Twente verrast met knappe winst op PSY AZC Alphen aan vooravond unieke prestatie Solo Thurau faalt Willems wint ronde Goede kans op bekerfinale JANSEN ALLEEN AAN DE LEIDING VRIJDAG 20 APRIL 1979 ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC/Unique de tweevoudige nationale waterpolokam- pioen uit Alphen aan den Rijn, staat aan de vooravond van een unieke prestatie. De toch al opzienbarende "con- duite-staat" van de onaan tastbare Geurtsen-equipe - in zeventig achtereenvolgen de competitiewedstrijd niet met een nederlaag geconfron teerd - kan dit weekeinde een gouden glans krijgen als het kampioenschap opnieuw een feit wordt. Nadat de Alphenaren de titel in '77 en '78 al voor zich opeisten kan a.s. zondag in de wed strijd tegen het Leidse Zijl/ LGB de perfecte trilogie ge stalte krijgen. Met nog drie wedstrijden voor de boeg in de huidige door AZC zo be heerste competitie ligt er een voorsprong van drie punten op concurrent HZC/De Rob ben op tafél. Door winst op Zian/Vitesse (zaterdag 19.00 uur in Alphen) en op Zijl LGB (zondag 17.00 uur in Leiden) kan AZC zich verze keren van een puntgave "hat trick". De nog voor volgende week op het programma staande wedstrijd tegen HZ Cl De Robben kan dan gevoege lijk als mosterd na de maaltijd worden beschouwd. Een gegeven, waar iedere rechtgeaarde waterpoloèr wel even aan heeft moeten wen nen. Immers, op een enkele onderbreking na (titels voor Zian/Vitesse in '74 en De Meeuwen in '73) heeft het Hilversumse De Robben al tijd de dienst uitgemaakt. En toen de ploeg door AZC naar het tweede plan werd verwe zen, werd er steeds nog de "genoegdoening" dat de be slissing pas in de laatste com petitiewedstrijd viel. Nu ech ter is AZC zo oppermachtig, zo volwassen geworden, dat De Robben (deze competitie in Alphen met liefst 10-4 in de harde realiteit gedrukt) lijd zaam moet toezien, hoe het zich niet meer in de strijd om de bovenste plaats kan men gen. Althans, als alles naar verwach ting gaat en als Zian/Vitesse en Zijl/LGB volgens de wet ten der logica hun ingecalcu leerde nederlaag tegen de kampioen vriendelijk willen accepteren. Dat laatste valt natuurlijk niet aan te nemen en daar schuilt dan het adder tje onder het gras. Toch heeft coach George Geurtsen, de grote man achter de Alphense dadendrang, alle vertrouwen in een gunstige afloop. "Voor de eerstkomende jaren moet dit de klap worden. Men heeft het altijd over de "Rob ben-periode" in ons water polo. Dat is nu afgelopen. En wij zullen dat moeten beves tigen. Als je driemaal kam pioen weet te worden, ben je gevestigd als kampioen. Bang voor de tegenstanders zijn we in ieder geval niet", klinkt het zelfverzekerd. Vol zelfvertrouwen werkt de Alphense formatie zich naar de finale toe. Verslappen is er - ook tegen mindere goden - niet of nauwelijks bijgeweest. De boog stond, op grimmige voorspraak van Geurtsen, al tijd gespannen en is nog extra aangehaald. AZC is gewend de zaken professioneel aan te pakken. Op de trainingen vraagt Geurtsen het uiterste van zijn spelers, geen seconde tolereert hij concentratie- vermindering. Gebeurt het toch, aan volgt met fikse stemverheffing de ene repri mande na de andere. In zijn streven naar perfectionisme duldt de Doorwerthenaar, al weer vijfjaar actief in Alphen, geen schoonheidsfoutjes. Het behoeft dan ook nauwelijks verwondering te wekken dat een ver doorgevoerde disci pline van AZC een geweldige sterke eenheid heeft ge maakt. Geurtsen over de progessie in de loop der jaren: "We zijn goed doorgegroeid, de "min dere" spelers hebben aange haakt op het niveau van de anderen, waardoor er een goede brede kern is ontstaan. En vaak durf ik te hopen en aan te nemen dat de discipli ne ook groter is geworden. Op andere momenten valt je dat dan weer tegen, maar we zijn op de goede weg". Op weg, want AZC zit nog niet aan het plafond, vindt Geurt sen. "Er zijn nog te veel indi viduele dingen, waar ik niet tevreden over ben. "Circus" dingetjes noem ik dat. Goo chelwerk kun je je niet per mitteren. Als in een competi tie het doelgemiddelde be slissend kan zijn, moet elke kans een doelpunt opleveren. Die uitdaging moet er bij de spelers ingebakken zitten". Over het doelsaldo heeft de coach eigenlijk geen reden tot klagen. In negentien wed strijden scoorde' AZC 196 doelpunten en werd Ronald Meijer 67 keer gepasseerd. De Robben benadert dat met 174 vóór en 88 tegen nog het dichtst, maar duidelijk is dat ook hier de balans in het voordeel van AZC doorslaat. Een verschil van liefst 42 tref fers. De Alphenaren mogen daaraan de conclusie verbin den dat zelfs een remise tegen Zijl/LGB (na winst op Zian uiteraard) de titel ook binnen is. Officieus weliswaar, maar wie zal er in willen geloven dat een dergelijke achter stand door De Robben in één wedstrijd nog ingehaald kan worden? Inderdaad, geen sterveling. Dus is de uitgangspositie van AZC ideaal. "Daarom", zegt Geurtsen, "hebben we ons als doel gesteld zonder puntver lies kampioen van Nederland te worden. Voor zover ik weet is dat nog niet eerder ge beurd. We weten wel hoe moeilijk dat toch zal zijn. Daarom bereiden we ons ook voor als betreft het een Euro pa-cup-ronde. De nacht van zaterdag op zondag zitten we in hotel 's Molenaars in Al phen, zodat er geen afleiding is. De concentratie is belang rijk". De AZC-coach rekent op re- vanche-gevoelens bij de Ha genaars, die in het eerste tref fen met AZC sterspeler Jan Evert Veer uit het water zagen gestuurd. Daardoor sloeg bij Zian de vlam in de pan en werd de 4-1 achterstand van dat moment bijna wegge werkt: 5-4 Traditiegetrouw heeft AZC het met Zijl/LGB ook altijd erg moeilijk. Geurtsen: "In Lei den zijn ze erg enthousiast en gaan ze een erg goede ploeg krijgen. Maar we zijn niet bang voor ze. Evenals bij Zian draait het nog om een paar spelers. Het enige waar ik over inzit is de spanning. Voor dingen als discipline en druk. Tegenstanders zullen juist bang voor ons zijn". Gevraagd om een waarde-oor- deel over de op handen zijnde derde Nederlandse polo-titel, zegt hij: "We zijn de competi tie begonnen met de afgang van het Nederlands team tij dens de WK in Berlijn vers in ons geheugen. Daar hadden toch veel spelers (zes. red.) van ons aan deelgenomen. Het zelfvertrouwen van die jongens moet daar toch een geweldige knak gehad heb ben. In mijrr ogen was het niet ondenkbaar geweest als spe lers daardoor afgehaakt zou den hebben. Daarna moesten we een nieuwe, zware tegen slag incasseren door die domme uitschakeling in Bar celona voor de Europa-cup, waar we veel van verwacht hadden. De meeste ploegen zie je na een dergelijke erva ring terugvallen. Wij niet, zijn er juist extra hard tegenaan gegaan. En om dan zó de competitie af te werken, dat is toch bewonderenswaardig. Want in potentie kan je dan wel sterk zijn, je moet het al- tiid eerst maar waarmaken". WIM VAN WANROOY ENSCHEDE (GPD) - Terwijl de spelers van PSV diep voorover gebogen het veld van FC Twente verlieten, vier de Twente feest. Met 4-2 was de grote favoriet voor een plaats in de finale van de strijd om de KNVB-beker ver slagen. Een eindresultaat waarop vrijwel niemand in En schede had durven hopen na de sombere berichten van voor de wedstrijd. broer Willy de marge zelfs weer te herstellen, maar nu faalde hij jammerlijk oog in oog met zijn oude ploegmakker André van Gerven. Voor FC Twente was dit een teken om wat minder fel in de richting van de twee lichtgewichten, Lindsted en Sanches Torres, te koersen. Omdat PSV daarna de nadruk ook wat meer op de ver dediging legde, zakte de tot dan attractieve wedstrijd af naar een middelmatig peil. Voor de laatste opwinding in de eerste helft zorgde Adrie van Kraay toen hij een verre pass richting Lindsted onderschepte met de hand. Het kwam Van Kraay op een notitie in het boekje van arbiter Mulder te staan. In de tweede helft startte FC Twen te met een fel offensief, dat de Twentenaren echter niet meer opleverde dan" een paar afstands schoten van Jaap Bos en Epi Drost. PSV, met Willy van der Kuylen in een vrije rol, beperkte zich in de tweede helft tot snel uitgevoerde tegenstoten en kwam halverwege de tweede helft goed weg toen Mulder een Nog voordat scheidsrechter Egbert Mulder namelijk het beginsig- naal in een redelijk gevuld Diek- manstadion had laten klinken, moest FC Twente een gevoelige tegenslag incasseren. Want door dat Theo Pahlplatz en Bert Strijdveen nog te veel hinder on dervonden van een blessure, op gelopen in de thuiswedstrijd te gen NAC, was oefenmeester Spitz Kohn gedwongen een be roep te doen op de nog onervaren buitenlanders Sören Lindsted en Manuel Sanches Torres. Beide jeugdige talenten van TC Twente werden naast linksbuiten Jaap Bos in de aanval geposteerd, ter- wijl Halvar Thöresen en Ab Grit- ter de opengevallen plaats op het middenveld en in de defensie op vulden. Erg veel tijd om het juiste even wicht te vinden, kregen de En- schedeërs niet want al in de tweede minuut beging Epi Drost zijn gebruikelijke schoonheids foutje, dat door PSV genadeloos werd afgestraft. Doordat Drost namelijk de bal aan Gerrie Deij- kers verspeelde en de defensie van FC Twente verbaasd toe bleef kijken, kreeg René van de Kerkhof vervolgens alle gele genheid aan te leggen voor een doeltreffend schot. Doelman An dré van Gerven van FC Twente probeerde het dreigende gevaar met een riskante uitloop nog wel af te wenden, maar hij was geheel kansloos op de uitgekookte boogbal van Rene van de Kerk hof. die ook nadien herhaaldelijk in positieve zin opviel. Gas Na deze snelle openingstreffer nam PSV, dat zonder Harry Lubse aantrad, duidelijk gas terug. Een omstandigheid waar FC Twente gretig van profiteerde. Nadat Romeo Zondervan doelman Jan van Beveren al een keer van af stand op de proef had gesteld en Sören Lindsted in kansrijke posi tie voorlangs had gekopt, kwam FC Twente in de vieertiende mi nuut op gelijke hoogte door Hal var Thöresen Het afstandsschot dat hij na een afgeslagen corner van Jaap Bos losliet, was name lijk te machtig voor de tevergeefs graaiende Jan van Beveren: 1-1. De thuisclub, die vooral kwetsbaar bleek op de flank, waar gelegen heidsverdediger Ab Gritter ac teerde, probeerde wel moed te putten uit deze bijzonder fraaie gelijkmaker, maar kwam voor alsnog niet verder dan enkele ge vaarloze aanvalsacties. In de 16e minuut leek René van de Kerk hof na een pass van tweeling- overtreding van Ernie Brandts tegen Thöresen weigerde te ho noreren met een strafschop. Bij na was PSV hierna al tegen de veld verhouding in op 1-2 geko men, wéér na een fout van Epi Drost. Nu echter mikte René van de Kerkhof via een Twents been naast het doel van FC Twen te. Het bleek uitstel van executie, want in de 33e minuut kopte de mee opgerukte Piet Wildschut na een .schitterende voorzet van René "van de Kerkhof zijn oude ploeg op een 2-1-achterstand. Voor trainer Rijvers van PSV was dit het sein om René van de Kerkhof te vervangen door Harry Lubse. Veel plezier beleefden de Eind- hovenaren niet aan deze vervan ging, want nog geen drie minuten later maakte Jan van Beveren een kostbare fout toen hij de bal pre cies voor de voeten van Jaap Bos mikte. Een cadeautje dat Bos zich niet liet ontgaan en met een droge knal passeerde hij de verbouwe reerde Van Beveren: 2-2. Er waren toen nog ongeveer tien minuten te spelen. Voor FC Twente alle reden om nog één keer tot het uiterste te gaan en evenals in de bekerwedstrijden tegen AZ zorgde de formatie van Spitz Kohn nog een keer voor sensatie, want binnen tien minu ten scoorde Kick van der Vall twee bijzonder fraaie doelpun ten, daarmee FC Twente een re delijk uitgangspositie voor de re turn bezorgend MOLENBEEK (ANP) - De 63e Ronde van België is gisteren gewonnen door de 22-jarige neo-prof Daniel Willems. De laatste etappe eindigde gisteren in een massasprint met de onbekende Eddy Verstraete als verrassende winnaar. De laatste etappe werd gekenmerkt door een lange ontsnapping van een kopgroepje van drie, later twee renners. Bij het verlaten van Verviers demarreerde Didi Thu rau, de afgezette Duitse kopman in de ploeg van Willems. Thurau zocht revanche voor het feit dat zijn ploeggenoten en ploegleider hem maandag - nota bene met de leiderstrui om de schouders - plompverloren met een lekke band aan de kant van de weg liet staan. Thurau kreeg gezelschap van Wil- fried Wesemael, Belgische knecht uit de ploeg Post, en Jos de Vits, een "kleintje" uit het le gioen Belgische broodfietsers. De Vits hield het niet lang vol, maar Thurau en Wesemael reden hard door en hadden na 110 kilometer een voorsprong van tien minu ten. Dat bracht Thurau met zes minuten voorsprong aan de lei ding in het klassement. De stunt van de krachtpatser Thu rau (in Parijs-Nice bracht hij 149 km solo tot een succesvol eind) was echter gedoemd te misluk ken toen Jules de Wever, die in België als ploegleider voor Post fungeerde, bij Wesemael kwam en hem sommeerde niet meer aan kop te rijden en alleen Thurau's achterwiel te volgen. Wesemael deed dat en na 195 kilometer werd het tweetal vluchters inge lopen, waarna de etappe weereen massale eindsprint als slot kreeg. Daniel Willems werd daardoor eindwinnaar van de Ronde van België. Willems is een beloftevol coureur. Hij spaart zijn energie nooit. In augustus vorig jaar maakte hij zijn debuut bij de profs en won nog drie kermis- koersen. Dit seizoen werd hij tweede in het eindklassement van de Ruta del Sol in Spanje en vijfde in Parijs-Nice. In de klas siekers koerste hij aanvallend, zonder te winnen. Tussendoor won hij door een denkfout van- Ger Knetemann ten koste van Bert Oosterbosch de Brabantse Pijl. De Ronde van België zal evenmin een "parel" op zijn ongetwijfeld nog groeiende erelijst zijn. Wil lems' sponsors hebben niets na gelaten om zijn overwinning te bewerkstelligen. Een lekke band van Thurau was een handig ex cuus om alle renners in de ploeg voor Willems te laten rijden. Ver der was het opmerkelijk dat er bij andere ploegen bijzonder weinig animo was om Willems' topposi tie in het klassement aan te val len. Thurau wilde wel, maar die mocht niet, en kreeg toen het ge vaarlijk werd geen steun meer. Uitslag vijfde en laatste etappe: 1. Eddy Verstraete (Bel), 2. Mare de Meyer (Bel) z.t., 3. Walter Planc- kaert (Bel) z.t., 4. Sean Kelly (Ier) z.t., 5. Piet van Katwijk (Ned) z.t. Eindklassement: 1. Daniel Willems (Bel) 20 uur, 59 min, 49 sec., 2. Herman van Springel (Bel) op 41 sec, 3. Fons de Wolf (Bel) op 1 min. 10 sec. 4. Michel Pollentier (Bel) op 1 min. 41 sec, 5. Gerrie Knetemann (Ned) op 1 min. 48 sec, 6. Lucien van Impe (Bel) op 2 min. 4 sec, 7. Jos Schipper (Ned) op 2 min. 13 sec, 8. Mare Renier (Bel) op 2 min. 20 sec, 9. Sean Kelly (Ier) op 2 min. 40 sec, 10. Guido van Calster (Bel) op 3 min. 10 sec. ADVERTENTIE A.s. zaterdag waterpolowedstrijd ZIJL/LGB-NEPT./A Zwembad „De Zijl" aanvang 19.15 uur. A.s. zondag ZIJL/LGB—A.Z.C. Zwembad „De Zijl" aanvang 17.00 uur. Advertentie aangeboden door Mercasol. SOESTERBERG (GPD) - De 22-ja- rige Hans Jansen, internationaal meester, heeft met nog twee ron den te spelen alleen de leiding in de strijd om de nationale damti tel. Hij versloeg Gerrit Boom in een uitermate spannend duel, terwijl zijn enig overgebleven ri vaal, Harm Wiersma, de winst verzuimde tegen Bronstring en een puntendeling moest toe staan. Aan het slot van dit enerverende landskampioenschap is de span ning hoog opgelopen en Harm Wiersma is er alles aan gelegen de nationale titel te veroveren, voor al nu hij zijn wereldtitel is kwijt geraakt. Maar in de volgende ronde komt hij uit tegen Rob Clerc. Verwacht wordt dat Clerc, in dit toernooi duidelijk onder de maat gebleven, er een prestige- strijd van zal maken. Zoals zovele keren in dit toernooi speelde de wedstrijdklok een belangrijke rol. Voor Hans Jan sen fungeerde hij zelfs als scher prechter. Zijn tegenstander, Ger rit Boom, zette een klassieke stelling op op het bord. Jansen besloot tot een omsingelingstac tiek. Boom werd met het vorde ren van de strijd voor moeilijke problemen gesteld en gebruikte zoveel bedenktijd dat hij zijn 50e zet niet op tijd kon voltooien. Boom, lange tijd koploper, ver loor en duikelde naar een gedeel de vierde plaats. Harm Wiersma verdeelde zijn be denktijd ook al slecht met het zoeken naar winst op Evert Bron string, een door ieder gevreesde, lastige tegenstander. Op het mo ment dat Wiersma winnend kon voortzetten had hij geen tijd meer de winstvariant te berekenen en moest met remise genoegen ne men. Het leek er lange tijd helemaal niet op dat Jannes van der Wal zou gaan winnen van Joost Hooy- berg. De Noordhollands kam pioen begon in het eindspel te knoeien en Van der Wal won toch nog vrij gemakkelijk. Met één punt achterstand op Wiersma be zet hij de derde plaats, met een goede kans die tot het einde te behouden. Alle overige partijen werden remi se, zij het na langdurige en harde strijd. De uitslagen zijn: Drost-De Boer 1-1, Stokkel-Clerc 1-1, De Ruiter-Van der Borst 1-1, Van Aalten-Bastiaannet 1-1, Jansen-Boom 2-0, Wiersma-Bron- string 1-1, Van der Wal-Hooijberg 2-0. De stand na de elfde ronde: 1. Jansen 16 pnt., 2. Wiersma 15 pnt., 3. Van der Wal 14 pnt., 4. Bronstring en Stokkel beiden 12 pnt., 6. Boom, Drost, De Ruiter, De Boer en Clerc 11 pnt., 11. Bastiaannet 10 pnt., 12. Van Aalten 9 pnt., 13. Van der Borst 8 pnt., 14. Hooijberg 3 pnt. Tsjechen: 3-3 MOSKOU - Milan Figala heeft Tsjecho-Slowakije gisteren in het toernooi om het wereldkam pioenschap ijshockey in Moskou gered van een nederlaag in de wedstrijd tegen Zweden. Tot zes minuten voor het eindsignaal leidde Zweden in de uitverkoch te Loeshniki-hall - er waren 14.000 toeschouwers - met 3-2. De 23-jarige verdediger zorgde er voor dat de "vice-wereldkam pioen", die de titel vorig jaar aan de Sowjet-Unie verloor, toch nog tot' een onbeslist kwam: 3-3. De Sowjet-Unie won met 5-2 van Canada.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17