het wintersei zoen. Volgende maand hopen organisatoren Frans Monta- nus en Henny Kwik een boek werkje uit te brengen waarin ze terugblikken op twee maanden proefdraaien met de nieuwe jazzclub. "Jazz on Sunday" zal in elk geval een blijvend gebeuren worden op de zondagmiddag, telkens om twee uur. Mallootjesdag "Pet met de Zet", de beweging van, voor en door personeels leden van inrichtingen en te huizen voor zwakzinnigen organiseert morgen een 'Lek kere Mallootjesdag' in Leiden. Bedoeling van de open dag in het Breehuys is dat de bezoe kers creatief bezig zullen zijn met o.m.het uitvoeren van een spel. Thema van de open dag is: hoe moeilijk heeft een zwakzinnige het als hij in de maatschappij terugkeert. De open dagdie niet in de laatste plaats voor de vaste Bree- huys-bezoekers is georgani seerd, begint om half twee met een optreden van toneelgroep Kwiebus. Daarna wordt het doolhof-spel gespeeld waar mee wordt geprobeerd de "mallootjes" vanuit de inrich ting in een buurt geplaatst te krijgen. Eventueel kan uit de open dag een soort project groep ontstaan, bestaande uit leerlingen van bijvoorbeeld het huishoudelijk onderwijs die bezig zijn met een (voor) opleiding voor de zwakzinni genzorg. Collecte Deze week houdt het Chih Front Leiden de jaarlijkse collecte. Morgen zal die worden afge sloten met een straatinzame ling. 's Avonds ivordt een La tijns-Amerikaans café geor ganiseerd in het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk waarop iedereen van harte welkom is. In het café dat vanaf 8 uur geopend is kun nen Leidenaren kennis ma ken met in Leiden wonende Chilenen en hun cultuur. Zuid-Afrika-dag LEIDEN - Op zaterdag 16 decem ber zal in Leiden een Zuid-Alri- ka-dag worden gehouden. Bij de organisatie zullen zoveel moge lij li Leidse groepen worden be trokken. De kosten worden be streden uit een bedrag van 10.000 gulden dat op de Leidse gemeen tebegroting van dit jaar is uitge trokken. Op initiatief van de PSP-fractie besloot de Leidse raad eind vorig jaar dit bedrag beschikbaar te stellen voor inter nationale solidariteit, in het bij zonder voor een project rond Zuid-Afrika. De raad ging met 30 tegen 8 stem men akkoord. Over de organisa tie van de Zuid-Afrika-dag is in middels overleg gepleegd tussen de Boycot Outspan Actie, de We reldwinkel en de werkgroep Zui delijk Afrika. Besloten werd alle Leidse groeperingen te benade ren met het verzoek voor 8 mei te laten weten of men ken. LEIDEN - Het CDA-raadslid J. Walenkamp is van mening dat de gemeente Leiden de beslis sing om in de Leeuwenhoek (gebied tussen Plesmanweg en Wassenaarseweg) woningen te bouwen moet herzien. Hij dringt hier op aan in schriftelijke vragen aan het college van burge meester en wethouders. De directeur/beheerder van het Gorlaeus uitte begin dit jaar al bedenkingen over de woning bouwplannen van de gemeente. Inmiddels besloot de gemeente raad eerder deze maand met overgrote meerderheid om - na een risico-onderzoek - woning bouw toe te staan. Alleen de CD A-fractie verklaarde zich te gen. Alarmerend De CDA baseerde zijn "tegen" on der meer op de eerdere waar schuwingen van dr. Roorda. Naar aanleiding van de nieuwe uit spraken van de directeur/be heerder van het Gorlaeus is er volgens CDA-raadslid Walen kamp alle aanleiding om te spre ken van "een kennelijk alarme rende situatie, die alle aanleiding geeft om het genomen raadsbe sluit voor het Leeuwenhoek-ter rein te herzien". Het CDA-raadslid vraagt burge meester en wethouders dan ook om met een voorstel te komen om de keuze voor woningbouw in de Leeuwenhoek te herzien. versiteitsblad "Mare" geeft Roorda aan dat de eisen voor met name het Sylvius-laboratorium woningbouw onmogelijk maakt. Onder de kop "Hét Sylvius-labora torium? Daar komt de tritium de schoorsteen uit", zegt dr. Roorda onder meer. ."Wat anders is het Sylvius-laboratorium. Daar komt de tritium de schoorsteen uit. Tritium is een radio-actief isotoop. Dat mag. Maar dat mag alleen om dat de woningbouw nu nog een grote afstand aanwezig is". De beheerder van het Gorlaeus zegt verder "Ja wellicht is dat Sylvius gevaarlijk door de tritium die uit de pijp komt.Ik zeg alleen maar: de concentratie tritium uit de schoorsteen is afgestemd op het niet in de onmiddellijke om geving aanwezig zijn van wo ningbouw". Dr. Roorda laat in het interview met "Mare" verder weten: "Ik zou bij die tritium-pijp geen mensen la ten wonen. Nee, natuurlijk zou ik er zelf niet willen wonen. Het is onverstandig daar dag en nacht te vertoeven. Het mag ook niet. Het zou bijvoorbeeld wel kunnen als je ophield met dat tritium". De directeur-beheerder van het Gorlaeus zei desgevraagd pas onlangs op de hoogte te zijn ge komen van het gebruik van tri tium in het Sylvius-laboratorium. Hij zegt zijn uitspraken in "Mare" niet te doen om onrust te maken, maar om duidelijk op de-risico's van woningbouw bij de laborato ria te wijzen. Dr. Roorda desgevraagd: "De slechtste dienst die je de chemie kan bewijzen is geheimzinnig heid. Er wordt al zoveel tegen de chemie aangeschopt. Maar je moet de mensen duidelijk maken dat er niks geheimzinnigs en niks gevaarlijks is, als je je maar aan de voorschriften houdt. En daar moet over gediscussieerd kun nen worden". Geen sprake Bij de regionale inspectie volksge zondheid/milieuhygiëne wordt de visie van dr. Roorda over het Sylvius-laboratorium weerspro ken. Volgens regionaal inspec teur De Vries is er geen sprake van uitstoot van tritium door de schoorsteen. "Ik kan me dat niet voorstellen", zei hij desgevraagd. Volgens de inspecteur wordt het tritium na gebruik in het labora torium opgenomen in afvalvloei- stoffen en afgevoerd naar Petten. De heer De Vries benadrukte dat in de kernenergie-vergunning voor het gebruik van tritium in het Sylvius geen bepalingen zijn op genomen over de toelaatbaarheid van woningbouw. In zijn algem eenheid wijst de inspectie woon bebouwing in de directe omge ving van laboratoria wel af. De in spectie wacht voor een standpunt over het Sylvius op de uitkom sten van het risico-onderzoek dat LEIDEN - De ambassaseur van Ja pan in Nederland, Hiroshi Uchida, heeft gisteren in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden een nieuwe Japanse afdeling geopend. De nieuwe afdeling betekent voor het museum een flinke stap voor uit. De bestaande Japanse afdeling bestond grotendeels uit vitrine's, de nieuwe afdeling is veel levendi ger. Er vallen nagebouwde inte rieurs van een Japanse boerenwo ning en van stadswoning te be wonderen. Daarnaast is er een diaserie die het beeld aanvult met indrukken uit modern Japan. Voor belangstel lenden in Japan zullen er informa tiebladen door het museum wor den uitgegeven die samengevoegd kunnen worden in speciale ring banden. Voor wie meer oppervlak- .zJm Ambassadeur Uchicla zelf ook gespecialiseerd gesprek met museum direkteur Polt (rechts). De Leidse politie zit de laatste tijd wer goed in hel pak. Op de foto adjudant E. de Vos,coördinator kledingverstrekking bijde Leidse politie, die agent E. Hengsdijk in zijn uniform helpt. De Algemeen Christelijke Poli- tiefederatie (ACP) maakte onlangs in haar blad 'Kon- takt' melding van dagelijkse klachten van politiemannen, die in hun vaak versleten uni formen de straat haast niet meer opdurven. Volgens de ACP is het de schuld van het administratieve systeem, dat veel politiemannen nu al twee jaar in hetzelfde pak lopen. "Nieuwe uniformen zijn er genoeg maar ze worden ge woon niet verstrekt", aldus de ACP. Tot voor kort werd de Neder landse politieman geacht zelf zijn uniform te bekostigen. Geen ideale situatie gelet op de spreekwoordelijke zuinig heid van de Nederlander wanneer het om de eigen cen tjes gaat. Voor '77 liepen er in ons land dan nogal wat poli tiefunctionarissen rond die zelfs wanneer het hard nodig was er nauwelijks toe konden komen om nieuwe kledij aan te schaffen. In 1977 is daar verandering in gekomen, werd de politiekleding voor taan gratis door de overheid verstrekt. Met de verstrekkende en inge wikkelde administratieve ge volgen die een dergelijke om schakeling met zich mee brengt is toen onvoldoende rekening gehouden met als gevolg dat er bij de intendan ce in Apeldoorn grote achter stand ontstond wat betreft de kledingverstreking. "Er is kleding genoeg, maar de computer staat kennelijk niet toe dat die kleding ook daad werkelijk wordt verstrekt. Het komt voor dat de politie man meer dan een halve dag in de rij staat voor een kle- ding-auto om tenslotte met niet meer dan een stropdas of een pet op het bureau terug te komen", aldus de ACP in haar blad "Kontakt". Ondanks deze pessimistische geluiden schijnen er bij de Leidse politie nauwelijks problemen te bestaan wat be treft de kledingverstrekking. Adjudant E. de Vos, die bin nen het Leidse politiekorps min of meer de kledingver strekking coördineert: "Wat ons betreft behoren de groot ste problemen tot het verle den. Echt moeilijk was het eind '77 begin '78, toen liepen hier mensen rond die zeer dringend nieuwe spullen no dig hadden. Maar tegen een agent zei: "Joh, zou jij niet eens een nieuw uni form aanschaffen", dan kreeg je steevast te horen: "Ik zou wel willen maar er is helemaal niets te krijgen". De oorzaak hiervan was dat ze zich bij de intendance hadden verkeken op de gevolgen van die omschakeling naar gratis kledingverstrekking. Daar kwam nog bij dat in diezelfde periode nogal wat textielbe drijven over de kop gingen. Veel stoffen moesten nu uit het buitenland komen en dat werkte vertragend". De achterstand is wat de ge meente-politiekorpsen be treft nu grotendeels ingelo pen. Adjudant De Vos: "Alles verloopt nu vrij soepel, ook wat betreft de dameskleding. In noodgevallen, bijvoor beeld wanneer bij een dien stongeval een uniform is ge sneuveld, kunnen we direct terecht bij de intendance in Apeldoorn". Zitten de gemeentelijke poli tiekorpsen de laatste tijd weer aardig in het pak, bij de Rijkspolitiekorpsen bestaat er nog altijd een vrij grote achterstand alhoewel ook de ze langzaam lijkt te worden ingelopen. Adjudant Slofstra van de Rijkspolitie Leider dorp: "Ik heb nog niemand in mijn korps rondlopen die in z'n blote gat de straat op moet dus zo erg is het nu ook weer niet. We lopen er allemaal netjes bij, alhoewel ik toegeef dat er vooral in het verleden nogal wat problemen zijn ge weest". Ook uit Voorschoten, dat op 9 mei bezoek krijgt van de kle- ding-auto van de intendance, en Oegstgeest soortgelijke reacties. "Ook bij ons loopt iedereen er netjes bij al blijft het wel een beetje behelpen. We kunnen ons al met al re delijk redden maar het is dui delijk dat er nog altijd een achterstand is". ADVERTENTIE kig geïnteresseerd is komt er een klein gidsje. Een medewerker van het museum vertelde dat het voor Japanners te genwoordig een statussymbool is om een westers ameubelement in huis te hebben waarvan dan geen gebruik wordt gemaakt. Aan het moderniseren van de Ja panse afdeling is twee jaar gewerkt. ADVERTENTIE Een echt Leidse avond brengen wij u met "Leiden, een merkwaardige stad" - een kleurenfilm van de Oegstgeestenaar H. D. v.d. Berg - op dinsdag 24 april a.s. 's avonds 8 uur in het Sted. Museum De Lakenhal. Oude Singel 28 Toegangskaarten a 3.00 kunt u afhalen of reserveren bij HET NIEUWE BOEKHUIS Breestraat 52, hoek Vrouwensteeg Leiden telefoon 071 -126977 en voor zover voorradig 's avonds aan de zaal. De afdelingen India. China en Ko rea zullen ook een dergelijke in greep ondergaan. Door een andere wijze van tentoonstellen wil het museum een beter beeld geven van leven en werken bij andere volken. Bezwaar tegen autoboxen LEIDEN - De Vereniging Raads- herenbuurt heeft bij de gemeente bezwaar gemaakt tegen de bouwplannen van de Leidse Au toboxen Garage BV op een stuk tuin aan de Van Oldenbarnevelt- straat. De vereniging vindt dat een uitbreiding van de bedrijfs activiteiten in de wijk niet strookt met de functie van woonbuurt, die deze wijk heeft. De bezwaren van de vereniging richten zich te gen het feit dat er mooie oude bomen gekapt zullen worden, dat het woongenot in de aangren zende woningen zal afnemen en dat de parkeeroverlast die nu al bestaat nog verder zal toenemen. Alcantara mantel Een luxe soepelvallende mantel die men niet hoeft te ontzien (ja zelfs wasbaar in de wasmachine). En last but not least, die het hele jaar door plezierig te dragen is. Op veler verzoek heeft Riël nu ook de wat grotere maten van deze vlotte alcantara mantel in huis. De kleuren: beige, grijs, groen, bleu en marine. O ja; om niet te vergeten, de maten zijn 38 t/m 52. Riël adviseert u graag. Breestraat 135- Leiden telefoon 071-131841 NIEUW INCASSO SYSTEEM BIJ ENERGIEBEDRIJF LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland gaat waarschijnlijk op 1 januari van het volgend jaar over op een nieuw incassosysteem. De verbruiker krijgt dan maande lijks een nota over het geschutte verbruik. Als leidraad wordt daarvoor het verbruik van de laatste jaren genomen. Eenmaal per jaar wordt de werkelijke stand opgenomen en volgt een img. Tot dusver krijgen de gebruikers een tweemaandelijkse nota, die afwisselend geschat en opgeno men is. Dat laatste gebeurt door het toezenden van een kaartje waarop de meterstand(en) moet(en) worden ingevuld dooi de verbruiker.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3