Huurbescherming nu uitgebreid „Kernwapens hebben afschrikkingsfunctie NEL BARNHOORN lO.OOOSTE LID RIJNDELFLAND 3' Defensieminister Scholten: NIEUWE UITGAVEN VRIJDAG 20 APRIL 1079 DEN HAAG (GPD) - Het wetsont werp voor de huurbescherming zal zodanig worden gewijzigd dat de huur ook wordt voortgezet bij beëindiging van een niet-huwe- lijks samenlevingsverband. Het Landelijk Actiecomité Woning nood heeft dit gisteren bereikt in een gesprek met minister De Rui ter (justitie) en staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting). In het onlangs door beide bewindslie den ingediend wetsontwerp was die voortzetting van de huur wanneer samenwonenden uit el kaar gaan. niet geregeld. Alvorens met wijzigingsvoorstel len te komen willen De Ruiter en Brokx eerst nog spreken met ver schillende belangenorganisaties op het gebied van de volkshuis vesting. Het Landelijk Actieco mité Woningnood had ook be zwaar tegen het feit dat wanneer iemand voor zelfbewoning een huis koopt, dat al verhuurd is, de huurder na een gerechtelijk von nis na driejaar het huis moet ont ruimen. De huurder moet dan een passende woonruimte wor den aangeboden. De bewindslieden vonden dat deze regeling de huurder een vol doende bescherming geeft. Het Landelijk Actiecomité Woning nood acht die tijdslimiet van drie jaar veel te kort. Het actiecomité vindt dat een gekocht huurhuis niet door de koper bewoond mag worden, maar bestemd moet blij ven als huurwoning. Het actie comité acht het namelijk onjuist dat iemand die een huurhuis koopt, het normale distributie systeem (lange wachtlijsten) kan ontduiken. Minister De Ruiter en staatssecre taris Brokx wilden op dit punt hun wetsontwerp niet aanpassen omdat naar hun zeggen het wijzi- gingsontwerp al een hele verbe tering betekent ten opzichte van het vorige ontwerp van de toen malige staatssecretaris Van Dam. Zes jaar geëist na dodelijke steekpartij DEN HAAG (ANP) - De 26-jarige Haagse ex-zeeman Dirk K. heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag zes jaar tegen zich ho ren eisen wegens het doodsteken van de 49-jarige Haagse kantoor bediende P. L. R. Otto in diens woning aan de Laan van Meer- dervoort. De rechtbank hield de zaak echter aan. opdat de ver dachte eerst psychiatrisch kan worden onderzocht in het Pieter Baan Centrum in Utrecht, een suggestie overigens van de offi cier zelf. DEN HAAG - De afdeling Rijndelfiand (Leiden en Den Haag e.o.) van het Koninklijk Nederlands Korlbal Verbond - een samensmelting van het oude KNKB en CKB - huldigde gisteravond in de nieuwe sporthal Ockenburgh te Den Haag het 10.000 ste lid. Rijndelflands tienduizendste was Nel Barnhoorn oud 19 jaar uit Noord- wijk en sinds één maand lid van de korfbalvereniging Warmond. Afde lingsvoorzitter Van Nierop sprak Nel Barnhoorn toe en overhandigde haar namens de gehele korfbalwereld een horloge met inscript ie. Tevens wenste hij haarveel korfbalgenoegen toe met de vaste zekerheid dat zij in Nederland niet de enige was die aan deze tak van sport haar genoegen zou beleven. Terecht niet. want Hoofdbestuurslid Jettinghof, die even eens het woord voerde, vertelde nog dat op het Bondsbureau in Zeist inmiddels ook het 90.000 lid was aangemeld. Hij onderstreepte in zijn speeche de groei van de korfbalbond, die als enige sportbond nog op een zuiver amateuristische grondslag is geschoeid. Voor en na de huldiging werden in de totaal uitverkochte sporthal nog twee demonstratiewedstrijden gespeeld, waarvan de wedstrijd tussen het zgn. Amerika team - een demonstratie team dat de afgelopen twee weken een tournee maakte door de Verenigde Staten - en een Haags team veel goeds te zien liet. De wedstrijd qindigde in een gelijkspel. Boete wegens ontduiking belastingen De officier van justitie bij de recht bank te Den Bosch, mr. J. van Mierlo, heeft gisteren tegen de 62- jarige F.W. uit Den Bosch en diens 31-jarige zoon J.W. uit Heeswijk-Dinther een boete van 10.000 gulden subsidiair een maand hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar geëist. Zij worden verdacht van het opzettelijk on juist invullen van belastingaan- giftenformulieren in de jaren tot en met 1975. TEXAS -Voer voor feministen. Een mannelijke toeschouwer rikaanse Denton kijkt verwachtingsvol omhoog langs de bei juffrouw die meedoet aan de miss-verkiezingen Elliott Gould verlaat tweede vrouw opnieuw LOS ANGELES, CALIFORNIË - De Amerikaanse acteur Elliott Gould heeft een eis tot echt scheiding ingediend tegen Jenni fer Bogart nog geen jaar nadat hij voor de tweede keer met haar was getrouwd. De 40-jarige Gould, wiens eerste vrouw zangeres-actrice Barbra Streisand was, trouwde in de cember '73 voor het eerst met Jennifer Bogart. Er kwamen twee kinderen, maar het huwelijk eindigde in echtscheiding. Gould trouwde ten tweede male met de dochter van de filmregisseur Paul Bogart in juni van het vorig jaar. Ds. Perdok. In zijn woonplaats Oegstgeest is woensdag op 70-jarige leeftijd zendingspredikant ds. LI. Perdok overleden. Ds. Perdok werkte een kleine twintig jaar als zen dingspredikant in Indonesië (Midden-Celebes) en was van 1954 tot 1973 werkzaam op het zendingsbureau van de Neder landse hervormde kerk in Oegst geest. Sinds zijn emeritaat was hij nog ac tief als geestelijk verzorger in de verpleegtehuizen "Leythenrode" in Leiderdorp en "Wyckersloot" in Oegstgeest. Zuid-Afrika Christenen uit 25 Afrikaanse lan den hebben een beroep gedaan op vier oecumenische organisa ties een internationale week van 'gebed en daad' te organiseren met het oog op een nieuwe dia loog tussen blank en zwart in Zuid-Afrika. Dit is besloten op een bijeenkomst over ontwikke- lingsvragen in Nairobi (Kenia). De oproep is gedaan naar aanlei ding van een- oproep van Afri kaanse vrouwen om te bidden voor de blanke gemeenschap in Zuid-Afrika. die "gevangen is in vrees cn haat". Zuid-Afrika (2) De stichting "Geen kerkgeld voor geweld" is het oneens met de aandrang van de Nederlandse raad van kerken op de regering om een olieboycot tegen Zuid- Afrika te beginnen. De stichting noemt het initiatief van de Raad van Kerken, dat ook gesteund wordt door de Nederlandse Zen dingsraad, "weereen eenzijdig en selectief voorstel, dat alleen tot verharding zal leiden". De stichting verklaart voor het ver zoeningsmodel te zijn en merkt daarbij op dat Zuid-Afrika de Nederlandse economie veel har der kan treffen door een uitvoer verbod van bijvoorbeeld chroom en andere nodige grondstoffen. Het standpunt van "Geen kerk geld voor geweld" is verschenen in een advertentie in "De Waar heidsvriend", het orgaan van de gereformeerde bond in de her vormde kerk. Zuid-Afrika (3) Een boycot-actie van Zuidafri kaans fruit, georganiseerd door de Evangelisch-Lutherse vrou wenbeweging in West-Duitslandv heeft veel weerklank gevonden. Volgens de vrouwenbeweging hebben ruim 100.000 Duitsers de verklaring "geen fruit uit Zuid- Afrika" gesteund. In meer dan 50 steden werden acties gehouden. Op grond van dit resultaat zal de evangelische vrouwenbeweging de boycotcampange voortzetten. Beroepingswerk. Herv. Kerk: aangenomen naar Oosterhout (Gld.): mevrouw M.T. Thans, "Rough night in Jericho" - Eu ro 1, Alphen. "Rosemary's baby" - Euro 2, Alphen. LTNB "De twee missionarissen" - Lw APmA AÜ.W Euro 3, Alphen. "Sexerella en prins Erotico" - Euro 4, Alphen. Blijvers Haagse bioscopen "De gendarme ziet ze vliegen" - Louis de Funès en de vliegen- i. ta„ de schotels, Luxor, Leiden, Eu- APOLLO 1. De gendarme ziet ro 1, Alphen. ze d°' V,™ Z°J' "The deer Hunter" - Aangrij- en 9-30 uur- t/m woe' 2'30- 7 pende film over drie vrienden in -c de hel van Vietnam, Lido 1, APOL,L° l? P «Ta VJ Leiden, Euro 2, Alphen. za- l ""r; "Body snatchers" - Vegetari- t/m w°e. 2,6.45 en 9.15 feMenscience-fiction' Lido 2' ASTA"Ashantr, dag. 2, 7 en "Mijn vriend" - Fons Radema- 9-30 uur- zo. 1.30,4,7 en 9.30 uur. kers, geïnspireerd door het pro- -t i Calypso- "Midnight V- Studio, Leiden. Press - daf- 2-\5- 713 eJl ®'3° uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur- 16 jaar. CAMERA: "National Lam- Terug in Leiden poon's Animal House", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 "Once upon a time in the West" ,.T o- - Inmiddels genoegzaam be- CJN.EAC: JesusIhnst Super- kend Camera Leiden star daS- 7 en 9 30 uur" AL' kend, Camera, Leiden CORSO: "Battlestar Galactica", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. AL. Nieuw in Alphen DU MIDI: "Ashanti", dag. 8.15 uur, vr., za. en zo. 7 en 9.30 uur. "De twee missionarissen" - ^2 jaar. Het bekende werk van Bud EURO. "De twaalf veroordeel- Spencer en Terence HUI, Euro da|; 3 4| uur 12jaar; METROPOLE 1: "National Lampoon's Animal House", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, beXIllmS 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 2: "Mijn vriend", "De avonturen van een taxi- dag 2» 6 45 9 30 "r.> z°- 115' "Het'meisje mTde'fluweTen ton?" - Rex Leiden da2- 2- 6 45 en 9 30 uur' zo* L15' long nex, Leiden. 4 g 45 en g 3Q uur AL METROPOLE 4: "Moord op de Nijl", dag. 2 en 8.15 uur. AL. Kindermatinee metropole 5: "Een vrouw als Eva", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, "De reddertjes" - Lido 3, Lei- EIS, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 den Jaar' "Tom en Jerry" - Studio, Lei- ODEON ^Deerhunter", "Superman" - Euro 4, Alphen. graMN 2: ^Lady *n dejag* uur, ma t/m woe. 2, 6.45 en 9.15 Nachtfilms "Last tango in Paris" - Camera, Leiden. "Het Pornoparadijs" - Rex, Leiden. kandidaat aldaar. Ger. Kerken: Beroepen naar 's Gravenzande: C. van der Linden uit Leerdam. Ger. Kerken Vrijgemaakt: Be roepen naar Drachten: C.J. Sme- lik uit Enschede-West. Ger. Ge meenten: Beroepen naar Gor- kum: A. Hoogerland uit Krab- bendijke. uur. AL. ODEON 3: "Nosferatu", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. ODEON 4: "Kentucky fried movie", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. PASSAGE: "The Deerhunter", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. STUDIO 2000: "Heaven can wait", dag. 2, 7 en 9.30 uur, zo. 1,7 en 9.30 uur. AL. DE UITKIJK: "Outrageous", dag. 7 en 9.30 uur, ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar. „Ons doel, ons hartstochtelijk streven, moet de vrede zijn. En die vrede dienen we door afschrikking. Afschrikking ook met het kernwapen. Als het Interkerkelijk Vredes beraad, als de „schets" van de Hervormde Synode voor eenzijdige vermindering van onze Nederlandse kern bewapening pleiten, bewijzen ze daar de vrede geen goede dienst mee". „Ik weet ook wel dat-kernwapens verschrikkelijk zijn. Maar ze werken in hun afschrikkings functie. Niet als gebruiksmiddel, nee, juist als middel om gebruik ervan te voorkomen. Ik wil toch wel even vaststellen dat het kernwapen, de twee keer dat het is ingezet, in Azië een eind heeft gemaakt aan de Tweede Wereld oorlog (Hirosjima, Nagasaki) en sindsdien als afschrikwekkend middel fungeert. Trouwens, je kunt je nog afvragen of bijvoor beeld het conventionele bom bardement van Dresden, waar 300.000 mensen in één nacht op de meest afgrijselijke manier zijn gedood, niet minstens even af- schuwelijk was. Natuurlijk is het smerig materiaal. Maar is niet el ke vorm van oorlog smerig?" Zo verdedigt defensie-minister mr. Willem Scholten (51, CDA) zich tegen het recente discussiestuk van „zijn" synode („Ik ben maar een bescheiden lid van de her vormde wijkgemeente Veur") en de uitspraak van het Interkerke lijk Vredesberaad, dat niet alleen het gebruik maar ook het bezit van kernwapens moet worden afgewezen, onder het motto: „Alle kernwapens de wereld uit, te beginnen met Nederland". Scholten. fel, het woordgebruik verraadt zijn CH-huisvesting en zou ook ergens van een kansel hebben kunnen schallen: „Ik werk hartstochtelijk aan de vrede en wil daarom die wapens wél hebben, maar voorkomen dat ze gebruikt worden. Vrede met der gelijke nucleaire gevaren om ons heen is, dat geef ik toe. niet pre cies het ideale paradijsbeeld". En met omfloerste stem: „Maar ik weet ook dat de mens uit dat pa radijs is verdreven. En ik weet ook waardoor". En dan. ingeto gen, bijna fluisterend: „De zon digheid van de mens in deze we reld zal er helaas toe leiden dat we nooit zullen zien hoe de leeuw mpt het schaap en het lam ver keert. En toch geloof ik in die nieuwe wereld die ons in Open baringen is toegezegfl. Nou, en in die situatie meen ik van harte dat de vrede, onze beperkte vrede, gediend is met afsc hrikking. Ook met het kernwapen". Tegenvraag deze koele realist zich duidelijk afzet tegen een deel van zijn geloofsgenoten. Een realist die overigens grif toegeeft dat mensen die een absoluut „neen" tegen het kernwapen uit de Bij bel menen te kunnen halen, als legitiem gerespecteerd moeten worden. Wel vindt de bewindsman dat je moet proberen via de dialoog met de andere kant tot vermindering van de (kern)bewapening te ko men. „Maar heeft u van die ande re kant al eens een signaal gekre gen dat ze daar bezig zijn de rol van het kernwapen terug te drin gen? Ik niet. Misschien leeft dat wel onder de Oosteuropese be volking. maar die volksmening krijgt geen kans, is althans hier niet bekend". Deze man verbleekte onlangs ach ter de regeringstafel toen mensen uit zijn eigen partij (De Boer, Frinking) de opzienbarende koerswijziging in het christelijke blok onder woorden brachten, door, net als de socialisten, voor vermindering; van het aantal atoomtaken in de Nederlandse strijdkrachten te pleiten. Eenzij dig. Botsing Komt het binnenkort tot een regel rechte botsing tussen partijgeno ten? Tussen de minister en zijn fractie? Hij schuift de beslissing over het toekennen van een atoomtaak aan het 155 mm-ka- non voor zich uit: wil het nog be studeren. Hij pleit dan wel niet voor een verruiming van de Ne derlandse atoomtaak, maar een duidelijk uitgesproken streven naar vermindering zien zijn par tijgenoten niet. Scholten, ex-stadsverslaggever bij Trouw en oud-medewerker van het Financieele Dagblad, „en dus altijd bewapend met documenta tie", trekt prompt het regeerak koord uitzijn binnenzak: „Heb ik altijd bij me. En ik heb het aan vaard als uitgangspunt, anders was ik niet aan deze taak begon nen. In dat akkoord staat dat de rol van het kernwapen dient te Scholten: "Ik werk hartstochtelijk worden verminderd. Maar niet eenzijdig, door bijvoorbeeld Ne derland alleen. Met het terug dringen van die rol hoeft niet te worden gewacht tot een even wicht in de conventionele bewa pening is bereikt. Dat zijn parallel lopende acties. En met een con ventioneel evenwicht bedoel ik niet: één tank hier tegenover eén tank daar, zo werkt het niet. Maar op basis van gelijke mogelijkhe den, afstand, paraatheid, kwali teit. En ik hoef u niet te vertellen dat het Westen op conventioneel gebied ver achter ligt bij het Oosten. Het Warschau-pact kent een jaarlijk se reële groei van 4 tot 5 procent in zijn defensie-uitgaven, wy maar 3. En het Warschau-pact be steedt 10 procent van zijn natio nale inkomen aan bewapening, wij maar 3. Dat is géén evenwicht. En daartegenover staat het kernwapen als noodzakelijke af schrikking". Modern „En dan moet u ook bedenken dat terugdringing van de rol van het kernwapen niet betekent dat elke beslissing een afwijzende moet zijn. Het gaat trouwens niet om uitbreiding van de Nederlandse atoomtaak, maar om modernise ring. We hebben nu kernenergie, kernbewapening. Zo gaat dat in het hele leven. Bepaalde ontwik kelingen zijn niet omkeerbaar. Sommige wapens zoals de Ho- nest John-raket móesten gewoon worden vervangen. Mijn GS van nu is ook heel wat anders dan het Amietje waarmee ik in 1963 naar de Kamer reed". - Maar die GS rijdt niet op atoom kracht. „Nee. maar als wij nu geen moder nere wapens hadden, of als we zo'n modernisering zouden af wijzen, zou men ons in de NAVO - en wat is de NAVO anders dan wijzelf? - makkelijk van parasite ren kunnen beschuldigen. Het gaat hier toch om bondgenoot schappelijke afspraken en taken. Ook Joop den Uyl bevestigt dat in zijn gesprek onlangs met Her vormd Nederland. En ook mijn voorganger Bram Stemerdink. Die heeft dat parasiteren ten aan zien van de nucleaire wapens af gewezen. En als de PvdA dan nu aan komt draven met één, hoog uit twee atoomtaken voor de Ne derlandse strijdkrachten. in plaats van de huidige vijf. dan vraag ik me af wat dat voor filoso fie is. Waarop is dat geba seerd?" - Gebruikt u de uitgestelde beslis sing over de eventuele atoomtaak voor de houwitsers later als u dat uitkomt als wisselgeld, zo van: hier heb je je 155 mm-kanon, die atoomkop hoeft niet meer zo, ik heb intussen heel andere, nieuwe wapens nodig? In Haagse wan delgangen is over zo'n Scholten- truc gesproken. „Ik heb dat niet publiekelijk ge hoord en zou ook de term wissel geld niet willen gebruiken. Maar je moet zoiets toch wel tegen de achtergrond zien van mogelijke nieuwe nucleaire ontwikkelin gen. Vroeger leefde de gedachte dat alleen strategische kernwa pens voldoende afschrikwek kend wafen. Die gedachte leidde in uiterste consequentie tot ideeën over een eigen Europese kernmacht. Die hebben vorige kabinetten, die heeft dit kabinet en die heeft deze minister van de fensie volstrekt afgewezen. Als u echter praat over nieuwe Russi sche wapens zoals de Backfire- bommenwerper, die door zijn lange bëreik en zijn enorme wendbaarheid moeilijk is uit te schakelen, of de SS-2Ö raket, dan moet u de lange-termijnplanning binnen de NAVO inderdaad wel zien als iets flexibels, iets dat ver andering van bewapening en wa pens nodig kan maken". - Die terugdringing van het kern wapen betekent gelijktijdig ver groting van het conventionele deel van de strijdmacht. Vanwe ge het veelgeroemde evenwicht. Dat is erg duur. Je zou echter kunnen zeggen dat dat meer geld voor minder gevaar is. „In het'algemeen is dat inderdaad duurder. Maar het CDA heeft ge zegd dat het bereid is dat offer te brengen. Binnen de grenzen van het mogelijke natuurlijk. Van daar ook de goedkeuring van de jaarlijkse 3-procentsverho- ging"- N-Bom - U sprak over nieuwe wapens. De neutronenbom? Kruisinga stapte op omdat hij dat ding radicaal verwierp. U volgt hem op. Bete kent dat dat u er niet tegen bent? „Over de periode-Kruisinga praat ik niet. Over de neutronenbom Amsterdam. Oude foto's 1947-1970, door Ed van der Els- kcn. Uitgeverij Van Holkema Warendorf/Unieboek, Bussum. 49.50 Lichtvoetige gymnastiek. Ritmi sche oefeningen voor deelneem sters van verschillende leeftijds groepen, door Nel Langhout- Han. Uitgeverij Hollandia, Baarn. 24.50 Een burgerlijke vakantie in het zuiden, door P. Sterckx Roman. Uitgeverij Elsevier Manteau, Amsterdam. Paperback, 18.90 Alle tijd van de wereld. Een poëti ca, door Leonard Nolens. Else vier Manteau. Paperback, 19.90 Spiegel van het menselijk bedrijf. Gedichten door Jan Luyken jr. Elsevier Manteau. Paperback, 12.50 Ochtend in Boedapest. Het ge slacht De Grano, door Gerda Achen. Roman. Zuid-Holland- sche Uitgevers Maatschappij, Amsterdam, 28.50 Nog niet gelukkig? Verliefd, ver loofd, getrouwd, gescheiden, door M. Carton. Uitgeverij De Kern. Paperback, 16.50 De dood kent geen grenzen, door B. Nicolaysen. De Kern. 24.90 Wie betaalt de veerman? door M J Bird. Roman. De Kern. 22.90 Kapitalisme, socialisme en demo- heeft het kabinet zich uitgespro ken. Ik heb me met dat kabinets standpunt kunnen verenigen. Anders zat ik hier niet". (Dat standpunt is, dat de produktie van de N-bom moet worden voorkomen door de mogelijkheid dit wapen in te brengen in de Oost-West-besprekingen over wapenbeheersing: daarmee blijft de mogelijkheid van produktie echter aanwezig. Carter heeft de produktie inmiddels opgeschort - VdL.) „Ik durf ook niet te zeggen of de neutronenbom de grens van het toelaatbare overschrijdt. In abstracto is het helemaal niet mogelijk, te zeggen: dit wapen kan wel, dat niet. Maar ik kan over zoiets wel degelijk gewe tensconflicten Hebben. Zoals ie- REINIER VAN DE LOO. cratie. door J. A. Schumpeter. 3e druk. Tijd Contouren. Uitgeverij De Haan/Unieboek Haarlem, 39.50 Japanse sagen en verhalen, door M.A. Prick van Wely, uitgeverij Fibula Van Dishoeck/Unieboek. 15.75. De Goddelijke Keizers. Kerk en Staat in het Byzantijnse Rijk, door Steven Runciman. Fibula- Van Dishoeck/Unieboek. Paper back 17.50 Utopia. Wereldhervormers tussen werkelijkheid en fantasie, door IanTod en M. Wheeler. Uitgeverij De Haan/Unieboek, Haarlem. Paperback, 27 50 Nederland rondom 1900. Contou ren van een cultuur, Kunst Lite ratuur Muziek Film, door drs. D. de Boer e.a. De Haan/Unieboek, 39.50 Kastelengids van Nederland, door D. Kransberg en H. Mils. Fibula- Van Dishoeck/Unieboek. 36.50 Universele wereldgeschiedenis. Deel II: De wereld van heden. Kluwer groep encyclopedie-uit geverijen, Utrecht. De kater van tante Agaath, door Leo Derksen. Uitgeverij Tele- boek, Amsterdam, 15 - Jij en ik. Uitgeverij Boekencen trum, Den Haag. Paperback, 22.90.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13