dLEIDSCH DAGBLAD Minder belasting op eigen huis aow-ers ente is? 9 Brochure over huurverhoging BOM IN ROMEINS STADHUIS Goedhart Bouwhuis voor SieMatic keukens ROUTE BLOEMENCORSO DOOR BOLLENSTREEK Eindeloze kollektie tegels en plavuizen bij&niyt Hafwajk. vandaag Extra belasting op energieverslinders Beemsrecomie M VRIJDAG 20 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35837 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD)-Het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft een brochure samengesteld over de huuraan- passingen in 1979. Met behulp van deze brochure, die bestemd is voor huurders en verhuurders van woningen, kan men zelf na gaan of de huur van een woning mag worden verhoogd, en zo ja. met welk percentage. Het percentage van de wettelijke huurverhoging die op 1 juli zal ingaan, is voor 1979 vastgesteld op 5 procent. Voor de huuraan- passingen met meer dan 5 pro cent moet het waarderingsstelsel en het puntensysteem worden gehanteerd. Daarmee kan de technische kwaliteit, de woon kwaliteit en de ligging van de woning worden beoordeeld. De werking van dit waarderingsstel sel, dat bepalend is voor het per- Inter Football niet strafbaar AMSTERDAM (ANP) - De activi teiten van het bureau Inter Foot ball in Amstelveen zijn niet in strijd met de wet op de arbeids bemiddeling. Dat heeft de Am sterdamse kantonrechter van daag bepaald, na een procedure die ruim een jaar heeft gesleept. De drie directeuren van het bu reau, Cor CoSter, Maarten de Vos en Piet Keizer, werden vrijge sproken van het hen ten laste ge legde. Er was tegen het drietal een boete van duizend gulden voorwaardelijk geèist, met een proeftijd van twee jaar. Inter Football pleegt de belangen te behartigen van voetballers die hun contraet met een bepaalde club moeten verlengen, wijzigen of beëindigen. Het bureau bere kent daarvoor als honorarium een percentage van het inkomen dat de voetballer in de daarop volgende dsie jaar verdient, tot een maximum van 25.000 gulden. Volgens Cor Coster is de taak van het bureau louter "adviseiend". Het aanbieden van contracten en het "overhevelen" van spelers is een zaak tussen de clubs onder ling. Belegering hoofdkwartier Unifil opgeheven TEL AVIV (AFP) - De Israëlische radio heeft vanmiddag om één uur (plaatselijke en Nederlandse tijd) gemeld dat majoor Haddad van de rechtse militie' zijn man nen opdracht heeft gegeven de belegering van het hoofdkwartier van de Unifil op te heffen. Had dad heeft hiermee "een gebaar van goede wil" willen maken en de spanning willen verminderen, aldus de radio. Mies leidt Europese tv-quiz HILVERSUM (GPD) - Mies Bouwman kan het quizzen niet missen. Op 6 juni zal zij een Eu ropese quiz voor de NOS-iele- visie gaan presenteren. Als rode draad loopt de eenwording van Europa door het programma heen. Het idee voor deze quiz is van Jef Rademakers. Op het ogenblik wordt naarstig ge zocht naar negen bekende deelnemers uit de EG-landen. Ook de jury - eveneens interna tionaal van samenstelling - moet nog worden samenge steld. De quiz, die onder regie staat van Ralph Jnbar, wordt een eenmalige gebeurtenis. De NOS zal het programma via de Eurovisie aan andere landen aanbieden. centage van eventuele huuraan- passingen, is in de brochure uit eengezet. Huurders kunnen dit percentage zelf narekenen. Ook staat in de brochure welke weg moet worden bewandeld als men bezwaar heeft tegen een aange zegde huurverhoging, bijvoor beeld op grond van de kwaliteit of onderhoudstoestand van de woning. De brochure is gratis verkrijgbaar bij de gemeenten. BOLLENSTREEK - In alle vroegte zullen morgenoch tend de praalwagens die mee rijden in het bloemencorso vanuit de Hobaho hallen in Lisse naar Haarlem worden vervoerd. Hier heeft het officiële vertrek plaats van het 32ste bloemen corso van de bollenstreek. Het eindpunt ligt evenals vorig jaar weer aan de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk. Het precieze tijd- en routeschema luidt als volgt 9.50: vertrek Nassaulaan in Haarlem 10.15 uur aankomst Houtplein in Haarlem 11.30 uu in aankomst Benne- broek met rustpauze 13.10 uu: r. vertrek uit Benne- broek 13.50 uur aankomst in het cen- trum v, an Hillegom 14.45 uur aankomst in het cen- trum V; an Lisse 15.40 uur aankomst in het cen- trum v; an Sassenheim 16.05 uu ir aankomst op de Warmonderdam in Sassen- heim. Noordwijk, om vanaf de Schiestraat in de badplaats om half zes te vertrekken voor een tocht door deze gemeen te. Het schema luidt hier: 17.30 uur vertrek van de Schie straat 17.44 uur Van de Mortelstraat 17.58 uur. Duinweg 18.10 uur Palaceplein 18.30 uur aankomst op de Ko ningin Wilhelmina Boule vard, waar de stoet wordt ontbonden. De praalwagens blijven gedu rende het weekeinde op de boulevard staan zodat ze ook daar nog te bewonderen zijn. Ook de busdiensten van en naar Haarlem zullen deels worden aangepast en deels komen te vervallerr. Van 06.00 tot 10.00 uur rijden de bussen normaal van Leiden tot Haarlem. Van 10.15tot 12.30 uur tot Hille- gom Van 12.45 tot 13.30 uur tot Lisse Van 13.45 tot 14.45 uur tot Sas- senheim. Van 15.00 tot 15.30 uur tot War mond. Vanaf 15.45 uur rijden de bus sen weer normaal tot aan Haarlem. Er zal zo nodig re kening met vertraging moe ten worden gehouden, zo deelt de vervoersmaatschap pij NZH mee. Naar de Keu kenhof zullen eventueel extra bussen worden ingezet. Van af 16.45 tot 20.00 uur, als het corso door Noordwijk trekt zal op de buslijnen 40 - 42 - 90 - 92 vertraging kunnen ont staan en mogelijk rijden de bussen op deze lijnen die tijd in het geheel niet. ROME (APIUP1) - De burgemeester van Rome. Carlo Giulio Ar- gan met lichte jas) neemt, vergezeld door andere gemeentefunctio narissen de schade op die een explosie veroorzaakte in het stadhuis van Rome. De krachtige explosie bracht aanzienlijke schade toe aan het portaal en verbrijzelde ruiten van het door Michelangelo ontworpen gebouw. Op het tijdstip van de ontploffing (vannacht om twee uur) was n ieman d in het gebouw aan wezigZegslieden van de Italiaanse politie verklaarden dat de explosie tevens een deel van het Senatorenpaleis beschadigde, een 17de-eeuws gebouw op het Piazza del Campidolgio. waar ook het stadhuis van Rome staat. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 i Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Regering werkt aan soepeler regeling .weg 33 (Indusirieter Telefoon 01718 29311 Ka' Openingsuren maandag l/m vrijdag Doden door blikseminslag op tankboot PORT ARTHUR (TEXAS) (AFP Reuter) - Een blikseminslag in een Griekse tankboot, gevolgd door brand, heeft vannacht in Texas aan drie mensen het leven gekost. Ruim 30 personen wer den gewond. De 13.630 ton metende "Sea Tiger" had juist zijn lading van 230.000 vaten ruwe olie gelost, toen tij dens een heftig onweer de blik sem in het schip sloeg. Er ont stond een scheur van 30 meter in het voorschip en een reeks explo sies, die brand veroorzaakten. Onder de gewonden bevonden zich havenarbeiders die bij het lossen van de tankboot hielpen. Een woordvoerder van de kustwacht zei dat de "Sea Tiger" die voor het grootste deel in brand stond, waarschijnlijk niet te redden zou zijn. Toen de bliksem insloeg was men juist begonnen met het in nemen van waterballast. Door het hemelvuur ontbrandden de oliedampen in de tanks. Een Japanse tankboot die 125.000 vaten ruwe olie aan boord had, werd uit de omgeving van de "Sea Tiger" gesleept. Het red dingswerk werd bemoeilijkt door het aanhoudende slechte weer. Politie lost diefstal van tankschepen op ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft negen man aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn ge weest bij de diefstal van drie tankschepen. De schepen met inbegrip van de inhoud verte genwoordigden een waarde van een miljoen gulden. Er werd voor 25.000 gulden schade aan de vaar tuigen toegebracht. De vier hoofddaders zijn inmiddels voor de officier van justitie geleid. Het is de daders slechts bij één tankschip gelukt een groot ge deelte van de inhoud, namelijk 225.000 liter, weg te nemen en door te verkopen. De partij, die een waarde had van 135.000 gul den, werd voor 90.000 gulden doorverkocht. Het door de ver dachten "verdiende" geld werd door hen volledig opgemaakt. 32 PAGINA'S I Een energiebesparing van vijf procent is een absolute noodzaak. Dat zei de presi dent-commissaris van de Koninklijke Shell, drs. D. de Bruyne (foto) gisteren bij de presentatie van het jaarver slag. De Shell-topman zei dat een vermindering van de leveranties aan de klanten niet is af te dwingen. Hij had de indruk dat de 5 procent besparing bij de industrie goed zal lopen. De particulie re bezuinigingen zullen vooral een kwestie van mentaliteitsverandering moeten zijn. Kees Schilperoort stopt Van Agt: ringen in i PAGINA 7 Vrijspraak in nazi-proces wekt beroering PAGINA 9 Minister Scholten: "Kern wapens hebben afschrik kingseffect" PAGINA 13 Twente verrast met knappe zege op PSV PAGINA 17 Aanhoudend te koud Vannacht opklaringen en enkele mist banken. Minimumtemperaturen om streeks 4 graden. Morgen overdag veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur circa 11 graden. Matige aan de kust vrij krachtige wes ten wind. Zon op: 6.32 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 4.14 uur; onder: 14.24 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.17 uur, laagwater om 6.31 en 19.34 uur. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van financien werkt aan een onthef fingsregeling voor de vermogensbelasting. De regeling zal moeten voor komen dat bejaarden met een eigen huis, waarop geen of een lage hypo theek rust, onder de ver mogensbelasting komen te vallen als gevolg van de waardestijging van hun woning. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie vanmorgen gezegd in reactie op een verklaring van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, dat vindt dat voorko men moet worden dat steeds meer modale huizenbezitters aanslagen krijgen voor de ver mogensbelasting. Het is nog niet bekend wanneer de ontheffingregeling aan de Twee de Kamer zal worden aangebo den; aldus de woordvoerder. Ook over de datum van inwerking treding is nog niets bekend. Het departement is het niet met het Bouwfonds eens, dat er "plan nen" bestaan, om meer huizen bezitters aan te slaan voor de vermogensbelasting. Volgens de woordvoerder is het een normale zaak, dat vermogenson derdelen, waar de belastingin spectie van weet, worden belast, of dat nu juwelen, antiek, geld of een duur huis betreft waar geen hypotheek op rust. Het is niet zo dat er een campagne bestaat om huizenbezitters "te pakken". Het Bouwfonds vindt een beperkte ontheffingsregeling onvoldoen de. Men vindt dat de belasting vrije som van de vermogensbe lasting zodanig aan de inflatie moet worden aangepast, dat hui zenbezitters "die in wezen niet in de vermogensbelasting thuis ho ren" er ook werkelijk buiten val len. Het Bouwfonds heeft, aldus een woordvoerder, meldingen ge kregen van hypotheekgevers dat zij werden aangeslagen voor de vermogensbelasting, omdat door de inflatie het verschil tussen de hypotheek en de door de belas tinginspectie geschatte waarde van hun woning zo groot was ge worden, dat er van "vermogen" sprake was. De belastingvrije voet, jaren gele den vastgesteld, is nu 59.000 gul den, plus 15.000 voor ieder fiscaal kind, maar, zegt het Bouwfonds, die jaren geleden een huis hebben gekocht, van wie de kinderen de deur uit zijn, en die zuinig zijn geweest om op hun oude dag goedkoop te kunnen n, komen in de problemen. De aanslagen varieren volgens het Bouwfonds met de waarde van het huis, maar kunnen oplopen tot bedragen van boven de dui zend gulden per jaar. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphèn a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8 30-12.30 uur 14.00-17 30 uur. za. 10.00-16.00 uur. Hockeyteam klopt India PERTH - Dank zij een flitsende start heeft het Nederlandse hoc keyteam op de openingsdag van het internationale toernooi in Perth een sprekende overwin ning van 6-3 kunnen behalen op India. Na achttien minuten had Nederland op het astroturf van het Commonwealthstadion al een voorsprong van 4-0 door doelpunten van Litjens, Ron Steens, opnieuw Litjens en Doyer. Vooral de treffers van Steens en Doyer waren juweel tjes. Bouman maakte daarna 5-0 en na drie tegengoals, zorgde Litjens voor 6-3. DEN HAAG (GPD) - De regering studeert op plannen om een nieuw btw-tarief in te voeren voor produkten die energie ver slinden. Het percentage zou be duidend hoger liggen dan het huidige maximale tarief van 18 procent. In studie is ook een voorstel om het huidige btw-ta rief voor reparaties en andere ar beidsintensieve verrichtingen te rug te brengen van 18 tot 4 pro cent. De maatregelen zijn bedoeld om te kunnen bezuinigen op het ver bruik van energie en om weer een wapen in handen te krijgen in de strijd tegen de werkloosheid. Momenteel bestaan er twee btw- Jciftvossehïtees 3 f 4 wéken lang \lg)LE)DSCH dagblad kennismaking HALVE PRIJS Ik ga Leidsch Dagblad eerst 4 w dan kunt U mi] aansluitend de krant gratis n voor half geld en abonnee noteren. U kunt mij m.i.v. heden als ik krijg dan de eerste 2 weken NationaalComitéKoninginJuliana 70jaar Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op ~7 postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 t.n.v. het Nationaal Comité. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokie aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1